به گزارش ایلنا، کارگران بازنشسته در مقایسه با باقی مزدبگیران بازنشسته، از حقوق و مزایای کمتری برخوردارند؛ در شرایطی که براساس آمارهای رسمی، ۶۰ درصد کارگران بازنشسته، حداقل‌بگیر هستند و تا پیش از اعمال افزایش مستمری‌های ۹۸، دریافتی آنها حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است، متوسط مستمری بازنشستگان کشوری یا همان کارمندان سابق دولت، دو میلیون تومان است.

 

وضعیت بغرنج معیشتی کسانی که سی سال تمام در بخش‌های مختلف صنعت، تولید و خدمات کشور مشغول به کار بوده‌اند، برآیند مستمری پایین و خدمات ناکافی درمانی‌ست که آنها را مجبور می‌سازد برای بهره‌مندی از درمان و سلامت کیفی، هزینه‌های مازادی به نام «بیمه تکمیلی» بپردازند؛ به اینها بیفزایید پایین بودن دریافتی بازنشستگان نسبت به شاغلان هم‌تراز. بازنشستگان از بسیاری از مزایای مزدی زمان اشتغال مانند حق اضافه کاری و حق شیفت و یا حق سنوات، محرومند و آنچه پایانِ هر ماه نصیب آنها می‌شود، بسیار کمتر از شاغلانِ هم‌تراز است.

با این حساب می‌توان خواسته‌ها و دغدغه‌های کارگران بازنشسته را به ترتیب اولویت اینگونه معرفی کرد: مستمری‌ها و افزایش آن، بیمه تکمیلی و خدمات درمانی ارائه شده و در نهایت بحثِ «همسان‌سازی» و یا هم‌ترازی.

مستمری بازنشستگان چند درصد زیاد شد؟

در شرایط فعلی، بحث مستمری‌ها و میزان افزایش آن مهم‌ترین دغدغه‌ای است که برای بازنشستگان تامین اجتماعی مطرح است؛ براساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی باید براساس دو ضابطه افزایش یابد؛ اول، میزان افزایش حداقل حقوق کارگران که هر ساله در شورای عالی کار تعیین می‌شود و دوم، نرخ تورم رسمی.

در اسفند ماه ۹۷، حداقل مزد کارگران ۳۶.۵ درصد زیاد شد و سایر سطوح مزدی ۱۳ درصد به اضافه ۲۶۰ هزار تومانِ ثابت افزایش یافت و در نهایت پس از پیشنهاد مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، در شانزدهم اردیبهشت، مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی نیز دقیقاً مطابق کارگران شاغل افزایش یافت؛ یعنی ۳۶.۵ درصد برای حداقل مستمری و ۱۳ درصد به اضافه ۲۶۰ هزار تومان برای سایر سطوح مستمری‌ها.

متن مصوبه دولت به این شرح است:

«از تاریخ ۱۳۹۸/۱/۱ کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کار افتادگی و مجموع مستمری بازماندگان مشمولین قانون تأمین اجتماعی که تا پایان سال ۹۷ برقرار شده‌اند، برای دریافت‌کنندگان حداقل مستمری به مبلغ ۱.۵ میلیون تومان (۱۵,۱۶۸,۸۱۰ ریال)، به میزان ۳۶.۵ درصد و برای سایر سطوح به میزان ۱۳ درصد مستمری آنان در پایان اسفند ماه ۹۷ به علاوه مبلغ ثابت ۲۶۱ هزار تومان (۲,۶۱۱,۴۷۰ ریال) افزایش می‌یابد.»

یک روز پس از صدور این مصوبه در هیات دولت، محمدحسن زدا (سرپرست سازمان تامین اجتماعی) در مورد زمان پرداخت مابه‌التفاوت فروردین ماهِ مستمری بازنشستگان گفت: مابه‌التفاوت افزایش مستمری‌ها در سال ۹۸ تا پایان اردیبهشت‌ماه پرداخت و در غیر این صورت به پایان خردادماه موکول می‌شود.

