خرداد؛ حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در جمع بندی نشست صریح و صمیمانه با دانشجویان به بیان نکاتی پرداخت و اظهار کرد: مطالب خوبی از سوی دانشجویان عزیز در این جلسه مطرح شد. یک بخش از این مطالب شامل پیشنهاداتی بود که بسیار قابل توجه هستند؛ به ویژه پیشنهاداتی که از سوی دوستان و دانشجویان علوم قضایی مطرح شد؛ از جمله مسئله‌ی توجه به دادرسی‌ها در رابطه با اتقان احکام و اطاله دادرسی‌ها و کاهش ورودی پرونده‌ها و کاهش جمعیت کیفری، اینها پیشنهادات قابل توجهی است که در برنامه کاری ما نیز مطرح هستند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ضرورت مشخص شدن تکلیف اسناد عادی در کشور گفت: بسیاری از پرونده‌ها که در دادگستری‌ها ورود می‌یابد محصول همین موضوع است که اسناد عادی جای اسناد رسمی را می‌گیرند و موجب مشکلات جدی برای طرفین معامله می‌شود.

 رئیسی تصریح کرد: این اسناد عادی در زمینه‌های مختلفِ مورد معامله متعدد هستند. حال آنکه اگر سند رسمی باشد اتفاقاتی نظیر فروش یک آپارتمان به چند نفر کمتر اتفاق می‌افتد.

وی بیان داشت: باید با همکاری مجلس تکلیف سند‌های عادی را مشخص کنیم و رسمیت بخشیدن به اسناد رسمی جزو برنامه‌های کاری ماست.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به موضوع سلامت قوه قضاییه اظهار کرد: باور ما این است که اگر یک قاضی یا یک فرد مرتبط با مجموعه قضایی صلاحیتش مخدوش شد، به هیچ عنوان حق ورود به سایر عرصه‌های قضایی از جمله امر وکالت را ندارد.

 رئیسی با بیان اینکه در برخورد با مفاسد به ویژه مفاسد اقتصادی هیچ خط قرمزی را قائل نیستیم، گفت: هرکسی در هر جایگاهی اعم از اقتصادی و اجتماعی و سیاسی باشد، اگر مرتکب فساد شود باید مورد رسیدگی قرار گیرد و در این رابطه هیچ خط قرمزی وجود ندارد.

وی افزود: در رابطه با مبارزه با فساد خط قرمز ما پیگیری بی استناد است؛ اما اگر استنادات کافی وجود داشته باشد، هیچ خط قرمزی را برای برخورد با فساد به ویژه فساد اقتصادی قائل نیستیم.

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز همه بخش‌های کشور باید باور داشته باشند که بنای ما در دستگاه قضایی بدون توجه به خط و جریان و وابستگی و پیوستگی، سلامت در نظام اداری کشور است؛ لذا هیچ خط قرمزی را در امر مبارزه با فساد برای خود نمی‌شناسیم.

 رئیسی گفت: به همکارانمان صریحا اعلام کرده ایم و این اعلام را مسئولان و مردم نیز بدانند که در برخورد با فساد هیچ خط قرمزی نداریم.

وی افزود: مردم بهترین ناظران هستند. هرجا به مردم اعتماد کردیم و مردم را به میدان آوردیم، آنجا حوزه موفقیت ما بوده است؛ لذا از گزارشات مردمی پیرامون فساد حمایت می‌کنیم و کسانی را که خبر از فساد دهند، مورد تشویق قرار می‌دهیم. ما این موضوع را به صورت قانونمند دنبال می‌کنیم تا سازوکار آن فراهم شود و افراد مخبر و خبردهنده از فساد تحت فشار قرار نگیرند و تشویق شوند. البته نه اینکه یک مسئولی مدتی در جایی مشغول بوده و حالا بیرون آمده و اعلام کند در آن مجموعه فساد وجود دارد؛ این قابل پیگرد است که چرا این فرد تاکنون از این فساد در آن مجموعه خبر نداده است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در این دوره تحولی به دنبال شفاف سازی هستیم، گفت: بر مبنای اصل شفاف سازی اعلام کرده‌ایم که آرای قضات در منظر و مرئای همگان قرار گیرد و در سامانه‌ای همه آرای قضایی بدون ذکر نام درج شود؛ البته در مواردی که قانون الزام کرده نظیر پرونده‌های فساد اقتصادی، بعد از قطعی شدن حکم، آن حکم صادره بنا بر تصریح قانونی با ذکر نام اعلام خواهد شد.

رئیسی با اشاره به پرونده واگذاری‌ها در سازمان خصوصی سازی گفت: موضوع خصوصی سازی‌ها را با جدیت مورد رسیدگی قرار می‌دهیم تا مردم و نخبگان در جریان قرار گیرند. همچنین برای این منظور قضاتی را مامور کرده ایم و گزارشات سازمان بازرسی نیز در این رابطه آماده شده است.

