دادستان تهران با توجه به قیمت‌های متفاوت گوشت قرمز در فروشگاه‌ها و انعکاس آن در رسانه‌ها‌، از مسئولان مربوطه خواست درباره فروش اینترنتی گوشت و واگذاری اختیار توزیع آن به یک شرکت خصوصی بدون انجام تشریفات لازم اطلاع‌رسانی نمایند. ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱ اجتماعی حقوقی و قضایی نظرات - اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سومین نشست کمیته مقابله با گران‌فروشی در دادستانی تهران، با حضور سردار لطفی رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ، برخی معاونان دادستان، معاونان وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان دستگاه‌های متولی به ریاست دادستان تهران برگزار شد.

بررسی دلایل گرانی‌های اخیر

جعفری دولت‌آبادی در بررسی دلایل عمده گران‌فروشی بر اساس گزارش‌های مربوط به بازدید اکیپ‌های مشترک دادستانی تهران و سایر دستگا‌ه‌ها از مراکز عرضه اقلام اساسی که طی دو هفته گذشته به سرپرستی معاونان دادستان صورت گرفته است، گفت: مشکلات برخی از مرغداری‌ها، اشکالات موجود در عرضه و تقاضا، نرخ ارز، کاهش واردات برخی اقلام اساسی، قاچاق دام زنده، افزایش تقاضا به دلیل فضای روانی جامعه، تنوع قیمت‌ها، افزایش قیمت شیر و نهاده‌های دامی، صادرات برخی اقلام کالا‌های اساسی، احتکار، کمبود عرضه برخی کالا‌های اساسی و عدم قیمت‌گذاری کالا‌های عرضه شده از عمده دلایلی است که در افزایش قیمت‌ها نقش داشته است.

فقدان سازوکار لازم برای احراز هویت خریداران، سودجویی شرکت‌های توزیع‌کننده گوشت‌های وارداتی و عدم برچسب‌گذاری، فروش گوشت در بازار آزاد از سوی پیمانکاران و مشاهده گوشت یخ‌زده در برخی قصابی‌های سطح شهر، ورود کامیون‌های حمل گوشت بدون پلمپ به محل عرضه که امکان سوء استفاده و خروج گوشت از آن‌ها را در مسیر افزایش می‌دهد، دپوی مرغ و گوشت تنظیم بازار در برخی فروشگاه‌ها و عدم عرضه به متقاضیان، ناچیز بودن سهمیه برخی فروشگاه‌ها، حضور طولانی مردم در صفوف عرضه گوشت، اختصاص یک خودروی حمل گوشت به چند منطقه که موجب تاخیر در توزیع می‌شود، نامشخص بودن میزان سهمیه مراکز عرضه، تقاضای زیاد و عرضه محدود در مناطق جنوبی و مرکزی، عدم اختصاص سهمیه به اتحادیه رستوران‌داران و کبابی‌ها و انقضای تاریخ مصرف گوشت­های گرم وارداتی آسیای میانه، از جمله اموری بود که دادستان تهران مورد توجه قرار داد و از دستگاه‌های متولی خواست که با اتخاذ تدابیری این مشکلات را ساماندهی و مرتفع کنند.

جعفری دولت‌آبادی با توجه به قیمت‌های متفاوت گوشت قرمز در فروشگاه‌ها و انعکاس آن در رسانه‌ها و فضای مجازی که موجب نگرانی مردم شده است، به برخی اخبار منتشر شده در این زمینه اشاره کرد و از مسؤولان مربوطه خواست در رابطه با فروش اینترنتی گوشت و واگذاری اختیار توزیع آن به یک شرکت خصوصی بدون انجام تشریفات لازم اطلاع‌رسانی کنند.

اختیار "فروش اینترنتی گوشت تنظیم‌بازاری" در دست‌ گرانفروشان؟

لزوم استفاده از اصناف در توزیع کالا‌های اساسی

وی با تاکید بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت اصناف در بخش توزیع کالا‌های اساسی خاطرنشان کرد: باید به اصناف در این زمینه اطمینان کرد تا بتوانند به دستگاه‌های دولتی کمک کنند و اجازه دهند آن‌ها نیز به میدان بیایند.

دادستان تهران یکی دیگر از مشکلات را سهمیه‌های متفاوت فروشگاه‌ها مطرح کرد و افزود: در برخی بازدید‌ها مشخص شد که در یک فروشگاه 200 کیلوگرم و در مجاورت آن که فروشگاه بزرگ‌تری است، سهمیه اندکی از گوشت قرمز توزیع شده است.

