به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، فیلیپو گراندی کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان امروز شنبه و در جریان سفر رسمی به میانمار، با ابراز نگرانی از وضعیت مسلمانان ایالت راخین در شمال غرب میانمار که هم اکنون در بنگلادش به سر می برند، تاکید کرد که دولت میانمار باید برای بازگشت امن این آوارگان به کشورشان دست به کار شود.

کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در دیدار خود با آنگ سان سو چی رهبر حزب حاکم میانمار و مقامات دیگر این کشور نگرانی‌های خود از وضعیت مسلمانان راخین در بنگلادش را اعلام کرد.

وی در این خصوص گفت: دولت میانمار برای اینکه مسلمانان راخین از بنگلادش با خیال راحت به کشور خود بازگردند، باید اقدامات لازم و اعتمادسازی را اتخاذ کند.

گفتنی است ارتش میانمار در ۲۵ آگوست ۲۰۱۷ حملات خود به منطقه راخین را آغاز کرد. در این حملات هزاران غیرنظامی راخینی جان باخته و حدود ۳۵۰ روستا توسط ارتش و بوداییان افراطی به آتش کشیده شد.

طبق آخرین گزارش سازمان ملل، شمار مسلمانانی که از ۲۵ آگوست ۲۰۱۷ به این سو از خشونت‌های ارتش میانمار و بودائیان افراطی گریخته و به اردوگاه‌ها و اقامتگاه‌های موقت در حومه کاکس بازار بنگلادش پناه برده‌اند به ۷۴۵ هزار نفر رسیده است.

از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۸۴ درصد از جمعیت ۲ میلیونی مسلمانان راخین در پی خشونت‌های ارتش میانمار و بوداییان افراطی به کشورهای همسایه گریخته‌اند. سازمان ملل متحد و دیگر سازمان های بین‌المللی مدافع حقوق بشر خشونت علیه مسلمانان راخین در میانمار را «پاکسازی قومی» و «نسل‌کشی» توصیف می‌کنند.

کد خبر 4625892

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کودکان کار قاچاق می‌شوند/ تدوین برنامه‌ شناسایی

به گزارش ایکنا؛ «حضور کودکان کار از حدود 15 کشور جهان در ایران، پیچده بودن این مسئله و ضرورت اتخاذ راه‌هاى متنوع براى مقابله با این پدیده» جدید‌ترین اظهارنظر محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص کودکان کار و خیابان است.

اما به راستی از وضعیت کودکان کار و خیابانی ایران چه قدر اطلاعات داریم؟ آنچه مدام از سوی مسئولان در این خصوص مطرح می‌شود این است که 65 تا 90 درصد این کودکان اتباع خارجی، 90 درصد آنها دارای خانواده و البته دولت و 11 دستگاه نیز متولی ساماندهی كودكان كار و خيابانی در تلاش برای ساماندهی این کودکان هستند.

اما آنچه از سوی مسئولان سازمان‌های مردم‌نهاد و غیردولتی حامی این کودکان مطرح می‌شود، درجه بالای اعتیاد، ابتلا به ایدز و بیماری‌های مقاربتی، مورد تعدی و تجاوز قرار گرفتن، بهره‌کشی اقتصادی، سوء تغذیه و ... است.

در این میان با یک نگاه سطحی به خیابان‌های تهران، کرج، مشهد و سایر شهرهای بزرگ ایران می‌توان به راحتی از عدم موفقیت 11 دستگاه متولی و مسئول در خصوص ساماندهی کودکان کار سخن گفت.

برای بررسی وضعیت کودکان کار و خیابانی اتباع خارجی ایران این بار نه به سراغ یک مسئول دولتی بلکه به سراغ فاطمه اشرفی، مسئول انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده رفتیم.

