به گزارش ایرنا حجت الاسلام محمد مختاری در خطبه های نماز جمعه بیرجند در مصلی المهدی (عج) افزود: در اواخر اسفند پارسال و اوایل فروردین ماه جاری بعد از دو دهه خشکسالی بارش های فراوانی آمد و سیلاب صدمات زیادی به برخی استان ها وارد کرد.
وی یادآور شد: سیل یکی از آزمون های الهی است که دولت و ملت ایران تاکنون در آن سربلند شدند اما تداوم آن باید به خوبی مدیریت شود.
خطیب جمعه بیرجند گفت: کاهش آلام و مصیبت های مردم سیل زده نیازمند همکاری پیوسته دولت و ملت است و مهمترین راهکار آن جلوگیری از تشریفات و تجملات و پرداخت های غیرمتعادل و نیز رعایت انضباط مالی است.
وی ادامه داد: در منطقه خراسان بزرگ این ایام را مردم به عنوان برات برای رفتگان طلب خیر می کنند که یک امر ریشه دار دینی است اما در سال های اخیر متاسفانه این مهم از مسیر اصلی خود جدا شده و خیرات با اسراف فراوان به دست نیازمندان واقعی نمی رسد.
حجت الاسلام مختاری افزود: خیرات و مبرات باید به نیازمندان واقعی برسد استان ما جزو استان های محروم است که نیازمند فراوان دارد و علاوه بر این در سیل هزاران خانواده بی خانمان شدند که در این شرایط هزینه ها باید مدیریت شود تا قدری از آلام و مصیبت های سیل زدگان کم شود.
وی یادآور شد: این سیل ها برکات مادی هم در کنار صدمات داشت سفره های زیرزمینی بعد از 2 دهه به برکت بارش ها و ادامه در سال های آینده تامین خواهد شد، سد ها پر و کشاورزی و دامداری رونق می گیرد.
وی اضافه کرد: این باران ها برکات معنوی هم داشت که زمینه بیداری انسان از درد و مستی غفلت را فراهم کرد و این سیل و زلزله ها برای انسان های متوجه تلنگری بزرگ است که خدا را از یاد نبریم.
امام جمعه موقت بیرجند تصریح کرد: این بلاها بر اساس آموزه های اسلام یک امتحان است که باید برای سربلندی از آن مواظبت کرد.
وی ادامه داد: سال گذشته یک امتحان اقتصادی پیش آمد که هم برخی از مردم و دولت مردود شدند و بازار با بی تدبیری متلاطم شد اما متاسفانه نه دولت و نه برخی از مردم امتحان درستی ندادند و به بهبود اوضاع کمک که نکردند هیچ، بلکه فشارهم وارد کردند.
وی اظهار داشت: در این امتحان الهی آمریکای جنایتکار و اروپای مکار و منافقین رو سیاه مردود شدند زیرا نه تنها کمک نکردند بلکه جلوی برخی کمک ها را هم گرفتند و پیوسته سیاسی کاری و ایجاد فتنه در فضای مجازی را در دستور کارشناسان قرار دادند.
حجت الاسلام مختاری با بیان اینکه سیل فرهنگی فضای مجازی ویران تر از سیل خوزستان و دیگر استان ها است افزود: جامعه همواره در خطر سیل فضای مجازی است که باید جلوی آن گرفته شود.

