به گزارش ایرنا، روحانی در گفت وگوی تلفنی با استاندار لرستان بسیج و هم افزایی همه دستگاهها و نهادها و اتخاذ تمهیدات لازم و ضروری جهت جلوگیری از خسارت های جانی و مالی را در بارندگی های اخیر مورد تاکید قرار داد.
همچنین در این گفت وگو، دکتر روحانی از تلاش و خدمت رسانی به مناطق سیل زده استان تقدیر نمود و خواستار اهتمام و توجه بیشتر برای رفع مشکلات مردم شد.
بر اثر سیل روز دوشنبه 12 فروردین ماه، رودخانه های خرم آباد و کشکان طغیان کردند که این طغیان باعث خسارات سنگین به مردم شهرهای خرم آباد، نورآباد، درود، معمولان و پلدختر شد.
هم اکنون امدادرسانی هوایی و زمینی توسط امداد رسانان استان و سراسر کشور در مناطق سیل زده در حال انجام است.
برآورد اولیه خسارت سیل اخیر در لرستان بیش از 37 هزار میلیارد ریال است و تاکنون 15 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند.
1920/6060
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

راز مکالمه تلفنی ترامپ و حفتر/ نبرد پشت دروازهای طرابلس

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - فرزاد فرهادی: نبرد در لیبی در حالی ادامه دارد که با گذشت زمان، مواضع بین المللی در قبال این تحولات وضوح بیشتری پیدا کرده است به ویژه موضع آمریکا که در گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و خلیفه حفتر ژنرالی که قصد فتح طرابلس را دارد، عیان‌تر شد. ترامپ تلاش ژنرال حفتر را برای مقابله با تروریسم و ایمن کردن منابع نفتی لیبی به رسمیت شناخته و گفتگوهایی نیز درباره آینده لیبی صورت گرفته است. براساس بیانیه کاخ سفید، در این گفتگوی تلفنی دو نفر درباره چشم‌انداز مشترک برای گذار لیبی به یک نظام سیاسی باثبات و دموکراتیک صحبت کردند.

به نظر می‌رسد که ترامپ به دولت مورد حمایت سازمان ملل متحد در طرابلس پشت کرده است و خلیفه حفتر را برگزیده است. این در شرایطی است که آمریکا و روسیه حاضر به حمایت از قطعنامه پیشنهادی انگلیس در شورای امنیت سازمان ملل نشده‌اند. این قطعنامه خواستار آتش بس در لیبی شده است.

روند تحولات به گونه‌ای است که ژنرال مورد حمایت مصر، عربستان، امارات، روسیه و فرانسه، از حمایت واشنگتن هم برخوردار است و این در شرایطی است که انگلیس و ایتالیا حامی دولت وفاق ملی در غرب لیبی هستند.

دیدگاه کارشناسان

اما درباره حمایت آمریکا از خلیفه حفتر کارشناسان دیدگاه‌های متفاوتی دارند. «نعمان بن عثمان» رئیس مرکز کویلیام به الجزیره گفت: «هدف از انتشار خبر تماس تلفنی حفتر با ترامپ، گمراه کردن افکار عمومی و وانمود کردن این است که واشنگتن حامی حملاتش به غرب لیبی است.

وی مواضع جامعه بین المللی به ویژه فرانسه را به شدت مورد انتقاد قرار داده و بیان کرد: فرانسه به شکل استعماری زننده حامی حفتر است. واشنگتن حامی حفتر نیست زیرا مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیروهایش را شبه نظامی خوانده و خواستار توقف حملات به پایتخت لیبی شده است. آمریکایی‌ها حضور حفتر در رأس قدرت لیبی را نمی‌پذیرند».

