در ماجرای عجیب و سفر بی‌فرجام امیرمحمد یزدانی به مسابقات جوانان جهان، چندین رد پا دیده می‌شود. ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳ ورزشی کشتی و وزنه برداری نظرات - اخبار ورزشی -

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، بعد از قهرمانی تیم ملی فرنگی و نایب قهرمانی تلخ آزادکاران به دلیل دیسکالیفه شدن کشتی گیر وزن 51 کیلوگرم در مسابقات نوجوانان جهان، تیم ملی آزاد جوانان از مسیر مسکو راهی تالین استونی شد؛ سفری که از چند روز قبل و حتی بعد، فدراسیون کشتی را درگیر ماجراهای عجیبی کرد.

*از اولی اشکیود تا برتری مقصودی؛ یزدانی آخرِ کار ملی پوش شد!

مسابقات انتخابی تیم جوانان با قهرمانی علیرضا اشکیود در وزن 65 کیلوگرم به پایان رسید. این در حالی بود که امیرحسین مقصودی که سال گذشته نظر مثبت کادرفنی تیم ملی بزرگسالان را جلب کرده و در این وزن به مسابقات جهانی 2019 بوداپست رفته بود، در این انتخابی نتیجه نگرفت. امیرمحمد یزدانی نیز که قبلا در تیم ملی نوجوانان شایستگی هایش را به غلامرضا محمدی و کادرفنی اثبات کرده بود، هم در انتخابی روز هفت تیر تیم ملی بزرگسالان، نفر اول 65 کیلوگرم شد و از پیش و پس از این انتخابی، در اردوی بزرگسالان حضور داشت.

اشکیود به واسطه اول شدن در انتخابی، راهی مسابقات آسیایی جوانان شد. هرچند نقره آسیا را به خود اختصاص داد اما کادرفنی تیم ملی از عملکرد او در این رقابت‌ها رضایت نداشت و او را فاقد فاکتورهای لازم برای کسب نتیجه در میدان جهانی امسال می‌دانست، به همین دلیل تصمیم گرفته شد امیرحسین مقصودی در این وزن به جهانی برود؛ اما این پایان ماجرا نبود.

در شرایطی که به نظر می‌رسید امیرمحمد یزانی گزینه اصلی تیم ملی در مسابقات جهانی قزاقستان باشد، اما کفه ترازو رفته رفته در تیم ملی بزرگسالان به سود پیمان بیابانی شد. پیش از اعزام تیم‌های منتخب به تفلیس نیز گفته شد که جام بین المللی گرجستان گره دو وزن 65 و 74 کیلوگرم را باز خواهد کرد. بر این اساس با نظر مدیر تیم‌های ملی و کادرفنی آزاد، یزدانی در اختیار تیم جوانان قرار گرفت. امیرمحمد از اقوام نزدیک رضا یزدانی و اهل جویبار است که در دو سال اخیر، عملکرد خوبی در مسابقات داشته است.

در این شرایط بود که در کمتر از 10 روز مانده به اعزام، لیست ملی پوشان جوان برای حضور در مسابقات جهانی استونی اعلام و نام امیرمحمد یزدانی در وزن 65 کیلوگرم به عنوان ملی پوش معرفی شد. پیش از آن، نام امیرحسین مقصودی بود که به عنوان ملی پوش این وزن، نامش در سیستم آتنا ثبت نام شده بود و نظر کادرفنی جوانان نیز در وزن 65 کیلوگرم، براساس تمرینات و شرایط اردویی روی این کشتی گیر بود. همچنین مقصودی سال گذشته در مسابقات جوانان جهان، مدال نقره گرفته بود و تجربه حضور در جهانی بزرگسالان را هم داشت.

زمانی که ویزای جوانان برای اعزام به استونی آمد، از ویزای یزدانی خبری نبود و تهیه بلیت و رزرو هتل نیز به اسم مقصودی انجام شده بود. با پیگیری مستقیم علیرضا دبیر رئیس فدراسیون و حضورش در سفارتخانه، باوجودی که نام امیرمحمد یزدانی در لیست نفرات شرکت کننده در جهانی نبود و به همین دلیل برایش ویزا صادر نشده بود، در مدتی کوتاه ویزا و همچنین بلیت صادر شد.

