به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در نشست مشورتی با قضات دادسرای دیوان عالی کشور و دادگاه عالی انتظامی قضات در اجرای اصل ۱۶۲ قانون اساسی برای انتخاب رئیس دیوان عالی کشور، ضمن تبریک ایام و اعیاد ماه معظم شعبان و آرزوی بهره‌مندی از فیوضات و برکات این ماه، تصریح کرد: تمام هویت، تلاش، رشد و تعالی ما در گرو عنایات خاصه اهل بیت (ع) است که از طریق ادعیه و اذکار میسر می‌شود و نباید فراموش کنیم که ارتباط ما با خاندان عصمت و طهارت (ع)، یک ارتباط معمولی نیست و برای پیشرفت و تعالی خود، نیازمند تمسک به وجود نورانی آن بزرگواران هستیم.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در سیر الی الله، حق توقف و عقب‌گرد نداریم بلکه فقط باید پیشرفت کنیم، خاطرنشان کرد: حیات یک سازمان نیز مانند حیات و بالندگی یک انسان در گرو تحول دائمی و مستمر است. در سازمان قضائی کشور نیز از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون گام‌هایی برداشته شده و افراد بزرگی در این مجموعه فعالیت کرده‌اند. ما در نقطه فعلی ایستاده‌ایم و با وجود همه زحمات و تلاش‌های قابل تقدیر، همچنان تا نقطه آرمانی و مطلوب فاصله داریم.

آیت الله رئیسی، قوه قضائیه را جوانی برومند توصیف کرد که اجازه هیچ آزمون و خطایی ندارد و افزود: امروز قوه قضائیه باید چهار دهه تجربه پربار خود در کنار تلاش‌های بزرگانی از جمله شهید آیت‌الله دکتر بهشتی را چراغ راه آینده کند و همه با نصب‌العین قرار دادن مفاهیم عالی و والایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکم انتصاب بنده مرقوم فرمودند، باید در گام دوم انقلاب بتوانیم انتظار مردم را که اجرای عدالت و احقاق حق است، برآورده سازیم.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر ضرورت تقویت نظارت‌های درون دستگاهی، گفت: اقدامات بسیار ارزشمندی انجام گرفته که لازم بوده اما کافی نیست. آنچه به آن نیاز داریم، حرکت تحولی است منتها این حرکت، بدون برنامه، راهبرد، چشم‌انداز و زمانبندی امکان پذیر نیست. معتقدم که تحول بخشنامه‌ای و متکی بر سخنرانی، غیرقابل تحقق است. البته نوشتن و انتشار و انتقال موضوعات، در جای خود ایرادی ندارد اما آنچه موجب تحول می‌شود، اقدامات عینی و عملی است.

آیت الله رئیسی با تاکید بر لزوم تقویت «انگیزه»، «اندیشه» و «تلاش جهادی» برای ایجاد تحول در دستگاه قضائی تصریح کرد: آنچه در مسیر تحول برای ما اهمیت فوق‌العاده ای دارد و شاید بتوان گفت در بالاترین درجه اهمیت است، اعتماد عمومی است. امروز اعتماد مردم به نظام و کارآمدی دستگاه‌ها، مهمترین مؤلفه امنیت ملی است و ارتقای سطح امنیت و اقتدار کشور در گرو افزایش اعتماد است. همه اجزای قوه قضائیه در مقام نظر و عمل باید گام‌هایی مصمم برای افزایش اعتماد عمومی بردارند و از ارائه نظرات و پیشنهادات خود دریغ نورزند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه اصالت حکم، متعلق به ذات مقدس حضرت احدیت است و به همین دلیل، شأن قضاوت، شانی خطیر و از اوصاف ممتاز انبیای الهی و ائمه معصومین (ع) به شمار می‌آید، آن را مصداق خلافت الهی دانست و خطاب به قضات حاضر تاکید کرد: در این جایگاه باید تلاش کنید که حقیقتاً آنچه مورد رضای الهی است رقم بزنید و بر همین مبنا، اولین مدعیان علیه فساد، نارسایی و کژی در قوه قضائیه باید خود قضات شریف باشند که قاطبه نیروهای دستگاه قضائی را تشکیل می‌دهند.

