افزون بر ۹۰۰ میلیون نفر، یعنی رقمی بیش از ۱۰ درصد جمعیت دنیا، می‌توانند در چند هفته آینده پای صندوق‌های رای بروند. دولت هندوستان متعهد شده است که برای دورافتاده‌ترین نقاط کشور شرایط رای‌گیری را فراهم کند. راسل گلدمن در گزارشی در نیویورک‌تایمز به تاریخ ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) نوشت: دموکراسی از این ساده‌تر نمی‌شود، هر شخصی، یک رای. اما برای این معادله چه اتفاقی می‌افتد، زمانی که یک فرد، تنها در معبدی زندگی می‌کند که در دل جنگل و در محاصره شیرها و کبراها قرار دارد؟ این مسوولان انتخابات هندوستان هستند که به سراغ او می‌روند.

به گزارش دنیای اقتصاد، بهاراتاداس دارشانداس، تنها ساکن و مراقب معبد هندو در جنگل گیر، تبدیل به نماد تلاش قدرتمندانه هندوستان شده است که هر فردی می‌تواند در انتخابات شرکت کند و هندوستان روی آرای تک‌تک ۹۰۰ میلیون هندی حساب باز کرده است. رای‌گیری از روز پنج‌شنبه در رنگی‌ترین و بزرگ‌ترین دموکراسی دنیا آغاز شد؛ درحالی‌که ۵ نفر از کارکنان انتخابات به سوی دارشانداس، نگهبان معبد هندوها رفتند تا وی بتواند رای خود را به صندوق آرا بیندازد. دارشانداس به خبرنگارانی که اخبار انتخابات عمومی هندوستان را گزارش می‌کنند، گفت: این واقعا یک افتخار است. به‌راستی این‌گونه است.

این نشان می‌دهد که هند چقدر برای دموکراسی‌اش ارزش قائل است.این ارزش‌ها به آزمونی نهایی برای بزرگ‌ترین انتخابات دنیا در تاریخ تبدیل شده‌اند. در ۷ مرحله بیش از ۳۹ روز، ۹۰۰ میلیون نفر هندی‌ از اقصی نقاط این کشور، شهری و روستایی به پای صندوق‌های رای می‌روند. هر فاز شامل یک منطقه با یک تاریخ متنوع است. این انتخابات یک شاهکار به تمام معنا است که نیاز به ۱۲ میلیون مقام رسمی و فناوری‌های پیشرفته دارد. اما رای گرفتن از برخی هندی‌هایی که در مرتفع‌ترین کوه‌ها یا در جنگل‌های متراکم و صحراهای دورافتاده زندگی می‌کنند، با چالش‌های بسیاری همراه است.برای اینکه هند بتواند آرای مناطق دور افتاده را به دست آورد، کمیسیون مستقل انتخابات این کشور ۷۰۰ قطار مخصوص به همراه قایق‌ها، هواپیماها و تیم‌هایی سوار بر شتر و فیل به این مناطق ارسال خواهد کرد.

اس‌وای قریشی، نویسنده کتاب «یک شگفتی ثبت نشده: انتخابات عظیم هندوستان» و یکی از اعضای سابق کمیسیون انتخابات این کشور به نیویورک‌تایمز می‌گوید: «کوه‌هایی در این کشور وجود دارد که تنها می‌توان با هلی‌کوپتر به آنها دست پیدا کرد.» این مسوول سابق کمیسیون انتخابات هندوستان می‌افزاید: «در واقع نقاط دور‌افتاده‌ای در این کشور وجود دارد که هیچ‌کدام از این وسایل کارگر نخواهد شد و افراد مسوول باید سه روز پیاده‌روی کنند تا به مقصد رای‌گیری برسند.»در میان این نقاط دورافتاده، مناطق مرتفعی هستند که گاهی ارتفاع آن به ۴ هزار و ۶۵۰ متر می‌رسد. این ناحیه رای‌گیری در دره اسپیتی در هیمالیا قرار دارد که در آن تنها ۴۸ نفر می‌توانند در رای‌گیری شرکت کنند. مقامات هندوستان نه تنها تلاش وافری برای رای گرفتن از مناطق دورافتاده دارند، بلکه سیستم‌های کارآمد هم برای مناطق شهری فراهم می‌کنند. در برخی از صندوق‌ها در مناطق شهری ممکن است صفی به اندازه ۱۲هزار نفر شکل بگیرد.

