راهکار یک روزنامه اصلاح طلب برای به اصطلاح نجات برجام، همان خواسته ترامپ و بولتون و پمپئو و نتانیاهو است.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******


باید برای نجات برجام با آل سعود مذاکره کنیم!

روزنامه اعتماد در یادداشتی با عنوان «نجات برجام» نوشت: «سردرگمی و سیاست منفعلانه عربستان فرصت خوبی است تا کشور ما با عربستان وامارات وارد مذاکره شده و خطرات جنگ نیابتی احتمالی را به آنان گوشزد کرده و راهکارهای عملی دست یافتن به صلحی پایدار در منطقه به عنوان همسایه ای خیرخواه و صدیق را به آنان نشان دهد.

این حرکت خردمندانه، نه نشانه ضعف قلمداد خواهد شد نه نشانه ترس بلکه تدبیری است برای نجات برجام. در اوضاع کنونی هر سیاست تنش زا و تفرقه آمیز چه در ابعاد داخلی و چه در سیاست خارجی به نفع و در جهت منافع آمریکاست و هر سیاست وحدت زا و تنش زدا، درست در ضدیت سیاست های ترامپ است.

باید تلاش کرد و برجام را نگه داشت. نه به خاطر خود برجام و نه به خاطر محاسن و معایب آن. فقط به خاطر اینکه هدف ترامپ از بین بردن آن است. اکنون یکی از موثرترین و میان برترین راه ها برای نجات برجام، ترمیم و احیای روابط با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به خصوص عربستان است.


این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «اکنون فارغ از هرگونه هیاهو و گسیختگی و انشعابات سیاسی داخلی باید به فکر ایجاد صلح در منطقه با هدف نجات برجام بود. اکنون جسم بی جان برجام در دستان مدبرانه وزارت امور خارجه است. بدون فوت وقت باید عملیات احیا و بازگرداندن آن را انجام داد. سیاست های دقیق صلح آمیز منطقه ای ایران و ترمیم روابط با کشورهای منطقه، این باور را در جهان غرب و در میان کشورهای مذاکره کننده با ایران صدچندان می کند که ایران به دنبال صلح واقعی است و همین اطمینان اروپاییان را در حفظ برجام مصمم تر از گذشته خواهد کرد».


کلیدواژه هایی همچون «تلاش ایران برای اجرای سیاست های دقیق صلح آمیز منطقه ای»، «ترمیم روابط با کشورهای منطقه از جمله عربستان»، «لزوم اثبات صلح آمیز بودن اقدامات منطقه ای ایران به اروپایی ها» همگی در یک کلیدواژه خلاصه می شود و آن چیزی نیست جز «برجام منطقه ای».


راهکار این روزنامه اصلاح طلب برای به اصطلاح نجات برجام، همان خواسته ترامپ و بولتون و پمپئو و نتانیاهو است.


ترامپ بارها مدعی شده است که برجام ناقص است و باید با برجام منطقه ای و برجام موشکی تکمیل شود. مقامات تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه، آلمان) نیز پس از خروج آمریکا از برجام، به نیابت از واشنگتن همین مسئله را مطرح کرده بودند.


یک سوال؛ چرا باید برای اثبات صلح آمیز بودن اقدامات منطقه ای خود با آل سعود مذاکره کنیم؟! آیا رژیمی که در سال های اخیر زنان و کودکان بی گناه را در یمن و بحرین و عراق و سوریه به خاک و خون کشیده است، بویی از انسانیت و صلح برده است؟! آیا باید جنایت آل سعود در فاجعه تلخ منا را فراموش کرد؟! فاجعه ای که حدود ۵۰۰ ایرانی در آن به شهادت رسیدند، مذاکره با آل سعود که حامی داعش و دیگر تروریست های تکفیری در منطقه بوده، مصداق صلح امیز بودن اقدامات منطقه ای ایران است؟! چرا ما باید به تروئیکای اروپایی که کارنامه سیاهی در جنایت در منطقه- از تجهیز صدام به سلاح شیمیایی تا حمایت از داعش و جنایت در یمن- دارد، صلح آمیز بودن اقدامات منطقه ای خود را اثبات کنیم؟!


