ساعت24 - تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در چهارماهه نخست سال 1398 به حدود 26.3 هزار واحد مسکونی بالغ شد

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در چهارماهه نخست سال 1398 به حدود 26.3 هزار واحد مسکونی بالغ شد

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در چهارماهه نخست سال 1398 به حدود 26.3 هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، 49.9 درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 12.65 میلیون تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 102.4 درصد افزایش نشان می‌دهد.
توزیع تعداد معاملات انجام‌شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در تیرماه سال 1398 حاکی از آن است که 71 درصد از کل تعداد معاملات انجام‌شده در شهر تهران در تیرماه سال جاری مربوط به 10 منطقه شهر به‌ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق 5، 2، 4، 14، 10، 1، 7، 15، 8 و 11 بوده و 12 منطقه باقی‌مانده 29 درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در تیرماه سال 1398 نشان می‌دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام‌شده به واحدهای مسکونی با زیربنای 50 تا 60 مترمربع با سهم 14.6 درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای 60 تا 70 و 70 تا 80 مترمربع به‌ترتیب با سهم‌های 13.8 و 11.9 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. درمجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 مترمربع، 54.3 درصد از معاملات انجام‌شده را به خود اختصاص دادند. در تیرماه سال 1398، توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان‌دامنه‌های قیمتی موردبررسی، واحدهای مسکونی باارزش 300 تا 450 میلیون تومان با اختصاص سهم 14.6 درصد، بیشترین سهم از معاملات انجام‌شده را به خود اختصاص داده‌اند. واحدهای دارای ارزش 450 تا 600 و 600 تا 750 میلیون تومان نیز به‌ترتیب با اختصاص سهم‌های 12.8 و 10.2 درصدی در رتبه‌های بعدی قرارگرفته‌اند. در مجموع در این ماه، حدود 51.9 درصد از معاملات به واحدهای مسکونی باارزش کمتر از 900 میلیون تومان اختصاص داشته است.

تمامی‌موارد بالا گفته شد تا به این موضوع برسیم که بعد از تحولات قیمتی در بازار مسکن این بازار علی‌رغم رکود، شاهد یک اتفاق بزرگ در دو بخش مصرفی و سرمایه‌گذاری در شهرهای حومه ای بود.
با توجه به آمارهای موجود بخش مصرفی کلان‌شهرها بعد از افزایش قیمت در دو حوزه اجاره و خرید به سمت شهرهای جدید کوچ کردند.برآیند این کوچ چیزی جز افزایش قیمت شهرهای جدید در دو بخش اجاره و خرید نبود.

بیشترین افزایش قیمت؟
بنا به گفته حسین احمد اوغلی، تحلیلگر اقتصاد مسکن، بازار مسکن بعد از رسیدن به نقطه‌جوش در کلان‌شهرها باعث افزایش قیمت در حاشیه شهرها نیز شد، چنانچه با تحلیل تحرکات صورت گرفته در شهرهای جدید می‌توان به این نتیجه رسید که املاک شهرهای جدید بیشترین افزایش قیمت را از آن خود کر ده اند.

احمد اوغلی بابیان اینکه افزایش قیمت مسکن در شهر جدید پردیس از متری یک‌میلیون تومان به ۶ میلیون تومان در عرض چند ماه مسئله کوچکی نیست، تأکید کرد: قرار بر این بود شهرهای اقماری سرپناه آخر مصرف‌کنندگان باشد نه جولانگاه سرمایه گذاران خسته از بازار ارز و طلا!

این کارشناس گفت: با مقایسه قیمت‌های شهر جدید پردیس، پرند و هشتگرد طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ به‌وضوح می‌توانیم ببینیم این شهرها دیگر مآمن دهک‌های ۱ تا ۴ جامعه نیستند.

احمد اوغلی بابیان اینکه هر مترمربع از واحد مسکونی نوساز در پرند در سال گذشته یک‌میلیون و ۳۰۰ تا یک‌میلیون و ۸۰۰ بود، گفت: در حال حاضر هر متر آن حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ تا ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. این در حالی است که از سال گذشته تاکنون اقدام شایسته در خصوص زیرساخت و نیازهای ابتدایی این شهر صورت نگرفته است.

