توافق با عراق برای لایروبی اروندرود در قالب پروتکل ۱۹۷۵ الجزایر بین دو کشور صورت می گیرد که مستلزم بازگشایی دفتر همکارهای مشترک است در قالب این دفتر تمام عملیات لایروبی،ایمنی، راهنمایی کشتی ها و سایر موارد به صورت مشترک انجام می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، اروند در جنوب غربی ایران و در مرز ایران و عراق که از همریزش رودهای دجله، فرات و سپس کارون پدید آمده‌است. دجله و فرات پیش از پیوستن به کارون در شهر قرنه در ۳۷۵ کیلومتری جنوب بغداد به هم می‌پیوندند. درازای اروندرود از قرنه تا ریزشگاه آن در خلیج فارس ۱۹۰ کیلومتر است. ریزشگاه اروندرود در میان شهر ایرانی اروندکنار و شهر عراقی فاو است. بصره، خرمشهر، آبادان، خسروآباد و فاو از جمله بندرهای مهم این آبراه هستند که نقش چشمگیری در رونق بازرگانی منطقه دارند.

 

بنادر ایرانی خرمشهر و آبادان و همچنین بزرگترین بندرعراق یعنی بصره در کناره‌های رودخانه واقع شده‌اند. چون این رودخانه بین دو کشور مشترک است از این‌رو بر پایه قوانین بین‌المللی هر دو کشور دارای حقوق یکسان بر رودخانه بوده و شیوه تعیین خط مرز بر رودخانه‌های مرزی یا به روش خط فرض مقسم المیاه (خط فرض منصف وسط رودخانه) یا اگر قابل کشتیرانی باشد مرز مشترک به روش تالوگ است که به معنای خط‌القعر قابل کشتیرانی درحالت جزر کامل است.

 

بنابراین گزارش با توجه به اشتراک این رودخانه با عراق دو کشور برای بهره برداری و بهبود وضعیت آن از آن توافقنامه های داشته اند و از آنجا که این رود تنها رودخانه قابل کشتیرانی کشور اروندرود است یکی از توافقات در ملاقات اخیر سران دو کشور ایران و عراق، لایروبی اروندرود بود.

 

توافق با عراق برای لایروبی اروندرود در قالب پروتکل ۱۹۷۵ الجزایر بین دو کشور صورت می گیرد که مستلزم بازگشایی دفتر همکارهای مشترک است در قالب این دفتر تمام عملیات لایروبی،ایمنی، راهنمایی کشتی ها و سایر موارد به صورت مشترک انجام می شود. در این رابطه مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خبر داده است که براساس توافق صورت گرفته بین ایران و عراق، لایروبی اروند بعد از ماه مبارک رمضان آغاز می شود.

 

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی به نقل از «محمد راستاد» در این باره آورده است: «بعد از ملاقات سران  دو کشور ایران وعراق توافقاتی  برای لایروبی اروند صورت گرفت. بعد از توافقات پیگیری ما از طریق وزارت امور خارجه شروع شد تا جلسات فنی را با طرف عراقی برگزار کنیم و مکانیزم های نهایی برای بازگشایی دفتر همکاری شروع شود.»

 

وی تاکید کرده است: « با بازگشایی دفتر مشترک می توانیم شاهد شروع عملیات لایروبی اروند باشیم. بر اساس توافق رییس جمهوری و نخست وزیر عراق شروع عملیات بعد از ماه رمضان خواهد بود. تمام تجهیزات سازمان بنادر آماده است تا بلافاصله بعد از بازگشایی دفتر مشترک، عملیات لایروبی را شروع کند. اگر طرف عراقی در مذاکرات فنی به موقع حضور پیدا کند در زمان تعیین شده عملیات لایروبی را شروع خواهیم کرد. افزایش عمق اروند کمک می کند کشتی ها با تناژ بالا در بندر خرمشهر پهلوگیری کنند.»

 

یادآور می شود: تاکنون چندین قرارداد بین ایران و عثمانی و بعد ایران و عراق در این زمینه منعقد شده که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

عهدنامه ارزروم (۱۸۴۷)

پروتوکل استامبول (۱۹۱۳)

صورتجلسات تحدید حدود (۱۹۱۴ تا ۱۹۳۷)

عهدنامه ۱۹۳۷

پیمان ۱۹۷۵ الجزایر./

پایان پیام/50

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اعطای معافیت تحریمی به عراق؛ شکست واشنگتن در سیاست «اعمال فشار»

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: پس از کش و قوس‌های فراوان در خصوص تحریم‌های ضد ایرانیِ ایالات متحده آمریکا و تأکید مقامات عراقی بر عدم تبعیت از این تحریم‌ها، ایالات متحده آمریکا اخیراً تصمیم تازه خود در این خصوص را اعلام کرده است. درهمین ارتباط، «جوی هود» کاردار آمریکا در بغداد در کنفرانس خبری با حضور چند رسانه غربی و عراقی گفت: «عراق از تحریم‌های مربوط به واردات سوخت و نیز خرید برق از ایران معاف شده است».