بچه‌های کار و خیابانی معتاد هستند؟ چه تعداد؟
وی در گفت‌و‌گو با ایکنا؛ در پاسخ به این سؤال که آیا بچه‌های کار و خیابانی معتاد هستند؟ گفت: اغلب این بچه‌ها عضو خانواده‌های آسیب‌پذیر هستند، به همین دلیل می‌توان انتظار داشت که بخشی از اعتیاد خفیف یا عمیق این بچه‌ها ریشه در خانواده‌های آنها داشته باشد، اما از اینکه چه تعداد از این بچه‌ها و چه درصدی از آنها با اعتیاد مواجه هستند، هنوز اطلاعات دقیقی نداریم.

آیا کودکان کار باندی فعالیت می‌کنند؟

اشرفی در پاسخ به این مسئله که مسئولان بهزیستی و برخی سازمان‌های مردم‌نهاد مطرح می‌کنند که این بچه‌ها به صورت باندی فعالیت نمی‌کنند؟ آیا اینطور است؟ گفت: کاملاً قابل رؤیت و مشاهده است که این بچه‌ها غالباً در یک شبکه خاص رفت و آمد دارند و مکان و زمانی که در آن کار می‌کنند و حتی کنترل منابعی که به دست می‌آورند سازماندهی شده است؛ این سازمان‌دهنده‌ها می‌توانند بزرگ‌تر نسبی یا سببی آنها و یا فرد دیگری باشند که این بچه‌ها را استثمار می‌کنند.

این فعال اجتماعی تشریح کرد: در حال حاضر با موجی از حضور بچه‌هایی روبرو هستیم که از کشورهای همسایه به صورت گروهی به ایران می‌آیند و اگر وجود گروه سازماندهی شده و سازمان‌دهنده را نپذیریم، به هیچ وجه نمی‌توانیم تصور کنیم که بچه‌ای 10 ساله از مسیرهای طولانی و مرزها عبور کرده و خود را به وسط تهران رسانده و در حالی که زبان محاوره محلی را نمی‌داند، از شلوغ‌ترین چهارراه‌های تهران سردربیاورد.

بچه‌های قوی‌تر زباله‌گرد می‌شوند، کوچک‌ترها فال فروش

وی اعلام کرد: آنچه تاکنون بدان دسترسی پیدا کرده‌ایم این است که کودکان تنهایی که در تهران زندگی و در گروه‌های کاری مشخصی به کار گمارده می‌شوند، متناسب با وسع فیزیکی، سن و قدرت تعامل و ارتباطی که می‌توانند با جامعه پیرامونی برقرار کنند به کار گرفته می‌شوند. کودکانی که توان بیشتری دارند در زباله‌گردی به کار گرفته می‌شوند و بچه‌هایی که جسته نحیف‌تری دارند سرچهارراه‌ها حضور پیدا می‌کنند.

مسئول انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده، نادیده گرفتن فعالیت‌های باندها در خصوص کودکان کار و خیابان را فرار از واقعیت دانست و اضافه کرد: این فرار کردن از واقعیت است که فعالیت باندها را نادیده بگیریم و فقط مطرح کنیم که این بچه‌ها، در نتیجه فقر خانواده و عدم دسترسی به خدمات اجتماعی مجبور شده‌اند در خیابان‌ها بیایند تا بخشی از زندگی آنها تأمین شود.

چیزی جز قاچاق انسان و باند را نمی‌توانیم برای اتباع افغانستان متصور باشیم

وی ادامه داد: اگر به تحقیقات انجمن حمایت از حقوق کودک که اخیراً در خصوص کودکان زباله‌گرد منتشر شده مراجعه کنیم، می‌بینیم که نزدیک به 90 درصد این بچه‌ها، کسانی هستند که از افغانستان به ایران آمده‌اند و قطعاً این بچه‌ها فاقد خانواده هستند و چیزی جز قاچاق انسان و باند را نمی‌توانیم برای این گروه متصور شویم؛ ضمن اینکه سهمی که در این کار بسیار مشقت‌بار برای بچه‌ها وجود دارد، نمی‌تواند آنقدر برای خانواده ارزشمند باشد که رضایت دهند بچه‌هایشان به چنین کارهایی دست بزنند.

