تهران-ایرنا- رییس دفتر رییس جمهوری با ارائه گزارشی از وضعیت مناطق سیلزده شمال کشور، تاکید کرد که مقرر شده لیست کاملی از خسارت‌ها تهیه شود و دولت تمهیداتی را برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل اخیر اتخاذ کرده است.

به گزارش ایرنا، 'محمود واعظی' بامداد شنبه با انتشار عکس‌هایی از سیل اخیر در استان‌های شمالی به ویژه استان گلستان در صفحه اینستاگرام خود نوشت: متأسفانه جاری شدن سیل در استان‌های شمالی کشور در چند روز گذشته خسارت‌هایی را به هموطنانمان وارد کرده است. طبق آخرین گزارش‌هایی که از این مناطق دریافت کرده‌ام، وضعیت عمده مناطق به غیر از دو منطقه در استان مازندران و گلستان تثبیت شده است.
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌ جمهوری با اشاره به اینکه 'همه عوامل اجرایی دولت و نیروهای امدادرسان مشغول خدمات‌رسانی هستند' تاکید کرد: دولت در کنار مردم سیلزده استان‌های شمالی کشور است. همه عوامل و دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان از ابتدای حادثه سیل و حتی به‌واسطه هشدارهای هواشناسی پیش از وقوع حادثه مساعی خود را در این خصوص به کار گرفته بودند؛ از این رو با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی و هشدارهای این سازمان درخصوص احتمال جاری شدن سیل، در هر سه استان پیش از حادثه جلسات ستاد بحران برگزار شده بود و قبل از حادثه آمادگی لازم در این زمینه وجود داشت و تا این لحظه نیز همه نیروها با تمام توان و زیر نظر استانداری‌ها مشغول به کارند.
رئیس دفتر رئیس‌ جمهوری افزود: عمده مشکلات مربوط به قطعی آب و برق و راه‌های مواصلاتی حل شده است و هم‌اکنون نیز نیروهای امدادگر و دولتی در تلاشند تا با همه توان در کوتاه‌ترین مدت مشکلات باقی‌مانده را برطرف کنند. مقرر شده تا لیست کاملی از خسارت‌ها تهیه شود. دولت تمهیداتی را برای جبران خسارت‌ها اتخاذ کرده است. رئیس ‌جمهوری نیز در این زمینه دستورات لازم را صادر کرده است و وزیر کشور نیز وظایف محوله را دنبال می‌کند و شنبه عازم استان گلستان است.
واعظی با اشاره به حضور برخی مسئولان در مناطق سیلزده ادامه داد: وزیر اقتصاد به نمایندگی از رئیس‌ جمهوری به مناطق خسارت‌دیده رفته است و اگر لازم باشد سایر مسئولان هم به مناطق اعزام خواهند شد. با این همه، توصیه نیروهای امدادرسان به مسئولان و همچنین مردم، عدم حضور مستقیم در این شرایط است‌. نیروهای امدادرسان و هلال احمر درحال حاضر مشغول امدادرسانی و توزیع اقلام غذایی و موردنیاز مردم هستند. دولت تمام تلاش خود را برای امدادرسانی هرچه سریع‌تر به کار گرفته است.
بارش سیل آسای یکشنبه هفته جاری در مازندران 12 شهرستان این استان را درگیر کرد و با وجود بسیج عمومی همچنان اثرات سیل در این استان نمایان است.
براساس گزارش هواشناسی بارش باران اواخر سال گذشته در مازندران در سه دهه گذشته بی سابقه بود.
بارندگی اخیر توام با طوفان خسارات زیادی در گلستان برجای گذاشت و جان 2 کودک را در شهرهای کلاله و مینودشت گرفت.
از روز دوشنبه گذشته و با آغاز فعالیت سامانه سرد و بارشی اخیر بیش از 300 میلی متر باران در گلستان بارید و ارتفاع برف در مناطق کوهستانی استان به 1.5 متر رسید.
شبک**1983**1392

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

لغو معافیت‌های خرید نفت ایران آخرین عملیات روانی ترامپ است

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به لغو معافیت‌های خرید نفت ایران از سوی دولت آمریکا اظهار داشت: این اقدام مشکلاتی را برای ما به وجود خواهد آورد، اما نمی‌تواند مانع فروش نفت شود.

