به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به نصب ۴ دوربین در منطقه حفاظت شده دز در روز‌های اخیر، گفت: یکی از این دوربین‌ها امروز تصاویری از یک راس گوزن زرد نر در جنگل‌های دز ثبت کرده است.

وی بیان کرد: روز گذشته نیز محیط بانان این اداره کل، یک راس گوزن زرد ماده را در جنگل مشاهده کردند، که امکان تصویربرداری از آن وجود نداشت.

لاهیجان زاده اظهار داشت: یک راس گوزن زرد نیز در روز‌های گذشته در منطقه حفاظت شده کرخه، که آن نیز در سیل کرخه به زیر آب رفته بود، پیدا و زنده گیری و به محل امنی منتقل شده بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه سیلاب در جنگل‌های دز فروکش کرده تصریح کرد: پس از پایین آمدن سطح آب در این جنگل ها، جستجو برای پیدا کردن گوزن‌های زرد که در سیلاب از آن‌ها خبری نبود، آغاز شده و این جستجو‌ها همچنان ادامه دارد.

این مقام مسئول در ادامه افزود: مشاهده این گوزن‌ها علاوه بر اینکه موجب خوشحالی محیط بانان و دوستداران محیط زیست شده، این مساله را تایید می‌کند که احتمال آسیب جانی به گوزن‌ها بر اثر وقوع سیلاب کم است، زیرا گوزن‌ها جانوران باهوش و شناگر‌های ماهری هستند.

احمدرضا لاهیجان زاده با بیان اینکه تاکنون گزارشی از تلفات گوزن‌های زرد در این منطقه نداشتیم اذعان داشت: وسعت جنگل‌های دز چندین هزار هکتار است و دوربین‌ها کمتر از یکصد هکتار را پایش می‌کنند، به همین دلیل پیش بینی می‌کنیم تعداد بیشتری از گوزن‌ها در جنگل‌ها پراکنده شده اند و زنده هستند.

براساس آخرین سرشماری حیات وحش، ۲۰ تا ۳۰ راس گوزن زرد در سایت تکثیر و نگهداری گوزن زرد در میانرود دزفول که در منطقه حفاظت شده دز قرار دارد، گزارش شده است.

به دنبال طغیان رودخانه دز و به زیر آب رفتن جنگل و پاسگاه محیط بانی و اداره پارک ملی دز در دزفول، این گوزن‌ها مفقود شده و هیچ اطلاعی از سرنوشت گوزن‌های زرد در دست نبود.

گوزن زرد ایرانی (نام علمی Dama mesopotamica) گونه‌ای است که در خطر انقراض قرار داشت، ولی با اجرای طرح تکثیر، از خطر انقراض در ایران نجات یافت. این گونه در منطقه جزیره اشک احیا و سپس با افزایش جمعیت تعدادی از آن‌ها به زیستگاه تاریخی خود در جنگل‌های دز و کرخه منتقل شدند.

«منطقه حفاظت شده دز» با وسعت ۱۷ هزار و ۵۳۳ هکتار در سال ۱۳۴۶ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده و در سال ۱۳۴۸ قسمتی از آن پارک وحش و در سال ۱۳۵۵ پناهگاه حیات وحش دز با وسعت پنج هزار و ۳۰۱ هکتار معرفی شد. در سال ۱۳۸۹ نیز ۶ هزار و ۱۲۷ هکتار به عنوان پارک ملی دز مصوب می‌شود.

انتهای پیام/گ

مشاهده ردپای گوزن زرد ایرانی در پارک ملی دز

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

میزگرد سیلاب - ۳ | اجحاف منتقدان به صنعت سدسازی/ جنگل آمازون هم جلوی سیل کرخه را نمی‌گرفت + فیلم

اگر جنگل آمازون را به عنوان بهترین فرآیند آبخیزداری جهان در حوضه کرخه قرار دهید، نمی‌توانست سیلابی با دبی ۸۰۰۰ تا ۸۸۰۰ مترمکعب بر ثانیه را مهار کند، بلکه آبخیزداری تنها می تواند قدرت سیلاب‌های بزرگ را تقلیل دهد. ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳ اقتصادی نفت و انرژی نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وقوع سیلاب‌های اخیر مباحث مختلفی حول محور چرایی وقوع سیل در ایران و چگونگی راه‌های مدیریت بهینه شرایط سیل‌خیزی کشورمان به‌منظور جلوگیری از بروز تلفات جانی و مالی را در سطح جامعه مطرح کرده است.