لزوم اقدام پلیس در برخورد با دلالان گوشت

وی با اشاره به احتکار گوشت در برخی فروشگاه و مراکز نگه‌داری و دلالی در این زمینه، از فرمانده پلیس آگاهی تهران بزرگ خواست که در رابطه با جمع‌آوری دلالان برخورد جدی شود.

دادستان تهران با اشاره به کشف دو مورد محموله گوشت قرمز به میزان 7 تن و یک تن در پایتخت، اظهار داشت: در صورتی که انبار کردن کالا‌های اساسی با اطلاع دستگاه دولتی باشد، مانعی وجود ندارد؛ اما اگر محرز شود که اقلام اساسی مردم با هدف سودجویی، گران‌فروشی کلان و احتکار عمده انجام شده است، این اقدام جرم اخلال در نظام اقتصادی محسوب می‌شودکه باید برخورد سریع و قاطع صورت گیرد و ضرورت دارد اسامی متخلفین رسانه‌ای شود تا مردم باور کنند که با گران‌فروشی برخورد می‌شود و متخلفان نیز بدانند که نباید با زندگی مردم بازی کنند.

وی از معاونین دادسرا خواست که در بازدید از با فروشگاه‌های بزرگ چنان‌چه با گران‌فروشی و تخلفات عدیده مشاهده کردند، با گران‌فروشان، مفسدان و متخلفان بدون هیچ‌گونه اغماضی برخورد کنند.

جعفری دولت‌آبادی از پلیس و نهاد‌های امنیتی خواست که با اشراف اطلاعاتی عقبه‌های شرکت‌های بزرگ توزیع گوشت را شناسایی کنند و به دستگاه‌های دولتی تاکید کرد که با مدیریت مطلوب، بیشتر پای کار بیایند.

وی تصریح کرد: دادستانی در تمام سطوح به کمک دستگاه‌های دولتی آمده است و مانع انجام وظایف دستگاه‌های دولتی نمی‌شویم؛ اما این نهاد‌ها باید در صف اول مبارزه باشند و زودتر از معاونین دادستانی جهت بازرسی از مراکز عرضه اقلام اساسی حضور یابند تا توزیع این اقلام مدبرانه صورت گیرد.

مدیریت عرضه کالا‌های اساسی و نظارت بر توزیع

جعفری دولت‌آبادی انتقاد از عدم تحقق انظار مردم در رابطه با نحوه توزیع گوشت قرمز گفت: دستگاه‌های نظارتی علاوه بر تمرکز بر فروشگاه‌های بزرگ باید بر روی مراکز عمده توزیع گوشت تمرکز کنند تا چگونگی توزیع سهمیه‌ها را ارزیابی کنند.

دادستان تهران تاکید کرد: سهمیه مراکز توزیع اقلام اساسی که برچسب قیمت‌ها را تغییر می‌دهند یا گران‌فروشی می‌کنند و یا در توزیع اقلام اساسی اخلال می‌نمایند باید قطع شود.

جعفری دولت‌آبادی گفت: اگر در شمال پایتخت به گوشت کمتری نیاز است، در جنوب شهر باید توزیع بیشتر شود؛ ضمن آن‌که، زمان توزیع گوشت از صبح‌ها به بعد از ظهر‌ها تغییر یابد و اسامی تمام مراکز توزیع اعلام شود تا همگان اطلاع پیدا کنند.

وی هم‌چنین خطاب به نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در مواردی که عرضه کالا با کمبود مواجه است، مناسب است صادرات آن ممنوع شود.

چرا مجوز واردات دام زنده صادر نشده است؟

جعفری دولت‌آبادی اظهار داشت: در جلسات گذشته از نهاد‌های مسئول در امر توزیع گوشت در بازار خواسته شد که مجوز‌های لازم برای واردات دام زنده به کشور را صادر کنند؛ اما علی‌رغم این تاکیدات، هنوز ایده واردات دام زنده به کشور عملی نشده است.

دادستان تهران افزود: مراکز عمده توزیع گوشت باید افزایش یابد و بر مبادی اصلی توزیع بیشتر نظارت شود و میزان سهمیه شهرک‌ها و فروشگاه‌های بزرگ، متناسب با جمعیت تعیین شود.

جعفری دولت‌آبادی با تاکید بر این که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بر مراکز توزیع نظارت داشته باشد و تعیین قیمت‌های متفاوت برای گوشت در یک مرکز توزیع اشکال دارد، خاطرنشان کرد: این موضوع که واردکننده، توزیع‌کننده هم باشند، جای بررسی دارد؛ چراکه واردکنندگان باید توزیع را از مسیر قانون انجام دهند و نه این که گوشت‌های وارداتی را در مراکز خود توزیع و عرضه کنند.

