تین‌نیوز | 

سفر آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن، به تهران را باید تحول مهمی در بستر بحران در روابط ایران و امریکا به شمار آورد.

به گزارش تین نیوز به نقل از اعتماد، تردیدی نیست که این سفر اگر نگوییم صرفا، حداقل عمدتا با هدف میانجیگری است چراکه اگر غیر از این بود و روابط دوجانبه مدنظر قرار داشت، ژاپن نباید در آستانه این سفر با توقف خرید نفت از ایران روابط اقتصادی خود با ایران را دچار مشکل می‌کرد.

از نظر میانجیگری بین ایران و امریکا نیز اقدام آبه شینزو بی‌شک مهم‌ترین در نوع خود است. صرف‌نظر از اینکه دیگر میانجی‌های بالقوه بسیار مردد و محدود و در سطحی پایین اقدام کرده‌اند و ژاپن در بالاترین سطح به این مهم دست یازیده، مهم این است که ژاپن در مقایسه در بهترین موقعیت برای میانجیگری قرار دارد.

ژاپن و آبه به لحاظ راهبردی و سیاسی دوست امریکا و ترامپ محسوب می‌شوند؛ ضمن اینکه وابستگی ژاپن به امریکا در بحران کره شمالی یکی از بسترهای اصلی روابط استراتژیک بین امریکا و ژاپن است، آبه از ابتدا حتی قبل از شروع ریاست‌جمهوری ترامپ کوشید روابط دوستانه و شخصی با او برقرار کند.

همچنین ژاپن اگرچه مانند رهبران اروپایی معتقد به حقوق بین‌الملل و نظم لیبرال مبتنی بر آن است اما مانند آنها مغضوب ترامپ نیست؛ لذا او از هر نظر مورد اعتماد ترامپ است و او اعتماد خود به میانجیگری ژاپن را علنا در جریان سفر اخیرش به توکیو ابراز کرد. از سوی دیگر، وجود دوستی و اعتماد متقابل در رابطه بین تهران و توکیو عامل مهم دیگری است که آبه را در شرایط مناسبی برای میانجیگری قرار می‌دهد. منافع ژاپن در کمک به حل مشکل در روابط ایران و امریکا نیز محرز است.

ژاپن حدود 80 درصد از انرژی فسیلی مورد نیاز خود را از منطقه خلیج فارس تامین می‌کند و بیش از همه از هر بحرانی در این منطقه آسیب خواهد دید. اعتقاد ژاپن به لزوم پایبندی به حقوق بین‌الملل نیز امتیازی نزد تهران است.

به علاوه، ژاپن درگیر مسائل قومی، مذهبی و قبیله‌ای در خاورمیانه نیست و فاصله‌اش با ترامپ را در مورد مساله فلسطین نیز حفظ کرده است؛ لذا مساعی آبه تردید کمتری را ممکن است در برخی طیف‌ها در داخل برنینگیزد؛ به عبارت دیگر، اگر قرار باشد کاری از طریق میانجیگری صورت گیرد، ما میانجیگر بهتر و بی‌طرف‌تری از آبه نمی‌توانیم بیابیم.

به‌رغم همه امتیازات ژاپن، تردید بسیار وجود دارد که آبه بتواند توفیقی در کمک به حل مناقشه به دست آورد. به‌طورکلی، میانجیگری بین دو طرف زمانی می‌تواند موضوعیت داشته باشد که طرفین علی‌الاصول آماده حل مشکل باشند و تنها مساله این باشد که آبروی طرفین چگونه حفظ شود، کدام طرف پا پیش بگذارد، مذاکره چگونه انجام شود، چه امتیازاتی مبادله شود و ... در چنین شرایطی میانجیگر می‌تواند بسیار کمک کند.

در شرایطی که مقامات در تهران به درجات مختلف بر عدم مذاکره تاکید دارند و بازگشت ترامپ به برجام نیز با توجه به سیاست داخلی امریکا محتمل نیست و ترامپ تاکنون تنها در حوزه تعدیل لحن حاضر به امتیاز دادن بوده، افق چندان روشنی در برابر ما قرار ندارد.