طیف اصلاح طلب اصرار دارد که بلنگوی ترامپ در ایران باشد. یک روز با دروغ «دوراهی جنگ و صلح» و روز دیگر با جاده صاف کنی برای «برجام منطقه ای».

ترفند «اختیارات محدود» صدای اصلاح طلبان را هم درآورد

روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم «غلامرضا ظریفیان» با عنوان «اختیارات رئیس جمهور و نوع ساختار کشور» نوشت: «دولت به دلیل اینکه منابع متعدد در اختیار و توانایی‌های مختلفی که در سازوکارهای مدیریتی خود دارد، خیلی قوی‌تر و جدی‌تر از آن چیزی که اکنون انجام می‌دهد می‌توانسته عمل کند. به طور مثال شاهدیم که در خود مدیریت وزارتخانه‌ها عمدتاً در دوره دوم می‌توان گفت که به نسبت دوره اول دولت مدیریت ضعیف‌تری داشته است. مخصوصاً که شرایط کنونی نیز شرایط خاص و ویژه‌ای است و دولت باید در این دوران قوی‌تر از گذشته ظاهر شود… می‌توانیم این نقد را داشته باشیم که در عرصه‌های منطقه‌ای و دیپلماسی در چنین شرایطی دراندازه‌های خود ظاهر نشده و عملکرد قابل نقدی دارد. در بخش‌های اقتصادی حداقل می‌شد به یکی دو بخش توجه بیشتری شود چرا که مدیریت‌های کنونی به نسبت مدیران قبلی بسیار ضعیف‌ترند. به طور مثال در عرصه صنایع و بازرگانی دولت می‌توانست خیلی قوی از آنچه اکنون عمل می‌کند، به فعالیت بپردازد».


در روزهای گذشته، روزنامه اصلاح طلب آرمان در مطلبی نوشته بود: «آقای روحانی به نکته‌ای اقرار کرده که می‌شد در همان ماه‌های اول کار به آن اشاره کرد، نه اینکه بعد از ۶ سال مطرح شود. آیا طرح این مسئله با چنین کلمات و چنین سیاقی به معنای آن نیست که مردم خیالشان از پاسخ به وعده‌ها آسوده باشد؟ نکته نهایی اینکه، طرح چنین سخنانی قبل از اینکه راهی به دهی باشد، می‌تواند به‌آسانی برهم زننده ساختارهایی باشد که از قضا ریاست جمهوری هم در آن تعریف می‌شود».


در سال ۹۲ و در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری، روحانی قسم جلاله خورد که «اگر مشکلات این کشور راه‌حل نداشت من کاندیدا نمی‌شدم». اما حالا علیرغم سپری شدن ۶ سال از عمر دولت، روحانی در اظهارنظری تأمل برانگیز گفته است که اختیارات دولت در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد و سیاست خارجی محدود است. متاسفانه دولت در زنگ حساب و موسم پاسخگویی، با ادعاهایی همچون «اختیارات محدود» و «کارشکنی در روند اقدامات دولت»، از ارائه گزارش عملکرد شانه خالی می‌کند.

روزنامه اصلاح طلب: هر چه خانم موگرینی بگوید!


روزنامه آفتاب یزد در مطلبی با عنوان «اروپا به دنبال بازی با زمان است» نوشت: «موگرینی تلاش می کند زمان راه اندازی اینستکس را مبهم اعلام کرده و بتواند با زمان بازی کند.

او مطمئناً به عمد زمان دقیق را اعلام نمی کند تا تصمیم گیرنده راجع به روند برجام، خود اروپا باشد و از طرفی مسیر گفت و گو را با ایران درباره برجام باز نگه دارد. حالا اگر این چند هفته ای که موگرینی وعده داده، ۶۰ روز یا ۹۰ روز باشد برای اروپا فرقی ندارد».


آفتاب یزد در ادامه نوشت: «اگر در مهلت ۶۰ روزه، تراکنشی در اینستکس اتفاق نیفتد، ایران اگر مطمئن باشد که اینستکس عملی می شود و به ایران کمک کننده است، ممکن است از اولتیماتوم خود صرف نظر کند».