** ایمان اجباری متضاد با سنت الهی
امام جمعه موقت بیرجند گفت: سنت خداوند است که ایمان اجباری نباشد حتی در دوره امام زمان( عج) هم بر کسی تحمیل نمی شود و این برداشت نادرستی از مهدویت است که باید منفعل باشیم تا امام زمان (عج) با تحمیل، همه دنیا را به دیانت و ایمان رهنمود کند.
وی افزود: اگر بخواهیم دنیا بر وفق ایمان حرکت کند در درجه اول باید همه مردم و مسئولان فرهنگمان را درست کنیم زیرا منشا فساد در جامعه، فرهنگ نادرست است.
حجت الاسلام مختاری اظهار داشت: ما نباید از جمهوری اسلامی هم انتظار معجزه داشته باشیم بلکه باید مردم و مسئولان درست عمل کنند تا قانون اساسی به خوبی عمل شود.
وی گفت: امام زمان( عج) که بنا نیست با شمشیر و زور دنیا را مدیریت کند بلکه ما باید به دنبال نظام توحیدی ناب باشیم تا زمینه ظهور با موج از پاکی فراهم شود.
خطیب جمعه بیرجند یادآور شد: وقتی موجی از عدالتخواهی ایجاد شود با ظهور حضرت حجت (عج) اکثریت مردم جهان به ایمان گرایش پیدا خواهند کرد و عده ای قلیل سرکش سرکوب خواهند شد.
حجت الاسلام مختاری ادامه داد: انقلاب اسلامی سال 57 آغاز یک انتظار فعال و سازنده بود و استکبار جهانی احساس خطر کرد و 40 سال است که می خواهد این منبع نور را خاموش و مردم را ناامید کند اما ملت ما نشان دادند که استکبار جهانی قدرتی پوشالی است و همیشه در قبال ایمان شکست خورده است.
وی افزود: تکیه اصلی در انفجار نور جوانان هستند که باید پایه های اصلی این مسیر را مقتدرانه در سایه ولایت برعهده گیرند و زمینه ظهور منجی عالم بشریت را فراهم آورند.
حجت الاسلام مختاری یادآور شد: مساله غیبت طولانی امام زمان(عج) از نظر عقلی و علمی کاملا ممکن است و علاوه بر بحث امکان، وقوع غیبت جزو مسلمات بین شیعه و سنی است.
وی گفت: در دوران غیبت باید انتظار سازنده و اصلاح گرایانه به وجود آید که وظیفه ای عمومی است و در بخش دوم وظیفه سلبی داریم تا خود و جامعه به دام شیاطین جن و انس نیافتیم.
امام جمعه موقت بیرجند افزود: امروز مهدویت جایگاه خود را در جهان اسلام پیدا کرده و استکبار جهانی به دنبال فتنه در مقوله های مختلف مهدویت هستند و حتی پروژه مهدی سازی را در پیش گرفتند تا نسخه تقلبی ایجاد کنند.
وی اضافه کرد: مردم اگر با فتنه گرانی مواجه شدند که به عمد در مقابل مهدویت قرار گرفتند آنها را به نیروهای امنیتی و اطلاعاتی که 15 شعبان متعلق به این عزیزان است معرفی کنند.
3215 * 6054
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

راهکارهای افزایش پروازهای بیرجند/آمادگی اتاق بازرگانی برای رونق

به گزارش خبرنگار مهر، محسن احتشام شب شنبه در کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی بیرجند که در خصوص بررسی و ارائه راهکارهای افزایش پروازهای بین بیرجند به مشهد و زاهدان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مشکلات کسب و کار تجار و بازرگانان خراسان جنوبی با فعالان اقتصادی سایر استان‌ها و تجار کشورهای همسایه موضوع پروازها است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند بیان کرد: بسیاری از تجار و فعالان اقتصادی سایر کشورها ترجیح می‌دهند به جای طی کردن مسیر هفت ساعته مشهد به بیرجند یا زاهدان به بیرجند با استان‌هایی ارتباط اقتصادی داشته باشند که در حمل و نقل سهولت بیشتری دارد.

احتشام ادامه داد: این در حالی است که سهولت حمل و نقل و ارتباطات هوایی برای تجاری که قصد خرید از واحدهای تولیدی خراسان جنوبی را داشته و یا قصدشان از سفر به استان ما گردشگری است بسیار حائز اهمیت است.

