مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش ایلنا، علی اکبرصالحی در مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته ای تصمیمی گرفته شده است، گفت:‌ هیات نظارت بر برجام در این خصوص تشکیل جلسه داده و مشورت می کند و نظر رهبری هم اخذ می شود.

وی اظهار داشت: من هم اکنون در شرایطی نیستم که درباره گام سوم صحبت کنم و اظهار نظر من هم در حد حدس و گمان خواهد بود اما ما به عنوان مجری دستورات، سناریوهای مختلفی را ارائه کردیم.

وی افزود: این سناریوها بررسی شده است اما اینکه تا به حال دستوری در این خصوص صادر شده است یا خیر ترجیح می‌دهم صحبت نکنم و هر موقع مسئولین تصمیم لازم را اتخاذ کنند سازمان آمادگی دارد آن تصمیمات را در اسرع وقت عملیاتی کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری درباره تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا و اینکه آیا بازه زمانی این تمدیدها مشکلی در همکاری هسته‌ای ایجاد نمی‌کند اظهار داشت: همکاری‌های ما در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین ادامه دارد.

صالحی ادامه داد: ساخت واحدهای ۲ و ۳ بوشهر به خوبی پیش می‌رود و ما حتی از برنامه هم جلوتر هستیم؛ ضمن اینکه نباید فراموش کرد بحث تامین مالی این پروژه هم بحث مهمی است اما در مجموع از زمان‌بندی پیش‌بینی شده جلوتر هستیم.

وی یادآور شد: پروژه اراک هم تا امروز به خوبی پیش می‌رود هر وقت مساله‌ای باشد ما با صداقت با مردم درمیان می گذاریم. حدود یک سال پیش هم زمانی که وقفه ای از طرف دوستان چینی دیدیم هم اطلاع رسانی کردیم اما الان پروژه به خوبی پیش می رود و مشکلی نداریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در این پروژه قدم های بلندی برداشته شده است که ضرورت اعلام آن الان وجود ندارد اما ما در اراک به بخش ساخت تجهیزات رسیدیم و مراحل طراحی را پشت سر گذاشته ایم که من وارد جزئیات نمی شوم اما ملت بدانند که مسائل به خوبی پیش می رود.

صالحی اظهار داشت: بحث همکاری با اروپا در مرکز نظام ایمنی هم به پیش می‌رود و یک آزمایشگاهی برای تست فشار با همکاری اروپا در دست اجراست که اتحادیه اروپا در این پروژه ۲۰ میلیون یورو متعهد شده است.

معاون رئیس جمهور افزود:‌ برجام تاکنون به خوبی پیش می‌رود اما اینکه در آینده چه اتفاقی می افتد را باید ببینیم ضمن اینکه ما با امکانات خودمان می توانیم کار را پیش ببریم هر چند ممکن است در بعضی مسائل کوتاهی شود و زمان ما طولانی‌تر شود و پروژه زمان‌بر شود اما فعلا کارها طبق تعهدات انجام می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر ما برجام را به ۳ بخش فنی، اقتصادی و حقوقی تقسیم کنیم در بخش فنی هیچ مشکلی نداریم و بخش های مختلف آن اعم از غنی سازی اکتشاف، استخراج ساخت نیروگاه ها و سایت های جدید به خوبی پیش می رود و ما به صورت طبیعی پیش می رویم و سرعت ما هم متناسب با امکانات و الزامات کشور است.

صالحی گفت: اگر هم در بعد حقوقی و سیاسی و اقتصادی طرف مقابل بدقولی می کند. ما می توانیم در بخش فنی واکنش متناسب را بدهیم و حوزه فنی برجام این قابلیت را دارد. ما فقط در یک مورد در پروژه ایتر اعتراض داشتیم که قرار شد اروپایی ها آن را به گونه دیگری جبران کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اظهارات آیت الله محمد یزدی از اعضای شورای نگهبان گفت: سوءتفاهمی پیش آمده و حضرت آیت الله یزدی که از اعضای شورای نگهبان هستند درباره کنوانسیونی که اخیرا در مجلس تصویب شده تحت عنوان کنوانسیون پسماندهای پرتوزا برداشت اشتباهی رخ داده است به نحوی که گویا ما به کشورهای استکباری اجازه داده ایم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند در حالی که درست عکس این است و طبق مواد ۱۱ و ۱۲ این لایحه هیچ کشوری نمی تواند کشور دیگری را وادار به دفن پسماندهای خود کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: ‌امیدوارم شورای نگهبان مطالعه دقیق تری بر روی این کنوانسیون داشته باشد کما اینکه ما در ۲.۵ سال اخیر مشورت های گسترده ای با مرکز پژوهش های مجلس و کمیسیون امنیت ملی و با بخش هاش حقوقی دولت داشته‌ایم تا این لایحه را منقح کنیم.

صالحی اضافه کرد: امیدواریم اعضای شورای نگهبان هم عنایت داشته باشند چرا که مردم در چنین مواردی نگران می شوند در حالی که چطور ممکن است ما چنین لایحه ای به مجلس بدهیم و دولت های استکباری اجازه دهیم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند، حتما اینطور نیست.

