خبرگزاري آريا - تهران- ايرنا- عضو بنياد توسعه کارآفريني زنان و جوانان گفت: بومي سازي توليد اقدامي مناسب در شرايط تحريم است و با تحقق اين مهم، صنايع پايين دستي نفت و پتروشيمي، صنايع فرآوري معادن و خدمات بستري مناسب براي ايجاد مشاغل جديد هستند.

کارآفريني يکي از راهکارهاي مهم براي توسعه اشتغال و موتور رشد اقتصادي است و بدون آن رشد بهره‌ وري و خلق مشاغل جديد بسيار دشوار است.
برپايه گزارش شاخص جهاني کارآفريني، جمهوري اسلامي ايران در سال 2018 با ارتقاي 13 پله اي در بين 137 کشور در رتبه 72 جهان در مقوله کارآفريني قرار گرفت و در اين دوره امتياز آن 4.7 بهبود يافت.
همچنين ايران در بين 14 کشور منطقه خاورميانه و شمال آفريقا (منا) جايگاه يازدهم را داراست.
در اين زمينه، «ابراهيم جميلي» عضو بنياد توسعه کارآفريني زنان و جوانان به ايرنا گفت: اکنون شرايط سختي داريم و بايد تدابيري ويژه بيانديشيم؛ البته به اين معني نيست که همه راه ها بسته شده و هيچ اميدي نداشته باشيم.
وي افزود: شرايط دشوار کنوني، فرصتي براي توسعه اشتغال است؛ براي نمونه با وجود تحريم هاي ظالمانه، بهترين اقدام بومي سازي توليد و توسعه داخلي سازي است.
عضو بنياد توسعه کارآفريني اظهار داشت: با توجه به ممنوعيت ورود کالاهاي مشابه داخلي و گران تمام شدن آنها، در صورت بومي سازي مي توان به بازارهاي خوبي دست يافت.
وي تاکيد کرد: اين مهم با رفع موانع و مشکلات ميسر مي شود، در اين راستا دولت بايد علاوه بر تامين سرمايه يا سرمايه در گردش، حاشيه هاي جانبي همچون اتخاذ تصميمات آني و نادرست يا سنگ اندازي ها در مسير را کاهش داده و تدابير ويژه اي براي آنها بيانديشد.
جميلي با تاکيد براينکه شرايط سختي است اما نبايد نااميد شد، گفت: اشتغال، اولويت کشور است و علاوه بر خلق مشاغل جديد بايد اشتغال هاي موجود را حفظ کرد.
عضو بنياد توسعه کارآفريني زنان و جوانان به سيل اخير و خسارت 30 هزار ميليارد توماني آن اشاره کرد و افزود: خرابي ها نيازمند بازسازي و در عين حال فرصتي براي ايجاد اشتغال است که با برنامه ريزي بهينه مي توان از اين تهديدها به عنوان فرصت استفاده کرد.
جميلي تاکيد کرد: بايد در حد توان شغل ايجاد کرد، زيرا با شرايط موجود خدمت به کشور با خلق شغل است و در اين زمينه فقط نبايد از دولت انتظار داشت.
به گزارش ايرنا، توانمندسازي همه بخش هاي راهبردي، از بندهاي اقتصاد مقاومتي است.بندهاي سياست هاي اقتصاد مقاومتي در سال 1392 ابلاغ شد.
سال 1395 از سوي رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل» نام گرفت. سال 1396 نيز «اقتصاد مقاومتي؛ توليد- اشتغال» بود و رهبر معظم انقلاب اسلامي شعار سال 1397 را «حمايت از کالاي ايراني» اعلام کردند.
امسال نيز سال «رونق توليد» نام دارد.
اقتصام*9132**1601**
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برنامه ریزی برای تقویت ساخت داخل در صنعت قطعه سازی/ظرفیت بالای قطعه‌سازان در شرایط تحریم

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ ​ فرشاد مقیمی معاون وزیر صمت در حاشیه بازدید از فرآیند تولید قطعات خودرو در پاسخ به این سوال که وزارت صنعت چه برنامه‌ای برای حفظ اشتغال یک میلیون شاغل در حوزه صنعت قطعه سازی دارد؟ ​گفت: با توجه به اهمیت و سهم صنعت قطعه سازی در اشتغال کشور و نیز با تاکید بر اهداف دشمن در لطمه وارد کردن به این صنعت، وزارت صمت برنامه‌هایی را برای تعمیق بخشی به عمق ساخت قطعات داخلی دارد و امروز با بازدید از این توانمندی‌ها در صنعت قطعه سازی؛ در جریان ۱۳۰ برنامه عمق ساخت داخل در صنعت قطعه سازی قرار گرفتیم.

وی افزود: طبق بر آورد‌های صورت گرفته، ​ حدود ۶۸ برنامه از این برنامه‌ها برای سال جاری قابلیت اجرایی شدن خواهد داشت و زمینه به حداقل رسیدن وابستگی به خارج را فراهم می‌کند.

