مشاهده اخبار داغ روز

رکنا: گرگرفتگی های شدید و تعریق های شبانه علائم فیزیکی اصلی یائسگی است.

گرگرفتگی شایع ترین نشانه یائسگی است. گرگرفتگی تقریبا در بیش از دو سوم زنانی که در حال یائسه شدن هستند و تقریبا در تمام زنان یائسه یا مبتلا به یائسگی زودرس بروز می کند.

گرگرفتگی یک احساس سریع گرماست که گاهی اوقات با قرمزی صورت و تعریق همراه است.

علت اصلی گرگرفتگی هنوز شناخته نشده است اما ممکن است به تغییرات در گردش خون مربوط باشد.

گرگرفتگی زمانی رخ می دهد که رگ های خونی نزدیک سطح پوست گشاد می شوند تا خود را خنک کنند. همچنین ممکن است که فرد برای خنک کردن بدن خود تعریق داشته باشد. برخی از زنان نیز به همین منظور با ضربان قلب بالا و لرزش مواجه می شوند.

گرگرفتگی با تعریق نیز ممکن است در شب اتفاق بیافتد. به این حالت تعریق شبانه گفته میشود و ممکن است خواب شبانه را دچار اختلال کند.گاهی گرگرفتگی با قرمزی صورت و گردن همراه می باشد.

گرگرفتگی های شدید و تعریق های شبانه علائم فیزیکی اصلی یائسگی میباشند باوجود این درجه،تکرار، شدت و مدتشان بطور قابل توجهی متفاوت میباشد.

ساینس دیلی سن متوسط یائسگی در زنان آمریکاو اروپا 52-51 سال میباشد و بطور کلی فرض میشود که این علائم بین 2 تا 5 سال ادامه داشته باشد.

به گزارش این تحقیق 10418 زن پس یائسه بین 54 و 65 ساله را مورد بررسی قرار داد(که یا بیشتر از 24 ماه فقدان قاعدگی داشته یا درمان جایگزینی هورمون برای علائم یائسگی شان آغاز شده بود.)

یائسگی

یائسگی با علائمی همچون گرگرفتگی و تعریق شبانه همراه است.

سن متوسط زنان شرکت کننده 59 سال بود و اکثرشان سفید پوست و شهرنشین بوده و موقعیت اقتصادی-اجتماعی شان کمی بالاتر از حد متوسط بود.

در این تحقیق تاثیر سن،شاخص جرم بدنی،جراحی رحم،مصرف هورمون درمانی،سبک زندگی و خلق و خوی زنان در تجربه آنها از گرگرفتگی شدید و تعریق شبانه (HF-NS) مورد بررسی قرار گرفت.

زنان شرکت کننده پرسشنامه ای حاوی مردم شناختی اجتماعی،وزن و قد،و سابقه پزشکی را کامل کردند. سه سال و نیم بعد برای تکمیل پرسشنامه تکمیلی شامل عوامل شیوه زندگی، سایز دامن در سن 20 سالگی و سایز دامن در زمان کنونی،گرگرفتگی های شدید و تعریق های شبانه و مصرف هورمون درمانی فراخوانده شدند.

اکثر زنان(89%) گرگرفتگی های شدید و تعریق شبانه را در مقطعی از زمان تجربه کرده بودند و بیشترشان گرگرفتگی شدید(86%) نسبت به تعریق شبانه(78%) داشته اند. با وجود این بیش از نیمی از زنان(54%) هنوز هم دچار گرگرفتگی شدید و تعریق شبانه بودند و درجه شیوع در سرتاسر محدوده سنی نسبتا یکنواخت بود. تکرار تعریق شبانه و گرگرفتگی شدید در هر هفته 33.5 درصد بود که بطور کلی درسراسر محدوده سنی تغییری نداشت.

در این تحقیق همچنین معلوم شد عواملی مانند جراحی رحم،سیگاری بودن و مصرف بالای الکل به پیش بینی گرگرفتگی های شدید و تعریق شبانه در زنان کمک میکنند.

بعلاوه،اضطراب،جراحی رحم،حالت افسرده،سالهای بعد از آخرین دوره قاعدگی و تحصیلات کمتر در پیش بینی درجه شیوع گرگرفتگی شدید و تعریق شبانه فعلی کمک میکنند.

زنانیکه تحت هورمون درمانی قرار داشتند(12%) احتمال گزارش گرگرفتگی شدید و تعریق شبانه از سوی آنها کمتر بود درحالیکه زنانیکه قبلا از هورمون درمانی استفاده میکردند و در حال حاضر مصرف آن را متوقف کرده بودند احتمال گزارش گرگرفتگی شدید و تعریق شبانه از سوی این زنان در سرتاسر محدوده سنی بیشتر بود.

