وزیر بهداشت در خصوص کمبود دارو گفت: احساس کمبود دارو بخاطر آن است که از ورود داروهایی که مشابه داخلی دارند، جلوگیری می‌شود چراکه معتقدم اگر صنعت دارویی مشکل دارد باید ارتقا پیدا کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو، سومین نشست خبری سعید نمکی، وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی کشور با اصحاب رسانه برگزار شد؛ در این نشست سعید نمکی با اشاره به طرح تحول سلامت بر پایه "پیشگیری پیش از درمان" گفت: طبق آمار از ۳۸۰ هزار مرگ، ۳۱۳ هزار مرگ به بیماری‌های غیرواگیر و ۱۶۱ هزار مرگ نیز به‌دلیل فشارخون بالا یا بیماری‌های ناشی از فشارخون، رخ داده است.

وی ادامه داد: مرگ بر اثر فشار خون بالا، مرگ خاموش است چرا که  ۴۰ درصد از مبتلایان به فشارخون بالا تا زمانی که درگیر بیماری‌های مزمن کلیوی یا سکته مغزی و قلبی نشوند از فشارخون بالای خود اطلاع پیدا نمی‌کنند؛ کنترل فشارخون را به عنوان اولین برنامه خود برای مقابله با بیماری‌های غیرواگیر، انتخاب کرده‌ایم.

نمکی گفت: طبق برآوردها، در حال حاضر حدود ۱۵ میلیون بیمار مبتلا به پرفشاری خون در کشور داریم که نیمی از آنها تحت درمان نیستند و نیم دیگر ناقص درمان شده‌ و کنترل مناسبی برای درمان خود ندارند.

وزیر بهداشت در خصوص بسیج ملی کنترل فشارخون اظهار داشت: در تلاشیم تا در بسیج ملی کنترل فشارخون با همکاری دیگر بخش‌های کشور، مردم را با خطر فشارخون آشنا کنیم و با شناسایی افراد مبتلا به فشارخون، مردم را نسبت به شیوه‌های کنترل و پیشگیری از ابتلا به فشارخون آگاه کنیم؛ انتظار می‌رود در بسیج ملی کنترل فشار خون حدود ۲ میلیون بیمار مبتلا به فشارخون بالا شناسایی شوند

وی افزود: میزان مصرف نمک در کشور ما، دو برابر میانگین جهانی است که به عادات غذایی ایرانیان بر‌می‌گردد و این عادات نیز به آداب و رسوم سنن گذشته که لازم به اصلاح است.

نمکی ادامه داد: ایران، کشوریست که بیشترین روزهای آفتابی را در سال دارد و طبیعتا مردم تعریق بیشتری دارند و سدیم بیشتری از دست می‌دهند که به همین دلیل الگوی تغذیه مردم در گذشته به مصرف نمک و خوراکی‌های شور می‌رود اما لازم است امروز این الگوی غذای اصلاح شود.

 وزیر بهداشت با اشاره به کمپین فشار خون تصریح کرد: نمی‌توان از مردم خواست تا نمکدان‌ها را از سفره خود حذف کنند، بلکه باید سعی شود تا ۳۰ درصد از نمک مصرفی در الگوی غذایی کاهش یابد. در این مرحله نمی‌گوییم که نمکدان را از سفره ها حذف کنیم؛ بلکه تلاش می‌کنیم، افراد تا قبل از چشیدن غذا، بی دلیل از نمک زیاد استفاده نکنند.

وی خاطرنشان کرد: گام بعدی ما در طرح تحول سلامت به‌جای اضافه کردن تخت بیمارستان این است که مردم کارشان به بیمارستان و ICU نکشد.