هندوستان با جمعیت یک میلیارد و ۳۴ میلیون نفر به‌عنوان دومین کشور پرجمعیت جهان در آستانه عبور از اولین کشور جهان یعنی چین است و این اتفاق احتمالا در سال ۲۰۲۴، در انتخابات عمومی بعدی رخ دهد.تعداد رای‌دهندگان هندوستان درحال‌حاضر چهار برابر جمعیت آمریکا است که رقمی معادل ۱۰ درصد جمعیت جهان می‌شود. در هندوستان ۹۰۰ میلیون نفر شرایط قانونی برای رای‌دهی دارند. در انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۴، ۵۵۳ میلیون هندی یعنی ۶۶ درصد از افراد واجد شرایط پای صندوق‌های رای رفتند. در انتخابات پیشین مقامات رای‌گیری صدها هزار نیروی ارتش را به پای صندوق‌های رای فرستادند تا مانع از دخالت احزاب در انتخابات شوند یا از تخلفات احتمالی جلوگیری به‌عمل آورند.هندوستان اولین انتخابات خود را در سال ۱۹۵۱ برگزار کرد. از همان ابتدا هندوستان متعهد به اجرای پروسه کامل رای‌گیری بوده و برایش اهمیتی نداشته که برخی نقاط چقدر صعب‌العبور و دور افتاده هستند. امروزه، رای‌دهندگان رای‌شان از طریق ماشین‌های الکترونیکی در بیش از ۵۰۰ میلیون نقطه گرفته می‌شود.

رای ۹۰۰ میلیون هندی چگونه شمرده می‌شود؟

ابزارهایی که به سلامت انتخابات هندوستان کمک می‌کنند، موجب طولانی شدن پروسه انتخابات می‌شود. درحالی‌که در ایالات‌متحده و نقاط دیگر در مورد رای‌گیری الکترونیکی حرف و حدیث بسیار است، در هندوستان از سال ۱۹۹۹ از ماشین‌های رای‌گیری استفاده می‌شود. از سال ۲۰۱۴، دولت یک ماشین رای‌گیری دیگر معرفی کرد که یک چاپگر هم برگی از رای داده شده تهیه می‌کرد که به داخل صندوق فرستاده می‌شود. به این طریق یک لایه اضافی از امنیت و سلامت انتخابات به پروسه رای‌گیری اضافه شد.

اگرچه نزدیک به یک میلیارد نفر در انتخابات می‌توانند شرکت کنند اما تنها یک میلیون و ۶۳ واحد کنترل این دستگاه‌های رای‌گیری وجود دارد. هر دستگاه از یک واحد کنترل تشکیل شده که آرا را ذخیره می‌کند. رای‌دهندگان با فشار دکمه نامزدهای مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. قطعه دیگر هم دستگاه‌های چاپگر است که به سلامت بیشتر انتخابات کمک می‌کنند.ماشین‌های فردی هم بلافاصله رای را اعلام می‌کنند اما شمارش آرا ۴ روز بعد از آخرین رایی که داده شد، به‌طور رسمی اعلام می‌شود. پس از پروسه چند ماهه، شمارش آرا تنها چند ساعت طول می‌کشد. کمیسیون انتخابات شمارش آرا را از ۸ صبح آغاز می‌کند و ‌هنگام ناهار نیز برنده انتخابات را اعلام می‌کنند.

در انتخابات اخیر دو رقیب وجود دارند. نارندرا مودی، نخست‌وزیر فعلی این کشور به همراه حزبش یعنی بهاراتیا جاناتا به جنگ راهول گاندی می‌رود و این دو جزو بزرگ‌ترین جناح‌های پارلمان هند به‌حساب می‌آیند. با این حال ۸ هزار نفر از بیش از ۲ هزار حزب سیاسی وجود دارند که برای ۵۴۳ کرسی با هم رقابت می‌کنند. برای کسب اکثریت، حزب پیروز باید کنترل ۲۷۲ کرسی را به‌دست آورد.انتخابات هندوستان امروز وارد ششمین روز خود می‌شود و ۳۳ روز دیگر به پایان آن باقی مانده است. هندوستان در شرایطی وارد روز ششم انتخابات خود می‌شود که روز دوشنبه حزب اپوزیسیون به‌دلیل شکایت از استفاده ناروای حزب حاکم از اخبار یک شبکه تلویزیونی دولتی، حزب نارندرا مودی را با توبیخ کمیسیون انتخابات مستقل روبه‌رو کرده است.

