به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا؛ استراتژی فشار حداکثری و در کنار آن تقاضا برای مذاکره، یک سال است که از سوی دونالد ترامپ پس از خروج از برجام دنبال شده است. استراتژی ها و پیشنهادهایی که پس از گذشت سالگرد خروج او از برجام نیز به نتیجه نرسیده است. حتی جنگ های روانی تیم «ب» به رهبری بولتون در کاخ سفید نیز نتیجه ای نداشت تا اینکه  بولتون دست به دامن ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن در منطقه خاورمیانه شد که بعدها با واکنش مقامات نظامی آمریکا مواجه شد چرا که گشت زنی این ناو در آبهای خاورمیانه امری عادی است.

بولتون که نتوانسته در ونزوئلا به اهداف خود دست پیدا کند و رضایت ترامپ را کسب کند، تلاش کرد ایران را تهدید به رویارویی نظامی کند. بنابراین از فشار حداکثری و پیشنهاد مذاکره به گزینه جنگ روی آورد تا بتواند رفتار ایران را تغییر دهد هر چند هدف اولیه تغییر حکومت در ایران است. مشاوران ترامپ چنان او را کلافه کرده اند که به گزارش سی ان ان، او از عبارت «ببینیم چه پیش می آید» بسیار استفاده می کند. عبارتی که حاکی از نداشتن پاسخ صریح وی به بسیاری سوالات است. اخیرا حتی زمزمه هایی مبنی بر اخراج بولتون از کاخ سفید شنیده شد اما این خبر با «دوست دارم ترامپ» خاتمه یافت. ترامپ از این دوست دارم ها در آستینش زیاد دارد. رئیس جمهور آمریکا پنج شنبه هفته گذشته  به رسانه ها گفت که امیدوار است جنگی رخ ندهد اما دوست دارد ایرانی ها به او زنگ بزنند! ابراز علاقه ای که  از سوی عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه، بی پاسخ نماند. عراقچی گفت: «اگر نیاز شود آنها شماره ما را دارند.»

در عین حال ترامپ می داند که ایرانی ها به او زنگ نخواهند زد. البته او با گذشت چند سال از دولت اوباما، هنوز کینه به دل دارد چرا که می گوید جان کری نگذاشته با ایران، ارتباط برقرار کند. رئیس جمهور آمریکا می داند ایران هیچوقت تن به تسلیم شدن نمی دهد چرا که این حرف ها برای چهل سال است نه یکی دوسال.

دولت ترامپ همه تلاشش را کرد در دوره خود به اهدافش در ارتباط با ایران دست پیدا کند اما با گذشت حدود 2 سال و خورده ای از ریاستش بر کاخ سفید، دچار سردرگمی در برخورد با  ایران شده است. نوعی سردرگمی که روسای پیشین کاخ سفید نیز داشته اند اما ترامپ با فوت و فن تاجرگونه اش تصور می کرد می تواند ایران را به زانو درآورد هرچند نمی توان از دشواری های آن برای ایران چشم پوشی کرد.

اما آنچه که رویای ترامپ بود محقق نشده است و او با کابوس انتخابات 2020 ریاست جمهوری در آمریکا روبه رو است. او و مشاورانش کشور به کشور و چهره به چهره سخن گفته اند تا فشارهای تحریمی را بر ایران افزایش دهند و به نوعی همه درآمدهای ایران را مسدود کرده اند. در نتیجه اتفاقی که رخ داد این بود که بسیاری کشورها برای معافیت از تحریم ایران به مذاکره با ایران پرداختند. این موضوع خود حاوی دو نکته است هر چند همه کشورها باید از آمریکا اجازه بگیرند اما ترامپ و وزیر خارجه اش یعنی پمپئو فهمیده اند که حتی آنها هم سعی می کنند، آمریکا را دور بزنند. بنابراین این آغاز کشور گردی پمپئو شد تا بتواند هر راهی که ایران در آن سود می برد، را مسدود کند.   

تاکتیک دیگر دولت ترامپ پس از پیشنهاد زنگ زدن ایرانی ها، درخواست های میانجیگری برای مذاکره با ایران بود که در رسانه های داخلی و بین المللی به ویژه کارشناسان و تحلیلگران سیاست خارجی با تحلیل ها  و واکنش های متفاوتی همراه شد. از دیدار پمپئو با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و پیشنهاد میانجیگری عراق تا میانجیگری عمان و ژاپن و غیره  از دیگر تلاش هایی بود که چند روز بلافاصله پس از اعلام خروج ایران از برخی بندهای برجامی آغاز شد.