به گفته این کارشناس در حال حاضر، شهر جدید پردیس بیشترین رشد قیمتی نسبت به شهرهای جدید را داشت چراکه در عرض چند ماه قیمت هر مترمربع واحد مسکونی از شهر جدید از یک‌میلیون تومان به نزدیک ۷ میلیون تومان رسیده است، البته پرند نیز باکمی‌اختلاف قیمت در سکوی دوم ایستاده است.

مردم توان خرید ندارند
وی بابیان اینکه در محدوده داخلی تهران و کرج هر متر مربع واحد مسکونی در ارزان‌ترین مناطق با عمر بالای ۱۵ سال به ۸ میلیون رسیده است، گفت: متأسفانه دلالان در زمان سکوت و رخوت مسئولان به‌قصد و غرض خود یعنی افزایش قیمت‌ها رسیدند.

این کارشناس بازار مسکن افزود: البته بهترین بخش ماجرا این است که اکثر مردم توانایی خرید ملک در تهران و کلان‌شهرها را از دست دادند.چرا که اگر توانایی خرید داشتند قیمت‌های این بازار همچنان سینوسی بود. وی بابیان اینکه آمارهای معاملات مسکن در تیرماه نشان می‌دهد، بیشترین واحدهای فروخته‌شده در این ماه در محدوده ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان بوده است، افزود: جدای از اینکه قیمت واقعی این املاک همان قیمت‌های ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومانی سال قبل هستند اما این افزایش قیمت‌ها و هجوم شهروندان به خرید مسکن‌های ارزان بیانگر مفهوم بسیار ناامیدکننده یعنی افت واقعی ارزش پول داخلی و کاهش کیفیت زندگی شهروندان به‌واسطه کوچک‌تر شدن مساحت زندگی و بازپرداخت اقساط سنگین به خاطر وام مسکن است.

وی گفت: بر اساس آمارها بیشتر متراژ معامله‌شده مسکن در تیرماه متعلق به واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر بوده که البته با لحاظ و کسر ابعاد ستون‌ها، دیوارها و بخش‌های پرت ساختمان این املاک بیشتر از ۴۰ متر نبوده است.

این کارشناس بابیان اینکه در حال حاضر قیمت در ارزان‌ترین منطقه تهران یعنی منطقه ۱۸ بالای ۵ میلیون تومان است، گفت: البته باوجوداینکه متوسط قیمت ملک در منطقه 18 تهران در حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام‌شده بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد واحدهای به قیمت رسیده در این مناطق با عمر بیش از ۱۰ سال از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تا 8 میلیون تومان قیمت خورده است.
این کارشناس درنهایت گفت: وظیفه تیم وزارت راه و شهرسازی نظارت بر وضعیت موجود و اصلاح قیمت‌های بازار مسکن است، اما متأسفانه به‌وضوح مشاهده می‌شود وزارت خانه فعالیت اصلی خود را رها کرده و به دنبال طرح‌های طولانی‌مدت یا ناکارآمد است. ‌
در حال حاضر نه‌تنها دهک‌های ۱ تا ۴ فراموش‌شده‌اند، بلکه دهک‌های ۴ تا ۶ نیز به خیل عظیم فراموش‌شدگان پیوستند چراکه با اوضاع موجود خانه‌دار شدن این اقشار نیز در‌هاله‌ای از ابهام است.

بازار کنونی بازار سرمایه گذاری است
پرویز کاکائی، کارشناس بازار مسکن و رییس شعبه بانک دولتی بابیان اینکه افزایش قیمت مسکن در سال جاری باعث دو رویکرد جدید در شهرهای جدید و یک رویکرد قابل تأمل در داخل کلان‌شهرها شده است، گفت: در ابتدای سال جاری هم‌زمان با شروع افزایش قیمت‌ها در شهرهای جدید بخش تقاضای مصرفی از بازار داخلی کلان‌شهرها رانده‌شده و به این شهرها هجوم آوردند. بنابراین با تحلیل خریداران اولیه شهرهای جدید در ابتدای سال می‌توانیم ببینیم این افراد از جنس مصرفی بوده و صرفاً به دنبال سرپناه بودند اما با رشد قیمت این شهرها از یک‌میلیون به نزدیک ۷ میلیون جنس مصرفی به سرمایه گذاری مبدل شد.

