به گزارش ایرنا، مهرداد فتحی بیرانوند روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: همواره محیط زیست در راستای موضوعات مختلف مطرح بوده چراکه ارتباط مسقیم با تمام زیستمندان دارد و اکنون به مساله جهانی تبدیل شده است.
وی بیان کرد: اگر مردم در حوزه‌های محیط زیستی به سطحی از بلوغ نرسند ممکن است در آینده با مخاطرات جدی دچار شویم، همچنین امروز طبیعت دچار وضعیتی غیر عادی شده که دلیل آن رفتار گذشتگان است.
وی افزود: اگر به بی توجهی محیط زیست ادامه دهیم قطعاً در آینده دچار مشکلاتی می شویم، باید این سطح فرهنگ به خانواده‌ها منتقل شود تا مسایل مربوط به این مهم فراگیر شود.
فتحی بیرانوند اضافه کرد: زمانیکه قوانین کشوری عنوان می شود شاهد بحث های پررنگ محیط زیست هستیم چراکه همواره مقام معظم رهبری بر این مساله تاکید دارند.
وی ادامه داد: اگر امروز با سیلاب ویرانگر مواجه هستیم به دلیل رفتار گذشتگان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان بر حفظ سنبل های استان تاکید کرد و ادامه داد: قطع درختان باید با مجوزهای قانونی صورت گیرد.
فتحی بیرانوند گفت: در گذشته اکوسیستم ها در استان همچنین تالاب ها مورد بی توجهی واقع شده اند که باید باتوجه به آن از تخریبشان جلوگیری کرد، تالاب های مختلف در لرستان در گذشته سنبل استان بودند که اکنون ۹۰ درصد آن مورد استفاده کشاورزی واقع شد.
وی اضافه کرد: یکی از اصلی ترین راهبردها احیای تالاب ها بوده و مطالعات تالاب را در دستور کار قرار دادیم که اکنون تمام مطالعات انجام شده است.
وی بیان کرد: در هفته های گذشته پس از چندسال رایزنی پلاک تالاب بیشه دالان حدود ۷۲۰ هکتار به محیط زیست واگذار شود و در صورت کسب موفقیت در این خصوص برای اولین بار یک تالاب که از بین رفته بود احیا می شود.
فتحی بیرانوند اضافه کرد: بیش از ۹۰ درصد از جوامع محلی حاضر شدند که زمین های کشاورزی شان را در اختیار محیط زیست گذاشته و با یک طرح مشترک آنها را سهیم کنیم.
وی ادامه داد: ۱۵ تالاب در لرستان وجود دارد که احیای آنها در دستور کار است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گفت: ۱۸ آبشخور که نقش اساسی در حفاظت از محیط زیست دارند در مناطق مختلف احداث شده و آبگیری شده اند.
فتحی بیرانوند افزود: اکنون با کمبود محیط بان و امکانات مواجه هستیم و مردم باید در این خصوص حافظ محیط زیست باشند و ما را یاری کنند.
وی ادامه داد: مردم متوجه شده اند که موضوع محیط زیست بسیار حائز اهمیت هستند و روند افزایش رعایت کردن مردم را در زمینه های مختلف شاهد هستیم.
وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی لرستان همواره حامی محیط زیست می‌باشد گفت: پرونده های محیط زیست خارج از نوبت رسیدگی شوند، گزارش محیط بانان پایه صدور رای برای قضات باشد.
وی اضافه کرد: ۲۰ تیم واکنش سریع در استان تشکیل داده شد که در کمترین زمان به مکان آتش سوزی می روند.
فتحی اضافه کرد: استان لرستان ۸۵ درصد از متاثر از کانون های خارجی است که کار خاصی را نمی توانیم انجام دهیم اما خوشبختانه در استان کانون ریزگرد نداریم اما اثرات آن را در شاهد هستیم.
وی گفت: سمند لرستان به عنوان یک نماد محبوبیت دارد و نسبت به این موضوع حساسیت داریم خوشبختانه با اقدامات خوب هیچگونه قاچاق سازماندهی شده این گونه را نداشته ایم.
وی بیان کرد: کاهش آلاینده های پسماند، آسمان آب و زمین سبز شعار هفته محیط زیست می‌باشد که در استان پویشی شکل گرفته است که در آن عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف مطرح است که باید به آن توجه کرد.
وی اضافه کرد: در راستای پسماندها پرونده قضایی برای برخی از شهرداران استان تشکیل داده شده است و اکنون نسبت به گذشته در برخی نقاط وضعیت بهتر شده است.
فتحی اظهار داشت: وضعیت پسماند ها در خرم آباد مطلوب نیست و باید مشکل برطرف شود چراکه مطالبه مردم است.
وی همچنین به مدیریت پسماندهای پزشکی اشاره کرد و خواستار برطرف کردن این موضوع شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان اضافه کرد: دریاچه گهر به عنوان یک منطقه توریستی باید دغدغه های آن برطرف شود.

