خبرگزاري آريا - گياه‌خواري رژيم غذايي است که در چند سال اخير به علت شيوع بيماري‌هاي قلبي- عروقي، ديابت، چاقي و انواع سرطان طرفداران زيادي پيدا کرده اما در اين ميان گروه‌هاي مخالف آن نيز ديده مي شود آنان معتقدند اين رژيم غذايي کامل نبوده و مي‌تواند سلامت افراد را تهديد کند.
به گزارش خبرگزاري آريا از ايرنا ، حرف‌هاي ضد و نقيضي درباره رژيم گياه‌خواري شنيده مي‌شود در اين ميان برخي مي‌گويند اين رژيم کامل نبوده و مي‌تواند سلامت افراد به خصوص کودکان و مادران باردار را در معرض خطر قرار دهد و در مقابل برخي ديگر به شدت طرفدار اين رژيم بوده چون معتقدند از مضرات مصرف منابع حيواني در امان هستند.


به اعتقاد برخي، گياه‌خواري در صورتي که کامل و متعادل باشد تامين کننده مواد مورد نياز بدن بوده و رژيم سالمي محسوب مي شود، اما گروهي ديگر با اين نظر مخالفند و اعتقاد چنداني به اين نوع رژيم غذايي ندارند.
گياه‌خواري در صورتي که مطلق باشد و افراد داراي اين رژيم از مواد غذايي مانند لبنيات، شير و تخم مرغ استفاده نکنند، دچار مشکلاتي خواهند شد و ممکن است در معرض خطر قرار گيرند.
کارشناسان معتقدند تنها گروه در معرض خطر، گياه‌خواران مطلق يا وگان ها و افراد داراي رژيم غذايي ماکروبيوتيک هستند که مکمل‌هاي غذايي مانند ويتامين B12 براي اين گروه‌ها ضروري است.
کيفيت رژيم غذايي گياه‌خواري در مقايسه با همه چيزخواران به مراتب بهتر بوده و آنان با کاهش خطر ابتلا به بيماري‌هاي مزمن و التهابي و افزايش طول عمر همراه هستند، از جمله مزاياي زيست محيطي اين رژيم غذايي، چرخه سريع‌تر بازيابي سبزي‌ها نسبت به محصولات حيواني و کمک به حفظ محيط زيست پاک است.
در اين باره محقق انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي و صنايع غذايي کشور در ابتدا به تعريف گياه‌خواري پرداخت و گفت: گياه‌خواري به معناي پرهيز از خوردن گوشت جانوران است که ممکن است شامل پرهيز از غذاهايي مانند شيرو فرآورده هاي آن، تخم‌مرغ و عسل که منابع غذايي با منشاء حيواني هستند، نيز بشود.
دکتر «مرجان باژن» ادامه داد: يکي از دلايل عمده‌ اي که منجر شده افراد‌ به رژيم‌ هاي گياه‌خواري روي آورند،‌ افزايش شيوع بيماري‌‌هاي مزمن ناشي از تغييرات شيوه زند‌گي انسان از جمله بيماري‌ هاي قلبي- عروقي، ديابت، چاقي و انواع سرطان است، در بعضي موارد نيز علاقه به حيوانات و توجه به حقوق آنها باعث شده تا افراد‌ از گوشت آنها تغذيه نکنند‌.
** نيازهاي تغذيه اي گياهخواران
وي اظهار داشت: هر چند رژيم غذايي گياه‌خواري داراي مزاياي گوناگوني است، اما بايد توجه داشت که رژيم غذايي هر چه محدودتر شود، کسب همه عناصر مغذي مورد نياز دشوارتر خواهد شد.
اين محقق حوزه تغذيه افزود: اگر فردي رژيم گياه‌خواري را بر مي گزيند، لازم است در اتخاذ برنامه ريزي غذايي مناسب براي اجراي آن دقت کند، به عنوان مثال گروهي از گياه‌خواران که لبنيات يا گوشت نمي خورند با بزرگترين خطر تغذيه اي مواجه اند؛ چرا که بسياري از عناصر مهم غذايي از جمله ويتامين ها عمدتا به ميزان فراوان در غذاهاي حيواني موجود هستند.
