به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از مشتریان (که من او را الکس می‌نامم) از من خواست به او کمک کنم تا برای مصاحبه یک شغل مدیرعاملی در یکی از شرکت‌های نوپا آماده شود. وقتی بیشتر از او سوال پرسیدم، متوجه شدم که نگرانی الکس در مورد کیفیت کارآیی‌اش ریشه در یک «شکست» دارد که او در شرکت قبلی که در آن کار می‌کرد تجربه کرده و این مساله برای او به نوعی درونی شده بود.

انسان‌ها خیلی سریع خودشان را برای شکست سرزنش می‌کنند و شرکت‌ها هم اجازه این امر را می‌دهند حتی اگر خود در فرآیند سازمان از روش سعی و خطا پیروی کرده باشند. اگر شما هم مثل الکس بخواهید بر ترس خود بر نابسامانی شرایط غلبه کنید و برای موفقیت فراتر از آن قدم بردارید، در اینجا به شرح چهار اقدام می‌پردازیم که می‌توان از آن پیروی کرد:

بیشتر بخوانید: با ۱۱ ترفند کاربردی اهداف خود را عملی کنید

بازتعریف شکست

پشت همه ترس‌ها، نگرانی از انجام اشتباه کار، نادان به نظر رسیدن، یا برآورده نکردن انتظارات نهفته است. با قالب‌بندی یک موقعیت قبل از تلاش برای انجام یک کار به طرز متفاوتی ترس خواهید داشت، شاید بتوانید از بخشی از استرس و اضطراب آن جلوگیری کنید. اجازه بدهید برای نحوه اجرای آن به مثال الکس بازگردیم. وقتی او به مصاحبه‌اش فکر می‌کرد متوجه شد که انتظارات اولیه‌اش برای شکست در این شغل (باتوجه به اینکه هنوز در این شغل استخدام نشده بود) احتمالا بیش از حد بالا بود چراکه او هرگز در زندگی‌اش مدیرعامل نبوده و قبل از آن هرگز برای پست‌های بالای مدیریتی درخواست کار نداده است. حتی اگر مصاحبه‌اش هم بی‌عیب و نقص پیش می‌رفت، فاکتور‌های دیگر ممکن است بر تصمیم کمیته استخدام تاثیر بگذارند، مثل اولویت‌های از پیش تعیین شده اعضای هیات‌مدیره.

من برای ارائه مشاوره به الکس در این قضیه، او را تشویق کردم تا کارآیی‌اش در این مصاحبه را بازتعریف کند. آیا راهی هست که او بتواند این مساله را به طور متفاوتی تفسیر کند و نسبت به نشانه‌های موفقیت حتی اگر کوچک بوده‌اند دیدگاه پذیراتری داشته باشد؟ آیا او می‌تواند مثلا شکست را این‌گونه بازتعریف کند که قادر نیست به هیچ‌گونه پرسشی که او را در معرض فیدبک منفی خاصی قرار دهد پاسخ دهد؟ آیا می‌تواند موفقیت را این‌گونه بازتعریف کند که او قادر به پاسخگویی به هرگونه پرسشی درباره بهترین توانایی‌هایش هست و درباره نحوه مصاحبه‌اش هیچ‌گونه انتقادی دریافت نخواهد کرد؟ در نهایت مشخص شد که الکس در دور دوم مصاحبه‌اش پیشرفت خوبی داشته و به خاطر آمادگی‌اش مورد تمجید قرار گرفت. سرانجام، او برای این شغل استخدام نشد. اما از آنجا که طرز فکر خود را تغییر داد و به بازتعریف آنچه موفقیت و شکست را می‌سازند پرداخت، توانست نتیجه این تجربه را با متانت بیشتری پذیرا شود و کمتر از آنچه انتظار داشت بیمناک و نگران بود.

اهداف رویکردی داشته باشید (نه اهداف بازدارنده)

اهداف را می‌توان باتوجه به اینکه آیا شما انگیزه لازم را با اراده حصول یک نتیجه مثبت یا جلوگیری از یک نتیجه منفی دارید یا خیر به دو دسته اهداف رویکردی یا اهداف بازدارنده دسته‌بندی کرد. روانشناسان دریافته‌اند که ایجاد اهداف رویکردی یا قالب‌بندی مثبت اهداف بازدارنده، برای رفاه مفید است.