با این حال، ممکن است ژاپن با توجه به عوامل فوق، بلندپروازی چندانی نداشته باشد. هدف آبه ممکن است عمدتا تمرکز بر تشویق طرفین به مذاکره و تسهیل آن در صورت توافق طرفین باشد. ممکن است سناریویی مشابه سناریوی امریکا – کره شمالی مدنظر آبه باشد.

یعنی طرفین مذاکراتی عمدتا تشریفاتی با هم داشته و امتیازاتی محدود به هم بدهند و بپذیرند که وضعیت در شکل کنونی منجمد شود اما چنین راه‌حلی نمی‌تواند برای ما قابل پذیرش باشد چراکه این یعنی ادامه تحریم‌های اصلی امریکا و تداوم اثرات زیانبار آن برای اقتصاد ایران. این راه‌حل تنها در صورتی می‌تواند قابل مذاکره باشد که آبه بتواند بدوا یا در ادامه امتیازات قابل توجهی در زمینه تحریم از ترامپ بگیرد.

این نیز اگر چه تا جمعه گذشته می‌توانست قابل تصور باشد اما بعد از تحریم پتروشیمی، این امکان نیز تا حدی، اگر نه تماما، رنگ باخته است. اگر این ایده انجماد هم قابل تحقق نباشد، میانجیگری آبه همچنان می‌تواند مغتنم باشد. او همچنان می‌تواند جریان اطلاعات بین دو طرف با هدف کمک به شناخت آنها از هم و جلوگیری از اشتباه محاسبه و سوءتفاهم را تسهیل کند و در هر مقطع ایده‌هایی برای کنترل اوضاع ارایه کند.

او می‌تواند با استفاده از اهرم روابط شخصی با طرفین برای تشویق طرفین به تعدیل مواضع و یافتن راه‌حل برای مشکلات امنیتی مقطعی و رفع نگرانی‌های طرفین کمک کند. پیشنهاد راه‌هایی برای تخفیف بحران به دو طرف و تشویق آنها به دادن امتیازات تاکتیکی و اتخاذ تدابیری به طور همزمان که در غیر این صورت مشکل می‌تواند عملی باشد، کمک دیگری است که میانجیگر معتبری مانند آبه می‌تواند انجام دهد. در مجموع، حفظ آبه و اجتناب از ناامید کردن او ضروری است.

منبع: تین نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هدف امریکا از اقدامات تحریک امیز در منطقه خلیج فارس چیست؟

نورنیوز: یک مقام نظامی آمریکا سرنگون شدن پهپاد این کشور را تایید کرد اما مدعی شد که این پهپاد وارد حریم هوایی ایران نشده بود

بدون شک مجموعه اقدامات سیاسی،نظامی و امنیتی آمریکا در برابر ایران در چارچوب راهبرد فشار-مذاکره در حال پیگیری است و با ناکام ماندن در اجرای هر مرحله از آن به اقدامات جدیدی برای افزایش فشارها بر ایران مبادرت می نماید.

سه رخداد مهم طی هفته های اخیر موجب سرخوردگی شدید امریکا نسبت به پیشبرد راهبرد فشار-مذاکره در برابر ایران شده است.

پاسخ قاطع رهبر معظم انقلاب به پیام فریبکارانه رییس جمهور امریکا که در سفر نخست وزیر ژاپن به ایران اعلام گردید در کنار ناکامی این کشور در متهم سازی ایران به دست داشتن در حادثه انفجار نفت کشها در دریای عمان و همچنین اعلام زمان عبور ایران از سقف تولید اورانیوم غنی شده در برجام و برنامه های آتی برای کاهش تعهدات برجامی، ترامپ را در استانه ورود به کمپین انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در شرایط بسیار نامناسبی قرار داده است.