آیت‌الله رئیسی، برای قضات و کارکنان قوه قضائیه، توفیق الهی و بهره‌مندی از برکات و مواهب ماه شعبان و رمضان را آرزو کرد و یادآور شد: ضمن قدردانی از زحمات حجت‌الاسلام و المسلمین کریمی رئیس محترم دیوان عالی کشور، در اجرای اصل ۱۶۲ قانون اساسی و انتصاب رئیس جدید دیوان از قضات بزرگوار دادسرای دیوان عالی کشور می‌خواهم که نظرشان را در مورد گزینه‌های پیشنهادی خود به صورت مکتوب اعلام کنند و در اولویت‌های خود، معیارهای مدنظر رهبر معظم انقلاب در حکم انتصاب از جمله انقلابی‌گری را مدنظر قرار دهند. البته باید توجه داشت که انقلابی‌گری به معنای عمل بی حساب نیست بلکه عقلانیت، برنامه‌ریزی و آینده‌نگری در دل انقلابی‌گری وجود دارد.

کد خبر 4591879

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رئیس قوه قضاییه: خصوصی سازی‌ها، قبل از اینکه تبدیل به یک بحران اجتماعی و کارگری شود، مورد بررسی قرار گیرد

به گزارش میزان، وی رویکرد صیانتی و پیشگیرانه نسبت به مسئله حقوق عامه را خطاب به دادستان‌ها مورد تاکید قرار داد و ادامه داد: نسبت به دست اندازی به حقوق مردم حساس باشید و کسانی که به هر نحو به حقوق مردم دست اندازی می‌کنند، در هر جایگاهی که هستند، نسبت به آن‌ها حساسیت جدی داشته باشید.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با هزاران نفر از کارگران در جهت ضرورت رونق تولید گفت: مقام معظم رهبری به این مضمون فرمودند که کارخانه‌ای را می‌فروشند با مبالغی که حال این مبلغ چگونه تعیین می‌شود، خودش جای بحث دارد و خود مبلغ چگونه وصول می‌شود، محل بحث است، چون اکثر آن با تسهیلات بانکی است و خریدار آورده چندانی ندارد.

وی افزود: در برخی از خصوصی سازی ها، خریدار آورده‌ای متناسب با قیمت کارخانه و موجودی آن ندارد و عمده را که نگاه می‌کنیم یا از طریق خود دولت و یا منابع کشور است. در واقع منابع کشور را با ارتباطات و روابط، به کارخانه‌ای که می‌خواهد واگذار شود، اختصاص می‌دهند، بعد هم ایکاش کارخانه کار کند؛ یک مدتی کار می‌کند و بعد هم کارگرانش بیکار می‌شوند و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: زمین هایش با یک تغییر کاربری به خانه مسکونی و تجاری تبدیل می‌شود و رهبر معظم انقلاب فرمودند که این وظیفه همه دستگاه هاست که با این تخلفات برخورد کنند و ما نیز مخاطب مقام معظم رهبری هستیم و نباید فقط به دولت نگاه کنیم و ما نیز مسئولیم.

آیت الله رئیسی به سازمان بازرسی و دادستان ها تاکید کرد که موضوعاتی از این قبیل و خصوصی سازی‌هایی از این دست باید قبل از اینکه حادثه‌ای صورت گیرد و تبدیل به یک بحران اجتماعی و کارگری شود، حتما مورد بررسی قرار گیرد و نگذارند این موارد اتفاق افتد و با حضور در مجامع مختلف، حتما به سوداگران اجازه ندهند سوداگری کرده و با اموال عمومی اینگونه بازی کنند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه قضیه خصوصی سازی مسئله درستی است، ادامه داد: در برنامه توسعه دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم خصوصی سازی مورد تاکید قانون قرار گرفته است و مسئله درستی است. به این دلیل که دولت نباید تصدی گری کند.

