سرویس جامعه فردا: مرتضی طلایی عضو سابق شورای شهر تهران در گفت و گو با سایت فردا درباره وجود نابسامانی ها و چالش ها در مدیریت شهر تهران، گفت: «تهران در حوزه های مختلف با چالش روبروست از جمله سکونت در بافت های فرسوده که معضلی اساسی است و شهرداری تهران باید آن را در اولویت قرار دهد. شهرداری می تواند بدون صرف هزینه، بافت فرسوده را نوسازی کند.

دوم موضوع محیط زیست اعم از آلودگی هوا، آلودگی آّب، حاشیه نشینی و وضعیت بوستان هاست که شرایط قابل قبولی ندارد. زباله علی رغم اقدامات انجام گرفته، یکی دیگر از معضلات تهران است. تا زمانی که مخازن زباله در معابر و کوچه های شهر وجود دارند، نمی توان از عوارض ناشی از مافیای زباله تا پیامدهای گوناگون آن را در محیط زیست نادیده گرفت.»
وی افزود: «نظافت و بهداشت امری حیاتی و لازم برای شهر است اما نظافت شهر اکنون وضع قابل قبولی ندارد. همچنین از منظر شهری، تهران وضع نابهنجاری از لحاظ ساختمانی و نماهای ناهمگون دارد. در شورای شهر چهارم ما کمیسیون شهرسازی را فعال کردیم با این هدف که بتوانیم در این موضوع ورود پیدا کنیم. اما اکنون که دو دوره از تشکیل این کیمسیون می گذرد هیچ اتفاق خاصی در این حوزه رخ نداده و مساله بسیار مهمی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.»
طلایی بیان کرد: «از اولویت های شهر تهران می توان به توسعه حمل و نقل عمومی اشاره کرد. زیرساخت های خوبی در این زمینه انجام گرفته شد. اکنون مدیریت شهری می تواند سالانه حداق بالغ بر 20 کیلیومتر بر مترو اضافه کند. این میزان تا 50 کیلومتر هم قابل تغییر است. اگر دولت و مجلس دخالت کرده و دولت تعهدات قانونی را به شهرداری پرداخت کند، نظم بر سیستم حمل و نقل حاکم می شود و شاهد ترافیک های سنگین در ساعات پیک روز نخواهیم بود.»
عضو سابق شورای شهر تهران ادامه داد: «ساماندهی و سازماندهی تهران، مجموعه ای است که باید موضوعات مختلف را در آن مد نظر قرار داد و برای آن سیاست گذاری و برنامه ریزی کرد تا انتظاری که از تهران می رود را پاسخگو باشد. هر چند که به نظر می رسد در دو سال اخیر شاهد سکون و رکود در فعالیت های شهری در تهران هستیم.»
طلایی با تاکید بر اینکه بر اساس سند جامع ترافیک تهران، مترو باید توسعه پیدا کند، تصریح کرد: «اکنون کمتر از نیمی از ظرفیت مترو به دلیل نداشتن واگن، استفاده بهینه می شود. همواره دولت ها فارغ از اینکه مدیریت شهری در اختیار چه گروهی قرار دارد، حاضر نبودند تعهدات شان را نسبت به مدیریت شهری اعمال کنند. امروز که دولت، شورا و مدیریت شهری یکپارچگی دارند، دولت برای پرداخت بدهی هایش به شهرداری اقدامی را انجام نداده است.»