 آرش خلیل‌خانه/

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به لغو معافیت‌های خرید نفت ایران از سوی دولت آمریکا اظهار داشت: این اقدام مشکلاتی را برای ما به وجود خواهد آورد، اما نمی‌تواند مانع فروش نفت شود.

محمود واعظی با بیان اینکه در جلسه هیئت دولت در مورد این اتفاق بحث شد، افزود: این موضوع در دو بعد خارجی و داخلی مورد بررسی قرار گرفت، در بعد سیاست خارجی باید همه اعضای دولت نگاه واحدی به این موضوع داشته باشند؛ گزینه‌های مختلفی که در گذشته برای شرایط مختلف تدوین کرده بودیم روی میز است و به این گزینه نیز فکر کرده بودیم.

مسئول شورای اطلاع رسانی دولت با یادآوری اینکه در بودجه ۹۸ پیش بینی‌های مختلفی شده بود، از جمله اینکه اگر با محدودیت‌هایی با فروش نفت مواجه بشویم، بتوانیم کشور را بخوبی اداره کنیم، خاطرنشان کرد: اقدام اخیر آمریکا محدودیت‌هایی را برای ایران از نظر اقتصادی ایجاد می‌کند، اما آمریکا بیشتر به دنبال ایجاد یک جنگ روانی و تبلیغات گسترده بر پایه آن است.

واعظی گفت: این اقدام آخرین تلاش آمریکاست. در یک سال گذشته آمریکا هر آنچه در توان داشته است، انجام داده است، پس از ۱۳ آبان اقدامات آمریکا تأثیری در بازار ایران نداشت.

وی تصریح کرد: آمریکا فکر می‌کرد اگر سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد، اتفاق بزرگی در ایران می‌افتد، اما اتفاق بزرگی نیفتاد و موجب افزایش همبستگی و وحدت مردم شد.

اقدام عربستان و امارات خصمانه است

واعظی در پاسخ به این پرسش که با وجود اعلام آمادگی عربستان و امارات برای جبران کمبود نفت ایران،دولت این اطمینان را می‌دهد که درآمد ارزی کشور کاهش پیدا نکند؟ گفت: بله! قطعاً ما صادرات نفت را خواهیم داشت. کاری که عربستان و امارات انجام می‌دهند، یک اقدام خصمانه علیه ایران است و قطعاً آن‌ها عاقل‌تر از این حرف‌ها هستند که به خاطر یکی دو سال روی کار ماندن ترامپ بخواهند با کشوری این گونه دشمنی داشته باشند که برای همیشه همسایه آن‌ها در منطقه است.

وی افزود: ما اهل برخورد نیستیم اما از این دو کشور می‌خواهیم در اقداماتشان تجدید نظر کنند زیرا منطقه باید آرام باشد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در ارتباط با دغدغه به وجود نیامدن چهره‌هایی مثل بابک زنجانی در دوره تحریم‌های اخیر گفت: این نگرانی درست است، به هر حال هنگامی که می‌خواهیم نفتی را به فروش برسانیم و با چنین موانعی رو به رو هستیم، روش‌هایی را پیش می‌گیریم که ممکن است روش متعارف نباشند؛ بر این اساس ما تلاش بسیاری در این دوره کردیم، کمیته‌ای در وزارت نفت تشکیل شده است که نظارت عالی بر عملکردها داشته باشند.

2 گزینه نهایی سخنگویی دولت

واعظی درباره انتخاب سخنگوی دولت هم با بیان اینکه هفته گذشته با مشورت کمیته‌ای که آقای رئیس جمهور برای انتخاب سخنگو از داخل دولت تشکیل داده بودند، چهار گزینه را به ایشان پیشنهاد دادیم، گفت: آقای رئیس جمهور خواسته‌اند که با دو نفر از این افراد صحبت شود.

