نخستین جلسه هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در سال جدید در دفتر دبیرخانه این مجلس در تهران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله‌ احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان در این جلسه، ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های آسیب‌دیده از سیل در روزهای گذشته گفت: سیل‌های اخیر در عین اینکه خسارت‌های جانی و مالی در پی داشت اما برکات زیادی را هم به همراه داشت که باید اینها را نعمت الهی تلقی کرد.

وی افزود: خداوند متعال همواره این مملکت را به برکت خون شهدا از آفات داخلی و خارجی حفظ کرده و لذا سیل اخیر را باید از خیرات الهی دانست که کشور را از خشکسالی، گرد و غبار و مهاجرت‌ها نجات داد و به مردم سیل‌زده هم علی‌رغم رنج و آسیبی که از سیل دیدند عرض می‌کنم «عَسی أن تکرَهوا شَیئاً وهو خیرٌ لکم». مبادا مردم از نعمت خداوند شکایت داشته باشند.

جنتی با بیان اینکه امیدواریم بازسازی مناطق سیل‌زده با شور و نشاط ادامه داشته باشد، ادامه داد: باید تشکیلات منسجمی داشته باشیم تا با همین شور و شوق کمک‌ها و امدادرسانی‌ها استمرار پیدا کند و خانه‌های مردم بازسازی و نوسازی شود. البته مقداری صبر و حوصله نیاز است.

رئیس مجلس خبرگان در ادامه با اشاره به اقدام اخیر ایالات متحده آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با محکوم کردن این عمل خبیثانه گفت: سپاه مورد علاقه مردم بود ولی با این اقدام ترامپ، در داخل یک انسجام ملی در پشتیبانی و ارتقای جایگاه این نهاد مقدس بوجود آمد و صددرصد به نفع سپاه شد و همه سپاهی شدند؛ مجلس، دولت، خبرگان و عموم مردم سپاهی شدند و این عزتی بود که خداوند به این برادران داد. در این سیل هم در صف مقدم خدمتگزاری هستند. سپاه از نیروهای حزب‌اللهی تشکیل شده و عملشان عبادی است. ما نیز به سهم خود از این عزیزان تشکر می‌کنیم.

وی افزود: در هر صورت این اقدام نابخردانه آمریکا در داخل، آثار و برکات فراوانی داشت و ابعاد خارجی آن را باید مثل زمان جنگ تحمل کرد. باید به این فکر کنیم که در نهایت این سپاه پاسداران است که در این جنگ روانی پیروز می‌شود. امیدواریم خداوند سایه مقام معظم رهبری را بر سر ما مستدام کند.

آیت‌الله جنتی در پایان با اشاره به بدعهدی اروپا در قبال برجام نیز اظهار کرد: در خارج همه دست به دست هم دادند که ایران را منزوی کنند و اتحادیه اروپا در حاشیه برجام اگرچه ابراز علاقه و دوستی کرد اما در عمل ماهیت بدعهدی خود را نشان داد. دولت‌های اروپایی باید خجالت بکشند که زیر نظر آمریکا هستند و هر چه آمریکا می‌گوید چشم‌بسته قبول می‌کنند. از این نظر باید سرافکنده باشند.

براساس این گزارش، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری نیز برنامه‌های نشست هیئت رئیسه خبرگان را تشریح کرد.

آیت‌الله سیداحمد خاتمی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما، اقدامات آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در جلوگیری از ارسال کمک دیگر کشورها برای سیل‌زدگان کشورمان را نشان‌دهنده رذالت و مقابله آنها با انسانیت و حقوق اولیه بشر دانست و افزود: حتی کشورهای در حال جنگ با یکدیگر نیز در این گونه مسائل انسانی همراهی می‌کنند اما آمریکا و هم‌پیمانانش بار دیگر در این موضوع رذالتشان را نشان دادند.

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها با کمال وقاحت و دروغگویی مدعی هستند که با دولت ایران طرفند اما دروغ می‌گویند زیرا با ملت ایران طرف هستند و نمی‌گذارند کمک‌های جهانی برای سیل‌زدگان به کشورمان برسد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به حماقت ترامپ در تروریست دانستن سپاه پاسداران، این اقدام را نیز رذالت کاخ سفید دانست و گفت: دنیا متوجه این رذالت شد. عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد.

خاتمی افزود: نیروهای مسلح و سپاه ما محبوب بوده و هستند اما با این حرکت رذیلانه ترامپ بر محبوبیتشان افزوده شد.

وی گفت: من از آغاز تاسیس سپاه تاکنون به یاد ندارم که چنین موج حمایتی از این نهاد شکل گرفته باشد. یادم نمی‌آید که تاکنون نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اکثر امامان جمعه، در حمایت از سپاه، لباس پاسداری پوشیده باشند. این گونه است که باید شکر خدا را بگوییم که دشمنان اسلام از حمقا (احمق‌ها) هستند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ابراز امیدواری کرد که سپاه پاسداران این سرمایه را در مسیر آرمان‌های بلند نظام و مردم و ملت به کار بگیرد.

