فتاوای آیت الله العظمی جوادی آملی (مدظله)
سؤال:46.شخص منافق يا كافر در بلاد شيعيان فوت كرده است و به خيال شيعيان شيعه است و اين شخص را دفن كردند و بعد از مدتي فهميدند كه كافر است يا منافق آيا مي‌شود او را نبش قبر كنند يا خير؟

جواب: در صورتي كه كافر بودن وي شرعاً محرز شده باشد نبش قبر و انتقال جسد ميّت كافر از قبرستان مسلمين واجب است

سؤال:آيا کفن و دفن غير مسلمان واجب است يا نه ؟در صورت وجوب بايد طبق آئين آنها باشد يا طبق دستور اسلام ؟

جواب:در صورت نبودن هم آئين غير مسلمان کفن و دفن غير مسلمان همانند مسلمان واجب نيست هر چند اصل دفن براي حفظ بهداشت لازم است .

سؤال:اگرمتخصصين براي کنترل يک بيماري مسري، مصّر به سوزاندن جسد ميت مسلمانان باشند،آيا سوزاندن آن جائز است ؟ درصورت جواز آيا ديه هم دارد؟اگر ديه دارد به عهده چه کسي است؟دستور دهنده يا مجري دستورريا حکومت اسلامي ؟

جواب:1_سوزاندن جسد ميت مسلمان حرام است

2_جسد ميت بايد دفن شود .

3__سوزاندن جسد ميت مسلمان ديه دارد

سؤال:هنگامي که يک تيم پزشکي براي آزمايشها و تحقيقات پزشکي احتياج دارند، قلب يا بعضي از اعضاي ميتي را از جسد جدا سازند و پس از رفع احتياط، اقدام به دفع آن کنند .

الف)آيا با توجه به اينکه امواتي که اين آزمايشها بر روي آنها اعمال مي شود از مسلمانان هستند، اقدام به اين کار جايز است؟

ب)آيا دفن قلب و بعضي از اعضاء جسد جداي از بدن ميت جايز است ؟

جواب:1_تشريح جسد مسلمان جائز نيست مگر در صورت انحصاروضرورت مانند حفظ حيات انسان محترم يا کشف مطالب علمي که تأمين سلامت جامعه وابسته به آن است .

2_دفن اجزاء در کنار بدن ميت لازم و در صورت عسر و حرج جداگانه دفن شود .

 

سؤال:آيا جهت کالبد شکافي به منظور انجام آزمايشات و پيشرفتهاي علمي در صورت عدم دسترسي به اجساد غير مسلمان مي توان از اجساد بالغ، نابالغ و جنين مسلمان استفاده کرد ؟

جواب:1_کالبد شکافي جسد مسلمان جهت صرف آموزش يا آزمايش جائز نيست .

2_در صورت ضرورت براي حفظ جان انسان محترم جائز است

سؤال:نگا ه به زيور الاتي که ميت زن بر بدن دارد چه صورتي دارد ؟

جواب:نگاه به زيوري که بر بدن نا محرم است بدون نگاه به بدن وي اشکال ندارد

سؤال:نگاه به بدن مرده نامحرم و لمس آن، همچنين نگاه و لمس عورت ميت در مواردي که براي تشخيص موضوعات احکام شرعي لازم باشد، چه حکمي دارد ؟

جواب:1_نگاه و همچنين لمس جسد نا محرم براي تشخيص موضوع حکم لازم جائز است .

2_نگاه و نيز لمس عورت در حال ضرورت جهت تشخيص موضوع حکم لازم، جائز است .

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روایت محسن هاشمی از نحوه ترور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

چهار خرداد سالروز ترور ناموفق آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توسط گروهک فرقان است.

به گزارش تسنیم، از ابتدای تشکیل نظام نوپای جمهوری اسلامی برخی گروهک‌ها و احزابی که مخالف روند انقلاب اسلامی بودند، برای مهار انقلاب و جلوگیری از تشکیل جمهوری اسلامی یا دست به آشوب می‌زدند و یا شخصیت‌های اصلی انقلاب را ترور می‌کردند.