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بسته شدن پرونده اصلاح قانون انتخابات در مجلس

نمایندگان مجلس روز گذشته پس از بررسی طولانی‌مدت طرح اصلاحی قانون انتخابات، مواد باقی مانده این طرح را به تصویب رساندند. آنها با کسب کرسی استانی و تناسبی توسط نامزدهای انتخاباتی در پی اخذ حداقل ۱۵ درصد آرای صحیح ماخوذه آن حوزه موافقت کردند.

به گزارش صدای ایران از ابتکار، مواد اصلاحی قانون انتخابات در ابتدا 74 ماده بوده است که به گفته محمدجواد کولیوند، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، بخش مالی که 13 ماده بود را در قالب یک ماده ادغام کردند. او گفت که حین رسیدگی در صحن هم 7 ماده حذف شده است و در حال حاضر طرح فوق حدود 55 ماده دارد که با اتمام بررسی مواد آن در صحن علنی مجلس، به شورای نگهبان ارجاع خواهد شد. شورای نگهبان هم طبق قانون 10 روز مهلت دارد تا به مواد مورد ذکر رسیدگی کند و موارد اصلاحی را به مجلس برگرداند تا پس از تامین نظر شورای نگهبان به قانون لازم‌الاجرا تبدیل شود و توسط دولت ابلاغ شود.

31 حوزه اصلی و 206 حوزه فرعی انتخاباتی داریم
محمدجواد کولیوند، رئیس کمیسیون شوراها به عنوان کمیسیون تخصصی، در گفت‌وگو با «ابتکار» به تشریح این مواد پرداخت و بیان کرد: «طبق ماده 68 قانون اساسی محدوده حوزه‌های انتخابیه را تعیین کردیم و این ماده قانونی می‌گوید محدوده حوزه انتخابیه را قانون تعیین می‌کند. ما هم بر این اساس گفتیم که حوزه‌های فعلی فرعی بمانند و یک حوزه اصلی در استان تشکیل دادیم بنابراین 31 حوزه اصلی داریم و 206 حوزه فرعی در داخل تشکیل خواهد شد.»
نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی افزود: «نامزدهای انتخاباتی باید از حوزه فرعی ثبت نام کنند و 15 درصد آرای فرعی را به دست آورند و بعد به آرای تناسبی ورود کنند.» در این راستا در طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، نمایندگان با ۱۳۱ رای موافق، ۶۷ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۲۶ نماینده حاضر، ماده ۵ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس را اصلاح کردند.

در تبصره ۲ این ماده آمده است :«چنانچه در حوزه انتخابیه فرعی هیچ‌یک از نامزدها نصاب ۱۵ درصد از آرای صحیح ماخوذه را کسب نکند، انتخابات فقط در همان حوزه به صورت دو مرحله‌ای برگزار خواهد شد. در این صورت به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین نامزدهایی که بیشترین آرا را در مرحله اول کسب کرده‌اند، برای حضور در انتخابات مرحله دوم معرفی می‌شوند و در صورتی که تعداد نامزدهای باقی‌ مانده کمتر از دو برابر مذکور باشد، تمام نامزدها برای حضور در مرحله دوم انتخابات معرفی می‌شوند و نامزد و یا نامزدهایی که بالاترین رای در همان حوزه انتخابیه فرعی را کسب کنند تا سقف کرسی‌های باقی‌ مانده به مجلس شورای اسلامی راه می‌یابند.»

عبدالرضا هاشم‌زایی، دیگر عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور هم به «ابتکار» توضیح داد: «بررسی قانون انتخابات فعلا در مجلس به اتمام رسید و به شورای نگهبان می‌رود و باید دید که شیرازه آن در شورای نگهبان به هم می‌ریزد یا ایرادات جزئی به آن وارد می‌کند.»

بحث تناسبی کرسی‌‌های مجلس چگونه است؟
کولیوند در توضیح مواد بررسی شده در مجلس به «ابتکار» گفت: «لیست احزاب هر درصدی از کل آرا را به دست آورند آن درصد در تعداد کرسی استان ضرب می‌شود. مثلا در تهران اصولگرایان 42 درصد رای بیاورند، در 30 کرسی ضرب می‌شود و 12 و نیم کرسی به آنها تعلق می‌گیرد و اصلاحات مثلا 47 درصد رای را به دست می‌آورد و در 30 کرسی ضرب می‌شود و 16 کرسی را کسب می‌کند. بعد از آن چند کرسی باقی مانده به بیشترین آرای مستقلان اختصاص می‌یابد و با این مدل همه تفکرات در مجلس کرسی خواهند داشت.»
شاه‌بیت قانون انتخابات استانی شدن است
ابوالفضل موسوی بیوکی هم در تشریح این موضوع به «ابتکار» گفت: «زمانی که طرح اصلاحی قانون انتخابات در مجلس بیان شد، چون این طرح بحث مالی و هزینه‌ای داشت، گفتند لایحه انتخابات به مجلس بیاید تا این مشکل مالی برطرف شود. لایحه دولت هم به مجلس آمد ولی چون لایحه دولت شامل مجموعه انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا بود و تاکید ما روی اصلاح قانون انتخابات مجلس بود، به همین دلیل آن بخش لایحه را در آن ادغام کردیم.»