وی افزود: برخی دوستان در این جلسه اسامی شرکت‌هایی را در رابطه با واگذاری‌های سازمان خصوصی سازی ذکر کردند که باید بگویم پیگیری موضوع این شرکت‌ها و شرکت‌هایی که شما به آن‌ها اشاره نکردید، در دستور کار است.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: صد نفر از نمایندگان مجلس نیز شکایات و گزارشات مستندی را نسبت به برخی خصوصی سازی‌ها به بنده ارائه کردند؛ بنابراین این موضوع را با جدیت پیگیری و نتایج آن را به مردم اعلام خواهیم کرد.

رئیسی در ادامه با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های قوه قضاییه در کمیسیون‌ها و مجامع تصمیم ساز گفت: بنای ما این است که از ظرفیت‌های قوه قضاییه در کمیسیون‌ها و مجامع تصمیم ساز بویژه در حوزه‌های اقتصادی و در اموری نظیر تضمین اجرای قانون، نظارت بر حسن اجرای قانون و جلوگیری از فساد‌های احتمالی، بهره برداری کنیم.

وی در ادامه با اشاره به موضوع رفتار قضات گفت: دستورالعملی را در چند فصل با الهام از موازین شرعی و آموزه‌های امام راحل(ره) و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت حفظ کرامت همه مراجعان و مرتبطان به مجموعه‌های قضایی اعم از قاضی، وکیل، شاکی و متهم تهیه کرده ایم و این دستور العمل به زودی ابلاغ خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: حفظ کرامت همه افراد که به نحوی با مجموعه‌های قضای مرتبط هستند، برای همه بخش‌ها در دستگاه قضایی الزامی است؛ البته عموما قضات ما به امر حفظ کرامت مراجعان و مرتبطین به دستگاه قضایی اهتمام دارند؛ لکن بنای ما آن است که موارد کم نیز در این رابطه نداشته باشیم.

 رئیسی با اشاره به مسئولیت قوه قضاییه در موضوع حقوق بشر گفت: باید جنایات مدعیان دروغین حقوق بشر که بزرگترین ناقضان حقوق بشر در دوره معاصر هستند را به رخ بکشیم؛ خصوصا در فضای رسانه‌ای که این مدعیان دروغین حقوق بشر سعی در محدود کردن سخنان حق دارند.

وی تاکید کرد: ما باید در دستگاه قضایی به صورت مستند اعلام کنیم که در جایگاه مدعی حقوق بشر هستیم و این امر نیازمند کار و تلاش است و در دستور کار قرار دارد. اگرچه امیدی به رسیدگی به جنایات مدعیان دروغین حقوق بشر در دادگاه‌ها و مجامع بین المللی که تحت فشار صهیونیست‌ها و مستکبرین هستند نداریم، اما بازگو کردن جنایات آن‌ها را برای آزادمردان و آزادزنان عالم ضروری می‌دانیم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به موضوع بورسیه‌ها گفت: مقام معظم رهبری چندین بار نسبت به احقاق حق دانشجویان تاکید داشتند. در این رابطه پیگیری‌هایی صورت گرفته است؛ اما این پیگیری‌ها اگرچه لازم بوده، کافی نبوده و ما مصمم به پیگیری و احقاق حق دانشجویان بورسیه هستیم.

 رئیسی افزود: تلاش ما این است که اگر در رابطه با پرونده بورسیه‌ها حکمی از سوی دیوان عدالت اداری صادر شده، اما مورد اجرا قرار نگرفته، از سازوکار‌هایی که در قانون برای اجرای احکام صادره از طرف دیوان عدالت اداری پیش بینی شده، بهره بگیریم تا در قضیه بورسیه‌ها از طرف دستگاه قضایی احقاق حق صورت گیرد؛ البته خود دوستان و دانشجویان بورسیه نیز باید در این رابطه به ما کمک کنند و پیگیری‌های لازم را صورت دهند و من نیز به همکاران در دیوان عدالت اداری تاکید خواهم کرد که این موضوع بورسیه‌ها را به یک سامانی برسانیم.

وی با اشاره به موضوع پیشگیری از وقوع جرم گفت: همه دستگاه‌ها برای پیشگیری از وقوع جرم و کاهش ناهنجاری‌ها مسئولیت دارند و باید از تمام ظرفیت‌های خود بهره ببرند. برای مثال دستگاه‌های حوزه اقتصادی اعم از دستگاه‌های نظام پولی و مالی، نظام صادرات و واردات و نظام مالیات همه و همه مسئولیت دارند و مرزبانی نظام اقتصادی کشور را برعهده دارند و باید تلاش کنند جرم اقتصادی اتفاق نیفتد و کالای قاچاق و غیرقانونی وارد کشور نشود.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: مسئولین فرهنگی کشور مرزبانان فرهنگی هستند و باید مراقب باشند که شبیخون فرهنگی به قلب‌ها و دل ها، اراده‌ها و اعتقادات و سرمایه‌های عظیم کشور در حوزه فرهنگی وارد نشود.

 رئیسی با اشاره به موضوع فضای مجازی گفت: امروز کسی تردید ندارد که باید از فضای مجازی برای تسهیل امور و دسترسی مردم و انتقال اطلاعات استفاده شود؛ اما این فضا باید مدیریت شود؛ یعنی این بستر مجازی نباید برای مجرمان و قانون‌گریزان یک بستر جرم فراهم کند و بستری برای ورود به حریم خصوصی مردم باشد.

