به گزارش پارسینه، بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت ۵۴۰۰ شهید استان کردستان که در تاریخ ۲۷ خرداد ۹۸ برگزار شده بود، صبح امروز در محل این همایش در سنندج منتشر شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، شهدای عزیز کردستان را متمایز از مناطق دیگر کشور برشمردند و گفتند: مبارزان کردستان در عین مبارزه با دشمن خارجی، در داخل خانه و محیط زندگی خود نیز با ضد انقلاب در جنگ بودند، بنابراین شهادت در این منطقه با فداکاری بیشتر و با مجاهدت صادقانه توأم بوده است.


رهبر انقلاب اسلامی، مزیت دیگر مردم کردستان را خنثی کردن توطئه اختلاف‌افکنی قومی و مذهبی خواندند و خاطرنشان کردند: کشور ما از لحاظ تنوع قومی کم‌نظیر است و اقوام مختلف تحت نام بزرگ ایران و ملت ایران در کنار هم زندگی می‌کنند، البته دشمنان از ابتدا قصد داشتند از اختلافات مذهبی و قومی برای شکست جمهوری اسلامی استفاده کنند، اما عناصر مؤمن و هوشمند در کردستان و همچنین در آذربایجان غربی، این توطئه را خنثی، و با خدمت به انقلاب، دشمن را مأیوس کردند.

ایشان تکریم شهیدان و خانواده‌های آنان را وظیفه آحاد مردم و مسئولان دانستند و با تأکید بر تولید آثاری که خروجی آن‌ها شناساندن قدر و عظمت کار شهیدان برای کشور باشد، افزودند: مردم و بویژه نسل جوان باید بدانند برای پایه‌گذاری و محکم کردن پایه‌های انقلاب و پیشرفت و سربلندی این شجره طیبه و پر افتخار چه تلاش‌هایی انجام شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به سیاست غلط و معیوب رژیم پهلوی در عقب نگه داشتن مناطق کردنشین، خطاب به مسئولان استان بر کار عمرانی و تلاش و پیگیری برای جبران عقب‌ماندگی‌های استان تأکید کردند.

مشروح بیانات رهبر انقلاب به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن‌الرّحیم (۱)

و الحمد لله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین.

خیلی خرسند شدم از اینکه اطّلاع پیدا کردم که قرار است برای بزرگداشت چند هزار شهید در کردستان، حرکت فرهنگی و تبلیغی انجام بگیرد؛ این کارِ بسیار لازم و مفیدی است که وظیفه‌ای را برای همه فعّالان و مسئولان و مردم فهیم در هر نقطه‌ای از کشور به وجود می‌آورد؛ بخصوص در بعضی از نقاط کشور که یک خصوصیّتی دارند، مثل کردستان.

مسئله‌ی شهدای عزیز کردستان از چند جهت حائز اهمّیّت است و با بقیه مراکز کشور، یعنی با اغلب مراکز دیگر کشور، تفاوت دارد: یک نقطه‌ی بسیار مهم این است که میدان کار مبارزین کردستان -چه آن‌هایی که در عرصه‌ی دفاع مقدّس و جنگ و عمل نظامی فعّالیّت کردند، مثل پیشمرگان کُرد و سرداران و مانند اینها، چه آن‌هایی که در عرصه فرهنگی کار کردند مثل شهید شیخ‌الاسلام و امثال ایشان- یک میدان هموار و آسوده و راحتی مثل بقیّه‌ی شهرستان‌ها نبود؛ ضدّانقلاب در خود شهرهایشان، در خود مراکزشان حضور داشت. مثلاً فرض بفرمائید مرحوم شیخ‌الاسلام من یادم نمی‌رود آن سخنرانی بسیار قوی و پُرمغز و پُرمطلبی که ایشان در مسجد جامع سنندج وقتی ما آنجا رفتیم، در حضور چند هزار نفر ایراد کرد.

