کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال با انتشار اطلاعیه ای در راستای مبارزه با فساد و اقدامات شائبه انگیز از ممنوعیت ورود خبرنگاران دوسایت ورزشی به ورزشگاهها و اماکن ورزشی کشور و محرومیت سروش سعیدی بازیکن تیم دسته اولی قشقایی خبر داد!

سینا حسینی/

 کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال با انتشار اطلاعیه ای در راستای مبارزه با فساد و اقدامات شائبه انگیز از ممنوعیت ورود خبرنگاران دوسایت ورزشی به ورزشگاهها و اماکن ورزشی کشور و محرومیت سروش سعیدی بازیکن تیم دسته اولی قشقایی خبر داد!

در این که کمیته اخلاق به عنوان یکی از ارکان قضایی فدراسیون فوتبال در جهت پاکسازی حوزه فوتبال از موضوعاتی نظیر فساد و رفتارهای شائبه انگیز در حالت فعالیت اســت تردیدی نیست اما به نظر می آید مصلحت اندیشــی خاصی در نوع برخورد با بزهکاری‌های موجود در حوزه فوتبال نزد این کمیته وجود دارد چون آنها در حوزه لیگ برتر بــه هیچ یک از اتفاقات عجیب و غریب هفته های اخیر توجهی ندارند.

 شاید مدیران این کمیته مدعی شوند که تحقیقات آنها به صورت مخفیانه و محرمانه انجام می شود اما بالاخره باید تاثیر رسیدگی آنها به اتفاقات و ناهنجاری ها در حوزه لیگ برتر دیده شود، اتفاقی که تاکنون تاثیر آن به عینه دیده نشده است.

در این سالها بیشتر از تاثیرات تنبیهات و برخوردها آنچه عیان بوده است اینکه کمیته انضباطی بیشتر به دنبال کسب درآمد برای مدیریت فوتبال اســت تا برخورد ریشه ای با بد اخلاقیها و ناهنجاری‌ها در مسابقات فوتبال باشــگاهی.

بازخوانی اتفاقات هفته های اخیر می تواند نبود نقش نظارت و برخورد با خاطیان را به خوبی به تصویر بکشد!

 نارنجک گوجه ای

در جریان بازی سپاهان - استقلال در هفته بیست و پنجم رقابت های لیــگ برتر، هواداران حاضر در ورزشــگاه با به کار بردن الفاظ ناشایســت بارها و بارها فضایی را به وجود آوردند که کارگــردان تلویزیونی صدای محیط را به پائین ترین حد ممکن رســاند تا بیننــدگان تلویزیونی متوجه فحاشیهای گسترده هواداران دو تیم نشوند.

ورود جیمی جامپها به داخل زمین، پرتاب نارنجک های دستی و پرتاب گوجه فرنگی به داخل زمین نشان داد هواداران به خوبی می دانند که هیچ نظارتی در جریان برگزاری بازی ها وجود ندارد و نهایتا موضوع با جریمه نقدی باشگاه ها از سوی کمیته انضباطی تمام خواهد شد.

 توهین به دایی

البته فحاشی هواداران فوتبال به مربیان، بازیکنان و مسئولان برگزاری مســابقات اتفاق جدیدی نیســت اما برخی اوقات ماجرا به قدری منزجر کننده می شود که نمی توان از کنار آن بسادگی گذشت اما کمیته انضباطی و کمیته اخلاق در اوج ناباوری از کنار این مساله عبور میکند، نمونه بارز این اتفاق را می توان در جریان بازی پرسپولیس - سایپا مشاهده کرد.

 انتشار فیلم فحاشی هواداران پرسپولیس به علی دایی سرمربی تیم فوتبال سایپا در شــبکه های اجتماعی بازخورد بسیار نامناسبی را به دنبال داشت به گونه ای که طیف قابل توجهی از اهالی فوتبال و هواداران پرسپولیس این موضوع را محکوم کردند اما انگار کمیته انضباطی و کمیته اخلاق هیچ یک از این اتفاقات را نمی بینند.

به کار بردن الفاظ رکیک برای خانواده سرمربی تیم فوتبال سایپا باعث شد محمد دایی برادر علی دایی با انجام مصاحبه ای تند و غیر متعارف نسبت به این مسئله واکنش نشان دهد در صورتی که اگر ارکان قضایی فوتبال زودتر ورود پیدا کرده بودند هیچ یک از این اتفاقات رخ نمی داد.

 دوباره شجاع

موضوع بد رفتاری بازیکنان بــا داوران هم اتفاق جدیدی نیســت. در تمام بازی های فعلی لیگ برتر این اتفاق رخ میدهد، اما در برخی بازی ها کار به جاهای باریک کشیده میشــود، تا تنش از داخل زمین به روی ســکوها رود و تماشاگران شروع به فحاشی به داور و تیم داوری کنند.

