مدیرکل اداره امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل‌های سازمان غذا و دارو از ارسال پمادهای ضد گزیدگی و دورکننده حشرات به اهواز خبر داد.

به گزار «تابناک»، دکتر مهناز خانوی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تمهیدات سازمان غذا و دارو برای تامین شیرهای رژیمی و متابولیک برای کودکان مبتلا به آلرژی در مناطق درگیر سیل در کشور، گفت: در زمینه شیرهای رژیمی و متابولیک پیش از آغاز سیل یک ذخیره نوروزی پیش‌بینی و برای معاونت‌های غذا و دارویی دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال کرده بودیم که خوشبختانه این ذخیره تاکنون پاسخگوی نیازهای بیماران بود.

وی افزود: در عین حال برخی دانشگاه‌ها مانند ایلام با توجه به شرایط ویژه درخواست تعدادی شیرخشک رژیمی و متابولیک دادند که با مجوز ستاد بحران شیرها را به صورت رایگان برایشان ارسال کردیم. علاوه بر این مجوزهایی را اخذ کرده‌ایم که تعدادی شیر رژیمی را که قابلیت استفاده برای نوزادان نرمال هم دارند، به مناطق سیل‌زده ارسال کنیم. در این زمینه تاکنون ۲۰۰۰ شیر رژیمی به این مناطق ارسال شده و تعدادی هم در راه و در حال ارسال است.

مدیرکل اداره امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل‌های سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ما در سامانه "حامی" سازمان غذا و دارو به دقت تعداد بیماران نیازمند شیرهای متابولیک و رژیمی را داریم، ادامه داد: حتی به صورت تلفنی با بیماران در ارتباط هستیم تا اگر موجودی‌شان تمام شد بتوانیم به سرعت شیرها را به دست‌شان برسانیم. در حوزه شیرهای متابولیک و رژیمی اصلا مشکلی نداریم. فقط روز اول در سیل استان گلستان نوعی از شیر مورد نیاز بود که همان روز تامین شد و در حال حاضر هیچ مشکلی نداریم.

ارسال نیازهای دارویی پل‌دختر و اهواز با اس‌ام‌اس

خانوی درباره تامین مکمل‌هایی چون قطره آهن و... برای کودکان تازه متولد شده در مناطق سیل‌زده، گفت: یکی از اقداماتی که با معاونت غذا و داروی اهواز و شبکه بهداشت پل دختر انجام می‌دهیم، این است که فهرست دارویی مورد نیازشان را به صورت اس‌ام‌اسی یا واتس‌آپی برای ما می‌فرستند و ما از طرف داروخانه ۱۳ آبان فهرست را برایشان ارسال کردیم. همچنین از طریق کمک‌های مردمی در طرح «پویش» که بر اساس آن دو روز حقوق هیات‌علمی‌ها برای کمک به مردم مناطق سیل‌زده برداشت شد، ‌تقریبا تمام وسایل مورد نیاز مردم این مناطق در حوزه دارو و مکمل جمعه شب و شنبه شب در پل دختر و اهواز توزیع شد و نیازهای اولیه بر اساس فهرستی که خواسته بودند، تامین شده است که فقط به مکمل‌ها محدود نمی‌شود، بلکه شامل مولتی‌ویتامین‌ها، آهن، داروهای قلبی-عروقی و... بود.

ارسال ۳۰ هزار پماد دورکننده حشرات به اهواز

خانوی همچنین اظهار کرد: یکی از اقلام موردنیاز به‌ویژه در خوزستان پمادهای ضد گزیدگی یا دورکننده حشرات بود که با هماهنگی شرکت‌ها تاکنون ۲۵ هزار پماد ارسال شده و به دست معاونت غذا و داروی اهواز رسیده است و مجددا یکی از شرکت‌ها اعلام آمادگی کرده که ۵۰۰۰ پماد رایگان دیگر را از اصفهان به اهواز ارسال کند که در حال ایجاد هماهنگی‌های آن هستیم.

وی افزود: بیشترین گزارش گزیدگی‌ها مربوط به خوزستان بوده و بیشترین گروه درگیر کودکان هستند. مشخصا به ما اعلام شده که به دلیل وجود آب و گرمی هوا به‌ویژه در منطقه خوزستان به کرات کودکانی را می‌بینیم که گزیدگی‌های متعددی دارند. بنابراین از این مناطق درخواست ارسال پشه‌بند و پمادهای دورکننده حشرات داده بودند که ما ۳۰ هزار پماد را که مربوط به حوزه خودمان بود، تهیه و ارسال کردیم.

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شادی و عفاف در جامعه؛ مکمل یا متضاد هم؟!

