نیروهای عراقی عملیاتی را برای مقدمات راه اندازی جاده تهران - بغداد - دمشق - بیروت - مدیترانه آغاز کردند.

به گزارش مشرق، گروهی مشترک از رزمندگان تیپ ۲۷ بسیج مردمی، نیروهای اطلاعات استان الانبار و بغداد نیز عملیاتی را در شرق استان الانبار در منطقه «المشحنیه» علیه هسته‌های خاموش داعش آغاز کردند.

براساس اطلاعات به دست آمده، رزمندگان بسیج مردمی در جریان عملیات شبانه موفق شدند دو تن از تروریست‌های داعش را در منطقه دستگیر کنند و به نیروهای اطلاعات استان الانبار تحویل دهند.

به گفته منابع میدانی، برخی از مناطق شرقی استان الانبار از جمله حومه شهر فلوجه، مناطق مرزی مشترک با جنوب غرب استان صلاح الدین (جنوب دریاچه الثرثار) و حد فاصل شهرهای فلوجه و الرمادی همچنان به عناصر مخفی داعش آلوده است.

همزمان گروهی مشترک از نیروهای امنیتی، ارتش و بسیج مردمی عراق عملیات گسترده‌ای را در مناطق مرکزی و غربی استان‌های نینوا و الانبار علیه هسته‌های خاموش گروهک تروریستی داعش آغاز کردند.

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق به جزئیات عملیات اشاره کرد و افزود: نیروهای عراقی پس از دریافت اطلاعات دقیق، جست وجوی منطقه به منطقه را برای شناسایی عناصر مخفی داعش در دستور کار قرار دادند.

این منبع میدانی با بیان اینکه عملیات از حومه شهر موصل (شمال استان نینوا) شروع شده است، گفت: این عملیات تا منطقه الرطبه در جنوب غرب استان الانبار و گذرگاه مرزی الولید (هم مرز با استان حمص سوریه) امتداد دارد.

وی گذرگاه مرزی طریبیل (هم مرز با کشور اردن) را نقطه پایان عملیات نیروهای عراقی دانست و افزود: این عملیات در مسافت ۴۸۰ کیلومتری صورت می‌گیرد و تأمین امنیت مناطق مرزی مشترک با کشور سوریه در اولویت است.

به گزارش مشرق، نیروهای عراقی درصدد هستند با تأمین امنیت مناطق مرزی با سوریه، زمینه راه اندازی مسیر ارتباطی تهران - بغداد - دمشق - بیروت - مدیترانه را در حوزه مربوط به خود فراهم کنند.

از سویی دیگر، با پایان چند عملیات رزمندگان و یگان‌های مهندسی عراقی در محور غربی استان الانبار، گذرگاه مرزی القائم و مناطق حومه از وجود عناصر مخفی داعش، تله‌های انفجاری و بمب‌های کار گذاشته شده پاکسازی شدند.

با تأمین امنیت مناطق حومه گذرگاه مرزی القائم (غرب استان الانبار) مقامات عراقی در تلاش هستند ارتباط با گذرگاه مرزی البوکمال را در شرق سوریه برای از سرگیری روابط تجاری و انتقال مسافران برقرار کنند.

عملیات راه اندازی مجدد گذرگاه‌های مرزی القائم عراق و البوکمال سوریه حدود ۶ ماه به طول خواهد انجامید؛ تروریست‌های داعش از اواسط سال ۲۰۱۴ تا اواخر ۲۰۱۷ این دو گذرگاه را در اشغال داشتند و زیرساخت‌های این بخش‌ها را به طور کامل منهدم کردند.

به گزارش مشرق، گذرگاه‌های مرزی القائم و البوکمال در محور راهبردی تهران - بغداد - دمشق - بیروت - مدیترانه واقع شده‌اند و جایگاه ویژه ای در این خط ارتباطی بسیار مهم و بسیار حساس برای تبادل کالا دارند.

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بررسی مشکلات زیست‌محیطی دیوار مرزی ترکیه و ایران

به گزارش ایلنا، در این جلسه به اثرات محیط زیستی این دیوار و تعاملات طرفین و تاثیر آن در زیستگاه ها پرداخته شد.

 ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در ابتدای این جلسه ضمن تشکر از حضور فاطما وارانک در ایران یادآور شد: کشور ترکیه هم از نظر فرهنگ و زبان و هم از نظر طبیعت و اکوسیستم شبیه کشور ایران است به همین خاطر و با وجود چنین ویژگی های مشترکی می‌توانند ارتباط خوبی را در زمینه حفظ محیط زیست با هم برقرار کنند.

وی ادامه داد: بدون شک هم محیط زیست ایران و هم محیط زیست ترکیه می توانند متاثر از هم باشند.

ظهرابی با ابراز امیدواری از این جلسه گفت: این جلسه می تواند سرآغازی بر همکاری‌های مشترک محیط زیستی بین دو کشور دوست و همسایه باشد.

