۲۷ اسفند ۹۷، آخرین جلسه شورای عالی کار در سال جاری به منظور تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۸ برگزار می شود. به نظر می رسد مانند سال جاری دستمزد کارگران بر اساس فرمول افزایش ترکیبی «رقم ثابت به اضافه درصد» تعیین گردد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دویست و هشتاد و یکمین نشست شورای عالی کار سه شنبه 21 اسفند ماه 97 به منظور تعیین دستمزد 98 کارگران با حضور وزیرکار و شرکای اجتماعی برگزار شده بود که پس از 6ساعت چانه زنی به دلیل اختلاف نظر زیاد بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان بدون تعیین دستمزد پایان یافت.

در شورای عالی کار علاوه بر تعیین «حداقل دستمزد» سال آینده، میزان افزایش «سایر سطوح مزدی» نیز مشخص خواهد شد. مجموع حقوق پایه، بن کارگری، حق مسکن و حق اولاد (برای سرپرستان دارای فرزند) حداقل دریافتی حقوق کارگران را تشکیل می‌دهد.

حق مسکن در نشست اول بهمن ماه 97 شورای عالی کار به 100هزار تومان افزایش یافت، اعمال این مصوبه در فیش‌های حقوقی منوط به زمان تصویب در هیأت وزیر است و اکنون این مصوبه برای بررسی به هیأت دولت ارسال شده است.

در راستای تعیین دستمزد 98، طی هفته های گذشته و در آغاز مذاکرات مقدماتی دستمزد «کمیته مزد شورای عالی کار» با هدف بررسی هزینه‌های ماهیانه خانوار تشکیل جلسه داد و با توافق نمایندگان کارفرمایی و کارگری هزینه زندگی ماهیانه یک خانوار با تعداد 3.3نفر، سه میلیون و760 هزار تومان تعیین شد، که یک میلیون و 89 هزار تومان نسبت به هزینه ماهیانه زندگی سال گذشته افزایش داشته است. در سال گذشته حداقل هزینه معیشت حدود دو میلیون و 680 هزار تومان تعیین شده بود.

 21 اسفند ماه دومین جلسه رسمی شورای عالی کار بود که با توجه به وعده حاتم شاکرمی، معاون امور روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  پیش بینی می شد که پرونده دستمزد 98 کارگران در این روز بسته شود که نشد.

 وی در روز برگزاری جلسه گفته بود: در نشست امروز 21اسفند ماه 97 شورای عالی کار دستمزد سال آینده باید نهایی شود. دلیلی برای عدم توافق وجود ندارد و در قانون کار و آئین نامه‌های شورای عالی کار بن بستی برای عدم توافق وجود ندارد و همه راه حل‌ها برای توافق شرکای اجتماعی پیش بینی شده است.

برخلاف پیش بینی معاون روابط کار وزارت کار دلایل مختلفی برای عدم توافق شرکای اجتماعی در تعیین دستمزد 98 کارگران وجود داشت. اختلاف نظر بین نمایندگان کارگری و کارفرمایی بر سر میزان افزایش دستمزد و فاصله پیشنهادات طرفین باعث شد تا در نشست 21 اسفندماه در خصوص میزان افزایش دستمزد سال آینده تصمیم گیری نشود.

بر اساس اطلاعات به دست آمده نمایندگان کارفرمایی پیشنهاد افزایش درصد ثابت به حقوق پایه را ارائه دادند که نمایندگان کارگری ضمن مخالفت با این سناریو، پیشنهاد افزایش ترکیبی «رقم ثابت به اضافه درصد» را ارائه دادند.

از آنجایی که سال 97 نحوه تعیین دستمزد کارگران رقم ثابت و درصدی افزایش بود و امسال نیز حقوق کارکنان دولتی و دستگاه های اجرایی برای سال آینده به میزان «400 هزار تومان به اضافه تا 10درصد» افزایش یافت، به نظر می رسد که  نحوه تعیین دستمزد کارگران نیز مانند سال جاری باشد.

همچنین با توجه به اینکه مطابق ماده 41 قانون کار، نرخ تورم در تعیین دستمزد کارگران موثر است، طبق استعلام از وزارت اقتصاد،  تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند97 بیش از 30 درصد اعلام شده است. نشست بعدی شورای عالی کار دوشنبه  27 اسفند97 است که سرنوشت میزان افزایش حداقل حقوق کارگران مشخص می شود. 

