خرداد؛ از لحاظ تاریخی؛ شرکت های روسیه در صنعت انرژی سوریه نقش مهمی ایفا کرده اند. استروی ترانس گاز (شرکت مهندسی مصرف روسیه) از اوایل دهه ۲۰۰۰  اقدام به سرمایه گذاری در سوریه کرد. گنادی تیمچنکو، مالک این شرکت از دوستان نزدیک ولادیمیر پوتین است.
بحران سوریه وارد مرحله جدیدی شده که در آن پیروز مناقشه حکومت اسد است. بازیگران تعیین کننده جنگ داخلی سوریه، حضور خود را در بازسازی برخی مناطق مختلف سوریه اعلام کرده اند – هر چند که آنها در برخی حوزه های مورد مناقشه با یکدیگر در حال نبرد هستند.
با وجود اختلافات بین اروپا و روسیه؛ اما جامعه بین المللی درصدد بازسازی اقتصاد ویران شده سوریه است. ذی نفعان مناقشه متعهد به بازسازی سوریه شده اند اما بر سر ابزار و مکانیسم های احیای اقتصاد سوریه به قبل از جنگ، بازگشت میلیون ها پناهنده و سرمایه گذار خارجی به این کشور دارای اختلاف نظر هستند.  
تاکنون، حکومت بشار اسد به دلیل کمک ایران در زمینه خطوط اعتباری تا حدودی توانسته است اقتصاد خود را مدیریت کند. اما با شروع کمپین «فشار حداکثری» توسط دولت ترامپ علیه ایران، جریان کمک های مالی از سوی تهران به سوریه قطع شده و همین امر زمینه کمبود شدید سوخت در حلب، دمشق و شهرهای بزرگ را فراهم کرده است. نیروهای دولتی سوریه برای تصرف دوباره مناطق نفتی خود بارها به سرزمین هایی که تحت کنترل داعش و سپس نیروی دموکراتیک سوریه بود؛ حمله کردند. زمانی که این مناطق تحت کنترل نیروی دموکراتیک سوریه درآمد، گروه واگنر – یک شرکت نظامی خصوصی روسیه – برای جذب تاسیسات گازی کونوکو و چاه های تولیدات نفت مجاور در نزدیکی میدان تابیه در دیرالزور تلاش کردند. اما روسیه فاجعه بزرگی را تجربه کرد. شرکت نظامی خصوصی روسیه که بیش از اندازه گسترش یافته بود، تقریبا با مرگ 400 پیمانکار این شرکت توسط نیروهای آمریکایی به کار خود پایان داد. بنابراین این برای شرکت های نظامی خصوصی روسیه به علاوه واگنر یعنی آر.اس.بی و وزارت دفاع روسیه یک درس ارزشمندی بود. 
فضای انرژی مورد مناقشه سوریه
تا زمان بررسی های دقیق تجاری آمریکا در ماه سپتامبر؛ دولت سوریه همچنان از نیروهای دفاع دموکراتیک سوریه نفت خریداری می کرد. هر چند که گزارش های متعددی در مورد فروش نفت به نیروهای حکومت سوریه در مناطق مجاور از سوی معامله گران محلی وجود دارد، اما بخش اعظم نفت توسط نیروی دموکراتیک سوریه از طریق کامیون به بخش های کُرد عراق فرستاده شده است. در 5 ماه مه، تانکرهای ایران به سمت بندر بانیاس سوریه حرکت کردند و بعد از خاموش کردن فرستنده های خود، محموله را تخلیه کردند که این امر نشانگر اولین تحویل نفت ایران به سوریه از اول ژانویه است. بنابراین با توجه به وضعیت اقتصادی آشفته ایران پس از عدم تمدید معافیت های نفتی توسط دولت ترامپ، اسد باید به متحد ثروتمند نفتی دیگر خود یعنی روسیه تکیه کند. 
ورود روسیه
از لحاظ تاریخی؛ شرکت های روسیه در صنعت انرژی سوریه نقش مهمی ایفا کرده اند. استروی ترانس گاز (شرکت مهندسی مصرف روسیه) از اوایل دهه 2000  اقدام به سرمایه گذاری در سوریه کرد. گنادی تیمچنکو، مالک این شرکت از دوستان نزدیک ولادیمیر پوتین است. در واقع روابط نزدیک وی با کرملین، زمینه پیروزی وی را در پروژه های خط لوله صادرات عمده گازپروم و سایرین مانند یامال اروپا، بلو استریم، نرد استریم و ترک استریم فراهم کرده است. 
در سوریه، استروی ترانس گاز در تکمیل خط لوله گاز عرب از سال 2008 تا امتداد اردن و سوریه و همچنین گسترش جریان گاز مصر به داخل سوریه نقش مهمی ایفا کرده است. سال بعد به صورت موفقیت آمیز واحد پردازش گاز جنوب در هایان (منطقه 30 مایلی حمص) را راه اندازی کرد. توسعه حوزه پالمیرا توسط این شرکت در مشارکت با شرکت گاز سوریه، در افزایش تولیدات گاز سوریه نقش داشته و متعاقب آن سهم گاز طبیعی در تولید برق را افزایش داده است. پس از ارائه وضعیت ترجیحی به شرکت های روسیه در سال 2016، این شرکت فعالیت خود را در بخش انرژی افزایش داده است. این شرکت دوباره دومین کارخانه پردازش گاز در نزدیکی رقه در سال 2017 را بازسازی کرد و همچنین آنها در قرارداد مدرن سازی پالایشگاه ها در دو استان بزرگ سوریه یعنی بانیاس و حمص پیروز شده اند. اخیرا، این شرکت یک قرارداد 50 ساله ای برای توسعه حوزه فسفات در پالمیرا و توسعه بندر طرطوس امضا کرده است. اگرچه سوریه بازیگر قدرتمندی برای نفت و گاز نیست، اما برای منافع انرژی عیمق روسیه به دلائل زیر بسیار مهم است: نخست سوریه نقش کلیدی در محور دیپلماسی انرژی مسکو ایفا می کند. ثانیا، سوریه از دریچه حوزه نفت و گاز به خصوص در مدیترانه شرقی از پتانسیل گسترده ای برخوردار است. سوریه بدون شک به روسیه برای تامین انرژی در آینده قابل پیش بینی نیاز خواهد داشت. همچنین سوریه برای توسعه بیشتر شبکه های انرژی که اخیرا تحت تسلط روسیه است به این کشور نیاز فوری دارد.
از بعد اقتصادی، همانطور که ایران به دلیل تحریم های شدید آمریکا تحت فشار قرار دارد، روسیه می تواند نقش مهمی را در عرصه انرژی نوظهور مدیترانه شرقی ایفا کند. قراردادهای روسیه با سوریه برای اجاره 49 ساله بندر طرطوس، استفاده مجدد از پایگاه هوایی حمیمیم، توانایی روسیه را برای حفاظت از زیرساخت های انرژی نوظهور خود افزایش داده است. همچنین روسیه می تواند با بهره برداری از دارایی های دریایی و هوایی خود به شیوه نامتقارن، نفوذ خود را افزایش دهد و برای حفظ منافع ملی خود از آن برای عملیات ایذایی یا توقف محموله ها تحت مفهوم «حاکمیت روسیه» بهره ببرد. اما نخست و مهم تر از همه روسیه باید از نیازهای انرژی سوریه حمایت کند.
منبع: اینترنشال پالسی دایجست/دیپلماسی ایرانی برچسب ها: روسیه ، سوریه

