نوداد: پیرمرد ۶۰ ساله‌ای که به دلیل اغفال و آزار کودکان باید او را «گرگ پیر» لقب داد در ادامه جرایم خلاف عفت خود به قتل دلخراش یکی از طعمه هایش در مشهد اعتراف کرد.

پرونده این سلاخ کهنه کار از حدود ۱۰ روز قبل زمانی در دستور کار پلیس آگاهی خراسان رضوی قرار گرفت که مردی با مراجعه به دایره فقدانی‌های اداره جنایی از گم شدن پسر ۱۱ ساله اش به نام مرتضی خبر داد. این مرد در اظهارات خود گفت: روز دوازدهم بهمن، پسرم به همراه دوستانش در محله «زیرکن» (انت‌های بولوار مهر مادر در منطقه خواجه ربیع) مشغول بازی بود، اما از حدود ظهر همان روز دیگر به منزل نیامد و جست و جو‌های ما نیز برای یافتن وی بی نتیجه ماند. با توجه به تاکیدات سردار محمدکاظم تقوی (فرمانده باتجربه انتظامی استان خراسان رضوی) مبنی بر پیگیری جدی پرونده‌های فقدانی کودکان و جرایم خاص، بلافاصله گروه ویژه‌ای از کارآگاهان ورزیده دایره جنایی با صدور دستوری از سوی سرهنگ حسین بیات مختاری (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) و با نظارت و فرماندهی مستقیم سرهنگ غلامی ثانی (رئیس اداره جنایی) وارد عمل شدند و تحقیقات گسترده‌ای را در این باره آغاز کردند. کارآگاهان در اولین مرحله از عملیات اطلاعاتی به ردیابی کودک ۱۱ ساله در محله زیرکن پرداختند و برخی از کودکانی را که آن روز همراه «مرتضی» بودند شناسایی کردند، اما هر کدام از کودکان مذکور نیز فقط تا ظهر آن روز (دوازدهم بهمن) مرتضی را دیده بودند و بعد از آن دیگر خبری از او نداشتند. در حالی که تحقیقات اطلاعاتی کارآگاهان به روز‌های بعد کشیده شد ناگهان یکی از دوستان مرتضی از مرد پیری به نام «رمضان-الف» سخن گفت که قرار بود «مرتضی» یک قلاده سگ برای باغ آن پیرمرد ببرد!

این جمله شاخه عملیات کارآگاهان را وارد مرحله جدیدی کرد و بدین ترتیب گروه زبده‌ای از کارآگاهان، فعالیت‌های اطلاعاتی و پلیسی خود را روی پیرمرد مذکور متمرکز کردند. بررسی‌های تحت پوشش کارآگاهان نشان می‌داد که پیرمرد ۶۰ ساله در آن منطقه به عامل اغفال کودکان معروف است و از سابقه اجتماعی خوبی برخوردار نیست، اما از آن جایی که وی چند روز قبل عمل جراحی چشم انجام داده بود، کارآگاهان با حساسیت ویژه‌ای به تحقیق ادامه دادند تا این که مشخص شد گوشی تلفن همراه کودک گمشده نزد یکی از دوستان همبازی وی قرار دارد بنابراین کارآگاهان با لحنی کودکانه از وی درباره گوشی تلفن همراه پرسیدند که اظهارات این کودک، پشت پرده این ماجرای تلخ را نشان داد: او گفت: گوشی را رمضان (پیرمرد سلاخ) به من داد و تاکید کرد که سیم کارت روی آن نگذارم و فقط با آن بازی کنم، چون او چند بار مرا به باغ خود برده بود! درحالی که با اظهارات این کودک احتمال قتل قوت گرفته بود، گروه ویژه دیگری از کارآگاهان به سرپرستی سرهنگ سلطانیان (رئیس دایره قتل عمد) و با صدور دستورات قضایی، بررسی‌های تخصصی خود را با بازداشت پیرمرد ۶۰ ساله ادامه دادند، اما او هرگونه ارتباط خود با مرتضی را انکار می‌کرد تا این که روز گذشته کارآگاهان با راهنمایی‌های قاضی علی اکبر احمدی نژاد (قاضی ویژه قتل عمد مشهد) شیوه تحقیقات را تغییر دادند و پیرمرد را با چند کودک روبه رو کردند که یکی از آن‌ها همان کودکی بود که گوشی تلفن همراه مرتضی را در دست داشت.