از سوی دیگر «عبدالحمید صیام» کارشناس امور سازمان ملل به الجزیره گفت: «صیام: سعودی‌ها نقش اساسی در ترتیب دادن و برقراری تماس تلفنی ترامپ و حفتر ایفا کرده اند سعودی‌ها نقش اساسی در ترتیب دادن و برقراری تماس تلفنی ترامپ و حفتر ایفا کرده اند. این تماس مهمی است زیرا برای حملات حفتر مشروعیت ایجاد می‌کند. این تغییر در موضع آمریکا و نزدیک شدن آن به مواضع امارات و عربستان است. جامعه جهانی دوگانه عمل می‌کند و دلیل آن اعتراض روسیه و آمریکا به قطعنامه پیشنهادی انگلیس در شورای امنیت است که سه کشور آفریقایی از جمله آفریقای جنوبی هم تحت تأثیر سعودی‌ها به آن پیوسته اند.

وی با اشاره به اینکه احتمال تمام شدن نبرد به سود حفتر وجود دارد، افزود: تا زمانی که انبارهای سلاح به روی حفتر باز است و پول‌ها به سوی وی برای خریدن حمایت قبایل و سیاستمداران در لیبی وجود دارد این نگرانی وجود دارد که نبرد به نفع حفتر در صورتی که جامعه بین المللی دخالت نکند، تمام شود و دخالت جامعه بین المللی هم بعید است زیرا به طور مثال کشوری مانند فرانسه که دولت وفاق ملی را به رسمیت شناخته است با حفتر در ارتباط است».

«صلاح القادری» کارشناس موضوعات جهان عرب و اسلام به الجزیره گفت: «آنچه در لیبی رخ می‌دهد در واقع نمایانگر سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ به ویژه آمریکا، روسیه و فرانسه و علیه انقلابیون در کشورهای عربی است. موضع جدید آمریکا با هماهنگی سعودی‌ها و اماراتی‌ها به منظور فراهم کردن پوشش سیاسی خارجی از حفتر است. همه غربی‌ها به دنبال منافع ویژه خود مربوط به انرژی در لیبی و توقف سیل مهاجران هستند اما اقدام مشترک همگی آنها تلاش برای به شکست کشاندن روند انتقال دموکراتیک و حمایت از نظامیانی است که اعتقادی به دموکراسی ندارند به ویژه خلیفه حفتر که اگر نبرد نظامی به نفع وی تمام شود فاجعه برای تجارب دموکراسی در تونس و الجزایر خواهد بود القادری: اگر نبرد نظامی به نفع حفتر تمام شود فاجعه برای تجارب دموکراسی در تونس و الجزایر خواهد بود».

رأی الیوم در مطلبی با اشاره به تحولات لیبی و گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با خلیفه حفتر ژنرالی که جنگ برای تصرف طرابلس را از چندی قبل آغاز کرده، آورده است: «تنها تفسیری که می‌توان از گفتگوی ترامپ و حفتر داشت این است که رئیس جمهور آمریکا، حفتر را به عنوان رئیس آینده لیبی مورد توجه قرار داده و در اردوگاه سعودی-مصر- امارات قرار گرفته است.

وی جانبداری خود را از حمله حفتر برای تسلط بر طرابلس در رویارویی با اردوگاه دیگر یعنی ترکیه و قطر اعلام کرده است که تحول خطرناک در لیبی محسوب می‌شود و طی روزهای آتی بازتاب آنرا خواهیم دید.

حفتر مورد حمایت دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهور آمریکا و روسیه و نیز مورد حمایت فرانسه است و به نظر می‌رسد که دوران فائز السراج رئیس دولت وفاق ملی مورد حمایت سازمان ملل بسیار محدود خواهد بود.

این حمایت علنی و آشکار آمریکا از خلیفه حفتر، علت کارشکنی در پیش نویس انگلیس به شورای امنیت برای توقف فوری آتش بس را معلوم می‌کند. همچنین سبب تشدید حملات ژنرال حفتر برای تسلط بر طرابلس خواهد بود و احتمال مشارکت جنگنده‌های مصری، فرانسوی و اماراتی و چه بسا آمریکایی رأی الیوم: احتمال مشارکت جنگنده‌های مصری، فرانسوی و اماراتی و چه بسا آمریکایی در حمایت از حفتر زیاد است برای افزایش پوشش هوایی و تسریع بخشیدن به غلبه بر دشمنان حفتر در طرابلس را افزایش می‌دهد.