وقتی از انجام یک کار سخت ترس دارید و انتظار دارید که کاری مشکل و ناخوشایند باشد شاید به‌طور ناخودآگاه اهدافتان را حول‌محور آنچه نمی‌خواهید اتفاق بیفتد تنظیم کنید در حالی که اهداف باید حول محور آنچه می‌خواهید اتفاق بیفتد تنظیم شوند. هرچند الکس نسبت به فرآیند استخدام خود مضطرب بود، اما میل برای مدیرعامل شدن یک هدف رویکردی بود چراکه تمرکز او بر آنچه او می‌خواست به دست آورد، بود و برآنچه امید داشت از آن اجتناب کند متمرکز نبود. هرچند او در اولین تلاش خود برای دریافت شغل مدیرعاملی موفق نشد، اما این مساله هرگز او را از تلاش برای رسیدن به این هدف در آینده متوقف نکرد.

اگر الکس در اولین نتیجه از مصاحبه سطح ارشد مدیریت که طبق میل او پیش نرفت انگیزه‌اش را از دست می‌داد و تصمیم می‌گرفت دیگر هرگز چنین کاری نکند تا از درد و رنج ناشی از رد شدن اجتناب ورزد، احتمال داشت که او از هدف رویکردی به سمت هدف بازدارنده تغییر جهت دهد. هرچند رشد اهداف بازدارنده یک پاسخ معمول به آنچه به عنوان شکست پنداشته می‌شود است، اما مهم است که هزینه‌های ناشی از آن را نیز در ذهن داشته باشیم. تحقیقات نشان می‌دهند کارمندانی که اهداف بازدارنده را در پیش می‌گیرند در مقایسه با کارمندانی که بر اهداف رویکردی متمرکز می‌شوند از لحاظ ذهنی دو برابر دچار خستگی بیشتری می‌شوند.

تهیه یک «فهرست شکست»

تیم فریس به عنوان یک نویسنده و سرمایه‌گذار مفهوم «تنظیم ترس» را پیشنهاد می‌کند، یعنی تهیه یک چک‌لیست از آنچه از انجام آن ترس دارید و چه اتفاقی می‌افتد اگر آنچه از آن ترس دارید را انجام دهید. من از الکس خواستم سه لیست تهیه کند: اول، سناریو‌های بدترین حالت اگر او در مصاحبه شکست بخورد؛ دوم، آنچه او می‌تواند برای جلوگیری از شکست انجام دهد؛ و سوم در صورتی که شرایطی پیش آمد که او شکست خورد، برای اصلاح این وضعیت چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد. بعد از او خواستم که مزایای جدیت و تلاش و هزینه‌های هیچ کاری نکردن را بنویسد. این کار به او کمک کرد تا متوجه شود که هر چند مضطرب بوده، اما فرار از موقعیت می‌تواند برای زندگی حرفه‌ای او در درازمدت ضرر‌های بیشتری داشته باشد.

تمرکز بر یادگیری

همه چیز همیشه مطابق با خواست ما پیش نمی‌رود- اما اگر به حقیقتی که در جریان است پی ببرید، می‌توانید بیشترین ارزش را از آن تجربه به دست آورید- حال نتیجه هر چه می‌خواهد باشد. به موضوع الکس برگردیم، او توانست طی فرآیند مشاوره این موضوع را درک کند که تمرکز بیش از حد روی شکست در شرکت قبلی‌اش و دست بالا گرفتن نقش خود در این قضیه باعث ترس او از مصاحبه برای مدیرعاملی شده بود. وقتی او طرز فکر خود را تغییر داد و تصمیم گرفت بر عامل بالقوه خود برای شکست تمرکز نکند و در عوض تمرکزش را بر رقابت در سطح بالاتری از آنچه قبلا بود بگذارد، تصمیم گرفت دست از تلاش برندارد و توانست این موقعیت را به عنوان یک قدم اولیه برای رسیدن به صندلی مدیرعاملی ببیند. او با این طرز فکر به سرعت از ناامیدی دور شد و خود را آماده مصاحبه بعدی برای مدیرعاملی در شرکت دیگری کرد.

یادتان باشد تنها زمانی که احساس راحتی کردید باید ترس داشته باشید، چراکه این علامتی است که نشان می‌دهد که آن‌قدر در لاک راحتی خود فرو رفته‌اید که مایل نیستید برای رشد و موفقیت خود قدم‌های بیشتری بردارید. با تفکر مجدد درباره ترس‌هایتان و با استفاده از چهار روش فوق که ذکر شد می‌توانید به مهم‌ترین اهداف خود دست پیدا کنید.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

انتهای پیام/

نحوه غلبه بر ترس از شکست

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تعبیر رهبر انقلاب از جامعه منتظر/ ۱۰ شاخص اصلی جامعه مهدوی در زیارت آل یاسین

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،مهم‌ترین و اساسی‌ترین شاخصه حکومت امام مهدی (ع) که رکن اصلی حرکت جهانی امام (عج) را تشکیل می‌دهد و گسترش همه‌ جانبه و تقویت و توسعه توحید و یگانه‌پرستی در سطح جهان و از بین بردن مظاهر شرک و کفر و هوا و هوس پرستی است، چیزی که سرلوحه‌ آغاز دعوت انبیای الهی و پیامبر(ص) گرامی اسلام بود. هر چند در نهضت انبیاء این امر بر اثر موانع، کارشکنی‌ها و مخالفت‌های دشمنان به‌ طور کامل محقق نشد، اما در قیام موحدانه‌ حضرت مهدی (عج) با اراده‌ الهی به‌ طور کامل شکل می‌گیرد.