خب همان وقتی که ایشان این سخنرانی را ایراد می‌کرد، قطعاً می‌دانست که کسانی هستند در خود سنندج یا بیرون سنندج یا شاید در خود آن مجلس که با این بیانات و ابراز این بیانات مخالفند، امّا در عین حال این شجاعت را، این قدرت روحی را نشان داد و آن سخنرانی قوی را در آنجا ایراد کرد. یا جوان‌های پیشمرگِ کُرد که من سال ۵۸ و ۵۹ چند بار در کردستان از نزدیک با این‌ها مواجه شدم؛ این‌ها کسانی بودند که با عناصر بیرون مرز مواجه نبودند، [بلکه]با عناصر داخل خانه خودشان مواجه بودند، [با عناصر]داخل شهر‌های خودشان مواجه بودند. مثلاً فرض کنید در یک محیطی مثل مشهد، خب مبارزان زیادی بودند که این‌ها حرکت می‌کردند به جبهه می‌آمدند، خیلی‌شان شهید می‌شدند، یا جانباز می‌شدند برمیگشتند؛ این‌ها این جور نبودند؛ همان جا و در محیط زندگی‌شان کسانی بودند که با این‌ها معارض بودند، مبارز بودند و علیه این‌ها توطئه می‌کردند؛ و این‌ها ایستادند، با آن‌ها جنگیدند؛ این به نظر من یک نقطه بسیار مهمّی است.

یک نقطه‌ی دیگر این است که طرّاحی دشمنان انقلاب اسلامی و دشمنان جمهوری اسلامی این بود که از اختلافات مذهبی، جدا، و اختلافات قومی [هم]جدا، برای شکست جمهوری اسلامی استفاده کنند؛ چون کشور ما از لحاظ تنوّع قومی یکی از کشور‌های کم‌نظیر است؛ اقوام مختلفی در این کشور تحت نام بزرگ ایران و نام بزرگ ملّت ایران در کنار هم زندگی می‌کنند. در کمتر جایی به این شکل وجود دارد؛ آن جا‌هایی هم که وجود دارد، سرشار از تعارض است. در بعضی از کشور‌های همسایه‌ِی ما، شما ببینید اختلافات بین مردم خودشان و اقوام دیگری که در آنجا هستند، چه اختلافات سنگینی است -که حالا من نمی‌خواهم اسم از آن کشور‌ها بیاورم- چشم امید دشمنان به این بود که بتوانند در محیط اجتماعی ایران از اختلاف قومی و اختلاف مذهبی -مسئله شیعه و سنّی- استفاده کنند.

حالا من کردستان را مثال میزنم، بعضی از مناطق دیگر هم شبیه کردستان است، امّا کردستان مثال واضحش است. آنچه در کردستان اتّفاق افتاد، این بود که عناصر مؤمن و علاقه‌مند و هوشمند در کردستان این توطئه‌ی دشمن را خنثی کردند؛ یعنی نگذاشتند که دعوای کُرد و فارس یا کُرد و ترک در آنجا زنده بشود. یک عدّه اقلّیّتی که تحت تأثیر دشمنان خارجی بودند یک حرف‌هایی می‌زدند؛ من رفتم مهاباد، همه‌ی شهر مهاباد تقریباً تعطیل شده بود، آمده بودند برای سخنرانی؛ به نظرم در خیابان که ما آمدیم، همه‌ی این دکّان‌ها تعطیل بود، همه‌ی این جمعیّت مردم شهر آمده بودند در آن محلّی که محلّ سخنرانی ما بود جمع شده بودند تا سخنرانی ما را گوش کنند؛ و شعار می‌دادند، ابراز احساسات می‌کردند.