این روزنامه اصلاح طلب ضمن اذعان به حیله گری اروپا در وقت کشی و سرپیچی از اجرای تعهدات برجامی، مدعی شده است که ایران باید با پذیرش وعده های سرِخرمن اروپا، از ضرب الاجل خود صرف نظر کند!


روزنامه آفتاب یزد پیش از این در صفحه اول خود و به نقل از موگرینی نوشته بود: «هر چه تهران بگوید»! این روزنامه اصلاح طلب همچنان مشغول بزک اروپا است. این در حالی است که بدعهدی اروپا حتی صدای اصلاح طلبان را نیز درآورده است.


در همین رابطه روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی با عنوان «اتحادیه اروپا، بهره مندی بدون هزینه» نوشت: «سه عضو اروپائی توافق برجام بی‌هیچ هزینه‌ای صرفاً با صدور بیانیه و اظهارات خود تلاش می‌کنند ضمن بهره‌مندی از برجام چنین وانمود سازند که گویا نقش مورد انتظار خود را در قبال توافق برجام ایفا کرده‌اند…مطابق ارزیابی دکتر ظریف وزیر امور خارجه، طرف‌های اروپائی فقط به یک درصد تعهداتشان عمل کرده‌اند.

بعلاوه سازوکارهای پیشنهادی برای تسهیل و تسریع در مبادلات ارزی و مالی از جمله «اینستکس» تاکنون صرفاً پیشنهادی بر روی کاغذ بوده و اقدام عملی ملموسی مشاهده نشده است…قرار نیست که ایران با حُسن نیت به تعهداتش عمل کند ولی طرفهای دیگر کمترین کاری برای عملیاتی کردن تعهدات خود انجام ندهند و صرفاً بیانیه صادر کنند و در عین حال طلبکار هم باشند و برای ایران مرتباً خط و نشان بکشند و با زبان تهدید سخن بگویند».

منبع: مشرق

کلیدواژه: رونق تولید وعده های روحانی بازار سکه و ارز بندر فجیره ویژه های مشرق آل سعود اصلاحات برجام عربستان سعودی موگرینی ویژه های مشرق ویژه های مشرق

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۸۴۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

نتایج نهایی انتخابات مجلس یازدهم| حذف اصلاح‌طلبان؛ انقلابیون اصولگرا مجلس را به دست گرفتند+اسامی

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت| واکنش مقامات ایران: مشکلی برای بازار ارز ایجاد نخواهد شد

تصاویر| خانه ۸.۵ میلیون دلاری جاستین بیبر

واکنش پزشکی‌ قانونی به اظهارات روحانی درباره کشته‌شدگان اعتراضات آبان: وظیفه‌ای برای اعلام آمار نداریم

قیمت کتاب حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است/حذف کتاب از سبد خانوار غیر عادی نیست

خبر بعدی:

نتیجه انتخابات؛ «رای به تغییر» در کل کشور

انتخابات یازدهمین دوره مجلس تمام شد و امروز محک حادثه در میان است. اکنون بهتر می‌توان درمورد تمام حرف و حدیث‌های پیشاانتخاباتی و میزان صحت و سقم آن‌ها به داوری نشست و افکار عمومی بهتر می‌تواند سره را از ناسره تشخیص دهد.

حوزه احزاب خبرگزاری فارس: انتخابات یازدهمین دوره مجلس تمام شد و امروز محک حادثه در میان است. اکنون بهتر می‌توان در مورد تمام حرف و حدیث‌های پیشا انتخاباتی و میزان صحت و سقم آن‌ها به داوری نشست و افکار عمومی بهتر می‌تواند سره را از ناسره تشخیص دهد.

نتیجه انتخابات مجلس یازدهم آن‌قدر وضع موجود را عیان و آشکار نفی می‌کند که اگر در یک کلام آن را «رای به تغییر» بنامیم پربیراه نگفته‌ایم. هم آرای تهران و هم شهرستان‌ها حاکی از این است که مردم کل کشور ادامه وضع موجود را بر نمی‌تابند و ورای برخی فضاسازی‌های سیاسی و رسانه‌ای، به گفتمانی رای می‌دهند که بتواند در عرصه عمل وضع موجود را به مسیری صحیح رهنمون کند.