با توجه به اینکه قرار بود نناد لالوویچ نیز در این مسابقات حاضر شود، علیرضا دبیر قصد داشت به همراه نایب رئیسش حمید سوریان راهی استونی شود تا از این فرصت برای دیدار با رئیس اتحادیه جهانی استفاده کند، اما در وزن 65 کیلوگرم دو نماینده عازم تالین شدند و به همین دلیل دبیر و سوریان تیم را همراهی نکردند چرا که بلیت دبیر به امیر محمد داده  شد و در این شرایط سوریان هم به سفر نرفت.

*عبور از خوان اول در دقیقه نود و فینالیست شدن مقصودی

بعد از خوانِ سختِ دریافت ویزا و تهیه بلیت در دقیقه نود که باعث شد امیرمحمد یزدانی جدا از سایر نفرات عازم تالین استونی شود، حالا یک مشکل بزرگ دیگر وجود داشت. اتحادیه جهانی امیرحسین مقصودی را نماینده وزن 65 کیلوگرم تیم ملی ایران در جوانان جهان می‌دانست و سیستم آتنا بسته شده بود و طبق قانون، در 15 روز مانده تا مسابقات، تنها مصدومیت می‌تواند نام ملی پوش را تغییر دهد.

در نتیجه با یک مجوز پزشکی و وانمود کردن به آسیب دیدگی شدید مقصودی می‌شد یزدانی را به عنوان ملی پوش روی تشک فرستاد.

حالا امیرمحمد در شرایطی می‌توانست ملی پوش وزن 65 کیلوگرم باشد که امیرحسین مقصودی با پای بانداژشده و با عصا همراه با گواهی پزشکی در سالن مسابقات تردد می‌کرد؛ اما این راه مطمئنی نبود چرا که این احتمال وجود داشت که اتحادیه جهانی به هر دلیلی به موضوع شک کرده و امیرحسین مقصودی را به منظور بررسی بیشتر، به کمیته پزشکی مسابقات ارجاع دهد و ام آر آی نشان می‌داد که مصدومیتی وجود ندارد و با این اتفاق آبروی کشتی ایران زیر سوال می‌رفت. ضمن اینکه با چنین موضوعی، هر دو کشتی گیر از جدول رقابت ها حذف می‌شدند. بنابراین همانطور که کادرفنی تیم ملی جوانان می خواست امیرحسین مقصودی روی باسکول وزن کشی رفت و امیرمحمد یزدانی که به استونی رفته بود، نتوانست کشتی بگیرد تا تماشاگر رقابت‌ها باشد.

با وجود همه مباحثی که وجود داشت و موضوع اعزام امیرمحمد یزدانی به استونی و عدم قرار گرفتن نامش در لیست ملی پوشان ایران که رسانه‌ای شد، امیرحسین مقصودی در روز اول مسابقات جوانان جهان عملکرد بسیار خوبی داشت و فینالیست وزن 65 کیلوگرم رقابت ها شد که امروز (سه شنبه) برای کسب مدال طلای جوانان جهان روی تشک خواهد رفت.

*2 نام خبرسازی که فینالیست شدند

یکی دیگر از اتفاقاتی که در مسیر تهران تا تالین برای تیم ملی جوانان رخ داد، جا ماندن عباس فروتن، دیگر فینالیست روز اول مسابقات جوانان جهان در فرودگاه مسکو بود.

این کشتی گیر که یکی از امیدهای اصلی کسب مدال در استونی بود، در حالی که زمان پرواز نزدیک شده بود، به سرویس بهداشتی می‌رود و تیم اعزامی و سرپرست بدون توجه به اینکه یک کشتی گیر هنوز در فرودگاه مسکو مانده، سوار هواپیما می‌شوند. خوشبختانه یکی از اعضای تیم، در لحظه آخر متوجه غیبت فروتن شده و به دنبال او می‌رود که هر دو نفر از پرواز مسکو به تالین جا می‌مانند و با پرواز بعدی راهی استونی می‌شوند.

