مصرف داروی ویوانس ممکن است ایجاد عادت کند و این دارو یک داروی است که ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد. ناطقان: داروی ویوانس معمولا برای درمان اختلال بیش فعالی، کمبود توجه در بزرگسالان و کودکان و به عنوان یک محرک سیستم عصبی مرکزی مصرف می‌شود و همانند سایر داروهای موجود در بازار دارای تداخلات دارویی و عوارض جانبی است که امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد به آن بپردازد.


معرفی داروی ویوانس

داروی ویوانس به عنوان یک محرک سیستم عصبی مرکزی معرفی می‌شود.

این دارو بر روی مواد شیمیایی در مغز و اعصاب تأثیر می‌گذارد که به بیش فعالی و حرکات تکانه‌ای کمک می‌کند.

داروی ویوانس برای درمان اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) در افراد بزرگسال و کودکانی که حداقل ۶ سال دارند استفاده می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید: کاهش خطر ابتلا به سرطان با مصرف داروهای ضد بارداری جدید

از این دارو همچنین برای درمان اختلالات تغذیه‌ای متوسط و شدید در بزرگسالان استفاده می‌شود.

داروی ویوانس نباید برای کنترل چاقی یا کاهش وزن استفاده شود.
اطلاعات مهم در مورد داروی ویوانس

مصرف داروی ویوانس ممکن است ایجاد عادت کند و این دارو یک داروی است که ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

اگر مشکلی در مورد سوءمصرف مواد یا الکل یا نوشیدنی‌های الکلی دارید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید. دارو‌های تحریک‌کننده باعث ایجاد سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ ناگهانی در افراد مبتلابه فشارخون بالا، بیماری قلبی یا نقص قلبی می‌شوند.

همچنین اگر شما یک مهار کننده مونوآمین اکسیداز (MAO) در ۱۴ روز گذشته مصرف کرده‌اید از داروی ویوانس استفاده نکنید.

ممکن است که یک تداخل دارویی خطرناک رخ دهد، مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAO) شامل ایزوکاربوکسازید، لینزولید، فنلزین، رزاژیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین هستند.

داروی ویوانس ممکن است موجب ایجاد بیماری روانی جدید یا بدتر شدن (افکار غیرمعمول یا رفتار غیرعادی) شود، به خصوص اگر شما سابقه افسردگی، بیماری روانی یا اختلال دوقطبی داشته باشید.

ممکن است دچار مشکلات گردش خون شوید که ممکن است باعث ایجاد بی‌حسی، درد و یا تغییر رنگ در انگشتان دست یا انگشتان شما می‌شود.در صورتی که علائم مشکلات قلبی، درد قفسه سینه، احساس سرگیجه یا تنگی نفس را احساس کردید؛ یا علائم روان‌پریشی مانند پارانویا، عصبانیت، مشکلات رفتاری جدید، دیدن یا شنیدن چیز‌هایی که واقعی نیستند و یا علائم مشکلات گردش خون مانند زخم ناشناخته روی انگشتان یا پنجه پای شما به پزشک خود دراین باره اطلاع دهید.

داروی ویوانس چیست؟
نکاتی که باید قبل از استفاده داروی ویوانس بدانید

در صورتی که مشکلات زیر را دارید قبل از مصرف دارو به پزشک اطلاع دهید:

    مشکلات قلبی یا نقص مادرزادی قلبی
    اعتیاد به مواد مخدر یا الکل
    فشارخون بالا
    سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا مرگ ناگهانی
    بیماری شریان کرونر (مسدود شدن شریان‌ها)
    افسردگی، بیماری روحی، اختلال دوقطبی، روان‌درمانی یا افکار یا اقدامات انتحاری
    بیماری کلیوی
    مشکلات گردش خون در دست یا پا

چگونه باید داروی ویوانس را مصرف کنید؟

داروی ویوانس را دقیقاً همان‌طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.

این مطلب را از دست ندهید: حملات پانیک چیست؟

راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. این دارو را در دوز‌های بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه‌شده، مصرف نکنید.

پزشک شما برای حصول بهترین نتایج گاهی ممکن است دوز مصرف این دارو را در شما افزایش دهد.

مصرف این دارو ممکن است باعث ایجاد عادت شود. هرگز این دارو را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید، به‌ویژه افرادی که سابقه سوءمصرف مواد یا اعتیاد دارند.