وی درباره طرح این مساله که شهرداری در دوره قبل بودجه زیادی را در اختیار داشته و اکنون این میزان بودجه در اختیار شهرداری نیست، گفت: «مدیریت دارای اصل مهمی به نام «ریسک» است. در دوره قبل شهرداری، مدیریت ریسک بالا بود. یعنی شجاعت و شهامت بالایی برای ورود به عرصه هایی که تصور می شد امکان ندارد به وقوع پیوست که موفق هم بودند. بودجه شورای سوم نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان بود و ما بودجه را در پایان دوره چهارم به 20 هزار میلیارد تومان افزایش دادیم.»
عضو سابق شورای چهارم شهر تهران اضافه کرد: «بخشی از درآمدها نقدی و بخشی دیگر غیر نقدی بود. یکی از شجاعت های مدیریت شهری در دوره قبل، دیده شدن بودجه غیرنقدی در شهرداری بود. بودجه نقدی و غیر نقدی شهرداری در دوره قبل به مرز 20 هزار میلیارد تومان رسید. از سه سال گذشته تاکنون بر حسب رشدی که در بودجه شورای سوم و چهارم داشتیم که با ادامه آن مسیر بودجه شهرداری می توانست به 25 هزار میلیارد تومان می رسید.»
وی با بیان اینکه مدیریت شهری باید در موضوع درآمدهای پایدار و تامین منابع مالی جدید به روز باشد، گفت: «یکی از اقداماتی که در سال آخر شورای شهر چهارم مصوب کردیم و اگر شهرداری انجام داده بود بسیاری از مشکلات آن رفع می شد، خصوصی سازی فروشگاه های شهروند و نمایشگاه شهر آفتاب بود. ما به شهرداری اجازه فروش این دو مجموعه را دادیم. از سوی دیگر این امکان داده شد تا با بانک شهر مذاکره برای فروش این مجموعه ها انجام شود. در نتیجه بدهی های شهرداری به بانک شهر کم و سود دریافت وام هم کاهش می یافت که این به نوعی کسب درآمد محسوب می شد. در این روند شهرداری از تصدی گری فاصله می گرفت و سیاست گذار می شد.»
طلایی تصریح کرد: «نظام اجرایی ما نظام دولت محور است. شهرداری به دنبال آن است که همه کارها را در اختیار خود داشته باشد. به نظر می رسد اگر مسیر گذشته ادامه پیدا می کرد، شهر دچار رکود و سکون نمی شد. گنجی که عده ای عنوان می کنند در دوره قبل شهرداری وجود داشته هنوز هم هست و اکنون در اختیار دوستان ماست و می توانند از آن استفاده کنند. این گنج همواره بوده، هست و خواهد بود. بسیاری از ظرفیت های بالقوه در تهران وجود دارد که اگر بهینه شود به درآمدهای شهرداری تهران اضافه می کند.»
گنجی که عده ای عنوان می کنند در دوره قبل شهرداری وجود داشته هنوز هم هست و اکنون در اختیار دوستان ماست و می توانند از آن استفاده کنند. این گنج همواره بوده، هست و خواهد بود. بسیاری از ظرفیت های بالقوه در تهران وجود دارد که اگر بهینه شود به درآمدهای شهرداری تهران اضافه می کند.
وی در پایان سخنانش گفت: «صحبت های که عنوان می شود شهرداری در دوره قبل بدهکاری به بار آورده، غیرکارشناسی است. بزرگراه هایی مانند همت و حکیم که چند سال قبل احداث شدند با هزینه های فعلی امکان ساخت آنها وجود نداشت. تمام اقدامات عمرانی صورت گرفته در شهر تهران بر اساس طرح جامعی بوده که از قبل از انقلاب نوشته شده و شهرداری تهران آن را پیاده سازی کرد. دوستان ما نیز روی گنج نشسته اند. باید کار کرد تا ثروت تولید شود. از طریق کار ثروت هم تولید می شود.»