کاکائی گفت: در حال حاضر، با اطمینان می‌توان گفت جنس کنونی اکثر واردشدگان به شهرهای جدید پردیس، پرند، سهند، امیرکبیر، علوی و صدرا از نوع سرمایه‌گذاران بوده و نیازی به سرپناه ندارند. این عده با رخوت و سکوت نوسان ارز به سمت مسکن سرازیر شدند و ازآنجایی‌که توانایی مالی زیادی برای خرید مسکن در داخل کلان‌شهرها نداشتند به سمت شهرهای جدید کشیده شدند.

این کارشناس اقتصاد مسکن بابیان این‌که با توجه به آنچه گفته شد بازار مسکن در بهار ۹۸ مصرفی و بازار کنونی بازار سرمایه گذاری است، تأکید کرد: در حال حاضر، بخش مصرفی بازار مسکن به‌جای توانمندسازی برای خرید ملک اجاره‌نشین یا رهن نشین شده‌اند.

کاکائی گفت: این وضعیت نیز در داخل کلان‌شهرها به‌وضوح مشاهده می‌شود. بر اساس آمارها 71 درصد از کل تعداد معاملات انجام‌شده در شهر تهران در تیرماه سال جاری مربوط به 10 منطقه شهر به‌ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق 5، 2، 4، 14، 10، 1، 7، 15، 8 و 11 بوده است. در بین مناطق ذکرشده متقاضیان مناطق ۱، ۲، ۴، ۵ و ۷ از سه نوع سرمایه‌گذاری، مصرفی و رشد کرده‌ها هستند.

وی گفت: در حال حاضر قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ذکرشده از ۱۸ تا ۴۰ میلیون تومان است. ‌بنابراین معامله‌کنندگان این واحدها یا کسانی هستند که از نظر مالی رشد کرده و ملک خود را به احسن تبدیل کرده‌اند یا مصرف‌کنندگانی هستند که املاک یا دارایی خود را وارد مناطق لوکس تهران کرده‌اند یا سرمایه‌گذاران رانده‌شده از بازار ارز هستند.
کاکائی بابیان اینکه در بین مناطق ذکرشده منطقه ۵ برای سرمایه‌گذاری محتمل‌تر است، گفت: ازآنجایی‌که این منطقه همواره پرمشتری است، سرمایه‌گذاران تمایل زیادی به ورود به این منطقه دارند؛ اما بدون‌تردید باقی مناطق همان رشد کرده‌ها هستند که واحد مسکونی و دارایی خود را به احسن مبدل کردند. البته افزایش روند تعداد رشد کرده‌ها بیانگر اقتصاد غیر شفاف، گسترش دلالی در کشور و عدم انگیزه برای ورود به عرصه تولید است.
وی در ادامه در خصوص افزایش معاملات در مناطق ۱۵، ۱۴، ۱۱، ۱۰ و ۸ گفت: بدون‌تردید بخش اعظم خریداران واحدهای مسکونی در این مناطق مصرف کنندگان هستند، چراکه سرمایه‌گذار به علت حاشیه سود پایین و نبود تقاضای توانمند در این مناطق حاضر به بلوکه کردن دارایی خود برای ماه‌های متمادی نیست.

بازار مسکن ضربه گیر موج گرانی
کاکائی گفت: بر اساس آمار رسمی‌وزارت راه و شهرسازی سال 90 متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی یک‌میلیون و 877 هزار تومان بود که سال بعد یعنی 91 با رشد 48 درصدی به 2 میلیون و 779 هزار تومان افزایش یافت. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در سال اول روی کار آمدن دولت روحانی (92) با رشد 37.9 درصدی به 3 میلیون و 833 هزار تومان در هر مترمربع افزایش یافت. طی سال‌های 93، 94 و 95 بازار مسکن روزهای آرامی‌را پشت سر گذاشت و به‌ترتیب قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به 4 میلیون و 12 هزار تومان، 4 میلیون و 56 هزار تومان و 4 میلیون و 303 هزار تومان بود.