کارشناسان و غیرکارشناسان، ابراز عقاید و اعلام نظرات متعددی در خصوص سیلاب و مباحثی با موضوع سیلاب‌ها داشته‌اند؛ به‌طوری که فضای رسانه‌ای کشور، فضای مجازی و همین‌طور سطح جامعه، از اخبار درست تا شایعات و اظهارات خلاف واقع پر شده و فضای پرابهامی ایجاد کرده که تشخیص درست و نادرست در این فضا دشوار است.

خبرگزاری تسنیم در راستای ایفای نقش مستمر خود در شفاف‌سازی حقایق برای مردم، اقدام به برگزاری سلسله نشست‌هایی خواهد کرد که با حضور کارشناسان خبره و متخصص در هر بخش، وقوع سیلاب‌های اخیر را از ابعاد مختلف بررسی کرده، به شایعات و گزاره‌های نادرست پاسخ داده و راهکارهای اجرایی را برای آینده پیشِ‌روی دولت و مردم قرار می‌دهد.

در این خصوص نخستین میزگرد سیلاب با حضور "مصطفی فدایی فرد" کارشناس مدیریت منابع آب و رئیس کمیته ارزیابی سیلاب در کمیته ملی سدهای بزرگ ایران و همچنین "محمد ابراهیم رئیسی" کارشناس اقتصاد آب و مدیریت منابع آب برگزار شد که این میزگرد، در بخش‌های مختلف تقدیم مخاطبان خواهد شد.

در بخش اول این میزگرد، مباحث مهمی چون، "ایران جزو 10 کشور اول سیل‌خیز جهان است"، "بارش‌های خاص و کم‌نظیر، دلیل اصلی وقوع سیلاب"، "کوتاهی در سدسازی، دلیل اصلی تشدید خسارات سیل"، "اگر سدهای بزرگ لرستان را ساخته بودیم شاهد خسارات گسترده نبودیم"، "سیستم قضایی نسبت به مقصرین عدم‌ساخت تنگ معشوره اعلام جرم کند" و "مقایسه سیلاب اخیر لرستان با سیلاب گسترده 2010 پاکستان" مطرح شد و رئیس کمیته ارزیابی سیلاب در کمیته ملی سدهای بزرگ ایران گفت: "می‌توانستیم در لرستان مشابه خوزستان سدهای بزرگی بسازیم و اگر این کار را می‌کردیم، امروز شاهد خسارت‌های گسترده سیل در لرستان نبودیم".

میزگرد سیلاب در تسنیم ــ 1 |درخواست اعلام جرم علیه مقصرین/ دلیل اصلی تشدید خسارات سیل لرستان چه بود؟+فیلم

در بخش دوم این میزگرد، مباحث مهمی چون "وارد سیلاب‌دشت‌های رودخانه‌ها شده‌ایم"، "رشد 10برابری خسارات سیل در جهان"، "باید روش‌هایی را برای کاهش هزینه‌های سیل در نظر بگیریم"، "پلدختر و معمولان سرمایه‌های ملی بودند که بی‌دفاع در برابر سیلاب رها شدند"، "سدها در تلفیق روش‌های غیرسازه‌ای بیشترین منافع اقتصادی را به‌دنبال دارند" و "در شرایط کنونی کشور، کوتاه‌مدت‌ترین روش مدیریت بهینه سیلاب، روش‌های سازه‌ای است" مطرح شد و کارشناس اقتصاد آب گفت: "اگر شرایطی مثل شرایط امروز خوزستان داشتیم، در صورتی که اقدامات سازه‌ای مناسب مثل ساخت سدها را انجام داده باشیم، حداقل امکان این را داریم که تعداد کمتری از مردم ما جان‌شان را از دست بدهند، که همین امکان را با ایجاد یک سازه به‌روی رودخانه کشکان داشتیم."

میزگرد سیلاب ــ 2 | می‌شد افراد کمتری بمیرند/ هیچ کشوری در جهان سدسازی را کنار نگذاشته است + فیلم

متن و فیلم سومین بخش این میزگرد در ادامه آورده شده است.

* منتقدانی که به صنعت سدسازی اجحاف می‌کنند

مصطفی فدایی فرد کارشناس مدیریت منابع آب و رئیس کمیته ارزیابی سیلاب در کمیته ملی سدهای بزرگ ایران درخصوص نحوه برخورد مناسب با وقوع سیلاب‌ها اظهار داشت: روش های مختلفی برای کنترل و مدیریت سیل وجود دارد که به اعتقاد من اشتراکی و تجمعی به این روش ها نگاه کردن، بهتر جواب می‌دهد.