دستمزد 97 کارگران نیز مانند سال جاری به روزهای پایانی سال رسید و در 28 اسفندماه 96 اعضای شورای عالی کار پس از ساعت ها بررسی و تشکیل چندین جلسه دستمزد با افزایش 19.8  درصدی حداقل دستمزد کارگران  در سال 97 توافق کردند و این موضوع در شورای‌عالی کار تصویب شد. با اجرای این میزان افزایش دستمزد کارگران در سال 97 با 189هزار تومان افزایش به یک‌میلیون و 115هزار تومان در سال 97 رسید. اما میزان افزایش سایر سطوح مزدی در فروردین ماه سال 97 تعیین شد.

 

 

 انتهای پیام/

منبع: دانا

خبر بعدی:

خبرسازترین چهره‌های آموزش عالی در سال ۹۷ رابشناسید

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در سال ۹۷ تغییر و تحولاتی رخ داد که موجب شد برخی از چهره‌های آموزش عالی خبرساز شوند. از جمله مهمترین این اتفاقات استیضاح وزیر علوم، تغییر رئیس دانشگاه آزاد، تغییر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و تغییر ریاست نهادنمایندگی مقام مظعم رهبری در دانشگاه‌ها بود.

بیشتربخوانید: خبرسازترین چهره دنیای فیزیک+ عکس

برکناری فرهاد رهبر و انتخاب طهرانچی در دانشگاه آزاد

فرهاد رهبر که فعالیت خود در دانشگاه آزاد را از ۲۵ تیرماه سال ۹۶ در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز کرده بود اما در ۲۸ مردادماه سال ۹۷ از سوی هیئت امنای این دانشگاه برکنار شد و محمدمهدی طهرانچی سرپرستی این دانشگاه را برعهده گرفت.

محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد عصر ۲۸ مردادماه سال ۹۷ در جمع خبرنگاران علت تغییرات مدیریتی در این دانشگاه را تسریع بخشی نظرات هیئت امنا در دانشگاه عنوان کرد.

محمد مهدی طهرانچی از سال ۹۱ تا ۹۵ ریاست دانشگاه شهید بهشتی را برعهده داشت و علاوه بر این مسئولیت در کارنامه خود سمت‌های دیگری از جمله معاونت علمی آستان قدس رضوی، معاونت پژوهش‌های علم و فناوری مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و ریاست مرکز نشر دانشگاهی دارد.

از موضوع تغییر ریاست دانشگاه آزاد که بگذریم، «محمدمهدی طهرانچی» به دلیل ۲ اتفاق مهم دیگر در دانشگاه آزاد به یکی از چهره‌های سال ۹۷ تبدیل شد و برای مدتی در صدر اخبار قرار داشت. سانحه ناگوار تصادف اتوبوس دانشجویان واحد علوم و تحقیقات و تخلف در پذیرش دانشجوی پزشکی ۲ رخداد مهم سال ۹۷ بود که به دلیل این رخدادهای تلخ رئیس دانشگاه آزاد خبرساز شد.

عاملی از دانشگاه تهران به شورای عالی انقلاب فرهنگی رفت

سعیدرضا عاملی یکی دیگر از چهره‌هایی بود که در سال ۹۷ خبرساز شد چراکه وی از فعالیت در دانشگاه تهران برای دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شد.

در روز سه شنبه ۱۱ دی ماه سال ۹۷ جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با هدف رأی گیری درخصوص انتخاب دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد و در این جلسه با رأی اعضای سعید رضا عاملی به عنوان دبیر این شورا انتخاب شد.

پیش از این محمدرضا مخبر دزفولی به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کرد وی از ۸۴ تا دی ماه سال ۹۷ در این مسئولیت فعالیت می‌کرد.

استیضاح وزیر علوم

منصور غلامی، وزیر علوم نیز یکی دیگر از چهره‌های آموزش عالی است که به وسیله خبرهایی مبنی بر استیضاح وی در سال ۹۷ چهره شد.

استیضاح منصور غلامی با ۸۲ امضا و در ۱۰ محور در اواخر آبان ماه سال ۹۷ تقدیم هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی شد که پس حدود دو ماه بحث و بررسی این موضوع در نیمه دی ماه با حضور وزیر علوم در جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و قانع شدن نمایندگان این موضوع از دستور کار مجلس خارج شد.

انتخاب‌های سیاسی و ناکارآمد مدیریتی در دانشگاه‌ها، مدیریت گروه‌های غیر انتفاعی در مراکز علمی، کوچک‌سازی دانشگاه‌ها به جای توسعه یافتگی آنها و کاهش کیفیت علمی دانشگاه‌ها از جمله محورهای طرح استیضاح بود.

تغییرات در ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

تغییر ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از دیگر اتفاقات مهم آموزش عالی در سال ۹۷ بود که این رخداد موجب شد حجت الاسلام مصطفی رستمی با حکم مقام معظم رهبری به عنوان ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها انتخاب شود.

