به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، دو هفته قبل با حضور دو تن از معاونان وزیر راه و شهرسازی (رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی) و همچنین مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و دبیر ستاد توسعه فناوری‌های هوایی و پیشرفته (معاونت فناوری ریاست جمهوری)، تفاهم نامه‌ای با هدف توسعه هوانوردی عمومی به امضا رسید.

اگرچه هوانوردی عمومی به معنی هرگونه فعالیت تردد هوایی غیر از هوانوردی تجاری (مسافری و باری) از قبیل آموزشی، تفریحی و گردشگری می‌شود، اما منظور از این تفاهم نامه به طور خاص توسعه هوانوردی عمومی مسافری است که در ایران با عنوان ایرتاکسی شناخته می‌شود.

در حال حاضر امکان استفاده از پروازهای مسافری با هواپیماهای Ultra Light (فوق سبک) به دلیل گران بودن هزینه‌های ناوبری هوایی و هندلینگ فرودگاهی وجود ندارد. در حالی که اگر این سازوکار با ایجاد ساختارهای قانونی مناسب به خصوص کاستن از قوانین دست و پاگیر چنین کسب و کارهایی ایجاد شود، می‌توان ضمن استفاده از ظرفیت فرودگاه‌های کوچک، فرصت‌های شغلی متعددی نیز ایجاد کرد.

به عنوان مثال در حال حاضر در استان فارس به طور رسمی ۷ فرودگاه ثبت شده است اما تنها از ۲ فرودگاه لار و شیراز استفاده مسافری و تجاری می‌شود و بقیه فرودگاه‌ها مانند زرقان یا کاربری تفریحی و گردشگری دارند یا کاملاً تعطیل هستند. اما در صورت ایجاد سازوکار ایرتاکسی، می‌توان از این ظرفیت برای سفرهای کوتاه درون استانی یا سفر به استان‌های همجوار بهره برد. این موضوع برای فرودگاه‌های کوچک شهرها و استان‌های همجوار کلان شهرها کاربرد زیادی دارد؛ همانگونه که فرودگاه شرق استان تهران یا فرودگاه کوچک استان قزوین علی رغم هزینه‌های بالای ساخت آنها، بدون استفاده باقی مانده اند.

رئیس سازمان هواپیمایی: ۱۰۰ هواپیمای فوق سبک داریم

به گفته علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، در حال حاضر در ایران ۱۰۰ فروند هواپیمای فوق سبک (۵ نفره) وجود دارد که می‌تواند بعنوان ایرتاکسی مورد بهره برداری قرار بگیرد. این در صورتی است که هزینه‌های ناوبری هوایی این هواپیماها و همچنین هندلینگ فرودگاهی آنها برای اشخاص حقیقی یا حقوقی بهره‌بردار از این هواپیماهای فوق سبک در راستای توسعه پدیده «ایرتاکسی» به صورت ارقام بهینه و اقتصادی درآید.

معاون حمل و نقل وزیر راه: امسال دو مسیر ایرتاکسی راه‌اندازی می‌شود

شهرام آدم نژاد، معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی نیز اعلام کرده است که تا پایان امسال تعدادی از اشخاص حقوقی متقاضی راه اندازی ایرتاکسی مجوز دریافت می‌کنند و دو مسیر هوایی نیز برای این کار در نظر گرفته شده است.

به نظر می‌رسد مسیر اصفهان-تهران به دو دلیل، یکی پرتقاضا بودن و دیگری، کوتاه بودن مسیر، یکی از مسیرهای در نظر گرفته شده برای ایرتاکسی ایرانی باشد.

بزرگترین موانع تحقق خدمات ایرتاکسی

مهمترین مانع در راه تحقق این خدمت اثرگذار در استفاده از فرودگاه‌های شهرهای کوچک یا مناطق محروم، یکسان بودن تعرفه استفاده از خدمات ناوبری هوایی و خدمات فرودگاهی است که شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران این خدمات را با نرخ ثابت برای همه فرودگاه‌ها اعمال می‌کند؛ اگرچه نرخ خدمات ناوبری هوایی و خدمات فرودگاه‌ها و پروازهای تجاری مقرون به صرفه است، اما این نرخ‌ها برای فرودگاه‌های کوچک و ایرتاکسی ها بسیار سنگین و غیراقتصادی است و همین نرخ‌های بالا، امکان استفاده از ظرفیت فرودگاه‌های بلااستفاده یا کم استفاده در شهرهای کوچک را تقریباً به صفر رسانده است.

براین اساس، نقش هیئت دولت در تصویب تعرفه‌های مناسب ارائه خدمات فرودگاهی برای نشست و برخاست هواپیماهای فوق سبک با هدف توسعه این صنعت بسیار برجسته است.

مانع دیگر، کمبود ناوگانِ مناسب است که در این راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار است با توجه به توانمندی‌های تعدادی شرکت ایرانی سازنده هواپیماهای فوق سبک، روند توسعه و ساخت این نوع هواپیماها را پیگیری کند. به خصوص که تا کنون چند فروند هواپیمای دو نفره و آموزشی از سوی برخی شرکت‌های دانش بنیان ایرانی ساخته شده است اما به دلیل عدم حمایت‌های لازم از آنها، هیچ گاه به تولید انبوه نرسید و تنها ۵ فروند را یکی از نهادهای متولی هوانوردی نظامی و غیر مسافری خریداری کرد.