سعید نمکی در درباره کمبود دارو گفت: با وجود آنکه تحریم دارو و غذا نداریم اما به دلیل فشارهای آمریکا، مشکلاتی  در نقل و انتقالات پولی برای واردات دارو، توقفی در کار ما ایجاد شد اما ما توانستیم اقلام دارویی مورد نیاز را به هر مقدار لازم، وارد کشور کنیم و این احساس کمبود دارو بخاطر آن است که از ورود داروهایی که مشابه داخلی دارند، جلوگیری می‌شود چراکه معتقدم اگر صنعت دارویی مشکل دارد باید ارتقا پیدا کند  و این سیاست وزارت بهداشت برای حمایت از داروهای داخلی است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از رسانه‌ها خواهش می‌کنم به ما کمک کنند تا نشان دهیم کمبودی در دارو نداریم و این اضطراب را از جامعه دور کنیم؛ بیمار نباید به دلیل کمبود دارو دچار اضطراب شود و مردم از ترس و کمبود دارو آن را احتکار کنند. ما شیوه‌ ای را دنبال کرده‌ایم و تا پایان سال به هیچ عنوان، کمبود دارو نخواهیم داشت. از رسانه‌ها خواهش می کنم به ما کمک کنند تا مقابل تبلیغات ها و شانتاژ وارد کننده‌های دارو بایستیم و مبارزه جدی با واردات بی‌رویه دارو داشته باشیم. باید این موضوع را از ذهنیت مردم دور کنیم که داروهای ایرانی کیفیت ندارند.

نمکی با تاکید بر اینکه هیچ دارویی در داخل نیست که کیفیت آن زیر سوال باشد، گفت: ما همین طور که به وارد کننده‌های دارو رانت نمی‌دهیم، به تولید کننده‌ها نیز رانت نمی‌دهیم. اگر دارو مشکلی داشته باشد به شدت با آن برخورد می‌کنیم.

وزیر بهداشت درخصوص تحقیق و تفحص از سازمان غذا و دارو گفت: تحقیق و تفحص از کوچک‌ترین جزء وزارت بهداشت را قبول دارم و از آن استقبال می کنم؛ چه برسد به سازمان غذا و دارو، اما بحث تحقیق و تفحص از سازمان غذا و دارو از سال گذشته مطرح شده و در بررسی‌های متعدد در کمیسیون‌ها رأی نیاورد. این طرح هنوز هم مطرح است و مانعی برای تحقیق و تفحص از سازمان غذا و دارو نمی‌بینیم.

وزیر بهداشت همچنین درباره وضعیت مالی سازمان تامین اجتماعی گفت: بخشی از مشکلات و مسائل درمانی سازمان تامین اجتماعی به دلیل تاثیر طرح تحول سلامت و افزایش هزینه‌های آنها بازمی‌گردد که در این زمینه هم برای بیمه سلامت و هم برای سازمان تامین اجتماعی اقداماتی را انجام می‌دهیم تا افزایش هزینه ها را مهار کنیم چراکه طرح تحول سلامت در دو تا سه سال گذشته ۴۰۰ درصد هزینه‌های بیمه سلامت را اضافه کرده و در سازمان تامین اجتماعی نیز این چنین تاثیری را داشته است. در همین راستا مهار هزینه‌خیزی تامین اجتماعی را دنبال می‌کنیم.