من آنجا در سخنرانی خطاب به ضدّانقلاب گفتم که کسانی که از قول قوم کُرد حرف می‌زنند، بیایند اینجا را ببینند؛ این قوم کُرد است. قوم کرد این‌ها هستند، نه آن مزدوری که رفته در بیرون کشور یا در یک نقطه‌ای نشسته و به نام یک قوم حرف میزند؛ قوم کُرد این جمعیّت است. سنندج همین جور، جا‌های دیگر همین جور؛ بنابراین کاری که هم در کردستان، هم در آذربایجان غربی به وسیله‌ی مردم کُرد انجام گرفته، کار بسیار بزرگی بوده. این‌ها حقیقتاً توانسته‌اند به انقلاب خدمت کنند و دشمن را مأیوس کنند؛ که خیلی با ارزش است و در این راه شهدایی دادند؛ هم در جنگ تحمیلی شهید دادند، هم در مبارزه‌ی با ضدّانقلاب شهید دادند، هم شهدایی دادند به خاطر حمایتشان از جمهوری اسلامی؛ مثل همین شهید شیخ‌الاسلام که اسم آوردیم، یا شهید عالی که جزو علمای آنجا بود و شهید ذبیحی که این‌ها ماموستا‌ها و علمای معروف منطقه کردستان هستند.

شهادت این‌ها به خاطر حمایت از جمهوری اسلامی بود؛ سخنرانی کردند، اقدام کردند، فعّالیّت کردند، همکاری کردند با جمهوری اسلامی و به شهادت رسیدند. در روستا‌های کردستان و آذربایجان غربی کسان زیادی در همراهی با مأموران جمهوری اسلامی فعّالیّتهایی کردند که مورد انتقام ضدّانقلاب قرار گرفتند و به شهادت رسیدند؛ یعنی شهادت در این منطقه یک شهادتی است که با فداکاری بیشتر، با تلاش و مجاهدت صادقانه‌ی واضحی همراه بوده. خداوند ان‌شاءالله درجات این شهدا را عالی کند.

حالا این گزارشی که سردار محترم سپاه دادند، خب گزارش خوبی است لکن این‌ها عدد و رقم است؛ آنچه ما توصیه می‌کنیم، آنچه بنده روی آن تکیه می‌کنم، خروجیِ کار‌هایی است که انجام می‌دهید. بایستی معلوم باشد این ارقام و اعدادی که ذکر کردید برای تشکیل مجامع، یا نشر بعضی از آثار، یا [کارهایی]مانند اینها، چقدر توانسته است در فضای فکری مردم، بخصوص جوانها، نسبت به تکریم مقام شهیدان اثر بگذارد؛ این مهم است. آنچه ما امروز احتیاج داریم، این است که مردم ما قدر شهدای ما را بدانند و بدانند که این جوانی که رفت به شهادت رسید، این عالمی که به شهادت رسید، این فرد کاسب زحمت‌کش یا زارع زحمت‌کشی که به شهادت رسید، چه خدمتی به کشور و به اسلام و به نظام جمهوری اسلامی کرده.

ما در کردستان خانواده‌ای را داشتیم که شش شهید داده‌اند؛ این‌ها جزو چیز‌های کم‌نظیر است، یعنی ما در کشور شبیه این را کم داریم؛ یک خانواده‌ای شش پسرشان را در راه خدا داده‌اند؛ هم در راه‌پیمایی‌هایی که شرکت کردند شهید شده‌اند، هم در مبارزه با ضدّانقلاب یا در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده‌اند؛ از این قبیل هست؛ این را بایستی نسل امروز بداند. جوان امروز باید بداند که اینکه ما به این وضعیّت رسیده‌ایم، بحمدالله شجره طیّبه انقلاب رشد کرده و به ثمر نشسته و کار‌های زیادی انجام گرفته، چه تلاش‌هایی در این راه صورت گرفته؛ مهم‌ترینش همین تلاش شهدای ما است؛ این را باید نسل جوان بداند. پس بنابراین یک حرف این است که این کار‌هایی که انجام گرفته است به نحوی انجام بگیرد که خروجی مطلوبی داشته باشد؛ [یعنی]تأثیرگذاری بر روی افکار جوان‌ها و برداشت جوان و تلقّی جوان‌ها از مسائل کشور و مسائل گذشته‌ی خودشان [داشته]باشد.