ایجاد جامعه مهدوی و رسیدن به آرمان‌شهر مهدوی نسخه‌ای می‌خواهد که اکثر جوانان مسلمان به دنبال آن هستند و درپی امام‌شناسی رفته‌اند، در همین راستا خبرنگار ما، گفتگویی با حجت الاسلام والمسلمین مرتضی وافی دارد، که در زیر مشروح آن بیان شده است.

بیشتر بخوانید: چرا امام زمان (عج) از پدر و مادر دلسوز‌تر است؟ + فیلم

با فرارسیدن ماه شعبان و اعیاد مبارک این ماه،انتظار فرج دوچندان می‌شود و دغدغه اصلی همه رسیدن به یک آرمانشهر مهدوی است، به طور دقیق و آنچه از ما خواسته شده، مهمترین خصوصیت جامعه مهدوی چیست؟

تعبیری را ما به عنوان آینده پژوهشی در میان علوم جدید داریم که به نوعی چشم انداز رو به رشد یک جامعه را ترسیم می‌کند. در مبانی دینی ما و جامعه‌ای که با نگاه رو به کمال حرکت می‌کند، همین موضوع را تحت عنوان «علم الانتظار» یاد می‌کنیم که در حقیقت فضای کامل، آرمانی، نهادی و هدف حرکت صحیح جامعه را برای ما ترسیم می‌کند و به نوعی نقشه راه پیش روی ما می‌گذارد.

در مبانی ما، جامعه مهدوی یک قله و هدف روشن دارد و آن‌هم موضوع آخر الزمان و ظهور موعود است که با مشخصات کامل در ترسیم شده است، درواقع هیچ چشم اندازی واضح تر و روشن تر از چشم انداز جامعه مهدوی با ذکر این همه جزئیات و خصوصیات وجود ندارد.

در جامعه مهدوی مهمترین خصلتی که شاهد آن هستیم، وجود روحیه انتظار است، البته انتظار به معنای مترصد بودن. رهبر معظم انقلاب در تعبیری واژه انتظار را، به «آماده باش» معنی کرده‌اند.درواقع این مترصد بودن و آماده باش بودن جامعه یعنی اینکه انسان مهدویت را درک کند و منتظر موعود باشد، نه اینکه بنشیند و در غفلت به سر ببرد. به نظرم این ایستادگی و آماده باش و این انتظار توأم با حرکت و احساس مسئولیت‌ها، از مهمترین ویژگی جامعه مهدوی شمارده می‌شود.