گروه اجتماعی- احتمالا این ضرب المثل معروف را شنیده اید که خنده بر هر درد بی درمان دواست. شاید عجیب به نظر برسد، اما این ضرب المثل می تواند از پشتیبانی علمی برخوردار باشد زیرا شاد بودن به واقع تاثیرات قابل توجهی بر سلامت جسمانی و روانی انسان می گذارد.کاهش فشار خون، افزایش طول عمر،  و تقویت توانمندیهای سیستم ایمنی بدن و ازبین بردن استرس از نتایج آن است. خب!!! چه چیزی بهتر از شادی؟!! پس چرا باید با شادی مخالف بود؟ آیا اسلام و متدینین در جامعه مخالف شادی هستند؟  نظر اسلام چیست؟

به گزارش افکارنیوز، تعریفی که با رویکرد دینی از شادی سازگاری داشته باشد این است که فرد در زندگی خود احساس رضایت و سعادتمندی داشته و از سلامت روانی برخوردار باشد. وجود آیات متعدد در قرآن کریم، سخنان پیامبر(ص) و احادیث و روایات منقول از ائمه معصومان(ع) حاکی از اهمیت موضوع شادی در اسلام است. درباره اهمیت شور و نشاط و سرور و جایگاه آن در تعالیم دینی همین بس که مفهوم شادی ۲۵ بار با الفاظ مختلف در قرآن کریم آمده و یکی از اصول کتابهای روایی به باب «ادخال السرور» اختصاص داده شده و از کسانی که موجبات دلخوشی و شادکامی بندگان را فراهم می آورند، ستایش شده است. سلسله سخنان دیگری از پیشوایان معصوم(ع) وجود دارد که افزون بر ستایش این صفات، نوعی تشویق اصحاب و پیروان، در آن به چشم می­خورد همانند سخنان رسول خدا(ص) که فرمود: «مؤمن، شوخ و زنده­دل است و منافق، سخت و غضبناک»[1] .

عمده‎ترین عواملی که شادی انسان را در زندگی از وی سلب می‎کند و باعث اضطراب، افسردگی و انواع اختلالات روانی در فرد می‎شود، افتادن در دام غرایز، احساس پوچی و بی‎معنایی و درماندگی در برابر حوادث و بحران های زندگی است. از نظر اسلام زندگی که در آن یاد و ذکر خدا وجود نداشته باشد، هیچ لذّت و نشاطی ندارد. تبیین روان شناختی این مسأله آن است که یاد و ذکر خدا فرد را از امیال و تکانش هایی که برای او استرس و فشار روانی ایجاد می‎کند، باز می‎دارد و سبب می‎شود که به جای توجه صِرف به لذت‎های دنیوی به تقویت رابطه با خدا و تقرُّب به او توجه کند. اطاعت از خداوند و پرهیز از معاصی منجر  به تحول معنوی در انسان می شود. این تحول انسان را شاد می کند.

گرچه شادی از نیازهای اولیه انسان است، هر شادمانی و نشاطی مطلوب اسلام نیست. بعضی گمان می کنند با ثروت اندوزی از راه حرام، استفاده از موسیقی های مبتذل، شرکت در مجالس گناه و فساد و با تمسخر و غیبت و اذیت دیگران، انواع ارتباطات جنسی نابود کننده بنیاد خانواده و اجتماع، مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر، اسراف و تبذیر و استفاده نادرست از نعمت‌های خدادادی، تکبر و فخرفروشی به دیگران از بابت ثروت یا مقام اجتماعی و شادی منافقانه ناشی از شکست ظاهری افراد با ایمان می توانند خوشی و شادی واقعی و بی پایانی را برای خود فراهم کنند، در حالی که هر کدام از این موارد موجب غم و اندوه درونی در دنیا و حسرت و پشیمانی در آخرت است.

از سوی دیگر، شادیهای حلال بسیاری وجود دارند که اسلام نه تنها با آنها به مبارزه برنخاسته، بلکه در بسیاری موارد، آنها را مورد تأیید خویش نیز قرار داده است، از جمله شادی‌های ناشی از: پیشرفت تحصیلی و اجتماعی خود و دیگر افراد وابسته-کشف یک پدیده علمی جدید- سیر و سفر و بهره برداری از مناظر زیبای طبیعی- ورزش و هنری که علاوه بر سرگرمی، جسم و روان انسان را پرورش می‌دهد-بهره برداری از انواع خوراک‌ها و پوشاک‌ها-انتخاب دوستان فراوان و تشکیل انجمن‌ها و گروه‌های مختلف اجتماعی- سر و سامان گرفتن یک زوج و تشکیل خانواده‌ای جدید و دهها و صدها مورد دیگر!

