شاهرود- ایرنا- معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: طبق برنامه ریزی ساخت 84 مرکز تخصصی درمان ناباروری و تسهیل زایمان در کشور تا پایان سال 98 تکمیل می شود.

قاسم جان بابایی در حاشیه آیین بهره برداری از پلی کلینک فوق تخصصی شاهرود در استان سمنان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، با بیان این که ساخت 84 مرکز تخصصی درمان ناباروری و تسهیل زایمان در کشور برنامه ریزی شده بود، افزود: حدود 90 درصد آن ها ساخته شده و بقیه هم تا پایان امسال تکمیل می شود.
وی در باره طرح های عمرانی وزارت بهداشت گفت: بخش زیادی از طرح های عمرانی طرح تحول سلامت به بهره برداری رسیده و ساخت 140 اورژانس در کشور اکنون رو به اتمام است.
جان بابایی افزود: قرار بود به همین میزان هم کلینیک تخصصی ساخته شود و دولت قصد دارد ساخت آن ها را هم به پایان برساند.
معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به 40 بیمارستان در حال ساخت در کشور، ادامه داد: امید است وزارت راه و شهرسازی هرچه زودتر آن ها را تکمیل کند و به وزارت بهداشت و درمان تحویل شود.
وی با بیان این که حدود 90 درصد خدمات ارایه شده به بیماران کشور سرپایی است، افزود: به هر میزان که خدمات سرپایی گسترش یابد، رضایت مردم افزایش یافته وهزینه آن ها کاهش می یابد .

** توسعه مراکز درمانی شاهرود ضروری است
معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به افتتاح پلی کلینک فوق تخصصی شاهرود، بیان کرد: این مجموعه در نوع خود از طرح های بزرگ کشور است که در قالب طرح تحول سلامت سیاست گذاری شده بود.
جان بابایی افزود: وجود 35 درمانگاه، آزمایشگاه، تصویربرداری طبی، رادیولوژی، ام. آر.آی و داروخانه در این کلینیک از ویژگی هایی است که می توان در آن به بیماران با سرعت زیاد درمان سرپایی ارایه داد.
جان بابایی با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی شاهرود یکی از بزرگترین اورژانس های استاندارد کشور را دارد، افزود: برنامه های طرح تحول سلامت به خاطر برخی مسایل با مشکلاتی رو به رو شد اما ساخت این مرکز بهداشتی و درمانی به اتمام رسید.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درباره تجهیز این مرکز هم گفت: بخشی از تجهیزات اکنون از سوی وزارتخانه تامین می شود و بقیه هم به زودی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی شاهرود قرارداده می شود.
جان بابایی با اشاره به موقعیت جغرافیایی شهرستان شاهرود ادامه داد: توسعه مراکز بهداشتی و درمانی شاهرود به خاطر استفاده مسافران و زائران امام هشتم(ع) ضروری است، ضمن این که از استان های مجاور نیز بیمارانی برای درمان به شاهرود مراجعه می کنند.
وی با بیان این که شهرهای اطراف شاهرود از امکانات درمانی کمتری برخوردار هستند، افزود: اهالی این شهرها و نیز جمعیت فراوانی که در روستاها ساکن هستند از امکانات درمانی شاهرود استفاده می کنند.
وی با اشاره به آغاز فعالیت مرکز قلب بیمارستان امام حسین(ع) شاهرود افزود: به زودی امکانات مورد نیاز جراحی قلب باز به این مرکز ارسال می شود ، مرکز جامع سرطان هم جزو طرح های خوب دانشگاه علوم پزشکی شاهرود است که اکنون خدماتی را به بیماران ارایه می کند.
معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی، افزود: ساختمان مرکز شیمی درمانی ، رادیوتراپی و پرتودرمانی هم به زودی تکمیل می شود تا بیماران سرطانی از آن استفاده کنند.
به گزارش ایرنا ، پلی کلینک فوق تخصصی شاهرود سه هزار و 349 متر مربع زیربنا دارد، در چهار طبقه و با 160 میلیارد ریال اعتبار ساخته شده است.
شهرستان شاهرود با 240 هزار نفر جمعیت و 53 هزارکیلومتر مربع در شرق استان سمنان قرار دارد.
5779/6167/6103