یعنی برای رسیدن به این نوع جامعه، دو مسیر آماده باش بودن و مترصد بودن، مِلاک است؟   رسیدن به این آماده باش گام دومی است که هر فرد منتظر باید بردارد. من بیشترین تعبیری که از نگاه دینی است را برای شما می‌گویم که بهترین نسخه برای رسیدن به این آمادگی فراهم کردن مقدمات ظهور است.   کلمه «بغطاط» در بین روایات درباره ظهور حضرت مهدی (عج) و مبحث آخرالزمان مشترک است به ظهور ناگهانی تعبیر می‌شود. یعنی اینکه همه غافلگیر می‌شوند و این اصل غافلگیری و ناگهانی در ظهور اتفاق می‌افتد. خدای متعال همه مقدمات ظهور را فراهم  می‌کند و نیازمند یک آمادگی کامل است. البته اگر بخواهیم و بدانیم مهمترین نسخه آماده باش در بحث انتظار چیست؟ می‌توان دعای پایان زیارت آل یاسین را به عنوان ۱۰ رفتار و ۱۰ عمل برای رسیدن به این آمادگی ذکر کنم. در آنجا وقتی شما آمادگی لازم معنوی را پیدا می‌کنید و مهدی (عج) را صدا می زنید، اعتقادات و باورهای خودتان را کاملا مرور می‌کنید و ایمان خود را در محضر ولی خدا عرضه می‌کنید، آنجا ۱۰ فراز دعا دارد که از جمله آن‌ها محکم کردن فضای اعتقادی است، اینکه انسان رگه های باور ایمانش را بشناسد و از آن مراقبت کند، تا در حوزه‌هایی که مثال «نور الصدق» است و در جامعه جریان صداقت و راستگویی شکل بگیرد.بیشتر بخوانید:  منتظر امام زمان (عج) چه ویژگی‌هایی دارد+ فیلم یعنی چه نوع جامعه ای؟   جامعه ای که انسان در آن بتوانند کار خودشان را با دروغ پیش ببرند و بر دروغ غلبه کنند، آن جامعه نه جامعه مهدوی است و نه جامعه آماده ظهور و نه می تواند نقش مثبت مهدوی را ایفا کند. به همین منظور اگر بتوانیم آن 10 فراز را  در صحنه  بروز و ظهور دربیاوریم، استعدادها را شکوفا و کشف می‌شود و وقتی تصمیم می گیرند تصمیم هایشان عادلانه باشد و عمل ها و رفتارهایشان با نیت های پاک و خالص انجام بدهند تظاهر و ریا از آن جامعه کنار می رود.   اگر تا این نقطه کسی پیش برود و بخواهد آن 10 گام را برای آماده باش بودن دوران ظهور بردارد، باید ایستادگی کند. درواقع مصداق «حَتّي ألقاكَ وَ قَد وَفَيتَ بِعَهدك وَ ميثاقِك» می‌شود و به آن عهد و میثاقش در جامعه عمل می‌کند. اگر کسی به امام زمان (عج) رسید و به ولایت و رضایت امام زمان (عج) دست یافت امام برای او داعی الله است. درواقع حقیقت عبادی و عبودیت که نهایت یک جامعه و خلقت انسان است شکل می گیرد.    با توجه به اتفاقاتی در هفته های اخیر برای کشور رخ داده است، چه نظری درباره کیفیت برگزاری جشن‌های نیمه شعبان در سطح کشور به ویژه مناطق سیل زده دارید؟
  در این ایام جامعه در یک فضای ملتهب قرار دارد و اتفاقاتی رخ داده که به حسب ظاهر تلخ است و بخشی از هموطنان ما گرفتارسیل شدند، ضمن اینکه این خدمت ها باید ادامه پیدا کند، درواقع این دلسوزی‌ها و محبت‌ها خودش نشانه ای از جامعه مهدوی است و باید مراقب باشیم که این ایام خاص به نوعی پاسداشت حضرت ولیعصر (عج) است و نباید شعائر را فراموش کنیم.
  انتهای پیام/

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

فیلم برنده صد میلیونی برنده باش امشب

کلیدواژه: اشتغال دانستنی ها

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۵۲۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • الکس آیوبی: قهرمانی در جام ملت های آفریقا، جذاب خواهد بود؛ همیشه رویای بازی برای نیجریه را داشتم
 • تعبیر رهبر انقلاب از جامعه منتظر
 • پیش بازی پارما - میلان؛ رزمی سخت برای رسیدن به لیگ قهرمانان اروپا
 • مشکل اصلی دانشگاه در دیر رسیدن و ناکافی بودن اعتبارات است
 • 150 پایگاه آمریکایی در منطقه زیر ذربین نیروهای مسلح ایران/وصیت شهداء اهداف و آرمان های انقلاب را روشن می کند
 • راه رسیدن بخشی از آب تالاب شادگان به خلیج فارس از کنار آبادان است
 • «رونالدو» و حسرت بازی فینال در مادرید
 • نقش امنیت در توسعه پایدار- بهروز خیریه *
 • غیبت مهمانان نساجی در مصاحبه پیش از مسابقه اپیدمی شد
 • امام جمعه بجنورد: علت دشمنی آمریکا با نظام، ترس از سپاه است
 • بذرپاش: اقدام آمریکا علیه سپاه نشانه‌ اضمحلال و ترس دشمن است
 • چرا موفقیت، بهترین انتقام است؟
 • تضمین سلامت پوست و مو با روش‌های آسان/ همه آنچه باید درباره ویتامین‌ها بدانید
 • اقدام آمریکا علیه سپاه نشانه‌ ترس دشمن است
 • آموزش موفقیت در مصاحبه‌های کاری با هوش مصنوعی
 • رجزخوانی‌های دشمنان نشانه ترس آنها از قدرت نیروهای مسلح است
 • ترفند‌های فوق العاده برای اینکه بتوانید به راحتی در مکان عمومی سخنرانی کنید
 • عواملی که باعث شکوفایی جوانان می‌شود
 • چگونه یک مدیر می‌تواند باعث شکست یا پیروزی کسب و کار خود بشود؟