روایتی از امام صادق (ع) بر این نکته نیز تأکید دارد که شادی‌های حلال دنیایی می‌تواند کمکی برای رسیدن به شادی‌های معنوی باشد. ایشان به نقل از اندرزهای حکیمانه آل داوود می‌فرماید: یک مسلمان اندیشمند سزاوار است که در حال انجام یکی از این سه کار مشاهده شود: یا در حال فعالیت اقتصادی و تأمین معاش بوده، یا برای آخرت خویش توشه برداشته و یا به شادی‌هایی که حرام نیستند بپردازد و نیز هر مسلمان سزاوار است که بخشی از فرصت‌های خود را با پروردگار خویش خلوت کند و بخشی دیگر را با دوستانی بگذراند که او را به یاد آخرتش بیاندازند و باقی مانده فرصت خویش را نیز به شادی‌های حلال بپردازد که این شادی‌ها کمکی برای او در انجام دو فعالیت قبلی خواهند بود.[2]

پس چرا  گزاره نادرست و خطرناک  دین مخالف شادی است، به تدریج در اذهان عمومی جامعه به ویژه جوانان ایرانی در حال شکل گیری است؟ ریشه آن چیست؟

جوانان ما هم مشکلات خاص خودشان را دارند آنها پراز خلاقیت و انرژی هستند اما متأسفانه اولین سدی که با آن مواجه هستند ، کنکور است وقتی وارد دانشگاه می شوند به امید گرفتن تخصص و به دست آوردن شغلی مناسب هستند اما با بیکاری و یا اشتغال کاذب روبرو می شوند که البته پس از یافتن شغل با مشکل دستمزدهای پایین و ناکافی مواجه می شوند و در نهایت بحران ازداوج را دارند که تازه آغاز ماجرا است . این مسائل زنجیر وار به هم مرتبط هستند و شادی افراد را می گیرد. مسئولین امر نیز ناتوانی خود را در  پشت گزاره های دینی و ارزشهای اسلامی توجیه می کنند. ضعف شدید متولیان امور فرهنگی و اجتماعی مانند وزارت ارشاد، صداوسیما و سایر نهادهای تبلیغی دینی در تبیین فرهنگ شادی و کاهش سطح آن به  شادیهای مبتذل و بی مایه برداشت نادرست ار مفهوم غم و شادی در برنامه های صداوسیما:  به طوری که درایام ولادت معصومین(ع) نیز مداحی و ذکر مصیبت بخشی از آن می گردد یا مفهوم شادی را  در برنامه های خود به امور مبتذل، غیر اخلاقی و سطحی کاهش می دهد. نگاه جناحی به موضوع و ایجاد دوگانه کاذب سیاسی: وقتی اصول گرایان و ارزش مداران دشمن شادی در جامعه معرفی می شوند و اصلاح طلبان مدافع فرهنگ شادی و تفریح  جوانان معرفی می شوند.

در پایان می توان گفت یکی از نیاز های جامعه امروز ایرانی نشاط و شادی است. البته اموری که منافاتی با ارزش ها و هنجار های جامعه نداشته باشد. در این بین وظیفه برخی افراد و نهاد ها در تبیین و تامین ابزار و لوازم این نوع شادی از دیگران بیشتر است به ویژه سیاستمدارانی که با عملکرد خود به ناامیدی و رخوت جامعه دامن زده و می زنند.

سوده نجفی

 

[1] مجلسی، 1403ق، ج77، ص154.

[2] اصول  کافی، ج 5، ص 87، ح 1

 

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: سیل زدگان خوزستان اهواز پماد حشرات لرستان دارو

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۶۲۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارسال بیش از 2 هزار نسخه کتاب از سمنان به مناطق سیل‌زده
 • آداب غذا خوردن در فضا+عکس
 • انتصاب مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو
 • نحوه غذا خوردن در ایستگاه فضایی چگونه است؟ + تصاویر
 • آداب غذا خوردن در ایستگاه فضایی+تصاویر
 • دومین محموله اهدایی کمک‌های مردمی کتابخانه‌های عمومی استان سمنان به مناطق سیل‌زده ارسال شد
 • خوابیدن چند ساعت بعد از غذا خوردن مجاز است؟
 • ۲۷۰۰ نسخه کتاب از استان سمنان به مناطق سیل‌زده ارسال شد
 • مکمل آبیاری حاصل زحمات۸ ساله/به کمک این محصول بازده کشاورزی بسیار بالا خواهد رفت
 • مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو منصوب شد
 • قیمت میوه، حبوبات و مواد پروتئینی در بوشهر؛ یکشنبه ۵ خردادماه + جدول
 • مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو تغییر کرد
 • چرا باید مواد مغذی را از خوراکی‌ها دریافت کنیم نه از مکمل‌ها؟
 • فرار دزدکی مشتریان پس از صرف غذا در رستوران! +فیلم
 • برای صرف غذا همراه با موسیقی زنده باید پول خرج کرد!؟
 • سفارش آنلاین غذا با بروزرسانی ۳ نرم‌افزار گوگل امکان‌پذیر شد +تصاویر
 • برای صرف غذا همراه با موسیقی زنده باید پول اضافی خرج کرد!؟
 • سیستم معیوب فاضلاب بیشترین خسارت را در زمان وقوع سیل به اهواز تحمیل کرد
 • ویژه‌نامه اخبار سیل دانشگاه شهید چمران اهواز منتشر شد