به گزارش گروه علم وفناوری ایسکانیوز، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در دومین بخش از سفر یک‌روزه کاروان علم و فناوری، نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کهگیلویه و بویراحمد شرکت کرد تار در جمع مسئولان و فناوران استانی، از لازمه‌ها و چندوچون حرکت به اقتصاد دانش‌بنیان سخن بگوید.

«خصوصی‌ها» و یک وظیفه مهم

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در نخستین بخش سخناش، نشانه‌های اقتصاد دانش‌بنیان در بخش‌های استان را حاکی از آغاز تحول به سوی اقتصاد دانش‌بنیان دانست و ابراز کرد : نشانه های تحقق زیست بوم قابل مشاهده است اگرجه استان هنوز با مشکلات متعددی مواجه است؛ شکل گیری صندوق پژوهش و فناوری با مشارکت بخش خصوصی ضرورتی است که استان برای حمایت از نوآورانش نیاز دارد. از بخش خصوصی می خواهیم سهم خود را برای راه‌اندازی این صندوق بیاورد و اگر این صندوق ایجاد شود، علاوه بر حمایت از استارتاپ‌ها و رونق اشتغال دانش بنیان، برای بخش خصوصی نیز سودآور خواهد بود.

به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، پایه اقتصاد دانش بنیان توسعه بخش خصوصی است؛ البته بخش خصوصی که به منابع زیرزمینی و خام فروشی متکی نیست وبا حمایت کردن از کارآفرینی، کسب‌وکارهای دانش بنیان و استارتاپ‌ها به دنبال یک ماحصل ارزشمند برای خود و جامعه است.

جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان کهگیلویه و بویر احمد با بیان این‌که ایجاد شتاب‌دهنده موفق در توان بخش خصوصی است، گفت: حضور شتابدهنده‌های خصوصی مجالی فراهم می‌کند تا جوان خلاق و کارآفرین ایده های نوآورانه خودش را به تبلور برساند؛ فرآیند شتابدهی به کمک پارک علم و فناوری و شتابدهنده بخش خصوصی به نتیجه مطلوب می‌رسد زیرا اولویت‌ها را به درستی شناسایی می‌کند و با سرمایه‌گذاری روی هدف صحیح، نتیجه لازم را کسب می‌کند.

ستاری همچینین از نقش شتاب دهنده‌ها در رونق تولید و بی نیازی کشور از اقلام دانش‌بنیان گفت وادامه داد: اواسط سال گذشته قرارداد تولید 200 محصول دانش بنیان دارویی زیست فناوری منعقد شد؛ تا سال آینده دارویی با ارزبری بیش از یک تا دو میلیون دلار نخواهیم داشت و بیش از 98 درصد داروی کشور توسط شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی تأمین می‌شود؛ این دستاوردی ارزشمند است که با حمایت زیرساختی دولت و به مدد شتابدهنده‌های بخش خصوصی ممکن شد.

در باب اهمیت «محیط»

ریییس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان گفت: مهم تر از همه محیطی است که باید در استان ایجاد شود خصوصا در مواردی که بوم استان پتانسیل دارد. مانند حوزه های گردشگری و به خصوص در حوزه IT. اگرچه استارتاپ های خوبی در حوزه های هوافشار یا گیاهان دارویی و .. بود اما آن چه که اقتصاد دانش بنیان استان را تقویت می کند سنخیت و هماهنگی کسب و کارها با بوم استان است. برای همراه شدن دانشگاه ها با این مسیر باید شرکت ها از دل دانشگاه و پارک ها بیرون بیایند. پارک ها میتواند نقشی محوری داشته باشد.

حمایت صرفا در مسائل مالی خلاصه نمی‌شود؛ باید یک حمایت معنوی برای حمایت فکری و نرم افزاری به راه بیفتد. بخش اعظم این حمایت ها فکری و فرهنگی است. همین که جایگاه و ارزش والای کارآفرین که ضمن به اشتغال گماردن چندین جوان ارزش افزوده خلق کرده است به‌درستی شناخته شود، جامعه به تحقق زیست بوم کارآفرینی نزدیک تر خواهد شد.