اواخر سال 96،‌ سال گذشته و اوایل امسال موج گرانی‌ها از بازارهای اقتصادی به سمت بخش مسکن آمد تا به‌این‌ترتیب بیشترین افزایش قیمت چند دهه اخیر در دولت دوم روحانی ثبت شود. مطابق آمار رسمی‌متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران با رشد 11.9 درصدی به 4 میلیون و 816 هزار تومان افزایش یافت.

سال گذشته افزایش قیمت مسکن مانند گرانی دلار دولت روحانی رکورد زد. در سالی که گذشت متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با رشد 71.1 درصد به 8 میلیون و 241 هزار تومان افزایش یافت. این قیمت نسبت به قیمت‌های سال 92 بالغ‌بر 114.9 درصد افزایش‌یافته بود.
امسال نیز بر اساس آمار طی فصل بهار متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به 12 میلیون و 516 هزار تومان افزایش‌یافته که در مقایسه باقیمت متوسط سال 92 بالغ‌بر 226.4 درصد رشد را نشان می‌دهد.
این کارشناس بابیان اینکه علی‌رغم رکود شدید معاملات در نیمه اول ماه جاری قیمت مسکن رشد داشته است گفت: صد در صد دست‌های پشت پرده مسکن وجود دارد مگر ممکن است با وجود رکود سنگین و نبود تقاضای مصرفی و سرمایه‌گذاری بازار مسکن همچنان ملتهب باشد.

وی با اشاره به اینکه دلالان و سوداگران مسیر مسکن را بیراهه کشاندند، تا کید کرد: آخر این شاهنامه برای هیچ‌کس خوشایند نیست.چرا که سه راس مثلت یعنی خریداران، دولت و سازندگان به علت کمبود منابع، توانایی ایستادگی در برابر قیمت‌های کنونی نداشته و بازار مسکن را به حال خود رها خواهند کرد.

منبع: ساعت24

مطالب پیشنهادی:

بازداشت ۲ نماینده مجلس به اتهام اخلال در بازار خودرو

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

دستگیری 2 نماینده مجلس و انتقال آنها به زندان اوین

کلیدواژه: قیمت آپارتمان مسكن

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۴۵۲۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

ارزان‌ترین خانه‌های تهران برای اجاره و خرید در کدام محله‌ها هستند؟

طبق داده‌های مرکز آمار شهر‌های تهران، اصفهان و کرج در صدر گران‌ترین و سمنان و ایلام ارزان‌ترین شهر‌های ایران در حوزه مسکن هستند. ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷ رسانه ها خواندنی نظرات - اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، این روز‌ها بسیاری از مستاجران و خریداران مسکن همزمان با افزایش 100 درصدی قیمت‌ها به دنبال خانه‌های با قیمت‌های متناسب با قدرت خرید خود هستند، اما این در حالی است که به گفته مشاوران املاک رشد چشم گیر قیمت مسکن باعث شده که واحد مسکونی زیر 400 میلیون تومان در تهران پیدا نشود و این امر سبب کوچ بسیاری از خریداران و اجاره نشین‌ها به حاشیه شهر‌ها شده است.

افزایش ناگهانی قیمت خانه طی ماه‌های اخیر در تهران شوک بزرگی بود که تغییرات قابل توجهی را در بازار مسکن به وجود آورد. این موضوع باعث شده، مخاطبان بسیاری از خانه‌های لوکس و بزرگ محله‌های گران‌قیمت پایتخت ریزش کند و افراد زیادی توان مالی خرید و سکونت در چنین خانه‌هایی را از دست بدهند.این جهش قیمت موجب افزایش تعداد مشتریان خانه‌های کوچک‌تر و ارزان قیمت شد. به همین دلیل در حال حاضر افراد زیادی در محله‌های مختلف تهران جستجو می‌کنند و به دنبال مناطق ارزان‌قیمت برای خرید خانه یا اجاره آپارتمان هستند.


ارزان‌ترین محله‌های تهران در بازار مسکن را بشناسید

همانطور که می‌دانید مناطق شمالی تهران مانند فرمانیه، زعفرانیه، قیطریه، الهیه، تجریش و … از گران‌قیمت‌ترین محله‌های تهران محسوب می‌شوند. علت گرانی خانه‌های این مناطق را علاوه بر موقعیت جغرافیایی می‌توان در معماری، متراژ و امکانات موجود در خانه‌ها دانست.

