تهران – ایرنا – روزنامه الوطن قطر نوشت: منطقه خلیج فارس تحمل جنگ جدیدی که ثروت های آن را بر باد دهد و فرزندان آن را قربانی کند، ندارد.

روزنامه الوطن چاپ دوحه روز چهارشنبه نوشت: واقعیتی وجود دارد که بر کسانی که تاریخچه جنگ میان ملت ها را دنبال می کنند پوشیده نیست و آن اینکه کسی که جنگی را آغاز می کند ممکن است پایان دهنده آن نباشد.
'احمد علی' نویسنده الوطن اضافه می کند: این واقعیت را می خواهم به کسانی یادآوری کنم که آن را فراموش کرده اند و به جنگی دیگر در منطقه می اندیشند که ممکن است جرقه های آن از ایران آغاز شود ولی ممکن است از کنترل آغاز کننده آن خارج و بسیار گسترده شود.
این واقعیت را در راستای قدرت نمایی واشنگتن با نمایش نیروها و تجهیزاتش شامل جنگنده ها، موشک های کروز و بمب افکن های راهبردی در آب های خلیج فارس می نویسم.
زیاده روی آمریکا در نمایش قدرت نظامی، ممکن است به شعله ور شدن جنگی گسترده در منطقه منجر شود.
ادعا و اتهام دونالد ترامپ و هم پیمانانش در منطقه برضد ایران هرچه باشد، نمی تواند توجیه گر این همه لشکرکشی در منطقه خلیج فارس باشد.
بدون تردید هنگامی که هواپیماهای مستقر بر عرشه ناو 'ابراهام لینکن' به پرواز درآیند و اولین موشک های خود را به سوی اهداف شلیک کنند، آتش آن دامن کسانی را که ترامپ را به آغاز جنگ تشویق کرده بودند می گیرد.
متاسفانه برخی طرف های عربی، بر اتش جنگ در منطقه می دمند و منطقه ما که در امنیت و ثبات بود به نا امن ترین و جنگی ترین منطقه تبدیل شده است.
کشورهای عربی خلیج فارس بیش از دیگران برای خرید جنگ افزار هزینه می کنند و بزرگترین انبارکنندگان سلاح در جهان هستند بدون اینکه بدانند، جنگ هایی که برای ان سلاح ذخیره می کنند درد و پشیمانی و خونریزی دربر دارد.
جنگ ها نه تنها دستاوردها را ویران می کند بلکه به مرگ بیگناهان، درد و رنج بازماندگان، بریده شدن پیوندها، شکستن دل ها منجر خواهد شد و کینه هایی مانند کوه در دل نسل های مختلف نقش خواهد بست.
این منطقه شاهد جنگ های تلخ و پیچیده ای مانند جنگ هشت ساله عراق و ایران، جنگ کویت، حمله آمریکا به عراق و سقوط صدام حسین و جنگ بی نتیجه یمن بوده است.
مشکل اینجاست که کسانی که درحال دمیدن در آتش جنگ علیه ایران هستند هنوز خطرات فاجعه بار جنگ ها را درک نکرده اند و بهترین دلیل در این باره، شکست خفت بار آن ها در جنگ یمن است که وارد سال پنجم خود شده است ولی آن ها همچنان به خونریزی می اندیشند.
جنایت های آن ها در یمن را نمی توان بخشید، آن ها عامل قتل هزاران زن و کودک و غیرنظامی بیگناه هستند که قربانی سیاست ها و نقشه های امارات شده اند.
براین اساس از دوحه می گوییم که جنگی جدید را نمی خواهیم.
به واشنگتن و رئیس جمهوری امریکا که قوانین و توازن جهان را با سیاست های ماجراجویانه برهم زده است می گوییم: ترامپ آرام باش چرا که ما جنگ دیگری در منطقه خلیج فارس نمی خواهیم. زیرا که همه ما از جنگ عراق و ایران آسیب دیدیم و میلیاردها دلار که می توانست در زمینه سازندگی و منافع ملت ها به کار رود دود شد.
ترامپ آرام بگیر که ما نمی خواهیم شاهد جنگ دیگری باشیم زیرا از نتایج فاجعه بار حمله عراق به کویت که به تشویق 'ایپریل گلاسپی' سفیر سابق آمریکا در عراق آغاز شد آسیب دیدیم.
جنگ جدیدی را نمی خواهیم، زیرا نتایج منفی حمله به عراق و سقوط صدام حسین برما نیز تاثیر گذاشت و به افزایش نفوذ ایران در عراق منجر شد.
ترامپ آرام باش زیرا ما همچنان از جنگ بی نتیجه یمن که برخی نمی خواهند آن را متوقف کنند تا سلاح های آمریکایی توسط عربستان و امارات خریداری شود، رنج می بریم.
ترامپ آرام بگیر که ما از درگیری ها، جنگ ها و بحران هایی که بودجه های کشورهای عربی خلیج فارس را بلعیده است و ثروت های نسل های آینده را به هدر داده است، خسته شده ایم.
بدون شک این منطقه، تحمل جنگ های بیشتر را ندارد زیرا جنگ های گذشته قدرت آن را تضعیف، ملت ها را خسته، ثروت ها را نابود کرده است و روابط میان کشورها و ملت ها را برهم زده است.
مشکل ما و مشکل همه دنیا و همه جامعه جهانی با ترامپ این است که ادعا می کند که ایران فعالیت های هسته ای خود را ادمه می دهد بدون اینکه حتی یک دلیل برای ادعاهای خود ارائه کند.
او ادعا می کند که تهران برغم توافق هسته ای، به ساخت بمب اتمی نزدیک شده است.
چیزی که ترامپ باید بداند این است ایران فقط یک نظام سیاسی نیست که وی از آن خوشش نیاید و برای سرنگونی آن تلاش کند بلکه ایران نظامی است که از بحرین، تا عراق و سوریه و لبنان و دیگر مناطق گسترده است و کوچکترین جرقه در داخل آن، همه منطقه را شعله ور می کند.
شکی نیست که ترامپ همه این جنجال را به خاطر اسرائیل برپا کرده است و او در موضوعات خاورمیانه نشان داده است که از نتانیاهو نیز نتانیاهوتر است و ادعای وی درباره نقض توافق هسته ای توسط ایران، مستند به ادعاهای نتانیاهو است بدون اینکه حتی یک دلیل ارائه کند.
برغم اینکه ترامپ همه ابزارهای فشار اقتصادی، سیاسی و نظامی خود را برای موافقت تهران با مذاکره مجدد و امضای توافق جدیدی با شروط آمریکا به کار بسته است ولی ایران در برابر این فشارها مانند کوه های زاگرس ایستاده است.
هدف نهایی از این فشارها بر ایران این است که رئیس جمهوری ایران با ترامپ تماس بگیرد و تسلیم شدن کشورش را در برابر فشارهای آمریکا اعلام کند و این چیزی است که اتفاق نخواهد افتاد و چنین تماسی گرفته نخواهد شد.
شبک**6116**1392