«مانع» خیانت بزرگ

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این که امکانات و بسترهای در اختیار دستگاه‌ها متعلق به مردم است و باید در راستای حمایت از آنان اشتغال آفرینی و رونق تولید هزینه شود، عنوان کرد: تلاش می کنیم تا امکانات و اختیارات استان در اختیار زیست بوم قرار گیرد.

به گفته ستاری، در شرایط فعلی ، مانع تراشی برای کارآفرین و پایین کشیدن کرکره این کسب و کارها خیانتی نابخشودنی در حق کشور است؛ ماندگاری کارآفرینان و جوانان نوآور در استان و بقای این کسب و کارها به نگاه و رویکرد فرهنگی جامعه به این کسب و کارها بستگی دارد.

ستاری تأکید کرد: باید نوع نگرش اقتصاد نفتی را که بر مدار ایجاد مانع برای کسب و کار دانش بنیان است تغییر دهیم. باید قوانین مزاحم را کنار بگذاریم . در کشوی میز اجرا کننده قانون قوانین خوب و بد وجود دارد مهم این است تلاش کنیم با بیرون آوردن قوانین خوب و سازگار با کارآفرینی، راه را برای کارآفرین هموار کنیم و دست نوآوری را باز بگذاریم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان این که رشد تعداد شرکت ها، فروش و تعداد اشتغالی که به ارمغان آورده نشان می دهد آینده و سعادت کشور در این حوزه خلاصه می‌شود، اظهار کرد: روزهای نخست تصور نمی کردیم که این تعداد شرکت با درآمدهای درخور توجه تکانی جدی در اقتصاد و اشتغال ایجاد کند، اما امروز این راه را باور داریم چراکه آینده روشنی برای کشور به کمک زیست بوم کارآفرینی و نوآوری متصور است.

«حمایت» با تمام توان

ستاری بر حمایت همه‌جانبه‌اش از زیست بوم کارآفرین و نوآوری تأکید کرد و گفت: اجرای بندهای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان با بیش از 130 خدمت و خط حمایتی شرکت‌های خلاق قدمی در همین راستا است. بیش از 5هزار نفر در سراسر کشور از همین معافیت سربازی بهره می جوید و این استان کمترین بهره را از این تسهیلات برده است. استان باید آینده خود را در این راه ببیند، جوانان و نوآوری‌هایشان را با آغوش باز بپذیرد زیرا همین جوان‌ها و خلاقیت‌هایشان روزهای خوش و آینده کشور را می‌سازند.

ستاری، با اشاره به معافیت‌های گمرکی، مالیاتی و سربازی، پیگیری های حقوقی و قضایی این شرکت‌ها با مشارکت استان‌ را یکی دیگر از خطوط حمایتی معاونت علمی و فناروی از این کسب و کارها دانست و گفت: تلاش می کنیم مشکلات این شرکت‌ها با کمک بخش های استان حل و فصل می شود؛ معاونت علمی وفناوری نیز در این فرآیند همراه این کسب و کارهاست و در هر کمکی که از معاونت علمی و فناوری برای فعالان این کسب و کارها بر بیاید مضایقه نمی کنم.

ارزش آفرینی راهی است که در اقتصاد دانش بنیان به دنبال آن هستم و امیدواریم با همکاری فرهنگی و عملی تمامی بخش های استان شاهد شرکت های جدید و جوان هایی باشیم که با خلاقیت و اعتماد به نفس، ایده ها خود را تحقق می بخشند.

بدرقه کاروان کمک‌های مردمی

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در ادامه سفر به استان کهگیلویه و بویر احمد، سیل کمک‌های مردمی این استان به سیل زدگان را بدرقه کرد.