علاوه بر این بخشی از محله‌های شمال شرق و شمال غربی هم در گروه خانه‌های لوکس و گران قرار دارند. از معروف‌ترین این محله‌ها هم می‌توان به شهرک غرب، سعادت‌آباد، پاسداران، دروس، جردن و… اشاره کرد. هر چه از شمال تهران به سمت جنوب آن حرکت کنید قیمت خانه‌ها کمتر خواهد شد. به طوری که محله‌های جنوب شرق، جنوب غرب و جنوب به ترتیب ارزان‌ترین محله‌های تهران برای سکونت هستند. در بین مناطق 22 گانه‌ی شهرداری، مناطق 15، 16، 17، 18، 19 و 20 را می‌توان در همین گروه قرار دارد. در ادامه بعضی از محله‌های ارزان را بررسی خواهیم کرد.

شوش: این محله یکی از قدیمی‌ترین مناطق شهر تهران است که از سال 1306 رشد کرد. این منطقه رونق سابق خود را از دست داده و یکی از مناطق منزوی پایتخت به حساب می‌آید. قیمت یک خانه‌ نوساز 64 متری در این محله با دو اتاق خواب، پارکینگ، انباری و آسانسور حدود 280 میلیون تومان است. همچنین یک خانه‌ 80 متری 10 ساله در محله‌ی شوش مجهز به دو اتاق خواب، پارکینگ موتور، انباری و آسانسور برابر با 400 میلیون تومان برآورد شده است.

کهریزک: از جنوبی‌ترین محله‌های تهران می‌توان به کهریزک اشاره کرد. این منطقه گرچه از نظر شهرداری بخشی از تهران محسوب می‌شود، اما در عمل باید گفت در حومه‌ تهران واقع شده است و خانه‌های ارزان قیمتی دارد. به طوری که خانه‌ای 80 متری و نوساز در این محله با دو اتاق خواب، پارکینگ، انباری و آسانسور حدود 310 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. خانه‌ نوساز دیگری هم با متراژ 100 متر در این محله دارای دو اتاق خواب، پارکینگ، انباری، آسانسور و حیاط اختصاصی 20 متری مبلغی برابر با 410 میلیون تومان دارد.

اگر دنبال خانه‌ای ارزان‌قیمت در جنوب غربی تهران هستید، محله‌ شادآباد در منطقه‌ی 18 شهرداری را فراموش نکنید. این محله گرچه از نظر امکانات رفاهی نسبت به مناطق دیگر تهران شرایط مطلوبی ندارد، اما در عوض خانه‌هایی خوش ساخت، مجتمع‌های مسکونی با کیفیت و البته قیمت مناسب دارد. به همین دلیل برای افرادی که دنبال خانه‌ای ارزان هستند، محله‌ شادآباد می‌تواند انتخاب معقولی باشد. یک خانه‌ 55 متری دو خوابه، 10 سال ساخت در این محله قیمتی در حدود 355 میلیون تومان دارد. علاوه بر این خانه یک خانه‌ 105 متری با دو اتاق خواب، پارکینگ، آسانسور، انباری، بالکن و دو سرویس بهداشتی در حدود 590 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

گران ترین شهرهای کشور در حوزه ساختمان

طبق گزارش مرکز آمار شهر‌های تهران، اصفهان، کرج، مشهد و تبریز به ترتیب گران‌ترین شهر‌های ایران را تشکیل می‌دهند. شهر تهران به دلیل پایتخت بودن و میزان تمرکز بالای امکانات رتبه‌ نخست را دارد. شهر اصفهان نیز به دلیل میزان اشتغال ناشی از گردشگری و توریسم و همچنین سطح رفاه شهری در وضعیت مطلوبی قرار دارد. شهر کرج نزدیک پایتخت است و از امکانات رفاهی مناسب بهره مند است. از طرفی فاصله‌ آن تا پایتخت سبب شده که مشکلاتی از قبیل آلودگی هوا و ترافیک در آن کمتر باشد و همین مسئله باعث شده تا به موقعیتی ممتاز از نظر مسکونی تبدیل شود.

