تهران- ایرنا- مدیر واحد ساماندهی محدوده ها و طرح های ترافیک پایتخت تاکید کرد که اجرای طرح زوج و فرد از ابتدای تیرامسال لغو و بجای آن طرح رینگ دوم ترافیک(کاهش آلودگی هوا) اجرایی می شود.

عمار سعیدیان فر عصر چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: براساس تصمیم شورای ترافیک تهران از اول تیرماه طرح رینگ دوم ترافیک در روزهای عادی از ساعت 6:30 تا 19 و در روزهای پنجشنبه از ساعت 6:30 تا 13 در محدوده سابق زوج و فرد اجرا می شود.
وی ادامه داد: تمامی خودروها پلاک تهران در هر فصل می توانند 20 روز به محدوده این طرح به صورت رایگان وارد شوند و اگر بیش از این تعداد وارد شوند صاحبان این خودروها با مراجعه به سایت تهران من به نشانی my.tehran.ir باید عوارض ورود به این محدوده را بپردازند.
به گفته سعیدیان فر ساکنان محدوده زوج و فرد سابق از تخفیفات 50 درصدی در اجرای این طرح بهره مند می شوند.
مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح ترافیک با اشاره به اینکه ثبت نام از ساکنان محدوده‌ی زوج یا فرد از 14اردیبهشت ماه در سامانه‌ی «تهران من» آغاز شده، گفت: متقاضیان باید پس از ثبت‌نام در سامانه‌ی تهران من، مدارک مالکیت یا اجاره‌نامه و قبوض پرداخت شده عوارض نوسازی و پسماند خود را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارایه کنند تا آن‌ها بتوانند از تخفیف 50 درصدی ساکنان این محدوده استفاده کنند.
سعیدیان‌فر تاکید کرد: ساکنان محدوده‌ی طرح آلودگی هوا(زوج یا فرد) در نظر داشته باشند که تخفیف 50 درصدی همزمان با اجرای طرح کنترل آلودگی هوا یعنی از تیرماه اجرا می شود و تعرفه آن نصف طرح ترافیک خواهد بود و شهروندان می توانند در هر فصل 20 روز به این مناطق رایگان تردد کنند و پلاک آن ها مهم نیست.
** طرح های ترافیک 97 تا پایان اردیبهشت امسال معتبر است
وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که 31 اردیبهشت آخرین فرصت تمدید طرح ترافیک 97 است.
به گفته این مقام مسئول، تعرفه طرح ترافیک 98 از روز 17 فروردین امسال اعمال شده است.
سعیدیان‌فر خاطرنشان کرد: طرح ترافیک روزهای شنبه تا 4 شنبه از ساعت 6:30 تا 19 اجرا و در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی هیچ یک از طرح های ترافیکی پایتخت اجرا نمی شود.
وی یادآور شد: طرح کنترل آلودگی هوا برخلاف طرح ترافیک اصلی در روزهای پنجشنبه نیز اجرا می شود.
به گزارش ایرنا، هم اکنون براساس طرح زوج و فرد تردد خودروها از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه‌های نواب و چمران براساس آخرین رقم سمت راست پلاک خودروها است؛ بدین معنی که اگر آخرین رقم سمت راست خودرویی فرد باشد در روزهای فرد هفته و اگر زوج باشد در روزهای زوج هفته اجازه تردد در محدوده مذکور خواهد داشت.
همچنین محدوده طرح ترافیک از سمت شمال خیابان مطهری، از سمت جنوب خیابان شوش، از سمت غرب خیابان کارگر و از سمت شرق خیابان شریعتی و 17 شهریور است.
تهرام/9343//6139

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روزهای تلخ تئاتر کردستان؛ سردرگمی هنرمندانی که مکانی برای اجرا ندارند

وضعیت تئاتر استان کردستان آنقدر تلخ است که هنرمندان و بازیگران به‌دلیل نبود مکان مناسب در آپارتمان‌های شخصی، مکان‌های اجاره‌ای یا کوه و دشت تئاتر اجرا می‌کنند. ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۰ استانها کردستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، فرشید گویلی متولد سال 54  در سنندج، فارغ‌التحصیل مرکز آموزش عالی شهید بهشتی تهران، یکی از هنرمندان و فعالان عرصه بازیگری و نمایش است که علاوه بر آن نویسندگی چند فیلم‌نامه را در کارنامه هنری خود دارد.