از جمله افرادی که ترورشان ناکام ماند، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. عصر روز جمعه چهارم خرداد ۱۳۵۸، هنگامی که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از اعضای اصلی شورای انقلاب در خانه بود، دو نفر از اعضای گروهک تروریستی «فرقان» به قصد ملاقات وی و با ادعای این که حامل نامه‌‏ای از جانب یکی از مقامات مملکتی هستند، اجازه حضور خواسته و داخل منزل شدند. در آن روز بر حسب اتفاق، پاسدار محافظ هاشمی در منزل نبود و جوان ضارب با سوء استفاده از این موقعیت، قصد ترور داشت که بر اثر درگیر شدن با آقای هاشمی، موفق به انجام نقشه‏‌اش نشد و گلوله به جای حساسی از وی اصابت نکرد. در اثر این سوء قصد، آقای هاشمی از پشت هدف اصابت گلوله واقع و برای مداوا به بیمارستان منتقل شد.

خبر ترور آیت‌الله هاشمی در روزنامه ۵ خرداد سال ۵۸

به مناسبت سالگرد ترور آیت‌الله هاشمی، محسن هاشمی رفسنجانی فرزند مرحوم هاشمی در گفتگو با تسنیم، به تشریح جزئیات ترور پدرش پرداخت.محسن هاشمی در این گفتگو با بیان اینکه این ترور حدود سه ماه بعد از پیروزی انقلاب اتفاق افتاده بود و تا آن‌زمان هنوز سیستم حفاظت مشخصی برای شخصیت‌ها تعیین نشده بود، گفت: حتی شهید مطهری هم بدون حفاظت در خیابان ترور شده بود. وی افزود: حدود یک‌ماه ونیم قبل از ترور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اولین ترور گروهک فرقان که شهادت سپهبد قرنی بود، اتفاق افتاد. طبیعی بود که بعد از این دو اقدام، احساس خطر نسبت به فعالیت‌های تروریستی علیه مسئولان انقلاب احساس شود و به دلیل اینکه در سپاه، حفاظت آموزش دیده‌ای وجود نداشت از سوی کمیته محلی برای حفاظت افرادی تعیین می‌شدند، اما هنوز آموزش و نظم کافی در تیم حفاظت وجود نداشت، حتی ماشین ضدگلوله در اختیار شخصیت‌ها نبود و آیت الله هاشمی رفسنجانی با پژوی ۵۰۴ خود در سطح شهر تردد می‌کردند.

مصاحبه مطبوعاتی مرحوم هاشمی بعد از ترور در بیمارستان

محسن هاشمی افزود: در زمان ترور، از دونفری که برای محافظت تعیین شده بودند، یکی از این افراد در خانه حضور نداشت و نفر دوم نیز آماده مواجه با چنین خطری نبود، این‌ها دلایل موفق شدن تیم ترور به هدف قرار دادن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ضعف در حفاظت بود. در زمان ترور، از دونفری که برای محافظت تعیین شده بودند، یکی از این افراد در خانه حضور نداشت و نفر دوم نیز آماده مواجه با چنین خطری نبود، این‌ها دلایل موفق شدن تیم ترور به هدف قرار دادن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ضعف در حفاظت بود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه وی زمان ترور کجا بود، تصریح کرد:، چون برای دو محافظی که در خانه بودند، امکاناتی از سوی کمیته تامین نمی‌شد، من برای تهیه مایحتاج آن‌ها به میدان تجریش رفته بودم، در بازگشت دیدم که وضعیت خیابان‌ها در نزدیکی خانه غیرعادی است و زمانی که خودم را به خانه رساندم همسایه‌ها گفتند که آقای هاشمی را ترور کردند و ایشان را که زخمی شده به بیمارستان بردند که خودم را به بیمارستان رساندم. ایشان خوشبختانه قبل از اینکه تروریست بتواند اسحله را بکشد، متوجه نقشه شدند و با گرفتن دست فرد ضارب نگذاشتند که عمل کند و فرد دومی که در حیاط بود با مشاهده این صحنه به داخل اتاق می‌آید و دو گلوله به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اصابت کرده بود که با مداخله مادرم خانم عفت مرعشی، نمی‌توانند کار را تمام کنند و ۲ تروریست فرار می‌کنند.

هاشمی، درباره تحلیل آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از ترور خود نیز گفت: ایشان برای اینگونه حوادث آمادگی داشت و حتی برای شهادت خود را آماده کرده بود، بنابراین با شجاعت با تروریست‌ها درگیر شد، جریانی که اقدام به ترور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، شهید مطهری و سپهبد قرنی و بعد دکتر مفتح و دیگر شخصیت‌های انقلابی کرد، جریانی منحرف و واپس‌گرا به لحاظ فکری بود که فهم صحیح و درستی از دین نداشتند و عمدتا بدلیل کج فهمی دست به این اقدامات زدند، این جریان را می‌توان به نوعی ادامه جریان خوارج دانست که عمدتا جوانان فریب خورده و احساساتی وهیجانی بودند که براثر برداشت‌های غلط دست به این کار‌ها می‌زدند.