فتحی ادامه داد: در سال گذشته ۹۶۸ پرونده تشکیل شد، ۱۱ هزارو ۵۹۱ قطعه آبزیان، ۱۹۱ سلاح مجاز، ۴۰ سلاح غیرمجاز، سه سلاح جنگی کشف شده است.

وی بیان کرد: در سه ماه نخست امسال ۲۳۲ پرونده تشکیل شده، ۱۹۸ مورد تخلف محرز همچنین ۱۲ سلاح مجاز و پنج سلاح غیرمجاز و ۵۴۴ صید غیرمجاز کشف شد.

۳۲۱۰/۷۲۷۳

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازیافت تجهیزات پزشکی بدون آسیب به محیط زیست/ ورود به چرخه مصرف

سید محمد صالح عامری مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به ماهیت ضایعات کلینیکی، اعم از ضایعات بیمارستانی و ضایعات دندانی و همچنین آمارهای تولید، اهمیت مدیریت و بازیافت این نوع پسماند به منظور حفظ محیط زیست از آلاینده ها و ضایعات در کشور همین طور کسب درآمد در راستای تحقق سیاست های توسعۀ پایدار، بر آن شدیم تخصص خود را در این زمینه به کار بندیم.

وی افزود: از بین ضایعات بیمارستانی، سوزن‌ها و تیغ‌ها و چاقوهای جراحی درصد وزنیِ ضایعات بیمارستانی یک چهارم ضایعات تیز را به خود اختصاص می دهد و طبق تحقیقات انجام شده، از بین ضایعات دندانی، آمالگام ها، جزو ضایعاتِ غنی از فلزات سنگین و گرانبها به شمار می‌روند.

عامری با اشاره به این ضایعات گفت: دستۀ اول ضایعات از جنس فولاد ضد زنگ، حاوی فلزات نیکل و کروم و دستۀ دوم حاوی فلزات جیوه و سرب و نقره به همراه مس، قلع، روی و غیره هستند.

وی ادامه داد: دستۀ اول از جنس فولاد ضد زنگ، حاوی فلزات نیکل و کروم و دستۀ دوم حاوی فلزات جیوه و سرب و نقره به همراه مس، قلع، روی و غیره هستند که در حال حاضر این ضایعات مورد بازیابی و استحصال قرار نمی‌گیرد و صرفاً دفع می‌شوند.

به گفته این محقق، این مواد با توجه به داشتن فلزات سنگین به شدت مخرب محیط زیست هستند. به عنوان نمونه می‌توان به جیوه اشاره کرد که از طریق بلعیدن، استشمام و جذب پوستی و تماس چشمی وارد بدن شده و باعث آسیب به کبد، مغز و سیستم تنفسی، پوست، چشمها، سیستم اعصاب مرکزی و غیره می‌شود.

مدیر این شرکت دانش بنیان افزود: مسموم شدن با این عنصر به میزان تجمع و انباشت و پخش آن بستگی دارد. فرم غبار و فرم گازی آن نسبت به مایع آن سمیت بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه در کشورهای اروپایی با در نظر گرفتن این دو مطلب، این مواد وارد چرخه بازیافت شده و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد، گفت: اما در ایران علی رغم تحقیقات دانشگاهی انجام شده در حوزه آمار وجود ضایعات دندانی عزمی برای بازیافت این مواد، چه در حوزه مدیریت پسماندها و چه در حوزه شرکت‌های تابعه، مشاهده نمی‌شود.

عامری با اشاره به اقدامات این شرکت دانش بنیان در راستای بازیافت ضایعات بیمارستانی گفت: این شرکت که متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و توانایی علمی و عملیِ لازم برای اجرای پروژه‌های مربوط به حوزۀ مدیریت و بازیافت پسماندهای کلینیکی، به طور خاص ضایعاتی کلینیکیِ فلزی، را دارد.

وی عنوان کرد: این شرکت قادر است با به کارگیری روش‌های فیزیکی و شیمیایی سبز (با حداقل زیان وارده به محیط زیست)، علاوه بر کمینه کردن آسیب‌های زیست محیطی آلاینده های کلینیکی، به راه اندازی کسب و کار و ایجاد درآمدِ پایدار مبادرت ورزد.

عامری با بیان اینکه در این شرکت طی فرایندی زباله‌ها و ضایعات بیمارستانی دوباره می‌توانند به عنوان مواد اولیه همین تجهیزات مورد استفاده قرار بگیرند، بیان کرد: این زباله‌ها به روش‌های فیزیکی و شیمیایی و استفاده از انحلال و حرارت با کمترین آسیب به محیط زیست به مواد بازیافتی تبدیل می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه آزمایش‌هایی در این شرکت مبنی بر بی ضرر بودن و اهمیت اقتصادی روش‌های کنونی شرکت انجام گرفته است، ادامه داد: به عنوان مثال ما می‌توانیم طی فرآیندهایی که انجام می‌دهیم تجهیزات فلزی بیمارستانی مانند تیغ جراحی، سوزن و … که دارای فلز ات سنگین و سمی (این تجهیزات بعد از استفاده و دفن جز فلزات سنگین و سمی هستند که در حال حاضر دفن می‌شوند و این به محیط زیست آسیب می‌رساند) هستند را طوری بازیافت می‌کنیم که دوباره به عنوان مواد اولیه ساخت تیغ و سوزن و… مورد استفاده قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: این روش در تولید تجهیزات بیمارستانی نیز به صرفه است؛ همچنین به محیط زیست به اندازه‌ای که اکنون صدمه وارد می‌شود آسیبی نمی‌رساند.

کد خبر 4651681 میترا سعیدی کیا

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نجفی در اعترافاتش یک راز را فاش کرد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امیرعبداللهیان: تنها راه نجات ترامپ تغییر رفتار در مقابل منطق محکم رهبری است
 • تقدیر از برگزیدگان طرح صیانت از منابع آب و محیط زیست
 • عوامل موثر بر افزایش ازن در هوای تهران از نظر رئیس سازمان محیط زیست
 • بازیافت تجهیزات پزشکی بدون آسیب به محیط زیست
 • ۳۰ آلوده کننده محیط زیست در بوئین زهرا به مراجع قضائی معرفی شدند
 • آغاز مذاکرات دوباره استقلال با سیدحسین حسینی برای عقد قرارداد؛ گلر آبی‌ها به دیدار فتحی رفت
 • محیط زیست تهران: واحدهای مستنکف از قانون خاک جز صنایع آلاینده قرار می گیرند
 • سازمان محیط زیست مخالف انتقال آب از حوضه های آبریز است
 • الزام معادن به پرداخت سهم محیط‌زیست
 • بارش نرمال در پاییز ۹۸
 • سازمان محیط زیست هیچ مجوزی برای انتقال آب از حوضه های آبریز خوزستان نمی دهد
 • ادامه روند خشکیدگی در کشور
 • رفتار دوگانه سلبریتی ها، زندگی در اتاق شیشه ای
 • سیستم آموزش رفتار انسان به ربات طراحی شد
 • بیماری ناهنجاریهای اخلاقی در جامعه نیازمند ریشه یابی است
 • ثبت ۱۳ هزار پرونده خسارت سیلاب به حوزه کشاورزی لرستان در سامانه
 • ضرورت اشراف بیشتر استاندار جدید بر رفتار مدیران کل/استاندار گیلان بومی باشد
 • بنر جنجالی درباره ظهور و برجام، جمع‌آوری شد/ رفتار مأموران نیروی انتظامی با دختر جوان، ناقض اصل کرامت انسانی است/ روحانی: بعضی‌ها یک حالت مادر شوهری به خود گرفتند
 • مورد نادری که در سیلاب اخیر در ایران رخ داد/ واکنش سازمان پزشک جهانی به عدم اپیدمی بیماری در مناطق سیل زده