حداقل مستمری سال ۹۸ چقدر است؟

با تعیین تکلیف افزایش مستمری ۹۸ و  اعلام زمان پرداخت مابه‌التفاوت‌ها، تنها چالشِ پیش روی بازنشستگان این است: ما امسال چقدر می‌گیریم؟

سرپرست سازمان تامین اجتماعی در همان نشست هفدهم اردیبهشت در جمع خبرنگاران در ارتباط با میزان دریافتی بازنشستگان حداقل‌بگیر گفت: امسال حقوق حداقل‌بگیران سازمان تامین اجتماعی ٣۶،۵ درصد افزایش می‌یابد که به‌طور میانگین هر مستمری‌بگیری که یک میلیون و ١٠٠ هزار تومان گرفته است، مستمری‌اش به یک میلیون و ۵٠٠ هزار تومان می‌رسد و با مزایای جانبی شامل حق همسر، حق اولاد، بن و حق مسکن این رقم به ٢ میلیون تومان می‌رسد.

این در حالیست که به گفته‌ی علی دهقان‌کیا (رئیس کانون بازنشستگان شهر تهران) بازنشستگان «حق اولاد» نمی‌گیرند و مزایای مزدی آنها به جز حداقل مستمری، محدود به حق مسکن، حق همسر و بن بازنشستگی است.

او در رابطه با میزان دریافتی بازنشستگان حداقل‌بگیر می‌گوید: پایه مستمری ۹۸، یک میلیون و ۵۱۶ هزار تومان است؛ حق مسکن ۲۲ هزار تومان، بن ۴۹ هزار تومان و حق همسر، ۴۵  هزار تومان است؛ بازنشستگان به هیچ‌وجه «حق اولاد» نمی‌گیرند.

اگر اعداد فوق را با هم جمع بزنیم، دریافتی مستمری‌بگیر حداقلی به زحمت به یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان می‌رسد؛  در واقع یک کارگر بازنشسته‌ی حداقل‌بگیر در سال ۹۸ با احتساب همه مزایا، نهایتاً یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد. با این حساب، مشخص نیست سازمان تامین اجتماعی چگونه ادعا می‌کند که دریافتی بازنشسته‌ی حداقل‌بگیر به دو میلیون تومان می‌رسد؟!

بیمه تکمیلی بازنشستگان چقدر است؟

بازنشستگانی که ۷ درصد از حقوق خود را در زمان اشتغال برای بازنشستگی و خدمات درمانی می‌پردازند، در زمان بازنشستگی نیز دو درصد از دریافتی‌شان برای خدمات درمانیِ «بیمه پایه» کسر می‌شود؛ با این وجود، بیمه پایه به هیچ‌وجه خدمات درمانیِ مکفی به بازنشستگان ارائه نمی‌کند و دقیقاً به همین دلیل است که بازنشسته «مجبور» است سراغ بیمه تکمیلی برود و هزینه اضافه پرداخت کند.

دهقان‌کیا در ارتباط با هزینه بیمه تکمیلی بازنشستگان که قرارداد آن حداقل تا آذر ماه ۹۸ همچنان با بیمه آتیه‌سازان حافظ برقرار است، می‌گوید: ما بازنشستگان به ازای هر نفر،  ماهانه ۳۸ هزار و پانصد تومان بابت بیمه تکمیلی می‌پردازیم. یعنی یک بازنشسته برای خود و همسرش ماهانه ۷۷ هزار تومان بابت بیمه تکمیلی می‌پردازد.

