لامبورگینی پس از موفقیت نسخه‌های مختلف هوراکان، به دنبال تولید مدل آفرود این ابرخودرو است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، امروزه تمامی ابرخودرو‌های موجود در بازار برای رانندگی در جاده‌های صاف و هموار طراحی شده‌اند، اما برای اولین بار لامبورگینی به دنبال تولید ابرخودرویی با ویژگی‌های نزدیک به آفرود برای عبور از جاده‌ای خاکی و ناهموار است. طرح مفهومی لامبورگینی هوراکان استراتو جدیدترین مدل مفهومی این شرکت است برای رانندگی در مسیر‌های دشوار ساخته شده، در واقع واژه استراتو در ایتالیایی به معنای خاک یا گرد و غبار است.

این طرح مفهومی برپایه هوراکان ایوو تولید شده، اما به جهت ویژگی‌های آفرود برخی از قابلیت‌های شاسی‌بلند اوروس نیز در آن گنجانده شده است. ارتفاع این مدل از سطح زمین ۱.۹ اینچ افزایش پیدا کرده، همچنین زاویه بین چرخ تا سپر جلو یک درصد و زاویه بین چرخ تا دیفیوزر عقب ۶.۵ درصد افزایش پیدا کرده تا در مسیر‌های ناهموار کف خودرو با زمین برخورد نداشته باشد. لامبورگینی در این مدل عرض چرخ‌ها را ۱.۲ اینچ افزایش داده و از تیغه‌های ۲۰ اینچی در آن‌ها بهره برده که به همین دلیل تایر‌های مخصوصی باید برای هوراکان استراتو تولید شوند.


در بدنه به صورت ترکیبی از سنگ صیقلی در کنار ورودی‌های هوا، کامپوزیت‌های پلاستیکی مستحکم در گلگیر‌ها و فیبر کربن استفاده شده، برای تامین نور مناسب، ال‌ای‌دی برروی سپر جلو و سقف هوراکان استراتو قرار داده شده، در داخل کابین، صندلی‌های اسپرت پلیمر فیبر کربن، کمربند ایمنی چهار نقطه‌ای، گارد سبک تیتانیومی و پنل‌های آلومینیومی در کف خودرو دیده می‌شود.


اما از نظر فنی در هوراکان استراتو از پیشرانه ۵.۲ لیتری "تنفس طبیعی" با ۱۰ سیلندر با چینش V شکل استفاده شده، مانند هوراکان ایوو، ۶۳۱ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند. با سیستم پیشرفته لامبورگینی، دیفرانسیل چهار چرخ، فرمان پذیری چهار چرخ، توزیع گشتاور و اصلاح سیستم تعلیق مدیریت می‌شود، البته لامبورگینی این سیستم را برای رانندگی آفرود به صورت اختصاصی تنظیم کرده که موجب افزایش سرعت، داون‌فورس و رانندگی چرخ‌های عقب می‌شود.


مدیر ارشد فناوری لامبورگینی اعلام کرد:"مدل هوراکان استراتو نشان دهنده تعهد لامبورگینی به شکل‌گیری طرح‌های آینده مانند یک ابرخودرو با ویژگی‌های آفرود است، استراتو نشان دهنده قابلیت تطبیق‌پذیری هوراکان و آمادگی برای آزمون‌های بعدی است. "


به نظر می‌رسد لامبورگینی در حال ورود به تولید پلتفرم‌های مختلف و گسترش تنوع خودرو‌های خود است، هوراکان استراتو می‌تواند راهی برای ساخت مدل‌های مختلف بر پایه یک ابرخودرو و با نام لامبورگینی باشد، پس از تولید اولین مدل شاسی‌بلند توسط لامبورگینی حال اولین ابرخودرو آفرود توسط این شرکت درحال ساخت است، باید دید در آینده لامبورگینی چه شگفتانه‌های دیگری برای طرفداران خود خواهد داشت.