وی گفت: فضای مجازی باید فضایی برای استفاده مردم باشد؛ نه فضایی برای سوء استفاده جهت ضربه زدن به حقوق مردم، آزادی، آبرو و حیثیت مردم و اخلاق جامعه و بسیاری دیگر از حقوق جامعه.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به برخورد با متخلفینی که در حراست از مرز‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور قصور می‌کنند، گفت: گاهی ترک فعل‌ها خسارت بیشتری از انجام فعل‌ها دارند. فردی در دوره‌ای مسئولیت دارد و کاری که بر عهده دارد را انجام نمی‌دهد و خسارت‌هایی متوجه کشور می‌شود؛ ضرورت پیگیری این ترک فعل‌ها کمتر از فعل‌ها نیست؛ بلکه بیشتر است.

 رئیسی گفت: مسئله دیگر  بحث سیل اخیر بود که خوشبختانه با حضور مردم کارها پیش رفت. بسیاری از مردم حضوراً در مناطق کمک کردند و برخی هم بصورت مالی کمک کردند که حوزه نجات و امداد انجام شد. در حوزه پرداخت خسارت ها کارها دنبال می شود؛ اما کار اصلی که باید دنبال شود، آسیب شناسی است. ما معتقدیم که اگر آمادگی در زیرساخت‌ها وجود داشت، خسارت ها کمتر بود. کشور اکنون از نزولات رحمت الهی بهره مند می باشد؛ ولی نباید اینقدر خسارت داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه گفت: به همکاران خود اعلام کردم که با همکاری نهادها و دستگاه ها به ویژه سمن‌ها به مسئله آسیب‌شناسی بپردازند؛ چون سمن‌ها در بحث محیط زیست و مبارزه با مفاسد و جلوگیری از تعرض به منابع طبیعی می‌توانند نقش بسیار فعالی داشته باشند.

وی گفت: به دنبال این هستیم که این امر را ساماندهی کنیم تا از سمن‌ها بیشتر استفاده گردد. درباره پیشگیری هم باید گفت که هر چه نهادهای تربیتی و آموزشی و پرورشی فعالتر باشند، ما شاهد کاهش بیشتر جرائم خواهیم بود. باید کاری کرد که  انگیزه جرم به وجود نیاید  و اگر هم جرمی واقع شد، برخورد لازم صورت گیرد.

رئیسی افزود: توجه به تربیت و اخلاقیات باعث می شود که انگیزه جرم به وجود نیاید. رواج اخلاق و معنویت به ویژه در حوزه های تربیتی و آموزشی در کاهش جرم بسیار موثر است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: البته نقش نظارت‌ها هم بسیار اهمیت دارد و اگر در جایی انگیزه جرم بوجود آمد، باید کاری کنیم که ابزار وقوع جرم در اختیار افراد نباشد. در این زمینه اگر  هشدارها فعال باشد و سازوکارهایی وجود داشته باشد و بسترهای وقوع جرم اصلاح گردد، دیگر امکان وقوع جرم نیست .

وی افزود: بنابراین وظیفه قانونگذاران تصویب قانونی برای مبارزه با فساد است؛ وظیفه دستگاه های اجرایی این است که بسترهای وقوع فساد را از بین ببرند و وظیفه قوه قضاییه هم برخورد با مفاسد است و اگر هر دو اینها به وظایف خود عمل کنند، ما حتماً کاهش فساد را شاهد خواهیم بود.

 رئیسی در رابطه با موضوع اطاله دادرسی ها هم گفت: ما کاهش اطاله دادرسی را در دستور کار داریم؛ اما یکسری پرونده‌های خاص هم هستند مثلاً یکسری پرونده های مفسدان اقتصادی را داریم یا  پرونده‌هایی هستند که قلوب مردم را جریحه‌دار می کنند. مثلاً وقتی یک حادثه تلخ رخ می دهد، ما باید خارج از نوبت به این پرونده رسیدگی کنیم و آن را هم به اطلاع مردم برسانیم؛ اما در اینجا برخی دوستان به پرونده هایی اشاره کردند که اطلاعات آن کامل نیست. مثلاً فردی از پرونده‌ای اطلاعی داشته و این اطلاعات را به رسانه ها داده است؛ اما بر اساس قانون انتشار اخبار پرونده ها پس از قطعی شدن حکم ممکن است و اطلاع‌رسانی ما پس از آراء و احکام دادگاه‌های تجدیدنظر و پس از قطعیت حکم خواهد بود؛نه در مرحله دادگاه بدوی .

رئیس قوه قضاییه در ادامه در خصوص نقش زنان و حضور آنها در جامعه گفت: ما در قوه قضاییه در بخش های مختلف از زنان کمک گرفته ایم. اکنون قضات زن را در قوه قضاییه داریم و حتی در دیوان عالی کشور قاضی زن داریم؛ اما این که از زنان بیشتر استفاده شود، یک مسئله قابل توجه است و انشاءالله این مسئله را پیگیری می کنیم. در خصوص اشتغال زنان و حمایت از اشتغال آنها ما باید بر اساس قانون عمل کنیم و باید قانون و مقرراتی برای حمایت از آنان وجود داشته باشد.