در واقع باید از آن یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان مستمری، ۷۷ هزار تومان را برای یک خانوار دو نفره‌ی بازنشسته کسر کنیم که در نهایت چیزی که برای این خانواده دو نفره باقی می‌ماند که باید با آن یک ماه تمام زندگی کنند، حدود یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومان است. بنابراین در این شرایط، بهتر نیست مطالبه‌‌ی «ارتقای سطح خدمات درمانی بیمه پایه» جدی گرفته شود تا بازنشستگان مجبور نشوند برای خدمات درمانی نرمال خود، هزینه اضافی بپردازند؟

همسان‌سازی چه می‌شود؟

مطالبه بعدی بازنشستگان تامین اجتماعی مشابه سایر بازنشستگان کشور، بحث همسان‌سازی و اجرای همترازی است؛ دهقان‌کیا در مورد این مطالبه می‌گوید: ما نمی‌خواهیم دولت برای ما بودجه علیحده برای همسان‌سازی اختصاص دهد؛ اگر همان بدهی‌های خود به سازمان تامین اجتماعی را که تا امروز به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده، بپردازد، سازمان بودجه کافی برای ارتقای معیشت بازنشستگان و اجرای همسان‌سازی خواهد داشت.

او مهم‌ترین ضرورت را همین پرداخت بدهی‌ها می‌داند و معتقد است اگر دولت خود را ملزم به پرداخت بدهی‌های سازمان نکند، نمی‌توان به اجرای همسان‌سازی حتی در آینده نه چندان نزدیک امیدوار بود.

با این حساب، بالا رفتن مستمری‌ها و پرداخت مزایای نقدی و غیرنقدی مناسب به بازنشستگان، ارتقای خدمات درمانی و بی‌نیازی تدریجی از بیمه تکمیلی و در نهایت تعهد دولت به انجام تکالیف قانونیِ خود می‌تواند فردای کارگران بازنشسته را بهتر از امروز سازد؛ البته اگر مدیریت سازمان تامین اجتماعی دلسوزانه منابع موجود را مدیریت کند و «تامین شایسته معاش بازنشستگان» را مهم‌ترین رسالت این سازمان بداند.

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

زلزله استان قزوین را لرزاند

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۶۳۸۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

پرداخت یک ماه حقوق معوق کارگران کارخانه روغن نباتی جهان و قول مساعد مدیر کارخانه برای پرداخت مابقی مطالبات تا پایان مهرماه/ رایزنی با سازمان تامین اجتماعی در زمینه تمدید دفترچه‌های درمانی کارگران

خبرگزاری میزان- حجت الاسلام و المسلمین صادقی نیارکی از پرداخت یک ماه حقوق معوق کارگران کارخانه روغن نباتی جهان و قول مساعد مدیر کارخانه برای پرداخت مابقی مطالبات تا پایان مهرماه خبر داد. تاریخ انتشار: 21:17 - 24 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۴۹۹۰۳

حجت الاسلام و المسلمین صادقی نیارکی رئیس کل دادگستری استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، اظهار کرد: پیرو دستورات رئیس قوه قضاییه در سفر به استان زنجان و تاکید نسبت به حل مشکل کارخانه روغن نباتی جهان که ماه‌ها تعطیل شده بود و کارگران آن ماه‌ها حقوق عقب افتاده داشته‌اند، پیگیری‌های لازم از سوی دستگاه قضایی انجام شد.

وی افزود: در این زمینه دو جلسه حدود چهار ساعته با مسئولان شرکت و مسئولان اجرایی استان زنجان و سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید برگزار و محصول جلسه دیروز بعدازظهر و امروز صبح به پرداخت یک ماه حقوق معوق کارگران و قول مساعد مدیر کارخانه برای پرداخت مابقی مطالبات آنان منجر شد.

رئیس کل دادگستری استان زنجان ادامه داد: مقرر شد تا پایان شهریور سه ماه حقوق معوق دیگر کارگران نیز پرداخت و سه ماه حقوق معوق دیگر نیز تا پایان مهر ماه واریز شود.

