رکنا: گرگرفتگی های شدید و تعریق های شبانه علائم فیزیکی اصلی یائسگی است.

گرگرفتگی شایع ترین نشانه یائسگی است. گرگرفتگی تقریبا در بیش از دو سوم زنانی که در حال یائسه شدن هستند و تقریبا در تمام زنان یائسه یا مبتلا به یائسگی زودرس بروز می کند.

گرگرفتگی یک احساس سریع گرماست که گاهی اوقات با قرمزی صورت و تعریق همراه است.

علت اصلی گرگرفتگی هنوز شناخته نشده است اما ممکن است به تغییرات در گردش خون مربوط باشد.

گرگرفتگی زمانی رخ می دهد که رگ های خونی نزدیک سطح پوست گشاد می شوند تا خود را خنک کنند. همچنین ممکن است که فرد برای خنک کردن بدن خود تعریق داشته باشد. برخی از زنان نیز به همین منظور با ضربان قلب بالا و لرزش مواجه می شوند.

گرگرفتگی با تعریق نیز ممکن است در شب اتفاق بیافتد. به این حالت تعریق شبانه گفته میشود و ممکن است خواب شبانه را دچار اختلال کند.گاهی گرگرفتگی با قرمزی صورت و گردن همراه می باشد.

گرگرفتگی های شدید و تعریق های شبانه علائم فیزیکی اصلی یائسگی میباشند باوجود این درجه،تکرار، شدت و مدتشان بطور قابل توجهی متفاوت میباشد.

ساینس دیلی سن متوسط یائسگی در زنان آمریکاو اروپا 52-51 سال میباشد و بطور کلی فرض میشود که این علائم بین 2 تا 5 سال ادامه داشته باشد.

به گزارش این تحقیق 10418 زن پس یائسه بین 54 و 65 ساله را مورد بررسی قرار داد(که یا بیشتر از 24 ماه فقدان قاعدگی داشته یا درمان جایگزینی هورمون برای علائم یائسگی شان آغاز شده بود.)

یائسگی

یائسگی با علائمی همچون گرگرفتگی و تعریق شبانه همراه است.

سن متوسط زنان شرکت کننده 59 سال بود و اکثرشان سفید پوست و شهرنشین بوده و موقعیت اقتصادی-اجتماعی شان کمی بالاتر از حد متوسط بود.

در این تحقیق تاثیر سن،شاخص جرم بدنی،جراحی رحم،مصرف هورمون درمانی،سبک زندگی و خلق و خوی زنان در تجربه آنها از گرگرفتگی شدید و تعریق شبانه (HF-NS) مورد بررسی قرار گرفت.

زنان شرکت کننده پرسشنامه ای حاوی مردم شناختی اجتماعی،وزن و قد،و سابقه پزشکی را کامل کردند. سه سال و نیم بعد برای تکمیل پرسشنامه تکمیلی شامل عوامل شیوه زندگی، سایز دامن در سن 20 سالگی و سایز دامن در زمان کنونی،گرگرفتگی های شدید و تعریق های شبانه و مصرف هورمون درمانی فراخوانده شدند.

اکثر زنان(89%) گرگرفتگی های شدید و تعریق شبانه را در مقطعی از زمان تجربه کرده بودند و بیشترشان گرگرفتگی شدید(86%) نسبت به تعریق شبانه(78%) داشته اند. با وجود این بیش از نیمی از زنان(54%) هنوز هم دچار گرگرفتگی شدید و تعریق شبانه بودند و درجه شیوع در سرتاسر محدوده سنی نسبتا یکنواخت بود. تکرار تعریق شبانه و گرگرفتگی شدید در هر هفته 33.5 درصد بود که بطور کلی درسراسر محدوده سنی تغییری نداشت.

در این تحقیق همچنین معلوم شد عواملی مانند جراحی رحم،سیگاری بودن و مصرف بالای الکل به پیش بینی گرگرفتگی های شدید و تعریق شبانه در زنان کمک میکنند.