 رئیسی تصریح کرد: نقش زنان در خانواده ها بسیار مهم است و در مسائل اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرائم زنان نقش پررنگی دارند .

رئیس قوه قضاییه در ادامه به موضوع سازمان بازرسی اشاره کرد و گفت: سازمان بازرسی یک نظارت برون دستگاهی دارد؛ اما باید دانست که هر مدیری در هر جایی وظیفه نظارت بر حوزه عملکردی خود دارد؛ یعنی اولین نظارت‌ها بر هر دستگاهی وظیفه مدیران آن دستگاه‌ است.

وی گفت: نظارت سازمان بازرسی یا دیوان محاسبات یک وظیفه برون سازمانی است. این نظارت‌ها درست است؛ اما باید فعال باشد و اگر اختلاس یا فساد یا حتی کوتاهی در جایی صورت گرفت، در مرحله اول باید مدیران آن‌ها نظارت و جلوگیری کنند و سپس مجموعه‌های برون سازمانی وظیفه دارند به کار خود عمل کنند.

 رئیسی در خصوص توجه به منابع طبیعی و جنگل ها هم گفت: توجه به منابع عمومی و جنگل ها و سرمایه های عمومی امری است که مقام معظم رهبری در طی سال ها بر آن تاکید کردند و قانون و مسئولان هم بر آن تاکید دارند و برخی هم به آن عمل می کنند .

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: در این راستا بنا داریم شورای حفظ حقوق بیت المال که وظیفه اش درباره جنگل ها و منابع طبیعی و اراضی است را فعالتر کنیم. این شورا در مقطعی تشکیل شده است؛ اما در برخی استان ها فعال نیست که بنا داریم این شوراها را فعال کنیم؛ چون همه مسئولان در این شورا حضور دارند و وظیفه‌مند هستند و با کمک این شورا می توان از دست‌اندازی به منابع عمومی پیشگیری کرد.

وی درباره پرونده دلارهای گرفته شده توسط برخی افراد هم گفت: عده ای  دلار دولتی گرفته اند و در بازار آزاد فروخته اند و ما اعلام کرده ایم که کسانی که کالا وارد نکرده اند، باید پرونده آنها پیگیری شود و تاکید هم کرده ایم که پرونده های آنها به یک نتیجه روشن برسد و به اطلاع مردم رسانده شود.

 رئیسی افزود: مسائلی که در ذهن مردم است، باید حتماً اطلاع رسانی شود. یعنی بنا داریم پرونده هایی که مورد سوال مردم، بخصوص دانشجویان است و رسانه ای هم شده است، روندشان اطلاع رسانی گردد؛ اما اگر جایی شما خواستید اظهار نظری کنید، خوب است که اطلاعات شما کامل باشد. ما بنا داریم در خصوص پرونده های مهم و ملی شفاف سازی کرده و اطلاع رسانی روشنی داشته باشیم و اطلاعات آن را به گوش مردم برسانیم .

رئیس قوه قضاییه گفت: درباره برخی از پرونده ها مثل لواسانات یا مناطقی که دوستان نام بردند، باید بگویم که پرونده‌ها در حال پیگیری است و بر اساس مدارک قبلی رسیدگی می شود و اگر مدارک جدیدی هم به ما ارائه شود، به آنها توجه می کنیم.

وی افزود: ما معتقد هستیم که مشکلاتی که برای مردم در  پرونده هایی مثل پدیده یا موسسات مالی بوجود آمد، امکان پیشگیری دارد؛ لذا نباید اجازه داد مدت های زیادی بگذرد و سرمایه های مردم توسط عده ای جمع شود و پس از آن بخواهیم اقدام کنیم. مردم حرف درستی می زنند و می گویند  ما به مجموعه سازمان های داخلی اعتماد داریم و وقتی جلوی آن ها گرفته نمی شود، ما به آن ها اعتماد می کنیم و وقتی تبلیغ آن ها در صدا و سیما یا جاهای دیگر دیده می شود، به آن ها بیشتر اعتماد می کنیم .

 رئیسی افزود: در این خصوص بانک مرکزی و نهادهای نظارتی باید به وظیفه خود عمل کنند و نگذارند این مسائل طی سال ها به وجود بیاید؛ چون موضوع پدیده یک شبه به وجود نیامده است و در طی سالیان سال ایجاد شده است .

رئیس قوه قضاییه گفت: موضوع برخی وزارتخانه ها که توسط شما مطرح شد، حرف درستی است و باید بررسی شود که عملکردهایشان در گذشته چگونه بوده و اکنون چگونه است. البته این موضوع مربوط به یک وزارتخانه نیست؛ بلکه اگر عملکرد یک وزارتخانه یا نهاد دیگری باعث شود که خسارت جدی به مردم وارد شود، مسئله کاملاً قابل سوال است؛ یعنی باید دانست که پاسخگویی صرفاً مربوط به یک دوره خاص نیست.