منبع: خرداد

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پالایشگاه ایلام از ایمن ترین شرکت های گاز ایران است

به گزارش ایرنا، علیرضا شکوهیان روز شنبه در حاشیه بازدید از شرکت پالایش گاز ایلام افزود: شاخص‌های جلوگیری از بروز حوادث شرکت پالایشگاه گاز ایلام نشان می‌دهد که این مجموعه عملکرد بسیار مثبتی در بین شرکت های تابعه شرکت ملی گاز ایران داشته و از لحاظ ایمنی و جلوگیری از بروز حوادث یکی از شرکت‌های برتر شرکت ملی گاز ایران است.

وی از انطباق سامانه‌های پروانه انجام کار با فرآیند برون سپاری در کشور خبر داد و اظهار داشت: به منظور تخصصی تر شدن و همچنین جلوگیری از حوادث ناگوار بخصوص در زمان برون سپاری فعالیت ها، سامانه پروانه کار جدیدطراحی شده است.

شکوهیان یادآور شد: در گذشته تمام فعالیت‌ها توسط کارکنان شرکتی انجام می‌شد اما در سیستم جدید این قابلیت وجود دارد که شرکت‌های پیمانکاری و یا اگر کل مجموعه برون سپاری شود، مقررات قانون تغییر نکند.