وی افزود: قریب به هفتاد درصد اقتصاد ما دولتی است و این نباید باشد و مجلس و دولت و مقامات تصمیم گیر و تصمیم ساز به این رسیده اند که این امر، امر نادرستی است و حالا باید خصوصی سازی شود و باید درست خصوصی سازی شود؛ اما این روشی که الان متاسفانه در برخی موارد مطرح است، حتما قابل تداوم و استمرار نیست و حتما باید با یک نگاه پیشگیرانه و با صیانت نسبت به اموال عمومی دنبال شود.
 
استفاده از همه ظرفیت‌های اداری و قضایی در قوه قضاییه برای حل مشکلات مردم

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: به عنوان دستگاه قضایی چه در حوزه نظارت و بازرسی و چه در حوزه قضاوت وظیفه داریم این مسئله را در حوزه‌های خودمان با حساسیت دنبال کنیم.
 
استفاده از همه ظرفیت‌های اداری و قضایی در قوه قضاییه برای حل مشکلات مردم نکته دیگری بود که رئیس قوه قضاییه بر آن تاکید کرد. وی گفت: چه در حوزه کارآفرینی و سرمایه گذاری و چه در گره گشایی از مشکلات مردم و شنیدن سخنان آن‌ها این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله رئیسی ادامه داد: مردمی بودن، با سمن ها و نهادهای مردمی ارتباط داشتن، سخن آنها را شنيدن ، نكات مهم مورد حساسيت آنها را كه قانوني هم باشد، دنبال كردن و در دسترس بودن همکاران قضایی موضوع مهمی است، البته ملاقات‌های مردمی که هر هفته برگزار می‌شود، جلوه‌ای از ارتباط با مردم است و تمام قضیه نیست؛ ولی کار بسیار پسندیده‌ای است و باید روحیه مردمی بودن به معنای واقعی در کار‌ها مورد توجه قرار گیرد. 

وی تاکید کرد: در سال رونق تولید، حمایت از تولید و تولیدکننده و مبارزه با هر مانعی که برای تولید وجود داشته باشد، باید سرلوحه کار‌ها باشد. مثل مبارزه با قاچاق کالا که بخشی از آن به دستگاه قضایی مربوط می‌شود و باید تلاش کرد که تولید پا بگیرد و حمایت جدی و واقعی از کارآفرینی و سرمایه گذاری و تولید در کشور انجام گیرد.
 
پرونده معوقه و مسن مطلقا نباید در دستگاه قضایی باشد

رئیس قوه قضاییه در ادامه بار دیگر مسئله اطاله دادرسی را مورد اشاره قرار داد و خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها گفت: نسبت به رفع اطاله دادرسی به اقتضای استان و اقلیم و شرایط همکاران، راهکاری که حرکت جهادی را در قوه قضاییه به دنبال داشته باشد، پیدا کنید. گاهی ممکن است راهکار، دوشیفته کردن، استفاده از روز‌های تعطیل و استفاده از همکاران در بخش‌های دیگر باشد. الان نمی‌خواهم نسخه قطعی در این مورد عرض کنم؛ اما بنابر اقتضا در مورد اطاله دادرسی عمل شود.

آیت الله رئیسی افزود: ملاک این است که پرونده روز در دستگاه قضایی عبارت از پرونده‌ای است که مربوط به سال جاری است و پرونده معوقه و مسن مطلقا نباید در دستگاه قضایی باشد؛ مگر اینکه برای هر پرونده معوقه، حجت و دلیل خاص خودش وجود داشته باشد؛ یعنی دادستان و رئیس دادگستری به صورت پرونده‌ای بداند که علت ماندگاری پرونده چیست و اگر راه منطقی برای حل مشکل مورد تایید دادستان و رییس کل دادگستری بود، ما هم قبول داریم در غیراینصورت هیچ پرونده‌ای مربوط به سال‌های گذشته در کل عدلیه و دادگستری نباید باشد و این امر نسبت به هیچ بخشی قابل قبول نیست.