بعلاوه،اضطراب،جراحی رحم،حالت افسرده،سالهای بعد از آخرین دوره قاعدگی و تحصیلات کمتر در پیش بینی درجه شیوع گرگرفتگی شدید و تعریق شبانه فعلی کمک میکنند.

زنانیکه تحت هورمون درمانی قرار داشتند(12%) احتمال گزارش گرگرفتگی شدید و تعریق شبانه از سوی آنها کمتر بود درحالیکه زنانیکه قبلا از هورمون درمانی استفاده میکردند و در حال حاضر مصرف آن را متوقف کرده بودند احتمال گزارش گرگرفتگی شدید و تعریق شبانه از سوی این زنان در سرتاسر محدوده سنی بیشتر بود.

بنا به گفته پروفسورمیراهانتر:ما در این تحقیق تعداد کثیری از زنان پس یائسه مسن را مورد بررسی قرار دادیم و از اینکه هنوز هم علائم پس از یائسگی در بیش از نیمی از این زنان ادامه داشت متعجب شدیم. این زنان بطور متوسط 10 سال پس از آخرین قاعدگیشان هنوز هم دچار گرگرفتگی های شدید بودند.

بنظر میرسد که سن تاثیری روی درجه شیوع یا تکرار علائم ندارد.

متخصصان بهداشت باید به این مسئله آگاهی داشته باشند که زنان در اواخر سن 50 و 60 سالگی شان نیزمیتوانند دچار گرگرفتگی های شدید و تعریق های شبانه شوند. برای زنانی که گرگرفتگی های شدید و تعریق های شبانه در آنها بصورت مشکل درآمده و نیز برای زنانیکه دچار عود گرگرفتگی های شدید بعد از متوقف کردن هورمون درمانی شده اند، درمانهای غیرهورمونی موثر یک نیاز محسوب میشود.

پروفسور فیلیپ استیر اضافه کرد:این مقاله مشخص میکند که چه تعداد از زنان مسن علائم پس از یائسگی را تجربه میکنند و این علائم با توجه به شدت و اینکه چگونه کیفیت زندگی زنان را تحت تاثیر قرار میدهند متفاوت میباشند. سن بطور جالب توجهی بنظر میرسد که عامل مهمی در پیش بینی این علائم نمی باشد.

افزایش آگاهی از این مسئله در بین زنان و متخصصان بهداشت و تحقیقات بیشتر به منظور دستیابی به درمانهای آتی یک نیاز میباشد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

منبع: رکنا

خبر بعدی:

◄ فعالیت شبانه روزی دادسرا فرودگاه امام شبانه روزی می‌شود

تین‌نیوز | 

‌در جلسه ستاد عملیات سفرهای نوروزی شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) ضمن تأکید بر نظارت دقیق بر همه بخش‌های شهر فرودگاهی، مقرر شد در ایام نوروز دادسرای شهر فرودگاهی برای پاسخگویی به شکایات به صورت شبانه‌روزی فعال باشد

‌‌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از‌ پایگاه خبری شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)‌ جلسه ستاد عملیات سفرهای نوروزی با حضور مدیران شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، فرماندهان نظامی و انتظامی‌شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) و نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی و هندلینگ‌ها برگزار شد.

در این جلسه رئیس هیأت مدیره‌ شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) اظهار داشت: طرح سفرهای نوروزی از‌ ۲۰ اسفندماه ۹۷ آغاز می‌‌شود و تا ۲۰ فروردین‌ماه ۹۸ ادامه دارد، در این راستا از شرکت‌ها و واحدهای فعال در شهر فرودگاهی می‌خواهیم تا گروه‌های ویژه برای سفرهای نوروزی تشکیل دهند.