شهر مشهد به خاطر همجوار بودن با حرم مطهر امام رضا (ع) هر سال پذیرای تعداد بالایی از زائران و توریست‌های داخلی و خارجی است و همین مسئله برای ساکنان این شهر درآمدزایی بالایی را به دنبال دارد. همچنین توسعه‌ فضای شهری و تأسیس مرکز خرید‌های بزرگ بر قیمت مسکن در این شهر تأثیر گذاشته است. شهر تبریز نیز از دیرباز مورد توجه حاکمان ایران بوده و در مقطعی از تاریخ نیز پایتخت بوده است. تبریز شهری توسعه یافته با موقعیت‌های صنعتی، تجاری و کشاورزی بالا است و بسیاری از کارخانه‌های بزرگ کشور در آن قرار گرفته‌اند.اگرچه قیمت مسکن در هر شهر نسبت به مناطق مختلف متفاوت است، اما به طور کلی می‌توان گفت که متوسط هزینه‌های مسکن در شهر‌های گران قیمت از متوسط هزینه در شهر‌های دیگر بسیار بالاتر است. به طوری که در این شهر‌ها هزینه‌های مربوط به خرید یا اجاره مسکن به طور میانگین حدود 60 درصد از درآمد‌های خانواده‌ها را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که در شهر‌های دیگر مسکن ارزان قیمت به میزان بیشتری وجود دارد و حدود 20 درصد از درآمد خانواده‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

شهر‌هایی با مسکن ارزان قیمت کدامند؟

شهر ایلام رتبه‌ اول را در بین شهر‌های ارزان قیمت، به خود اختصاص داده است. قیمت مسکن در ایلام به طور میانگین حدود نصف قیمت مسکن در شهر تهران است و همین مسئله سبب شده تا افرادی که به دنبال خانه ارزان قیمت در شهر‌های دیگر هستند، به ایلام به عنوان یکی از گزینه‌ها فکر کنند. همچنین شهر‌های یاسوج در استان چهارمحال و بختیاری، بیرجند در خراسان جنوبی و بوشهر در استان بوشهر نیز از دیگر شهر‌های ارزان قیمت هستند.یکی از عواملی که سبب می‌شود تا خانه ارزان قیمت در برخی از استان‌ها بیشتر وجود داشته باشد، میزان معامله‌ مسکن است. در استان‌های پرجمعیت معمولا میزان معامله بالاتر است و تقاضای بیشتری برای مسکن وجود دارد؛ به همین دلیل هزینه‌های مسکن در این شهر‌ها نسبت به شهر‌هایی با جمعیت کم، بیشتر است. به طور کلی برای شهر‌های ارزان قیمت نمی‌توان یک آمار دقیق ارائه داد؛ زیرا تعداد این شهر‌ها بسیار زیاد است و هزینه‌های مربوط به مسکن در آن‌ها اختلاف بسیار کمی دارد.


چه عواملی سبب گرانی یا ارزانی شهر‌ها می‌شوند؟

قیمت زمین

یکی از اصلی‌ترین مواردی که بر قیمت مسکن تأثیر می‌گذارد، قیمت زمین است. شهر‌هایی که در آن‌ها زمین‌های مسکونی بیشتری وجود داشته باشد، مسکن ارزان قیمت نیز در آنجا بیشتر یافت خواهد شد. معمولاً در شهر‌های بزرگ زمین با کاربری مسکونی کمتر وجود دارد و زمین‌ها عمدتاً توسط سرمایه‌داران خریداری شده و دارای کاربری تجاری هستند. به همین دلیل تعداد مسکن ارزان قیمت در این شهر‌ها کمتر است.

میزان توسعه‌یافتگی

همچنین توسعه‌یافتگی شهر‌ها نیز بر وضعیت قیمت مسکن تأثیرگذار است. زندگی در شهر‌هایی که جمعیت بالاتری دارند، به دلیل توسعه‌ زیرساخت‌های شهری از رفاه بیشتری برخوردار است و همین مسئله قیمت مسکن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. این در حالی است که در شهر‌های با جمعیت کم به دلیل عدم وجود برخی نیازها، مشاغل مربوطه نیز شکل نمی‌گیرند و در نتیجه افراد برای رفع نیاز‌های خود در زمینه‌های مختلف مجبورند به شهر‌های دیگر مسافرت و یا حتی مهاجرت کنند.