کودکان کار اجازه تعامل با گروه‌های پیرامونی برای مطرح کردن مشکلات خود را ندارند

اشرفی با تأکید بر اینکه این مسئله رسالتی بر عهده فعالان مدنی و سیاست‌گذاران اجتماعی است که اجازه ندهیم کودکی بچه‌ها قربانی مطامع سرمایه‌گذاران در این طرح‌ها یا اربابان محلی و منطقه‌ای شود، مطرح کرد: ما نمی‌دانیم این بچه‌ها در نتیجه خواست قانونی و عرفی خانواده‌هایشان به ایران آورده شده‌اند؟ دزدیده شده‌اند؟ یا فریب خورده‌اند و به ایران آورده شده‌اند؟ اما براساس شواهدی که داریم، نگرانی‌های ما در ارتباط با فشارهایی که به این بچه‌ها وارد می‌شود، خیلی زیاد است. بسیاری از این بچه‌ها به دلیل اینکه هیچ ارتباط و تعاملی با کسی ندارند و فقط در کلونی‌های مشخصی نگهداری می‌شوند، حتی اجازه تعامل با محیط پیرامونی خود را ندارند و اگر هم داشته باشند اعتماد به نفس لازم برای برقراری ارتباط با گروه‌های پیرامونی را ندارند تا مشکلات خود را مطرح کنند.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت خانواده‌های این کودکان، گفت: ما باید نگران خانواده‌های این بچه‌ها هم باشیم که نمی‌دانند بچه‌هایشان در ایران هستند یا در منطقه‌ای دیگر از افغانستان. از سوی دیگر چون هیچ گونه مدرک و سندی وجود ندارد که این بچه‌ها چه کسی هستند، نگرانیم به دلیل انتقال توسط باندهای انتقال انسان در مسیر انتقال به ایران، اتفاقات ناگوار جسمی و جنسی برای آنها رخ داده باشد و یا بعداً مورد سوء‌استفاده قرار گیرند.

این فعال اجتماعی با تأکید بر اینکه باید نگرانی جدی ما بچه‌هایی باشند که فارغ از هرگونه کنترل و نظارت در خیابان‌ها رها هستند، گفت: در مسائل مربوط به کودکان کار و خیابانی اقداماتی که همیشه مورد نظر قرار می‌گیرد صرفاً در مرحله جمع‌آوری این کودکان خلاصه می‌شود و هیچ اقدامات اجتماعی و توانمندسازی برای شناسایی تکمیلی‌تر این بچه‌ها و خانواده‌های آنها وجود نداشته است.

پرتکل‌های اقدام برای کودکان کار تعریف می‌شود

وی با ابراز خرسندی از اینکه اخیراً یکی از سازمان‌های غیردولتی ایران با همکاری شورای اجتماعی کشور پرتکل‌های اقدام برای این کودکان را تعریف کرده‌اند تا این بچه‌ها مورد شناسایی کامل از همه ابعاد زندگی قرار گیرد، گفت: در حال حاضر برنامه‌ای تدوین شده که با همکاری وزارت کشور، استانداری تهران و سازمان بهزیستی این مسئله وسیع‌تر و عمیق‌تر مورد بررسی قرار گیرد و در کنار ارزیابی فردی کودک، پرونده مددکاری اجتماعی خانواده‌ها را هم داشته باشیم و خانواده‌ها هم مورد بررسی قرار گیرد.

مسئول انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده ادامه داد: البته برای حمایت از بچه‌هایی که خانواده آنها از بضاعت کافی برخوردار نیستند و ناگزیر بچه‌هایشان را برای کار فرستاده‌اند نیز برنامه‌ریزی شده است. در این برنامه تعریف شده که با شناخت موقعیت این بچه‌ها و بچه‌هایی که قرائن و شواهد نشان می‌دهد به زور به ایران منتقل شده‌اند و می‌توانیم ادعا کنیم که قربانی قاچاق کودک هستند، با همکاری سازمان‌های بین‌المللی ساماندهی شوند.