چهل سال از انقلاب دارد می‌گذرد؛ ما باید بدانیم که در پایه‌گذاری این انقلاب و محکم کردن پایه‌های این انقلاب چه تلاش‌هایی انجام گرفته؛ این را جوان امروز بداند؛ حالا آنکه از نزدیک دیده، می‌داند؛ اگر چه بعضی از آن‌ها هم دچار فراموشی می‌شوند و راه را کج می‌روند و حرکت را عوض می‌کنند، امّا عمده‌ی نگاه بنده به جوان‌ها است. جوان امروز بداند که چه کار‌هایی انجام گرفته که این پایه این جور مستحکم شده و می‌تواند نظام جمهوری اسلامی با سربلندی احساس افتخار بکند. این یک نکته است.

نکته دوّم در مورد کار‌های عمرانی و مانند این‌ها است؛ خب بله، کار‌های عمرانی زیادی انجام گرفته منتها در مناطق کُردی عقب‌ماندگی وجود داشته؛ این یک سیاست غلطِ معیوبی در رژیم طاغوت بوده که فکر می‌کردند که باید این جوری عمل بکنند؛ البتّه بی‌اعتنائی به مصالح ملّی هم که در آن رژیم بوده. [لذا]عقب‌ماندگی وجود دارد؛ این عقب‌ماندگی‌ها را باید شما‌ها جبران کنید. اینکه گفته می‌شود که ما سفارش کنیم، ما سفارش می‌کنیم، حرفی نداریم؛ شما نامه‌تان را بدهید، آنچه به نظرتان می‌آید بنویسید در آن نامه، ما به مسئولینش ارجاع می‌کنیم، سفارش هم می‌کنیم، تأ‌کید هم می‌کنیم، منتها کننده‌ی کار، شما مسئولین هستید؛ یعنی مجریان کار، شما هستید؛ دستگاه رهبری که مجری نیست، دستگاه اجرایی نیست؛ مجری، شما هستید.

باید دنبال کنید، باید تعقیب کنید. ما ممکن است یک دستوری به یک وزارتخانه‌ای، یا به مسئولین بالای کشور بنویسیم و بدهیم و تأکید کنیم، منتها آنکه باید دنبال کار را بگیرد، خود شما هستید؛ بروید، بیایید، اصرار کنید، تأکید کنید تا آنچه می‌خواهید ان‌شاءالله به نفع مردم انجام بگیرد.

وظیفه ما تکریم شهدا است، این را فراموش نباید بکنیم؛ وظیفه‌ی ما تکریم خانواده‌های شهدا است؛ خانواده‌های شهدا هم از لحاظ اهمّیّتِ صبرشان و کارشان در ردیف اوّل قرار دارند؛ باید از این‌ها تکریم کنیم و به این‌ها احترام کنیم؛ و این تکریم هم صرفاً تکریم زبانی نباشد، اگر چه تکریم زبانی هم مهم است. اینکه بعضی‌ها میگویند تعارف زبانی [خوب نیست]؛ نه، اینکه ما در زبان و در اظهاراتمان بزرگداشت برای شهید و مقام شهید قائل بشویم، چیز مهمّی است؛ کسانی هستند که همین را برنمیتابند و ما بایستی در این جهت حرکت کنیم لکن در کنار این اقدامات عملی، تسهیلات و کمک‌های گوناگونی که وجود دارد، باید نسبت به خانواده‌های شهدا و خانواده‌های جانبازان و خانواده‌های ایثارگران و مانند این‌ها ان‌شاء‌الله انجام بگیرد.

خداوند ان‌شاءالله به شما‌ها توفیق بدهد بتوانید کار کنید، خدمت کنید و در خدمت این حرکت عظیم قرار بگیرید و ارواح طیّبه‌ی شهدا را از خودتان ان‌َشاءالله خشنود کنید.