این گونه بود که «گرگ پیر» در برابر بازجویی‌های تخصصی دوام نیاورد و گفت: به بچه‌های محل گفته بودم هرکس یک قلاده سگ برای محافظت از باغم بیاورد ۵۰ هزار تومان پول می‌گیرد آن روز هم مرتضی یک سگ ماده «گر» آورد که به دردم نمی‌خورد، ولی ۱۰ هزار تومان به او دادم و رفت. اما پیرمرد ۶۰ ساله وقتی دید جملات ساختگی او مورد توجه قاضی و کارآگاهان قرار نمی‌گیرد به ناچار حقیقت ماجرا را بیان کرد و گفت: او را به بهانه دادن پول به باغ کشاندم و قصد آزار او را داشتم، اما وقتی با مقاومت کودک روبه رو شدم و او فریاد می‌زد که ماجرا را به پدرش می‌گوید، عصبانی شدم و او را با دست هل دادم که سرش به حاشیه استخر کوچک داخل باغ خورد و بیهوش شد دیگر ترسیده بودم به همین دلیل کمربندش را برداشتم و او را خفه کردم. سپس جسد را در صندوق عقب خودروی پی کی گذاشتم و بعد از روستای رباط خاکستری به سمت جاده فرعی رفتم وداخل گودالی در کوهپایه دفن کردم!

روز گذشته کارآگاهان پلیس آگاهی، درحالی که «گرگ پیر» در کنار سرگرد «وحید حمیدفر» (افسر پرونده) قرار گرفته بود به سوی محل دفن جسد حرکت کردند و او در حضور «قاضی احمدی نژاد» ضمن بیان جزئیات تلخ دیگری از ماجرا، با دست‌های خود بخشی از زمین خاکی را حفر کرد که ناگهان جسد پسربچه نمایان شد و بدین ترتیب یک پرونده جنایی دیگر مقابل قاضی شعبه ۲۰۸ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد قرار گرفت تا زوایای پنهان آن روشن شود.

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کاهش چشمگیر جمعیت ایران تا 40سال دیگر/ زنگ خطر پیر شدن جمعیت کشور و بی تفاوتی مسئولین دولتی/ خانواده هایی که روز به روز از تعدادشان کم می شود

سیاست‌های کنترل جمعیت به صورت گسترده‌ای در کشور از دهه ۷۰ به بعد عملیاتی شد و نرخ جمعیت ایران در اثر تداوم این سیاست‌ها، به زیر نرخ جانشینی رسید که با وجود تجدیدنظر در سیاست‌های تنظیم خانواده، هنوز هم نرخ جمعیت به حد جانشینی نرسیده است!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یکی از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه و قدرت ملی جمعیت است و ظرفیت‌ها و منابع موجود در کشور توسط جمعیت جوان به کار گرفته شده و کشور را در جهات مختلف به پیشرفت می‌رساند.

هر چقدر هم یک کشور دارای منابع طبیعی و سرمایه‌های پولی باشد اما در نبود نیروی انسانی هیچ فایده‌ای نخواهد داشت و تنها به صورت بالقوه باقی خواهند ماند. بنابراین مسائل جمعیتی در هر کشوری جزو مسائل بنیادین و اولویت‌های سیاست‌گذاری است و باید برای آن برنامه‌ریزی صحیح انجام شود.

 

شروع وضع بحرانی جمعیتی در ایران

سیاست‌های کنترل جمعیت به صورت گسترده‌ای در کشور از دهه ۷۰ به بعد عملیاتی شد و نرخ جمعیت ایران در اثر تداوم این سیاست‌ها، به زیر نرخ جانشینی رسید؛ با وجود تجدیدنظر در سیاست‌های تنظیم خانواده، هنوز هم نرخ جمعیت به حد جانشینی نرسیده است!

آمارها نشان می‌دهد، هنوز جمعیت به حد جایگزینی نرسیده و سیر نزولی خود را همچنان ادامه می‌دهد؛ حامد برکاتی، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، از کاهش سالانه ۴۰ هزار تولد در سال ۹۵ و ۹۶ خبر داده و روند صعودی رشد جمعیت به دلیل سیاست‌گذاری کلان جمعیتی و شرایط جمعیتی دهه ۶۰ بوده، به طوری که اوج فرزندآوری دهه شصتی‌ها در سال ۱۳۹۵ بوده‌ است.

در میان آمار سالمندان و میان‌سالان کشور در سرشماری سال ۹۵ سهم میان‌سالان از کل جمعیت به ۴۴.۸ درصد رسیده و نشاندهنده این واقعیت است که حدود ۵۱ درصد از کل جمعیت کشور را میانسالان و سالمندان تشکیل می دهند.

یکی از دلایل اصلی شکل‌گیری بحران پیری ناباروری است. معاون درمان بهداشت، براساس آمارها ۳ میلیون زوج نابارور در کشور وجوددارد که ۱۵ درصد از زوج‌های کشور را تشکیل می‌دهند که با وجود هنگفت بودن هزینه‌های درمان، هزینه‌های آن تحت پوشش بیمه سلامت قرار ندارد.