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پیام نخست‌وزیر پیشین قطر به عربستان و سازماندهندگان نشست‌های مکه

نخست وزیر پیشین قطر از عربستان خواست دست از اختلافات ساختگی بردارد. همچنین دیده بان حقوق بشر خواستار مجازات عربستان به خاطر نقض‌هایش علیه فعالان و مبلغان شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی، نخست وزیر پیشین قطر در پیامی به عربستان و کشورهایی که قرار است در نشست‌های سران عربی، اسلامی و شورای همکاری خلیج فارس به درخواست عربستان شرکت کنند، بر ضرورت حل اختلافات جهت مقابله با چالش‌های بزرگ پیش روی عرب و مسلمین تاکید کرد.

وی در سلسله پیام‌های توییتری نوشت: امیدوارم این نشست‌ها به تغییرات کیفی در روابط و حل اختلافات با هدف مقابله با چالش‌های بزرگ پیش روی عرب و مسلمین منجر شود. ما باید به توانایی‌های شورای همکاری خلیج (فارس)، کشورهای عربی و اسلامی خود تکیه کنیم نه بر دوستانی که دستورکارهای دیگری مدنظر دارند.

آل ثانی بار دیگر خواستار حل و فصل اختلافات عربی، اسلامی و شورای همکاری خلیج فارس شد و گفت: عربستان باید دست از اختلافات ساختگی و واهی برداشته و به وظایف خود در چارچوب شورای همکاری خلیج (فارس)، کشورهای عربی و اسلامی عمل کند تا بتوانیم با خطرات و جاه طلبی‌هایی که منطقه را چه از سوی دشمن و چه از سوی دوست تهدید می‌کنند، مقابله کنیم.

وی پیش‌بینی کرد که این نشست‌ها پیشرفت چندانی نداشته و تنها به صدور بیانیه‌ای در حمایت از موضع عربستان ختم شوند.

نخست وزیر پیشین قطر افزود: من مخالف این نشست‌ها نیستم اما آنچه صادر خواهد شد چیزی فراتر از بیانیه‌ای که وجهه تبلیغاتی دارد، نخواهد بود، بیانیه‌ای که به غربی‌ها می‌گوید، ما به سه نشست دعوت کردیم، همانگونه که در زمان سفر  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه نشستی از این دست داشتیم، اکنون نیز به این سه نشست دعوت شده‌ایم. این بیانیه فردای نشست یا حداکثر یک هفته بعد از آن به فراموشی سپرده خواهد شد.

دولت قطر روز یکشنبه پس از دریافت دعوت‌نامه از سوی سازمان همکاری اسلامی برای مشارکت در نشست سران سازمان همکاری اسلامی اعلام کرد: مشارکت در این نشست را که قرار است در مکه برگزار شود، بررسی می‌کند. قطر با وجود دعوت‌ به این نشست، هنوز دعوت‌نامه‌ای از سوی عربستان برای مشارکت در دو نشست سران شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب دریافت نکرده است.

