فرارو- مارک ویلموتس برای عقد قرارداد نهایی با فدراسیون فوتبال وارد تهران شد. این مربی بلژیکی چهارشنبه به بازدید از امکانات فوتبال ایران در مرکز ملی فوتبال، ورزشگاه آزادی  پرداخت. پس از بازدید‌های ویلموتس نشست او با رییس فدراسیون فوتبال برگزار شد.   استقبال ساکت از ویلموتس هنگام ورود به ایران به گزارش فرارو، پس از گذشت چهار ماه از جدایی کارلوس کی روش مربی پرتغالی از تیم ملی فوتبال ایران، بلاخره شب گذشته گزینه نهایی هدایت تیم ملی وارد تهران شد. مارک ویلموتس بامداد امروز تحت تدابیر حفاظتی شدید با بنزی مشکی رنگ از فرودگاه امام خمینی خارج شد. اجازه روبه رو شدن ویلموتس با هیچ خبرنگاری داده نشد.
صبح امروز ویلموتس و همکارانش برای بازدید از کمپ تیم ملی فوتبال وارد این مجموعه شدن.
سرمربی جدید تیم ملی بعد از حضور در کمپ تیم‌های ملی و بازدید از امکانات آن درختی به یادگار در محوطه کمپ تیم‌های ملی کاشت. مارک ویلموتس، همچنین به همراه مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال از ورزشگاه آزادی دیدن کرد و امکانات مختلف این استادیوم را نظاره کرد. بیشتر بخوانید: ادعاها و شایعات درباره انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال پساکی‌روش با ۳۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی   مارک ویلموتس کیست؟
مارک روبر ویلموتس متولد سال ۱۹۶۹، بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل بلژیک است. ویلموتس مهاجمی نام آشنا در فوتبال جهان بود. استاندار لیژ، شالکه و بوردو از جمله تیم‌هایی‌اند که ویلموتس در دوران حرفه‌ای خود بیش از ۱۵۰ گل برایشان به ثمر رساند.

تعداد کسانی که مانند او با فضای جام جهانی آشنا باشند زیاد نیست. ویلموتس از ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۲ در چهار جام جهانی پیاپی به عنوان بازیکن حضور داشت. پنج گل در جام‌های جهانی زده و ۱۰ گل هم در مقدماتی جام جهانی. با ۲۸ گل زده از ۷۰ بازی ملی در رتبه پنجم برترین گلزنان تاریخ بلژیک ایستاده است. ویلموتس به اتفاق روملو لوکاکو پر گل‌ترین بازیکن بلژیک در تاریخ جام جهانی است. او هفت سال نیمکت تیم ملی بلژیک را به عنوان دستیار دیک ادووکات و ژرژ لیکنز(مربی کنونی تراکتورسازی) تجربه کرد. لقب او "خوک جنگی" است.
ویلموتس پس از مدتی سرمربی تیم ملی فوتبال بلژیک شد. او نسل طلایی حال حاضر فوتبال این کشور را تربیت کرد. صعود مقتدرانه بلژیک به جام جهانی ۲۰۱۴ در دوران سرمربیگری او رقم خورد. در ۱۰ بازی حتی متحمل یک شکست هم نشدند. در گروهی که کرواسی، صربستان، اسکاتلند، ولز و مقدونیه حضور داشتند. در جام جهانی هم رسانه‌های بین‌المللی فوتبال  تیم جوان بلژیک را می‌ستودند. آن‌ها هر سه بازی گروهی‌شان مقابل الجزایر، روسیه و کره جنوبی را بردند و با ۹ امتیاز کامل صعود کردند. در یک چهارم مقابل آمریکای یورگن کلینزمن به برتری رسیدند و به جمع ۸ تیم برتر دنیا رسیدند. جایی که با گل گونزالو ایگواین به آرژانتین باختند و از راهیابی به نیمه‌نهایی بازماندند.   ویلموتس در مقدماتی یورو ۲۰۱۶ از ۱۰ بازی توانست ۷ برد، دو مساوی و فقط یک باخت (مقابل ولز) به جا بگذارد.
شاگردان ویلموتس در یورو مقابل سوئد و ایرلند پیروز شدند، اما به ایتالیا باختند. در یک‌هشتم نهایی مقتدرانه‌ترین برد را به جا گذاشتند و ۰-۴ مجارستان را تسلیم کردند. اما مثل جام جهانی در یک‌چهارم حذف شدند.
ولز به گربه سیاه ویلموتس تبدیل شد. بلژیک در حالی که یک بر صفر از بلژیک عقب بود نهایتا ۱-۳ از ولز شکست خورد تا به دوران ویلموتس در این تیم خاتمه دهد.
پس از آن ویلموتس به آفریقا رفت تا هدایت ساحل عاج را بر عهده بگیرد. اما دوران حضورش در ساحل عاج فقط ۸ ماه دوام داشت. چهار بازی رسمی و دو دیدار تدارکاتی. آغاز کارش در ساحل عاج پیروزی ۰-۲ مقابل روسیه در کراسنودار بود. در مقدماتی جام جهانی فقط یک برد مقابل گابن رقم زد. شکست ۰-۲ به مراکش اروه رنار، (همان تیمی که ایران با هدایت کی روش در جام جهانی از سدش گذشت) باعث شد دوران فعالیتش در این تیم هم تمام شود.