وی افزود: من مجبورم گریزی بزنم به دوستانی که مخالف سدسازی هستند و متأسفانه بخشی از صحبت هایشان کاملا غیرکارشناسی است.

فدایی فرد با بیان اینکه "یقینا کسانی که در خصوص سدسازی به انتقاد می پردازند هم فعالیت ها و مطالعاتی دارند و بخشی از صحبت هایشان درست است"، گفت: اغلب بخش انتهایی اظهارات این افراد که منجر به جمع بندی می شود و نیاز هست در آنجا ما نظر نهایی را بگوییم، به صنعت سدسازی و صنایع وابسته به آن اجحاف می شود.

وی ادامه داد: منتقدان سدسازی می گویند سیل یک موهبت است بلا نیست، من به شخصه این را قبول دارم که اگر سیل اتفاق نیفتد محیط زیست ما به خطر می افتد، چون باید سیل در ارتفاعات، فعل و انفعالاتی که در کوهستان ها در اثر برف و باد و مه و خورشید و فلک به وقوع پیوسته و سنگ ها فرسایش یافته و خاک مناسبی آماده شده را از مناطق غیرقابل دسترس و غیرقابل استفاده و غیرقابل کشاورزی به مناطقی بیاورد که انسان دسترسی دارد و می تواند کشاورزی کند.

* نمی‌شود با این واقعیت مخالفت کرد که سیل یک موهبت است

این کارشناس مدیریت منابع آب تصریح کرد: نمی‌شود با این واقعیت مخالفت کرد که سیل یک موهبت است، چرا که یک‌سری از گیاهان و جانوران و محیط زیست پایین دست، اگر سیل اتفاق نیفتد نابود می شوند، سیل باید بیاید و یک‌سری مواد مغذی را همراه با خود به پاین دست برساند که البته برای انسان هم خوب است، چون خاک پس از حدود 10 سال خاصیت حاصلخیزی خودش را از دست می دهد و اگر این سیل اتفاق نیفتد ما خسارت میبینیم.

وی افزود: می‌گویند آبخیزداری کنیم، این بسیار خوب است، چرا که اگر با بیابان زایی و جنگل تراشی مقابله کنیم و آبخیزداری کنیم، در نتیجه سیل را کاهش می‌دهیم و در حقیقت آنرا مدیریت کردیم و این هم درست است.

فدایی فرد با بیان اینکه "حرف درستی است که می گویند تجاوز به حریم رودخانه موجب تشدید سیل شده است"، گفت: در طول سالیان دراز، بیش از 100 سال یا 200 سال، شهرها که به وجود آمدند و کشورهای مختلف توسعه پیدا کردند، توسعه در کنار رودخانه، در سیلاب‌دشت‌ها و جاهایی که هم آب هست و هم خاک هست گسترش پیدا کرد.

* منتقدان از یک‌جا به بعد، غیرکاشناسی صحبت می‌کنند

وی افزود: جمله‌ای منتسب به استاد حامی است که "رودخانه خانه رود است و اگر به آن تجاوز کنی و آن را خراب کنی، خانه شما را خراب می کند"؛ تا اینجا صحبت‌های کسانی که در جهت منافع محیط زیست صحبت می کنند و متأسفانه سدسازی را نکوهش می کنند درست است؛ و تمام دانشجوها، محققین و کسانی که مایل به آموزش در این زمینه‌ها هستند، تا اینجا را می‌بینند که حرف‌ها خیلی منطقی، درست و علمی است، اما منتقدان از یک جایی به بعد، غیرکارشناسی صحبت می‌کنند.

رئیس کمیته ارزیابی سیلاب در کمیته ملی سدهای بزرگ ایران اذعان داشت: این افراد می گویند پس ما نیاز نیست سد بسازیم و کافی است که اجازه دهیم این سیل بیاید و برود کار خودش را بکند، این نشدنی است؛ چرا که اگر در پایین دست، توسعه داده نشده بود، مشکلی نبود؛ در این صورت سیلاب می‌آمد و با کمترین خسارت عبور می کرد.

