نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری سوئیس ظهر پنج شنبه به وقت محلی با همتای آمریکایی خود دیدار کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در هنگام استقبال از یولی مائورر با این سوال خبرنگاران مواجه شد که آیا آمریکا در حال حرکت به سوی جنگ با ایران است؟
وی در جواب گفت: امیدوارم اینگونه نباشد.
خبر در حال تکمیل است
اروپام*1429

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ترامپ: از نخست وزیر ژاپن می خواهم میانجی مذاکره ایران و آمریکا شود/ نمی خواهم اتفاق وحشتناکی بیفتد

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که به ژاپن سفر کرده است، در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن بار دیگر خواستار مذاکره با ایران شده و از نخست وزیر ژاپن خواسته برای میانجی گری میان دو کشور به ایران سفر کند.

به گزارش تابناک،‌ به نقل از شبکه اسکای نیوز، نخست وزیر ژاپن و دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا امروز دوشنبه در پایان مذاکرات چند روزه دونالد ترامپ در ژاپن کنفرانس خبری مشترک برگزار کردند.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن اظهار کرد، ترامپ برای میانجی‌گری بین ژاپن و کره شمالی تلاش می‌کند.

نخست وزیر ژاپن گفت با ترامپ درباره کره شمالی،‌ مسائل اقتصادی و نشست سران گروه ۲۰ مذاکره کرده است. و ژاپن قصد دارد قدرت ائتلاف دو کشور را به رخ بکشد.

آبه همچنین تاکید کرد که دوست دارد با رهبر کره شمالی دیدار داشته باشد.

ترامپ نیز ابراز امیدواری کرد که رهبر کره شمالی از فرصت استفاده کند و خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره شمالی را بپذیرد.

ترامپ در ادامه سعی کرد تا لحن اظهارات خود علیه جمهوری اسلامی را تا حدی ملایم کند. اظهارات تند ترامپ طی روزهای اخیر موجب تشدید تنش بین واشنگتن و تهران شده است.

رئیس جمهور آمریکا گفت: بر این باورم که ایران مایل به مذاکره و گفتگو است و اگر آنها مایل به مذاکره باشند، ما نیز حاضر هستیم مذاکره کنیم. خواهیم دید که چه اتفاقاتی خواهد افتاد ولی یک واقعیت را می‌دانم و آن این است که نخست وزیر ژاپن روابط بسیار نزدیکی با رهبری ایران دارد، کسی نمی خواهد شاهد رخ دادن اتفاقات هولناک باشد، به خصوص من.

ترامپ اظهار کرد: ما امضای توافقنامه‌ تجاری دو جانبه برای کاهش کمبود تجاری با ژاپن را بررسی کردیم. ژاپن ۱۰۵ جنگنده‌ آمریکایی از نوع اف ۳۵ از آمریکا خریداری می‌کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد، کیم جونگ اون به دنبال ایجاد کشوری قوی به لحاظ اقتصادی است. امور درباره کره‌شمالی به خوبی پیش می‌رود.

ترامپ تصریح کرد، تحقیقات رابرت مولر بازرس ثابت کرد که من هیچ تعاملی با روسیه در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ نداشته‌ام.

وی تصریح کرد: دموکرات‌ها باید مساله صحبت با روس‌ها را کنار بگذارند زیرا درباره چیزی صحبت می‌کنند که اصلا اتفاق نیفتاده است. گزارش رابرت مولر خوب بود و هیچ اتهامی علیه من درباره تبانی با روسیه مطرح نشد.

دونالد ترامپ همچنین پیش از این کنفرانس خبری پس از دیدار با شینزو آبه به خبرنگاران گفت: شخصاً فکر می‌کنم اتفاقات خوب زیادی با کره شمالی در پیش باشد. ممکن است (نظرم در این باره) درست یا اشتباه باشد. احترام خوبی میان آمریکا و کره شمالی شکل گرفته است. باید دید چه پیش خواهد آمد.

ترامپ در اوایل دیدار چهار روزه‌اش از ژاپن در توییتر نوشت، نگران آزمایش‌های موشکی کره شمالی نیست و افزود: مطمئنم که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به تعهدی که به من داده، پایبند است.

به گزارش پایگاه خبری هیل، او در این توییت به عدم پرتاب تسلیحات دوربرد و موشک‌های هسته‌ای اشاره کرد.

او همچنین توصیف جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا که کیم را دارای «آی کیو پایین» دانسته بود، به سخره گرفت و گفت، به این اظهارات خندیده است.

اظهارات ترامپ اما با گفته‌های جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تضاد است. او در توکیو به خبرنگاران گفت: قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل کره شمالی را از پرتاب هرگونه موشک بالستیک منع می‌کند و بدون شک این کار نقض قطعنامه‌های شورای امنیت است.

با این حال شینزو آبه در این خصوص با ترامپ هم‌نظر نیست و در حالی که در واکنش به این آزمایش‌های موشکی گفته، این آزمایش‌ها "تاثیری بر امنیت ژاپن نداشته‌اند"، آن‌ها را "بسیار تاسف برانگیز" و "نقض قطعنامه‌های شورای امنیت" خوانده است.

ترامپ اندکی پس از رسیدن به ژاپن در سفارت آمریکا با رهبران تجاری این کشور دیدار کرد و در سخنانی اظهار کرد، تجارت یک مساله برجسته در گفت‌وگوهایش طی این سفر خواهد بود.

این دو کشور پس از خروج آمریکا از شراکت ترنس پاسیفیک هنوز به توافقی تجاری دست نیافته‌اند اما ترامپ در سخنان خود گفت: با این توافق امیدواریم عدم تعادل تجاری جبران، موانع صادرات آمریکا برداشته و از منصفانه بودن و تعامل هم‌پا در روابطمان اطمینان حاصل شود و به هم نزدیک‌تر شویم.