آمادگی اتاق بازرگانی برای مشارکت در اقتصادی کردن پروازهای فرودگاه بیرجند

وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی بیرجند در راستای اقتصادی کردن پروازهای بیرجند- مشهد- زاهدان در ابتدای شروع پروازها آماده همکاری است، افزود: واحدهای تولیدی نیز در این زمینه می‌توانند همکاری لازم را داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند یادآور شد: استاندار خراسان‌جنوبی نیز در زمینه گسترش و بهبود وضعیت پروازهای فرودگاه بیرجند و خراسان‌جنوبی بسیار مصمم است و این پیگیری‌ها دستور استاندار است که اتاق بازرگانی هم جهت اجرای آن مشارکت می‌کند.

هادی سلامی مدیرکل فرودگاه خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: فرودگاه بیرجند در نقطه استراتژیکی واقع شده است و به واسطه فاصله بیرجند با مراکز سیاسی، اقتصادی و تجاری کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل در خراسان‌جنوبی علاوه بر بحث پروازها در زمینه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای نیز جای کار بسیار وجود دارد، بیان کرد: در مناطقی که رونق تولیدی و اقتصادی فراهم است فعالان اقتصادی در زمینه ارتباط بین توسعه پایدار و رونق حمل و نقل دغدغه مند هستند.

صندلی‌های خالی و پروازهایی که لغو می‌شود

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی ادامه داد: در خراسان‌جنوبی و فرودگاه بیرجند گاه با سختی و تلاش و رایزنی‌های فراوان یک پرواز راه می‌افتد ولی به واسطه پر نشدن صندلی‌ها و مسائل اقتصادی پرواز لغو می‌شود.

سلامی با اشاره به اینکه فرودگاه‌ها اینترنت فیزیکی، اقتصاد سرعتی و اتصال دهنده نقش‌های مختلف کارآفرین به یکدیگر هستند، گفت: بی‌شک رونق پروازها به معنای رونق صادرات و واردات و حضور سرمایه گذاران، گردشگران، تجار و پزشکان و متخصصین رشته‌های مختلف در خراسان‌جنوبی است.

وی اظهار کرد: اگر به دنبال یک خط پروازی جدید هستیم باید با همدلی و به دور از فشارهای سیاسی بیندیشیم که چگونه می‌توان ۱۶۰ یا ۳۰۰ صندلی را از مسافر پر کرد تا پرواز برای شرکت هواپیمایی صرفه اقتصادی داشته باشد.

راهکارهای بهبود پروازهای فرودگاه بیرجند

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه یکی از راهکارها برای بهبود وضعیت پروازهای فرودگاه بیرجند ثبت یک ایرلاین برای استان است، بیان کرد: البته این اقدام یک کار بسیار سخت و نیازمند یک نیروی متخصص است.

سلامی ادامه داد: راهکارهای دیگر خرید هواپیما توسط بخش خصوصی و یا اجاره تضمینی صندلی (چارتر) است که فعالان اقتصادی خراسان‌جنوبی می‌توانند در این زمینه ورود پیدا کنند.

وی افزود: شاید فعال اقتصادی در اراک، همدان، زنجان و سمنان به واسطه نزدیک بودن به پایتخت بدون پرواز هم مشکلات خود را رفع کند ولی بدون پرواز چرخه اقتصادی در خراسان‌جنوبی لنگ می‌زند.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان‌جنوبی یادآور شد: زیر ساخت‌های بسیار خوبی در سال‌های اخیر در فرودگاه بین‌المللی بیرجند فراهم شده است و وجود باند پروازی با قابلیت نشست و برخاست همه نوع هواپیما، وجود دستگاه‌های کمک ناوبری و سیستم‌های ارتباطی، توسعه ترمینال و دیگر زیرساخت‌ها فرودگاه بیرجند را به سطوح بالا سوق داده اما بحث پرواز نیازمند خرد جمعی و کمک همه فعالان گردشگری، فعالان اقتصادی و مسئولین استان است

علیرضا خامه زر عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند اظهار کرد: خراسان‌جنوبی همواره موقعیت ویژه‌ای در بحث تجارت داشته و از این جهت زبانزد بوده است.

