خبرگزاري آريا - بغداد – ايرنا – اتحاديه ميهني کردستان عراق روز يکشنبه اعلام کرد که برغم اقدامات آمريکا عليه ايران از جمله درج نام سپاه پاسداران در ليست تروريسم واشنگتن، روابط اين حزب کرد عراقي با جمهوري اسلامي ايران همچنان مستحکم باقي خواهد ماند.

به گزارش ايرنا، `رشاد کلالي` يکي از رهبران اتحاديه ميهني اقليم کردستان عراق در گفت و گويي با خبرگزاري بغداد اليوم گفته است که برغم اقدامات اخير آمريکا روابط اتحاديه ميهني با ايران قوي باقي خواهد ماند.
وي افزود: روابط اين حزب با آمريکا نيز به عنوان جزئي از منافع ملت کرد حفظ خواهد شد و ما بعنوان يک حزب همان موضع رسمي دولت فدرال در بغداد که مسئول سياست خارجي است را دنبال مي کنيم.
وزارت خارجه عراق 21 فروردين اعلام کرد که افزودن نام سپاه پاسدارن انقلاب اسلامي به ليست تروريسم توسط آمريکا به ثبات منطقه کمک نخواهد کرد.
از سوي ديگر يک روز پس از اعلام عادل عبدالمهدي نخست وزير عراق از ورود اين کشور به موضوع قرار دادن نام سپاه پاسداران در ليست تروريسم براي توقف تصميم آمريکا، وزارت خارجه عراق بر موضع ثابت خود درمورد عدم اجازه استفاده از خاک اين کشور به عنوان پايگاه و يا راهي براي آسيب زدن به همسايگان تاکيد کرد.
دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا در 8 آوريل در 2019 (19 فروردين 1398) طي اقدامي خلاف قوانين بين الملل نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران که سازمان نظامي کشور عضو سازمان ملل متحد مي باشد را در ليست تروريسم قرار داد و همچنين شوراي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران نيز در واکنش به اين اقدام، نيروهاي آمريکايي حاضر در غرب آسيا (سنتکام) را در ليست تروريسم قرار داد.
خاورم*4**380**
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رفع موانع بانکی و تهاتر گام مهم برای تجارت ایران و پاکستان است

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد امیرآبادی فراهانی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در موسسه مطالعاتی مجلس ملی پاکستان با حضور نمایندگان و کارشناسان و چند تن از وزرای قبلی پاکستان سخنرانی کرد.

متن کامل این سخنرانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب العالمین

خیلی خوشحال هستم که به همراه همکارانم اینجا هستیم و از مهمان‌نوازی بسیار خوب شما تقدیر و تشکر می‌نمایم و از خانم‌ها و آقایان که در اینجا حضور دارند قدردانی می‌کنم.

دین، تاریخ، فرهنگ، تمدن و همجواری سرزمینی عواملی هستند که ایران و پاکستان را طی سالیان گذشته به یکدیگر پیوند داده اند. سابقه این همبستگی به پیش از جدایی پاکستان از هند برمی گردد. دورانی که فرهنگ و تمدن نسل به نسل منتقل شده و با استقلال پاکستان از هند به مردم این کشور به ارث رسید، چنان که شاعران و عالمان پاکستان از زبان فارسی بهره بوده و اشعار بسیاری به این زبان سروده‌اند که از جمله آن سرود ملی پاکستان است. این پیوند ناگسستنی و علاقه ملت ایران و پاکستان به عنوان دو کشور مسلمان، همسایه و برادر با خواست و اراده دولتمردان و سیاستمداران دو کشور مستحکم‌تر شده است. چنان که پس از اعلام استقلال پاکستان، ایران نخستین کشوری بود که در ۱۵ اوت ۱۹۴۷ این کشور را به رسمیت شناخت و ۳۲ اکتبر همان سال سفارت ایران در کراچی (پایتخت وقت پاکستان) تاسیس گردید.