وی با بیان اینکه "تفکر شهید مطهری و نقش ایشان در انتقاد از تفکرات انحرافی و التقاطی موجب کینه گروهک فرقان به آیت‌الله هاشمی و نهایتاً طرحی ترور ایشان شده بود، افزود: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، نیز از سال‌های آخر قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نسبت به انحرافات در برخی گروه‌های انقلابی و مبارز حساس بودند و این جریانات نسبت به ایشان نیز کینه داشته وسعی در ترور ایشان کردند.
جریانی که اقدام به ترور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، شهید مطهری و سپهبد قرنی و بعد دکتر مفتح و دیگر شخصیت‌های انقلابی کرد، جریانی منحرف و واپس‌گرا به لحاظ فکری بود که فهم صحیح و درستی از دین نداشتند و عمدتا بدلیل کج فهمی دست به این اقدامات زدند

وی در پایان گفت: البته از این ترور دو تعبیر ماندگار در تاریخ ثبت شد، پیام متفاوت امام خمینی که در آن آمده بود: "جناب حجت الاسلام مجاهد متعهد، آقای هاشمی عزیز ... " و ایشان در این پیام می‌افزایند: "مدرس حالا هم زنده است. مردان تاریخ تا آخر زنده هستند. بدخواهان باید بدانند هاشمی زنده است، چون نهضت زنده است؛ " و تعبیر رهبرمعظم انقلاب در خطبه خرداد سال ۱۳۸۸ که تصریح کردند: "آقای هاشمی را همه می‌شناسند. من شناختم از ایشان مربوط به بعد از انقلاب و مسئولیت‌های بعد از انقلاب نیست؛ من از سال ۱۳۳۶ -یعنی ۵۲ سال قبل- ایشان را از نزدیک می‌شناسم. آقای هاشمی از اصلی‌ترین افراد نهضت در دوران مبارزات بود؛ از مبارزین جدی و پیگیرِ قبل از انقلاب بود؛ بعد از پیروزی انقلاب از مؤثرترین شخصیت‌های جمهوری اسلامی در کنار امام بود؛ بعد از رحلت امام هم در کنار رهبری تا امروز. این مرد بار‌ها تا مرز شهادت پیش رفت. "

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

عذرخواهی علیرضا بیرانوند از نیروی انتظامی

کلیدواژه: احکام اموات فتوا آیت الله جوادی آملی

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۷۹۲۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مراسم تکریم و معارفه مسئول بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی
 • یادمان شهید آیت‌الله احسانبخش در رشت ساخته می‌شود
 • کشف جسد مرد 40 ساله در چاه
 • ساخت مرکز دوم دفن زباله به جای حلقه دره!/ وقتی عزمی برای حل عقب ماندگی 14 ساله قانون پسماند وجود ندارد/ دفن روزانه 1200 تن طلای کثیف در کرج
 • مشکلات زندانیان مسلمان آمریکا در ماه رمضان
 • برگزاری برنامه های ماه مبارک رمضان در کانون فرهنگی هنری آیت الله خامنه ای روستای دهنو
 • نگاهی به نظرات مراجع به بهانه تبلیغات گسترده اهدای عضو در صدا وسیما
 • برپایی دسته‌ عزاداری امام علی(ع) با حضور آیت‌الله وحید خراسانی
 • ظرفیت اندیشه صدرایی برای پاسخ به چالش‌های جدید جهانی
 • جزئیات ترور آیت الله هاشمی
 • پیام آیت‌الله العظمی به مناسبت یکهزار و چهارصدمین سال شهادت امیرالمومنین(ع)
 • برگزاری جلسه سرگروه های صالحین پایگاه های مقاومت بسیج حوزه امام خامنه ای (مدظله العالی) شهر کلور
 • فتاوای آیت الله العظمی گلپایگانی (قدس سره) در مورد پوشش و حجاب
 • فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد پوشش و حجاب
 • فتاوای آیت الله العظمی سبحانی (مدظله) درمورد بیمه عمر
 • فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد احکام بیمه
 • فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد اقسام بیمه
 • امیر جوادی:حضور افتخار آفرین تیپ ۳ زرهی همدان در عملیات بیت‌المقدس بسیار گره‌گشا بود
 • جسد جوان غرق‌شده در رودخانه سیمره پس از 5 روز پیدا شد