اگرچه آمریکا بهیچ وجه توان و شرایط ورود به درگیری نظامی در منطقه را ندارد اما تلاش می کند با انجام اقدامات تحریک امیز شامل اعزام گسترده نیرو و تجهیزات نظامی به منطقه و تداوم جنگ روانی رسانه ای حداکثر فشار ممکن را در چارچوب راهبرد فشار-مذاکره به ایران منتقل کند.

تجاوز پهپادفوق مدرن امریکایی RQ4 به حریم هوایی کشورمان با توجه به ویژگیهای این سامانه جامع جاسوسی که می تواند مساحت ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع را در یک روز اسکن و نقشه برداری کند، ضمن ان که تلاشی برای جمع اوری اطلاعات برای افزایش جنگ روانی علیه ایران است،اقدامی تحریک امیز برای ارزیابی حساسیت ایران نسبت به خطوط قرمز خود برای طراحی سناریوهای اتی نیز می باشد.

 تداوم رفتارهای تحریک امیز امریکا که از اراده افراط گرایانه مقامات سیاسی و امنیتی این کشور نشآت می گیرد ضمن آن که می تواند به افزایش تنشهای ناخواسته دامن بزند،توان و ابتکارات جامعه بین المللی را نیز برای متوقف سازی این روند محدودخواهد کرد.

ایران بارها اعلام کرده که هرگز آغاز کننده درگیری نظامی نخواهد بود لیکن با هرگونه تجاوز و یا اقدام تحریک امیز بشدت پاسخ خواهد داد.

این رخداد پس از تلاش امریکا برای متهم نمودن ایران به دست داشتن در انفجار دو نفتکش غول پیکر در دریای عمان که مورد اقبال جامعه جهانی نیز قرار نگرفت از برنامه های جدید امریکا برای افزایش فشار به کشورمان با بهره گیری از سناریوهای جدید حکایت می کند.

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد+ جزئیات عملیات

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد

تاج: نمی‌دانم قاضی‌زاده حلال و حرام را می‌داند یا نه!

کلیدواژه: شینزو آبه نخست وزیر ژاپن تحريم پتروشيمی

منبع این خبر، وبسایت www.tinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۰۵۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حمایت از حقوق اتباع و شهروندان دو کشور در مسائل حقوق بشری
 • واکنش سازمان ملل به ساقط شدن پهپاد آمریکایی
 • رقابتی‌ بودن از پیش فرض‌های مشارکت بالای مردم در انتخابات است
 • چيني‌ها ما را احمق فرض کرده اند
 • امریکا؛ از راهبرد پنهانکاری تا شفافیت جنایتکارانه
 • ژاپن اگر توان داشت از زیر بار کاپیتولاسیون آمریکا بیرون می‌آمد
 • اجلاس آسیایی، روزنه‌ای برای مقابله با یکجانبه‌گرایی امریکا
 • یورو زیر 21 سال؛ اسپانیا 2-1 بلژیک؛ لاروخا در ثانیه‌های پایانی به صعود امیدوار ماند
 • تفاهم نامه همکاری بین هیئت فوتبال تهران و شبکه امید امضا شد
 • آیا تصادف با پورشه ، ارزانتر از تصادف با پراید است؟
 • نمایندگان مجلس: موضع رهبری، به چالش کشیدن صداقت طرفهای مقابل بود/ تله مذاکره یا جنگ خنثی شد
 • برای ترامپ، گفت ‌وگو و فشار دو روی یک سکه‌اند
 • ۱۱ حالت پیش فرض در دوربین p30 pro هواوی
 • صحنه‌آرایی تکراری امریکا
 • استقبال کارگزاران از پاسخ صریح ایران به میانجی‌گری ژاپن/ موافقت انگلیس با پرداخت غرامت به ایران/ ۳۰ کارشناس رسمی دادگستری متهم بانک سرمایه
 • آیا ترامپ می‌تواند به پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ امیدوار باشد؟
 • لوکاکو امیدوار است اینتر بتواند ایکاردی را بفروشد تا به این تیم بپیوندد
 • استقبال کارگزاران از پاسخ صریح ایران به میانجی‌گری ژاپن
 • قطع کمک مالی امریکا به سه کشور امریکای لاتین