کاروان کمکهای مردمی برای همبستگی با هموطنان آسیب دیده از سیل در قالب ٣٧ کامیون شامل اقلام خوراکی، بهداشتی، پوشاک و اقلام ضروری به استانهای لرستان و خوزستان اعزام شد.

ستاری، این که استان در سیل ضربه دیده است اما با نوع دوستی و هم بستگی به دیگر استان ها کمک می کند، روح بلند و ههم دلی ایرانی است. این اتفاق که استانی که با محرومیت هایی مواجه است بی دریغ به همنوعانش کمک می کند، ارزشمند است.

جادارد از همه بخش هایی که از روزهای نخست حضور داشتند و حل مشکلات مردم و کمک رسانی را پیگیری می کردند قدردانی کنم.

انتهای پیام/

291 / 279 دانش بنیان استارتاپ معاون علمی و فناوری رییس جمهوری شتاب دهنده ها بخش خصوصی سورنا ستاری

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حمایت 90 درصدی از سینما سازان بخش خصوصی در استان مرکزی

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، محسن شریفی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی اعلام کرد : در حال حاضر دراستان مرکزی 9 سینما فعال است که به لحاظ فنی و استفاده از تکنولوژی روز در حد مورد انتظار قرار ندارند که آن را از سینماهای مدرن و پیشرفته جدا می کند؛ نیاز به ساخت سالن نمایش فیلم در این شهر و شهرستان های استان در آینده ای نزدیک به شدت احساس می شود. 

وی افزود: سینما عصرجدید اراک پس از بازسازی از حالت دو سالنه قبلی به ۳ سالن تبدیل شده است که سالن اصلی با گنجایش ۳۰۰، سالن دوم ۱۵۰ و سالن سوم ۸۰ صندلی فعال، تعداد ۵۳۰ تماشاگر را در خود جای می دهد و این سینما به ابزار روز سالن های نمایش دهنده فیلم در کشور مجهز است. 

این مقام مسئول، انجمن سینمای جوان استان را از ظرفیت های  مهم در حوزه سینمایی دانست و اظهار کرد: این انجمن طی سال های اخیر به پرورش نیروهای انسانی مستعد دراین حرفه پرداخته که هرسال 150 هنرجو در حوزه عکاسی، مشاغل سینمایی و رشته فیلمسازی، تحت پوشش انجمن سینمای جوان قرار می گیرند. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با بیان اینکه 2 آموزشگاه آزاد سینمایی در استان مرکزی فعالیت می کند، افزود: انجمن سینمای جوان استان در سال گذشته 630  ساعت آموزش سینمایی و      54فیلم کوتاه سینمایی را تولید کرده که در این راستا از سال 92 تا کنون رشد 500 درصدی داشته است.  

شریفی ادامه داد: در ایام نوروز 97 فیلم های اکران شده با اقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبین مواجه شد، وی تصریح کرد: فیلم‌های مفرح و کمدی در ایام اکران نوروز مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند و همین موضوع تضمین کننده فروش بیشتر فیلم ها در نوروز بود. 

شریفی خاطرنشان کرد: سی و ششمین جشنواره فیلم فجر همزمان با سراسر کشور در اراک نیز از سیزدهم تا بیست و دوم بهمن ماه برگزار شد و در آن 14 فیلم از فیلم های جشنواره در مدت 9 روز در 3 سانس هر روز بعد ازظهرها در پردیس سینمایی عصرجدید اکران شدند 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با بیان اینکه جمعا در استان مرکزی 9 سالن سینما فعال است، افزود: در اراک4 سالن سینمایی در قالب دو سینمای فرهنگ و عصر جدید، در خمین  سینما لاله، در محلات سینما نور، در ساوه سینما سلمان ساوجی، در دلیجان سینما سوم خرداد و در تفرش سینمای پرفسور حسابی مشغول اکران فیلم های سینمایی است.  