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ساخت راه‌آهن ایران-کربلا‌ پس از ۸ سال بلاتکلیفی

به گزارش اکوفارس، اتصال راه‌آهن خرمشهر به شلمچه‌ به طول ‌۱۷ کیلومتر در سال ۹۰ انجام شد و ادامه این خط ریلی از شلمچه تا شهر بصره عراق به طول حدود ۳۲ کیلومتر در خاک عراق باقی ماند‌.

در حال حاضر، خط ریلی از بصره تا کربلا فعال است، به­ طوری که در اربعین سال‌های قبل، زائران ایرانی خود را با قطار به مرز شلمچه می‌رساندند و پس از پیمودن این مسیر ۳۲ کیلومتری تا راه‌­آهن بصره با اتوبوس، مجدداً با قطار عراقی به سمت کربلا راهی می‌شدند.

 

‌با تکمیل ۳۲ کیلومتر خط‌‌آهن ‌بین شلمچه تا بصره و ساخت یک پل بازشونده بر روی اروندرود ( پل ریلی بازشو به طول ۸۰۰ متر و ۳۱ کیلومتر خط‌آهن)، اتصال ریلی کشور ایران از طریق خرمشهر به عراق و کشورهای شرق مدیترانه بدون انقطاع برقرار می‌شود و تحولی بزرگ در زمینه ترانزیت و تبادل کالا و مسافر رخ خواهد داد.

* تسهیل سفر زائران کربلا‌ با اتصال ریلی شلمچه به بصره 

رونق سفرهای زیارتی و عتبات، همچنین رشد و توسعه گردشگری از مزایای تکمیل‌ خط‌آهن شلمچه-بصره است.

از آنجا که هر قطار معادل ۱۵ اتوبوس و ۶۰ تریلی ظرفیت حمل دارد‌، با اتصال به شبکه ریلی عراق، بخش قابل‌توجهی از ترددها (معادل ۶۰۰ هزار تریلی و ۲۰۰ هزار اتوبوس مسافری که سالانه بین دو کشور تردد می‌‌کنند) قابلیت انتقال بر روی ریل را پیدا می­‌کند، به علاوه در این صورت از هزینه‌های پنهان ناشی از تصادفات جاده‌ای و تلفات ناشی از آن جلوگیری به عمل خواهد آمد.

راه‌آهن شلمچه-بصره به عنوان کم هزینه‌ترین مسیر ریلی اتصال ایران به عراق، علاوه بر منافع مالی و اقتصادی برای هر دو کشور، سبب تسهیل سفر زائران اربعین حسینی به کربلا می‌شود؛ قطعاً با تکمیل این راه‌آهن، راه ریلی ایران به کربلا (خرمشهر-شلمچه-بصره-کربلا) برقرار می‌شود و امکان جابه‌جایی زائران حسینی با قطار از همه شهرها و تهران تا کربلا فراهم است و بدین ترتیب یک مدل حمل و نقلی ایمن، پاک و ارزان در اختیار جابه‌جایی زائران و مسافران بین دو کشور دوست و برادر ایران و عراق قرار می‌گیرد.

وجود اماکن زیارتی ـ سیاحتی در ایران و عراق، سبب شده است که حجم زیادی از ترددهای مسافری بین دو کشور همسایه صورت گیرد؛ در پنج سال اول دهه ۹۰ تعداد مسافران ایرانی و عراقی که بین دو کشور در تردد بوده‌اند، نزدیک به دو برابر افزایش یافته است؛ طبق آمار سازمان راهداری در سال ۹۶ مجموع ترددهای مسافران ایرانی و عراقی از مرزهای زمینی دو کشور نزدیک به ۹ میلیون تردد بوده است.