وي اظهار داشت: به هر حال محققان رعايت تنوع را در مصرف غذاهاي گياهي به گياه‌خواران توصيه مي کنند و آنها را از مصرف يک يا چند نوع غذاي محدود برحذر مي دارند تا به اين وسيله مواد مورد نياز بدنشان تامين شود.
** نيازهاي تغذيه اي گياه‌خواران به درشت مغذي ها و ريزمغذي ها
محقق انستيتو تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي کشور به نيازهاي تغذيه اي گياه‌خواران به درشت مغذي ها و ريزمغذي ها تاکيد گرد و گفت: کساني که تمايل به رژيم غذايي گياه‌خواري دارند بايد مواردي را رعايت کنند که تامين انرژي يکي از آنها است.
** تامين انرژي بدن
وي گفت: از آنجايي که غذاهاي گياهي غني از آب، فيبر و حاوي درصد کمي از چربي نسبت به غذاهاي حيواني هستند، بنابراين حاوي انرژي کمتري نيز هستند که اين امر براي کاهش وزن افراد چاق مطلوب است.
باژن ادامه داد: ورزشکاران، زنان باردار و شيرده گياه‌خوار براي تامين انرژي بيشتر، بايد مصرف مواد غذايي مانند انواع مغز ( گردو، بادام و پسته)، حبوبات، ميوه‌هاي خشک و شير سويا را افزايش دهند.
** توجه به پروتئين مورد نياز
اين محقق حوزه تغذيه گفت: بررسي‌هاي علمي نشان مي دهد که قابليت هضم پروتئين‌هاي گياهي نسبت به حيواني کمتر است، بنابراين در گياه‌خواران، دريافت مقادير بالاتري از منابع گياهي پروتئيني براي تامين مقادير مورد نياز در دوره هاي مختلف زندگي مورد نياز است.
وي افزود: همچنين با توجه به پايين تر بودن درصد هضم و جذب پروتئين‌هاي گياهي، توجه به ميزان پروتئين دريافتي به خصوص در گروه‌هاي آسيب‌پذير و در حال رشد مانند نوزادان، کودکان، زنان باردار و شيرده و سالمندان ضروري به نظر مي رسد.
باژن گفت: موضوع مهم ديگر، فقدان برخي اسيدهاي آمينه ضروري در پروتئين‌هاي گياهي است که سبب کيفيت پايين اين پروتئين‌ها شده بنابراين، اين پروتئين‌ها به عنوان پروتئين‌هاي ناکامل شناخته مي شوند.
** فراواني اسيدهاي چرب اشباع در غذاهاي حيواني
وي اظهار داشت: اسيدهاي چرب اشباع بيشترين زيان را براي سلامتي دارند، اين چربي‌ها به وفور در غذاهاي حيواني يافت مي شوند، به همين دليل است که مصرف مواد حيواني خطر بيماري‌هاي قلبي و سرطان را بالا مي برد.
محقق انستيتو تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي کشور افزود: گياهان داراي چربي‌هاي سالم غير اشباع بوده و ميزان چربي‌هاي اشباع در آنها بسيار کم يا هيچ است بنابراين، دريافت چربي‌هاي اشباع در گياه‌خواران بسيار پايين و در مقابل دريافت چربي‌هاي غير اشباع بالا است.
** مصرف متعادل فيبر غذايي
باژن بيان داشت: رژيم غذايي گياه‌خواران در مقايسه با همه چيزخواران غني از کربوهيدرات پيچيده و فيبر غذايي است به طوري که ميزان دريافت فيبر غذايي در اين افراد حدود 40 گرم در روز است، اين در حالي است که توصيه متخصصان تغذيه حداقل دريافت 25 گرم فيبرغذايي در روز است.
