خبرگزاري آريا - تهران- ايرنا- روزنامه فرصت امروز روز چهارشنبه 25 ارديبهشت ماه مطلبي با عنوان « رشد بي سروصداي اجاره خانه در تهران» درباره بررسي عوامل شش گانه اثرگذار بر نرخ اجاره بهاي مسکن را منتشر کرد.

نزديک شدن به فصل جابه جايي، قيمت هاي پيشنهادي در بازار اجاره روند صعودي به خود گرفته است. با اينکه کارشناسان مي گويند توان مالي مستأجران، پارامتر مهم تري نسبت به قيمت مسکن براي تعيين ميانگين نرخ اجاره بها محسوب مي شود، گزارش ها از رشد نرخ اجاره حکايت دارد.
البته گفته مي شود مالکاني که آپارتمان هاي خود را که بالاتر از نرخ اجاره مناطق عرضه مي کنند از شانس پاييني براي يافتن مستأجر برخوردارند و ممکن است فصل جابه جايي را از دست بدهند. به گزارش ايسنا و براساس اظهارات دفاتر اماک، به دنبال رشد 100درصدي قيمت مسکن، از عيد به بعد موجران 10 تا 40درصد اجاره ها را باا برده اند.
يکي از کارشناسان دفاتر اماک واقع در منطقه 8 تهران مي گويد: نرخ اجاره در هفته هاي اخير افزايش يافته و اين التهاب در واحدهاي نوساز محسوس تر است. در يک کام، واسطه هاي ملکي از افزايش 10 تا 40درصدي نرخ هاي پيشنهادي اجاره در ارديبهشت ماه امسال خبر مي دهند و گزارش هاي ميداني هم نشان مي دهد که عدم تناسب نرخ اجاره با درآمد مستاجرها، اين اقشار را اجبارا به اولويت هاي بعدي سوق داده است.
نقل مکان مستأجران به خانه هاي کوچک تر و قديمي تر
گزارش هاي ميداني نشان مي دهد به دليل باارفتن نرخ اجاره، شاهد نوعي تغيير رفتار در اين بازار هستيم؛ نقل مکان اجاره نشين ها به خانه هاي متناسب با استطاعت مالي از فصل جابه جايي سال قبل کليد خورد و بنا به گفته واسطه هاي ملکي، اين روند امسال شدت بيشتري به خود گرفته است. يک خانم جوان که در منطقه ولنجک اجاره نشين است مي گويد سال قبل ماهيانه 3ميليون تومان اجاره پرداخت مي کردم ولي امسال صاحب خانه گفته بايد ماهي 8 ميليون تومان پرداخت کني، به همين دليل قصد دارم به منطقه اي که توان پرداخت داشته باشم نقل مکان کنم.
مشاوران املاک مي گويند موضوعاتي از اين دست را به طور روزانه شاهد هستند. حرکت به سمت خانه هاي کوچک تر، قديمي تر و محله هاي ضعيف تر، مهم ترين ويژگي بازار اجاره در هفته هاي اخير است.
جهش اجاره در واحدهاي لوکس
در هفته هاي اخير التهاب اجاره بها در آپارتمان هاي لوکس، نوساز و بزرگ متراژ شمال شهر، بيشتر از ديگر مناطق ديده مي شود. با اين حال به دليل عدم موفقيت بسياري از مالکان در فروش اين واحدها پيش بيني مي شود در فصل جابه جايي وارد بازار اجاره شوند و ممکن است به تعادل قيمتي کمک کنند.