وی خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها تاکید کرد: همت شود که پرونده‌های مسن و معوقه وجود نداشته باشد؛ مگر به اینکه بصورت موردی و مصداقی روی هر پرونده معوقه دلیل تعویق ان بخورد که این پرونده به فلان دلیل معوق شده است و چاره‌ای نیست. این قابل قبول است و در غیراینصورت همه پرونده‌ها باید مربوط به سال جاری باشد.
 
رئیس قوه قضاییه با تاکید براینکه در دستگاه قضایی نه سرعت باید فدای دقت شود و نه دقت فدای سرعت، گفت: اعتقاد دارم که آمارگرایی امرناپسندی است؛ اما استفاده از آمار کار درستی است و باید آمار داشته باشیم. مهم در این قضیه بحث کیفیت است و هیچ زمانی نباید کیفیت در رسیدگی‌ها فدای کمیت شود.

وی در ادامه به موضوع مبارزه با فساد اشاره کرد و افزود: مسئله سلامت قوه قضاییه تاکید همیشگی در دستگاه قضایی بوده است و بسیار مهم است. در دستگاه قضایی مبارزه با فساد و زمینه‌هایی که ایجاد فساد می‌کنند، مورد تاکید است. یک بخش از این کار به عهده دستگاه‌های نظارتی است؛ مانند حفاظت، بازرسی، بازرسی‌های نوبه‌ای و پنهان و آشکار؛ ولی اصل کار بر عهده تک تک مدیران در قوه قضاییه است.

آیت الله رییسی گفت: همه قضات و کارکنان در قوه قضاییه باید مدعی مبارزه با فساد و ناهنجاری‌ها در دستگاه قضایی باشند که بحمدالله عموما هستند؛ ولی این حساسیت نباید کم شود.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: هر رابطه‌ای که زمینه ارتباط در آن ناسالم است و زمینه ارتباطات ناسالم را فراهم می‌کند، نباید وجود داشته باشد؛ چراکه به مراحل بعد کشیده می‌شود؛ لذا باید نسبت به این موضوعات حساس بود که ارتباطات ناسالم برای همه بد است و برای دستگاه قضایی و همکاران و کارکنان در قوه قضاییه بدتر و قبیح تر، لذا مبارزه جدی با عدم سلامت در بیرون قوه قضاییه و درون قوه قضاییه مورد تاکید جدی است و هیچگونه ناسلامتی پذیرفته نیست.

وی افزود: در مورد نحوه کار در جلسات بیشتر باید بنشینیم و ببینیم نسبت به اعتماد سازی عمومی چه اقداماتی انجام شود. ممکن است در دستگاه قضایی دو مورد فساد است که در بیرون بیست مورد تلقی شود و ممکن است در یک استان یک کارمند تخلف کند و به کل مجموعه دادگستری سرایت داده شود. باید نسبت به این موضوع راهکار پیدا کرد و راهکار این است که نسبت به آن مورد خاص هم برخورد و هم نوعی از اطلاع رسانی را ارائه کرد که تمام مجموعه را دچار آسیب نکند. باید مورد بحث قرار گیرد که چکار باید کرد که برخورد متناسب و به موقع با مورد آسیب بشود و هم همکاران در جریان گیرند و هم به نحوی اعتماد سازی شود که سرمایه اجتماعی قوه قضاییه محفوظ بماند و افزایش یابد و تخلفات انگشت شمار به هزینه‌هایی برای دستگاه قضایی تبدیل نشود.