 نمونه بارز این اتفاق را می توان در بازی پرسپولیس - سایپا مشاهده کرد، شجاع خلیل زاده که این روزها به پای ثابت اعتراض به هر داور تبدیل شده است، در جریان دیدار تیمش با سایپا به سمت کمک داور بازی حمله کرد و با الفاظی نامعتارف او را خطاب قرار داد اما فارغ از برخورد انضباطی با این بازیکن و دیگر نفراتی که اقدام به قانون شکنی می کنند.

 حمله به داور

البته بازیکن نفت مسجد سلیمان نیز اعتراض خود را به داور مسابقه به باالترین حد ممکن رساند تا جایی که اگر بازیکنان هم تیمی او را کنترل نمی کردند او قطعا کرمانشاهی را مورد ضرب و شتم قرار میداد اما ورود بازیکنان هم تیمی باعث شد او بدون درگیری فیزیکی از زمین خارج شود.

حساب سرانگشتی

حالا قضاوت با شماست. همین چند حکم اخیر را مرور کنید. مبالغ اخذ شده را حساب کنید و ببینید جز درآمدزایی از این احکام کدام عامل بازدارنده بیرون خواهد آمد. این اما داستان سالهای سال در کمیته انضباطی است. از پول های حاصله چه ابزاری برای برخورد با ناهنجاری ها تهیه شده است؟

 اصلا این پول ها کجا و صرف چه مواردی می شود؟ دیدار تیمهای ماشــین ســازی تبریز و تراکتورسازی تبریز در هفته ۲۱ لیگ برتر برگزار و از سوی تماشاگران تیم تراکتورسازی تبریز تخلفاتی مبنی بر شعار به داور رخ داد.

 تیم تراکتورسازی تبریز به پرداخت ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. دیدار تیم های سایپا تهران و فولاد خوزستان در هفته  ۲۱ برگزار شد و از سوی افشین قطبی، سرمربی تیم فولاد خوزستان تخلفاتی مبنی بر بدرفتاری در قبال شخصی غیر از مقام رسمی مسابقه انجام داد.

 وی به پرداخت ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی و توبیخ کتبی محکوم شد. محمد دایی، مربی تیم سایپا نیز به دلیل بدرفتاری در قبال شــخصی غیر از مقام رسمی مسابقه، به توبیخ کتبی و پرداخت ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

تیم سایپا تهران نیز به دلیل سوء رفتار تیمی باید ۳۰ میلیون ریال جریمه نقدی پرداخت کند. مسابقه تیم های ماشین سازی تبریز و پیکان تهران در هفته نوزدهم لیگ برتر برگزار و از ســوی تماشاگران تیم ماشین سازی تبریز تخلفاتی مبنی بر شعارهای موهن به داور مطرح شد. این تیم به پرداخت ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم است.

منبع: قدس آنلاین

تکرار گفتمان «رستاخیزی» شاه پهلوی در صداوسیما و خط و نشان برای مردم؛ آیا منتقدان باید از ایران بروند؟

موج انصراف هنرمندان از جشنواره فجر در واکنش به فاجعه هواپیمای اوکراینی

توهین بی‌شرمانه در تلویزیون به رخشان بنی‌اعتماد/ اعتراض انجمن مستندسازان+فیلم

عکس| این زن معترض به مامور یگان ویژه چه می‌گوید؟

آخرین وضعیت تعطیلی مدارس شنبه ۲۸ دی‌ماه ۹۸

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۵۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: کمیته اخلاق ورزشی

خبر بعدی:

داریوش مصطفوی: در زمان ریاستم در فدراسیون فوتبال داور بازی ایران و استرالیا را عوض کردم؛ باید به کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا بتازیم

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال ایران بیان کرد که ما باید به کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا بتازیم و هر چه فشار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روی ایران وجود دارد را روی آنها بریزیم.

طرفداری- 

 

 

به گزارش فارس، داریوش مصطفوی در خصوص تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا برای انجام بازی‌های تیم‌‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا در کشور سوم، اظهار داشت:

AFC و فیفا برای برگزاری مسابقات در قاره و همچنین بین قاره‌ای دستوراتی دارند که در مواقع خاص شل و سفت می‌شوند. یعنی ممکن است بعضی جاها نادیده گرفته شوند یا بعضی جاها سخت‌تر از حد معمول اعمال شوند.

وی ادامه داد:

در شرایط فعلی و به خاطر اتفاقاتی که ناخواسته در کشور ما رخ داده، AFC اعلام کرده برگزاری بازی در ایران ممنوع است. این مسأله ممکن است به سطح ملی هم کشیده شود و در بازی تیم ملی ما مقابل عراق و بحرین باعث دردسر همه ما شود. در این شرایط فدراسیون باید 4 یا 5 و یا حتی تعداد بیشتری نماینده به کنفدراسیون آسیا بفرستد. این مسأله با حرف زدن قابل حل است اما وقتی می‌نشینیم و عکس‌العملی نشان ندهیم، پیش خودشان فکر می‌کنند مشکلی با این مسأله ندارد.