کوچ اجاره نشين ها به اطراف تهران
با اينکه اجاره بها نسبت به قيمت مسکن از رشد کمتري برخوردار بوده، اما رقم هاي کنوني هم با توان مالي بسياري از مستأجران تناسب ندارد. از سال گذشته گزارش هايي مبني بر مهاجرت اقشار اجاره نشين به شهرهاي اطراف تهران شنيده مي شد و پيش بيني کارشناسان اين است امسال هم اين روند ادامه پيدا کند. براساس آمار از سال 1390 تا 1395 استان هاي البرز، گيان و مازندران بيشترين مهاجر را از تهران داشته اند؛ برخي به قصد خريد و برخي ديگر به قصد اجاره. کرج، گرمدره، شهريار، مارد، فرديس، انديشه، پرديس، پرند و هشتگرد مقاصد اجاره نشين ها عنوان مي شود.
مسکن استيجاري همچنان در حد حرف
در بسياري از کشورهاي توسعه يافته، توليد و عرضه مسکن استيجاري دولتي به عنوان يک راه حل براي کنترل بازار اجاره بها در دستور کار قرار دارد. در ايران نيز از سال 1392 طرح مسکن استيجاري در قالب مسکن اجتماعي مطرح شده، اما به دليل عدم اختصاص بودجه کافي، شکلي عملياتي به خود نگرفت و مي توان گفت بازار اجاره کماکان در اختيار بخش خصوصي قرار دارد.
ساز و کار آن هم کاما سنتي و توسط مالکان مديريت مي شود. در روزهاي اخير سيستم بانکي بسته اي را در دستور کار خود قرار داده که طبق اعام مديرعامل بانک مسکن به هر دو طرف عرضه و تقاضا در اين بسته توجه شده است. رحيمي انارکي درباره گروه هاي اجاره نشين بيان کرد: با توجه به شرايط موجود و براي مديريت اجاره بهاي پرداختي از سوي مستأجران، براي اولين بار بانک عامل بخش مسکن در اين حوزه ورود پيدا و ابزارهاي جديدي تدوين کرد.
6عامل اثرگذار بر نرخ اجاره بها
در شرايط طبيعي، قيمت مسکن مهم ترين عامل تعيين نرخ اجاره بها عنوان مي شود. با اين وجود بررسي ها نشان مي دهد عواملي همچون کاهش يا افزايش نرخ سود بانکي، مقايسه بازده سرمايه گذاري در بخش اجاره نسبت به فروش آپارتمان، نرخ تورم، نرخ بيکاري و توان خريد اقشار اجاره نشين در نوسانات بازار اجاره در ايران تاثيرگذار است. امسال با توجه به کاهش نرخ سود بانکي، تمايل مالکان به دريافت رهن کاهش يافته و بيشتر ترجيح مي دهند که اجاره ماهيانه بيشتري دريافت کنند. از سوي ديگر به دليل ايجاد تورم در کليه سطوح اقتصادي، توان مستأجران براي پرداخت اجاره بها پايين آمده است. کارشناسان معتقدند منحني رشد اجاره بها با قدرت پرداخت اجاره نشين ها رابطه مستقيم دارد.
تهرام/8138/
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دولت تکلیف جدیدی برای بنگاهها در قراردادهای اجاره تعیین کند