آیت الله رئیسی ادامه داد: از کار‌های مهمی که همه باید انجام دهیم، تبدیل هزینه اجتماعی به سرمایه اجتماعی است، بعضی از کار‌های ما هزینه اجتماعی درست می‌کند که نباید اینگونه باشد؛ بلکه باید سرمایه اجتماعی را برای دستگاه قضایی بسیار مهم بدانیم و این به معنای آن نیست که کوچکترین کوتاهی نسبت به انجام وظیفه بکنیم؛ بلکه سازوکار‌هایی برای اینکه هزینه‌های اجتماعی به سرمایه‌های اجتماعی تبدیل شود، تعیین کنیم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اصل تشویق و تنبیه، گفت: باید نسبت به افراد کم کار و متخلف برخورد و نسبت به اشخاص خوشنام و پرکار و شجاع، نظام تشویق وجود داشته باشد. تشویق فقط به اعطای تقدیر نامه نیست؛ بلکه باید در مجموعه احساس کند که ما دست این فرد را بالا گرفته ایم و به عنوان یک فرد شاخص و چهره نمونه معرفی شده است. اگر ارتقا و پستی هست، آنرا به آن کسی که بهترین عمل را داشته است، بدهیم.

وی با بیان اینکه برخی قضات شجاعی که شجاعانه رسیدگی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند و روحیه ضد فساد و انقلابی دارند، باید مورد حمایت جدی و واقعی قرار گیرند، گفت: روحیه انقلابی و ضدفساد داشتن و شجاعت را باید در دستگاه قضایی تقویت کنیم.
آیت الله رئیسی در ادامه به مسئله کاهش جمعیت کیفری اشاره کرد و افزود: روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها تلاش و نظارت کنند که در مواردی که میتواند به بازداشت کشیده نشود، بازداشت انجام نشود. مواردی که ضروری است و قانون حکم به بازداشت کرده، وفق حکم قانونی است و کاری نمی‌شود کرد. گاهی مواردی هست که نوع جرم و تشخیص قاضی این است که تنها راهکارش بازداشت است؛ اما بجز این موارد از بازداشت و از مجازات حبس تا می‌شود نباید استفاده کرد؛ زیرا قانون هم مجازات جایگزین پیش بینی کرده است.
 
‏‪رئیس قوه قضاییه با اشاره به دیدار روز گذشته اش با مراجع عظام تقلید و تاکید آن‌ها بر موضوع زندانیان مهریه، افزود: اکثر مراجع موضوع مهریه را به ما تاکید می‌کردند و می‌گفتند که با موازین شرعی سازگاری ندارد. فرمایش آن‌ها این بود که مطابق فقه کسی که معسر باشد، نباید زندانی شود و نسبت به کسی که ایسار و امکان داشته باشد و از پرداخت دیون خود امتناع کند، باید اقدامی کرد که دیون خود را پرداخت نماید

وی از روسای کل دادگستری‌ها خواست پس از بازگشت به استان‌های خود نسبت به زندانیان مهریه بازنگری جدی داشته باشند.
آیت الله رئیسی گفت: کسی که اعسار او روشن است، زندانی نشود و در مورد کسی که بین ایسار و اعسار او شک وجود دارد، باید حالت سابقه مورد توجه قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اجرای احکام مدنی و کیفری به عنوان مسئله‌ای بسیار مهم، خاطرنشان کرد: نتیجه روند دادرسی در اجرای احکام ظاهر می‌شود و آمار اجرای احکام در برخی استان‌ها در حوزه مدنی و کیفری آمار قابل قبولی نیست و به ویژه در شهر‌های بزرگ مسئله اجرای احکام از مسائل و معضلات ماست.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: نسبت به مسئله اجرای احکام باید یک کار بسیار جهادی انجام شود تا اجرای احکام کاملا به روز باشد و از آنچه دادگاه حکم می‌کند عقب نباشیم و باید مصداقا ذکر شود و معلوم باشد که فلان پرونده به چه دلیلی هنوز اجرا نشده است.