وي افزود: مصرف فيبرغذايي مزاياي سلامتي بي شماري دارد اما مصرف بسيار زياد آن براي گروه‌هاي آسيب پذير مانند کودکان، نوجوانان، زنان باردار و شيرده توصيه نمي شود و بهتر است اين افراد همراه با مصرف متعادل فيبر غذايي، از غلات تصفيه شده و غذاهايي که حاوي مهار کننده جذب کمتري هستند و انرژي بيشتري را براي نيازهاي رشد تأمين مي کنند، مصرف کنند.
** تامين ويتامين ها
وي افزود: گياه‌خواران ويتامين هاي بيشتري نسبت به همه چيزخواران دريافت مي کنند اما گروه گياه‌خواران مطلق از نظر ويتامين هاي B2، B12، اسيد فوليک و ويتامين D دچار کمبود هستند.
باژن ادامه داد: از اين رو، مقدار کافي ويتامين D توصيه مي شود که براي دريافت آن بهتر است هفته اي يک تا دو بار به مدت يک ساعت در برابر نور آفتاب قرار گيرند يا از شير سويا، ماست و پنير، مارگارين و غلات غني شده با ويتامين D يا در نهايت از مکمل ويتامين D استفاده کنند.
وي گفت: ويتامين B12 عمدتا در غذاهاي حيواني مانند ماهي، گوشت، محصولات لبني و تخم مرغ وجود دارد، تنها منبع قابل اطمينان براي کسب ويتامين B12 در گياهخواران، غذاهاي غني شده با اين ويتامين از جمله شيرهاي گياهي، برخي از محصولات سويا و غلات صبحانه و مکمل هاي ويتامين B12 هستند.
** کمبود دريافت مواد معدني در گياه‌خواران
اين محقق حوزه تغذيه افزود: گياهخواران معمولا از نظر دريافت مواد معدني با کمبود مواجه هستند به اين دليل که غني ترين و قابل جذب ترين مواد معدني به ويژه آهن، کلسيم، فسفر و روي در منابع حيواني وجود دارد، مهار کننده هاي جذب و فيبر غذايي زياد در رژيم گياه‌خواري سبب کاهش جذب مواد معدني مي شود و همچنين دريافت انرژي کم سبب حداقل دريافت مواد معدني مي شود.
** اثرات مفيد رژيم گياه‌خواري بر سلامتي
وي ادامه داد: با توجه به اينکه کلسترول يکي از انواع چربي‌هايي است که تنها در منابع حيواني وجود دارد، بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت که سطح کلسترول خون گياهخواران پايين بوده و اين امر مي‌تواند سبب جلوگيري از بيماري‌هايي همچون فشار خون، انسداد عروق و سکته قلبي شود.
باژن گفت: امروزه ثابت شده کساني که به مقدار زياد از فرآورده‌هاي گوشتي استفاده مي کنند، بيشتر مستعد ابتلا به بيماري‌ هاي قلبي، کليوي و انواع سرطان‌ها هستند.
وي گفت: همچنين پايين بودن ميزان چربي در رژيم گياه‌خواري سبب جلوگيري از بروز چاقي و افزايش چربي خون و پيامدهاي ناشي از آن از جمله سرطان پروستات مي‌شود، بالا بودن ميزان فيبر در اين نوع رژيم غذايي نيز از بروز يبوست و سرطان روده بزرگ جلوگيري مي‌کند.
وي گفت: يکي ديگر از فوايد رژيم گياه‌خواري، تاثير مثبت آن بر استخوان است، براي حفظ استخوان فقط مصرف کلسيم و ويتامين D کافي نيست، مواد مغذي ديگري همچون بور، ويتامين K، منيزيم و فيتواستروژن ها (استروژن گياهي) نيز براي حفظ سلامت و استحکام بافت استخواني مورد نياز هستند، اين مواد در رژيم غذايي گياهخواران به وفور يافت مي‌‌شوند.