این عضو فراکسیون امید ادامه داد: «شاه‌بیت قانون انتخابات، استانی شدن انتخابات است و قرار است حوزه‌های فرعی پایدار بمانند و حوزه‌های اصلی استان شوند. در این شیوه جدید احزاب نقش اساسی بازی می‌کنند و اهمیت لیست‌ها بالا می‌رود.»
او همچنین در توضیح ماده دیگری از قانون اصلاح انتخابات توضیح داد: «مطرح بود که اگر یک نفر در یک لیست قرار می‌گیرد می‌تواند در لیست‌های دیگر هم ورود کند یا فقط هر فرد در یک لیست انتخاباتی می‌تواند حضور داشته باشد‌ که آن موضوع حذف شد و هر فرد می‌تواند در چند لیست انتخاباتی حضور داشته باشد.» موسوی با اشاره به پیشنهاد حذف اختصاص سهم کرسی انتخاباتی به اهل تسنن تشریح کرد: «به نظرم منظور از این پیشنهاد این بود که نمایندگان اهل تسننی که با لیست‌های خاصی وارد مجلس شده‌اند این سهمیه برای آنها حفظ شود. یعنی در بحث تناسب، این تعداد نمایندگان سنی که حضور دارند، حفظ شوند و تعدادشان کم نشود.»

عضو کمیسیون عمران ادامه داد: «نظر نمایندگان این بود که نباید این موضوع سهمیه‌بندی شود چون ممکن است در استان‌های اهل تسنن نمایندگان سنی بیشتر رای بیاورند. پیشنهاد آقای رحیمی جهان‌آبادی این بود که حداقل سنی‌های حاضر در مجلس حفظ شوند. ولی مثل پیشنهاد نمایندگان برای اختصاص یک ششم لیست احزاب به زنان رای نیاورد.»

اهل تسنن اقلیت مذهبی نیستند که سهمیه بگیرند
هاشم‌زایی هم در توضیح این موضوع به «ابتکار» گفت: «درباره اهل سنت در برخی استان‌ها مثل سیستان و بلوچستان که سنی زیاد دارد، اینطور نیست که شیعیان به آن رای ندهند یا برعکس جاهایی که اکثرا شیعه هستند، اهل تسنن به آنها رای ندهند. معمولا آنها با یکدیگر ائتلاف می‌کنند و نیاز به قانونی در‌این‌باره نیست.» او ادامه داد: «نمی‌توانیم اهل تسنن را اقلیت مذهبی بدانیم، آنها هم مسلمان هستند و من با طرح این پیشنهاد که سهمیه‌ای برای اهل تسنن به عنوان اقلیت مذهبی درنظر بگیریم، مخالف هستم چون آنها را اقلیت مذهبی نمی‌دانم و در استان‌های سنی‌نشین رای لازم را دارند.»
موضوع دیگری که روز گذشته تذکری را به همراه داشت، نامه مشترک روسای فراکسیون‌های امید، ولایی و مستقلین به علی لاریجانی، رئیس مجلس برای توقف در بررسی طرح فوق و انتظار به منظور رسیدن لایحه جامع انتخابات بود.

حمیدرضا حاجی بابایی در تذکری با استناد به مواد ۸ تا ۲۲ آیین‌نامه مجلس گفت: «هیئت رئیسه درخصوص آنچه در مجلس می‌گذرد مسئول است. روسای فراکسیون‌ها در نامه‌ای به آقای لاریجانی خواستار ارجاع این طرح به کمیسیون امور داخلی برای ادغام با لایحه دولت شده‌اند، اما اکنون این طرح با لایحه ادغام نشده است.» علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز در پاسخ به تذکر او بیان کرد: «بنده طبق نامه ارسال شده طرح را برای ادغام با لایحه دولت به کمیسیون شوراها ارجاع دادم، اما اکنون مجدداً رای‌گیری انجام می‌دهیم تا دیگر این مسئله مطرح نشود.» در ادامه نمایندگان با ارجاع مجدد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس به کمیسیون شوراها برای ادغام با لایحه دولت مخالفت کردند.