هر چند در ابتدا ژست تهدید و جنگ به خود گرفتند اما آمریکایی ها به خوبی می دانند که متحدان اروپایی دیگر مثل گذشته با آن همراهی نخواهند کرد. به ویژه اینکه وزیر امور خارجه آمریکا در سفر غیرمنتظره اش به کشورهای اروپایی و دیدار غیر منتظره با «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مورد بی میلی وی قرار گرفت. به گونه ای که رسانه ها، دیدار کردن موگرینی با پمپئو را به نوعی منت نهادن بر او تعبیر کرده اند. پمپئو قصد رفتن به روسیه را داشت اما سفرش را به اروپا تغییر داد تا سخنان تکراری اش را علیه ایران بیان کند. هر چند «برایان هوک»، رئیس گروه اقدام علیه ایران، در وزارت خارجه آمریکا گفت که پمپئو در بروکسل با وزیران امور خارجه اروپا درباره حادثه «الفجیره» گفت و گو کرده است. اما در این دیدار وزیران اتحادیه اروپا نیز از وزیر خارجه آمریکا خواسته بودند واشنگتن از هرگونه افزایش تنش با ایران خودداری کند. 

اما سخنان جنگ افروزانه مقامات آمریکا همچنان ادامه داشت تا جایی که خبر اعزام حدود 140 هزار نیروی آمریکایی به خلیج فارس برای جنگ احتمالی با ایران در رسانه ها منتشر شد که این خبر را ابتدا پمپئو تکذیب کرد و سپس خود ترامپ به همین تکذیب قانع نشد و بلافاصله در کاخ سفید در جمع خبرنگاران، آن را جعلی دانست.

هر چند انفجار در بندر «الفجیره» امارات بهانه جدیدی بود که آمریکایی ها انگشت اتهام را به ایران بزنند اما آمریکایی ها باهوش تر و فرصت طلب تر از آن هستند که از این ماهیگیری سیاسی متحدان عرب خود مطلع نشوند و خود را به باتلاق جنگ با ایران بکشانند. امارات در حال تحقیق است اما بسیاری در منطقه از جمله اسرائیل بدشان نمی آید که حلقه تحریم های آمریکا علیه ایران را تنگ تر کنند. اینها در حد حدس و گمان است تا زمانی که دلایل آن حادثه  آشکار شود.

مطرح شدن جنگ با ایران حتی متحدین اسرائیلی آمریکا را نگران کرد چرا که ایران به اسرائیل نزدیکتر است! این نگرانی ها در اظهارات وزیر انرژی اسرائیل مشهود بود. وی گفت: «با بالاگرفتن تنش میان ایران و آمریکا، تهران اسرائیل را مورد هدف قرار خواهد داد. وی مدعی شد، این حمله می تواند مستقیم و یا از طریق حزب الله یا جهاد اسلامی فلسطین به صورت نیابتی صورت گیرد.»

جنگ – مذاکره، از مباحث داغ رسانه های داخلی و بین المللی بود که هر چند گزینه مذاکره مورد استقبال بسیاری در داخل و خارج قرار گرفت اما در نهایت مقام معظم رهبری آب پاکی را روی دست آمریکایی ها ریخت و در دیدار با مسئولان ارشد نظام و سران قوا فرمودند: «جنگ نمی شود و هر ایرانی با شعوری در این شرایط با آمریکا مذاکره نخواهد کرد.»

مقام معظم رهبری افزودند: « بعضی ها در داخل می گویند مذاکره چه عیبی دارد؟ مذاکره سم است، تا وقتی آمریکا این است که الان هست و مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است.». بنابراین می توان گفت این پاسخ صریحی در مقابل پاسخ غیر صریح ترامپ مبنی بر «ببینیم چه پیش می آید» بود که بازتاب های بسیاری در رسانه های جهان داشت.

گفتنی است، با بالاگرفتن تنش ها بین ایران و آمریکا به ویژه پس از اعلام خروج ایران از برخی بندهای برجامی و مهلت 60 روزه به اتحادیه اروپا، در روزهای گذشته بحث مذاکره و میانجیگری برای مذاکره از سوی ترامپ و برایان هوک از طریق کشورهای نزدیک به ایران از جمله عراق و عمان و غیره  مطرح که با واکنش منفی مقامات جمهوری اسلامی ایران روبرو شد.