منبع: خبرگزاری آریا

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

(تصاویر) چرا هالک ۴۰۰ کیلویی به ۳۰۰ دختر برای ازدواج نه گفت؟

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۹۹۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

روش درمان معده دردباطب سنتی

غذا خوردن وقتی بهترین نعمت می‌شود که همه اعضای بدن خوب کار کنند و بعد از آن درد، تهوع و سوزش فرد را به مشکل نیندازند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که عاشق غذا خوردن هستید اما به‌دلیل دردهای معده با ترس قاشق بر می‌دارید‌، حتما این مطلب را بخوانید. دکتر صانعی مشاوره گیاه‌درمانی در این مطلب شما را با نکات تغذیه‌ای آشنا می‌کند که مثل آبی روی آتش درد شماست. ناطقان:  غذا خوردن یکی از بهترین نعمت‌های دنیایی است، اما گاهی اوقات غذا خوردن به کابوسی تبدیل می‌شود که خیلی‌ها را به پشیمانی می‌اندازد. معده‌درد، دردهای معدوی، ورم معده، زخم‌ معده و... ازجمله دلایل اصلی این کابوس است.

غذا خوردن وقتی بهترین نعمت می‌شود که همه اعضای بدن خوب کار کنند و بعد از آن درد، تهوع و سوزش فرد را به مشکل نیندازند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که عاشق غذا خوردن هستید اما به‌دلیل دردهای معده با ترس قاشق بر می‌دارید‌، حتما این مطلب را بخوانید. دکتر صانعی مشاوره گیاه‌درمانی در این مطلب شما را با نکات تغذیه‌ای آشنا می‌کند که مثل آبی روی آتش درد شماست.

اول مزاج‌های معده را بشناسید
معده 12مزاج دارد، اما دو مورد از آنها جزء اصلی‌ترین مزاج‌های معده هستند؛ مزاج سرد و تر و مزاج خشک و گرم. وقتی مزاج سرد و تر باشد فرد دچار مشکلاتی از‌قبیل نفخ، ترش کردن معده، عدم هضم و‌... می‌شود. با این حال از روی علائمی مثل نفخ، گاز معده، بادگلو، قلنج (‌روده یا بعضی از قسمت‌های بدن)، تنگی‌نفس و‌... می‌توان متوجه شد که معده دچار مشکلاتی شده که از دسته سرد مزاج‌هاست.

اما در دسته خشک و گرم می‌توان به بیماری‌های معدوی از‌جمله زخم معده، سوزش معده و بیماری‌های دیگر اشاره کرد که معمولا این مشکلات با علائمی مثل سوزش معده، دردهای خنجری (به‌خصوص هنگام شب)، مدفوع سیاه و... همراه هستند. با این حال بهتر است بدانید که فرد ممکن است دچار هر دو مشکل در مزاج‌ها شود، مثلا هم معده‌اش ترش کند و هم زخم اثنی‌عشر داشته باشد. با این حال با رعایت برخی نکات تغذیه‌ای می‌توان این مشکل را تاحدودی درمان کرد.

سر وقت غذا بخورید
نکته مهمی که باید رعایت کنید زمان خوردن وعده‌های غذایی است. صبحانه باید اول صبح خورده شود و برای خوردن ناهار باید یک ساعت مشخصی را مدنظر قرار دهید. همچنین برای صرف شام باید اول شب غذا بخورید. خیلی از افرادی که مشکل معدوی دارند توجه زیادی به زمان خوردن  غذا ندارند و اغلب وعده‌های غذایی به‌خصوص شام را دیروقت می‌خورند و بلافاصله بعد از غذا دراز می‌کشند. درصورتی که توصیه می‌شود از این کار خودداری کنند و بعد از غذا حتی کمی راه بروند و فعالیت داشته باشند تا غذا راحت‌تر هضم شود.

صبحانه سنگک  و مربا بخورید
کسانی که از اختلالات معده به‌خصوص ورم معده رنج می‌برند بهتر است در وعده صبحانه از نان سنگک استفاده کنند و به‌همراه آن، مربای هویج یا به یا شقاقل بخورند. اما لازم به ذکر است که شهد مربا نباید خورده شود و باید گوشت مربا را بخورند (حتی توصیه می‌شود با آب ولرم شهد را از روی گوشت مربا پاک کنید) چراکه شهد مربا اسید معده را تحریک می‌کند. افرادی که مشکل معدوی دارند باید از نوشیدن چای تا جایی که امکان‌پذیر است خودداری کنند.


 درمورد وعده‌های غذایی دیگر باید گفت برای تقویت معده توصیه می‌شود مرغ یا ماهیچه را کاملا بپزند و آب پخته شده را از گوشت جدا کنند. سپس برنج را به‌همراه آب گوشت کته کرده و در وعده‌های غذایی به‌خصوص ناهار میل کنند. همچنین پوره سیب‌زمینی به‌همراه گلپر می‌تواند یک غذای خوب برای این دسته از اشخاص باشد. غذای دیگری که توصیه می‌شود کباب گوشت گوسفندی بدون چربی است. به این صورت که گوشت گوسفندی چرخ‌ کرده را به مدت یک یا دو روز در یخچال نگه دارید؛ بعد از  مدت تعیین شده گوشت را بدون هیچ مواد دیگری (پیاز، سیر و...) به‌صورت کبابی بپزید و به‌همراه سماق میل کنید.