منبع: فردا

کلیدواژه: مرتضی طلایی بودجه شورای شهر چهارم هزار میلیارد تومان شهرداری تهران مدیریت شهری دوره قبل مدیریت شهر شورای شهر شهر تهران

تحریف و تخریب ظریف؛ وزیر خارجه درباره مذاکره با آمریکا چه گفته بود که دلواپسان برآشفته شدند؟

«هاریسون‌ گیت»؛ چرا امثال عباس تبریزیان، آیت‌الله می‌شوند و پرطرفدار؟

نامه علی مطهری به شورای نگهبان: دایه دلسوزتر از مادر نباشد

اصولگرایان پیروز میدان بی‌رقیب انتخابات مجلس؟ در انتخابات باشيم يا نباشيم؟

زلزله، خان زنیان شیراز را لرزاند

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۵۵۹۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

لایحه بودجه سال ۹۹ شهرداری مشهد به شورای شهر تقدیم شد

شهردار مشهد در باره این لایحه گفت: ماموریت اساسی شهرداری تحقق مضامین راهبردی برنامه عملیاتی در سال سوم است که این مهم در لایحه بودجه مورد توجه قرار گرفته‌ و تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم که عقب ماندگی از برنامه نداشته باشیم.
محمد رضا کلائی افزود: در این لایحه نسبت بودجه جاری به بودجه عمرانی ۳۰ به ۷۰ است و گرچه طبق  قانون تا ۶۰ درصد می‌توانیم صرف بودجه جاری کنیم اما همواره نسبت ۳۰ به ۷۰ را حفظ کرده‌ایم.
وی ادامه داد: لایحه بودجه سال ۹۹ شهرداری از نظر منابع ۱۲۷ هزار و ۹۲۰ میلیارد ریال و از نظر مصارف ۱۱۸ هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال است.
وی گفت: در این لایحه ۱۴ هزار و ۷۶۰ میلیارد ریال برای بهسازی خطوط ریلی، هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای پروژه‌های بازآفرینی شهری، چهار هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برای توسعه و بهبود فضای سبز و سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال نیز برای تملک‌ها در نظر گرفته شده‌ است.
شهردار مشهد افزود: بودجه امسال نیز بودجه پرریسک بود و از آن هراس داشتیم اما امروز خوشحالم که به خوبی برنامه‌های این بودجه محقق شد، پروژه‌های متعدد شهری آغاز شد و پروژه‌های نیمه تمام نیز در دست اجراست.
وی ادامه داد: امیدوارم شورای شهر همچنان پشتیبان تیم مدیریت شهری باشد و براساس برنامه زمانبندی بتوانیم وعده‌ها را محقق کنیم.
در این جلسه لایحه بودجه سال ۹۹ شهرداری مشهد برای بررسی در کمیسیون‌ها و تصویب به شورای شهر مشهد تقدیم شد.
کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد دارای ۱۳ منطقه و ۴۴ ناحیه شهرداری است. شهرداری مشهد با افزون بر ۱۰ هزار کارمند، علاوه بر مدیریت و نظارت عالی بر شهرداران مناطق ۱۳ گانه این شهر هشت معاونت شامل حمل و نقل و ترافیک، خدمات شهری، فرهنگی و اجتماعی، فنی و عمرانی، شهرسازی و معماری، برنامه ریزی و توسعه، مالی و اداری، معاونت اقتصادی به اضافه تشکیلات مشاور و رییس حوزه شهردار را به عنوان زیرمجموعه خود دارد.

برچسب‌ها شهرداری مشهد مشهد افتتاح طرح اعتبار شورای اسلامی شهر مشهد

دیگر خبرها

 • پرفسور دومیری گنجی در زمره یک درصد دانشمندان برتر جهان معرفی شد
 • پرفسور دومیری گنجی دانشمند یک درصد برتر جهان معرفی شد
 • نوبخت: کشور را با بودجه ۳۸۳ هزار میلیارد تومانی اداره می‌کنیم/ وزیر صنعت: ۲۰ میلیارد دلار به کشور بازگشت/ یارانه ۷۲ هزار تومانی برای ۷۸ میلیون نفر/ کرونا، نفس نفت را برید/ افزایش قیمت دلار در بازار آزاد/ سکه به ۵ میلیون رسید
 • منابع بودجه سال آینده شهرداری 12 هزار و 792 میلیارد تومان است
 • بودجه شهرداری زنجان ۵۴۰ میلیارد تومان شد
 • ارائه بودجه ۹۹ شهرداری تهران یکشنبه آینده به شورای شهر
 • بودجه ۱۲ هزار و ۷۹۲ میلیارد تومانی سال ۹۹ تقدیم شورای شهر شد
 • چهارمین جلسه دادگاه متهمان 249 میلیون دلاری
 • اولین جلسه رسیدگی به اتهامات مرتضی فلاح اشتری و ۱۱ متهم دیگر
 • قوانین ارث بردن زن ازشوهرفوت شده
 • جایزه مدیریت موفق ملی در انقلاب صنعتی چهارم به شرکت ایرانسل رسید
 • زمان و مکان برگزاری مرحله چهارم کاراته وان ایران اعلام شد
 • دوری دوهفته‌ای پورعلی گنجی از ترکیب العربی
 • مسئولان استان به اتفاقات بازی خوشه طلایی و آلومینیوم رسیدگی کنند/برای این فوتبال متاسفم
 • مشروح اولین جلسه دادگاه فلاح اشتری و ۱۱ متهم اخلال در نظام ارزی کشور
 • دوری ۲ هفته‌ای پورعلی‌گنجی از ترکیب العربی
 • جام جهانی یخ‌نوردی| صفدریان چهارم شد
 • تیم آلومینیوم اراک مقابل خوشه طلایی ساوه به پیروزی رسید
 • پرونده ویژه شهید مرتضی ابراهیمی در ماهنامه فکه