رأی الیوم آورده است: از نگاه ما میان حفتر و دشمنانش فرقی وجود ندارد و هر طرفی که برنده این نبرد باشد در کنار آمریکا و اسرائیل قرار خواهد گرفت و هرکه غیر از این می‌گوید به این نکته واقف نیست که حفتر در سیا آموزش دیده است و نمی‌داند که فائز السراج با حمایت آمریکا و با چتر سازمان ملل به حکومت رسیده است.

آنان که از جنگنده‌های ناتو که ۳۰ هزار لیبیایی را کشتند حمایت کردند و به نفع نیکلای سارکوزی رئیس جمهور اسبق فرانسه عمل کردند و سبب آواره شدن ملت لیبی شدند؛ نمی‌تواند در کنار ملت لیبی و امت عربی و اسلامی باشند».

قدر مسلم آن است که آنچه درباره تحولات لیبی می‌توان گفت؛ همسویی آشکار غربی‌ها به ویژه فرانسه به همراه آمریکا و نیز کشورهای روسیه، عربستان، مصر، امارات با خلیفه حفتر است و ژنرال حفتر با این پشتوانه به دنبال فتح طرابلس است که اگر روند اوضاع به همین گونه پیش برود یعنی جامعه جهانی دخالتی نکند که بعید است دخالتی هم بکند باید شاهد شدت گرفتن درگیری‌ها در جبهه طرابلس و در نهایت مات شدن فائز السراج و دولت وفاق ملی آن باشیم.

روند تحولات و نشانه‌های آن تاکنون گواهی بر این مدعاست. گویا شرایط برای خلیفه حفتر بیش از هر زمان دیگری مهیاست زیرا آنگونه که تحلیلگران و ناظران امور لیبی اعلام کرده اند؛ هم پول و هم سلاح و هم چراغ سبز لازم سیاسی را دریافت کرده است.

کد خبر 4596192

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 خدمت رسانی سیل مشکلات مردم لرستان استاندار 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۲۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گفت‌وگوی تلفنی ظریف و لاوروف
 • گفتگوی تلفنی پوتین با رئیس جمهور بلاروس
 • گفت‌وگوی تلفنی ظریف و لاوروف درباره سوریه
 • گفت‌وگوی تلفنی ظریف و لاوروف با موضوع سوریه
 • گفت‌وگوی تلفنی ظریف و لاوروف درباره برجام
 • مهار آب‌های سطحی خرم‌آباد 400 میلیارد نیاز دارد
 • شهردار خرم‌آباد: با وقوع سیلاب 10 سال عقب افتادیم
 • شهرداری خرم‌آباد با وقوع سیلاب ۱۰ سال عقب افتاد؛ رفع ۱۶۰۰ مورد آب‌گرفتگی
 • آخرین خبر از واژگونی مرگبار اتوبوس در جاده خرم آباد- دورود + اسامی مصدومان
 • عقب افتادن ۱۰ ساله شهرداری خرم‌آباد با وقوع سیلاب اخیر/ بیش از هزار مورد آب‌گرفتگی در منازل و پارکینگ‌ها
 • سیل اقدامات عمران شهری خرم‌آباد را ۱۰ سال به عقب راند
 • گفت وگوی تلفنی وزیر خارجه آمریکا با اشرف غنی
 • راه دسترسی تپه شهدای گمنام خرم‌آباد مناسب نیست
 • کشف ۳۰ کیلو تریاک در عملیات مشترک پلیس تهران و خرم آباد
 • مقامات در جریان سیل چه کردند؟
 • واژگونی اتوبوس در محور دورود- خرم‌آباد؛ ۵ نفر کشته و ۳۰ نفر مجروح شدند
 • راز مکالمه تلفنی ترامپ و حفتر
 • کشف ۳۰ کیلوگرم تریاک از دو قاچاقچی موادمخدر در خرم‌آباد
 • بازسازی منازل آسیب دیده از سیل خرم آباد ادامه دارد+تصاویر