به هضم غذا کمک کنید!
 زنجبیل پرورده یکی دیگر از خوراکی‌هایی است که به درمان زخم معده کمک می‌کند. حتی می‌توانید از مربای زنجبیل استفاده کنید، البته به شرط آنکه مربا با عسل درست شود. برای تهیه مربای زنجبیل توصیه می‌شود زنجبیل را به‌صورت خلالی در یک ظرف غیرفلزی قرار دهید و سپس به آن آب و یک قاشق چای‌خوری آهک اضافه کنید. بعد از دو ساعت آب اضافه را خالی کنید. سپس مجدد پنج بار آب روی زنجبیل بریزید و خالی کنید.

البته لازم به ذکر است که فقط در نوبت اول یک قاشق چای‌خوری آهک اضافه می‌شود و در نوبت‌های دیگر نیازی به اضافه کردن آهک زنده نیست. آهک باعث می‌شود که تندی زنجبیل تاحدودی از بین برود. بعد از این مراحل سه برابر زنجبیل، عسل اضافه کنید و حدود 4 الی 5ساعت بگذارید این مواد خوب باهم پخته شوند. زنجبیل پرورده در عسل برای کسانی که ضعف معده دارند یا غذای‌شان به‌راحتی هضم نمی‌شود می‌تواند بسیار مفید باشد. توصیه می‌شود این مربا به مقدار یک قاشق مرباخوری بعد از غذا خورده شود.

برای اینکه شیره معده به‌درستی و خوب ترشح شود، افراد به‌خصوص کسانی که معده‌درد دارند، نمک را با پودر آویشن مخلوط کنند و به اندازه نوک قاشق چای‌خوری قبل از صرف غذا میل کنند.
 
 در طب سنتی توصیه می‌شود افرادی که زخم معده یا ورم معده دارند بعد از صرف غذا 5دقیقه راه بروند و سپس موم لایی شیرین‌بیان را به مقدار یک قاشق چای‌خوری خالی بخورند و سپس دوباره راه بروند. حتی می‌توانند ریشه شیرین‌بیان را به‌طور مساوی با برگ خشک شده بارهنگ آسیب کنند. سپس یک قاشق چای‌خوری از این مواد را به‌همراه یک استکان عرق بومادران بنوشند.
 
از عفونت معده یا هلیکوباکتری رنج می‌برید؟
مقداری تخم بارهنگ تهیه کنید و آن را بو دهید. تخم بارهنگ را در یک ماهی‌تابه بریزید و روی حرارت قرار دهید؛ هر وقت موقع حرارت دادن بویی از این گیاه خارج شد و رنگ آن تغییر پیدا کرد، می‌توان گفت تخم بو داده شده است. البته هیچ ماده‌ای را نباید به آن اضافه کنید. بعد از این مرحله تخم بو داده شده را پودر کنید و در عرق نعناع بریزید (البته توصیه می‌شود عرق نعناع گرم باشد). به مدت 14روز قبل از خورن غذا یک لیوان از این شربت را بنوشید.

برای خوش‌طعم‌تر کردن آن می‌توانید عسل یا نبات هم به آن اضافه کنید. این دارو برای افرادی که دچار اسهال مزمن شدند هم مفید است. غیر از تخم بارهنگ، برگ بارهنگ حتی برای کسانی که زخم معده دارند یا دچار حرارت معده هستند بسیار مفید است. توصیه می‌شود این برگ را بپزند و به‌همراه ماست شیرین کم‌چرب میل کنند (مثل بورانی اسفناج).

  علل ورم معده,درد‌ و ورم معده

تخم بارهنگ برای درمان عفونت معده یا هلیکوباکتری مفید است

 
میوه‌درمانی کنید
سیب رسیده شیرین یک میوه بسیار مفید برای افرادی است که مشکل معدوی دارند. بعد از وعده غذایی توصیه می‌شود سیب میل کنید. یکی دیگر از میوه‌هایی که برای این مشکل مفید است میوه به است. البته توصیه می‌شود میوه به را به 4 قسمت تقسیم کنید و روی حرارت قرار دهید تا به‌صورت کبابی شود؛ بعد از اینکه غذای‌تان را میل کردید یک تکه از این میوه را هم بخورید. انار هم جزء میوه‌های مفیدی است که توصیه می‌شود کسانی که از این مشکل رنج می‌برند، میل کنند. میوه زالزالک هم برای افرادی که مشکل هضم دارند، بسیار مفید است.
 