روحانی و سردار سلامی دیدار کردند

واعظی در پاسخ به پرسشی درباره انتصاب فرمانده جدید سپاه پاسداران، گفت: سرلشکر سلامی را از قبل می‌شناختیم، رئیس‌جمهور و وزرا از این انتصاب استقبال کردند و روز دوشنبه آقای رئیس‌جمهور نخستین جلسه را با حضور ایشان برگزار کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین در مورد حواشی و شایعات مطرح شده در مورد لغو سفر روحانی به کردستان، تصریح کرد: لغو این سفر دلیل خاصی ندارد. مقدمات سفر را آماده کردیم، اما دو مورد را به ما گزارش دادند؛ یکی اینکه بارش برف صورت گرفت، هوا سرد بود و دیدار مردمی جایی بود که مردم دچار سرما و سختی می‌شدند. دوم اینکه پس از طراحی سفر، شرایطی پیش آمد و آقای رئیس جمهور باید جلسات گسترده‌ای می‌گذاشتند تا مسائل را از نظر سیاسی و اقتصادی مورد بررسی قرار داده و کل کابینه و دستگاه‌های مربوط را توجیه کنند.

وی افزود: امروز صبح (دیروز) قرار بود در سنندج باشیم، اما با توجه به اینکه نخستین جلسه دولت پس از اتفاقات اخیر بود، باید در جلسه حضور می‌داشتیم. همیشه می‌توانیم به سنندج سفر کنیم، اما وقتی آمریکا به دنبال بر هم زدن وضعیت است، باید برنامه داشته باشیم.

وی در پاسخ به نگرانی‌ها درباره دو نرخی شدن بنزین و ارتباطش با اقدامات اخیر آمریکا گفت: کمیته مربوط در حال بحث و بررسی است، فردا جلسه‌ای خواهیم داشت تا بررسی کنیم. تاکنون هیچ تصمیمی که مغایر با قانون مجلس باشد را نگرفتیم.

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: سياسي واعظي سيل گلستان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۷۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تصویب ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات برای جبران خسارت‌های سیل در گلستان
 • مجلس چه فکری برای تامین بودجه جبران خسارت سیل کرده؟
 • خط پایان حرکت دست به عصای دولت در مسیر بنزین
 • یوسف نژاد: مجلس مصمم به تامین بودجه جبران خسارت سیل است
 • خسارت ناشی از سرمازدگی باغات در آذربایجان‌غربی جبران می‌شود
 • برقراری گاز سی.ان.جی‌ها و ادارات شرق گیلان طی دو روز آینده/ همکاری مردم لاهیجان کمک کرد تا جریان گاز را پایدار نگه داریم
 • واکنش واعظی به صحبت‌های جهرمی درباره سند ۲۰۳۰
 • واعظی: همکاری‌های دولت و سپاه قطعا گسترش خواهد یافت/اولین جلسه رئیس‌جمهور با فرمانده جدید سپاه برگزار شد
 • فرماندار : بیشتر خسارت سیل سال 97 تنکابن جبران شد
 • واعظی: اختلافات بین ظریف و زنگنه کذب محض است
 • دو گزینه سخنگوی دولت انتخاب شدند/اولین جلسه روحانی و سرلشکر سلامی
 • خسارت‌هاى سیل قرار است چگونه جبران شود؟/۵ پیشنهاد براى تأمین منابع مالى خسارت‌های سیل‌ اخیر
 • واعظی: دو نفر برای سخنگویی دولت معرفی شده‌اند
 • دولت از محل منابع موجود برای جبران خسارت سیل اقدام کند
 • آخرین وضعیت انتخاب سخنگوی دولت
 • آخرین وضعیت انتخاب سخنگوی دولت از زبان واعظی
 • از انتخاب سخنگوی دولت تا واکنش به ملخ خواری هموطنان
 • واعظی: دو نفر برای سخنگوی دولت معرفی می‌شوند
 • مردم آسیب دیده از سیل نگران جبران خسارت/5 پیشنهاد براى تأمین منابع مالى خسارت‌های سیل‌ اخیر