تهران- ایرنا- نایب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: تنش در بازار مسکن فشار زیادی بر مستاجران وارد می سازد و دولت باید تکلیف جدیدی برای بنگاههای املاک مشخص سازد تا قراردادها با هر قیمتی بسته نشود.

سید احسن علوی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: نشست های متعددی با وزیر راه و شهرسازی در ارتباط با کنترل قیمت اجاره بها برگزار شده که به این نتیجه رسیدیم که در گام نخست باید عرضه و تقاضا در بخش مسکن متعادل شود و ساخت واحدهای مسکونی بیشتری در کشور انجام شود.
وی افزود: نرخ اجاره بها برگرفته از قیمت ساختمان است و چنانچه کاهش قیمت مسکن اجرایی نشود، مستاجران مجبور به پرداخت اجاره های بیشتری خواهند شد.
به گفته علوی، قیمت های اوج گرفته خانه در شهر تهران که بخشی از آن مربوط به آگهی های سوداگران مسکن در فضای مجازی می شود و موجب افزایش غیر واقعی اجاره خانه در تهران شده است.
نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی، موضوع تعهدات دولت در ارتباط با ساخت 440 هزار واحد مسکونی در کشور را یادآور شد وگفت: ساخت خانه برنامه بلند مدت برای کنترل قیمت ها وکاهش فشار روی مستاجران است و در شرایط فعلی باید به دنبال راه حل های کوتاه مدت مانند کنترل فضای مجازی و مرجع قرار گرفتن سامانه «سابا» ( اطلاعات بازار املاک ایران مربوط به وزارت راه وشهر سازی) برای تعیین نرخ املاک باشیم.
نماینده مردم سنندج با بیان اینکه چنانچه قیمت ساختمان را متعادل سازیم، قیمت اجاره خانه هم متعادل می شود، گفت: سامانه تعیین قیمت ملک بر روی قیمت اجاره بها هم تاثیر می گذارد ولازم است منبع تعیین قیمت ها نرخ آخرین معاملات ثبت شده در سامانه «سابا» و نه آگهی های دلالان در فضای مجازی باشد.
علوی پیرامون این پرسش که آیا مجلس طرح فوری برای کنترل قیمت اجاره بها بویژه در ارتباط با بر اَبَرشهر تهران دارد، گفت: تعیین نرخ اجاره بها موضوعی توافقی بین صاحبخانه و مستاجر است، با قانون جدید نمی توان مانع آن شد ؛ مجلس می تواند دولت را متعهد به ساخت خانه های بیشتر سازد، ضمن اینکه دولت باید بنگاههای املاک را موظف سازد که قراردادها با هر قیمتی بسته نشود.
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اخذ مالیات از خانه های خالی را ترمزی برای توقف کاهش قیمت خانه دانست وگفت:حدود سه میلیون و400 هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که در برهم زدن تعادل در بازار مسکن تاثیر مسقیمی گذاشته است.
اقتصام**الف.و**1559

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

کنکور به تعویق افتاد؟

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۱۵۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ابزار تشویقی دولت برای تعیین سقف اجاره‌ مسکن
 • اجاره‌بها با مشوق مالیاتی کم نمی‌شود/تحمیل رقم مالیات، به مستأجر
 • افزایش اجاره‌ بها ضابطه‌مند می‌شود
 • ابزار تشویقی دولت برای تعیین سقف اجاره‌بهای مسکن/ معافیت مالیاتی برای موجران قانون‌مند
 • کمیته سقف اجاره‌بهای مسکن آغاز بکار کرد
 • افزایش اجاره‌بهای مسکن ضابطه‌مند می‌شود؟
 • افزایش نرخ اجاره‌بهای مسکن ضابطه‌مند می‌شود؟
 • پای حرف مردم کردستان|هیچ نظارتی بر قیمت‌های بی‌ضابطه مسکن وجود ندارد/ اجاره‌های دل‌بخواهی در مناطق مختلف سنندج
 • افزایش ۱۰۰درصدی نرخ اجاره بها، مستاجران را نقره داغ کرده است
 • خبر خوش برای اجاره‌نشین‌ها/ سقف اجاره بهای مسکن به‌زودی تعیین می‌شود
 • خبر خوش؛ دولت برای اجاره‌بها سقف تعیین می‌کند
 • گذری بر افزایش لجام گسیخته بهای رهن و اجاره آپارتمان‌های نقلی در پایتخت/ سیگنال کاهش قیمت‌ها از چهارراه استانبول به بازار سکه تهران/ ترخیص ۳ هزار و ۳۰۰ خودروی وارداتی از گمرک/ افغانستان: واردات فراورده های نفتی از ایران ممنوع!
 • تاثیرات مخرب شوک ارزی بر اجاره‌نشین‌ها
 • تعیین سقف افزایش اجاره‌بها توسط دولت
 • خبر خوش برای اجاره‌نشین‌ها/ تعیین سقف اجاره بهای مسکن به‌زودی
 • افزایش اجاره‌بها، ضابطه‌مند می‌شود/کمیته سقف اجاره‌بهای مسکن آغاز به کار کرد
 • وزارت راه و شهرسازی از تعیین سقف اجاره بها خبر داد
 • خبر خوش برای اجاره‌نشین‌ها
 • رشد ١٠ تا ١٥ درصدی نرخ اجاره بها/ افزایش قیمت مسکن عامل مهاجرت به اطراف شهر‌ها