مطابق با این آمار درسال ۹۶، مرز‌های مهران، شلمچه و چزابه با پوشش ۸۵ درصد ترددها بین ایران و عراق، به عنوان پرترددترین مرزهای غرب و جنوب غربی کشور به حساب می‌آیند.

* تسهیل جابه‌جایی کالا بین ایران و سوریه با تکمیل خط‌آهن شلمچه-بصره

بنابراین گزارش، همچنین با ساخت این‌ پروژه ریلی و تکمیل مسیر شلمچه-کربلا،‌ راه‌آهن ایران به عراق و از آنجا به بندر لاذقیه سوریه متصل خواهد شد و پیش بینی می‌شود حجم مناسبی از بار از سوریه به ایران بیاید.

از سوی دیگر حجم بالای صادرات کالا از ایران به عراق سبب شده است تا موضوع زیرساخت‌های حمل و نقل بین دو کشور از اهمیت بالایی برخوردار باشد؛ صادرات کالا از ایران به عراق در ابتدای دهه اول سال ۹۰ رشد قابل‌توجهی داشته است‌ به طوری که از سال ۸۸ تا ۹۳ با رشد ۲ برابری به مرز ۱۸ میلیون تن در سال ۹۳ رسید.

* هزینه ساخت هر کیلومتر خط‌‌آهن شلمچه-بصره ۱۵ میلیارد تومان

بنابراین گزارش، پیش از این معاون فنی و زیربنایی راه‌‌آهن درباره این خط ریلی گفته بود: مدت زمان اجرای این پروژه ۳۲ کیلومتر‌ی ۱.۵ تا ۲ سال برآورده می‌شود، بخشی از این مسیر ریلی برای احداث نیازمند مین‌روبی است که باید توسط دولت عراق انجام شود، در بخشی از این مسیر، منطقه باتلاقی است که هزینه زیرساختی آن سنگین تمام می‌شود‌ و پیش‌بینی می‌شود احداث هر کیلومتر این مسیر ریلی ۱۵ میلیارد تومان هزینه داشته باشد. 

وی گفته بود که هزینه ساخت این پل ریلی بازشو، حدود‌ ۲۵۰ میلیارد تومان‌ برآورد می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی:‌ اتصال ریلی ایران و عراق در اولویت است

روز هفتم آبان‌ماه ۹۷ بود که وزیر‌ راه و شهرسازی درباره این خط ریلی بیان کرد‌: تأکید رئیس جمهور‌ توسعه حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای بین ایران و عراق با اولویت ریل است‌، اتصال ریلی و جاده‌ای به کشور عراق در بین کشورهای همسایه در اولویت برنامه‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

محمد اسلامی همچنین از تأکید رئیس‌جمهوری بر توسعه حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای بین ایران و عراق و تسهیل تردد مردم دو کشور برای دسترسی به عتبات عالیات دو کشور به ویژه از طریق ریل، گفت.

به گفته وی داشتن جریان پایدار بار و مسافر در ترانزیت ریلی، جاده‌ای و دریایی همچنین توسعه روابط با کشورهای همسایه جزو اولویت‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی است و اتصال ریلی و جاده‌ای به کشور عراق در بین کشورهای همسایه در اولویت قرار دارد.

* آغاز پروژه خط‌آهن شلمچه-بصره از عید فطر امسال با مصوبه دولت

اما بالأخره پس از هشت سال بلاتکلیفی، یکم خردادماه ۹۸ بود که هیئت دولت مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای پروژه راه ­آهن شلمچه – بصره را صادر کرد.

در مجوز دولت آمده است: با توجه به آغاز عملیات اجرایی پروژه راه‌آهن شلمچه – بصره به طول تقریبی ۳۵ کیلومتر و پل بزرگ در مسیر آن در روز عید فطر در شلمچه و به منظور تأمین مالی هزینه های اجرایی پروژه مذکور، با صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای این پروژه موافقت می‌شود.