خاتمی همچنین با تبیین مباحث مطرح در نشست هیئت رئیسه مجلس خبرگان گفت: در این هیئت معمولا پس از هر اجلاس رسمی خبرگان به بررسی نظر نمایندگان این مجلس می‌پردازیم که در نطق‌هایشان اظهار کرده‌اند.

وی افزود: این اظهارنظرها در سه بخش خطاب به رئیس جمهوری و وزرا، رئیس قوه قضاییه و رئیس مجلس ایراد شده بود که مقرر شد به طور مکتوب و مجزا برای روسای قوای سه‌گانه ارسال شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: این بخشی از وظیفه ذاتی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری است که پیام اعضای این مجلس را ابلاغ کند.

خاتمی بررسی موضوع فعال‌تر شدن هیئت اندیشه‌ورز مجلس خبرگان رهبری را از دیگر موضوعات مطرح در نشست هیئت رئیسه دانست و تصریح کرد: در این نشست راهکارهایی عرضه شد تا به طور عملی بتوانیم خروجی مناسبی از این هیئت به محضر رهبر معظم انقلاب ارائه کنیم.

وی گفت: نامه‌ای هم از کمیسیون پاسداری و حراست از ولایت فقیه رسیده بود برای طرح موضوع ولایت فقیه در مراکز حوزوی، دانشگاهی و نشست‌های عمومی و پاسخ به شبهات در این‌باره که این طرح نیز برای اجرا به دبیرخانه مجلس خبرگان و معاونت فرهنگی آن ارجاع شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهمچنین با قدردانی از کمک‌رسانی و امداد و نجات گسترده سیل‌زدگان، انسجام ملی در پی این رویداد طبیعی را از هدایای الهی به ملت و کشورمان دانست.

خاتمی گفت: مسئولان اجرایی، نیروهای مسلح، نیروهای مردمی، روحانیت، دانشجویان و به‌ویژه موکب‌های اربعین حسینی وارد صحنه شدند و خدمات بسیار ارزنده‌ای ارائه کردند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری همچنین اولویت اصلی پس از امداد و نجات را عمران و آبادانی مناطق سیل‌زده و جبران خسارت‌ها دانست و اظهار کرد: اکنون قضیه داغ است و نباید پس از مدتی اهتمام جدی در کمک به سیل‌زدگان به سردی بگراید بلکه باید تا تکمیل بازسازی خانه‌های آسیب‌دیدگان ادامه یابد.

وی گفت: این به تنهایی از جانب دولت اجرایی نخواهد شد بلکه باید مردم وارد صحنه شوند و دست به دست یکدیگر کمک کنند تا خانه‌های سیل‌زدگان بازسازی شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: با همه وجود عرض می‌کنم که اعضای هیئت رئیسه مجلس خبرگان، درد و رنج سیل‌زدگان را درد و رنج خود می‌دانند.

خاتمی آسیب‌شناسی در موضوع جاری‌شدن سیل را مسئله‌ای مهم دانست و ابراز امیدواری کرد به نحوی برنامه‌ریزی شود که در آینده با این مشکلات کمتر مواجه شویم.

وی گفت: سیل و زلزله در همه جای دنیا هست منتها باید به نحوی پیش‌بینی شود که حتی‌الامکان از خسارت‌ها کاسته شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بررسی مفهوم خلیفةاللهی بودن انسان

مهرداد ویسکرمی، عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان و مفسر قرآن‌کریم در گفت‌وگو با ایکنا از لرستان به تشریح نکات تفسیری آیات ۳۰ سوره بقره با مضمون «وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء وَ نَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ» پرداخت و اظهارکرد: علما در خصوص رابطه لفظ و مفهوم معتقدند الفاظ برای ارواح معانی هستتد که مصداق بارز آن «قَالَ» در آیه مذکور است.
وی با ذکر این مطلب که خلیفه بودن انسان این معنی است که خداوند فرموده می­‌خواهم در زمین موجودی به‌ وجود بیاورم تا بتواند با استفاده از استعدادی که در او قرار داده­‌ام، صفات و کمالات خود را بروز دهد، تصریح کرد: ملائکه می‌گفتند خلیفه شدن انسان در زمین، باعث وقوع فساد و خونریزى می‌شود و سؤال آنان این بود که این عمل با خلیفه خدا بودن نمی‌سازد.
ویسکرمی با اشاره به این‌که علت سؤال کردن فرشتگان راجع‌به خلیفه بودن انسان به‌خاطر سؤالاتی بود که برایشان ایجاد شده بود، اظهارکرد: انسان کمالاتى را نمایش می‌دهد و رازهایی را تحمل می‎کند که در توان و طاقت ملائکه نیست.
وی با ذکر این مطلب که مصادیق الفاظ در طول دوران‌ها تغییر کرده است، اضافه کرد: شعرای ما بین معانی و لفظ ارتباط خوبی برقرار می‌کنند.
ویسکرمی با اشاره به این‌که خداوند به ملائکه فرمود که من موجودی به نام انسان را خلق خواهم کرد، افزود: «إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً» خلافتی که خداوند بیان می‌کند مختص به زمین نیست بلکه شامل آسمان‌ها هم می‌شود.
عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با طرح این سؤال که اگر انسان خلیفه روی زمین بود چرا ملائکه باید بر او سجده کنند، تصریح کرد: وقتی خداوند متعال به شیطان فرمود باید بر انسان سجده کنی سرپیچی کرد و خداوند هم او را از درگاهش راند.
این مفسر قرآن‌کریم با بیان این‌که وقتی شیطان بر انسان سجده نمی‌کند لعین می‌شود، اظهارکرد: شیطان بر انسان سجده نکرد اما برخی افراد بر خدا سجده نمی‌کنند این در حالی‌است که در ماه رمضان خداوند شیاطین را در غُل و زنجیر قرار می‌دهد.
وی با ذکر این مطلب که خلیفه ریشه از خلف دارد و تعییر جانشین دارد، تصریح کرد: معنای خلافت بستگی به این دارد که صاحب خلافت چه کسی دارد.