ویلموتس سابقه سیاسی هم در کارنامه خود دارد. تجربه‌ای که شاید در فضای پیچیده فوتبال ایران به کارش آید. او در انتخابات سال ۲۰۰۳ به عنوان نماینده وارد مجلس سنا در بلژیک شد، اما حضورش در سیاست دیری نپاید و دوباره به فوتبال بازگشت. درخت کاری ویلموتس در کمپ تیم ملی استقبال از حضور ویلموتس در ایران
حضور ویلموتس در ایران با استقبال کارشناسان و چهره‌های فوتبالی روبه رو شده است. اما بسیاری از آن‌ها معتدند قرارداد با این مربی بلژیکی باید به گونه‌ای باشد که تبدیل به کارلوس کی روش دوم نشود.
بیژن ذوالفقار نسب درباره او می‌گوید: "شاید مارک ویلموتس نتایج خوبی در عرصه سرمربی‌گری نگرفته باشد، اما او نیاز به زمان دارد تا بتواند عملکرد خودش را نشان دهد. " او معتقد است: «چنانچه قرارداد خوبی با او منعقد شده باشد و افراد با تجربه‌ای همراه او باشند می‌تواند سرمربی خوبی برای تیم ملی ایران باشد.»
مجید جلالی هم معتقد است "باید به سرمربی جدید تیم ملی فرصت سه ساله داد. " این مربی فوتبال ویلموتس را معمار نسل طلایی فوتبال بلژیک دانست و گفت: «برای همین حضور او امتیاز ویژه‌ای برای فوتبال ایران است یعنی در حالی که می‌تواند تیم ملی را هدایت کند می‌تواند معمار نسل آینده فوتبال ایران باشد.»
جلالی انتخاب این مربی بلژیکی را "بسیار خوب" می‌داند و می‌گوید نباید او را با "کارلوس کی روش" مقایسه کرد چرا که این مقایسه برای فوتبال ایران "بسیار خطرناک" است. مقایسه عملکرد کی روش و ویلموتس حشمت الله مهاجرانی مربی اسبق تیم ملی فوتبال نیز معتقد است: "ویلموتس یک مربی بین‌المللی است و می‌تواند یک تیم آسیایی را هدایت کند. باید انتظار داشته باشیم که با این مربی در فوتبال پیشرفت کنیم، اتفاقی که در زمان مربیگری کی‌روش رخ نداد. ما در دنیا تبدیل به تیم مطرحی شدیم، ولی فوتبال‌مان پیشرفت نکرد، امیدوارم حضور ویلموتس به پیشرفت فوتبال ایران و تیم ملی کمک کند و کاری که در زمان کی‌روش انجام نشد، صورت گیرد."
با وجود استقبال کارشناسان فوتبال از ویلموتس در فضای مجازی واکنش‌ها متفاوت است. برخی کاربران او را با کی روش مقایسه می‌کنند و می‌گویند او در حد و اندازه‌های مربی پرتغالی نیست. برخی دیگر می‌گویند او می‌تواند مربی خوبی برای فوتبال کشورمان باشد. عده‌ای هم حاشیه‌ها را مد نظر دارند و به حامیان کی روش کنایه می‌زنند که توهم شان به پایان رسیده و برانکو ایوانکویچ سرمربی تیم ملی  نشده است.   خصوصیت مهم ویلموتس این است که تیم های او فوتبالی تهاجمی به نمایش می گذارند. این مسئله نقطه مثبت برای او تلقی می شود و شایداختلاف مهم او با کارلوس کی روش باشد.
مارک ویلموتس در حالی به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان انتخاب شده که هنوز رقم توافق با او اعلام نشده با این حال خبرگزاری ایرنا گزارش داده که ویلموتس با مبلغ قرارداد ۱ میلیون سیصد هزار یورو در سال به ایران آمده است. این مربی بلژیکی دو دستیار با خود به ایران می‌آورد حداقل یک مربی ایرانی نیز در کنارش حضور خواهند داشت.
ابراهیم شکوری و ویلموتس در حال بازدید از امکانات تیم ملی ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال که امروز حضور پررنگی در کنار ویلموتس داشت، درباره قرارداد این مربی بلژیکی گفت: «مذاکره با ویلموتس در مراحل پایانی قرار دارد، ولی قراردادی میان دو طرف امضا نشده است. باید بر سر مفاد این قرارداد به توافق برسیم که مشکلی وجود نداشته باشد. ان‌شاء‌الله در روز‌های آینده قرارداد نهایی می‌شود. ما به دنبال یک قرارداد حرفه‌ای هستیم.»


منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نگاهی متفاوت به ویلموتس

اولین صفت اطلاق شده به مارک ویلموتس سرمربی جدید تیم ملی فوتبال ایران، سرسختی اوست و این مرد 50 ساله متولد شهر کوچک جودوینه بلژیک را مردی توصیف کرده‌اند که برای رسیدن به اهدافش از هیچ جنگی رویگردان نیست و ذات قدرتمندش چیزی است که او را به کارلوس کی‌روش سرمربی جدا شده و اهل مجادله تیم ملی فوتبال ایران شبیه می‌سازد.

به گزارش ایران، با این حال ویلموتس که در دوران بازیگری‌اش یک هافبک تهاجمی قدرتی و گلزن بود و در باشگاه‌های سن ترودن، ‌میلشن، استاندارد لی‌یژ و بوردو توپ زد و دو مقطع زمانی بسیار خبرساز را هم در شالکه آلمان سپری کرد، پس از آویختن کفش‌هایش وارد سیاست هم شد و به نمایندگی از حزب میانه‌رو موسوم به «نهضت رفرمیست ها» به مجلس سنای بلژیک راه یافت و با وجود این خود او نیز معترف است که پلشتی‌های سیاست چیزی نبود که او بتواند برای مدت زیادی برتابد و به همین سبب از خیر کامل کردن دوره چهارساله‌اش در سنا گذشت و دو سال و اندی پس از ورودش به این مجلس از حضور در آن انصراف داد و از سوی هم حزبی‌های خود به همین سبب مورد اعتراض و انتقاد زیادی قرار گرفت.

بازگشت به دنیای فوتبال و در واقع کار مربیگری او را ابتدا به تیم‌های زمان بازیگری‌اش (شالکه و سن ترودن) رجعت داد و پس از 3 سال دستیاری جورج لیکنز (سرمربی پیشین تراکتورسازی) در تیم ملی بلژیک، وی از سال 2012 ارتقای درجه گرفت و جانشین لیکنز در مقام سرمربی این تیم شد و چهار سال را در این سمت گذراند.

با اینکه انتقاداتی به وی به خاطر نتیجه نگرفتن در جام جهانی 2014 و یورو 2016 وارد شده اما ویلموتس با همان مشت آهنین زمان بازیگری‌اش بر این تیم‌ها نیز حکم می‌راند و اگر طی تمامی این سال‌ها القابی همچون «خوک جنگی» و «گاو وحشی دونگل‌برگ» به وی اطلاق شده به سبب همین ستیزه جویی‌های سرسختانه و روحیات مثبت پایان‌ناپذیر مردی است که در زمان بازیگری 70 بازی ملی برای بلژیک انجام داد و 28 گل زد.

