مدیرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور گفت: تا کنون گزارشی مبنی بر شیوع بیماری مشترک انسان و حیوان در مناطق سیل زده دیده نشده است اما چهارپایان منطقه در حال واکسینه شدن هستند.

سید بهمن نقیبی مدیرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو، درخصوص بیماری‌های دامی در مناطق سیل زده گفت: معمولا بعد از هر حادثه غیرمترقبه‌ای که اتفاق می‌افتد و به دلیل تغییر ساختار خاک، جابه جایی خاک و یا حتی تجمع لجن در یک منطقه که باعث بشود انواع و اقسام بندپایان در آن مکان بیشتر شوند می‌تواند عاملی برای شیوع بیماری‌های مشترک هم حیوان و انسان و هم بین حیوانات باشد.
وی با اشاراه به صحبت‌های خودش ادامه داد: عملا ما باید برای مناطق سیل زده تمهیداتی را در نظر بگیریم که بتوانیم مانع اپیدمی این دسته از بیماری‌ها شویم شاید بشود گفت مهمترین بیماری که در این خصوص وجود دارد «شاربون» است به این دلیل که عامل ایجاد این بیماری باکتری است که زمانی که شرایط نامساعد باشد به شکل نهفته پیدا می‌شود و اگر شرایط تغییر پیدا کند خودش را بروز می‌دهد.
نقیبی عنوان کرد: شاربون بیماری مشترک بین حیوان و انسان است و اگر بتوانیم جمعیت حیوان را کنترل کنیم می‌توانیم جلوی پیشرفتنش را بگیریم از همین رو یکی از برنامه‌های اساسی ما بعد از سیل کنترل دام‌های منطقه و حتی دام‌های سراسر کشور است و یک واکسیناسیون فراوانی دارد صورت می‌گیرد ضمن اینکه لاشه‌هایی که در مناطق سیل زده وجود دارد زمینه و منشا رشد بسیاری از بیماری خواهند بود و باید با دستگاه‌های مختلف که امکان جابه جایی با آن ها وجود دارد این لاشه‌ها جمع آوری شود.
مدیرکل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه لاشه‌های حیوانات مرده باید خیلی سریع دفن شود تا منبع فساد و بیماری نگردند تصریح کرد: و در مناطقی هم که به سبب تجمع لجن ممکن است چهارپایان زیاد شود سم پاشی می‌شود تا بیماری‌ها کنترل شود و این کنترل مانع این شود که بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان مانند تب کریمه کنگو و تب سه روزه شیوع پیدا کند، خوشبختانه گزارش‌هایی که از سراسر مناطق سیل زده می‌رسد این هست که تا این لحظه مشکل حادی را مشاهده نکرده ایم.
وی افزود: تمام ادارات دامپزشکی در مناطق سیل زده و شهرستان‌های اطرف آنان به طور ویژه و با کمک مردم رصد می‌کنند، زیرا با توجه به اینکه به فصل گرم نزدیک می‌شویم مشکلات بیماری‌ها نیز بیشتر خواهد شد، اما باید گفت به دلیل اینکه تغییراتی نیز در مواد غذایی دام هم اتفاق می‌افتاد ممکن است بیماری‌هایی مانند آنترتروپسکی نیز مشاهد شود که خوشبختانه در مقابل آن‌ها هم واکسیناسیون صورت می‌گیرد.
نقیبی عنوان کرد: نیرو‌های دامپزشکی تا آخرین لحظه در مناطق سیل زده حضور خواهند داشت تا شرایط به وضعیت عادی برسد و تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر شیوع بیماری در مناطق سیل زده چه در انسان و چه در حیوان دیده نشده است، اما دامپزشکی آماده این است تمام اقدامات لازم را انجام دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۹۹ درصد کشور «واکسیناسیون» شدند

محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت به مناسبت هفته سلامت در تشریح برنامه‌های کنترل بیماری‌های واگیر با هدف دستیابی به پوشش همگانی سلامت، اظهار داشت: پوشش همگانی سلامت چند هدف عمده را دنبال می‌کند که مهمترین هدف اصلی آن، این است که تمام آحاد مردم یک جامعه بتوانند از خدمات سلامت برخوردار شوند.

وی ادامه داد: این امر باید کیفیت مناسبی داشته باشد؛ بدون اینکه پرداخت‌های مردم را افزایش دهد که اگر چنین هدفی را محقق کند، یعنی خدمت عادلانه ارائه کرده است و ما را به جایی می‌رساند که مردم کمتر بیمار شوند، کمتر هزینه برای درمان‌شان پرداخت کنند و کمتر جان خود را از دست بدهند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: یکی از ابعاد مهم پوشش همگانی سلامت، بیماری‌های واگیر است که باید در این زمینه به سه هدف دست پیدا کنیم. اول اینکه بیماری‌هایی که قابل ریشه کنی هستند مانند فلج اطفال را ریشه کن کنیم. دوم، بتوانیم بیماری‌هایی را که قابلیت حذف شدن دارند، حذف کنیم. سرخک از جمله این بیماری‌هاست و در حال حاضر نزدیک به حذف آن هستیم. در وهله سوم نیز با تغییر رفتار و آموزش گروهی،  بیماری‌ها را مانند HIV کنترل کنیم. 

گویا تصریح کرد: هر کشوری در راستای پوشش همگانی سلامت یک سری بیماری‌های واگیر را انتخاب کرده که انتقال آنها را که قابل پیشگیری با دارو و واکسن هستند کاهش دهد و باید در مجموعه برنامه پوشش همگانی سلامت خود قرار دهد.