انسان نمود اسمای الهی است

ویسکرمی با اشاره به این‌که باید خلافت الهی را به‌گونه‌ای تفسیر کرد که با آیات محکمات هم‌خوانی داشته باشد، اظهارکرد: انسان نمود اسمای الهی است خداوند عالم الهی را به‌وسیله اسماء الهی اداره می‌کند و این اسماء به‌صورت عینی هستتد.
عضو هیئت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تاکید بر این‌که انسان باید قدر خود و جایگاه و ارزش خود را به‌عنوان خلیفه الهی بودن را بداند، تصریح کرد: خداوند وقتی انسان را آفرید به خودش احسن گفت.
این مفسر قرآن‌کریم با بیان این‌که خداوند وقتی مریضی را شفا بدهد از اسم «شافی» بهره می‌برد، خاطرنشان کرد: اسم شافی مصادیق فراوانی دارد حتی تیغ جراحی هم می‌تواند مصداق شافی باشد وانسان توانایی این را دارد تا مظاهر شافی را به دست آورد.
این مفسر قرآن‌کریم با بیان این‌که اگر کسی توانست اسماء الهی را در خود بروز دهد خلیفه‌الله است، اضافه کرد: هر انسانی نیز نمی‌تواند اسماء الهی را در خود ایجاد کند و و در میان انسان‌ها تنها آنانی به مقام خلافت اللهی می‌رسند که مصداق انسان کامل باشند.

انتهای پیام

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

کلیدواژه: آیت الله جنتی

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۰۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازار جهانی تحمل حذف نفت ایران را ندارد/درصورت توجه به اقتصاد مقاومتی نیازی به فروش نفت نداریم/موضوع برخورد با بدحجابی در اماکن عمومی با جدیت دنبال شود
 • رئیس مجلس درگذشت والدهمدیرکل دفتر هیات رئیسه را تسلیت گفت
 • لاریجانی درگذشت والده مدیر کل دفتر هیئت رئیسه را تسلیت گفت
 • علم الهدی: وعده‌های الهی در قرآن مجید تخلف‌ناپذیر هستند
 • آیت‌الله علم الهدی: وعده‌‌های الهی در قرآن مجید تخلف‌ناپذیر هستند
 • سیل‌های اخیر مصداق عذاب الهی نیستند
 • معرفی گزینه های سرمربیگری تیم ملی به هیئت رئیسه
 • بالاترین نعمت امروز، وجود نعمت جمهوری اسلامی است
 • سپاه یکی از بزرگترین نعمت های الهی برای انقلاب و مستضعفین است
 • بالاترین نعمت امروز در این مملکت نعمت نظام اسلامی و ولایت است
 • سهمیه المپیک ۲۰۲۰ از دست سبقت‌الهی پرید
 • نگران آینده نیستیم/ بالاترین نعمت امروز در این مملکت نظام اسلامی و ولایت است
 • امروز جمهوری اسلامی بالاترین نعمت است
 • حادثه طبس چهره معنوی و الهی انقلاب را معرفی می‌کند/شکست آمریکا در طبس سند رسوایی و توطئه‌گری‌های آمریکائی‌ها است
 • عضو هیئت رئیسه مجلس: تأخیر دستگاه‌های اجرایی جهت افزایش دستمزد کارکنان دولت عادلانه نیست
 • دادستان کل: با برجام بی‌فرجام ما را فریب دادند
 • احکام هیئت رئیسه روابط عمومی های شهرستان ری ابلاغ شد
 • جوان‌گرایی؛ شرط ساختن تمدن نوین اسلامی/«جوان»؛ سومین واژه پرکاربرد در بیانیه گام دوم
 • جوان‌گرایی شرط ساختن تمدن نوین اسلامی است/ «جوان»؛ سومین واژه پرکاربرد در بیانیه گام دوم