گویلی در بسیاری از آثار قطب‌الدین صادقی کارگردان و نویسنده شاخص تئاتر ایران ایفای نقش دارد و به دلیل بازی حرفه‌ای وی، گاهاً نقش اول را بر عهده دارد. در ادامه گفتگوی خبرنگار تسنیم با این هنرمند کردستانی را بخوانید:

تسنیم: دو نمایش «سرود صد هزار افیلیای عاشق» و «چنور» به نویسندگی و کارگردانی قطب‌الدین صادقی این روزها در سنندج بر روی صحنه رفته‌اند که شما به‌عنوان مدیر اجرا و بازیگر در آنها مشارکت داشته‌اید، درباره ی این نمایش‌ها برایمان بگویید

گویلی: «سرود صد هزار افیلیای عاشق« و «چنور» به همراه نمایش‌های دیگری از استاد گرانمایه قطب‌الدین صادقی تحت عناوین «اصل بیست ویک» با موضوع حقوق شهروندی و کوله‌برها که به اوضاع نابسامان کوله‌برها در مناطق مرزی می‌پردازد، آثاری هستند که در دوسال گذشته به نویسندگی و کارگردانی وی و با مشارکت هنرمندان گروه تئاتر "ژین" به روی صحنه رفته‌اند.

برنامه ما برای نمایش آثار در سنندج این بود که در یک رپرتوار تمام کارها به اجرا در بیایند اما به‌دلیل نبود سالن‌های مناسب این امر محقق نشد، البته جای تأسف دارد در استان فرهنگی کردستان، حتی یک سالن اختصاصی اجرای نمایش وجود ندارد؛ بألاخره تصمیم بر آن شد که نمایش‌های «سرود صد هزار افیلیای عاشق با بازی شیرین معاذی و چنور با بازی بنده»، به‌دلیل اینکه مونودراما (تک پرسوناژ) و امکان به نمایش در آمدن در سالن‌های کوچک را داشتند، اجرا شوند.

تسنیم: در مورد موضوع نمایش «سرود صد هزار افیلیای عاشق» و «چنور» بیشتر توضیح دهید

گویلی: «سرود صد هزار افیلیای عاشق» به جنایت نسل‌کشی کُردها در جریان عملیات انفال توسط رژیم بعث می‌پردازد. انفال در هشت مرحله در فاصله سال‌های 1987 و 1988 برای نسل‌کشی کردها توسط صدام حسین به راه انداخته شد و طی آن 182 هزار نفر را زنده به گور کرد.

این نمایش، روایت هولناک زن بازیگری است که خود، همسر و گروه تئاترش قربانی انفال می‌شوند. آخرین نمایش که آنها تمرین کرده «هملت» شکسپیر بوده که این زن در آن ایفاگر نقش افیلیا بوده است. صحنه رویدادِ نمایش یکی از 284 گور دسته جمعی انفال در بیابانی نزدیک عربستان است. روایتِ زنِ بازیگر ترکیبی است در هم تندیده و جدایی ناپذیر از دیالوگ‌های افیلیا به هنگام دیوانگی و تصاویر هولناک و جنون‌آمیزی که او در انفال دیده است. برنامه‌ریزی ما طوری بود که سرود صد هزار افیلیای عاشق در سنندج مقارن با سالیاد این فاجعه انسانی به اجرا در بیاید.

نمایش «چنور» هم که بلافاصله پس از سرود صدهزار افیلیای عاشق به روی صحنه رفت، ماجرای یک دختر مبارز سنندجی است که در جریان کودتای 28 مردا 1332 دستگیر و پس از شکنجه‌های بسیار تیرباران می‌شود.

روایتگر جزئیات این ماجرا بر صحنه، مردی است که پس از 20 سال از غربت و سرمای روسیه مخفیانه به زادگاهش سنندج باز می‌گردد و در همان بدو ورود خود را به گورستان تایله این شهر می‌رساند تا با چنور، یار دیرینش که در خاک آرمیده دیداری تازه کند؛ در بازگوییِ مرد از آنچه بر آنها گذشته است در می‌یابیم که او یک شب در میکده‌ای نزد دوست روسِ خود پرده از این راز برمی‌دارد که یارِ یگانه‌اش «چنور» را در خواب دیده، فردای همان شب به اداره پلیس مخفی احضار و یکماه شکنجه و بازجویی می‌شود تا روشن گردد چرا، چگونه، با چه کسی و چه زمانی مخفیانه و غیر قانونی به زادگاهش بازگشته است.

بجنورد| مشکلات مالی و اعتباری امکان میزبانی جشنواره تئاتر رضوی را از خراسان شمالی گرفت‌تئاتری شدن پولاد کیمیایی و اعتراض وسیع در فضای مجازیچرا فکر می‌کنیم تئاتر فجر نمی‌تواند سودآور باشد؟

این بازجویی بر رابطه عاشقانه او و چنور متمرکز می‌شود و تأثیراتی از او به لحاظ فکری بر مرد گذاشته است چراکه چنورِ جوان بوده و مرد عاشقِ دلباخته وی و با شیفتگیِ فرآوان به وصال او می‌رسد اما در روز عقدشان نظامی‌های کودتاچی به همراه چاقوکشانِ اجیرشده هجوم می‌برند و جشن آنها را به عزا تبدیل می‌کنند؛ چنور زندانی و پس از مدتی کوتاه اعدام می‌شود. مرد که در وجود چنورِ پرو بال شکسته ترس از مرگ احساس می‌کند و راهی برای رهائیش نمی‌بیند، تصمیم می‌گیرد با سرهم کردن قصه‌ای، دست کم دلیری و شجاعت را به هنگام مرگ به او باز گرداند تا همچون گذشته الگوی آزادی‌خواهیِ همراهانش باقی بماند.