*رای تهران؛‌ پیامی آشکار

اصلاح‌طلبان تهران از سرلیست تا افراد شاخص و تاثیرگذار لیست که سابقه چند دوره نمایندگی دارند، به طرز معناداری نتوانسته‌اند حتی جزو 33 نامزد اول باشند و در تعداد آرا، محمدرضا محجوب که پیشتر چهار دوره نماینده مردم تهران در مجلس بوده، پس از سه شخصیت انقلابی، نفر 34ام تهران شده و پس از آن از رتبه 36‌ام به بعد، به ترتیب سهیلا جلودارزاده، مجید انصاری (سرلیست اصلاح‌‌طلبان) و مصطفی کواکبیان حائز بیشترین رای مردم تهران شده و از ورود به بهارستان جامانده‌اند.

جالب اینکه در مناقشه فی‌مابین لیست 8حزب اصلاح طلب با لیست کارگزاران، بحث بر سر این بود که احزاب اصلاح‌طلب قصد قرار دادن 14نفر از نمایندگان فعلی فراکسیون امید در لیست داشتند که با مخالفت کارگزارانی‌ها مواجه شده بود. 14نفری که از هیچ کدامشان در 33رای اول مردم تهران خبری نیست.

علاوه بر این، شخصیت‌هایی مثل محمدحسن مقیمی استاندار سابق تهران و محمدرضا راه چمنی را باید به این لیست افزود که اساسا صحبت از آنها درمورد میزان اقبال از سوی مردم، به دلیل آمار پایین رای، محلی از اعراب ندارد.

*آیا فقط تهران به اصلاحات رای نداد؟

در بررسی گرایش سیاسی کاندیداهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در کل کشور، به آمار جالبی می‌رسیم. در کل کشور، این دوره اصلاح‌طلبان 760کاندیدا برای رقابت داشتند و اعتدال‌گرایان نیز که عموما خط و مشی نزدیکی با اصلاح طلبان دارند، 127 کاندیدا را به عرصه رقابت فرستاده بودند. همچنین همه این افراد به تایید شورای نگهبان رسیده بودند.

با این حال اقبال مردم به این اصلاح‌طلبان قابل بررسی است. برای مثال در حوزه انتخابیه دماند که همواره اقبال عمومی به سمت یک نماینده اصلاح طلب بود ولی این دوره مصطفی خانزادی کاندیدای اصلاح طلب رتبه سوم آرا را به خود اختصاص داده، علی محمد شاعری نماینده اصلاح‌طلب بهشهر سوم شده، فاطمه ذوالقدر عض فراکسیون امید رای نیاورده، جلال میرزایی نماینده اصلاح طلب ایلام و ناهید تاج‌الدین نماینده اصلاح‌طلب اصفهان از ورود به مجلس بعدی بازمانده‌اند.

همچنین همایون یوسفی از اهواز، حمدالله کریمی از بیجار، سکینه الماسی از دیر، کنگان و عسلویه، مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود، کمال دهقانی فیروزآبادی نماینده میبد، سید احسن علوی (فرزند وزیر اطلاعات)، محمدرضا خباز از کاشمر و احمد مازنی فقط بخشی از کاندیداهای اصلاح‌طلبی هستند که مردم ورود آنها را به مجلس یازدهم به صلاح ندیده‌اند.

* آیا رد صلاحیت‌ها آمار مشارکت را کاهش داد؟

در یک نظر سنجی توسط یکی از نهادهای دولتی آمار جالبی از گرایش مردم به انتخابات به دست می‌آید.

مشابه این آمار در سایر نظرسنجی‌های غیردولتی نیز متبلور است.47 درصد مردم در پاسخ به سوالی درخصوص دلیل عدم حضورشان در انتخابات، «مشکل معیشت» را عامل اصلی عنوان  کرده‌اند و 27 درصد نیز گفته‌اند که دولت ناکارآمد بوده است. جالب اینکه فقط 0/4درصد (چهاردهم درصد) یعنی کمتر از نیم درصد مردم رد صلاحیت‌ها را دلیل عدم مشارکتشان در انتخابات عنوان کرده‌اند.