وجود امکانات

وجود امکانات دیگر مانند فرصت‌های آموزشی و امکانات رفاهی، گردشگری، زیرساخت‌های شهری و… از جمله عواملی هستند که بر قیمت مسکن تأثیر می‌گذارند. ذکر این نکته ضروری است که وقتی از مسکن ارزان قیمت و یا شهر‌های دارای خانه ارزان صحبت می‌کنیم، لزوماً به این معنی نیست که وضعیت کلی زندگی در این شهر‌ها نامناسب است؛ بلکه منظور اشاره به تفاوت‌های شهرهاست و طبیعی است که افراد مختلف برحسب نیاز‌های خود محل سکونتشان را انتخاب می‌کنند.

ثبات اقتصادی

البته به تمام عوامل بالا باید وضعیت ثبات اقتصادی را نیز اضافه کرد. در کشور ما با تغییر سیاست‌های مسکن در دوره‌های مختلف قیمت مسکن دستخوش تغییرات گوناگون می‌شود و مسائلی مانند دستمزد کارگران، قیمت مصالح و… ممکن است در منطقه‌ای نسبت به منطقه‌ دیگر تفاوت داشته باشند. حتی گاهی ممکن است مسکن ارزان قیمت در یک استان به دلیل احداث یک کارخانه یا پالایشگاه به مسکن‌ گرانی تبدیل شود؛ بنابراین توجه به وضعیت لحظه‌ای بازار نیز مهم است و افراد متقاضی مسکن قبل از هر اقدامی به منظور یک برآورد درست باید اطلاعات بروز را از نهاد‌های مربوطه جویا شوند.

کاهش قیمت مسکن

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازیگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه نمی‌توانیم مناطق تهران را ایالت بندی کنیم و بگوییم کدام مناطق خانه‌های ارزان وجود دارد گفت: خوشبختانه در یکی دوماه گذشته قیمت مسکن به ویژه در حوزه اجاره کاهش چشم گیری یافته است.

او در ادامه گفت: راه اندازی پویش موجران با انصاف توانست در بازار مسکن بسیار موثر باشد و زمینه ساز کاهش قیمت چشم گیر مسکن شود.خسروی افزود: تمامی مناطق تهران در بازار اجاره کاهش 15 تا 20 درصدی داشته و بازار خرید مسکن هم در مقایسه با ماه‌های پایانی سال گذشته کاهش 20 درصدی داشته است.

کاهش 15 درصدی نرخ اجاره‌بها در مناطق 22 گانه تهران

خسروی گفت: نرخ اجاره در مناطق 22 گانه تهران 10 تا 15 درصد کاهش یافته و همچنین نرخ خرید و فروش هم با گفته‌های وزیر راه و شهرسازی شیب نزولی گرفته است.

خسروی با بیان اینکه طی یک ماه گذشته و همزمان با صحبت‌های وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه فعلا خانه نخرید، قیمت‌های مسکن به ویژه در تهران کاهش یافته است، گفت: با بازرسی‌های صورت گرفته از تمامی مشاوران املاک، آمار‌ها نشان دهنده کاهش قیمت به ویژه در بازار اجاره است.وی با بیان اینکه در منطقه 2 تهران قیمت اجاره 3 تا 5 میلیون تومان کاهش یافته است گفت: در منطقه 4 تهران قیمت‌های اجاره 15 تا 20 درصد و قیمت خرید و فروش 15 تا 20 درصد کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه املاک استان تهران به منطقه 10 تهران هم اشاره کرد و گفت: در این منطقه قیمت‌های خرید و فروش 8 درصد و قیمت‌های اجاره 10 درصد کاهش داشته و در منطقه 7 هم قیمت اجاره ثابت، اما قیمت‌های خرید و فروش 15 درصد کاهش داشته است.قلی خسروی درباره منطقه 8 تهران هم گفت: در این منطقه اجاره بها 20 تا 30 درصد افزایش یافته، اما قیمت‌های خرید و فروش 15 درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در منطقه 11 قیمت‌های اجاره افزایش یافته است گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد که قیمت‌های خرید و فروش 15 درصد کاهش یافته است.رئیس اتحادیه املاک استان تهران تاکید کرد: در منطقه 9 تهران قیمت‌ها در حوزه اجاره ثابت بوده، اما در حوزه خرید و فروش 15 درصد کاهش داشته است.قلی خسروی درباره منطقه 12، گفت: قیمت‌های اجاره در این منطقه ثابت بوده، اما قیمت‌های خرید و فروش 15 درصد کاهش داشته است.