اولویت جمهوری اسلامی ایران در تحکیم روابط با همسایگان و به طور اخص پاکستان منعکس از نگاه ویژه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) جمهوری اسلامی ایران به پاکستان به عنوان همسایه مسلمان می باشد. ایران در همه سطوح و ابعاد همکاری اعم از اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی آماده همکاری و همیاری بوده و از هر گونه پیشنهادی برای ارتقای مناسبات دو جانبه استقبال می کند. خرسندیم سفر مقامات دو کشور در بالاترین سطوح در جریان بوده و پیشرفت های قابل توجهی در جهت توسعه روابط ایجاد شده است.

علی رغم تلاش برخی دولتها و بازیگران ثالث در جهت تخریب روابط ایران و پاکستان و به چالش کشیدن حسن نیت دو کشور به یکدیگر، خوشبختانه حجم تجارت ایران و پاکستان روند صعودی داشته و گام هایی برای بهبود مناسبات اقتصادی و مالی برداشته شده است. با این وجود لزوم استحکام و گسترش روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور بیش از پیش احساس می گردد.

علی رغم ظرفیت ها و توانمندیهای بسیار بالای در دو کشور متاسفانه روابط تجاری و اقتصادی فعلی طرفین در حد روابط دوستانه‌ای که دو ملت و دو کشور دارند نیست. رفع موانع بانکی و ایجاد کمیته تهاتر مهمترین گام در جهت تسریع بخشی به رشد جهشی حجم تجارت میان دو کشور با توجه به برخورداری از مرز مشترک طولانی است که در سفر اخیر جناب آقای عمران خان نخست وزیر محترم پاکستان به تهران دو کشور در این خصوص توافق کردند و مذاکرات مربوط به آن در حال انجام است.

توسعه مناسبات تهران - اسلام آباد در حوزه های امنیتی و نظامی نیز طی چند سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. ایران و پاکستان طی سالهای طولانی با معضلی به نام تروریسم و افراط گرایی روبرو بوده‌اند و از این حیث دچار خسارات مالی و جانی فراوانی شده اند.
ما هموارد امنیت و ثبات همسایگان و کشورهای همجوار را امنیت و ثبات خود تلقی نموده و همکاری های دوجانبه امنیتی برای مقابله با تهدیدات مشترکی چون تروریسم، افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیر قانونی را از مهمترین وجوه مشترک فعال و موثر جمهوری اسلامی ایران در تقویت و تحکیم ثبات و امنیت در جمهوری اسلامی پاکستان می‌دانیم.

البته باید توجه داشته باشیم افراط‌گرایی و تروریسم تکفیری امروز نه تنها تهدیدی علیه امنیت و ثبات منطقه غرب آسیا و شبه قاره هند محسوب می شود، بلکه کل جهان، اروپا و آمریکا و کشورهای ایجاد کننده این چالش ها را به مخاطره انداخته است. مقابله با این معضلات، نیازمند همفکری، هم افزایی و تعامل فراگیر و همه جانبه کشورهای منطقه است. چرا که بررسی ریشه‌های شکل گیری این جریانات ضد اسلامی و شناسایی منابع مالی و حامیان سیاسی و خاستگاه ایدئولوژیک تفکر تروریسم تکفیری لازمه و پیش شرط مبارزه موثر و قاطع با ریشه های تروریسم و افراط گری است.

واضح است که تجهیز و تأمین مالی و لجستیکی گروه های افراطی و تروریست توسط کشورهای فرامنطقه و برخی از کشورهای منطقه با هدف عقب ماندگی اقتصادی و سیاسی ایران و پاکستان و ایجاد تخاصم و واگرایی میان دو کشور صورت می گیرد. ایران و پاکستان به عنوان دو کشور بزرگ مسلمان در منطقه ای پرتنش و آشوب، کارکرد مهمی بر عهده دارند که آن نیازمند همفکری و کمک هر دو کشور برای تغییر فضای رقابت، تفرقه و جنگ افروزی در این منطقه است.