 وی با اشاره به سابقه ایران در حفاظت محیط زیست بیان کرد:  در گذشته برخی از اماکن حفاظت شده تحت عنوان قرق های خصوصی پادشاهی بوده حداقل ۶۰ سال است که ما رسماً مناطق حفاظت شده زیست محیطی داریم؛ و اکنون حدود ۱۸ میلیون هکتار از مساحت کل کشور تحت حفاظت محیط زیستی هستند ؛۳۵ تالاب بین المللی داریم که در کنوانسیون رامسر ثبت شده است؛ کشور ما این آمادگی را دارد که از تجربیات به دست آورده در حفاظت محیط زیست و تنوع زیستی  را با کشور ترکیه  به اشتراک بگذارد و حتی می توانیم مناطق حفاظت شده مرزی تعبیه و تالاب هایی را به صورت مشترک در کنوانسیون رامسر ثبت کنیم و در زمینه های مدیریت پسماند و آلودگی هوا با هم همکاری کنیم.

ظهرابی با اشاره به موضوع جلسه که درباره دیوار مرزی بین ایران و ترکیه بود، تشریح کرد: آن قسمتی از دیوار که ساخته شده و ممکن است به محیط زیست دو طرف صدمه وارد کند را اصلاح کنیم و برای مابقی دیوار نیز مسائل و مشکلات محیط زیستی دو طرف را رعایت بکنیم؛ تا خسارات را به حداقل برسد.

در ادامه این نشست فاطما وارانک ضمن تشکر از میزبانی ایران اظهار کرد: اینکه امروز در ایران سازمانی مجزا به نام «سازمان حفاظت محیط زیست» وجود دارد اتفاق بسیار خوشایندی است در دو روزی که در تهران بودیم متوجه شدیم که این شهر چقدر شهر پاک و سبزی است و برنامه ریزی خوبی برای آن انجام شده است.

وی در ادامه گفت: ترکیه  در ۱۶ سال گذشته  اهمیت محیط زیست را چند برابر کرد زیرا ترکیه نیز مانند ایران با منابع طبیعی که در اختیار دارد به داشته های خود افزوده است.

وارانک با بیان اینکه محیط زیست امانت است و باید به نسل های بعد تحویل داده شود،توضیح داد:  در ترکیه ۱۲ درصد از منابع طبیعی حفاظت شده هستند .هدف ما این است که این میزان را به ۱۵ درصد و سپس به ۲۰ درصد برسانیم.

معاون وزیر شهرسازی ترکیه با اشاره به  دیواری که به دلایل امنیتی بین دو کشور احداث شده گفت:یک هیات فنی تشکیل می شود تا ببینیم چه کارهای انجام شده و چه کارهایی نباید انجام شود که با وزارت امور خارجه زمان و مکان این جلسات هماهنگی لازم صورت می‌گیرد.

در ادامه این نشست  باقرزاده مدیر اکوسیستم های تالاب سازمان و مسئول پیگیری اثرات زیست محیطی دیوار هم  نکاتی را مطرح کرد.

باقرزاده با بیان اینکه اولین بار موضوع محیط زیست دیوار مرزی در فروردین ماه ۱۳۹۷ در اجلاس کمیسیون عالی مرزی دو کشور مطرح شد، گفت: در  بند ۱۰آن اجلاس به اثرات محیط  زیستی اشاره شدو هر دو طرف اتفاق نظر داشتند که روی مسائل زیست محیطی دیوار باید دقت نظر بیشتری را داشته باشند.

 در این نشست به دغدغه‌های محیط زیستی این دو کشور می پردازیم ادامه داد:ایران و ترکیه حدود ۵۲۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که ۴۸۰ کیلومتر آن مرز خاکی و ۴۰ کیلومتر مرز آبی است.

مدیر اکوسیستم های تالابی گفت : چهار منطقه حساس اکولوژیکی به شرح ذیل وجود دارد ، یکی تالاب بورآلان و رودخانه قره سو که بین دو کشور مشترک است دوم تالاب  یاریم قیه و رودخانه ساری سو به این تالاب می ریزد که بین دو کشور مشترک است ، سوم تالاب آغ گول که در محدوده سرزمینی کشور ایران است ، چهارم پارک ملی  آغری داغ (کوه آرارات) در پهنه سرزمینی ترکیه قرار دارد.

ایشان با بیان اینکه زیستگاه‌های ایران و ترکیه پشتیبان هم هستند، گفت:  کوه آرارات در سمت ترکیه محل مهاجرت حیات وحش است. به عبارت دیگر تابستان گذرانی در مناطق ترکیه انجام می‌شود و زمستان گذرانی در مناطق ایران انجام خواهد شد این چنین مهاجرتی بین دو طرف مرز وجود دارد.

وی با اشاره به پایه های سنگی دیوار های مرزی و انتقاد از وزن زیاد آن ها در بخش هایی از تالاب توضیح داد:  در بخش هایی از تالاب، این دیوارها می توانند منافذ و روزنه های خاک را بسته و باعث اختلال تبادل آب بین دو طرف شوند. همچنین آبگذر ها بسیار کوچک و باریک هستند و با  سیلاب پر از رسوب می شود و همین باعث آسیب دیدن برای هر دو طرف می شود.