بنا به گفته پروفسورمیراهانتر:ما در این تحقیق تعداد کثیری از زنان پس یائسه مسن را مورد بررسی قرار دادیم و از اینکه هنوز هم علائم پس از یائسگی در بیش از نیمی از این زنان ادامه داشت متعجب شدیم. این زنان بطور متوسط 10 سال پس از آخرین قاعدگیشان هنوز هم دچار گرگرفتگی های شدید بودند.

بنظر میرسد که سن تاثیری روی درجه شیوع یا تکرار علائم ندارد.

متخصصان بهداشت باید به این مسئله آگاهی داشته باشند که زنان در اواخر سن 50 و 60 سالگی شان نیزمیتوانند دچار گرگرفتگی های شدید و تعریق های شبانه شوند. برای زنانی که گرگرفتگی های شدید و تعریق های شبانه در آنها بصورت مشکل درآمده و نیز برای زنانیکه دچار عود گرگرفتگی های شدید بعد از متوقف کردن هورمون درمانی شده اند، درمانهای غیرهورمونی موثر یک نیاز محسوب میشود.

پروفسور فیلیپ استیر اضافه کرد:این مقاله مشخص میکند که چه تعداد از زنان مسن علائم پس از یائسگی را تجربه میکنند و این علائم با توجه به شدت و اینکه چگونه کیفیت زندگی زنان را تحت تاثیر قرار میدهند متفاوت میباشند. سن بطور جالب توجهی بنظر میرسد که عامل مهمی در پیش بینی این علائم نمی باشد.

افزایش آگاهی از این مسئله در بین زنان و متخصصان بهداشت و تحقیقات بیشتر به منظور دستیابی به درمانهای آتی یک نیاز میباشد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

منبع: رکنا

عکس| حسین ماهینی و همسرش در مراسم عروسی سیامک نعمتی

واکنش‌ها به گرانی بنزین| طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

اعتراض به افزایش قیمت بنزین در شهرهای ایران؛ چندین نفر کشته و زخمی شدند+عکس

اعتراض به افزایش قیمت بنزین در برخی شهرهای ایران؛ یک کشته و چندین زخمی+عکس

اعتراض به افزایش قیمت بنزین در برخی شهرهای ایران+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۶۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: قلب جرم پزشکی قلب جرم پزشکی الکل سبک زندگی آگاهی مقاله شبانه عکس فیلم دختر زن قتل تهران مرد پسر مادر بیمارستان

خبر بعدی:

بنزین و باری که دولت بر دوش می‌کشد

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، افزایش بیرویه مصرف بنزین، قاچاق آن به کشورهای همسایه و بارسنگین هزینه‌های ناشی از پرداخت یارانه پنهان، اقدام دولت به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین را امری قابل پیش بینی کرده بود، اما سؤال این است که عملیاتی شدن این امر تا چه حد مصرف و قاچاق را کاهش خواهد داد. 

طبق آمارهای موجود در سال ۱۳۹۷ میانگین مصرف بنزین روزانه ٨٧ میلیون لیتر و میانگین تولید روزانه در بهمن ماه همان سال ١٠٣ میلیون لیتر بوده است. این ارقام که برای کمتر از یک سال قبل است نشان می‌دهد بین تولید و مصرف بنزین در داخل کشور چه نسبتی برقرار بوده است. این موضوع برای کشوری که تا چند سال اخیر بخشی از مصرف داخلی خود را از خارج وارد می‌کرد بسیار حائر اهمیت است. در حقیقت بحث خودکفایی برای کشوری به بزرگی ایران باحجم بالای مصرف روزانه بنزین بسیار اهمیت دارد.

اما همین آمار و ارقام در سال جاری نشان می‌دهد که افزایش بی‌رویه مصرف به صورتی است که ممکن است از میزان تولید سبقت بگیرد و ما را بار دیگر وادار به واردات کند. بر اساس آمار موجود، مصرف بنزین کشور در فروردین ماه سال ۹۸ به ۹۱.۲ میلیون لیتر رسید که این میزان در مدت مشابه سال گذشته (فروردین ۹۷) ۸۷.۱ میلیون لیتر بوده است. لازم به ذکر است که در آخر هفته‌ها، میزان مصرف به بالای ۱۰۰ میلیون لیتر رسیده که رقم بسیار زیادی است.

از یک طرف مصرف به شدت در حال افزایش است و از طرف دیگر، دولت نیز بار سنگین یارانه پنهان ناشی از این مصرف را به دوش می‌کشد.

