سرهنگ محمدرضا کردان روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت که سکه ها مربوط به تاریخ پیش از اسلام است و پنج نفر قاچاقچی نیز پای معامله این سکه ها و ۱۹ شی تاریخی دیگر دستگیر شدند.

وی افزود: عملیات دستگیری و ناکام گذاشتن قاچاقچیان عصر دیروز چهارشنبه در منطقه شهری ساری و هنگامی انجام شد که قاچاقچیان قصد فروش این آثار را داشتند.

کردان با اعلام اینکه باند قاچاق سکه ها و اشیای تاریخی دارای اعضای دیگری است که تلاش برای شناسایی و دستگیری آنها ادامه دارد، خواستار مسئولیت پذیری همگانی برای حفظ هویت تاریخ و تمدنی مازندران شد.

مازندران به خاطر سابقه تمدنی همواره یکی از نقاط مهم مورد طمع قاچاقچیان عتیقه بوده است به گونه‌ای که تنها در سال گذشته بر اساس اعلام میراث فرهنگی ۷۸ باند حفاری و قاچاق اشیای باستانی و تاریخی در این استان کشف و منهدم و ۳۲۷ نفر سوداگر اشیای تاریخی نیز دستگیر شده بودند.

همچنین از این باندها ۵۵ دستگاه فلزیاب و دیگر ادوات و ابزار حفاری به همراه یک هزار و ۶۰۰ قطعه تاریخی اصل و تقلبی از جمله ۲۰۰ قطعه سکه باستانی اصلی و بدلی کشف شده بود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه بیشترین کشفیات آثار تاریخی در شهرهای ساری، بهشهر و سوادکوه در مازندران اتفاق می افتد، گفت: اما حفاری های غیر مجاز را در نقاط مختلف استان شاهد هستیم و نیاز است مردم با اطلاع رسانی به موقع، ما را در پیشگیری از وقوع جرم، کمک کنند.

وی افزود: تلاش ما برای دستگیری سایر عوامل این باند قاچاق آثار تاریخی ادامه دارد.

کردان یادآور شد: شماره های ۰۹۶۶۲ و ۳۳۳۹۱۰۰۷ _۰۱۱ برای اطلاع رسانی مردم از حفاری های غیر مجاز در سراسر استان، اعلام شد و مردم می توانند گزارش های خود را برای ما ارسال کنند.

۹۹۲۷/‏۱۶۵۴

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ناکامی ایران در اجرای موثرترین راهکار مقابله با مصرف دخانیات

به گزارش خبرگزاری مهر، هفته بدون دخانیات ۲۰۱۹ با شعار جهانی «اجازه ندهید دخانیات نفس شما را بگیرد» و شعار ملی «اماکن بدون دخانیات، حق شهروندی»، از ۲۵ تا ۳۰ خرداد ۹۸ در سراسر کشور برگزار می شود.

مهم ترین هدف سازمان جهانی بهداشت از برگزاری هفته بدون دخانیات، افزایش آگاهی عمومی در زمینه ارتباط بین مصرف دخانیات با بیماری ها و تاثیرات دود دست دوم بر سلامت افراد، حمایت طلبی از سیاست های موثر برای کاهش مصرف دخانیات از طریق اجرای مفاد کنوانسیون کنترل دخانیات، پروتکل مربوطه و همچنین قوانین ملی و در نهایت برجسته نمودن اقدامات قابل اجرای دولت ها برای کاهش خطرات آن است.

در راستای اهداف جهانی تعیین شده در بیانیه سازمان ملل متحد برای کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر، ایران نسبت به کاهش ۳۰ درصدی شیوع مصرف دخانیات تا سال ۲۰۲۵ (۱۴۰۴ ه ش)، متعهد شده است. اما بررسی ها و شواهد اخبار خوبی در تحقق این هدف را در پی ندارد.

در اجرای نظام مراقبت عوامل خطر بیماری های غیر واگیر، طرح استپس در وزارت بهداشت به صورت دوره ای، تقریباً هر سه سال یکبار برای تعیین میزان شیوع مصرف دخانیات و سایر عوامل خطر مرتبط اجرا می شود. بر اساس همین اطلاعات، حدود ۸ میلیون نفر مصرف کننده مواد دخانی در کشور هستند. متاسفانه در کشور ما، طی سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ شیوع مصرف روزانه سیگار در گروه سنی بالای ۱۵ سال روندی ثابت داشته ولی مصرف روزانه قلیان در این گروه سنی از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است که این روند تا سال ۹۵ هم ادامه داشته است.

از تحقیقات دیگر نیز متاسفانه شاهد افزایش مصرف سیگار در بین دختران گروه سنی ۱۳ تا ۱۵ سال بوده ایم که ناشی از ضعف اجرای قوانین در بخشی از راهکارهای مبتنی بر کاهش عرضه و تقاضا است.

سازمان جهانی بهداشت نیز پیش بینی کرده است که درصورت عدم برنامه ریزی و پیشگیری لازم در مهار اپیدمی دخانیات، کشورهای ایران، مصر و پاکستان تا ۴۰ سال آینده بیشترین میزان مصرف دخانیات را خواهند داشت.

در حال حاضر، مرگ منتسب به سیگار در ایران با فرض مصرف سالیانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار در کشور، بدون در نظر گرفتن مرگ های ناشی ار مصرف قلیان، حدود ۵۵ هزار نفر است، همچنین استعمال دخانیات عامل بروز ۹۰ درصد سرطانهای ریه، ۸۰ درصد برونشیت مزمن و ۲۵ درصد بیماریهای ریوی است. از سوی دیگر، نگاهی به اقتصاد مصرف دخانیات در ایران، نشان می دهد که در کشور با فرض ۵۵ میلیارد نخ مصرف، سالانه بطور متوسط ۱۰,۰۰۰ میلیارد تومان در اثر استعمال دخانیات دود می شود و بین ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان صرف هزینه های بهداشتی درمانی ناشی از مصرف دخانیات می شود.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایران در اجرای پنج راهبرد از ۶ راهبرد کلیدی کاهش تقاضای دخانیات برگرفته شده از مفاد کنوانسیون تحت عنوان MPOWER شامل پایش وضعیت شیوع مصرف دخانیات، حفاظت از افراد در برابر تماس با دود محیطی دخانیات، کمک به افراد برای ترک دخانیات، هشدار در مورد خطرات مصرف دخانیات و اجرای ممنوعیت جامع تبلیغ اقدامات بسیار خوبی انجام شده است که در بین کشورهای منطقه در بالاترین سطح اقدامات قرار دارد ولی در اجرای موثر ترین راهکار تحت عنوان «افزایش مالیات دخانیات» جزو ضعیف ترین کشورهای جهان قرار گرفته ایم.

این در حالی است که مالیات سیگار و مواد دخانی اقدام برد-برد سه جانبه برای همه کشورها به ویژه برای کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود. زیرا با کم کردن مصرف دخانیات، از یک سو به مدیریت هزینه های افراد و خانوارها برای خرید کالاهای اساسی مورد نیاز به جای مواد دخانی و صرف درآمد ذخیره شده از این محل برای تامین امکانات رفاهی و آموزشی و از سوی دیگر کاهش هزینه‌های تحمیلی بر بخش سلامت و سایر بخش های توسعه ای کشور می‌شود. به علاوه درآمدی که به‌طور مستقیم از طریق مالیات سیگار و مواد دخانی و غیرمستقیم با کاهش هزینه های تحمیلی بر سلامت عاید دولت‌ها می‌شود، ابعاد گوناگون آن را روشن می‌سازد. مبالغی به این ترتیب در اختیار دولت‌ها قرار می‌گیرد تا به‌عنوان پایه و اساسی برای حمایت از برنامه‌های بهداشت عمومی مورد استفاده قرار گیرد و بر اساس آن اقدامات موثر و پایدار در زمینه پیشگیری و توسعه سلامت عموم مردم صورت گیرد.

بر اساس ماده ۸ قانون جامع کنترل دخانیات مصوب سال ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی دولت مکلف به افزایش سالانه قیمت مواد دخانی از طریق مالیات است. به این ترتیب و در شرایطی که برنامه جامع تحول سلامت که در حال اجراست و توفیق مرحله به مرحله آن نیازمند تامین اعتبار پایدار است، عنایت به موضوع مالیات بر دخانیات در زمینه سلامت و اقتصاد برد سه جانبه فردی، جمعی و ملی به همراه دارد.

کد خبر 4640738 حبیب احسنی پور

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

ساناز کریمی درگذشت

کلیدواژه: میراث فرهنگی مبارزه با قاچاق مازندران

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۸۳۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قاچاقچیان در کردستان به پرداخت بیش از ۱۰۳ میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شدند
 • حفاری‌های غیرقانونی را در مدیترانه متوقف کنید
 • هشدار ماکرون درباره حفاری‌های غیرقانونی ترکیه در مدیترانه
 • هشدار ماکرون به ترکیه|حفاری‌های غیرقانونی را در مدیترانه متوقف کنید
 • هشدار ماکرون به ترکیه: حفاری‌های غیرقانونی را متوقف کنید
 • قیمت طلا، ارز و سکه در بازار امروز مازندران
 • اشیا عتیقه متعلق به دوره ساسانی در مازندران کشف شد
 • رسیدگی ویژه به پرونده شهادت مأموران دریابانی میناب/ ۳ نفر از قاچاقچیان دستگیر شدند
 • ناکامی ریسک‌های سیستماتیک در ریزش بورس/ سرکوب عرضه‌ها با دست خریداران
 • ۸میلیارد از اموال تملیکی لرستان به فروش رسید؛ کالاهای قاچاق انبارشده تعیین‌تکلیف شود
 • رونالدو: رضایت رونالدو از «فصل فراموش نشدنی» با وجود ناکامی در لیگ قهرمانان
 • بازنشستگی قریب الوقوع مدیرعامل حفاری شمال
 • ناکامی پرونده سازی آمریکایی
 • رسیدگی ویژه به پرونده شهادت ماموران دریابانی میناب/سه نفر از قاچاقچیان دستگیر شدند
 • رسیدگی ویژه به پرونده شهادت مأموران دریابانی میناب/ سه نفر از قاچاقچیان دستگیر شدند
 • جریمه 4 میلیاردی قاچاقچیان ارز در آذربایجان غربی
 • استراماچونی: با ولاسکو درباره ایران مشورت کردم/ باید ۶ سال ناکامی در لیگ را تمام کنیم
 • فوتبال جهان| رونالدو: رضایت رونالدو از فصل فراموش نشدنی با وجود ناکامی در لیگ قهرمانان
 • ناسا فناوری حفاری در سیارک و ماه را توسعه می دهد