حجت الاسلام رستمی در طول سال‌های ۸۳ تا ۸۹ مسئولیت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی استان همدان، از سال ۸۹ تا ۹۵ مسئولیت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بوعلی سینا و دفتر دانشگاه‌های استان همدان را عهده دار بود و همزمان به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا مشغول به امر آموزش و پژوهش بود.

وی حدود یکسال به عنوان مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف فعالیت کرد و در مهرماه سال ۹۶ به عنوان معاون جدید فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها معرفی شده بود.

مسن‌ترین دانشجویان دانشگاه‌ها

در سال ۹۷ علاوه بر مدیران آموزش عالی که به دلیل تغییرات مدیریتی تبدیل به چهره شده بودند شاهد وجود دانشجویانی بودیم که به دلیل سن زیاد تبدیل به چهره شدند و به عنوان مسن‌ترین دانشجویان کشور شناخته شده‌اند.

جلیل قرقی مسن‌ترین دانشجوی دانشگاه آزاد است که با ۸۶ سال سن در مقطع دکتری رشته حقوق و جزا و جرم شناسی واحد شیراز دانشگاه آزاد تحصیل می‌کند.

شهریاری معلم بازنشسته ۸۰ ساله که در سال ۹۷ از پایان نامه کارشناسی ارشد خود در گروه تاریخ دانشگاه خوارزمی دفاع کرد یکی دیگر از چهره‌های آموزش عالی به شمار می‌رود که جز مسن‌ترین دانشجویان سال گذشته به شمار می‌رود.

مهرانگیز مخترع که متولد سال ۱۳۲۹ است در سال ۹۷ در رشته کارشناسی ارشد طراحی دوخت و لباس واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد پذیرفته شده است. وی نیز مسن‌ترین دانشجوی کشور به شمار می‌رود.

منبع: مهر

انتهای پیام/

چهره‌های خبرساز آموزش عالی در سالی که گذشت/ مسن ترین دانشجویان

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

بازیگران سریال (نون خ) سعید آقاخانی و نقش هایشان +زمان پخش

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۱۶۹۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • راهیان نور؛ ثروت و گنج عظیم/دوران دفاع مقدس بخشی از تاریخ سرنوشت‌ساز کشور است
 • تعیین تکلیف مشمولان سربازی که بیش از ۸ سال غیبت دارند/ مشمولان چگونه می‌توانند از آخرین وضعیت خدمتی خود مطلع شوند؟
 • پرونده دستمزد ۹۸ بسته شد+جزئیات
 • لاریجانی رئیس ماند/ برجام اروپایی و سرنوشت اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی/ بازگشت لایحه «پرُ ماجرا» به مجلس/ برگزاری انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس
 • استارت پرسپولیس برای دربی سرنوشت ساز
 • تبیین گام دوم انقلاب در سازمان پژوهش/ تعیین تکلیف فعالیت پژوهشگاه مطالعات در انتظار سازمان استخدامی
 • از شورای عالی کار بابت تعیین حداقل دستمزد مناسب تشکر می‌کنم/ انتقادها باید منطبق بر واقعیت‌ها باشد
 • سرنوشت شش دربی نوروزی درتاریخچه دوئل سرخابی
 • ۹۸ ؛ سال سرنوشت‌ساز برای استقلال و پرسپولیس
 • دغدغه اصلی کارگران ساختمانی، بیمه تامین اجتماعی است/ از دولت و مجلس انتظار پیگیری را داریم
 • هیچ کشوری نمی‌تواند نسخه تعلیم و تربیت کشور دیگری را پیاده کند/ ریل گذاری برای بین المللی سازی دانشگاه در سال ۹۸/ تربیت معلم کار آموزش عالی است
 • چرا ساختمان‌های غیراستاندارد افزایش یافته است؟/جای خالی بیمه کیفیت‌ در حوزه ساخت و ساز
 • بشار جعفری: آمریکا هیچ حقی برای تعیین سرنوشت منطقه اشغالی جولان ندارد
 • سقوط تاریخی دستمزد کارگران در سال ۹۷
 • در جبهه گناه نبود/کربلای5 سرنوشت جنگ را تعیین کرد
 • مطالبه نافرجام کارگران برای بازنگری در مزد ۹۷
 • رهنمودهای مقام معظم رهبری برای ما تکلیف‌ساز است
 • از تعیین تکلیف وضعیت پایه اول متوسطه سمپاد تا جزئیات آ‌زمون اعزام معلمان به خارج از کشور
 • کشته شدن 2 نظامی آمریکایی در افغانستان