علی رستمی‌ بر تشدید نظارت‌ها بر همه بخش‌های شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در ایام سفرهای نوروزی تأکید کرد و گفت: با هدف خدمت‌رسانی‌ بهتر به مراجعان و مسافران،‌ دادسرای شهر فرودگاهی برای پاسخگویی به شکایات در این ایام به صورت شبانه‌روز فعال است.

‌وی‌ افزود‌: مسافران می‌توانند اطلاعات مورد نیاز را درباره فرودگاه از وبسایت شهر فرودگاهی دریافت کنند و همه اطلاعات مورد نیاز مسافر هم  باید روی سایت شهر فرودگاهی قرار دهند.

‌در ادامه این جلسه، مهدی علی عسگری، عضو هیأت مدیره شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، از نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی خواست تا در هنگام بروز تأخیرهای احتمالی در پروازها پاسخگوی مسافران باشند.

‌وی ادامه داد‌: در ایام نوروز همه بخش‌های ترمینال و غرفه‌ها به صورت 24 ساعته بازرسی خواهند شد تا هیچگونه مشکلی در خصوص فعالیت آن ها وجود نداشته باشد.

د‌ر ادامه جلسه همچنین محمدرضا فردی، مدیرکل عملیات فرودگاهی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با اعلام بازسازی نمازخانه ها و سرویس‌های بهداشتی داخل ترمینال مسافری شماره یک فرودگاه گفت‌: ورودی باراندازهای ترمینال نیز برای تردد روان‌تر خودروهای حمل بار اصلاح شده است.

‌فردی با اشاره به افزایش مسافران ترانزیتی در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) افزود‌: هتل‌های ترانزیتی نیز در ترمینال آماده شده و شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند مسافران ترانزیتی را در این محل‌ها استقرار دهند.

‌در این جلسه همچنین فرماندهان نظامی، نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی و هندلینگ‌ها به بیان نقطه نظرات و برنامه های خود در خصوص سفرهای نوروزی پرداختند.

 

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

رونمایی از داروی تمام ایرانی روفانیب 5

کلیدواژه: قلب جرم پزشکی قلب جرم پزشکی الکل سبک زندگی آگاهی مقاله شبانه عکس فیلم دختر زن قتل تهران مرد پسر مادر بیمارستان

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۶۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اگر 50 ساله هستید شرایط قلب شما اینگونه است
 • معاون وزیر کشور:نیازمند کار جهادی برای رفع مشکلات هستیم
 • گرد وغبار شدید باعث کندی عبور ومرور در جاده ترانزیتی ریگان چابهار شد/راه ارتباطی ۱۲روستا مسدود شد
 • درنگی در زندگی، زمانه و کارنامه‌ حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمّد مؤمن قمی
 • وقوع دو انفجار شدید در شرق و شمال غرب
 • وقوع دو انفجار شدید در سوریه
 • لاپورته: سانه استعدادی بزرگ و جوان است که باید تحت مراقبت باشد؛ منچسترسیتی تا لحظه آخر دست از جنگیدن نمی‌کشد
 • راز‌های سلامتی که هر خانم بالای ۵۰ سال باید بداند
 • کدام کار خانه برای زنان باردار خطرناک است؟
 • ۲ ایرانی در بین نامزدهای جایزه «ورد پرس فوتو»
 • همه چیز در مورد قرص پروپرانولول
 • احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود/ اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است/ مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است/ بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند/ رهبری هرچقدر اختیارات دارد همان قدر هم با
 • اولین وزیرخارجه زن استرالیا از سیاست کنار می‌کشد
 • احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت
 • احمدی‌نژاد: خانه سیاسی دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود/ما زورمان به بقیه نرسید
 • عوارض برداشتن کیسه صفرا برای زنان
 • نرخ خرید خانه در کدام محله تهران سر به فلک می‌کشد؟
 • کدام زنان دچار یائسگی زودرس می شوند
 • نرخ خانه در کدام محله تهران سر به فلک می‌کشد؟