وی افزود: «با این حال ما از خودکفایی عراق در زمینه تولید گاز و برق حمایت می کنیم». هود افزود: «عراق سرشار از منابع طبیعی است و نخست وزیر این کشور نیز بر رسیدن به استقلال در زمینه گاز و برق تاکید دارد». اظهارات کاردار آمریکا در حالی است که مقامات آمریکایی طی ماه‌های اخیر بارها خواستار قطع واردات گاز و برق از ایران شده‌اند اما مسئولان عراقی تاکید کرده‌اند که دست کم تا سه سال دیگر امکان بی نیازی از واردات این حامل‌های انرژی از ایران وجود ندارد.

اعلام معافیت عراق از تحریم‌های یکجانبه آمریکا در واردات گاز و برق از ایران، نشان می‌دهد که تاکید و پافشاری مقامات مختلف عراقی طی این مدت بر جایگزین نداشتن واردات از ایران، سرانجام واشنگتن را مجبور کرد به این شرایط تن دهد.

واقعیت آن است که مقامات عراقی همواره و در مناسبت‌های مختلف با اشاره به روابط همسایگی و برادری میان دو کشور از یکسو و نیاز متقابل اقتصادی از سوی دیگر بارها تاکید کرده‌اند که بخشی از نظام تحریمی علیه ایران نخواهند بود و تعاملات اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را ادامه می‌دهند. درهمین ارتباط، دولت جدید عراق به نخست وزیری «عادل عبدالمهدی» از همان ابتداء مواضع اصولی و هوشمندانه‌ای را در قبال تحریم‌های ضد ایرانی ایالات متحده آمریکا اتخاذ کرد؛ مواضعی که البته به پاس حمایت‌های بی دریغ تهران از بغداد در زمینه‌های مختلف به ویژه در عرصه مبارزه با تروریسم، اتخاذ شدند.

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق بارها و در مناسبت‌های مختلف ضمن اتخاذ مواضع شفاف و راهبردی در قبال تحریم‌های ایران تأکید کرد: «عراق از تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا تبعیت نخواهد کرد؛ بغداد از پایبندی به این تحریم‌ها، معاف است». وی همچنین افزود: «عراق بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست».

این مواضع اصولی در حال اتخاذ شد که رسانه‌های وابسته به محور غربی عربی پیشتر و به دنبال اعلام دولت العبادی مبنی بر پایبندی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، روابط دوجانبه تهران بغداد را هدف سنگین‌ترین هجمه‌های خود قرار داده بودند و عملاً از پایان این روابط سخن می‌گفتند.

با این حال، اتخاذ موضع هوشیارانه و به موقع نخست وزیر جدید عراق، تمامی نقشه‌های رسانه‌های تحت امر آمریکا و غرب برای ایجاد انشقاق در روابط و مناسبت تنگاتنگ میان دو متحد استراتژیک یعنی تهران و بغداد، نقش بر آب شد. عبدالمهدی با این مواضع خود ضمن به شکست کشاندن توطئه‌ها برای خدشه وارد کردن به روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق، نشان داد که روابط میان دو طرف نه تنها آسیبی ندیده است بلکه با حمایت‌های بغداد از تهران پس از اعمال تحریم‌های جدید ایالات متحده آمریکا، این روابط وارد مرحله تازه ای نیز شده است.

از سوی دیگر، علاوه بر واکنش‌های مقامات عراقی در سطوح رسمی، احزاب و جریان‌های مختلف شیعی در عراق نیز به حمایت از جمهوری اسلامی ایران برخاسته و مواضع شفاف و اصولی را در قبال این تحریم‌های ظالمانه اتخاذ کرده‌اند؛ مواضعی که نشان از عمق روابط دوستانه تهران با تمامی اقشار شیعی در عراق است.

به عنوان مثال، «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی در سخنانی ضمن محکوم کردن تحریم‌های ضد ایرانی ایالات متحده آمریکا تأکید کرد: «سیاست تحریمی در قبال جمهوری اسلامی ایران را سیاستی ظالمانه قلمداد می‌کنیم. تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران، غیرقانونی بوده و بدعتی خطرناک محسوب می‌شود». این در حالی است که پیشتر نیز دیگر گروه‌های شیعی عراق به تحریم‌های ضد ایرانی واشنگتن واکنش نشان داده و آن را به شدت محکوم کرده‌اند.

در همین راستا پیشتر جنبش نجباء با صدور بیانیه‌ای به صورت رسمی به تحریم‌های ضد ایرانی واکنش نشان داد و تأکید کرد: «جمهوری اسلامی با رهبری حکیم، فرزانه و شجاع در برابر نقشه‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران و منطقه می‌ایستد. تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران، با هدف بر هم زدن ثبات و استقرار در منطقه و به فقر کشاندن ملت‌ها اعمال شده است».