مدیر اکوسیستم های تالاب  با اشاره به نشست قفقاز در دسامبر ۲۰۱۸ ادامه داد:  در ناحیه قفقاز  ۶ زیستگاه از این دیوار مرزی متاثر خواهد شد؛در نشست قفقاز کشورها متعهد شدند اثرات مرزها روی زیستگاه‌ها را به حداقل برسانند؛ ما نباید با دست خودمان این زیستگاه ها را تضعیف کنیم

ایشان در خصوص اثرات مخرب دیوار مرزی بیان کرد: این دیوار مرزی می تواند چرخه هیدرولوژیکی منطقه را تحت تاثیر قرار دهد و سیلاب ها را به تالاب ها نرساند از طرف دیگر این دیوار باعث قطعه قطعه شدن زیستگاه‌ها می شود که بر مهاجرت فصلی حیات وحش اثر گذار است.

باقرزاده با ذکر پیشنهاداتی همچون عدم ساخت دیوار بر روی تالاب ها، استفاده از دیوارهای سبک تر در زیستگاه حساس و بزرگ شدن ابعاد گذر ها جهت انتقال آب و مسیر های عبور حیات وحش، به صحبت های خود پایان داد.

در ادامه این نشست ،معاون سازمان انبوه سازی ترکیه  که مسئول اجرای دیوار مرزی است گفت: در سال‌های اخیر به دلیل افزایش فعالیت‌های تروریستی که تهدیدی برای دو کشور بود تصمیم به احداث این دیوار شد و این به  معنای جدا بودن دو کشور از هم  نیست.

معاون سازمان انبوه سازی ترکیه ادامه داد: این دیوار برای تهدیدهای امنیتی طراحی شده است و  نوع طراحی آن به شکلی است که قابل جابه جایی است تا تاثیر زیادی بر محیط زیست نداشته باشد.

وی با ذکر این نکته که فواصلی در دیوارها وجود دارد گفت: حدود سه و نیم تن است و برای عبور وسایل حمل و نقل و حیوانات فاصله هایی تعبیه شده تا پاسخگوی نیازهای محیطی و بشری باشد.ر رابطه با گذر های آب رودخانه ها توضیح داد:  ما نیز بر این باور هستیم که تعداد آنها کافی نیست و گذر ها گاه های آب باید افزایش یابد چون حجم آب بالا رفته و در این رابطه تمهیداتی اندیشیده خواهد شد.

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: رونق تولید گام دوم انقلاب وعده های روحانی اخبار سیل ارتش عراق استان الانبار الانبار البوکمال بسیج مردمی عراق تحولات عراق تحولات کردستان عراق تحولات منطقه داعش دمشق عراق گذرگاه البوکمال گذرگاه القائم

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۸۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جزئیات شکست های سنگین نیروهای ائتلاف در جنوب یمن/ بازپس‌گیری ۳۰۰ کیلومتر مربع از مساحت اشغالی پس از ۸ روز درگیری نفس‌گیر + نقشه میدانی و عکس
 • ضرورت تعمیق روابط ایران و پاکستان
 • عملیات ضد تروریستی ارتش عراق در «نینوا» و «صلاح الدین»
 • غربی‎ها برای توقف پیشرفت علمی کشور‌های اسلامی چه راهبردی دارند؟
 • آمریکا، روسیه را با استقرار ناوهایش در دریای مدیترانه تهدید کرد
 • غربی‎ها برای توقف پیشرفت علمی کشورهای اسلامی چه راهبردی دارند؟
 • درآمدهای ارزی غیر نفتی اولویت آزمایشگاههای راهبردی است
 • آزمایشگاههای راهبردی کشور تعاملات بین المللی را ارتقا دهند
 • استفاده از ظرفیت دانشگاهی برای رونق تولید/ تأکید بر عملیاتی‌شدن سند راهبردی رونق تولید قم
 • تحول راهبردی نظام صنفی رایانه ای با سند بیستون
 • شکست سنگین مزدوران چند ملیتی رژیم سعودی در جنوب استان نجران عربستان/ پیشروی رزمندگان یمنی در شمال شرق استان صعده یمن + نقشه میدانی و عکس
 • خط تولید جدید محصولات گرافنی راه‌اندازی می‌شود/ گامی تازه در جهت توسعه کسب‌وکار
 • برنامه راهبردی یک‌ ساله رونق تولید در قم تدوین شد
 • الناز کمپانی در میان هیولاها؛ دختر دو و میدانی کار در دوحه دست خالی ماند
 • سند راهبردی رونق تولید قم باید عملیاتی شود
 • مسئول کمیته پزشکی فدراسیون دو و میدانی: صلاح نبود که تفتیان بدود
 • دو و ميداني قهرماني آسيا؛ پايان روز دوم با کسب يک مقام چهارمي و يک عنوان ششمي/ يک رکورد ملي ديگر شکسته شد
 • چرا آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ایران را صفر کند؟/ همزمانی انتصاب سردار سلامی با ۱۶ اتفاق
 • لزوم مدیریت مگس میوه مدیترانه‌ای