وی اضافه کرد:‌ برخی بیماری‌ها در آن کشور اصل و مهم‌اند و برخی فقط مختص یک کشور خاص هستند. برای مثال، ما باید تا سال 2020 دیگر شاهد انتقال HIV نبوده و همه راه‌های انتقال آن را بسته باشیم. برای بیماری سل نیز تا سال 2050 زمان تعیین شده که تا آن زمان نباید دیگر کسی مبتلا به سل شود؛ مگر اینکه به صورت اتفاقی به آن مبتلا شوند. 

 رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: برای پوشش همگانی سلامت، بیماری‌های واگیر را اولویت بندی می‌کنیم. برخی از این بیماری‌ها با واکسن قابل کنترل هستند و برخی دیگر با دارو و یا با تغییر رفتار از میان می‌روند.

گویا بیان داشت: بر همین اساس باید برای هر کدام برنامه ریزی و اولویت بندی داشته باشیم؛ چراکه مفهوم پوشش همگانی سلامت در هر کشور معنی متفاوتی دارد. تا قبل از انقلاب اسلامی، پوشش واکسیناسیون مناسب نبود و حدود 40 درصد را شامل می‌شد، این در حالی است که در حال حاضر، این میزان به 99 درصد رسیده است. 

وی در خصوص اضافه شدن واکسن‌های جدید به برنامه ایمن سازی کشور، گفت: ما واکسن‌های جدیدی را به برنامه ایمن سازی کشور وارد می‌کنیم تا بتوانیم بیماری‌های جدید را هم کنترل و پیشگیری کنیم. قبل از انقلاب اسلامی، هزاران کودک به سرخک مبتلا می‌شدند که امروزه این رقم به کمتر از صد مورد در سال رسیده است.

 رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت  ادامه داد: البته بخشی از مبتلایان مهاجرین کشورهای دیگر هستند که قبلا واکسینه نشده‌اند. واکسن‌های سل، سرخک ، دیفتری، کزار و سیاه سرفه را قبل از انقلاب در اختیار داشتیم و واکسن فلج اطفال بعد از انقلاب و واکسن هپاتیت B هم در سال 72 اضافه شد.

گویا متذکر شد: در سال 82 تعداد 33 میلیون نفر را علیه سرخک واکسینه کردیم. از سال 94 واکسن پنتاوالان اضافه شد و دو سال قبل نیز، واکسن تزریقی فلج اطفال به برنامه واکسیناسیون افزوده شد. به زودی هم 2 واکسن روتاویروس و پنوموکوک اضافه خواهند شد.

وی تصریح کرد:  تقریبا همه بیماری‌هایی که با واکسن قابل پیشگیری هستند در کشور ما قابل کنترل‌اند و هدف اصلی این است که واکسنی تهیه کنیم که همه مردم امکان برخورداری آن  را به صورت رایگان داشته باشند. 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت  خاطرنشان کرد: در خصوص بیماری‌هایی مانند اچ آی وی که باید با تغییر رفتار کنترل شوند، باید به مردم آموزش‌های لازم ارائه شود تا با خودکنترلی و پایبندی به راه‌های پیشگیری به آن بیماری مبتلا نشوند. تمامی این موارد به صورت هدفمند انتخاب و براساس سالها مطالعه دانشمندان و متخصصان برنامه ریزی شده‌اند. در واقع برنامه ریزی و حرکت براساس این اولویت‌های کشوری، مجموعه پوشش همگانی سلامت را تشکیل می‌دهد.

 

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: مناطق سیل زده سیل در ایران بیماری های مناطق سیل زده

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۶۷۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برای زنده ماندن حاضری «حیوان» باشی؟!‎
 • واکسیناسیون سالیانه از مرگ ۲ و نیم میلیون کودک پیشگیری می‌کند
 • اختلال تومور شبکیه در کودکان +شایع‌ترین سن ابتلا
 • طرح واکسیناسیون طیور محلی علیه نیوکاسل در ابرکوه آغاز شد
 • آخرین وضعیت لایحه منع حیوان آزاری
 • تجارت زیرزمینی خرید و فروش حیوانات وحشی در قالب خانگی
 • واکسینه 800 هزار گوسفند علیه بیماری آبله در هرمزگان آغاز شد
 • بزرگی پروستات؛ بیماری شایع مردانه
 • پنجاه سال قُرُقبانی در هزار مسجد
 • لایحه منع حیوان آزاری در حال تکمیل‌شدن است
 • نمایش «باشگاه حیوانات» در جشنواره مستندهای مردم‌شناسی اتریش
 • قزوین میزبان برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی دامپزشکی
 • واکسیناسیون ۲۱هزار رأس دام درنقاط سیل زده غرب توسط دامپزشکی مرکزی
 • مراسم گرامیداشت روز جهانی دامپزشکی در قزوین برگزار می‌شود
 • «باشگاه حیوانات» در جشنواره مستندهای مردم‌شناسی اتریش
 • کیست هیداتیک، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ریوی
 • 6 محموله کمک های دامپزشکی به مناطق سیل زده ارسال شد
 • استقرار اکیپ های دامپزشکی سایر استان ها در خوزستان
 • به انگیزه نخستین نمایش آسیایی فیلم «حیوان» در جشنواره جهانی فیلم فجر