منبع: بیتوته

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رقبا و رفقای قدیمی؛ هیوندای آزرا بخریم یا ماکسیما

هیوندای آزرا یکی از معدود خودروهایی است که در طول این چند سال از عرضه‌اش همچنان به فروش مداوم خود ادامه می‌دهد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام دیوار، این موضوع می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد اما شاید مهم‌ترین دلیل آن طراحی خاصش باشد. البته بازار خریدوفروش هیوندای آزرا دستخوش تغییرات بسیار زیادی شد و همان‌طور که همیشه می‌گویند همیشه پای یک خودرو دیگر در میان بود. این "خودرو دیگر" که به اتومبیل‌های زیادی می‌تواند نسبت داده شود خیلی در این روند تأثیر داشت تا جایی که حتی خود سازندگان اذعان داشتند که دلیل تغییرات در چرخه مالی شرکت دقیقاً همان "خودرو دیگر" است. نیسان ماکسیما که دو سال قبل از آزرا روانه بازار شد یکی از همان خودروهایی است که همچنان به فروش خود ادامه می‌دهد به‌صورت پایاپای به رقابت با آزرا می‌پردازد. رقابتی که گاهی اوقات منصفانه نیست.

نکته اولی که باید راجع به این دو مدل بدانید این است که هر دوی آن‌ها از نسل موتورهای حجم بالا هستند. این خودروها که پنل نگه‌دارنده ۶ سیلندرِ و ۲۴ سوپاپه دارند توانایی تولید نیرومحرکه بالای ۲۰۰ اسب بخار را به‌صورت پیش‌فرض دارند. از همین رو وقتی می‌خواهیم راجع به قدرت صحبت کنیم باید تمام پیش‌فرض‌های ذهنی خود را دور بریزیم. این یعنی به هنگام خرید هیوندای آزرا حتی توجه داشته باشید که خودرویی ۳۳۰۰ سی‌سی خریداری کرده‌اید که حداقل ۶۰۰۰ دور در هر دقیقه می‌زند. از همین رو تولید ۲۳۵ اسب بخار نیرومحرکه اصلاً عجیب نیست و شاید در مقابل خیلی از مدل‌های دیگر حتی کم هم به نظر برسد. بااین‌حال همچنان در مقابل ماکسیما مناسب عمل کرده و موفق می‌شود به بیشینه سرعت فوق‌العاده ۲۳۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند.

از طرفی ماکسیما با حجمی کمتر اما دور موتور بالاتر می‌تواند از پس ۳ سال اختلاف سال تولید گذر کرده و همچنان نو به نظر برسد. این یعنی ۳۰۰۰ سی‌سی حجم موتور با ۶۴۰۰ دور در هر دقیقه می‌تواند به عدد تحسین‌برانگیز ۲۲۵ کیلومتر بر ساعت منتهی شود که از بعد شتاب هم چیزی از آزرا کم ندارد. بااین‌حال مشکل اساسی‌ای که ماکسیما با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند بالا بودن دور موتور آن است. این موضوع هم به‌صورت مستقیم در دو مبحث تأثیر مستقیم خواهد داشت؛ شتاب و میزان سوخت مصرفی. هیوندای آزرا از صفر تا صدش را در ۷.۸ ثانیه و ماکسیما در ۸ ثانیه طی می‌کند که با دور موتوری کمتر می‌توانست بهتر باشد.

از طرفی وقتی صحبت از موتورهای سنگین و با حجم بالا می‌شود عملاً با خوره‌های بنزینی طرف هستیم که به‌صورت ترکیب می‌توانند بالای ۱۰ لیتر در هر صد کیلومتر بسوزانند. از همین رو در نظر داشته باشید که با خرید هیوندای آزرا و سواری در شهر باید حداقل ۱۵ لیتر بسوزانید. ماکسیما هم چیزی کمتر ندارد و مصرف داخل شهرش ۱۶ لیتر است. بااین‌حال ازنظر ترکیبی می‌توانید به ۱۰.۲ لیتر برای آزرا و ۱۱.۵ لیتر برای ماکسیما نگاه کنید که همچنان بالا هستند.