* سد بهترین سازه برای مدیریت آب و سیلاب است

وی ادامه داد: سد کار خاصی نمی کند که در جهت گرفتن حق پایین دست باشد یا ضرر مشخصی وارد کند، بلکه سد یک جریان بزرگ و حجیمی که در یک زمان کوتاهی اتفاق می افتد را کنترل می کند و بسته به نیاز شما آنرا رها می کند؛ سد حتی می تواند آب را سیلابی رها کند، یعنی نیاز پایین دست را به جریان سیلابی نیز برطرف کند.

این کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "سد ذاتاً و فی‌نفسه بهترین سازه برای مدیریت آب و سیلاب است"، گفت: اینکه در خیلی از کشورها و همینطور در برخی از سدهای کشور خودمان می‌بینیم که مطابق با شرایط پایین‌دست و نیاز محیط زیست عمل نمی‌کنیم، شاید از دلایل اصلی آن این باشد که ما نیاز به نگهداری آب برای شرب و کشاورزی داریم.

وی افزود: باید واقع‌بین باشیم، آیا آبخیزداری به‌تنهایی می‌تواند سیلاب‌هایی به این وسعت را کنترل کند؟ اگر جنگل آمازون را به عنوان بهترین فرآیند آبخیزداری جهان در حوضه کرخه قرار دهید، بارشی که در 24 ساعت بالای 100 میلیمتر بوده و از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در برخی استان‌ها مثل لرستان، نزدیک به 1100 میلیمتر بوده است و نتیجه آن سیلاب‌هایی با پیک 8000 تا 8800 مترمکعب بر ثانیه بوده، نمی‌توانست مهار کند؛ نهایتا با آبخیزداری بتوان سیلاب هایی با دبی 8000 تا 8800 مترمکعب بر ثانیه را به دبی 5500 تا 6000 مترمکعب بر ثانیه کاهش داد اما نمی توان آنرا مهار کرد.

* سیلاب‌های کوچکتر لرستان در نبود سدها، خسارات بزرگ‌تری برجای گذاشت

رئیس کمیته ارزیابی سیلاب در کمیته ملی سدهای بزرگ ایران تصریح کرد: قطعا تنها با آبخیزداری و با رفع تجاوز از حریم رودخانه‌ها نمی‌توانیم سیلاب‌های بزرگ را مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: منتقدان سدسازی پاسخ دهند که چرا در خوزستان که سدهای متعدد روی کارون داریم و سدهای دز روی حوضه دز و کرخه روی حوضه کرخه را داریم، آسیب‌های بسیار کمتری از لرستان دید، در حالی که حوضه‌های آبریز در خوزستان به مراتب از حوضه‌های آبریز لرستان بزرگ‌تر است، دلیل آن چیست؟ خسارات استان خوزستان کاملا کنترل شد و عمدتا این خسارات مادی بود چرا که در خوزستان ما سد داشتیم اما در لرستان سدهای لازم را نداشتیم.

فدایی فرد اذعان داشت: سیلاب‌های لرستان به مراتب از سیلا‌های خوزستان کوچک‌تر بود، سیلاب حوضه آبریز کشکان حدود 5000 مترمکعب بر ثانیه بود اما در ورودی به کرخه به 8000 مترمکعب بر ثانیه رسید، چرا در خوزستان خسارات کمتری داشتیم اما در پلدختر و معمولان فاجعه بود؟ چون آنجا سد داشتیم اما اینجا نداشتیم.

* مراجع قضایی اظهارات غیرکارشناسی را مورد پیگیرد قرار دهند

این کارشناس مدیریت منابع آب با بیان اینکه "در شرایط کنونی که به هرحال و به هر دلیل ما حوضه‌هایمان را تخریب کردیم، مراتع را از بین بردیم و پایین دست را دستکاری کردیم، سدسازی بهترین گزینه است"، گفت: مراجع قضایی باید به موضوع اظهار نظرهای غیرکارشناسی ورود کنند، چرا که این اظهارنظرهای غیرکارشناسی تا حدی اثرگذار بود که مسئولین کشور و وزارت نیرو تا پیش از این سیلاب، آنقدر از صحبت‌های غیرکارشناسی متأثر شده بودند که برای یک مدت طولانی عنوان می کردند ما نباید سد بسازیم، سدهایی که ساختیم برخی بی‌جا بوده و این اظهارات اثرات بدی روی مردم و مسئولین گذاشت که دستگاه قضا باید وارد شود و کسانی که اظهارنظر غیرکارشناسی می کنند را فرابخواند و اگر نتوانند از حرف‌هایشان دفاع کنند، باید مورد پیگیرد قرار گیرند.