بر اساس برخی برآوردها ارقام یارانه پرداختی در کشور، شامل یارانه‌های آشکار و پنهان حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان در سال  است. حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان از این رقم به حوزه انرژی و نفت و مشتقات آن اختصاص یافته که ۲۱۵ هزارمیلیارد تومان آن متعلق به بنزین است.

البته لازم به توضیح است که طبق برآورد کارشناسان دهک دهم درآمدی ٢٥-١٧ برابر بیش از دهک یکم درآمدی از یارانه حامل‌های انرژی بهره‌مند می‌شوند. به عبارت دیگر، دولت بخش قابل توجهی از سرمایه کشور را از طریق یارانه بنزین و سایر حامل‌های انرژی مستقیم به جیب دهک‌های پر درآمد کشور می‌ریزد.

موضوع قاچاق نیز یکی دیگر از معضلات کشور در حوزه سوخت و به ویژه بنزین است. درواقع بخشی از یارانه پنهان از طریق قاچاق بنزین به کشورهای همسایه به جیب قاچاقچیان سوخت می‌رود.

بنابراین، همانطور که پیش بینی می‌شد مجموعه عوامل یاد شده، بعلاوه برخی مسائل و مشکلات دیگر، به ویژه در شرایط کنونی که اقتصاد کشور زیر فشار تحریم ها قرار دارد، دولت را وادار کرده است که برای حذف یارانه‌های پنهان ناشی از مصرف بنزین، کاهش هزینه‌ها و جلو گیری از قاچاق بار دیگر به سهمیه‌بندی روی بیاورد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها و طبق مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از بامداد امروز جمعه ۲۴ آبان بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز سهمیه‌بندی شده است.

بر همین اساس شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی در اطلاعیه خود اعلام کرده است که قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر ۳ هزار تومان خواهد بود، همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است.

سهمیه بندی؛ ضروری اما ناکافی

مصرف بالای بنزین، قاچاق و در نهایت شرایط سخت اقتصادی بیش از هر زمان دیگری ساماندهی سوخت و به ویژه سهمیه‌بندی بنزین را قابل توجیه می‌کند. بعلاوه، بار سنگین یارانه‌های پنهان دولت را از انجام دو امر مهم باز می‌دارد: یکی اینکه علیرغم اهمیت بودجه عمرانی و زیربنایی در ساختار بودجه‌های سالانه و همچنین در پیشبرد برنامه‌های توسعه، سهم آن زیر بار سنگین یارانه‌های پنهان تقلیل می‌یابد. زیرا درآمد دولت آنقدر نیست که بتواند هم به تولید و عمران و آبادانی توجه کافی داشته باشد و هم به پرداخت یارانه‌ها پنهان بنزین و غیره.

مورد دوم، به اهمیت بخش تولید در اقتصاد کشور باز می‌گردد. واقعیت این است که رقم هنگفتی که از خلال مصرف انرژی و غیره به عنوان یارانه پنهان پرداخت می‌شود باید به تولید اختصاص یابد. اما پدیده یارانه‌های پنهان تولید را به نفع مصرف تضعیف می‌کند. کمک به تولید یکی از اهداف اصلی برنامه هدفمندی یارانه‌ها نیز بود. قرار بر این بود که درآمد حاصل از حذف یارانه سوخت برای کمک به کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی اختصاص یابد. البته در شرایط کنونی ممکن است که تحقق این امر به طور کامل امکان پذیر نباشد، اما دولت می‌تواند با توجه به برنامه‌هایی که برای اشتغال زایی در دست اجرا دارد بخشی از درآمدهای ناشی از افزایش نرخ بنزین را به این کار اختصاص دهد.

از ابعاد فرهنگی غافل نشویم

شاید اصلاح الگوی مصرف انرژی و بهینه کردن آن مهمترین و منطقی‌ترین خواسته دولت باشد که سهمیه‌بندی بنزین نیز اقدامی در همین راستا است. اما جا دارد که به ابعاد و مولفه‌های فرهنگی و اجتماعی موضوع که از اهمیت بالایی برخوردار است نیز توجه ویژه شود.

طبق دیدگاه جامعه شناسان، یکی از مهمترین موارد رشد بی‌رویه مصرف ‌گرایی به  نقش آن در فرایند هویت بخشی به افراد مربوط است. امروز برخلاف گذشته مصرف مادی بیش از هر عنصر دیگری در تعیین هویت افراد نقش دارد. این امر، به ویژه در جامعه جوان ایران از اهمیت زیادی برخوردار است.  افراد و به ویژه جوانان هویت و جایگاه اجتماعی خود را با ابزار و وسایل مادی دور و برشان نشان می‌دهند؛ امری که به طور مستقیم و غیر مستقیم در مصرف انرژی اثرگذار است.