مقیمی با تاکید بر تضمین حفظ و صیانت اشتغال در صنعت قطعه سازی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: معتقدم که در دوران فشار و تحریم، ​ قابلیت کارآفرینی و خلاقیت بیش از گذشته ایجاد می‌شود و این همان فرصت‌هایی است که مقام معظم رهبری نیز بار‌ها فرمودند که فرصت‌های تحریم را نادیده نگیریم، گرچه باید برای محدودیت‌های ایجاد شده نیز راهکار تعریف کنیم که یکی از این راهکار‌ها در کنار سایر راهکار‌های پیش بینی شده، تعمیق بخشی به عمق ساخت داخل است.

معاون وزیر صمت ادامه داد: با توجه به در اختیار داشتن منابع مادی، انسانی و فکری این تنها گزینه ما برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا صنعت قطعه سازی توانایی کمک به رشد صنعت خودروسازی کشور را خواهد داشت، گفت: با توجه به اینکه ۸۲ درصد از خودرو‌های پر تیراژ را قطعه تشکیل می‌دهد و تنها ۱۸ درصد در داخل کمپانی‌های خودروسازی متمرکز است؛ امروز در این بازدید توان بالای صنعت قطعه سازی را مشاهده کردیم، بنابراین هرچه صنعت قطعه سازی توانمند‌تر باشد بطورحتم خودروساز‌ها نیز در شرایط بهتری می‌توانند، فعالیت کنند.

بیشتر بخوانید: فراخوان وزارت صنعت برای تعمیق داخلی‌سازی قطعات صنعتی/ تسریع در تزریق نقدینگی به صنعت قطعه‌سازی

مقیمی ضمن تشکر از تلاش‌های انجام شده در صنعت قطعه سازی کشور به جهت ارتقاء کیفیت و داخلی سازی در خصوص اتخاذ راهکار‌های در کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت برای صنعت قطعه سازی به جهت برون رفت مشکلات گفت: باید شرایط لازم را برای تامین قطعات خودروساز‌ها فراهم کنیم و حفظ یک میلیون شاغل در صنعت قطعه سازی در زنجیره قطعه سازان، خودروساز‌ها و خدمات پس از فروش نهادینه شده است و در کل این پتانسیل در زیرساخت‌های این صنعت و مدیران آن وجود دارد.

وی افزود: پتانسیل‌هایی که هم اکنون در صنعت قطعه سازی مشاهده می‌کنیم؛ زاییده تحریم‌های گذشته بوده و قطعا این تحریم‌ها نیز دستاورد‌هایی در تعمیق بخشی ساخت داخل قطعات مورد نیاز کشور به همراه دارد که خود می‌تواند کشور را در مسیر دستیابی به اهداف صنعتی بیش از پیش کمک کند.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت ادامه داد: بدون تردید این مجموعه اقدامات و توجه به این حوزه نه تنها منجربه کاهش نیروی انسانی نخواهد شد بلکه برای تامین نیاز‌های ساخت داخل، نیروی انسانی بیشتری در مدار تولید قرار خواهد گرفت و اشتغالزایی بیش از گذشته تقویت خواهد شد.

انتهای پیام/

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

عذرخواهی شبکه 5 از پخش جملات اهانت آمیز یک مداح

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۴۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۱۳۰ برنامه عمق ساخت داخل در صنعت قطعه سازی/ تعمیق بخشی عمق ساخت قطعات داخلی در دستور کار وزارت صنعت/ قطعه سازان پتانسیل بالایی برای کمک در شرایط تحریم دارند
 • نصب سیستم‌عامل بومی روی تلفن‌ همراه
 • نصب سیستم‌عامل بومی روی تلفن‌های همراه
 • نصب سیستم‌عامل بومی روی تلفن‌های همراه/استقلال از نمونه‌های خارجی
 • نصب سیستم‌عامل بومی روی گوشی‌های موبایل/استقلال ازنمونه‌های خارجی
 • ثبت نام ۷۵درصدی لیسانسه ها برای طرح کارورزی
 • ۳۰۰ میلیارد ریال برای تولید و اشتغال در حوزه دانش‌بنیان استان مرکزی در نظر گرفته شد
 • ملخ‌های مزارع و باغات ثلاث‌باباجانی را بومی منطقه است
 • مدیرعامل بانک توسعه صادرات: با تکیه بر سرمایه‌های داخلی، اثر تحریم در اقتصاد کمرنگ‌تر می‌شود
 • توسعه کارآفرینی نیازمند تغییر نظام پولی و بانکی است
 • ملخ‌های مزارع و باغات ثلاث‌باباجانی بومی منطقه هستند
 • حمایت مالی از تولید داخلی پارچه وارداتی
 • تهیه لباس فرم مدارس به تولیدکنندگان بومی واگذار شود
 • معاونت علمی از تولید اینورتر و پنل خورشیدی حمایت مالی می کند
 • انگیزه اصلی « رونق تولید» خودکفایی اقتصادی و خودباوری است
 • لزوم فعالیت توام با اعتماد و همدلی در فضای رسانه ای
 • راهکار اجرائی برای کمک به ایجاد و توسعه اشتغال یادداشتی از مشاور مدیرعامل و مدیر امور روابط عمومی و حوزه مدیریت بانک توسعه تعاون
 • برنامه ریزی راهبردی بانک قرض الحسنه مهر ایران براي توسعه اشتغالزايي و کارآفريني
 • 140 هزار فرصت شغلی برای زنان در مشهد ایجاد می شود