والسّلام علیکم و رحمةالله و برکاته

منبع: پارسینه

کلیدواژه: رهبر انقلاب کنگره شهدای استان کردستان آیت الله خامنه ای

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.parsine.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۱۲۹۱۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تجاوز جوان افغان به دختر ۱۱ ساله پس از آزادی

بازگشت مجری دهه شصت به شبکه دو سیما

افشای جزئیات تازه از املاک نجومی شهرداری قالیباف؛ چگونه یک پرونده فساد «سر به نیست» شد؟

واکنش علی مطهری به سخنان عجیب نماینده شازند درباره مسلمانان چین

ردرشوه130میلیونی پدر و پسرموادفروش

خبر بعدی:

همسر سردار شهید علی تجلایی درگذشت

حاجیه خانم نسیبه عبدالعلی زاده همسرسردار «شهید علی تجلایی» مسئول طرح و برنامه قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیا(ص) در دوران دفاع مقدس دار فانی را وداع گفت.

علی تجلایی به عنوان مسئول طرح و عملیات قرارگاه خاتم (ص)، مانند یک بسیجی گمنام در تاریخ ۲۵ اسفند۱۳۶۳ به شهادت رسید و پیکرش پیدا نشد.

سردار « صادق حیدرخانی» با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در روز پنجم مهرماه سال ۵۹ استعفانامه خود را به «ابوشریف» تحویل داد و به تنهایی راهی شهر اهواز شد. در آنجا مسئول عملیات و فرمانده عملیات «محور سوسنگرد» شد. در «عملیات شکست حصر سوسنگرد» فرماندهی مدافعان این شهر را بر عهده داشت و در اواخر سال ۵۹ «مرکز عملیات جنگ سپاه» را تشکیل داد. او در روایتی از نقش شهید تجلایی در سوسنگرد روایت می کند: «شهادت می‌دهم در آن شرایط نامناسب و لحظه‌های پایانی و حساس فرماندهی، مدیریت و شجاعت شهید علی تجلایی بود که موجب شد مدافعان شهر در برابر آتش بی‌ امان دشمن ایستادگی کنند. حضور او به من آرامش قلبی می‌داد و من در آن زمان که گمان می‌کردم تنها هستم، به واسطه خدا در شعاع صلابت و قدرت علی تجلایی به آرامش می‌رسیدم و دلگرم می‌شدم. ایمان، خلوص، تواضع شهید علی تجلایی باعث شده بود هرگاه که به او می‌گفتم تو فرماندهی کن می‌گفت من خدمتگذار هستم و به عنوان بسیجی آمده‌ام تا خدمت کنم.»

شهید علی تجلایی در بخشی از وصیت نامه خود به همسرش نوشته بود :«همسرم! می دانم پس از من بایستی مشکلات زیادی را در تربیت و بزرگ کردن فرزندان بدون پدر متحمل گردی بشارت بزرگی است برای شما که خداوند رحمان - اگر توفیق شهادت نصیب این بنده گناهکار بنماید - آنچنان که وعده فرموده، سرپرست اصلی شما خواهد بود که این نعمت و رحمت ، شامل کمتر خانواده ای می شود. شکرانه این نعمت، صبر و استقامت در برابر مشکلات و عبودیت کامل به درگاه خداوند متعال می باشد. به جامعه نشان بده که چگونه می توان در عمل، پیرو حضرت فاطمه زهرا (س) و دخترش زینب (س) بود و هم مادری خوب بود و هم پیام رسانی آتشین که پیامش تاریخ بشریت را تکان دهد.»

در متن پیام تسلیت سرلشکر باقری به مناسبت درگذشت حاجیه خانم نسیبه عبدالعلی زاده آمده است؛

«بسم الله الرحمن الرحیم

 انالله وانا الیه راجعون

درگذشت جانسوز مرحومه مغفوره حاجیه خانم نسیبه عبدالعلی زاده؛ همسر ارجمند و شکیبای سردار رشید سپاه اسلام «شهید علی تجلایی» مسئول طرح و برنامه قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیا(ص) در دوران دفاع مقدس، موجب تاسف و تالم فراوان گردید.