بازجوها اعلام می‌کنند که از همان ابتدا اطلاع داشته‌اند که او جایی نرفته و بیگناه است و دلیل آن همه خشونت را این‌گونه عنوان می‌کنند «که او حق ندارد حتی در خواب هم سرزمین مادری را دوباره ببیند» و اینک مرد تنها و سرخورده‌تر از همیشه، به زادگاهش و بر مزار گمشده‌اش "چنور" بازگشته تا آخرین لحظاتِ زندگیش را کنار او بگذراند.

تسنیم: وضعیت این روز‌های تئاتر کردستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

گویلی: بدون شک تئاتر استان کردستان به‌دلیل وجود هنرمندان توانمند بومی و حضور بزرگانی که در عرصه تئاتر ملی و بین‌المللی صاحب‌نام هستند از سطح بالایی برخوردار است و بارها توانمندی خود را در عمل ثابت کرده‌اند.

در تمام دوره‌های جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که بزرگترین رخداد تئاتری در ایران است، استان کردستان از لحاظ کمی و کیفی حضور پررنگی داشته اما آنچه در این میان تاسف‌آور است در خود سنندج و سایر شهرهای استان امکانات در خور برای اجرای نمایش گرو‌ه‌های تئاتری وجود ندارد، بطوریکه حتی در تمرین و آماده‌سازی هم گروه‌ها با مشکلات فرآوانی مواجه هستند.

گاهی اوقات هنرمندان تئاتر، تمریناتشان را به‌دلیل نبود مکان مناسب در آپارتمان‌های خود، خانه‌های اجاره‌ای از کافه آموزشگاه یا موسسه‌ای فرهنگی و یا دشت و کوه اجرا می‌کنند چراکه تنها سالنِ نمایشِ دولتی نه چندان مناسب نیز به بخش خصوصی واگذار شده و اجاره‌ها خیلی بالاست؛ تنها سالن تنخصصی تئاتر به بهانه بهسازی و ارتقا تخریب شد و پس از گذشت دو دهه هنوز در حد یک اسکلت‌بندی خودنمایی می‌کند

تسنیم: سخن پایانی؟

گویلی: امیدواریم مسئولان چاره‌ای بیندیشند و نگرانی‌های و مشکلات پیش‌روی فعالیت هنرمندان کردستانی را برطرف کنند.

انتهای پیام/ش

R7848/P4001/S6,66/CT2

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

کنکور به تعویق افتاد؟

کلیدواژه: اجتماعي ترافيك طرح ترافيك

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۱۶۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

  • نهایت اعتبار سهمیه طرح ترافیک97 سازمان ها تا فردا
  • شهرداری تهران:سهمیه طرح ترافیک97 سازمان ها تا فردا معتبر است
  • ◄ ترافیک نیمه سنگین در محدوده پل فردیس تا پل کلاک
  • ترافیک نیمه سنگین در محدوده پل فردیس تا پل کلاک/جوی آرام در محور‌های مواصلاتی کشور
  • جزئیات ۲ سناریوی اشتغال سال ۹۸/ سامانه اشتغال ایرانیان تا تیرماه راه‌اندازی می‌شود
  • دستگیری زوج کیف قاپ با 8 فقره سرقت در آمل
  • سارقان 10 میلیاردی در پایتخت دست شان رو شد
  • سامانه اشتغال ایرانیان تا تیرماه راه‌اندازی می‌شود
  • «گاوصندوق» دزد‌ها به دام افتادند
  • گام اول تعطیلی پنج‌شنبه‌ها
  • شهرداری تهران برای طرح ترافیک با رسانه ها مکاتبه کرد
  • انهدام باند سارقان ۱۰ میلیاردی با ۲۰ فقره سرقت/ باند گاوصندوق دزد‌ها منهدم شد
  • همکاری پلیس با دو اپلیکیشن مسیریاب ایرانی برای کاهش ترافیک پایتخت
  • اعضای باند گاوصندوق دزدها دستگیر شدند (+عکس)
  • ترافیک در آزادراه کرج-تهران نیمه سنگین است
  • ترافیک در آزادراه کرج-تهران نیمه سنگین است/ بارش باران در استان کردستان
  • مروری بر دوران طلایی زوج ریبری و روبن در بایرن مونیخ به بهانه خداحافظی‌شان + فیلم
  • گام اول تعطیلی پنج‌شنبه
  • اهداء ۱۰ سری جهیزیه به زوج‌های جوان