وی گفت: مثلاً در قضیه سیل شیراز باید مدیران هر دوره ای  در هر مقطعی که بودند مورد سوال قرار گیرند که در دوره مدیریتشان چه اقداماتی کرده و چه اقداماتی نباید می کرده‌اند . هر فرد در هر زمانی باید پاسخگوی اقداماتش در زمان مسئولیتش باشد.

 رئیسی گفت:  کسانی که در هر دوره ای مسئولیت داشته اند، اگر ثابت شد که از ناحیه آن ها فعل یا ترک فعلی صورت گرفته که موجب خسارت به مردم شده است، باید حتماً مورد سوال قرار گیرند.

رئیس قوه قضاییه در رابطه با موضوع جوان‌گرایی در دستگاه قضایی هم گفت: ما نسبت به جوان‌گرایی اعتقاد مثبت داریم؛ اما باید دانست که در برخی مناصب نیاز به یکسری اقدامات و سوابق است. مثلاً رئیس سازمان بازرسی باید یک سابقه قضایی  با پایه مشخص داشته باشد؛  البته در مواردی هم که الزام قانونی داشته باشیم،  سعی می کنیم در بین گزینه های مناسب، حتماً گزینه جوان را انتخاب کنیم و آن را ترجیح می دهیم .

وی گفت: البته قضات ما اکنون اکثراً جوان هستند؛ اما منظور از جوان بودن داشتن 20 سال سن نیست؛ تا 50 سال هم مطرح است. ما در جاهایی که بتوانیم حتماً از جوانان استفاده خواهیم کرد و بنا داریم به جوان ها بیشتر میدان دهیم؛ مگر در  جاهایی که الزامات قانونی داشته باشیم.

 رئیسی در خصوص اطلاع رسانی در دستگاه قضایی هم گفت: ما در قوه قضاییه مرکز رسانه داریم و بنا داریم که آن را فعال کنیم تا در عرصه رسانه بتواند حضور بهتر و برتری داشته باشد و با رسانه های دیگر هم همکاری بهتری داشته باشیم.

رئیس قوه قضاییه گفت: سخنگوی قوه قضاییه را هم که انتخاب کردیم بر این اساس بود که یک فرد قاضی باشد تا از وضعیت دادگاه ها و قضا مطلع بوده و با اطلاعاتی هم که خودش دارد، بتواند اطلاع رسانی داشته باشد.

وی گفت: آقای محسنی را خداوند حفظ کند که در این مدت زحمت کشیدند. ما جریان سخنگویی و پاسخگویی و برگزاری نشست‌های مطبوعاتی و رسانه ای را امر درستی می دانیم؛ البته ما در قوه قضاییه باید بیشتر اهل عمل باشیم تا حرف زدن. بگذارید حرف ها را دیگران بزنند و ما و همکارانمان با عمل کردن، کارها را جلو ببریم. بنا داریم که بیشتر از اقدامات انجام شده مردم را مطلع کنیم تا اقداماتی که باید انجام شود تا مردم عملاً در جریان اقدامات ما باشند و انشاءالله اعتماد مردم به عنوان سرمایه های اجتماعی ما ترمیم شود .

 رئیسی درباره مسئله خصوصی سازی گفت:در حال پیگیری هستیم و معتقدیم اگر آن اقداماتی که قانون مشخص کرده است انجام شود، دیگر مشکلات امروز به وجود نمی آید؛ بطوریکه مقام معظم رهبری هم در مورد خصوصی سازی ها دوبار تاکید داشته اند.

رئیس قوه قضاییه گفت: توانمند سازی پس از خصوصی سازی امری است که بسیار مهم است. یعنی پس از واگذاری ها و خصوصی سازی ها باید از افراد حمایت های حقوقی، اعتباری و مالی شود. بنابراین یک کار مهم دولت، توانمندسازی بخش خصوصی سازی است.  مثلاً در یک جایی روند واگذاری درست بوده است، اما از آن فعال بخش خصوصی حمایت نشده است و لازم است که از آن حمایت شود تا بتواند به کارش رونق دهد .

وی در رابطه با ادامه برگزاری این جلسات و ارتباط با دانشجویان هم گفت: این جلسه باید آغاز ارتباط ها باشد. شما نماینده  دانشجویان هستید و البته ارتباط ما علاوه بر نمایندگان دانشجویان، باید با کل بدنه دانشجویی هم برقرار باشد. معتقدم باید با کل بدنه دانشجویی ارتباط گرفت. مثلاً در همین جلسه امروز بسیاری از حرف ها زده نشد و همه افراد صحبت نکردند؛ لذا پیشنهاد می کنیم که حرف ها و مسائل را همان موقع که مطلع می شوید، بیان کنید و نگذارید از آن زمان بیشتر بگذرد. من به شخصه اخبار جریانات دانشجویی را دنبال می کنم. شما باید مسائل را به ما انتقال دهید. انشاءالله یک نفر را مسئول می کنیم تا کارهای ارتباطی را پیگیری کند؛ چون معتقد هستیم که این ارتباط ها باید افزایش یابد. حتماً نباید مسائل را بصورت رسانه ای دنبال کنید و مثلاً اگر در محله خودتان یک اتفاق می افتد و یا در جایی یک انحرافی می‌بینید، آن را به ما اعلام کنید. امیدوار هستیم که بتوانیم این جلسات را بیشتر برگزار کنیم

در پایان این دیدار صمیمانه نمایندگان تشکل های دانشجویی پس از گرفتن عکس یادگاری با رئیس دستگاه قضا نماز جماعت مغرب و عشا را برگزار کردند.

