به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا ، سردار علیرضا لطفی‌ درباره جزئیات دستگیری این جاعلان گفت: در اردیبهشت ماه سال ۹۷، سه نفر به نام‌های هادی، پژمان و نادر، با در دست داشتن یک چک و ضمانت نامه بانکی، به یکی از شعب بانکی در خیابان آفریقا مراجعه کرده و درخواست کردند تا چکی به مبلغ ۶۸ میلیارد تومان را نقد کنند و از آنجایی که مبلغ چک بالا بود، از شعبه‌ای دیگر واقع در یافت آباد ضمانت نامه‌ای به بانک ارائه دادند و برای نقد شدن چک به انتظار نشستند اما زمانی که متصدی بانک چک و ضمانت نامه این افراد را بررسی کرد متوجه جعلی بودن آن شد و از همین جهت به سرعت این موضوع را به رئیس شعبه خبر داد.

سردار لطفی ادامه داد:‌ از همین جهت قرار شد تا متصدی بانک این سه مراجعه کننده را به بهانه تهیه مبلغ چک، معطل کرده و طی این مدت رئیس شعبه طی تماس با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ تماس گرفت.

وی با اشاره به حضور ماموران در بانک اظهار کرد: با حضور ماموران در محل سه نفر به اتهام جعل چک و ضمانت نامه بانکی، بازداشت و برای تحقیقات به کلانتری محل منتقل شدند. با حضور متهمان در کلانتری و تشکیل پرونده مقدماتی، این سه نفر مدعی شدند که جاعل نیستند و چک مذکور و ضمانت نامه بانکی را از فردی به نام محمد دریافت کرده‌اند و از جعلی بودن چک خبر ندارند که با توجه به اظهارات سه متهم، پرونده برای رسیدگی دقیق و تخصصی به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد و کارآگاهان این اداره بررسی موضوع و تحقیقات در خصوص اظهارات متهمان را در دستور کار خود قرار دادند.

سردار لطفی افزود: در تحقیقات انجام شده از سوی کارآگاهان مشخص شد که این سه متهم دستگیر شده از اعضای یک باند جعل و کلاهبرداری هستند که با جعل چک و ضمانت نامه‌های بانکی اقدام به کلاهبرداری می کنند.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت، در ادامه با بیان اینکه بر اساس‌ اطلاعات بدست آمده از سوی این سه متهم دستگیر شده، کارآگاهان مخفیگاه محمد، را در محدوده نواب شناسایی کردند گفت: دستگیری این فرد نیز در دستور کار قرار گرفت و ماموران در یک عملیات ضربتی وی و یکی از همدستانش را دستگیر و در بازرسی از مخفیگاه آنها تعدادی دستگاه چاپ و پرینتر، مهر و اسناد بانکی، کشف کردند. در ادامه این دو متهم نیز به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند و در تحقیقات انجام شده به جرم خود مبنی بر همدستی با سه متهم دستگیر شده و در بانک و همچنین جعل چک و اسناد بانکی، اعتراف کردند اما در جریان تحقیقات به یک نام جاعل دیگر به نام حمید اشاره کردند و اظهار داشتند که چک ۶۸ میلیاردی و ضمانت نامه جعلی را از او گرفته‌اند.

سردار لطفی، با اشاره به اینکه این اظهارات از سوی متهمان، سرنخ های جدیدی را در اختیار کارآگاهان قرار داد گفت: ماموران با هماهنگی با مرجع قضائی به دنبال شناسایی و دستگیری حمید، به محل مشخصی اعزام شدند و در نهایت این متهم در یک بنگاه واقع در محله رسالت تهران، شناسایی و در عملیات ضربتی دستگیر شد. این متهم نیز به اداره سیزدهم پلیس آگاهی پایتخت منتقل شد و در تحقیقات انجام شده اظهار داشت که چک و ضمانت نامه بانکی را از فردی به نام مرتضی دریافت کرده است.

وی در ادامه گفت: مرتضی نیز با هماهنگی های انجام شده در محله رودکی تهران شناسایی شده و در یک عملیات ضربتی دستگیر و برای تحقیقات به اداره سیزدهم پلیس آگاهی منتقل شد که او نیز در اظهارات خود به همدستی با فردی به نام پیام در محله ستارخان اعتراف و اظهار داشت که با همدستی هم اقدام به جعل چک و ضمانت نامه‌های بانکی می کنند.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت با اشاره به انجام عملیات دیگری برای دستگیری این جاعلان گفت: در این عملیات متهم و یکی از همدستانش دستگیر و در بازرسی از مخفیگاهشان چهار دستگاه پرینتر، سیستم رایانه‌ای جعل اسناد بانکی، دستگاه مهر ساز فاقد مجوز و... کشف که ضمیمه پرونده شد.

بر اساس گفته‌های رئیس پلیس آگاهی تهران، متهمان در بازجویی‌های انجام شده به جرم خود مبنی بر همدستی با هم در جعل اسناد و مهرهای بانکی اعتراف کرده‌اند و در پرونده هر 9 متهم سوابق جعل و کلاهبرداری وجود دارد. همچنین این افراد پس از تکمیل پرونده در اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ، برای تحقیقات به شعبه نهم بازپرسی ناحیه ۳۶ تهران منتقل شدند.

سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی پایتخت، در پایان با اشاره به این که متهمان این پرونده برای تحقیقات بیشتر پیرامون شناسایی همدستان دیگرشان در اختیار کارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ هستند، گفت: تحقیقات برای مشخص شد سایر جرایم متهمان و شناسایی همدستانشان ادامه دارد.

منبع: جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فروش چک بلامحل؛ برگی 4 میلیون

پنج مرد که اقدام به فروش چک‌های بانکی مسروقه و جعلی کرده بودند، دستگیر شدند.

به گزارش ایسنا، اواخر پارسال پرونده‌ای تحت عنوان سرقت داخل خودرو از کلانتری 109 بهارستان برای رسیدگی به پایگاه هفتم پلیس آگاهی ارجاع شد که شاکی پس از حضور در پایگاه به کارآگاهان ، گفت : ساعت 20:45 در یکی از روزهای پایانی سال ٩٧ صندوق عقب خودروام در خیابان سی تیر سرقت شد و کیف دستی که داخل آن سند ملکی، مدارک هویت و دسته چک بانکی 100 برگی بود به سرقت رفت.
بدنبال اظهارات شاکی کارآگاهان دستگیری سارق یا سارقان را در دستور کار خود قرار داده که با اقدامات پلیسی در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری فردی به نام «قادر» که برای وصول چک بانکی مجعول به بانک مراجعه کرده بود توسط کلانتری دستگیری شد. متهم در تحقیقات مدعی شد چک را از فردی به نام رامین 35 ساله بابت طلبش گرفته است که با اظهارات متهم جوان بلافاصله با هماهنگی قضایی رامین دستگیر شد.
در تحقیقات به عمل آمده رامین گفت: بدلیل ورشکستگی، چک‌های مجعولی از طریق سایت های اینترنتی فروش کالا به تعداد 60 برگ چک سفید هر کدام به مبلغ 400 هزار تومان خریداری کرده و آنها را با مبالغی متفاوت در ازای خرید کالا می دادم.
به دنبال اظهارات رامین با انجام اقدامات پلیسی طی یک قرار صوری آورنده چک ها را در میدان منیریه دستگیر کردند که در بازرسی از وی تعداد 60 برگ چک‌های بانکی مختلف به صورت تفکیک شده آماده تحویل به مشتری کشف شد. متهم دستگیر شده مدعی شد که چک ها را از فردی به نام «خسرو» در خیابان شادمان گرفته است و برای او کار می کند.
با راهنمایی وی ، خسرو در محل کارش دستگیر که در بازرسی صورت گرفته تعداد  150 برگ چک سفید از محل کارش کشف شد، خسرو نیز مدعی شد که چک ها را از دو نفر به نام های «نادر» و «صابر» از طریق سایت اینترنتی فروش کالا خریداری کرده است. بنابراین کارآگاهان این دو مرد جوان را نیز شناسایی و دستگیر کردند که در بازرسی از خودروی آنان تعداد 20 برگ چک سفید کشف شد که در همان تحقیقات اولیه اظهار داشت چک‌ها را از اشخاصی به مبلغ 300 هزار تومان خریداری کرده اند.
مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ درباره این پرونده گفت : با توجه به دستگیری مرتبطین فروش چک های بانکی و اعتراف صریح به بزه انتسابی هر پنج متهم با صدور قرار قانونی از سوی مقام  قضایی برای شناسایی و دستگیری سایر اعضای باند و تحقیقات تکمیلی در اختیار کارآگاهان پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارند.
انتهای پیام

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: جاعلان چک ۶۸ میلیارد تومان جعل

منبع این خبر، وبسایت jamejamonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۰۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کلاهبرداران حرفه‌ای در بجنورد دستگیر شدند
 • گارسون‌های مدیرعامل میلیون‌ها دلار ارز دولتی گرفتند!
 • وقتی ۱۴ متهم ارزی به یورو «یونجه» می‌گفتند!
 • دیدارهای جداگانه لاریجانی با مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران و استاندار خراسان رضوی
 • دیدار لاریجانی با مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران
 • دستگیری فروشندگان چک های سرقتی
 • جزئیات اتهامات ۱۴ متهم ارزی
 • مشروح اولین جلسه رسیدگی به پرونده ۱۴ متهم ارزی
 • جزئیات اتهامات 14متهم ارزی
 • وعده حقوق‌ بالا برای فریب گارسون‌های خوش‌تیپ
 • جلسه محاکمه ۱۴ متهم ارزی برگزار شد
 • شگرد متهمان در ثبت شرکت‌های صوری به نام کارگران رستوران‌ها
 • مردانی که چک های جعلی می فروختند
 • جزئیات اتهامات ۱۴ متهم ارزی/ سوءاستفاده از نام کارگران رستوران‌ها
 • نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۴ متهم ارزی
 • قرائت کیفرخواست ۱۴ اخلالگر اقتصادی سیستان و بلوچستان/ خروج ۷۰ میلیون یورو ارز دولتی از کشور
 • در دادگاه 14 متهم ارزی چه گذشت؟/ نوید پیروز، متهم ردیف 3 پرونده باقری درمنی متواری است
 • جعل سند کار دست مدیران استقلالی داد
 • جعل سند کار دست مدیران استقلالی داد/ محرومیت 15 ساله دو استقلالی از فعالیت فوتبالی