اتفاقی که قطعا کم کاری و بی‌توجهی در آن دخیل بود؛ اما نکته جالب اینجاست که هر دو فینالیست شب اول ایران در مسابقات جوانان جهان، دو کشتی گیری بودند که در 24 ساعت اخیر نام آنها بیشتر از همه کشتی گیران در فضای خبری تکرار شد.

اتفاق عجیب در راه تالین؛ یک کشتی‌گیر در فرودگاه جا ماند، یک نفر در لیست نبود!

 

انتهای پیام/

R1015135/P/S27,3,29/CT7

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بسته ماندن مرز سومار خسارات اقتصادی زیادی به همراه دارد

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از استانداری کرمانشاه، هوشنگ بازوند ظهر امروز دوشنبه در نشست با مثنی تمیمی استاندار دیالی عراق اظهار داشت: مرز سومار در جلسه هیئت دولت به عنوان مرز رسمی مصوب شده است و این مرز برای کشور ما و به ویژه استان کرمانشاه حائز اهمیت است.

استاندار کرمانشاه بیان داشت: با تمام توان به دنبال تکمیل و تجهیز زیرساختهای بازارچه مرزی سومار هستیم.

وی عنوان کرد: در سال گذشته حدود ۶۰ هزار کامیون با یک میلیون تن کالا از مرز سومار مبادله شده است.

بازوند تاکید کرد: بسته شدن این مرز خسارتهای اقتصادی متعددی برای دو استان کرمانشاه و دیالی خواهد داشت و باید رویکرد هردو استان به سمت افزایش مبادلات اقتصادی باشد.

این مسئول گفت: در ایام اربعین حسینی باتوجه به تراکم تردد زائرین از مرزهای مسافرتی، حجم بیشتری از ترانزیت کالا به سمت مرز سومار که مرز گمرکی است سوق خواهد یافت.

کد خبر 4696732

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۴۷۸۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش دبیر به خطر تعلیق کشتی ایران
 • هادی: کشتی در راه کسب سهمیه المپیک حمایت می‌خواهد/ کشتی‌گیر درآمدی جز پاداش‌ها ندارد
 • اخبار و حواشی نقل و انتقالات لیگ برتر
 • اعتراض محمدرضا فروتن به سگ کشی
 • هزینه‌های مسابقات به عهده پیشکسوتان است/ فکر نمی‌کنم دبیر بتواند انتظارات اهالی کشتی را برآورده کند!
 • سرپرست تیم کشتی آزاد جوانان: موضوع فروتن و یزدانی یک اتفاق بود و کسی مقصر نیست
 • خالی ماندن کلاس‌های درس در کشمیر در فصل مدارس
 • خالی ماندن کلاس‌های درس در کشمیر علیرغم بازگشایی مدارس
 • مرمت و بازسازی استخر مجموعه ورزشی سوریان انجام شد
 • پایان مرمت و بازسازی مجموعه ورزشی سوریان
 • استخر مجموعه ورزشی سوریان مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفت
 • عیدی ورزشی به شهروندان منطقه ۲۰/ مرمت و بازسازی استخر سوریان انجام شد
 • مرمت و بازسازی استخر سوریان انجام شد
 • چشمان خیس کارگردان «میراث آلبرتا» برای مهاجرت دوستانش از ایران
 • اختلاف اعضای شورای شهر ایلام بر سر ماندن شهردار
 • ساخت طولانی‌ترین تونل زیردریایی جهان به کجا رسید؟
 • کشتی گیر شیرازی مقام سوم جهان کسب کرد
 • وقتی شهرنشینان توصیه روستانشینی می‌کنند
 • واکنش احسان لشکری به کوچینگ جنجالی در استونی