بر اساس آنچه که گفته شد، پر واضح است که ایالات متحده آمریکا در مقابل مواضع قاطعانه دولت عراق و همچنین احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف این کشور در قبال تحریم‌های ضد ایرانی، چاره‌ای جز صدور معافیت تحریمی برای بغداد در مقابل خود نیافته است و می‌توان گفت که واشنگتن در قبال بغداد دست به عقب نشینی زده است.

آمریکایی‌ها پیش از این بسیار تلاش کردند تا یا معافیت تحریمی به بغداد اعطا نکنند و یا در ازای اعطای معافیت تحریمی، از آن باج خواهی به عمل آورند. در همین ارتباط، برخی منابع پیشتر اعلام کردند که آمریکایی‌ها اعطای معافیت تحریمی به بغداد را مشروط به انعقاد قراردادها و توافقنامه‌های هنگفت با شرکت‌های آمریکایی کرده‌اند.

این درحالی است که دولت بغداد ضمن مخالفت با باج خواهی‌های ایالات متحده، در این زمینه دست رد به سینه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا زد. مقامات عراقی در واکنش به شرط و شروط ایالات متحده برای اعطای معافیت تحریمی به بغداد در ازای ارائه تسهیلات به شرکت‌های آمریکایی از سوی عراق، صراحتاً اعلام کردند که چنین مسأله ای اتفاق نخواهد افتاد. بدین ترتیب بود که تلاش‌های بی‌وقفه ایالات متحده آمریکا برای باج خواهی از عراق به بهانه عدم تبعیت آن از تحریم‌ها علیه ایران، با شکست مواجه شده است.

بر اساس آنچه که گفته شد، از یک سوی آمریکایی‌ها سیاست باج خواهی از عراق در ازای اعطای معافیت تحریمی به این کشور را شکست خورده دیدند و از سوی دیگر، به این نتیجه رسیدند که مواضع دولت بغداد و احزاب و جریان‌های عراقی در حمایت از ایران بسیار قاطعانه بوده و تغییر نخواهد کرد. به همین دلیل، واشنگتن در نهایت شکست خود در وادار کردن بغداد به تبعیت از تحریم‌های ضد ایرانی را پذیرفت.

کد خبر 4624767

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

رییس جمهور به بحث تعویق کنکور ورود کند

کلیدواژه: ماه رمضان خبرگزاری شبستان قرآن قرآن کریم ماه مبارک رمضان مصلی روزنامه بیانیه گام دوم انقلاب حضرت خدیجه س نمایشگاه اروندرود عراق ایران

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۳۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازگشایی راه روستایی آق‌سو بعد از ۶ ماه
 • کمانه‌کردن تیر واشنگتن با برخورد به سپر وحدت تهران و بغداد/ وقتی تلاش ترامپ نتیجه عکس می‌دهد
 • لایروبی اروند رود گسترش تجارت و پیشرفت خوزستان را رقم می زند
 • روابط استراتژیک تهران بغداد/ تیر واشنگتن به سنگ خورد
 • وزیر خارجه عراق فاش کرد: ابعاد ناکامی سفر ضد ایرانی اخیر پمپئو به بغداد
 • عراق رسما تایید کرد: محور سفر پمپئو، مسائل میان ایران و آمریکا بود
 • محور اصلی سفر پمپئو به بغداد مسائل میان واشنگتن و تهران بود
 • فتح خرمشهر زمینه ساز پیروزی های بزرگ
 • لایروبی اروند در توسعه و پیشرفت خرمشهر نقش بسزایی دارد
 • دوره نوین همکاری ارتش و سپاه از چه زمانی آغاز شد؟ +تصاویر
 • ضرورت اجرای تعهدات کشورهای باقی مانده بر اساس بیانیه کمیسیون مشترک برجام
 • مدیریت بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری هیات‌امنایی می‌شود؛ عذرخواهی از بابت تاخیر در بازگشایی موزه ادب و عرفان
 • بازگشایی تنها موزه ادب و عرفان کشور پس از تعطیلی ۷ ساله به روایت تصویر
 • لایروبی اروند کمترین خدمت به مردم خرمشهر است
 • ساخت و ساز جدید در بستر رودخانه‌های گیلان ممنوع شد
 • مقاومت خرمشهر زمینه‌ساز تحولات آینده دفاع قهرمانانه مردم ایران شد
 • راهداری محور پاوه به سروآباد را بازگشایی کرد
 • دوره نوین همکاری ارتش و سپاه در دفاع مقدس از چه زمانی آغاز شد؟ +تصاویر
 • اختصاص ۱۱۰ میلیارد ریال به ساحل سازی اروندرود