بی شک اهتزاز شکوهمند پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران و تحکیم امنیت پایدار و مثال زدنی امروز  کشور در منطقه پرآشوب غرب آسیا، مرهون فداکاری، مجاهدت و ایثارگری‌های آحاد ملت بویژه شیر زنانی است که با همراهی و ترغیب همسران و فرزندان عزیز خود برای حضور در صف مجاهدان فی سبیل الله در هشت سال دفاع مقدس و ادامه آن تا به عصر حاضر، نام خود را جاودان ساخته اند؛ بانوان شریف، مومن و صبوری که همسر گرانقدر شهید علی تجلایی از پرچمداران پر افتخار آن به شمار می‌روند.

اینجانب این ضایعه جانکاه را به محضر مبارک مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا(مدظله العالی)، مردم غیور و انقلابی استان آذربایجان‌شرقی و خانواده مکرم آن مرحومه تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای وی رحمت واسعه الهی و همنشینی با حضرت فاطمه زهرا(س) و برای بازماندگان و داغدیدگان معزز صبر و شکیبایی و سکینه  قلبی مسئلت می‌کنم.

 سرلشکر پاسدار محمد باقری

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح».

ایسنا/

همسر سردار «شهید علی تجلایی» درگذشت

دیگر خبرها

 • زمامداران با تواضع و امانت داری و خبرنگاران با صداقت و فداکاری در خدمت حل مشکلات مردم باشند
 • خبرنگاری یعنی وصل کردن انسان‌ها به حقیقت
 • هفدهم مرداد یادآور مجاهدت خبرنگاران حق‌طلب است
 • لزوم ایجاد بستر زیارت توأم با معرفت و آرامش/ جزئیات دستورالعمل بهداشتی برگزاری عزاداری محرم در حرم رضوی
 • ویروس کرونا باعث شد جامعه پزشکی را بهتر درک کنیم
 • مجاهدت فرهنگی و سیاسی اهل بیت (ع) ریشه در غدیر و ولایتمداری دارد
 • خط و نشان قاطع فرماندهان ارشد نظامی ایران برای آمریکا /ضربه متقابل در راه است
 • برادران: به دنبال ایجاد بستری برای زیارت توأم با معرفت و آرامش در عزاداری ماه محرم هستیم
 • خبرنگاری یعنی وصل کردن انسان‌ها به حقیقت/ تقدیر از خانواده شهدای خبرنگار
 • نماینده ولی فقیه در استان مرکزی: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی احیای فرهنگ جهاد و شهادت در جامعه است
 • تعمیق فرهنگ زیارت با مجاهدت های امام هادی(ع) شکل گرفت/ زیارت جامعه کبیره منشور ولایت شناسی است
 • شهدای خبرنگار با شهادت پیام خود را به نسل آینده منتقل کردند
 • ماجرای جالب احترام ژنرال آمریکایی به شهید عباس بابایی
 • مواضع فرماندهان ارشد نظامی درباره ضربه متقابل به آمریکا بعد از بیانات اخیر فرمانده کل قوا
 • دلیل احترام ژنرال آمریکایی به شهید عباس بابایی چه بود؟
 • صالحی: خبرنگاری انتقال و وصل انسان‌ها به حقیقت است
 • وزیر فرهنگ: شهدای خبرنگار با شهادت پیام خود را به نسل آینده منتقل کردند
 • به بهانه 14 مرداد سال‌روز شهادت دکتر حسن آیت | جوانان را با سیره «آیت»ها بیشتر آشنا کنیم
 • ‌جو صمیمی و توأم با جدیت در مجموعه بازرسی لرستان حاکم باشد