دارو را در جایی که دیگران نمی‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند، نگه دارید. فروش و یا دادن این دارو به شخص دیگری غیرقانونی است و مصرف این دارو صرفاً با از طریق تجویز پزشک توصیه می‌شود.

داروی ویوانس را می‌توانید با یا بدون غذا به‌عنوان اولین چیز در صبح مصرف کنید.

تمام اطلاعات ارائه‌شده به بیمار، راهنما‌های دارویی و ورق‌های آموزشی ارائه‌شده به شما را بخوانید. اگر سؤالی دارید، از پزشک خود یا یک پزشک داروساز بپرسید.

قرص‌های جویدنی قبل از قورت دادن باید کاملاً جویده شوند.

کپسول ویوانس را خرد نکنید، نجوید، نشکنید یا تقسیم نکنید. کپسول را به‌صورت کامل ببلعید.

برای راحتی بلعیدن، شما ممکن است کپسول را باز کنید و آن را به یک لیوان آب یا آب‌پرتقال اضافه کنید و یا با ماست مخلوط کنید.

پس از حل دارو، سریعاً نوشیدنی یا غذا را بخورید. این مخلوط را برای استفاده‌های بعدی نگهداری نکنید.

در هنگام استفاده از این دارو، پزشک شما باید با معاینات منظم خود پیشرفت روند درمانی را در شما رصد کند. به هر پزشک که شما را تحت درمان قرار داده است، در مورد اینکه شما از این دارو استفاده می‌کنید اطلاع دهید.

داروی ویوانس را در دمای اتاق و دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری کنید. پیگیری مصرف دارو خود باشید یک دارو، یک داروی است که ممکن است مورد سوءاستفاده قرار دهید و اگر کسی داروی شما را به‌طور نامناسب یا بدون تجویز پزشک مصرف می‌کند، شما باید از این امر مطلع باشید.

مقادیر مصرف نشده این دارو را در یک ظرف یا کیسه دور بیندازید. از داروساز خود بپرسید که کدام یک از برنامه‌های دفع بهداشتی این را پیشنهاد می‌کند.

داروی ویوانس چیست؟
عوارض جانبی داروی ویوانس

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی ویوانس مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

این مطلب را از دست ندهید: موارد مصرف آمپول نوروبیون چیست؟

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

    علائم مشکلات قلبی، درد قفسه سینه، احساس سرگیجه یا تنگی نفس را احساس کردید.
    علائم روان‌پریشی مانند پارانویا، عصبانیت، مشکلات رفتاری جدید، دیدن یا شنیدن چیز‌هایی که واقعی نیستند.
    علائم مشکلات گردش خون مانند زخم ناشناخته روی انگشتان یا پنجه پای شما به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.
    در صورت علائم سندرم سروتونین، در صورت بروز علائم سندرم سروتونین، ازجمله: تحریک، توهم، تب، عرق کردن، لرزیدن، بالا رفتن سرعت قلب، سفتی عضلانی، ترمور، از دست دادن هماهنگی، تهوع، استفراغ یا اسهال، فوراً به اورژانس پزشکی مراجعه کنید.
    مصرف این دارو می‌تواند بر رشد کودکان تأثیر بگذارد. در صورت استفاده از این دارو، اگر فرزند شما در حالت طبیعی رشد نمی‌کند، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

عوارض جانبی شایع داروی ویوانس

    خشکی دهان، از دست دادن اشتها، کاهش وزن.
    مشکلات خواب (نظیر بی‌خوابی).
    بالا رفتن سرعت ضربان قلب، احساس عصبی بودن.
    سرگیجه، احساس اضطراب یا تحریک‌پذیری.
    تهوع، استفراغ، درد معده، اسهال، یبوست.

منبع: باشگاه خبرنگاران برچسب ها: داروی ویوانس ، دارو ، درمان

منبع: ناطقان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۸۰۰ میلیون دلار برای توسعه داروی مبتنی بر RNAi سرمایه‌گذاری شد

دو شرکت دارویی قصد دارند با استفاده از راهبردی جدید، دارو‌های مبتنی بر RNAi را در سیستم عصبی مرکزی و چشم رهاسازی و ژن‌های مولد بیماری را خاموش کنند.