 وی گفت: برای اجرایی شدن این طرح ۱۰ جلسه با حضور همه نمایندگان گاز های استانی، مناطق، پالایشگاه ها، مهندسی توسعه و ستاد شرکت ملی گاز ایران برگزار شده است، ادامه داد: با تلاش همکاران عملیاتی و با الگو گیری از نمونه های بین المللی و همچنین رفع ایرادات و اشکالات ۱۵ سال گذشته، قویترین سامانه پروانه کار در سطح کشور و حتی در تراز بین‌المللی برای جلوگیری از بروز حوادث در شرکت ملی گاز ایران طراحی شده است.
وی افزود: این سامانه قویترین سیستم در صنایع پر ریسک و خطرناکی مثل گاز است که دارای چابکی و اثربخشی و بهترین سامانه برای جلوگیری از بروز حوادث در کشور است و وی بدون تردید با پیاده سازی این مقررات، فرهنگ ایمنی کار افزایش و میزان حوادث ناشی از کار کاهش می یابد.
رییس ایمنی وآتش نشانی شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: علاوه بر ایجاد سامانه پروانه کار ایمنی، برنامه های شاخص دیگری از جمله ۷۶ دستورالعمل بسیار مهم و جامع در ستاد شرکت ملی گاز ایران در حال تدوین است.

رئیس ایمنی و آتش نشانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه فعالیت‌های پر ریسک تر نیاز به کنترل بیشتری دارد، گفت: هدف انجام فعالیت‌های اجرایی توسط واحدهای اجرایی و کارهای نظارتی توسط واحدهای نظارتی است تا فضای اعتماد در بین نهادهای عملیاتی بیشتر شود.

وی با تقدیر از عملکرد ایمنی شرکت پالایش گاز ایلام گفت: مدیریت جوان و خوش فکر و کارکنان سخت کوش، تلاشگر و کاربلد این پالایشگاه اقدامات قابل توجهی در زمینه های مختلف ایمنی و آتش نشانی انجام دادند که اگر در جاهای برخوردار کشور بود، به یقین نتیجه کار نمود بیشتری پیدا می‌کرد.

به گزارش ایرنا، پالایشگاه گاز ایلام در ۱۵ کیلومتری شرق شهر ایلام قرار دارد، ظرفیت تولید پالایشگاه گاز ایلام روزانه حدود هفت میلیون متر مکعب است.
پالایشگاه گاز ایلام به منظور تامین گاز مصرفی این استان و استان های غربی کشور، تامین خوراک پتروشیمی ایلام، تقویت فشار گاز غرب کشور و شیرین سازی گاز میدان تنگ بیجار در ۲۵ کیلومتری شمال غرب بخش چوار احداث شده است.
کار احداث این مجتمع بزرگ صنعتی از خرداد ۱۳۸۰ آغاز و در پاییز سال ۱۳۸۶ مراحل راه اندازی اولیه آن به پایان رسید.

۷۱۷۲/۶۱۱۹

 

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: روسیه سوریه

منبع این خبر، وبسایت www.khordadnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۵۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شناسایی 57 نقطه حادثه‌خیز در راه‌های استان تهران
 • تسلط ­نیرو‌های ارتش سوریه بر بلندی‌های راهبردی «حماه»
 • اهتمام شرکت گاز گیلان به مسئولیت های اجتماعی
 • توسعه اقتصادی با ایجاد شهرک صنعتی تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی در ایلام
 • ‌ضرورت ایجاد شهرک صنعتی تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی در ایلام
 • اهتمام ویژه شرکت گاز استان گیلان به مسئولیت‌های اجتماعی
 • ضرورت ایجاد شهرک صنعتی تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی در استان ایلام
 • تمدید سه ماهه معافیت خرید گاز و برق از ایران برای دولت عراق
 • مشارکت مناطق نفت‌خیز جنوب در تخلیه آب مزارع روستاهای سوسنگرد
 • نفت خام سنگین در بورس انرژی عرضه می‌شود
 • ۲۸ خرداد، سومین عرضه نفت‎ خام سنگین در بورس انرژی
 • آژانس بین المللی انرژی پیش بینی رشد تقاضای نفت در ۲۰۱۹ را کاهش داد
 • عرضه ۲ میلیون بشکه نفت‌ در بورس انرژی؛سه شنبه
 • دولت سوریه بر بیشتر اراضی کشور تسلط دارد/ مشکل آوارگان باید حل شود
 • عرضه ۲ میلیون بشکه نفت‌ خام سنگین ایران در بورس انرژی
 • نفت خام سنگین ایران در بورس انرژی عرضه می‌شود
 • نگاهی به عملکرد وزارت‌ نفت در بورس انرژی
 • بانک جهانی از افزایش فلرینگ گاز در سال ۲۰۱۸ خبر داد
 • آژانس بین المللی انرژی: تقاضا برای نفت در سطح جهان کاهش می‌یابد