خبرنگار: آزاده رحیمی

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عامل تنش ایران و آمریکا، ترامپ و دولت آمریکاست/ سرنگونی پهپاد جاسوسی، قدرت ایران را نشان داد

رویداد۲۴ الکس وارد مدیر مرکز شورای امنیت بین‌الملل آتلانتیک و همچنین روزنامه‌نگار و ستون‌نویس حوزه سیاست خارجه و روابط بین‌الملل است. وی تاکنون در حوزه‌های امنیت بین‌الملل و دفاع و روابط بین‌الملل به صورت تخصصی کار کرده است.

الکس وارد اکنون به عنوان روزنامه‌نگار وُکس فعالیت می‌کند.

الکس وارد با اشاره به تنش ایران و آمریکا یادآور شد: سال‌هاست که تنش ایران و آمریکا نگرانی آغاز جنگ میان دو کشور را ایجاد کرده است. اما اکنون با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران و بعد از آن حمله ایران به پهپاد آمریکایی، نگرانی از احتمال این اتفاق تشدید شده است. درگیری میان ایران و آمریکا جدید نیست، اما اکنون این تنش‌ها در اوج خود قرار گرفته است.

وی در ادامه افزود: موضوعی که وجود دارد این است که آمریکا به دنبال آغاز جنگ با ایران نیست. ایران هم تمایلی به جنگ و درگیری نظامی با آمریکا ندارد چراکه جنگ به نفع هیچ کدام از طرفین نیست.

این فعال رسانه‌ای افزود: من عامل تنش‌های اخیر را ترامپ و دولت آمریکا می‌دانم آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم‌ها و بعد از آن حضور نظامی در خلیج فارس آتش جنگ را برافروخته است و هر اقدامی از سوی ایران در واقع واکنشی به این اقدامات بوده است.

وارد افزود: چیزی که مشخص است این اقدام‌های آمریکا، ایران را به واکنش واداشته است و این ترس را ایجاد کرده است که مبادا ترامپ تصمیم به آغاز جنگ با آن‌ها را بگیرد بنابراین آن‌ها در آمادگی هستند، اما تاکنون ایرانی‌ها تهدیدی علیه نیرو‌های نظامی آمریکا در خلیج فارس نبودند این نشان می‌دهد که ایران نیز به عواقب جنگ آگاه است.
ترامپ و مشاورانش اختلاف‌نظر جدی برای آغاز جنگ با ایران دارند
وی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد ترامپ و اطرافیان او دارای اختلاف‌نظر جدی برای آغاز جنگ با ایران هستند جان بولتون بر اساس رویکرد جنگ‌طلبانه‌ای مدام از آغاز جنگ با ایران صحبت می‌کند چیزی که مشخص است این است که این حرف‌ها سلیقه ترامپ نیست. ترامپ در مورد آغاز جنگ با ایران اختلاف‌نظر جدی با اطرافیان خود دارد.

مدیر مرکز شورای امنیت بین‌الملل آتلانتیک گفت: هیچ کشوری نیست که از جنگ با ایران استقبال کند، تنها اسرائیل است از این اتفاق استقبال می‌کند و به دنبال آغاز جنگ با ایران است و تمام تلاش خود را می‌کند تا آمریکا را وارد جنگ با ایران کند. حتی عربستان سعودی هم بر خلاف انتظار اعلام کرد که به دنبال آغاز جنگ و درگیری با ایران نیست، اما اسرائیل و نتانیاهو مدام از ضرورت درگیری با ایران صحبت می‌کنند.   اهمیت تنگه هرمز عامل بازدارنده درگیری ایران و آمریکا است
وارد گفت: از سوی دیگر آمریکا به اهمیت تنگه هرمز آگاه است و می‌داند امنیت این تنگه ضرورت دارد بنابراین نمی‌خواهد با اتخاذ تصمیمی اشتباه امنیت این راه که روزانه تجارت و حمل و نقل زیادی از طریق آن صورت می‌گیرد، دچار مشکل شود بنابراین یکی از عواملی که مانع از درگیری نظامی ایران و آمریکا می‌شود اهمیت تنگه هرمز است.
سرنگونی پهپاد، قدرت ایران را نشان داد
وی در ادامه در مورد سرنگونی پهپاد آمریکایی گفت: معتقدم که این اتفاق به جهان ثابت کرد که ایران قدرتمند است و از درگیری نظامی ترسی ندارد.