دعوت از روسای فراکسیون‌ها برای ارائه نظرات و پیشنهادات انتخاباتی خود به کمیسیون شوراها
در توضیح این موضوع، کولیوند به عنوان رئیس کمیسین شوراها گفت که برای روسای فراکسیون‌های نامبرده شخصا نامه زدم تا درصورتی که نقطه نظری درباره مواد بازگشتی صحن به کمیسیون شوراها دارند، به ما اعلام کنند ولی هیچ یک از فراکسیون‌ها جز فراکسیون مستقلین جواب نامه ما را ندادند.

در ادامه بررسی طرح اصلاحی قانون انتخابات، برخی نمایندگان که تمایلی نداشتند مصوبه فوق به انتخابات پیش روی مجلس برسد، با تلاش برای ارجاع موادی از آن به کمیسیون شوراها و همچنین کش دادن آن کوشیدند به هدف خود برسند، ولی نمایندگان با این پیشنهاد مخالفت کردند.

موسوی بیوکی نماینده اصلاح‌طلب مجلس هم در توضیح این امر به «ابتکار» گفت: «برخی دوستان مخالف استانی شدن انتخابات که این اتفاق را مخالف سلیقه و نظر خود می‌دانستند، سعی داشتند این موضوع به انتخابات یازدهم مجلس نرسد، به همین دلیل سعی در کش دادن آن داشتند یا می‌کوشیدند این مواد را به کمیسیون مربوطه ارجاع بدهند ولی این اتفاق نیفتاد.»
موسوی تاکید کرد: «بعد از اتمام این مواد فوق به شورای نگهبان می‌رود و بین شورای نگهبان و مجلس چند نوبت در حال رفت و برگشت خواهد بود. بنابراین اگر تا اردیبهشت ماه ایرادات برطرف شود و از شورای نگهبان به مجلس برگردد و تا پایان اردیبهشت بررسی آن تمام شود، می‌توانیم امیدوار باشیم که به انتخابات دور یازدهم مجلس برسد.»

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: سیاست انتخابات هند

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۷۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ادعای عجیب دختر ۱۸ ساله درباره فوتبالیست مشهور/خطرناک‌ترین و ناامن‌ترین کشور‌های جهان در سال ۲۰۱۸/هدیه‌ ارباب رجوع به کارمندان ادارات چه حکمی دارد؟/۱۰ کاری که قاتل تلفن همراهتان است
 • بازگشت به برجام، برنامه اصلی دمکرات ها در انتخابات 2020
 • پایان پرونده اصلاح قانون انتخابات
 • حسن‌ زاده، رئیس کمیته انضباطی: صدور رای نهایی پرونده دیدار تراکتورسازی و پیکان، مستلزم بررسی کامل اتفاقات است
 • توضیح‌ حسن‌زاده درمورد زمان اعلام رای تراکتور-پیکان
 • صدور رای نهایی درخصوص پرونده اتفاقات تراکتور و پیکان، مستلزم بررسی کامل اتفاقات خواهد بود
 • حسن زاده:صدور رای نهایی پرونده تراکتور و پیکان، مستلزم بررسی کامل است/ تیم‌ها مقررات را رعایت کنند
 • زلزله اولین انتخابات در اندونزی با 92 کشته؛ بزرگترین انتخابات جهان افتضاح به بار آورد
 • معرفی 10 هتل عجیب و غریب در جهان+تصاویر
 • ۸۸.۸ درصد رای مثبت به اصلاح قانون اساسی مصر
 • کاهش ارزش روپیه با تحریم نفتی ایران
 • اسماعیلی: رای پرونده دکل نفتی قطعی نیست
 • چشم‌انداز جنگ مذهبی در سریلانکا
 • تندروی برای یک لقمه رای!
 • اعلام آمادگی دهلی برای مقابله با عدم تمدید معافیت‌های نفتی
 • آینده روابط تهران و اسلام آباد بعد از سفر عمران خان
 • پاکستان می تواند مناسباتی متفاوت از ترکیه و عراق برای ایران فراهم کند
 • وزارت کشور عملکرد حساب‌های احزاب، جبهه‌ها و نامزدهای مستقل را بررسی می‌‌کند/ پیشنهاد محجوب رای نیاورد
 • بی‌تاثیر بودن رای دیوان عدالت اداری بر وضعیت شغلی کارگزاران مخابرات + صوت