نمکی با اشاره به معوقات سازمان تامین اجتماعی گفت: تامین اجتماعی نزدیک به دو سال از معوقات خود را پرداخت نکرده ست. از رئیس‌جمهور  نیز به ئرخواست من در این موضوع کردند و دستور دادند تا با فروش قسمتی از سهام، بخشی از مطالبات پرداخت شود. وزارت بهداشت رقم قابل توجهی از سازمان تامین اجتماعی طلبکار است و نیمی از معوقت به مطالبات پرستاران و پزشکان ما برمی گردد اما به احترام جامعه کارگری، همچنان همه کارگران و بیمه‌شدگان تامین اجتماعی از خدمات بخش دولتی استفاده میکنند؛ اما قرار بر این است تا هفته آینده قسمت قابل توجهی از بدهی را بپردازند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ما به همه کارگران در بیمارستان‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی خدمات ارائه می‌دهیم، گفت: حدود ۱۷ ماه از سازمان تامین اجتماعی بستانکاریم و تنها دانشگاه اصفهان که شهری کارگری است ۵۴۰ میلیارد تومان از تامین اجتماعی طلبکار است اما با این حال خدمات را قطع نکرده‌ایم و امیدواریم تا هفته آینده قسمتی از طلب‌های‌مان پرداخت شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره پرونده الکترونیک سلامت گفت: پرونده الکترونیک سلامت طی چند سال گذشته به صورت جدی دنبال نشد اما در سه ماه گذشته من و همکارانم به شدت وقت گذاشتیم و تمام سازمان‌های ذی‌ربط از جمله سازمان تأمین اجتماعی در آن مشارکت داشته‌اند. ما همچنان بر سر تعهدمان برای به سرانجام رساندن پرونده الکترونیک سلامت تا پایان بهار هستیم و این پرونده با حضور رئیس‌جمهوری هم برای افراد ایرانی وهم غیرایرانی که مجاز به زندگی در ایران هستند سراسری خواهد شد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد:  نسخه‌نویسی الکترونیک را هم آغاز کرده‌ایم. در فاز اول پرونده الکترونیک سلامت تمام فعل و انفعالات سلامت را با کد ملی ثبت خواهیم کرد. این پرونده ریل‌گذاری سیستم ارجاع و پزشکی خانواده است.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره طب ایرانی گفت: باید دانشجوی طب داروسازی و علوم پزشکی را با مبانی محکم و منطقی دیرینه خودمان در علوم پزشکی آشنا کنیم. اقدامی که در این زمینه باید انجام شود احیای طب سنتی و طب آلترناتیو است. باید رفاقت و مفاهمه بین دانشگاه و طب سنتی ایجاد کنیم. کار دیگری که باید

انجام شود توسعه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی است. در زمینه طب آلترناتیو نظیر طب سوزنی، رایحه‌درمانی و ماساژدرمانی هم داریم رشته‌هایی را ایجاد می‌کنیم و استفاده از این ظرفیت را دنبال می‌کنیم.

وی همچنین درباره شرکت‌های داخل وزارت بهداشت مانند شرکت پتروشیمی گفت: در این‌باره به جمع‌بندی رسیده‌ایم طوری‌که تعدادی از شرکت‌ها منحل می‌شوند؛ تعدادی به سمت تسویه و انحلال می‌روند و برخی هم به عنوان پوسته‌ای برای ارائه خدمت نگه می‌داریم. در رابطه با سهام پالایشگاه هم اقداماتی صورت گرفته است.

وزیر بهداشت درباره مغفول ماندن طرح تحول سلامت در بخش زیربنایی درمان گفت: طرح تحول در بخش درمان را با جدیت دنبال می‌کنیم؛ از جمله اقدامات ما توسعه زیرساخت درمان در بخش‌های کم‌برخوردار است. ما همچنین برای ماندگاری کادر پزشکی و پزشکان بیش از قبل سرمایه‌گذاری در این حوزه کردیم.

وی متذکر شد: درباره تأمین دارو و تجهیزات بیماران خاص تلاش زیادی انجام شده است. آنچه قرار است ترمزی برای ما در طرح تحول سلامت باشد این است که قرار نیست با فشار مقامات محلی بدون نیاز در منطقه زیرساخت را ایجاد کنیم. تاکنون ۴۰۰ خانه بهداشت در ۴۰۰ محور عشایری ایجاد کرده‌ایم که با یک کانکس پنل خورشیدی خانه بهداشت برای عشایر احداث شده‌اند. این خانه‌های بهداشت از ایجاد ده تخت بیمارستان برای ما هزینه کمتری دارد. همچنین تلاش کردیم مدارس بدون پوسیدگی دندان را ایجاد کنیم و ۳۲۰۰ یونیت دندانپزشکی همراه ۳۶۰۰ دندانپزشک برای اجرای این طرح در نظر گرفته‌ایم.