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو؛ آنیلام فارماکیوتیکالز (Alnylam Pharmaceuticals) اولین شرکتی است که RNAi را وارد بازار دارو کرد، این شرکت قرارداد ۸۰۰ میلیون دلاری با شرکت رجنرون فارماکیوتیکالز منعقد کرده تا از داروی مبتنی بر RNAi برای درمان بیماری‌های عصبی و چشم استفاده کند. این همکاری مشترک گامی بسیار مهم برای آنیلام بوده و همچنین اتفاقی بزرگ در حوزه RNAi محسوب می‌شود. تلاش‌های زیادی برای استفاده از دارو‌های RNA در اندام‌های مختلف صورت گرفته است که این قرارداد برای به نتیجه رسیدن این تلاش‌ها اهمیت زیادی دارد.

در فاز اول همکاری مشترک، رجنرون و آنیلام به دنبال توسعه دارو‌های RNAi خواهند بود تا با استفاده از آن ژن‌های مولد ۲۰ بیماری مختلف را خاموش کنند.

رجنرون به‌عنوان شرکت پیشرو در حوزه RNAi شناخته می‌شود که از سال ۲۰۰۲، پس از تاسیس این شرکت، تجربه‌های موفق و ناموفق متعددی در این حوزه داشته است. این شرکت اولین دارو RNAi را با نام Onpattro تولید و مجوز توزیع آن را در بازار آمریکا دریافت کرده است.

توسعه نانوذرات لیپیدی مناسب که ایمنی و کارایی لازم را برای رهایش دارو‌های RNAi داشته باشند، چالشی بزرگ برای شرکت رجنرون محسوب می‌شد. نانوذراتی که معمولا برای این کار مورداستفاده قرار می‌گرفت در کبد تجمع یافته و مشکلاتی را ایجاد می‌کرد. در نهایت، این شرکت موفق به ارائه فناوری مناسب برای خاموش کردن ژن‌های مولد بیماری شد.

اما برای رهایش RNAi در سیستم عصبی مرکزی و چشم، هنوز مشخص نیست که شرکت آنیلا چه راهبردی را مورد استفاده قرار دهد تا دارو‌های مبتنی بر RNAi را این اندام‌ها رهاسازی کنند. براساس آخرین اطلاعات منتشر شده توسط این شرکت، آن‌ها قصد دارند تا از یک لیگند برای کمک به افزایش اثربخشی این دارو در سلول‌های مغز و چشم استفاده کنند. آن‌ها از این راهبرد در میمون و جوندگان استفاده کرده‌اند که نتایج مثبتی به‌دست آمد. این دو شرکت اطلاعات زیادی درباره برنامه‌های خود برای استفاده از این دارو در مغز و چشم ارائه نکرده‌اند، اما شرکت آنیلام پیش‌بینی کرده که این دارو برای سیستم عصبی مرکزی و چشم بهینه‌سازی شده و بعد از سال ۲۰۲۰ تجاری‌سازی آن آغاز شود.

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

کلیدواژه: دارو درمان

منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۶۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گران‌ترین داروی جهان با قیمت حداقل ۲۲.۵ میلیارد تومان!
 • دارو‌هایی که هرگز نباید با الکل ترکیب شوند
 • گرانترین داروی جهان رونمایی شد
 • گرانترین داروی جهان رونمایی شد /قیمت حداقل ۲۲.۵ میلیارد تومان
 • گران‌ترین داروی جهان مجوز فروش گرفت
 • گران‌ترین داروی جهان مجوز فروش گرفت/ هر دوز 30 میلیارد تومان
 • رنج دوچندان بیماران خاص درآشفته بازار گرانی دارو/ضجه‌هایی که شنیده نمی‌شود
 • ریتالین چیست و چه عواقبی دارد؟
 • تولیدکنندگان گران ترین داروی دنیا از خود دفاع کردند
 • سرمایه‌گذاری ۸۰۰ میلیون دلاری برای توسعه داروی مبتنی برRNAi
 • دوپینگ در شب‌های امتحان با مصرف ریتالین
 • ساخت گرانترین داروی جهان
 • ساخت گرانترین داروی جهان به ارزش بیش از ۲ میلیون دلار
 • سردرد چه ارتباطی با هورمون‌ها دارد؟
 • قیمت گران‌ترین دارو اعلام شد
 • FDAگران‌ترین دارو را تایید کرد
 • FDA گران‌ترین دارو را تایید کرد
 • زمان‌هایی که مصرف آسپرین بسیار خطرناک است!
 • زمان‌هایی که مصرف آسپرین خیلی خطرناک است!