‌مدیرعامل شرکت ساخت: خط‌آهن شلمچه-بصره ۲ ساله ساخته می‌شود

‌مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به تصویب تفاهم‌نامه احداث راه‌آهن شلمچه- بصره از سوی هیات وزیران، در این‌باره می‌گوید: تفاهم‌نامه احداث راه‌آهن شلمچه- بصره با مشارکت ۶۰ درصدی بنیاد مستضعفان و ۴۰ درصدی وزارت راه وشهرسازی به تصویب هیات وزیران رسید.

‌به گفته خیرالله خادمی‌، راه‌آهن شلمچه- بصره با مشارکت ۶۰ درصدی بنیاد مستضعفان و ۴۰ درصدی وزارت راه و شهرسازی احداث خواهد شد، این مسیر ریلی دارای یک دستگاه پل به طول حدود ۷۰۰ متر است که یکی از دهانه‌های این پل برای امکان کشتیرانی در اروندرود و شط‌العرب به صورت بازشو طراحی و اجرا می‌شود.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، مدت اجرای این قرارداد ۲ سال است، پس از امضای این تفاهم‌نامه، دو ماه فرصت داده می‌شود تا در صورت تأیید برآورد‌های اولیه طرح از سوی وزارت راه و شهرسازی قرارداد اجرایی منعقد شود و در این فاصله عملیات تجهیز کارگاه آغاز می‌شود.

خادمی می‌گوید: ‌با تکمیل این خط ریلی، اتصال ایران از خرمشهر به عراق و کشورهای شرق مدیترانه به صورت پیوسته میسر می‌‌‌شود که  نقش مهمی در تسهیل سفر به عتبات عالیات خواهد داشت.

وی این اقدام را گام دیگری در توسعه ترانزیت بین المللی کالا دانست و گفت: با توجه به آمار ارایه شده سالانه بیش از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا از دو پایانه مرزی شلمچه و چذابه به عراق صادر می‌شود و این مسیر ریلی می‌تواند تحولی در امر صادرات کشور با استفاده از حمل و نقل سبز ایجاد کند.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی‌ خط آهن شلمچه- بصره در خاک کشور عراق احداث خواهد شد و تامین آب و برق مورد نیاز و همچنین انجام بخشی از روسازی مسیر  از سوی این کشور صورت می‌گیرد.

معاون بنیاد: بازگشت اقساطی سرمایه بنیاد ‌از محل درآمدهای راه‌آهن‌/ اعتبار پروژه ۹۰۰ میلیارد

امروز منوچهر خواجه‌ دلویی، معاون توسعه ساختمان بنیاد مستضعفان‌، در این‌باره به خبرنگار فارس گفت: بنیاد مستضعفان در این پروژه پیمانکار و سرمایه‌گذار است و طی مذاکراتی که با وزارت راه و شهر‌سازی داشتیم متن مصوبه را بنیاد و وزارت راه درباره ‌پیمانکاری و سرمایه‌گذاری این پروژه  تهیه کردند و به دولت فرستادند.

به گفته وی آنچه بین بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی توافق شده است، احداث یک پل در خط‌آهن شلمچه-بصره و ساخت مسیر ریلی جمعاً به طول تقریبی ۳۵ کیلومتر است؛ این خط‌آهن‌ ایران را به کشور عراق متصل می‌کند و پل هم‌بر روی اروند‌رود نصب می‌شود.

‌خواجه‌ دلویی می‌گوید: دولت ایران با دولت عراق هم توافقاتی درباره این پروژه انجام داد مبنی بر اینکه‌ کل این پروژه ریلی را دولت ایران بسازد، ضمناً تضامین لازم هم از کشور عراق گرفته شده است.

به گفته وی، در آنچه پیش از این بین وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان توافق شده بود از محل سرجمع درآمدهای شرکت راه‌آهن، در قالب اقساط‌، سرمایه‌گذاری که توسط بنیاد مستضعفان در این پروژه انجام شده است، برگردانده می‌شود؛ پس از چند سال با نرخ مصوب که قاعدتاً ۳ درصد بالاتر از نرخ سود بانکی است، از محل حساب خزانه مربوط به درآمدهای شرکت راه‌آهن، استهلاک سرمایه بنیاد برگردانده می‌شود‌ و این مورد تضمین هیئت دولت را دارد.