کاهش 30 درصدی اجاره در تهران تا چند ماه آینده

حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه املاک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازیگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه طبق پیش بینی‌ها تا پایان شهریور ماه قیمت مسکن کاهش می‌یابد گفت: رکود و کاهش قدرت خرید متقاضیان باعث شده که قیمت مسکن روند نزولی به خود بگیرد و همین امر باعث می‌شود که قیمت آپارتمان در برخی از نقاط تهران در نیمه دوم سال در واحد‌های زیر 150 متر بین 15 تا 30 درصد کاهش یابد.وی اظهار کرد: در نیمه دوم سال رکود در بازار مسکن عمیق‌تر می‌شود به طوری که در ربع قرن گذشته بازار مسکن چنین رکودی را تجربه نکرده است.

عقبایی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته شاهدکاهش حجم معاملات مسکن تا 78 درصد بوده‌ایم گفت: پیش بینی می‌شود تا یک ماه آینده کاهش معاملات مسکن به مرز 80 درصد هم برسد و این میزان در شهر تهران نسبت به سایر شهر‌ها بیشتر است.او ادامه داد: مناطق 18،19 و 21 در تهران ارزان هستند و کمبود تقاضا و افزایش عرضه باعث شده قیمت‌ها در این مناطق مناسب‌تر باشد.عقبایی گفت: تا چند ماه آینده شاهد کاهش 30 درصدی اجاره در تهران خواهیم بود.

سمنان شهری ارزان برای خانه دار شدن

ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان کشور با بیان اینکه استان سمنان در مقایسه با سایر شهر‌ها ارزان‌ترین شهر در بخش اجاره و خرید و فروش به شمار می‌رود گفت: کم جمعیت بودن، وجود تعادل بین عرضه و تقاضا و تولید مناسب مسکن باعث ایجاد ثبات قیمتی در حوزه اجاره و خرید فروش مسکن در این شهر شده است.براساس این گزارش وجود خانه‌های ارزان در برخی مناطق تهران و یا سایر شهر‌ها می‌تواند آرزوی خانه دار شدن را برای بسیار از جوانان برآورده کند. انتظار اینست دولت و وزارت راه وشهرسازی با اتخاذ تدابیری درست و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا زمینه خانه دار شدن را برای تمامی جوانان فراهم کند.

منبع :   باشگاه خبرنگاران                          

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

R1437/P/S9,1299/CT12

دیگر خبرها

 • تحولات اقتصاد کلان بخش مسکن
 • تحولات اقتصاد کلان بخش مسکن/کاهش سهم ارزش افزوده ساختمان در تولید ناخالص داخلی
 • ارزانی مسکن در راه است؟
 • آغاز احداث ۲۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید
 • رشد ۱۴۲ درصدی قیمت مسکن از ابتدای سال ۹۷
 • طرح ملی مسکن؛ همه چیز درباره ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی
 • قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی می تواند قیمت‌ اجاره‌ را تعدیل می‌کند؟
 • آغاز عملیات اجرایی احداث ۲۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید
 • هاشمی طبا:اگر برجام در دوره قاجار امضا می شد، ترکمنچای به ایران تحمیل نمی شد!/ قیمت مسکن ۱۱۰ درصد افزایش یافت؛حتی ماکت مسکن اجتماعی هم ساخته نشد!
 • قیمت مسکن در شهر های ایران
 • رکود مسکن در شهرهای جدید
 • مالیات بر خانه های خالی چه فایده ای دارد؟
 • قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی قیمت‌ اجاره‌ را تعدیل می‌کند؟
 • شهرهای ارزان و گران ایران
 • قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی تاثیری بر قیمت‌ اجاره‌ دارد؟
 • آیا مالیات بر خانه‌های خالی قیمت‌ اجاره‌ را تعدیل می‌کند؟
 • آیا اجرای قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی قیمت‌ اجاره‌ را تعدیل می‌کند؟
 • معرفی بیش از ۱۰۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده به بانک برای دریافت تسهیلات
 • وزن‌کشی وام مسکن