سن ازدواج هم که به صورت مستقیم بر روی جمعیت تاثیر می‌گذارد در سال‌های اخیر بالا رفته و برای دختران به ۲۴ سال و پسران به ۲۹ سال رسیده است. با وجود این میانگین سنی، هر زوج کمتر از ۱۱ سال برای فرزندآوری زمان دارند.هر زوج به طور میانگین برای تولد فرزند اول خود ۵.۲ سال تاخیر دارند. سن مناسب برای بارداری نیز ۱۸ تا ۳۵ سالگی است! با این شرایط فرصت برای فرزندآوری برای زوج‌ها کم می‌شود و به تبع آن میزان فرزندآوری پایین می‌آید. از سوی دیگر میزان ازدواج‌ها در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده و به میزان تجرد قطعی افزوده شده‌ است؛ براساس آمارها در دوره ۸ ساله ۸۹ تا ۹۶ میزان ازدواج‌ها در کشور ۳۰ درصد کاهش داشته‌ است. تجرد قطعی نیز برای مردان به دو برابر و برای زنان به بیش از سه برابر رسیده‌ است.

این در حالی است که کشورهای دیگر جهان که با بحران‌های جمعیت روبه‌رو شدند، سیاست‌های متعددی در این راستا به اجرا در آورده اند.

 

کاهش چشمگیر جمعیت ایران تا 40سال دیگر

براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در فاصله حدود ۶۰ ساله از ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۵ جمعیت ایران از ۱۸ میلیون نفر در سال ۱۳۳۵ به 80 میلیون نفر در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است که براساس این آمار میانگین سن افراد جامعه از ٢١.٨٧ سال برای مردان و ۲۱.۶۰ سال برای زنان در سال ۱۳۶۵، به ٣٠.٩ سال برای مردان و٣١.٣ سال برای زنان در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است که گویای تغییرات ساختار سنی طی این سال‌ها است.

روند تغییرات برخی شاخص‌های مهم جمعیتی طی ۶۰ سال گذشته از این حکایت دارد که در سال ١٣٩۵، حدود ۸.۴۸ درصد از خانوارهای معمولی کشور یک‌نفره و ۱.۵۳ درصد هفت نفره و بیش‌تر بوده‌اند، سهم این خانوارها در سال ۱۳۶۵ به ترتیب برابر با ۴.۵۲ و ۲۶.۹۹ در صد بوده است.

براساس آمار تطبیقی ارائه شده توسط موسسه پیو، ایران که اکنون هفتمین کشور بزرگ مسلمان در جهان است، در سال ۲۰۶۰ با دو رتبه سقوط، جمعیتی کمتر از عراق و ترکیه خواهد داشت.

 

سیاست های جمعیتی ترکیه پیش از بروز بحران

در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، ترکیه با بحران جمعیتی با ابعاد محدودتر مواجه است، اما سال هاست برای مقابله با آن، سیاست‌های تشویقی را اتخاذ نموده است. هرچند روند تغییر ساختار جمعیتی در ترکیه مطلوب نیست و نرخ باروری رو به کاهش و میانگین سنی فزاینده حاکی از تولد بحران جمعیتی در این کشور است.

جمعیت ترکیه با روند تقریباً ثابتی از ۲۴ میلیون نفر در سال ۱۹۵۵ به حدود ۸۳ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ رسیده است. نرخ باروری این کشور در سال ۱۹۵۵، ۶.۶۹ بوده است در سال ۲۰۱۶ به ۲.۱ رسیده که دقیقاً برابر با حد جانشینی است که تا کنون نیز ثابت مانده است.

با وجود تطابق نرخ باروری با حد جانشینی در ترکیه، برخی سیاستمداران از کاهش این شاخص ابراز نگرانی کرده اند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور سال ها مردم را به داشتن حداقل ۳ فرزند تشویق نموده و از ۲۰۱۳ نیز، این مقدار مطلوب را به ۵ فرزند تغییر داده است.

از سال ۲۰۱۵، دولت ترکیه در ازای اولین فرزند هر خانواده ۳۰۰ لیره، در ازای دومین فرزند ۴۰۰ لیره و برای سومین فرزند ۶۰۰ لیره پاداش می دهد.

مادران شاغل در ادارات دولتی در زمان مرخصی بدون حقوق پس از زایمان می توانند از ترفیع رتبه بهره مند شوند.

پس از پایان مرخصی زایمان، مادران تک فرزند دو ماه، دو فرزند، ۴ ماه و مادران دارای سه فرزند یا بیشتر، ۶ ماه حق دارند به صورت پاره وقت کار کنند و در تمام این مدت حقوق خود را به صورت کامل دریافت خواهند نمود.