اشرفی در پاسخ به این سؤال که آیا سازمان‌های بین‌المللی به ویژه یونیسف در زمینه ساماندهی کودکان کار به ایران کمک می‌کند؟ گفت: تا زمانی که اطلاعات دسته‌بندی شده‌ و طبقه‌بندی وضعیت قانونی و اجتماعی از این بچه‌ها نداشته باشیم، نمی‌توانیم پرتکل اقدام برای این سازمان‌ها تعریف کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد در نتیجه طرح پژوهش و تحقیق حمایت اجتماعی از کودکان کار با به دست آوردن اطلاعات جامع از این بچه‌ها بتوانیم گروه‌های مختلف را تفکیک کنیم. قطعاً در میان این بچه‌ها خانواده‌هایی هستند که مدارک اقامت قانونی در کشور داشته و امکان برخورداری از خدمات اجتماعی بیشتری در ایران را دارند.

مسئول انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده افزود: امید داریم که در نتیجه اجرای این طرح بتوانیم دورنمایی از وضعیت موجود را نزد سیاست‌گذاران و مسئولان اجرایی کشور ترسیم کنیم تا براساس اطلاعات دقیقی که به دست آمده است، امکان برنامه‌ریزی‌های مؤثرتری وجود داشته باشد. البته در هر کاری مخالفان و مدعیانی وجود دارد و نگرانی‌هایی را ابراز می‌کنند و گاهی این ابراز نگرانی‌ها حتی از حیطه اخلاق خارج می‌شود اما ما معتقدیم باید ابزارهای مختلف را برای کمک به این کودکان در نظر بگیریم و به سمت کم کردن تعداد کودکان خیابانی پیش رویم.

انتهای پیام

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

انتقاد سرمربی لهستان از میزبانی ارومیه: نمی‌دانم به ایران برگردم یا نه/ بازیکنانم ترسیده بودند

کلیدواژه: ایالت راخین میانمار میانمار راخین میانمار بنگلادش سازمان ملل متحد

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۸۸۶۳۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ابراز نگرانی گوترش درباره تاثیر تنش‌ها در خلیح فارس بر یمن
 • بلوغ سینمای استراتژیک
 • سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل: «جرمی کوربین» و «ایلهان عمر» باید برکنار شوند
 • هشدار دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به طولانی شدن جنگ در یمن
 • ترکیه: مشکلات اروپا با اسلام هراسی حل نخواهد شد
 • نگرانی مردم از جعلی بودن اخبار اینترنتی در کدام کشور‌ها بیشتر است؟
 • اسلام‌هراسی، مشکل آسیا و اروپا را حل نمی‌کند
 • ابراز نگرانی ائتلاف فتح درباره حملات خمپاره‌ای اخیر در عراق
 • چین: به اجماع نظر گسترده با فرستاده سازمان ملل پس از سفر به سین‌کیانگ رسیده‌ایم
 • انقلاب اسلامی قله بازگشت مسلمانان به بیداری اسلامی است/ ایران تجلی‌گاه تفکر اسلامی است
 • ارزآوری پوشاک بنگلادش، بالاتر از نفت – علیرضا حائری*
 • گذری بر مناسبات دیپلماتیک ایران و کانادا؛ رابطه‌‌ای که همچنان قطع است
 • ابراز امیدواری نماینده سازمان ملل درباره حل و فصل سیاسی بحران لیبی
 • بلندترین مناره بتنی جهان در مسجد 201 گنبدی بنگلادش
 • شیخ الازهر سخنان سوچی را محکوم کرد
 • سوئیس اینفو: آینده نیروهای حافط صلح سازمان ملل نامعلوم است
 • نگرانی مسلمانان در آلمان افزایش یافته است
 • راه یاب ملل مریوان ذوب آهن اصفهان را در خانه شکست داد
 • افشای ساخت مدارهای جنگنده اف-۳۵ توسط یک شرکت متعلق به چین نگرانی‌ غربی‌ها را برانگیخت