وی تصریح کرد: سینمای دلیجان در سال 97 و سینماهای محلات و خمین در سال 96 به سینماهای استان اضافه شدند و با توجه به اینکه وضعیت گیشه ها نسبت به سال های گذشته بهتر شده هم اکنون در اراک یک متقاضی خصوصی برای ساخت دو سالن سینما سرپوشیده و یک سالن روباز اعلام آمادگی کرده و در دلیجان هم آموزش پرورش متقاضی ساخت سالن سینما است، همچنین سینمای شازند در حال واگذاری به بخش خصوصی است. 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در سال 96 فروش بلیط یکی از سینماهای اراک 82 میلیون تومان بوده است گفت: ادارات، سازمان ها و هر یک از بخش های خصوصی چنانچه در شهرستان هایی که فاقد سینما هستند اقدام به ساخت سینما بکنند، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی 90درصد تجهیزات را اعم از صندلی، پرده اکران، سیستم صوتی، سرور، دیتا پروژکتور و سایر تجهیزات دیجیتالی را بلاعوض در اختیار متقاضیان ساخت سینما قرار می دهد؛ تاکنون در برخی از نقاط استان که فاقد سینما است، متقاضی برای نمایش فیلم های سینمایی وجود دارد ولی زیرساخت ها یا سرمایه گذار برای راه اندازی و تاسیس سینما وجود ندارد. 

شریفی از برگزاری جشنواره فیلم کوتاه با موضوع کم آبی، بارش کم و صرفه جویی در مصرف آب خبرداد و گفت: این جشنواره در صورت مشارکت نهادهای مرتبط با حضور فیلم سازان استانی در تابستان برگزار می شود.

خبرنگار: علی ناصری

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

فیلم برنده صد میلیونی برنده باش امشب

کلیدواژه: دانش بنیان استارتاپ معاون علمی و فناوری رییس جمهوری شتاب دهنده ها بخش خصوصی سورنا ستاری

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۰۱۰۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ضرورت‌ها و راه‌های رفع موانع توسعه شرکت‌های دانش بنیان
 • نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی از فردا آغاز به کار می کند
 • از چگونگی انتصاب داماد رئیس جمهور در معاونت علمی تا بسیج تمام امکانات برای پیشبرد بیانیه گام دوم
 • مهمترین نیاز کشور توجه به اقتصاد جامعه و معیشت خانوار است
 • اعزام تیم 25 نفری معلمان برای جبران عقب‌افتادگی درسی دانش‌آموزان پایه دوازدهم پلدختر
 • چرا پوری حسینی از سازمان خصوصی‌سازی نمی‌رود?
 • نقش امنیت در توسعه پایدار- بهروز خیریه *
 • سال گذشته ۱۴۰ هزار نفر جذب شرکت‌های دانش‌بنیان شدند/ برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان برای بازگشت استعداد‌های برتر به کشور
 • قیمت پایه هیات واگذاری برای ماشین‌سازی تبریز
 • فناوری‌های دانش بنیان راهی برای کاهش آلام سیل های اخیر
 • قیمت پایه برای واگذاری ماشین‌سازی تبریز ۷۰۰ میلیارد تومان است
 • حمایت از بخش خصوصی موجب صادرات محصولات کشاورزی می شود
 • ضرورت حمایت از بخش خصوصی برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی
 • دستگیری سارق اماکن خصوصی در شهرستان بهشهر
 • حمایت از بخش خصوصی توسعه صادرات محصولات کشاورزی را بدنبال دارد
 • دانشگاه‌ها برای حل مشکلات کشور کمک کنند
 • زمان ثبت سفارش کتاب‌های درسی؟
 • صندوق نوآوری و شکوفایی و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تفاهم‌نامه امضا کردند
 • قائم مقام وزیر علوم: رفع آسیبهای اجتماعی نیازمند راه حلهای دانشگاهی است