مادرانی که می خواهند تا زمان ورود به مدرسه از فرزندان خود مراقبت کنند می توانند به دلخواه تا ۳۰ ساعت در هفته کار کنند تا از زندگی حرفه ای خود نیز جدا نشوند.

 

۳۰ سال بعد ۳۰ درصد از جمعیت ایران پیر خواهند شد

دکتر محمد اسماعیل اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت با اشاره به مهم‌ترین چالش‌های جمعیتی کشور و ارائه راهکار برای آن‌ها، گفت: طی ۳۰ سال آینده ۳۰ درصد از جمعیت ایران پیر خواهند شد، بنابراین در حال حاضر باید برای افزایش نرخ باروری ایرانیان برنامه‌ریزی کنیم.

اکبری با بیان اینکه با وجود کاهش نرخ باروری در تمام دنیا از جمله ایران، باز هم جمعیت رشد کرده است و هیچ کشوری نیست که در کنار کاهش نرخ باروری، رشد جمعیت نداشته باشد، ادامه داد: تقریبا در دنیا سالانه حدود ۸۳ میلیون نفر به جمعیت  اضافه می‌شود. در کشور ما نیز سالانه قریب به یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه می‌شود. بنابراین هم جمعیت رشد می‌کند و هم نرخ باروری کاهش می‌یابد. نتیجه این موضوع این است که جمعیت به سمت پیری می‌رود. معنی این موضوع این است که نظام سلامت اقداماتی در حوزه سلامت انجام داده‌ که بر میزان سال‌های زندگی مردم افزوده شده، امید به زندگی را بالا برده و با بیماری‌ها مقابله کرده‌ است. ازطرفی نرخ باروری هم کاهش یافته و جمعیت به سمت پیری می‌رود.

مشاور عالی وزیر بهداشت در امر اجتماعی شدن سلامت، با بیان اینکه نرخ باروری در کشور باید به بالای سه فرزند برسد، ‌گفت: یعنی تعداد بچه‌ها در هر خانوار نباید کمتر از سه فرزند باشد تا به جمیت نرمال برسم. در حال حاضر نرخ باروری ما ۲.۰۱ است. نرخ جایگزینی در کشور ما با نرخ جایگزینی در کشورهای دیگر متفاوت است. به نظر من هیچ نرخ جایگزینی زیر سه به ما کمک نمی‌کند و حداقل باید به سه برسیم.

اکبری با بیان اینکه بارداری حداکثر باید زیر ۲۵ سال اتفاق بیافتد ، گفت: البته بارداری‌ها باید با فاصله شیردهی مناسب اتفاق افتند؛ زیرا اگر یک بچه دو سال از شیر مادر تغذیه کند، مادر قادر است بچه بعدی را هم سالم به دنیا آورد. یعنی فاصله کودکان حداقل دو سال باشد. حال اگر این اتفاقات بیفتد و همه بخش‌ها به افراد تسهیلات داده و کمک کنند، می‌توان وضعیت جمعیتی کشور را کنترل کرد. البته در این صورت وظیفه وزارت بهداشت سخت‌تر هم می‌شود. زیرا باید افراد بیشتری را مراقبت کند.

انتهای پیام/

 

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: گرگ پیر آزار کودکان قتل دلخراش

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۱۹۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مرتضی بختیاری، رئیس جدید کمیته امداد کیست؟
 • پلیس به فرار زوج قاتل پایان داد
 • زوج قاتل دستگیر شدند
 • رئیس کمیته امداد تغییر کرد
 • ۲۷ راس دام امسال در زنجان طعمه گرگ شدند
 • امسال ۲۷ راس دام در زنجان طعمه گرگ شدند
 • ۲۱ فقره سرقت منزل به ارزش ۳ میلیارد در کرمان کشف شد
 • تغییر رییس کمیته امداد
 • مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام(ره) شد
 • «عمران‌خان» و سفر به آمریکا؛ مذاکره در هوایی «گرگ و میش»
 • وقتی احسان علیخانی و داوران «عصر جدید» پیر می‌شوند + تصاویر
 • ایران ۳ - جمهوری چک صفر/ صعود با برد مقتدرانه
 • صعود با برد مقتدرانه
 • تیم ایران از گروه خود صعود کرد/ شاگردان عطایی به جمع ۸ تیم برتر رسیدند
 • تیم ایران از گروه خود صعود کرد
 • کشف دوچرخه هاي قاچاق در اردستان
 • مرتضی سلطانی یک پدیده است
 • پیرمرد سر همسرش را برید!
 • تصاویر/ جشن تولد دختر شهید مدافع امنیت، مرتضی فاضل