*سهم رد صلاحیت‌ شورای نگهبان در عدم ورود نمایندگان فعلی به مجلس؟

بیایید آمار را کمی بررسی کنیم. از نمایندگان فعلی مجلس 248نفر در انتخابات مجلس ثبت نام کرده بودند و در بررسی‌ها، شورای نگهبان 75نفر آن‌ها را ردصلاحیت کرد و در نتیجه راه ادامه مسیر انتخابات برای 169نفر از آنها هموار بود.

اکنون 56نفر از این 169نفر موفق به کسب اعتماد و اقبال مردم شده‌اند و طبق آمار، نیروهای انقلابی و اصولگرا اکثریت این کاندیداهای پیروز را به خود اختصاص داده‌اند و 81درصد نمایندکان مجلس یازدهم را نیروهیا انقلابی تشکیل می‌دهد.

نکته مهم‌تر اینکه 117نفر از آمار 169نفری نمایندگان فعلی توسط رای مردم از ورود به مجلس بعدی بازمانده‌اند و این پیامی روشن دارد؛‌ مردم از ناکارآمدی مجلس دهم راضی نیستند و به دنبال این هستند که وضعی بهتر از وضع موجود روی کار بیاید.

اصلاح‌طلبان از ماه‌های گذشته تمام توان رسانه‌ای خود را متمرکز بر این کرده بودند که اصلاحات توسط شورای نگهبان قلع و قمع شده  و حتی این فضاسازی توسط شخصیت اول اجرایی کشور نیز دنبال شد و در یک تریبون رسمی رسما شورای نگهبان را به تلاش برای تک‌جناحی کردن کشور متهم کرد؛‌ ادعایی که امروز مردم با آرای خود به تغییر وضع موجود و ورود نیروها و روحیه انقلابی به جریان قانونگذاری و نظارت کشور امروز دیگر محلی از اعراب ندارد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • نمایندهِ دیپلمات از پارلمان رفت/غیبت چهره شاخص اصلاح‌طلب/کاندیدای پرحاشیه ایام تبلیغات بازهم نماینده شد/استاندار احمدی‌نژاد بازگشت
 • مبارزه با ویروس منفی نگری به سبک خانم بازیگر
 • مدعیان اصلاحات شکست سنگین خود در انتخابات را سانسور کردند
 • تحلیل قوچانی از میزان رای اصلاح طلبان؛ از شکست پیروزی می‌سازیم
 • حمله ستاره ذوب‌آهن به سرمربی تیمش؛ «او حق ندارد به ما بگوید بازیکن ضعیف»
 • اسماعیلی‌فر: یک نفر به سرمربی تیم بگوید ذوب‌آهن قبلا چه تیمی بوده است
 • مردم ۲ برابر شورای نگهبان رد صلاحیت کردند!
 • عملکرد مسئولان اصلاح طلب و اعتدالی در زمان اعلام فوتی‌ها موجب کاهش مشارکت شد
 • پیروانی: از حالا به فکر ۳ امتیاز دیدار با شهر خودرو هستیم
 • پیروانی: از حالا تمرکزمان روی بازی با شهر خودرو است
 • انصاریفرد: سپاهان نمی‌خواست بازی کند و باید تاوانش را هم پس بدهد
 • نتایج نهایی انتخابات تبریز | یک اصلاح طلب اول شد | معاون احمدی‎نژاد به پارلمان برگشت
 • اینک اصولگرایان و حجم معضلات!
 • مدیریت شهری با مردم در مورد ویروس کرونا شفاف سخن بگوید
 • غیبت لاریجانی به نفع زاکانی شد/خداحافظی با نماینده نجومی بگیر /یک اصلاح طلب از خوزستان راهی بهارستان شد +جدول
 • خالق سلفی حقارت؛ در گرگان هفتم شد+ عکس و فیلم
 • نتیجه انتخابات؛ «رای به تغییر» و «گفتمان انقلاب »نه به اصلاح طلبان و حامیان دولت
 • بذرپاش: نظارت بر قاچاق کالا و کنترل قیمت ارز از اولویت‌های مجلس آینده باشد/ خرازی: اگر اصلاح‌طلبی بگوید رهبری را قبول ندارم فریبکار است
 • مردم تهران دیگر به یاران هاشمی هم اعتماد نکردند +جدول
?>