در مورد ویلموتس و رفتار و اخلاق‌های متضادش اظهارنظرهای زیادی شده است. او از یک سو چنان سرسخت و روی حرف‌های خود استوار و غیر مصالحه‌جو است که کمتر کسی جرأت بحث کردن با وی را دارد و از سوی دیگر چنان خوشرو و آماده شوخی و خنده که تماشاگران جلسات تمرینی تیم‌های وی به کرات از دوستانه و مهربانانه بودن این جلسات و روحیه مساعد ویلموتس سخن گفته‌اند.

او در مصاحبه‌ای گفته بود:«کارایی و تجربه، خریدنی نیست و باید آن را پرورش داد و در وجود انسان‌ها کاشت. بازیکنان هر چه سرسخت‌تر و محکم‌تر باشند، به نفع تیم ملی و کشورشان تمام خواهد شد زیرا فوتبال سال‌هاست که از درجه یک ورزش مبتنی بر فن به یک رشته مقاومتی و ورزش فرسایشی تبدیل شده است.

من به روحیه تیمی و وحدت بازیکنان بسیار بها می‌دهم و اگر هر کس به وظایف خود عمل و به کشورش احساس تعهد کند، مشکل حادی نخواهیم داشت. مهم‌ترین دستاورد من در تیم ملی بلژیک و پیش از آن تیم‌های باشگاهی‌ام این بوده که «من»ها را کنار گذاشته و «ما» را جانشین آن کرده‌ام. تا زمانی که تشنه و جنگنده باشید، شانس فتح هر مسابقه‌ای را دارید و بدون این صفات به رقبای ضعیف‌تر از خود نیز می‌بازید.»

مسأله‌ای که به ویلموتس کمک کرده یک سخنور حرفه‌ای و انتقال دهنده حرف‌های فوق باشد، اشراف او به چند زبان است. مادر او به زبان فرانسوی سخن می‌گفت و پدرش فلمیش بوده که یک نوع تمدن و فرهنگ در دل بلژیک است و خود او اضافه بر این زبان‌ها، انگلیسی و آلمانی را نیز نیک می‌داند.

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: ورزش فوتبال مارک ویلموتس تیم ملی

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۳۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بندبه‌بند با قرارداد ویلموتس
 • ٨ بند مهم قرارداد ویلموتس/ پول سرمربی جدید تیم ملی فوتبال را چه کسی می‌دهد؟
 • رونمایی از دستیاران ایرانی مارک ویلموتس
 • افشای بند‌های مهم قرارداد ویلموتس
 • مرزبان: به مسئولان در مورد ویلموتس هشدار داده ام
 • مرزبان: به مسئولان در مورد ویلموتس هشدار دادم
 • با دستیاران ویلموتس در تیم ملی آشنا شوید
 • جزییات بند قرارداد ویلموتس؛ عدم مصاحبه علیه مربیان لیگ برتر!
 • افشای بندهای مهم قرارداد ویلموتس
 • افشای بند‌های کنترلی قرارداد مارک ویلموتس
 • افشای بندهای کنترلی قرارداد ویلموتس
 • تاج: باید ویلموتس را سرمربی ایران بدانیم/ مبلغ قرارداد این مربی قابل انتشار نیست/ از مشکلات با کی‌روش درس گرفتیم
 • تاج: ویلموتس اجازه ندارد رقم قراردادش را بگوید
 • تاج: از مشکلات با کی‌روش درس گرفتیم/ ویلموتس یکشنبه یا دوشنبه وارد ایران می‌شود
 • ویلموتس اجازه رسانه‌ای کردن مبلغ قرارداد را ندارد
 • فدراسیون فوتبال: ویلموتس اجازه رسانه‌ای کردن مبلغ قرارداد را ندارد
 • تاج: ویلموتس اجازه رسانه‌ای کردن مبلغ قرارداد را ندارد
 • تاج: ویلموتس اجازه رسانه‌ای کردن مبلغ قرارداد را ندارد/ از مشکلات با کی‌روش درس گرفتیم
 • سایت نقل و انتقالات فوتبال، سرمربی جدید تیم ملی ایران را معرفی کرد