رئیس جمهوری آمریکا اما پس از دیدار با آبه اعلام کرد که مذاکرات تجاری به مدت چند ماه و تا انتخابات ژاپن در ما ژوئیه متوقف خواهند شد.

مساله پیشرفت تجاری همچنین یکی از محورهای گفت‌وگوی این دو رهبر در هنگام صرف ناهار پس از بازی گلف بود.

علاوه بر این، آبه و ترامپ در یک مسابقه کشتی ژاپنی نیز حاضر شدند و جایزه فرد پیروز به دست ترامپ اهدا شد.

دونالد ترامپ و همسرش ملانیا ترامپ همچنین در سومین روز سفر به ژاپن با امپراتور ناروهیتو، امپراتوری جدید این کشور و همسر او دیدار کردند.

ترامپ نخستین رهبر جهانی است که با امپراتور جدید ژاپن دیدار می‌کند. ناروهیتو در روز یکم ماه مه جانشین پدرش شد.

رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ژاپن پس از دیدار ترامپ با امپراتوری ژاپن بار دیگر در نشستی حاضر شدند و ناهار را با یکدیگر صرف کردند و پس از آن در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند.

ترامپ در این نشست اظهار کرد، او و نخست وزیر ژاپن "یکدیگر را بسیار خوب درک می‌کنند".

او همچنین اظهار کرد، این دو رهبر برای بازگرداندن شهروندان ژاپنی ربوده شده توسط کره شمالی با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

به گفته آبه، این دو رهبر در دیدار خود درباره کره شمالی و "دیگر چالش‌های جامعه بین‌المللی و همچنین نشست گروه ۲۰" که قرار است ماه آینده میلادی برگزار شود، گفت‌وگو کردند.

از سوی دیگر، روزنامه یومیوری شیمبون ژاپن به نقل از منابع آگاه دولت توکیو نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نسبت به تصمیم شینزو آبه برای سفر به تهران در ماه ژوئن و تلاش برای میانجیگری بین ایران و ایالات متحده و کاهش تنش ها بین دو کشور، واکنش مثبتی نشان داده است.

این گزارش افزود: شینزو آبه روز یکشنبه به ترامپ اطلاع داده است که مایل به سفر به تهران و تلاش برای میانجیگری بین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران است.

منابع دولت ژاپن گفتند: ترامپ از این پیشنهاد حمایت کرده و خواستار سفر فوری نخست وزیر ژاپن به تهران شده است.

چند روز قبل بود که شینزو آبه درباره سفر به ایران با جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و همین طور محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفتگو کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز نوشت: ژاپن متحد نزدیک آمریکا، روابط دیرینه و سنتی با ایران داشته است. در جریان این سفر شینزو آبه می خواهد می خواهد ایران را تشویق کند تا به تعهداتش پایبند باقی بماند.

خبرگزاری کیودو نیوز نیز گزارش داده است که سفر شینزو آبه به تهران طی روزهای 12 تا 14 ژوئن (22 تا 24 خرداد) انجام خواهد شد. آخرین باری که یک نخست وزیر ژاپن به ایران سفر کرده است مربوط به سفر 1978 میلادی توسط تاکئو فوکودا است. این سفر مدت کوتاهی قبل از سرنگونی رژیم شاهنشاهی صورت گرفته است.

پیش از این عمان نیز آمادگی خود را برای کاهش تنش ها بین تهران و واشنگتن اعلام کرده است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی تاکید کرده است که تهران در هیچ گونه مذاکره مستقیم یا غیر مستقیم با واشنگتن شرکت نخواهد کرد.

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

احد قدمی کیست؟ +عکس

کلیدواژه: سياسي ترامپ سوئيس ايران

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۵۰۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سوئیس: آماده میزبانی مذاکرات هسته‌ای در خصوص ایران هستیم
 • ترامپ: ایران با همین حکومت می تواند به کشوری عالی تبدیل شود/ از نخست وزیر ژاپن می خواهم میانجی مذاکره ایران و آمریکا شود
 • پیگیری پروژه‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالا
 • ترامپ با امپراطور جدید ژاپن دیدار کرد
 • نامه آیان به روسای فدراسیون وزنه برداریمبارزه با دوپینگ تمام نمی‌شود
 • دیدار سفیر جدید جمهوری قزاقستان با رئیس دانشگاه شهید بهشتی
 • اینفوگرافیک | روسای‌مجلس در ۴۰ سال گذشته چقدر رای داشتند؟
 • اینفوگرافیک/ آرای روسای مجلس در ۴۰ سال گذشته
 • دیدار سفیر جمهوری قزاقستان با رئیس دانشگاه شهید بهشتی
 • رئیس شورای نظامی انتقالی سودان با سیسی دیدار کرد
 • دیدار رئیس شورای نظامی انتقالی سودان با سیسی در قاهره
 • در دیدار ظریف با رئیس جمهور عراق چه گذشت؟
 • رایزنی ظریف با رئیس جمهوری عراق؛ ضرورت تلاش برای جلوگیری از افزایش تنش در منطقه
 • رئیس جمهوری عراق در دیدار با ظریف: تقویت مناسبات با ایران عامل ثبات در منطقه است
 • ظریف با برهم صالح دیدار کرد
 • دیدار ظریف با برهم صالح
 • دیدار ظریف با رئیس جمهور عراق
 • ظریف با عادل عبدالمهدی دیدار کرد
 • سه مدل تجارت انگلستان پس از خروج