نکته دیگری هم که باید بدانید این است که خودروهایی با این حجم و قدرت باید از شاسی و بدنه منحصربه‌فرد استفاده کنند تا از پس هر موقعیت رانندگی و شرایط جوی‌ای بربیایند. از همین رو اکثرشان شامل شاسی سنگینی هستند که با وزنی بالا پشتیبانی می‌شود. این وزن بالا هم به‌صورت مستقیم در ظاهر خودرو تأثیر می‌گذارد و یا خودرو بیش‌ از حد کشیده می‌شود و یا حالتی در اصطلاح قلمبه پیدا می‌کند. از همین رو آزرا را می‌توانیم خودرو قلمبه و ماکسیما را خودرو کشیده بنامیم. البته نه اینکه این خودروها جذابیت ظاهری نداشته باشند بلکه مشخصات فیزیکی آن‌ها طراحی آیرودینامیکی خاصی دارد و آن را برای راننده‌ای مناسب نمی‌کند. از همین رو در نظر داشته باشید که رانندگی با آزرا خیلی ایمن‌تر از ماکسیما به نظر می‌رسد، درحالی‌که ممکن است هیچ تفاوتی میان آن‌ها وجود نداشته باشد.

درنهایت هم اگر بخواهیم تصمیم نهایی را بر اساس قدرت آن‌ها بگیریم به مبحث شیرین قیمت‌گذاری می‌رسیم که کمی متفاوت خواهد بود. این تفاوت عملاً از سال تولید این خودروها ناشی می‌شود و در مورد مدل کارکرده آن‌ها هم خواهد بود. قیمت  هیوندای آزرا بسته به سال تولیدش متغیر است اما معمولاً از ۱۹۰ میلیون تومان آغاز می‌شود و در مدل‌های جدیدش حتی به ۶۰۰ میلیون تومان هم می‌رسد. بااین‌حال همیشه می‌توانید با قیمت پایه ۱۸۰ میلیون تومان یک ماکسیما تر و تمیز پیدا کنید که باوجود قدیمی‌تر بودن ازنظر امکانات رفاهی هم با آزرا برابری می‌کند. راستش را بخواهید انتخاب میان این دو مدل بیشتر سلیقه است تا دیدگاه فنی، چون برتری آزرا به خاطر سال تولیدش است وگرنه هر دو این خودروها فوق‌العاده هستند.

انتهای رپرتاژ خبری

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

واکنش فائزه هاشمی به ولنگار خطاب‌کردن زنان توسط علم‌الهدی و کمپین «چهارشنبه‌های طلایی»: اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند هم تجمع برگزار کنند| سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست

بقایی سکته مغزی کرد

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۱۰۲۰۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قدرت، بازدهی و راحتی، سه ویژگی برتر نسخه ۲۰۲۰ آئودی S8
 • مدل جوراب‌های ساق بلند بچگانه
 • نکاتی درباره خرید سرویس طلا عروس
 • دکوراسیون در خانه‌های کوچک
 • نگاه سیاسی و ابزاری به بانوان در مسئله حضورشان در ورزشگاه‌ها مشهود است
 • تعمیر موبایل؛ همه‌چیز درباره مخارج و هزینه‌ تعمیر گوشی موبایل
 • ۵ مدل فینگر فود برای جشن تولد
 • معرفی جدیدترین مدل شورولت کوروت با نصف قیمت پورشه 911 + تصاویر
 • شهرآفتاب میزبان آفرود شد
 • شهرآفتاب میزان آفرود شد
 • راه برخورد با کاربران اعصاب خردکن
 • جشنواره خودروهای آفرود و کلاسیک در نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب برگزار شد+ تصاویر
 • تمدن اسلامی، یک تمدن علمی است/ عقلانیت، تمدن‌سازی و نظام انقلابی
 • برگزاری جشنواره خودروهای آفرود و کلاسیک
 • نابودی 7/8 هزار میلیارد تومان از سرمایه کشور
 • جديدترين مدل جوراب هاي ساق بلند بچگانه
 • ابرخودروی بوگاتی پا به خیابان گذاشت/ قیمت گران ترین خودوری صفرکیلومتر جهان چند است؟ + فیلم
 • کشف کارگاه تولید لامبورگینی و فراری تقلبی! (+تصاویر)
 • پایداری طرح‌های اشتغالزایی هدف اصلی بنیاد برکت است