لزوم قطع سهمیه مراکز و فروشگاه‌های متخلف

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به این که از وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی انتظار بیشتری برای اعمال نظارت می­رود، تأکید کرد: لازم است این نهاد‌ها ضمن بازدید از مراکز توزیع اقلام اساسی، وضعیت توزیع این اقلام را مدیریت کنند.

وی با بیان این که مردم انتظار دارند نظارت‌ها تاثیرگذار باشد، به مدیران مراکز متخلف هشدار داد که در صورت گران‌فروشی، احتکار، توزیع‌ای خارج از شبکه، فروش بدون برچسب قیمت و افزایش قیمت‌ها، سهمیه آن‌ها توسط دستگاه‌های ذی‌ربط قطع خواهد شد.

راهبرد‌های دادستانی در مقابله با گرانفروشی

جعفری دولت‌آبادی با اعلام این که سیاست دادستانی، صرف مقابله نیست؛ بلکه حمایت از تصمیمات مناسب و نظارت است، خاطرنشان کرد: هدف دادستانی در این زمینه، حمایت از مردم و برخورد با متخلفان است.

وی تاکید کرد: تیم‌های گشت مشترک باید از قیمت مصوب کالا‌های اساسی اطلاع داشته باشند. معاونان دادستان تهران در تیم‌های گشت حضور دارند تا در مواردی که به تیم‌های گشت اجازه ورود نمی‌دهند، بتوانند درب‌های بسته را باز کنند.

وی از شهروندان خواست مشخصات مراکزی که فساد و قاچاق و توزیع خارج از بازار دارند را به دستگاه‌های ذی‌ربط اطلاع دهند تا تیم‌های گشت به محل اعزام شوند.

در این جلسه فرمانده پلیس آگاهی تهران بزرگ، نمایندگان وزارت خانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، سازمان تعزیرات حکومتی و برخی معاونان دادستان، گزارشی از عملکرد تیم‌های گشت مشترک در سطح شهر و نحوه توزیع گوشت ارائه کردند.