معاون توسعه ساختمان بنیاد مستضعفان‌ می‌گوید:‌ سهم دولت در این پروژه ریلی ۴۰ درصد در هزینه ساخت و سهم بنیاد مستضعفان ۶۰ درصد است؛ بنیاد مستضعفان پیمانکاری کل پروژه را برعهده دارد، ضمن آنکه همان‌طور که گفته شد ۶۰ درصد هزینه اجرای پروژه  هم توسط بنیاد مستضعفان تأمین می‌شود، ‌پیشنهاد ما در توافقی که بین وزارت راه و بنیاد انجام شد، بازگشت سرمایه در مدت‌ زمان هشت سال است.

به گفته خواجه دلویی رقمی که بین بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی برای هزینه اجرای این پروژه توافق شده است حدود ۹۰۰ میلیارد تومان است، اما رقم دقیق‌تر با ‌نهایی شدن طرح‌ها ‌مشخص می‌شود.

به گزارش فارس‌ رونق سفرهای زیارتی و عتبات همچنین رشد و توسعه گردشگری از مزایای تکمیل‌ خط‌آهن شلمچه-بصره است.

کاهش قابل‌توجه مصرف سوخت نسبت به مدل جاده‌ای، از دیگر مزایای اجرای این خط‌آهن است.

‌بنابر محاسبات کارشناسی سازمان بهینه­‌سازی مصرف سوخت، به ازای حمل هر تن­‌کیلومتر بار، صرفه­‌جویی ۳۵ سی‌سی و در حوزه مسافری نیز به ازای هر نفرکیلومتر، ۲۰ سی‌سی صرفه‌جویی در مصرف سوخت گازوئیل حاصل می‌شود، بر همین اساس با فرض انتقال ۳۰ درصد از حجم بار و مسافر حمل­ شده به عراق بر روی ریل، می‌توان سالانه حدود ۲۲۵ میلیون لیتر گازوئیل صرفه جویی کرد.

      

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: اجتماعي بهداشت و درمان افتتاح پلي كلينيك

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۱۹۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • درمان بیماران سرطانی غیربومی در بوشهر افزایش چشمگیری داشته است
 • گرامیداشت سوم خرداد در راه آهن شمالشرق (۱) در شاهرود
 • اعزام گروه جهادی پزشکی به محلات اسلامی شهرک ولیعصر (عج) شاهرود
 • پیشرفت ۹۲ درصدی آزادراه همت- کرج / ۵ پروژه آزادراهی تا پایان امسال تکمیل می شود
 • کمک ۱۴۵ میلیون تومانی نیکوکاران شاهرود به آزادی زندانیان غیرعمد
 • آغاز فصل جدید مرمت بازار شاهرود
 • توقف ساخت و ساز در حریم امامزاده جعفر دامغان/بازار شاهرود مرمت شد
 • اثر معکوس فست فودها در باروری/نقش تغذیه در شکل گیری جنین
 • مهمترین دلایل بروز ناباروری در زوجین
 • حضور نیروهای مسلح و بسیجیان در نمازجمعه شاهرود
 • مراسم احیا شب نوزدهم ماه مبارک رمضان سربازان سپاه شاهرود+ تصاویر
 • پخش زنده جزخوانی قرآن با حضور بسیجیان شاهرود از شبکه سمنان
 • دیدار رئیس و هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود با خانواده شهدا و جانبازان+ تصاویر
 • خدمات بیمه‌ای درمان ناباروری، راهی برای نجات از سونامی پیری جمعیت
 • ساخت راه‌آهن ایران ـ کربلا‌ پس از ۸ سال بلاتکلیفی / اتصال ریلی تا سوریه
 • درمانِ غیر متعارف برای ناباروری ممنوع
 • عوامل ناباروری در زنان
 • عوامل ناباروری در زنان/درمانِ غیرمتعارف، ممنوع
 • برگزاری جشن گلریزان کمک به زندانیان غیر عمد در شاهرود