منبع: میزان

برچسب ها: حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ، رئیس قوه قضائیه

منبع: خرداد

کلیدواژه: حجت الاسلام والمسلمین رئیسی رئیس قوه قضائیه رئیس قوه قضاییه با اشاره رئیس قوه قضاییه گفت اشاره به موضوع مقام معظم رهبری دستگاه قضایی سازمان بازرسی خصوصی سازی ها قوه قضاییه قوه قضاییه هیچ خط قرمزی پرونده هایی داشته باشیم اطلاع رسانی بنا داریم پرونده ها بورسیه ها دستگاه ها وقوع جرم حقوق بشر رسانه ای هم گفت فعل ها

تحریف و تخریب ظریف؛ وزیر خارجه درباره مذاکره با آمریکا چه گفته بود که دلواپسان برآشفته شدند؟

«هاریسون‌ گیت»؛ چرا امثال عباس تبریزیان، آیت‌الله می‌شوند و پرطرفدار؟

نامه علی مطهری به شورای نگهبان: دایه دلسوزتر از مادر نباشد

اصولگرایان پیروز میدان بی‌رقیب انتخابات مجلس؟ در انتخابات باشيم يا نباشيم؟

زلزله، خان زنیان شیراز را لرزاند

منبع این خبر، وبسایت www.khordadnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۲۹۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

به جریان افتادن مجدد پرونده املاک نجومی

به گزارش اقتصادآنلاین، معصومه اصغری در شرق نوشت: در این چند روز درباره یک پرونده مهم و پرابهام مانند املاک نجومی با تعدادی از اعضای شورا تماس گرفته شد اما یا نمی‌خواستند صحبت کنند، یا تلفنی صحبت نمی‌کنند، یا اعلام کردند به کمیسیونشان مربوط نمی‌شود یا اصلا معتقدند به آنها مربوط نبوده است. باوجوداین هفته گذشته نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر تهران که به نظر می‌آید یک‌تنه و انفرادی مسیر پیگیری این پرونده را دنبال می‌کند، حرف‌های جدیدی داشت که متأسفانه از سوی سایر اعضا تأیید و دنبال نشد.

محمود میرلوحی هفته گذشته در پاسخ گفت: «ما مطلع شده‌ایم بازپرس شعبه ۱۵ کارکنان دولت، پرونده مربوط به املاک نجومی را به جریان نینداخته و پرونده اصلا به دادگاه نرفته است». این همان موضوعی بود که چند ماه قبل از پایان دوره شورای چهارم و چند ماه قبل از انتخابات سال ۹6 حواشی زیادی ایجاد کرد و دادستان کل کشور، عباس جعفری‌دولت‌آبادی مسئول مستقیم رسیدگی به این پرونده بود و از آن به بعد ایشان یا سخنگوی قوه قضائیه، چند وقت ‌یک‌بار گزارشی چند‌جمله‌ای از این پرونده را اعلام می‌کردند و دیگر جای هیچ پرسش و پاسخی وجود نداشت. اما حالا نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر که خودش شکایتی مستقیم و جداگانه درباره پیگیری پرونده املاک شهرداری از محمدباقر قالیباف دارد، می‌گوید این پرونده اصلا از دادسرای کارکنان جرائم دولت بیرون نرفته است.

درباره اینکه چرا محمود میرلوحی در این پرونده تنهاست و اعضای اصلاح‌طلب و هم‌جریانش با دلایل مختلف علاقه‌ای به ورود به این موضوع ندارند، یک طرف ماجراست اما اینکه چرا شورا در حدود سه سال حضور در جایگاه رسیدگی به قول داده‌شده به مردم که یکی از مهم‌ترینشان شفافیت در پرونده املاک نجومی بود، ورود نداشته سؤال دیگری است. به‌ویژه وقتی یکی از اعضا می‌گوید اطلاع دارد که پرونده اصلا مسیر قانونی را طی نکرده و دو عضو (ناهید خداکرمی و زهرا صدراعظم‌نوری) دیگر هم‌زمان درباره گزارشی از سازمان بازرسی صحبت می‌کنند که در آن گفته شده حدود ۸۴۰ پرونده از پرونده‌های مربوط به املاک و قراردادهای شهرداری در حدود ۱۰ سال گذشته مسیر قانونی را طی نکرده‌اند یا سرانجامی نداشته‌اند.

این سؤال را از محسن هاشمی، رئیس شورای شهر پرسیدیم و او کاملا صریح اعلام کرد که این موضوع ربطی به شورا نداشته است. او گفت: گزارش‌های سازمان بازرسی مسیرهای ارجاع مختلفی دارند؛ یا به سازمان بازرسی شهرداری یا دادگاه جرائم کیفری یا دادسرای کارکنان دولت و مراجع دیگری ارجاع می‌شود، یا سازمان بازرسی کل کشور موضوع را مستقیما پیگیری می‌کند. من درباره گزارشی که برخی اعضا درباره آن صحبت کرده‌اند، نظری ندارم و بهتر است از خودشان دراین‌باره بپرسید.