نمکی درباره تجهیزات تقلبی در بازار تجهیزات پزشکی گفت: اداره کل تجهیزات بازرسانی دارد که به‌طور مداوم در حال بازرسی حوزه هستند. همچنین هیچ تقلبی در بخش درمان نداشته و نخواهد داشت و هیچ بیمارستان ما حق خرید وسایل و تجهیزات پزشکی غیر استاندارد را ندارند.

وزیر بهداشت درباره چهار بیماری که در بیمارستان قلب پس از عمل جراحی قلب باز به هوش نیامده و در کما هستند، گفت: ما بلافاصله پس از شنیدن این خبر وارد عمل شدیم و بررسی کردیم که آیا این بیماران توسط یک دکتر معالج شده‌اند یا خیر و متوجه شدیم اعمال جراحی این ۴ بیمار توسط ۴ پزشک انجام شده و همچنین داروهای بیهوشی را نیز چک کردیم. مورد مشکوکی درباره داروها و تجهیزات پزشکی مشاهده نشد. به گفته بستگان بیماران یکی از آنها از دیابت طولانی و دو بیمار دیگر از نارسایی قلبی و کلیوی رنج می‌بردند و هیچ قصور پزشکی درباره این بیماران مشاهده نشده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۵ مولفه مهم برای ارتقا شاخص‌های سلامت شبکه بهداشت و درمان مهاباد

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد، آئین تکریم و معارفه مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، مدیر روابط عموم دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، مسئول دفتر نماینده، اعضای شورای اسلامی شهر، معاون فرمانده نیروی انتظامی، رئیس مرکز بهداشت، رئیس بیمارستان، مسئولین شهرستانی و جمع کثیری از همکاران شبکه بهداشت و درمان مهاباد در سالن جلسات فرمانداری مهاباد برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر سامرند مرزنگ بیان داشت: در طول مدت تصدی گری مدیریت شبکه بهداشت و درمان مهاباد ۱۱ هزار متر مربع به فضای فیزیکی حوزه سلامت شهرستان مهاباد افزوده شد که شامل کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی، مرکز غربالگری سرطان، بخش بلوک زایمان، اورژانس و درمانگاه اورژانس، ۱۰ خانه بهداشت، ۳ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی خلیفان، فرهنگیان و مرکز خدمات جامع سلامت محسن شافعی و ۲ پایگاه سلامت کشاورز و فرهنگیان احداث شده است.

ایرج شجاعی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد در مراسم تکریم و معارفه مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد ضمن تشکر از خدمات دکتر سامرند مرزنگ و آرزوی توفیق برای دکتر بهزاد بیان داشت: شاخص‌های بهداشت و درمان در کشورمان در مقایسه با کشور‌های همجوار از رشد خوبی برخوردار است.

وی افزود: شهرستان مهاباد به عنوان قطب درمانی جنوب استان در راستای طرح تحول سلامت شاهد افزایش ۷ هزار متر مربع فضای فیزیکی بوده است که نسبت به سال‌های قبل خود متحول شده است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد: اخذ مجوز دانشکده پرستاری و امکان جذب دانشجو در مهر ماه امسال اقدام مهم و مثبتی بود که با تلاش مسئولین شهرستانی و دانشگاه به ثمر رسید.

وی اظهار داشت: در شهرستان مهاباد با تلاش‌های مهندس محمود زاده نماینده مردم مهاباد در مجلس و دیگر عزیزان اقدامات فراوانی، چون شروع به کار بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی، بیمارستان ۹۶ تختخوابی، دانشکده پرستاری و .. صورت گرفته است و با توجه به نزدیکی شهرستان با اقلیم کردستان عراق و تبادلات فرهنگی با این منطقه پتانسیل خوبی برای توریسم درمانی دارد.

دکتر ابراهیم حسنی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در این جلسه با اشاره اقدامات انجام گرفته در طول طرح تحول سلامت اظهار داشت: در راستای اجرای طرح نحول سلامت برای حوزه درمان یک هزار و سیصد میلیارد ریال برای ارتقای هتلینگ، خرید تجهیزات پزشکی و افزایش تخت‌های بیمارستانی استان هزینه شده است.