وی از رایزنی با سازمان تامین اجتماعی در زمینه تمدید دفترچه‌های درمانی بیمه تامین اجتماعی  نیز خبر داد و افزود: مطابق لیست بیمه تاکنون ۳۴ ماه بیمه کارگران پرداخت نشده بود که این مشکل هم امروز حل شد و تامین اجتماعی وعده داد که این مشکل را پیگیری و حل نماید.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی نیارکی بیان داشت: در صورت عدم تعهد مدیر این کارخانه به تعهداتش، این موضوع را پیگیری و در رابطه با این واحد صنعتی اعمال قانون می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری میزان، رئیس قوه قضاییه در سفر به زنجان درباره اعتراضات کارگران کارخانه روغن نباتی گفت: این افراد عنوان می‌کنند با واگذاری کارخانه به بخش خصوصی این مجموعه خوابیده و تاحدی حقوق‌ها نیز عقب افتاده است درحالی که قرار بود با واگذاری کارخانه به بخش خصوصی این مشکلات حل شود، آیا قرار بود مواد اولیه که استانداری به آن‌ها داده به کار گرفته نشود؟ آیا قرار بود کارگران بیکار شوند؟ آیا قراربود اینگونه خصوصی سازی کنیم؟ بدون شک حتما این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:

دستور رئیس قوه قضاییه در رابطه با پیگیری وضعیت کارگران کارخانه روغن نباتی جهان آیت الله رئیسی پای درد دل کارگران زنجانی نشست

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • پشتوانه اقتدار ایران، بازنشسته‌های نیروهای مسلح هستند
 • بازنشستگان نیروهای مسلح پشتوانه اقتدار ایران هستند
 • بازنشستگان نیروهای مسلح پشتوانه اقتدار ایران اسلامی هستند
 • رسیدگی به وضعیت بازنشستگان نیروهای مسلح در اولویت است
 • وزیر دفاع: بازنشستگان نیروهای مسلح پشتوانه اقتدار ایران اسلامی هستند
 • همسان سازی عیدی بازنشستگان قابل اجرا است ؟
 • ۵۱ هزار بیمه شده روستایی و عشایری در گلستان وجود دارد
 • فاصله زیاد حداقل دستمزد با معیشت کارگران
 • فاصله زیاد حداقل دستمزد با معیشت کارگران/مزد باید منطقه‌ای باشد
 • پرداخت عیدی کارگری به بازنشستگان پول می‌خواهد!
 • فروش سهام بانک رفاه کارگران بدون جلب رضایت بیمه‌شدگان جرم آشکار است/ با افزودن عوامل کاهشی به حداقل دستمزد مخالفیم
 • تعداد بازنشستگان فعال در شهرداری نادر است/ مهلت قانونی برای خداحافظی بازنشستگان در شهرداری
 • اعتراض کارگران هپکو از سر گرفته شد/ کارگران هپکو راه‌آهن را نبسته‌اند/ پرداخت حقوق به اسماعیل بخشی قانونی است/ گره زدن حداقل دستمزد به جغرافیا و سن، کارگران را از حقوق اولیه محروم می‌کند/ هدف از ساقط کردن حداقل دستمزد حذفِ پایگاهِ قانونی اعتراض‌هاست/
 • از بین بردن فاصله بین حقوق بازنشستگان و شاغلین در دستور کار وزیر جدید قرار گیرد
 • یاسوج| نماینده مجلس: مشکلات اقتصادی کشور نتیجه بی توجهی به اقتصاد مقاومتی است
 • اجرای بیانیه گام دوم انقلاب باید در دستور کار قرار گیرد/ دفترچه‌های درمانی نیروهای مسلح الکترونیکی می‌شود
 • هدف از ساقط کردن حداقل دستمزد، حذفِ پایگاهِ قانونی اعتراض‌هاست/ تشکل‌های کارگری حتی در حد کشاندن دولت به میز مذاکره تاثیرگذاری ندارند
 • گره زدن حداقل دستمزد به جغرافیا و سن، کارگران را از حقوق اولیه محروم می‌کند/ فاصله ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی مزد و هزینه‌های زندگی را چگونه توجیه می‌کنند؟!
 • پرداخت یک ماه حقوق معوق کارگران کارخانه روغن نباتی جهان/قول مساعد پرداخت بقیه مطالبات تا آخر مهر