او می‌گوید این گزارش‌ها و پیگیری آنها در سال‌های گذشته معمول بوده و از زمانی که او در شرکت مترو بوده، بارها به سازمان‌های مختلف نظارتی درباره گزارش‌هایی که از پروژه‌ها، قراردادها و اتفاقات مختلف دیگر تهیه شده بوده توضیح داده است؛ مواردی مثل واگذاری خط ۶ و ۷ مترو به مجموعه خاتم و سپاه یا مجتمع‌های ایستگاهی و ...

هاشمی می‌گوید من اصلا در جریان امور مربوط به پیگیری پرونده املاک نجومی نبودم؛ پرونده‌ای هم به من ارجاع نشده و من هم پیگیری‌ای در‌این‌باره نداشتم؛ چراکه این موضوع به شهردار و امور حقوقی شهرداری تهران مربوط است.

اما حسن رسولی، خزانه‌دار شورا هم در پاسخ به این سؤالی می‌گوید اگر آقای میرلوحی موضوعی را گفته و پیگیر است، حتما صحت دارد و خود ایشان مرجع پاسخ‌گویی هستند. او هم می‌گوید اعضای دیگر در جریان این موضوع نیستند و به آنها هم مربوط نمی‌شود؛ باوجوداین می‌گوید: به لحاظ حقوقی شهردار و اداره کل حقوقی شهرداری باید جواب بدهد که چرا این پرونده را در این مدت پیگیری نکرده و اگر پیگیری بوده چه نتایجی داشته که اعلام نشده است!

او می‌گوید شورا یک نهاد ناظر و مقررات‌گذار است و می‌توانسته در جهت پیگیری این موضوع از شهردار و امور حقوقی شهرداری تهران بخواهد تا این موضوع را پیگیری کند و در این مورد هم اول آقای ابراهیم امینی، رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی و بعد خود آقای میرلوحی مسئولیت طرح سؤال و پیگیری را  داشته‌اند.

او در عین حال تأکید دارد در چنین پرونده‌هایی، مانند املاک نجومی که بخشی از آن اتهام کیفری دارد و در نحوه رسیدگی به آن عملکرد دستگاه قضائی در معرض قضاوت افکار عمومی قرار می‌گیرد، لازم است با ابهام‌زدایی و شفافیت کامل این موضوع حسب قانون پیگیری و درباره آن اعمال قانون شود و نتیجه را هم به مردم اعلام کنند.

میرلوحی داشت، اشاره کرد: «پس از تغییر بازپرس شعبه ۱۵ کارکنان دولت (بازپرس قبلی برکنار شد) بخش حقوقی شهرداری تهران در تلاش است این پرونده را دوباره به جریان بیندازد و پرونده املاک نجومی و تخلف  دوره قبل را دنبال کند و مهم‌‌تر اینکه با این پیگیری‌ها، املاک شهرداری را برگرداند». اما امیرحسین شمسی، مدیرکل امور حقوقی شهرداری تهران، در پاسخ  با یک جمله کوتاه اعلام کرد: «این موضوع مجدد در اداره امور حقوقی با تأکید شورا طرح موضوع شده و در حال پیگیری است».

میرلوحی روز گذشته نیز در نشست خبری خود که نکات مهم دیگری هم داشت، درباره پرونده املاک نجومی گفت: من ریز و جزئیات پرونده املاک نجومی را مطالعه کرده‌ام و به قطعیت می‌گویم ادعاهایی که آقایان می‌کنند، کذب است و درست نیست و به نظر می‌رسد باید برخی از پرونده‌ها مجدد بررسی شود تا ببینیم چرا به سرانجام نرسیده است. او در پاسخ به این پرسش که آیا از شخص شهردار اسبق تهران شکایت شده است یا نه گفت: من باشم این کار را انجام می‌دهم؛ اما شهرداری تهران سیاستی مبنی بر شکایت علیه افرادی که در ریخت‌و‌پاش‌ها نقش داشته‌اند، اتخاذ کرده است.