وی بیان کرد: اگر اتاق بازرگانی می‌خواهد در بحث اقتصادی کردن و رونق پروازهای فرودگاه‌های بیرجند در راستای تسهیل حمل و نقل مباحث مرتبط با تولید مشارکت داشته باشد بی شک واحدهای بزرگ تولیدی و برخی از نهادها و دستگاه‌های اجرایی نیز در این زمینه باید همکاری لازم را داشته باشند.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به مشکلاتی که نبود پروازها برای برخی همایش‌ها ایجاد می‌کند، ادامه داد: به عنوان مثال برای پرواز مهمانان همایش بین‌المللی لوت با مشکلات و سختی‌های فراوانی رو به رو بودیم.

پروازهای فرودگاه بیرجند تجاری شود

خامه زر با بیان اینکه پروازها باید از پروازهای اداری به سمت پروازهای تجاری برود، یادآور شد: پروازهای تجاری که حامل بازرگانان و فعالان اقتصادی استان‌های مختلف و کشورهای همسایه است موجب توسعه و رونق خراسان جنوبی می‌شود.

جلیلیان رئیس انجمن صنفی دفاتر خدماتی خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: سه روز پرواز بیرجند به مشهد و برعکس به شرط همکاری همه جانبه به راحتی پر می‌شود و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی بیان کرد: پروازها باید به گونه‌ای باشد که وقتی کسی یک روزه در مشهد یا تهران کاری داشته باشد به راحتی بتواند بلیط رفت و برگشت را تهیه کند.

در نهایت تصمیم گرفته شده که موضوع چارتر (اجاره تضمینی صندلی) برای پرواز بیرجند- مشهد پیگیری شود.

کد خبر 4626092

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

عذرخواهی علیرضا بیرانوند از نیروی انتظامی

کلیدواژه: 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 امام جمعه موقت جهان خطبه های نماز جمعه سیل فتنه 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۰۰۷۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پای فرقه تیغ و مهتابی‌خور به دانشگاه بیرجند باز شد/ در به اصطلاح «قطب علمی شرق کشور» چه خبر است؟
 • انتصاب مدیرعامل جدید سازمان همیاری شهرداری‌های استان تهران
 • مدیرعامل جدید سازمان همیاری شهرداری‌های استان تهران منصوب شد
 • روند حرکت سازمان همیاری زنجان، رو به رشد است
 • تهران| تأسیس شرکت‌های مدیریت پسماند به سازمان همیاری‌ شهرداری‌ها محول شود
 • پرداخت تسهیلات اشتغال به بیش از ۲ هزار طرح در فارس
 • دیدار تیم های ملوان بندر انزلی و همیاری ارومیه
 • برخورد جدی با زمین خواران / جلوی دشمنان فرهنگ بایستید
 • ویژه‌نامه اخبار سیل دانشگاه شهید چمران اهواز منتشر شد
 • خطیب نماز جمعه تهران: آقای رئیسی! با افرادی که اقتصاد کشور را به هم ریخته‌اند، برخورد جدی کنید
 • خطیب جمعه بیرجند: فتح خرمشهر نتیجه تفکر توحیدی است
 • دشمنان می‌خواهند ایران را مجبور به مذاکره کنند تا از نفوذ منطقه‌ای ما جلوگیری کنند
 • قدرت دفاعی ایران خواب را از دشمن ربوده است/امروز هرگونه مذاکره در باب توان موشکى کشور مغایر با امنیت ملى کشور خواهد بود
 • اجازه سخن‬ گفتن‬ از‬ فتنه‌گر را‬ نمی‌دهیم
 • بیرجند| عزت و اقتدار ایران اسلامی نتیجه تفکر توحیدی است
 • مذاکره با دشمن هیچگاه فتح و پیروزی به همراه ندارد
 • خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود
 • خطیب جمعه اصفهان: دستگاه قضا با کسانی که در لفافه مسئولیت ایجاد اختلاف می‌کنند برخورد کند
 • امام علی(ع) پرورش یافته تفکر ناب توحیدی/ مذاکره علم بهترین عمل لیالی قدر