ماجرای فرودگاه بجنورد و خرید ۲ فروند هواپیمای ایرتاکسی برای مسیر بجنورد-مشهد

سید مهدی رزاز مدیر فرودگاه بجنورد (خراسان شمالی) در اسفند ماه ۹۶ اعلام کرد مدیران این فرودگاه ۲ فروند هواپیمای فوق سبک را از ایتالیا خریداری و از گمرک خراسان شمالی ترخیص کرده‌اند که قرار است با استفاده از این ۲ فروند هواپیما، نخستین ایرتاکسی کشور را در مسیر هوایی بجنورد-مشهد راه اندازی کنند.

به گفته این مقام مسئول، این ۲ فروند هواپیما، ۴ نفره بوده با بنزین سوپر کار می‌کنند.

با این حال هیچ گاه خبری از آغاز فعالیت این ایرتاکسی منتشر نشد و به نظر می‌رسد این دو فروند هواپیما نتوانستند عنوان «نخستین سیستم ایرتاکسی ایران» را با خود به یدک بکشند.

شرکت «اوبر» و تاکسی هوایی درون شهری

وزارت راه برای توسعه هوانوردی عمومی (ایرتاکسی) در حالی می‌خواهد این صنعت را در ایران ارتقا دهد که شرکت مشهور اوبر (بزرگترین شرکت ارائه خدمات تاکسی اینترنتی در دنیا) اعلام کرده قرار است در سال جاری میلادی امکان حمل و نقل هوایی مسافران در نیویورک با استفاده از هلی کوپتر را راه اندازی کند.

این مسأله نشان می‌دهد موضوع ایرتاکسی بین شهری سالهاست در دیگر کشورها به پدیده‌ای جاافتاده تبدیل شده و به دنبال توسعه ایرتاکسی درون شهری هستند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها: تخفیف ۳۰ درصدی عوارض فرودگاهی به ایرتاکسی ها داده می‌شود

سیاوش امیرمکری مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در این خصوص اظهار داشت: قرار است شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در مرحله اول در دو گام حمایت‌های خود را از توسعه هوانوردی عمومی در فرودگاه‌های کشور اعمال کند.

وی ادامه داد: در گام نخست از مرحله اول که در حال حاضر اجرا شده، اعمال تخفیف ۳۰ درصدی در زمینه عوارض فرودگاهی است که به فعالیت هواپیماهای فعال در ایرتاکسی تعلق می‌گیرد. اعمال این تخفیف در اختیار شرکت فرودگاه هاست و نیاز به مجوز از نهاد عالی‌تری ندارد.

رئیس هیئت مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران یادآور شد: در گام دوم از این مرحله که زمان‌بر خواهد بود، این شرکت به تعدیل تعرفه نشست و برخاست هواپیماهای فعال در بخش هوانوردی عمومی خواهد پرداخت که اجرای آن نیازمند مصوبه هیئت دولت است.

امیرمکری در پاسخ به این پرسش که نرخ عوارض فرودگاهی در حال حاضر چه رقمی است، گفت: ۱۵ دلار بابت تعرفه هر نشست و برخاست هواپیما و ۳ دلار بابت عوارض فرودگاهی از هواپیماها اخذ می‌شود که در این مرحله ۳۰ درصد به بخش عوارض فرودگاهی تخفیف داده می‌شود در مرحله بعد قرار است ۳۰ درصد دیگر به تعرفه نشست و برخاست هواپیماهای فوق سبک تخفیف داده شود.

انتهای پیام/

منبع: اتاق خبر

کلیدواژه: سازمان هواپیمایی کشوری هواپیما علی عابدزاده شهرام آدم نژاد شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران صنعت هواپیماسازی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.otaghnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.otaghnews.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۸۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

روحانی به مجلس احضار می‌شود

تصویری ماندگار از سیروس گرجستانی در نقش شهریار

عکس| "ابی" ریش خود را پس از ۵۰ سال تراشید

تصاویر| این زن ۴۱ ساله، ۴۴ فرزند دارد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره حادثه سایت هسته‌ای نطنز بیانیه صادر کرد

خبر بعدی:

شرکت هواپیمایی ایرفرانس و شرکت هاپ ۷۵۸۰ نفر را اخراج می‌کنند

شرکت ایرفرانس قصد دارد ۶۵۶۰ نفر معادل ۱۶ درصد از نیروی کار خود را تا پایان ۲۰۲۲ اخراج کند. - اخبار اقتصادی -

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، شرکت هواپیمایی ایرفرانس طرح های خود را برای اخراج 7500 نفر اعلام کرد که هزار نفر  از آنها متعلق به شرکت هوایی هاپ از زیرمجموعه های ایرفرانس است. این خبر در بحبوحه اعتراض کارکنان این شرکت هواپیمایی به نحوه پاسخگویی در برابر کاهش سفرها به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا، اعلام شد.