چرا شریفی در آستانه انتخابات آزاد شده است

 محمود میرلوحی همچنین در نشست خبری درباره پرونده تحقیق‌و‌تفحص از «رساتجارت» گفت: نجفی، شهردار اسبق تهران، در همین اتاق به ما گفت هزار میلیارد تومان را شب عید از این محل دریافت می‌کند و بهتر است اعضا سکوت کنند تا حقوق و عیدی پرداخت شود. هنگامی که حسینی‌مکارم سرپرست شهرداری بود، از ما یک هفته برای وصول این بدهی وقت خواست؛ اما آن‌ هم نشد و سرانجام افشانی اعلام کرد در حال پس‌گرفتن هزار‌و ۶۰۰ میلیارد تومان از شریفی، قائم‌مقام دوره قالیباف، است و گفت نامه‌ای در این زمینه آماده ارسال است و حتی درخواست داشت نامه مشترکی در این زمینه بنویسیم و ما مدت‌ها منتظر هزارو 600 میلیارد تومان بودیم؛ اما خبری از آن نشد و چون احساس کردیم زمان در حال گذر است، این موضوع را در قالب تحقیق‌و‌تفحص بیان کردیم. وی در پاسخ به اینکه شنیده شده شهرداری تهران رسما از قالیباف شکایت کرده است، گفت: تا حالا در پرونده شریفی، دوستان ما فکر می‌کردند چون طرف دوم سپاه است و شاکی است، نیازی به ورود نیست. در هولوگرام هم معتقدیم اتفاقاتی رخ داده است. اقداماتی در جهت شکایت در مواردی انجام دادیم که تا قبل از آن مورد تردید بود و معتقدیم که باید سریع‌تر این اقدام انجام می‌‌شد. میرلوحی با بیان اینکه شنیده شده سازمان بازرسی کل کشور ۸۰۰ مورد گزارش درباره وضعیت شهرداری ارائه کرده است، ادامه داد: از قوه قضائیه انتظار داریم درباره این پرونده‌ها تصمیم بگیرد، اما مروری بر فهرست شکایات نشان می‌دهد که گویا روئین‌تنی در برخی افراد وجود دارد که این همه گزارش تقریبا به نتیجه نرسیده است.رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران ادامه داد: در قوه قضائیه برخی‌ها دستگیر شدند و این‌طور استشمام می‌شود که مطالب و پرونده‌های مطروحه در شهرداری می‌توانسته با این افراد ارتباط داشته باشد، من شنیده‌ام که شریفی با وثیقه آزاد شده است و این آزادی آن هم هم‌زمان با تحقیق و تفحص از رساتجارت و شهرداری پیام دارد.وی گفت: گفته و شنیده شده که بازرسی کل کشور ۸۰۰ گزارش درباره وضعیت شهرداری تهران ارسال کرده است که یکی از این تخلفات پرونده موسوم به املاک نجومی بود که انتظار می‌رود از آنجایی که قوه قضائیه و بازرسی کل کشور در مسائل مختلف حساس و دقیق هستند، درباره این مسائل نیز پیگیری کنند. در زمان برگزاری انتخابات شورایاری‌ها سراج اعلام کرد که اصل شورایاری خوب است اما در مورد هزینه‌کرد آن باید دقت کرد، وقتی بازرسی کل کشور و قوه قضائیه روی این مبالغ محدود حساس‌اند خب حق دارم سؤال بپرسم چرا در مورد این همه گزارش پیگیری نکرده؟ گزارش‌های سازمان بازرسی تا تیرماه امسال بوده است و برخی از این اتفاقات مربوط به پنج- شش سال قبل است و اتفاق تازه‌ای نیست اما می‌بینیم به جای بررسی، شریفی را با این پرونده آن هم در آستانه انتخابات آزاد می‌کنند، در‌حالی‌که همگان منتظر بودند جلسه دادگاه آنها برگزار شود.

دیگر خبرها

 • تشکیل گروه بررسی و تهیه لایحه تنقیحی تعزیرات از سوی قوه قضاییه
 • تهیه لایحه تنقیحی تعزیرات از سوی قوه قضاییه
 • مدیرکل روابط عمومی قوه‌قضاییه را بشناسید | عضو شورای مرکزی پایداری، سردبیر جهان آرا و ...
 • تشویق گزارش‌دهندگان فساد/ نیازمندی یاری نخبگان هستیم
 • مدیرکل جدید روابط عمومی قوه قضاییه منصوب شد
 • رئیس قوه قضائیه: دیر یا زود با قاتلین شهید سلیمانی ملاقات خواهیم کرد، اما نه برای مذاکره
 • راهکارهای مبارزه با فساد؛ از تغییر نگاه تقنینی تا توسعه دولت الکترونیک (۲)
 • راهکارهای مبارزه با فساد؛ از تغییر نگاه تقنینی تا توسعه دولت الکترونیک (۱)
 • رئیس قوه قضائیه: قاتلین شهید سلیمانی را محاکمه و مجازات خواهیم کرد
 • «علی نادری» مدیرکل روابط عمومی قوه قضاییه شد
 • مدیرکل روابط عمومی قوه قضاییه منصوب شد
 • نامه‌ حزب اعتماد ملی به رئیس قوه قضائیه درباره فرزند مهدی کروبی/حسین کروبی در حبس انفرادی
 • گلستان| قوه قضاییه با زیرسئوال برندگان دستاوردهای نظام برخورد می‌کند
 • حزب اعتماد ملي در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار اجرای قانون درمورد فرزند مهدی كروبي شد/حسين كروبي در حبس انفرادی
 • حسین کروبی در حبس انفرادی | جزئیات نامه اعتماد ملی به رئیس قوه قضاییه
 • هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم قوه قضائیه در شیراز برگزار می‌شود
 • تشویق رسن توسط هواداران/ مداحی در ورزشگاه آزادی
 • آیت‌الله سبحانی: قوه قضائیه با نمایندگان رد‌صلاحیت شده به دلیل فساد مالی برخورد کند
 • رئیس قوه قضاییه: دهه فجر بهترین فرصت برای تبیین اهداف انقلاب است