سازمان همکاری اسلامی در بیانیه‌ای روز یکشنبه اعلام کرده بود، عربستان میزبان چهاردهمین دور از نشست عادی سران اسلامی این سازمان در مکه در روز ۳۱ مه به ریاست پادشاه عربستان خواهد بود.

همچنین دیده بان حقوق بشر خواستار مجازات عربستان علاوه بر مشارکت این کشور در جنگ یمن و قتل روزنامه نگار و منتقد سعودی، به خاطر نقض‌هایش علیه فعالان و مبلغان شد.

در جلسه کنگره آمریکا تحت عنوان "مدافعان حقوق زن در عربستان" این درخواست مطرح شد، جلسه‌ای که شامل گزارش‌ها و ادله و شواهدی درباره اوضاع وخیم حقوق بشر و نقض‌های عربستان بود.

سارا لیا ویتسن، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر در اظهاراتی گفت: عربستان بر شکنجه فعالان زن بازداشتی مصر است و کاخ سفید و دولت ترامپ، دولت عربستان را از طریق عدم مجازات، نسبت به نقض حقوق بشر تشویق می‌کنند. این صدای آزاد شهروندان است که رژیم آل سعود را می‌ترساند.

وی گفت: ضرب و شتم، وارد کردن شوک الکتریکی و شلاق نقض‌هایی است که سازمان‌های عربستان در حق زنان بازداشتی مرتکب می‌شوند و این کاخ سفید است که به عربستان در فرار از مجازات کمک می‌کند.

ولید الهذول، برادر لجین الهذول یکی از فعالان حقوق بشری بازداشتی در عربستان گفت: خواهرش در بازداشتگاه‌های مخفی زیر نظر مقامات سعودی از جمله سعود القحطانی، مشاور ولیعهد عربستان مورد شکنجه و آزار جنسی قرار گرفته است.

وی افزود: خواهرش به شیوه سادیسمی شکنجه شده است که هدف از آن گرفتن اطلاعات از لجین نبوده بلکه فقط به خاطر لذت مورد شکنجه قرار گرفته است و ما در حال حاضر نمی‌دانیم که القحطانی کجاست واینکه آیا درباره این پرونده مورد بازجویی قرار گرفته است یا نه. او در این شکنجه دست داشته است.

انتهای پیام

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

مارادونا دستگیر شد

کلیدواژه: سياسي الوطن قطر دونالد ترامپ خليج فارس

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۰۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دوحه: جنایت هک خبرگزاری قنا خنجر زدن از پشت به ملت قطر بود
 • دغدغه‌هایی که در «خرمشهر+۳۰» قاب شدند/ روایت حسرت و حماسه
 • اصلاح‌طلبان مردم پسندتر هستند
 • گزارش نشریه الرایه قطر در مورد امضای قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران
 • جزئیات بازدید سرزده ترامپ از عین الاسد و دیدار پامپئو و عبدالمهدی از زبان وزیر خارجه عراق
 • تلاش بخش خصوصی ایران و قطر برای افزایش تبادلات تجاری/روابط تجاری ایران و قطر قطع شدنی نیست
 • اصلاح‌طلبان مردم پسندتر هستند/ لو رفتن کربلای ۴ نتیجه‌ لو رفتن ماجرای مک فارلین بود/ مردم خطاهای دهه اول انقلاب را به حساب نظام نمی‌گذاشتند/ هربلایی که از پهلوی بسرمان می‌آمد به حساب آمریکا می‌گذاشتیم
 • تلاش همزمان 5 کشور برای میانجی گری میان ایران و آمریکا/اعتراف پمپئو به وجود اختلاف با بولتون بر سر ایران/اظهارات ترامپ در مورد اعزام نیرو به خاورمیانه/ افزایش نظامیان آمریکایی در پایگاه «عین الاسد» عراق
 • قطر مبادلات تجاری با ایران را محدود کرد
 • قطر مبادلات تجاری با ایران را به دارو و غذا محدود کرد
 • قطر مبادلات تجاری با ایران را محدود کرد به دارو و غذا
 • دلیل سفر غیرمنتظره دیپلمات‌ها به ایران
 • یک بام و دوهوای عربی
 • بیانیه امارات درباره حادثه فجیره
 • بیانیه امارات درباره هدف قرار گرفتن کشتی هایش در فجیره
 • چامسکی: ترامپ دارای مرض خودبزرگ‌بینی است
 • ترامپ و حرکت بر لبه تیغ- محمد علی حیدری هایی*
 • مرتضی پورعلی گنجی در آستانه جدایی از باشگاه العربی قطر؛ پرسپولیس مقصد بعدی مدافع تیم ملی ایران؟
 • قطر مبادلات تجاری با ایران را به دارو و موادغذایی محدود کرد