همگان به خوبی واقفند حضور کشورهای فرامنطقه ای و عاملان آنها در پیرامون ما علت اصلی این بی ثباتی و نا امنی بوده است، اما تهران و اسلام آباد مانع از دخالت و تاثیرگذاری کشورهای ثالث در مسائل داخلی کشور خود و روابط دوجانبه می‌شوند.

یکی از مهمترین زمینه‌های همکاری دو کشور، در حوزه پارلمانی است. نهادهای پارلمانی برخاسته از خواست ملتها بوده و به نمایشگر و دنبال کننده منافع ملتها هستند، از این رو است که مجلس شورای اسلامی و مجلس ملی و سنای پاکستان از تعاملات مستمر و سازنده برخوردار بوده و یکی از بهترین مثال های همکاری در کشور به شمار می آیند. این تعاملات نه تنها به صورت دوجانبه و از جمله سفر متقابل روسای پارلمان های دو کشور برقرار بوده، بلکه به صورت منطقه ای از جمله در مجمع مجالس آسیایی، اتحادیه بین المجالس و همچنین اجلاس روسای مجالس شش کشور با ابتکار پاکستان و حضور سازنده ایران دنبال می شود. این سطح از تعاملات پارلمانی بی نظیر و شایسته تقدیر بوده و می تواند الگویی برای پارلمان‌های سایر کشورها باشد و گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور می توانند نقش ارزنده، سازنده و استحکام بخشی را در ارتباطات دو کشور و دو ملت است.

کد خبر 4644648

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

پشت پرده قضیه رقص‌ یک‌ زن در گلسار رشت و برخورد مأمور پلیس با او! +فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۷۷۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روحانی: آمریکایی ها در جلسات مهم با رهبران دنیا گفته اند که ما شکست خوردیم
 • روحانی: حمله عده ای به دو نفتکش واکنش به روابط نزدیک ما با آسیا، ژاپن و چین بود
 • تلاش‌های استکبارجهانی برای کاهش روابط ایران و عراق بی‌تأثیر است
 • آمریکا با اقدامات خود به جنایت علیه بشریت و تروریسم اقتصادی دست زده است
 • روابط ایران و عراق در بهترین شرایط است
 • روابط ایران و عراق در بهترین شرایط سیاسی است
 • سازوکار مبهم و غیرشفاف تعیین «لیست امید» شورای شهر بررسی شود
 • مستحکم شدن ریشه های معرفتی نونهالان با دین و قرآن
 • نام ۷ بانوی وزنه‌بردار در لیست مسابقات جهانی
 • نام ۷ بانوی وزنه‌بردار ایران در لیست اولیه مسابقات جهانی
 • مشاور امنیت ملی افغانستان: مبارزه با تروریسم در اولویت اقدامات کشورهای منطقه قرار گیرد
 • کارشناسی‌های خلاف واقع، پوششی مستحکم بر بزهکاری‌های مالی + صوت
 • مقام روس: همکاری امنیتی ایران، روسیه، عراق و سوریه بسترساز توسعه روابط راهبردی است
 • حجم تجارت ایران و پاکستان علی رغم تخریب‌ها روند صعودی داشته است
 • حقوق مسؤولان باید از طریق اینترنت در دسترس همه باشد/ رئیس جمهور و مسؤولان عالیرتبه لیست اموال خود را منتشر کنند
 • حقوق و پاداش مسؤولان باید از طریق اینترنت در دسترس همه باشد/ رئیس جمهور و دیگر مسؤولان عالیرتبه لیست اموال خود را منتشر کنند
 • جامعه جهانی درمقابل «تروریسم اقتصادی» آمریکا علیه سوریه، چین و ایران بایستد
 • همایش علمی «تروریسم در مرحله پسا داعش» در برلین
 • مصاحبه|واقعیت سیاسی اقلیم کردستان عراق در سایه ریاست بارزانی از نگاه عضو اتحادیه میهنی