گوشت موردنیاز 6 ماه استان تهران در گمرک؛ چرا به تعزیرات گزارش نشد؟

انتهای پیام/

R1014142/P/S2,20/CT12 واژه های کاربردی مرتبط دادستان تهران قیمت گوشت

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

راهکار جدید توزیع گوشت

مديركل دفتر برنامه ريزي تامين، توزيع و تنظيم بازار وزارت صمت از توزيع گوشت بر اساس فهرست يارانه بگيران خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،   به نقل از وزارت صنعت معدن و تجارت؛ ­محمدرضا كلامي با اعلام اين خبر ­­افزود: بر اساس تصميم اتخاذ شده مقرر است شيوه توزيع گوشت تنظيم بازاري تغيير كند، در اين راستا گوشت تنظيم بازاري براي جامعه هدف، توزيع خواهد شد.
 وي درباره مكانيزم عرضه گفت: مقرر است فهرست يارانه بگيران از سازمان هدفمندي احصا­ و در سامانه تجارت داخلي بارگذاري شود، در اين صورت فروشگاه هايي كه به اين سامانه متصل هستند، مي توانند گوشت تنظيم بازاري را براي گروه هاي هدف عرضه كنند. كلامي­­ اضافه كرد: در اين قالب جامعه هدف مي توانند از فروشگاه هايي كه پوز متصل به اين سامانه را دارند، گوشت خريداري كنند. وي­ افزود: از سوي ديگر پيش از اين گوشت وارداتي در خرده فروشي ها تكه مي شد اما در قالب جديد گوشت وارداتي چهار تكه مي شود، يعني هر شقه به دو تكه تقسيم مي شود و عنوان گوشت تنظيم بازار و قيمت بر بسته ها درج خواهد شد. به اين ترتيب گوشت وارداتي در بسته هاي سه تا چهار كيلويي بسته بندي مي شود تا مردم دچار اتلاف وقت براي خريد نشوند و صف ها از ميان برود. مديركل دفتر برنامه ريزي تامين، توزيع و تنظيم بازار در پاسخ به اين سؤال كه گوشت تنظيم بازاري در اين قالب در چه نقاطي توزيع مي شود، گفت: اسامي واحدها اطلاع رساني مي شود و واحدهاي عرضه كننده نيز مكلف به نصب بنر هستند. كلامي­ تاكيد كرد: البته تدابيري در خصوص بعد خانوار و ... نيز انديشيده مي شود و به زودي گوشت ها در بسته هاي دو، دو كيلو و نيم، سه، سه كيلو و نيم و چهار كيلويي بسته بندي مي شود و افراد با توجه به نياز خود مي توانند اين گوشت را خريداري كنند.
 به گفته وي اين شيوه تخصيص،­ سبد غذايي ­خانوارهايي را كه آسيب ديده اند تامين مي كند. كلامي به مردم اطمينان داد، دولت با­ همه ­توان در حال تامين گوشت مورد نياز كشور است و از اين نظر نگراني وجود ندارد. وي­ با تاكيد بر اينكه پيشگيري از قاچاق از يك سو و واردات دام مولد براي افزايش ظرفيت توليد گوشت در كشور از سوي ديگر در حال پيگيري است، اضافه كرد: بر اساس اعلام متولي اصلي اين مساله، وزير ­جهاد كشاورزي ،قيمت دام زنده بايد در حدود 24 هزار تومان باشد اما افزايش نرخ ارز سبب شد قاچاق دام زنده تا 44 هزار تومان در هر كيلو افزايش قيمت يابد. كلامي ادامه داد: در عين حال شيطنت برخي را نبايد ناديده گرفت چرا كه در مرزها حتي دام زنده را تا كيلويي 90 هزار تومان مي خريدند كه با هيچ منطق اقتصادي همخواني نداشت . به گفته اين مقام مسئول،­ تدابيري جدي براي مبارزه با قاچاق انديشيده شده است.كلامي درباره تصميمات اتخاذ شده براي تامين گوشت مصرف كنندگان عمده مانند دانشگاه ها، رستوران ها­و البته كارخانه هاي سوسيس و كالباس گفت: به موجب مصوبه دولت،­ اين واحدها بايد نياز خود را با ارز نيمايي وارد كنند تا تقاضايشان وارد بازار نشود، اما تا زمان ­اجرايي شدن اين طرح، گوشت مورد نياز اين واحدها را تامين مي كنيم البته قيمت عرضه گوشت به اين واحدها بالاتر از قيمت گوشت تحويلي به خانوار است چرا كه محصولات توليدي اين شركت ها و واحدها مشمول قيمت گذاري نيست.
 وي درباره قيمت گوشت در طرح جديد­ افزود: قيمت گوشت در اين طرح تغيير مي كند و نرخ ها به زودي اعلام مي شود. مديركل دفتر برنامه ريزي تامين، توزيع و تنظيم بازار وزارت صمت­ درباره عرضه گوشت از طريق اينترنت گفت: چنين موردي مصوبه ستاد تنظيم بازار نيست.

احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

اعتراض به نصب تابلوي ورودي دزفول

کلیدواژه: دادستان تهران قیمت گوشت دادستان تهران قیمت گوشت

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۷۲۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دادستان تهران به بابک زنجانی: پول را برگردانید و عفو شوید
 • تدابیر نظارتی ویژه بر عرضه و توزیع کالاهای اساسی در سرعین
 • ۲۰ مرکز عرضه غیرمجاز گوشت دام در اطراف شهر یاسوج پلمپ می شوند
 • عامل گرانی گوشت «نبود تعادل عرضه و تقاضا» است
 • انتشار جزییات سفرهای خارجی کارکنان شهرداری در سایت شفاف
 • توضیحات دادستان تهران درباره اجرا نکردن حکم بابک زنجانی/ نجات جان زنجانی دست خودش است
 • انتشار جزییات اطلاعات سفر‌های خارجی کارکنان شهرداری در سایت شفاف
 • دادستان تهران: نجات بابک زنجانی در دست خودش است؛ پول را برگرداند و عفو شود
 • عرضه گوشت در میادین تداوم دارد مردم از دریافت و مراجعات مکرر خوداری کنند
 • شرط عفو بابک زنجانی/ چرا توزیع گوشت از سوی دولت متوقف شد
 • ۱۳۰تن کالای اساسی در بازار بافق توزیع شد
 • اوج و فرود چهار دهه سینماسازی و سینماداری/ دولت تاجر خوبی نیست
 • دولت در واگذاری‌ها فقط به فکر فروش است
 • عسگر اولادی تمایلی به فعالیت در فضای شفاف ندارد
 • ذخیره کالاهای اساسی در انبارها برای چند ماه آینده/ جزئیات مدل جدید توزیع گوشت تنظیم بازاری
 • گوشت گوسفندان قاچاق بین خانواده های نیازمند دهلرانی توزیع شد
 • میراث فرهنگی آماده واگذاری کاروانسراهای تاریخی نائین است
 • مجوز مجلس به دولت براي پرداخت بدهي‌ها از محل واگذاري اموال
 • دولت از محل واگذاری اموال، بدهی خود را پرداخت می کند