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال ایران تصریح کرد:‌

ما باید به کنفدراسیون آسیا و فیفا بتازیم و هر چه فشار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روی ایران وجود دارد را روی آنها بریزیم اما باید بگویم متأسفانه از ماست که برماست. خوب عمل نمی‌کنیم و دست آنها را باز می‌گذاریم و آنها هم از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند. آن‌ها بر حسب زمان و بر اساس اتفاقاتی که در کشور ما افتاده این تصمیم را گرفتند و این اتفاقات شاید در همه دنیا می‌افتاد. آنها منتظرند تا اتفاق و حادثه‌ای رخ بدهد تا با ذره‌بین‌های قوی خودشان ایران را نگاه می‌کنند و عکس‌العمل نشان بدهند.

مصطفوی افزود:

سوال اینجاست که آیا الان کسی از فدراسیون ما اقدامی انجام داده است؟ آیا کسی از مسؤولان فدراسیون، کسی از بخش‌های اجرایی این فدراسیون به مالزی رفته‌ یا همه آن‌ها هنوز در تهران هستند؟ من اگر بودم به محض اطلاع از این موضوع به مالزی می‌رفتم و اجازه نمی‌دادم حق جوان‌های مملکت ما خورده شود و شاید امتیازات اضافه‌ای هم از آنها می‌گرفتم. قوانین به مدیران فنی این اجازه را می‌دهد که وارد مسائل مربوط به تصمیم‌گیری‌ها بشوند. ما بدتر از این‌ها را هم به نفع ایران عوض کردیم. 

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال ایران تصریح کرد:‌

من هم قبول نمی‌کنم که در زمین بی‌طرف بازی کنیم. برای بازی نکردن در زمین بی طرف، حرکت و گفت‌وگو و مذاکره لازم است. این یک جنگ است؛ یک جنگ ورزشی پنهان. باید بروند و مذاکره و ملاقات داشته باشند. 

مصطفوی با اشاره به اقداماتی که فدراسیون ایران در گذشته انجام می‌داد، گفت:‌

من زمانیکه عهده‌دار مسئولیت فدراسیون بودم، 17 بار به فیفا رفتم. نتیجه‌اش چه شد؟ داور بازی مهم ایران و استرالیا را عوض کردم. 5 بازیکن دو اخطاره را به بازی برگرداندم.

دیگر خبرها

 • فعالان فضای مجازی با اخلاق مداری زمینه انتخابات پرشور را فراهم کنند
 • ۷+۷ توصیه برای داشتن همسری خوش‌اخلاق
 • دیوار بی اعتمادی دورپسماند/تشییع جنازه الناز نبئی/ قوی شدن تنها راه پیش پای ملت ایران است
 • الگو گرفتن ایتالیایی‌ها از دیوار مهربانی ایرانیان + فیلم
 • کتک زدن داور فوتبال در تالش پس از دادن کارت زرد + فیلم
 • نیاز امروز جامعه، دین بر اساس اخلاق است
 • حاشیه دیدار شاهین - شهرخودرو| اعتراض بوشهری‌ها به نحوه قضاوت داور / استقبال نه چندان خوب تماشاگران بوشهری
 • اصفهان| هفته بیست‌‌ویکم لیگ برتر فوتسال بانوان؛ فرصت‌سوزی نامی‌نو مقابل سایپا
 • مددی: استقلال ۳ بازیکن سایپا را می‌خواست، ولی مخالفت کردیم
 • سرمربی تیم فوتبال زنان ملوان: بهترین‌ها نباید تنها در یک تیم جمع شوند
 • درخواست ترامپ از پنتاگون برای ساخت ۴۳۵ کیلومتر دیوار مرزی با مکزیک
 • سارا شریعتی: نیاز امروز جامعه، دین بر اساس اخلاق است
 • ابراهیم صادقی: عملکرد سایپا در نقل و انتقالات خوب بود و ولخرجی نکردیم؛ دوست داشتیم به آقاخان فرصت دهیم
 • سایپا قهرمان شد
 • سایپا قهرمان لیگ برتر والیبال جوانان شد
 • صادقی: تمایل تیم‌های دیگر برای جذب بازیکنان ما نشان از حرکت درست سایپا دارد/ دوست داشتیم به آقاخان فرصت دهیم
 • سکانس‌هایی از فیلم سینمایی دیوار
 • صادقی: در نقل و انتقالات ولخرجی نکردیم/در لیست 50 نفره تیم امید 10 نفر از سایپا هستند
 • تخریب دیوار 100 متری غیر مجاز در باغات کن