وی افزود: از سال ۹۳ تا کنون سرانه تخت‌های بیمارستانی در استان افزایش داشته است و با توجه به فعال بودن چندین طرح بیمارستانی در سطح استان در آینده میزان سرانه تخت بیمارستانی افزایس می‌یابد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات مهم در مورد تخت‌های بیمارستانی استان آذربایجان غربی قدیمی بودن برخی بیمارستان‌های استان و فرسوده بودن تجهیزات و نیاز آن‌ها برای تعمیر و نگهداری است.

دکتر امیر بهزاد سرپرست شبکه بهداشت و درمان مهاباد بیان داشت: اخلاق محوری، قانون گرایی، فرآیند محور بودن، تکریم ارباب رجوع و مشارکت اجتماعی و خرد جمعی از برنامه‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان برای ارتقا شاخص‌های سلامت شهروندان می‌باشد.

در پایان این جلسه از خدمات ۴ سال و ۶ ماه دکتر سامرند مرزنگ مدیر شبکه اسبق مهاباد با اهدای لوح تقدیر رئیس دانشگاه و هدایای همکاران تقدیر شد و دکتر امیر بهزاد با حکم دکتر جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به عنوان سرپرست شبکه بهداشت و درمان مهاباد منصوب شد.

انتهای پیام/ج

مراسم تکریم و معارفه مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: سعید نمکی وزارت بهداشت نشست خبری طرح تحول سلامت کمپین فشار خون

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۹۵۵۴۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خیلی‌ها باور ندارند در حوزه لباس مورد هجمه هستیم/ لباس‌های بدون دکمه را به لباس‌های بدن نما ترجیح می‌دهم/ آقای وزارت صمت موضوع چادر مشکی را حل بکنید
 • نیاز به بازنگری لیست سیاه بانک مرکزی در خصوص شرکت های دارویی/ نظارت دولت مانع ورود داروهایی شده که مشابه داخلی دارند/ شرکت های داروسازی برای ورشکست نشدن باید به هم وصل شوند
 • تمام مصوبات کمیسیون‌های غذا و دارو اطلاع رسانی می‌شود
 • مردم به داروی ایرانی اعتماد کنند/شگرد رقبای خارجی
 • سوال هایی درباره کاهش وزن
 • واکنش وزارت بهداشت به پروژه ۲۰۴۰/ دستاوردهای علمی در عرصه پزشکی
 • تهران| نخستین هتل نمکی ایران در شهرستان دماوند افتتاح می‌شود
 • علت برگشت دادن داروهای ایرانی از کشورهای همسایه دستور آمریکا بود/ اگر داروهای داخلی کیفیت ندارند پس چرا قاچاق می شوند/ تاثیر منفی ممانعت تبلیغ دارو در رشد داروسازی کشور/در فرهنگسازی دارویی کم کار هستیم
 • قبل از کاهش وزن این سوال‌ها را از پزشک بپرسید
 • جزئیات برنامه‌ وزارت بهداشت برای معاینه پزشکی نوآموزان در بدو ورود به مدرسه
 • لزوم فرماندهی واحد در حوادث و بلایا
 • فرماندهی واحد در حوادث و بلایا نداریم
 • قوانین حوزه بلایای طبیعی نیازمند بازنگری است
 • پایش محصولات پرمصرف کشاورزی به صورت مداوم
 • ارتقا پوشش واکسیناسیون کشور به ۱۰۰ درصد
 • مکمل‌های رژیمی برای سلامت افراد مضر هستند/ تجویز ۳۰۰ قلم دارو بدون نسخه/ آمار ام اس رو به افزایش است
 • کنگره ۵۴۰۰ شهید کردستان|روایتی از زندانی‌شدن برادران شهید نمکی در مساجد سطح شهر سنندج
 • داروهای نانویی به کشورهای همسایه صادر می شوند
 • محصولات پرمصرف کشاورزی به صورت مداوم پایش می‌شود