به طور خاص در مورد بنزین گرایش به داشتن خودرو به عنوان یک عامل هویت بخش (به ویژه در بین زنان و جوانان) تعیین کننده است. درواقع، گرایش به داشتن خودرو شخصی و استفاده روزانه از آن از یک طرف عاملی هویت بخش برای افراد بوده و از طرف دیگر مصرف روزانه بنزین را در سراسر کشور به شدت افزایش می‌دهد.

بنابراین، می توان گفت که حضور خودرو در کانون سبک زندگی ما ایرانی‌ها، به ویژه ساکنان شهرهای کوچک و بزرگ یکی از دلایل اصلی افزایش میزان مصرف بنزین در کشور است.

این در حالی است که اگر ما، به ویژه در شهرهای بزرگی مانند تهران استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و مقداری پیاده روی در روز  را در سبک زندگی خود جای دهیم شاید نیازی به استفاده از خود رو شخصی و مصرف سوخت روزانه نداشته باشیم. در نتیجه کاهش استفاده از خودرو شخصی به طرز قابل توجهی مصرف سوخت و انرژی را کاهش خواهد داد.

وقتی این موضوع را در کنار خودروهای داخلی پرمصرف قرار می دهیم واقعیت مصرف بالای بنزین در داخل روشن‌تر می شود.  واقعیت این است که در چند دهه اخیر صنعت خودروسازی بازار بکر و میلیونی داخلی را در نوردیده و میلیون‌ها خودرو پرمصرف (در مقایسه با میانگین جهانی) را وارد جاده‌ها و خیابان های کشور کرده است. بنابراین، بخش قابل توجهی از مصرف سوخت ناشی از کیفیت خودروهای داخلی است.

از آنجایی که اکثر مردم کشور از خودروهای پر مصرف داخلی استفاده می‌کنند به نظر می‌رسد در صورت عدم تغییر سبک زندگی مردم و استفاده کمتر از خودرو شخصی میزان مصرف، حتی با بنزین 3 هزارتومانی نیز کاهش قابل ملاحظه‌ای نخواهد کرد. اما دست کم در شرایط کنونی نزدیک شدن نرخ بنزین به قیمت واقعی بخش قابل توجهی از هزینه‌های دولت را کاهش می‌دهد. البته کنترل تورم ناشی از این اقدامی، امری است که باید مورد اهتمام دولت‌مردان در روزهای آتی باشد.

برچسب‌ها بنزین سهمیه بندی بنزین قاچاق پروندهٔ خبری سهمیه‌بندی و نرخ جدید بنزین

دیگر خبرها

 • 24دلیل برای انرژی کم‌وخستگی مداوم
 • آخوند رهبر: ایران روح تازه‌ای در دل مردم فلسطین دمید/مفتخریم که در دوران امام خامنه‌‎ای زندگی می‎کنیم
 • افزایش تولید رقبا اوپک و متحدانش را به چالش می‌کشد
 • حیات وحش تهران نفس راحت می‌کشد / ممنوعیت شکار در استان تهران
 • کاهش گُرگرفتگی با ۲ تغییر ساده در سبک زندگی
 • خونریزی در دوران بارداری
 • کاهش گُرگرفتکی با ۲ تغییر ساده در سبک زندگی
 • بلاک چین سلطه آمریکا بر امور مالی جهان را تا ۷ سال آینده به چالش می‌کشد
 • سندرم شیهان، علت‌ها، علائم و درمان
 • دلایل انرژی کم و خستگی مداوم
 • «از دربندی‌خان تا تکریت» روایتگر دوران اسارت
 • هورمون استرس ساعت شبانه روزی بدن را کنترل می‌کند
 • چطور از سرمای شدید جان سالم به در ببریم؟ + اینفوگرافیک
 • چگونه از مسمومیت و مرگ ناشی از مونوکسیدکربن پیشگیری کنیم؟ | هشدارها را جدی بگیرید
 • مبارزه قوه قضائیه با فساد از درون سیستم، غیرقابل پیش‌بینی بود/ عملکرد دولت به پای اصلاح طلبان نوشته می‌شود/ ورود زنان به ورزشگاه‌ها مطالبه همه زنان نیست
 • به مبارزه قوه قضائیه با فساد دستمریزاد گفتیم/ ورورد زنان به ورزشگاهها مطالبه بخشی از زنان است، نه همه زنان/ ماجرای دعوت «نزار زاکا» به ایران
 • فرمانداری تهران دلایل مخالفت خود با زیست‌شبانه را اعلام کند/ حضور معاون شهردار در صحن شورا برای پاسخ به ایرادات طرح ترافیک
 • حداقل زمان طول درمان ايمپلنت دندان چقدر است؟
 • دوران کودکی پیامبر(ص) به روایت رهبر انقلاب