فدایی فرد با اشاره به اینکه  اظهارات غیرکارشناسی حتی ممکن است مشکلات امنیتی ایجاد کند، گفت: با وجود سیلاب فاجعه بار فروردین 98 برخی افراد هنوز می گویند سد بد است، نمی دانم با چه زبانی باید این افراد را متوجه کرد که دیگر صرفا شاهد یک فضای ابراز نظر کارشناسی نیستیم، یک زمانی سدها خودشان را هنوز نشان نداده بودند و شاهد نقش موثر آنها در مهار چنین سیلاب‌هایی نبودیم، حرف منتقدان برش داشت؛ اما امروز چطور می توانند نقش سدها را منکر شوند؟

* تمام مسئولین کشور متوجه نقش موثر سدها شده‌اند

وی افزود: مسئولین کشور متوجه شرایط شده‌اند و نسبت به نقش موثر سدها و اینکه سدها در مهار سیلاب‌ها بسیار به کشور کمک کردند اذعان کرده‌اند؛ تمام مسئولین از رئیس جمهور و معاون اول و وزرا گرفته تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی همه می گویند سدسازی عالی است، سدسازی خوب بوده است و ما (در توقف سدسازی) اشتباه کردیم و باید ادامه بدهیم.

این کارشناس مدیریت منابع آب تصریح کرد: در خصوص سد کرخه تا پیش از این سیلاب، می گفتند که این چه سدی است که ساختید و هیچ گاه پر نخواهد شد، اکنون میبینیم که این صحبت‌ها غیرکارشناسی بوده و این سد در جریان سیلاب‌های سال جاری خودش را خوب نشان داد، اگر سدهای بالادست هم احداث شده بودند، اوضاع بهتر می‌شد که مثال بارز آن سد بختیاری است.

وی ادامه داد: به دلیل نبود سد بختیاری روی سرشاخه‌های دز، ما چند میلیارد مترمکعب آب را از دست دادیم، اگر سد بختیاری هم ساخته شده بود، نه‌تنها چندمیلیارد مترمکعب آب را حفظ کرده بودیم بلکه ورود رسوبات به مخزن سد دز را هم مدیریت می کردیم و در مجموع خسارات پایین دست دز در سیلاب‌های اخیر به سمت صفر میل می کرد، ولی این اتفاق نیفتاد، به دلیل اینکه در حق سدبختیاری اجحاف شد و علی‌رغم سابقه بسیار طولانی که داشت، هنوز در کش‌وقوس مطالعه است.

 

انتهای پیام/

R32317/P/S7,80/CT13 واژه های کاربردی مرتبط سیل شرکت مدیریت منابع آب

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: محیط زیست حیات وحش

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۰۱۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چرا امسال سازمان جنگل‌ها با نیروهای حفاظتی جنگل‌ قرارداد نبست؟
 • 8 قطعه کبک نادر در منطقه حفاظت شده دنای شرقی رها شد
 • غرق شدن پدر و پسر برای رهایی از گرما
 • منظره جنگل کرکلارالی در ترکیه + عکس
 • نکاتی مهم درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور
 • جلیقه‌زرد‌ها پاریس را به آشوب کشیدند
 • جلیقه‌زرد‌ها پاریس را کاملا به آشوب کشیده‌اند
 • وینیسیوس جونیور دو هفته زودتر از کمند مصدومیت رهایی یافت
 • کوچ جنگل‌ارسباران ازکتاب جغرافیا به تاریخ/ادامه داستان قطع درختان
 • ۱۲ راهکار مفید برای رهایی از روزمرگی در کار
 • رهایی عزل شد/ علمایی، سرپرست جدید «معاونت علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد»
 • دانش آموزان نکایی با پاکسازی جنگل به استقبال روز زمین پاک رفتند
 • آسیب هایی که نفس جنگل ها و مراتع را به شماره انداخته است
 • همایش «بشاگرد و محرومیت، رهایی یا تثبیت» برگزار می‌شود
 • پوشش ۳۱۲ هزار هکتاری مناطق حفاظت شده استان توسط ۷۵ محیطبان
 • نکاتی آموزنده درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور
 • دعوت حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از دانشگاه ها برای بررسی آلودگی «کاوه سودا»
 • تشکیل «کمیته ویژه برای نظارت بر احیای جنگل‌ها و مراتع» در مجلس
 • 10 نکته درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور