رئیس دادگستری خراسان‌رضوی گفت با اشاره به پرونده شرکت پدیده، گفت: به‌دلیل حساسیت‌های این پرونده نتوانستیم واقعیت‌های موجود در آن را رسانه‌ای کنیم. در حال حاضر ما نتوانستیم به‌خوبی پاسخگوی بسیاری از پرسش‌هایی که در ذهن مردم وجود دارد، باشیم و باید اعلام کنیم تا زمان پایان محاکمه متهمان این پرونده نیز نمی‌توانیم پاسخگوی این پرسش‌ها باشیم.

حجت‌الاسلام علی مظفری در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با روند رسیدگی به پرونده پدیده اظهار کرد: پروژه پدیده دارای پرونده سنگین ۱۰۰ جلدی و بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ صفحه است و ۲۲ متهم دارد. برای تحقیقات مقدماتی آن مدت زمان زیادی صرف شد، از سویی دیگر افکار عمومی گوناگونی در رابطه با این پرونده وجود دارد که دارای تعدادی موافق و تعدادی مخالف است.

وی افزود: به‌دلیل حساسیت‌های این پرونده نتوانستیم واقعیت‌های موجود در آن را رسانه‌ای کنیم. در حال حاضر ما نتوانستیم به‌خوبی پاسخگوی بسیاری از پرسش‌هایی که در ذهن مردم وجود دارد، باشیم و باید اعلام کنیم تا زمان پایان محاکمه متهمان این پرونده نیز نمی‌توانیم پاسخگوی این پرسش‌ها باشیم و زمانی که دادگاه به جمع‌بندی نهایی برسد و رأی صادر کند، می‌توانیم واقعیت‌های پرونده پدیده را برای افکار عمومی مطرح کنیم.

رئیس دادگستری خراسان رضوی تشریح کرد: در حال حاضر پرونده این شرکت در شرایط خوبی قرار گرفته و تمام مسئولان سیاسی، امنیتی، انتظامی و قضائی استان برای به‌نتیجه رسیدن آن همفکر و همراه شدند. همچنین ستاد تدبیر برای تعیین و تکلیف وضعیت شرکت و مطالبات مردم پیشنهاداتی ارائه کرده است تا دادگاه در کنار رسیدگی به اتهامات متهمان، وضعیت شرکت و مطالبات مردم را مشخص کند.

مدیران پدیده با ارتباط‌گیری با برخی عوامل، روند دادرسی را دچار اشکال می‌کنند

وی با بیان اینکه «متأسفانه مدیران شرکت، گاهی در ارتباط‌گیری با برخی از عوامل در روند دادرسی اشکالاتی ایجاد می‌کنند» گفت: از آنجا که دادگاه اقتصادی و با اجازه مقام رهبری تشکیل شده، همچنین نخستین شعبه‌ای بوده که همانند دادگستری تهران در استان تشکیل شده است؛ بنابراین هر تصمیمی که در دادگاه گرفته شود، قطعی خواهد بود. تلاش می‌کنیم که خروجی این دادگاه در درجه نخست رفع مشکلات مردم و احقاق حقوق ایشان و در درجه بعدی رسیدگی به اتهامات متهمان باشد.

رئیس دادگستری خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: پدیده، فاقد فعالیت سالم اقتصادی و از همان ابتدا بر مبنای صحیح، اساس‌بندی نشده بود، از سویی دیگر غفلت مسئولان سیاسی، قضائی، اداری وقت نیز موجب شد این سرمایه‌گذاری رشد بسیار نامتوازنی داشته باشد به‌طوریکه اختیار از دسترس مسئولان خارج شده و نتوانند مدیریت لازم را داشته باشند.

مظفری ادامه داد: اگر پروژه پدیده روال خود را ادامه می‌داد و جلوی آن گرفته نمی‌شد یقیناً تبدیل به یکی از معضلات جدی کشوری می‌شد. دغدغه عمده دادگستری این است که حقوق مردم اعاده شود. متأسفانه مدیران این شرکت نتوانستند سرمایه مردمی که خود را با نیت خوب در اختیار این پروژه قرار دادند تا در چرخه فعالیت اقتصادی مثبت قرار گیرد در جهت مثبت استفاده کنند، در واقع سرمایه مردم را جذب کردند، اما در مسیری درست و سالم به‌کار نگرفتند.

عمده پروژه‌های عمرانی پدیده با تصرف اراضی دولتی همراه بوده است

وی با بیان اینکه «پروژه‌های عمرانی شرکت پدیده عمدتاً در اراضی تصرفی دولتی بوده است» گفت: به همین دلیل این شرکت به دولت بدهکار است، از سویی دیگر این شرکت بیشتر بناها را به‌صورت غیرمجاز ساخته است و شهرداری و دیگر سازمان‌های مربوط در این زمینه حقوقی دارند و طلبکار هستند. درواقع شرکت پدیده رعایت اصول و سازوکار اقتصادی را مد نظر خود قرار نداده بود.

رئیس دادگستری خراسان رضوی تصریح کرد: به دلیل مشکلات موجود در این شرکت با وجود پنج سال تلاش برای جذب فعالیت اقتصادی در این مجموعه نتوانستیم کسی را جذب کنیم. در این مدت زمان تلاش کردیم سرمایه موجود در این شرکت را در اختیار یک فعال اقتصادی قرار دهیم تا در مسیر صحیح تولید و رونق اقتصادی فعالیت کند. اما متأسفانه هر اقتصاددان و فعال اقتصادی که وارد این عرصه شده و نسبت به ماهیت این پروژه آگاه می‌شود، از حضور در این مجموعه منصرف می‌گردد. در واقع به‌دلیل تعهدات بسیاری که این شرکت در قبال بانک‌ها، مردم و… دارد، هیچ فعال اقتصادی نمی‌تواند از عهده تعهدات آن برآید.


انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رئیس دادگستری دیر: بیشتر پرونده های قضایی دعاوی خانوادگی است

عیسی نوشاد روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: روزانه ۵ تا ۶ پرونده در حوزه خانواده، مهریه، طلاق و نفقه رسیدگی می‌شود که می‌توان گفت نصف وقت دادگستری رسیدگی به پرونده خانواده و اختلافات و عاوی ملکی است.

وی اضافه کرد: با تدبیر همکاران قضائی هم اکنون هیچ محکومی در ارتباط با مهریه دراین شهرستان زندان نیست و با وثیقه آزاد شده‌اند.

رئیس دادگستری شهرستان دیر پیشگیری از جرم را مورد تاکید قرارداد و افزود: برای پیشگیری از جرم سال گذشته همایش ریش سفیدان در شهر دیر برگزار شد و تاثیربسیار زیادی در حل و فصل اختلافات داشته و امسال نیز تصمیم داریم که این همایش برگزار شود.

وی گفت: همچنین شورای پیشگیری از جرم در آبدان تشکیل و در بردخون نیز تشکیل خواهد شد و برنامه داریم که تا سطح روستاها آن را افزایش دهیم.

نوشاد در ارتباط با پرونده‌های زمین خواری در شهرستان دیر بیان کرد: از سال ۹۶ تاکنون ۹۸ درصد پرونده‌های زمین خواری شهرستان مختومه و در سال جاری نیز هیچ پرونده در این ارتباط در محاکم قضایی نداشته‌ایم.

وی گفت: تکریم ارباب رجوع یکی از برنامه‌های اصلی دادگستری شهرستان است و مردم بدانند که دادگستری خانه دوم آنهاست.

رئیس دادگستری شهرستان دیر در باره جانمایی شرکت‌های پتروشیمی در شهرستان افزود: جانمایی و استقرار شرکت‌های پتروشیمی با رعایت پیوست‌های زیست محیطی و چارچوب قانون برای توسعه منطقه تاثیرگذار است.

وی یادآورشد: سامانه ثنا دادگستری شهرستان در ثبت نام از مردم مقام اول استان بوشهر را به خود اختصاص داده است.

نوشاد اضافه کرد: در مقابله با کالای قاچاق ممنوعه و ارز با قاطعیت برخورد می‌شود و مماشاتی با هیچکس نداریم و با این گونه پرونده‌ها سخت گیری زیادی صورت گرفته است.

وی همکاری اصحاب رسانه با دادگستری شهرستان را مطلوب دانست و گفت: خبرنگاران در انعکاس اخبار قضایی همکاری خوبی دارند.

دادستان شهرستان دیر گفت: سال گذشته پنج هزار پرونده به دادسراها وارد شد که برای رسیدگی به آنهان تلاش خوبی صورت گرفته است.

اکبراحمدی افزود: با وجود ۹۰ کیلومتر مرز آبی شهرستان و تغییر شگرد قاچاقچیان مواد مخدر از خشکی به دریا سال گذشته ۲ تن و ۲۲۰ کیلوگرم مواد مخدر در شهرستان کشف شد.

وی گفت: بیشترین ورودی پرونده‌ها به دادسراها مربوط به ضرب و جرح عمدی، سرقت، تصادفات و اختلافات ملکی است.

دادستان شهرستان دیر افزود: مقابله با صید غیر مجاز ترال، قاچاق کالای ممنوعه در دستور کار قراردارد و در این مدت اقدامات خوبی شده است.

۷۲۰۷/‏۶۰۴۳

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: پرونده شرکت پدیده

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۷۲۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کنکور ۹۸/ نکات طلایی برای پاسخ‌گویی به سوالات ادبیات کنکور
 • اردبیل| بودجه‌های دولتی پاسخگوی نیاز دانشگاه‌ها نیست
 • لزوم تقویت شبکه تبلیغ برای پاسخگوی به شبهات دشمن در فضای مجازی
 • زیرساخت‌های صادراتی محصولات کشاورزی استان زنجان پاسخگوی نیاز استان نیست/ سهم بخش کشاورزی از اشتغال استان ۳۲ درصد است
 • ‌تعداد کلینیک‌های سرپایی درمان اعتیاد پاسخگوی نیاز خراسان‌شمالی نیست
 • برخورد جدی با متصرفین حریم دریا/ اشخاص حقوقی پاسخگوی مجوزهای صادرشده باشند
 • آیا سازمان ثبت احوال، پاسخگوی این شناسنامه خواهد بود؟/ عکس
 • مسئولان نیروگاه نکا پاسخگوی افزایش مصرف سوخت مازوت باشند
 • مسولان نیروگاه پاسخگوی افزایش مصرف سوخت مازوت باشند
 • حجم وسیع پرونده قضایی در دادگستری
 • اعلام رای انضباطی جام حذفی و اتفاقات لیگ برتر تا پایان هفته
 • اخراج یک قاضی در پرونده پدیده
 • کواکبیان: وزیر کشور پاسخگوی برخورد نامناسب نیروی انتظامی با یکی از دختران بدحجاب باشد
 • وزیر کشور پاسخگوی برخورد نامناسب نیروی انتظامی با یکی از دختران بدحجاب باشد
 • ضرورت صدور احکام رتبه بندی برای افزایش انگیزه فرهنگیان
 • میزان ورودی پرونده‌ها در دادگستری‌ها 7 درصد افزایش یافته است/ متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها، رشد داشته است
 • حادثه آتش سوزی برای خودروی فرماندار اسبق کلاله/ چه کسی پاسخگوی نقص فنی خودروهای داخلی است؟
 • رئیس کل دادگستری خراسان رضوی تا پنچشنبه این هفته درباره پدیده اظهار نظر نمی کند
 • مدیران عامل شرکت آب منطقه‌ای باید پاسخگوی حوزه مدیریت خود باشند