با دمنوش دردها را تسکین دهید
بابونه شیرازی یکی از موثرترین دمنوش‌های گیاهی است که برای دردهای عصبی معده می‌تواند مفید باشد. فقط کافی است 4قاشق مرباخوری بابونه شیرازی را با یک لیوان آب دم کنید. این دمنوش را باید صبح‌ها ناشتا بنوشید. نیم ساعت بعد از نوشیدن این دمنوش توصیه می‌شود حتما صبحانه بخورید.

دم‌کرده‌ای برای ریفلاکسی‌ها
کسانی که مشکل ریفلاکس دارند یا معده‌شان ترش می‌کند، می‌توانند گیاه نعناع فلفلی را از عطاری‌ها تهیه کنند. یک قاشق غذاخوری از این گیاه را با یک لیوان آب به مدت 10‌دقیقه دم کنید. توصیه می‌شود این دم‌کرده را به مقدار نصف لیوان قبل از وعده ناهار و شام بنوشید. به‌جای گیاه نعناع فلفلی می‌توان از گیاه سوسن عنبر هم استفاده کرد.

خوراکی‌های ممنوع‌!
- سرخ‌کردنی‌ها
- غذاهای چرب (مثل ته‌دیگ، کوکو و کتلت‌هایی که با روغن فراوان پخته می‌شوند)
- گوشت قرمز مثل گوشت گاو
- شیرینی خامه‌ای
- قهوه، نوشابه، چای، نسکافه
- شکلات

 

زیاد به‌دنبال خوراکی‌های مایع نباشید

در پایان چند نوع دمنوش توصیه می‌شود برای افرادی که مشکل معدوی دارند قبل یا بعد از غذا بخورند. غیر از چند موردی که ذکر می‌شود دمنوش‌های دیگر برای این دسته از افراد مناسب نیستند. به‌طور کلی کسانی که از مشکل معدوی رنج می‌برند باید از خوردن غذاهای آبکی مثل سوپ، آش یا دمنوش‌ها (غیر از چند مورد ذکر شده) پرهیز کنند، چراکه دمنوش‌های دیگر ممکن است به مشکلات اسیدی شدت ببخشند.

منبع:بیتوته

برچسب ها: معده ، درمان ، درد ، ناطقان

دیگر خبرها

 • دستور دادگستری گلستان بر ابطال قرارداد‌ها و اسناد غیرقانونی اراضی ناهارخوران / دانشجویان به زودی اسناد جدیدی از زمین خواری قضات سابق ارائه می‌دهند
 • بهترین خوردنی‌ها برای جلوگیری از کوتاهی قد کودک
 • مرگبار‌ترین مواد غذایی که حتی فکرش را هم نمی‌کردید
 • رهایی از قرص و کپسول با اختراع دستگاه ساخت ویتامین D/ وقتی جوانان توقع حمایت دارند
 • تولید گل و گیاه در گلخانه شهرداری منطقه ۱ تبریز
 • زمین خواری به سبک مرغدار / درآمد میلیونی از یک شغل خوشبو / چرا بدن تمایل به وزن مشخصی دارد؟
 • کشف و معدوم‌سازی بیش از یک تن مواد غذایی فاسد در شهر سرابله
 • حقایقی اسرارآمیز از ویتامین D که از آن بی خبرید!
 • بسته به سن شما کدام رژیم غذایی مناسب است؟
 • معرفی بهترین رژیم غذایی برای سلامت قلب و عروق
 • مواد معدنی کلیدی برای سلامت قلبی‌عروقی
 • تجلیل از پژوهشگر نخبه گیاه شناسی در کردستان
 • به این 10دلیل باید موز بخوریم
 • تاثیرات مثبت خوردن میوه و سبزیجات را بشناسید
 • چه تفاوتی میان ویتامین D و D۳ وجود دارد؟
 • دلایلی که مفید یا مضر بودن برنج برای سلامتی را مشخص خواهد کرد
 • ۸ خوراکی مفید در رژیم غذایی که به داشتن زندگی سالم‌تر کمک خواهد کرد
 • خاصیت‌های موز را بشناسید؛ از کمک به کاهش وزن تا درمان زخم معده
 • کدام رژیم غذایی مناسب شماست؟