مدیر مرکز شورای امنیت بین‌الملل آتلانتیک خاطرنشان کرد: در داخل آمریکا اعضای کنگره مخالف و منتقد تصمیم‌های ترامپ هستند و معتقدند که ترامپ باید به برجام بازگردد و مخالف آغاز جنگ و درگیری با ایران هستند و اخیرا از ترامپ خواسته‌اند تا هرگونه تصمیم برای حمله به هر کشوری با اجازه کنگره باشد.

وارد در پایان گفت: شرایط کنونی یک وضعیت ظریف و خطرناک است که می‌تواند در صورت هر اشتباهی از کنترل خارج شود، اگر این شرایط به دقت توسط هر دو کشور مدیریت نشود، می‌تواند باعث جنگ شود جنگ ایران و آمریکا یک جنگ خطرناک خواهد بود. منبع: ایلنا برچسب ها: رویداد24 ، جنگ ایران و آمریکا ، ترامپ ، سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا ، پهپاد جاسوسی ، تنش ایران و آمریکا ، جنگ احتمالی ایران و آمریکا ، الکس وارد ، تنگه هرمز ، درگیری ایران و آمریکا ، رویارویی ایران و آمریکا در خلیج فارس ، رویارویی ایران و آمریکا ، درگیری نظامی ایران و آمریکا ، درگیری نظامی ایران و آمریکا در خلیج فارس ، جنگ ایران و آمریکا در خلیج فارس ، تحریم های آمریکا علیه ایران ، خروج از برجام ، برجام سرگرمی

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

پیام ترامپ به ایران از طریق عمان؛ از هشدار درباره حمله قریب‌الوقوع تا مخالفت با جنگ و درخواست مذاکره با تهران | ایران تکذیب کرد

درگذشت مجری جوان تلویزیون

کلیدواژه: ایران جنگ دولت رسانه کاخ سفید

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۳۴۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تلاش اسرائیل و آمریکا برای همراه کردن روسیه جهت مهار ایران
 • عقب نشینی آمریکا در مقابل اقتدار نظامی ایران
 • مخالفت دموکرات ها با بازگشت سفارت آمریکا به تل آویو
 • برخورد قاطع و انگیزه رئیس دستگاه قضا برای مبارزه با فساد ستودنی است
 • فلاحت پیشه: تنش ایران و آمریکا مهار شده است
 • کاهش ارزش سهام آمریکا با افزایش تنش میان تهران و واشنگتن
 • عامل تنش ایران و آمریکا، ترامپ و کاخ سفید است/ سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی، قدرت ایران را نشان داد
 • تنش ایران- آمریکا مهار شده است
 • سرنگونی پهپاد، قدرت ایران را نشان داد/ کاخ سفید عامل تنش‌های اخیر است/ اسرائیل تمام تلاش خود را برای آغاز درگیری انجام می‌دهد
 • آمریکایی‌ها تحریم را گزینه کم‌هزینه‌تری نسبت به جنگ می دانند
 • استاده دانشگاه سوربن: هدف نهایی ترامپ مذاکره با ایران است
 • جانشین فرمانده ناجا: برخورد قاطع در انتظار هنجارشکنان؛ در برخورد با مجرمان مسامحه نمی‌کنیم
 • واکاوی چرایی پرهیز ترامپ از حمله نظامی به ایران
 • تنش میان ایران و آمریکا؛ در بر همان پاشنه می‌چرخد
 • از برد قاطع ایران تا دهکده ییلاقی «جهان نما»
 • مرز منافع ملی بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی/ بررسی مواضع واقع‌گرا - منفعل و کسانی که سکوت کردند
 • کلید پیشرفت حقیقی/ پاسخ عزتمندانه با اقدام قدرتمندانه! / بازی فیک جنگ
 • دیپلمات سعودی: زمان جنگ با اسرائیل به سر رسید
 • دیپلمات سعودی: زمان جنگ با اسرائیل به سر رسید؛ آماده سرمایه‌گذاری زیاد در معامله قرن هستیم