هواپیمایی فرانسوی ایرفرانس که در 2003  با شرکت هواپیمایی کی ال ام هلند ادغام شد، اعلام کرد در بدترین شرایط بحران فعلی، روزانه 15 میلیون یورو از دست داده و درآمد آن 95 درصد کاهش یافته است. این شرکت هواپیمایی انتظار ندارد سطح ترافیک هوایی تا قبل از 2024 به شرایط قبل از بحران کرونا بازگردد.

در نتیجه، شرکت ایرفرانس تصمیم گرفته 6560 نفر معادل 16 درصد از مشاغل خود را تا پایان 2022 اخراج کند که 3500 نفر از آنها به طور طبیعی مثل بازنشستگی از نیروی کار آن کم می شوند.

1020 شغل باقی مانده طی سه سال آینده از شرکت هاپ کم می شود که 42 درصد از کارکنان این شرکت را تشکیل می‌دهد.

دولت فرانسه که  7 میلیارد یورو (7.9 میلیارد دلار) از طریق وام های دولتی برای بقای این شرکت کمک کرده، از ایرفرانس خواسته هیچ اخراج اجباری در کار نباشد.

شرکت ایرفرانس طی بیانیه ای اعلام کرد اولویت آن تعدیل نیروهای اختیاری، بازنشستگی زودتر از موعد و انتقال نیروی کار است.

ایرفرانس 7500 نیروی کار خود را تا 2022 خارج می‌کندایرباس 15 هزار نفر را اخراج می‌کند

صد عضو اتحادیه هواپیمایی و کارکنان این شرکت از کارمندان خدماتی گرفته تا مسئول کنترل بلیط ها در خارج از مقر این خط هوایی در فرودگاه شارل دوگل فرانسه به طرح های این شرکت برای تعدیل نیرو پس از دریافت کمک های دولت اعتراض کردند. یه نظر این افراد، این اقدام ایرفرانس یک‌رسوایی است. دولت 7 میلیارد یورو کمک کرده ولی باز هم این شرکت مشاغل را نابود میکند.

 در شهر نانت فرانسه، مقر شرکت نانت هم کارمندان بنرهایی با عنوان اعتراض در روز جمعه برپا کردند.

دولت فرانسه همچنین نگران طرح های ایرباس برای اخراج 15000 نفر در سراسر اروپا است که یک سوم آنها متعلق به فرانسه  هستند.

موجی از تجدید ساختار که به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا به وجود آمده به خطوط هوایی و شرکت های صنعتی در سراسر اروپا آسیب میرساند.

انتهای پیام/210

 

R7586/P/S7,85/CT10 بیشتر بخوانید... امریکن ایرلاینز ۲۰ هزار نفر نیروی کار خود را اخراج می‌کند بریتیش ایرویز ۳۵۰ خلبان را اخراج می‌کند

دیگر خبرها

 • صدور حکم قاچاق و وصول جرائم ۷ برابر شد | مدیری که مرغش یک پا دارد نمی‌تواند در خدمت تولید باشد
 • افزایش پروازهای فرودگاه سنندج
 • تسهیلات ویژه برای حمایت از بنگاه‌های تولیدی کشور
 • روسای دادگستری ها و دادستان ها موانع رسیدگی به پرونده های معوق را شناسایی کنند/تعیین تکلیف فوری پرونده های زندانی دار
 • افزایش پروازهای روزانه فرودگاه سنندج، گامی در راستای توسعه کردستان
 • اولین گام برای رسیدن به جهش تولید، رفع فسادهای موانع تولید است
 • برنامه عملیاتی جهش تولید در مازندران تهیه شد
 • ◄ کارکنان فاقد مسکن شرکت فرودگاه‌ها صاحبخانه می‌شوند
 • 250 واحد دانش‌بنیان در ساوجبلاغ راه‌اندازی می‌شود/ خیز مجلس یازدهم برای رفع قوانین موانع تولید
 • نظر فیلی در خصوص اختلاف اعضای شورای شهر و دلیل عدم تغییر مدیران در استان/ سرانجامِ راه آهن یاسوج و گچساران
 • فعالیت های عمرانی کشور با وجود موانع به خوبی پیش می رود
 • روسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها موانع رسیدگی به پرونده‌های معوق را شناسایی کنند
 • شناسایی و رتبه‌بندی موانع تجاری‌سازی تحقیقات دانشگاهی
 • روی خوش مسافران به پرواز های فرودگاه پیام /ظرفیت پروازها از فرودگاه پیام تكمیل است
 • موانع ساختاری در وزارت علوم بازخوانی می‌شود
 • رویای پرواز «بجنورد - عشق آباد»؛ تشریفاتی یا بسترساز توسعه؟
 • صدور سند مالکیت تک برگ برای حدود 8 هکتار از سرخه حصار
 • امام جمعه بوشهر: مردم برای رفع موانع زیارت امام رضا(ع) لحظه‌شماری می‌کنند
 • موانع میزبانی ایران در جام ملت‌های آسیا 2027/ وقتی از رقبا عقب هستیم