وی در بخش پایانی به نحوه اطلاع رسانی اشاره و خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی باید نسبت به عملکرد‌ها و برخی از اقدامات که دغدغه و سئوال مردم و نخبگان است، اطلاع رسانی داشته باشد و خصوصا در مورد پرونده‌هایی که خود پرونده قبل از اینکه به دستگاه قضایی بیاید، به نحوی در افکار عمومی مطرح می‌شود، پاسخ داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به دستورالعمل صادره در رابطه با نحوه اطلاع رسانی و تاکید بر اجرای آن، گفت: البته برخی نسبت به دستورالعمل نظرات اصلاحی دارند که به نظرات اصلاحی نسبت به دستورالعمل توجه و ان اصلاح می‌کنیم؛ اما این دستورالعمل یک چارچوبی است که باید به آن توجه شود.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: نوع اطلاع رسانی باید دقیق، به موقع و زمان شناسانه باشد و موضوع کاملا روشن شود و در حد خودش باشد یعنی موضوع استانی ملی نشود ودر مورد موضوعاتی که دغدغه عموم است، باید افکار عمومی را نسبت به آن روشن کنیم. هم سخنگوی قوه قضاییه، هم معاون اول دستگاه قضا و روابط عمومی‌های استان‌ها باید ارتباط سازمان یافنه‌ای که در آن دستور العمل اشاره شده، داشته باشند که کار منسجمی نسبت به اطلاع رسانی انجام شود.

وی در پایان یادآور شد: اطلاع رسانی را امر درستی می‌دانیم؛ اما باید اطلاع رسانی در یک چارچوب دقیق و حساب شده باشد که هم اطلاعات بتواند به کسانی که سئوال دارند و موضوعی دغدغه آن‌ها است، داده شود و هم نوعی از همکاری و هماهنگی بین بخش‌های مختلف انجام شود.
 
براساس این گزارش، برخی از روسای کل دادگستری و دادستان‌ها نیز نقطه نظرات خود را در این نشست بیان کردند و در پایان با حضور رئیس قوه قضاییه از روسای کل دادگستری استان­های گلستان، خراسان شمالی، البرز، کرمانشاه و فارس در زمینه "تکریم ارباب رجوع" و "تعالی فرهنگی" در سال ۹۷ تقدیر بعمل آمد.

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

کلیدواژه: گام دوم انقلاب آیت الله رئیسی قوه قضاییه قضات دادگاه

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۴۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تجربه شفاف سازی در آستان قدس را به سرعت اجرا کنید
 • درخواست توکلی از رئیس قوه قضائیه
 • توکلی خطاب به رئیسی: تجربه شفاف سازی در آستان قدس را به سرعت اجرا کنید
 • درخواست توکلی از رئیسی
 • معاون فرهنگی قوه قضائیه: هدف اجرای تکریم ارباب رجوع ارتقای سطح رضایت و اعتماد عمومی است
 • بالاترین نعمت امروز، وجود نعمت جمهوری اسلامی است
 • هنرمندان نارسایی های جامعه را با زبان هنر بیان می کنند
 • اصول دادرسی کیفری هر کشور زبان گویای عدالت آن جامعه است
 • دستور به دادگستری‌ها برای بازنگری در پرونده زندانیان مهریه
 • سازمان بازرسی و دادستان‌ها به سوداگران اجازه بازی با بیت‌المال را ندهند/ درخواست تجدیدنظر برای زندانیان مهریه
 • هیچگونه ناسلامتی و فساد پذیرفته نیست
 • درخواست تجدیدنظر برای زندانیان مهریه
 • از اولین جلسه سخنگوی جدید تا دیدار آیت الله رییسی با مراجع تقلید
 • دستور رئیس قوه قضائیه برای بازنگری در پرونده زندانیان مهریه
 • رئیس قوه قضائیه: کدامیک از افرادی که عربستان اعدام کرد، پرونده تروریستی داشتند؟ / سازمان‌های بین‌المللی این موضوع را بررسی کنند
 • دستور رئیس قوه قضائیه به روسای دادگستری‌ها برای بازنگری در پرونده زندانیان مهریه
 • مراجع تقلید چه توصیه هایی به رئیس دستگاه قضا کردند؟
 • نقش سرمایه گذاری‌های داخلی در رونق تولید/ضرورت هدایت هدفمند منابع عمومی به سمت کانون‌های صنعتی و تولیدی
 • رسیدگی سریع به پرونده های قضایی/ لزوم کار فرهنگی به منظور پیشگیری از وقوع تخلفات