وی گفت: ما از آیت الله یزدی قرآن را آموخته‌ایم که فرموده است در هر چیزی که اطلاع ندارید اظهارنظر نکنید و حتما ایشان حقیقت را تبیین خواهند کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از صحبت های خود درخصوص پروژه هایی که عملیات احداث آن امروز آغاز شده است، افزود: ‌این پروژه، پروژه سنگینی است و ساختمان آن هم ساختمان ویژه ای است و تجهیزاتی هم نیاز دارد که باید از خارج خریداری شود. اگر همه چیز به خوبی پیش برود شاید تکمیل این مرکز ۲- ۳ سال طول بکشد.

صالحی عنوان کرد: در نطنز، اراک، اصفهان، کارهای به خوبی پیش می رود و امروز صنعت هسته ای با ۱۵ هزار پرسنل با قدرت کار خود را پیش می برد و هیچ چیز متوقف نشده است و هر وقت هم به صلاح دیده شده و مسئولان گفته اند به فعالیت هایمان شتاب دهیم دیدید که انجام شده است.

وی تصریح کرد: هر اراده ای که مسولان ارشد نظام داشته باشند و صنعت هسته‌ای متصور بشوند ما می توانیم با فوریت کامل آن را محقق کنیم و مردم مطمئن باشند که این صنعت به خوبی فعالیت هایش پیش می رود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در بخشی از سخنانش اظهار داشت: ایزوتوپ های پایدار از روش های متنوعی به دست می آیند که یکی از این روش‌ها استفاده از سانتریفیوژها است.

وی گفت: در این مرکز از روش‌هایی چون تبادل شیمیایی، تقطیر تبریدی، نفوذ حرارتی و تقطیر غشایی استفاده می شود.

صالحی تصریح کرد: ‌ما پیش از این در حد آزمایشگاهی اقداماتی را آغاز کرده بودیم اما الان سطح کار ارتقا یافته به طوری که ۵ هزار متر مربع شامل ۸ کارگاه و ۸ آزمایشگاه برای این عملیات احداث می شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: چنین مجموعه ای در غرب آسیا بی نظیر خواهد بود و در این منطقه کشوری سراغ نداریم که به این میزان وارد عرصه جداسازی ایزوتوپ شود.

وی خاطرنشان کرد: فردو از با ارزش‌ترین مجموعه های سازمان انرژی اتمی است و حدود ۱۶ هزار مترمربع تاسیسات در این مرکز احداث شده است که از جمله مراکز آن می توان به مرکز ملی مواد ‌که دو سال قبل تاسیس شد و همچنین مرکز ملی خلع اشاره کرد که ۲۰ فروردین امسال رونمایی شد.

صالحی گفت: ‌این مرکز نه تنها به صنعت هسته ای بلکه به سایر صنایع کشور هم خدمات رسانی می کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجموعه فردو قابل مقایسه با ۳-۴ سال قبل نیست به طوری که هم به تعداد کارشناسان و متخصصان و هم به تاسیسات و زیربناهای آن اضافه شده است. به طوری که تنها در بخش مرکز ملی مواد بیش از ۲۰ کارشناس ارشد، مشغول به کار شده اند.

وی بیان کرد: در این مرکز هزار و ۴۴ سانتریفیوژ داریم که در خلاء هستند و ۲ آبشار در چرخش هستند و اگر روزی اراده شود غنی سازی هم می کنند و کافی است خوراک به این ماشین ها تزریق شود.

صالحی همچنین درخصوص همکاری های بین المللی سازمان انژری اتمی گفت: در حال حاضر با اتحادیه اروپا و روسیه همکاری های مختلفی داریم و پروژه های آن به خوبی به پیش می رود.

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: فردو با لحاظ کردن بهترین استانداردها خدمات ارزشمندی را به مجموعه صنایع کشور ارائه می کند.

وی با اشاره به اتفاقاتی که اخیرا در یکی از مراکز اتمی روسیه رخ داد اظهار داشت: ‌از فرصت استفاده می کنم به دولت فدرال روسیه و همتایان خود هم تسلیت می گویم.

‌معاون رئیس جمهور گفت: روس ها با وجود اینکه ده ها تجربه در این حوزه دارد و با وجود تمام ملاحظات دیدیم که این اتفاق در کشور آنها افتاد و راکتور کوچک آنها دچار آسیب شد بنابر این فناوری هسته ای بسیار حساس است که ایجاب می کند بالاترین استاندارها در آن رعایت شود.

صالحی بیان کرد: ‌در واقع فناوری هسته ای نه فقط از باب اقتدار آفرینی بلکه به علت اینکه صنایع کشور را چندین درجه ارتقا می دهد حائز اهمیت است و باید استاندارهای لازم را داشته باشد.

وی یادآور شد: از عزیزان رسانه ای که در این مراسم حضور دارند خواهش می کنم به آرشیوهای خود مراجعه کنند و تصاویر ۳- ۴ سال قبل این مرکز را هم با وضعیت امروز آن مقایسه کنند. امروز حدود ۷۰۰ مهندس و کارشناس در بخش های مختلف شرکت های مختلف در این مجموعه فعالیت می کنند.

صالحی در پایان با بیان اینکه صنعت هسته ای بعد از برجام با قدرت کامل به پیش می رود، خاطرنشان کرد: از پروژه های بزرگ این صنعت واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر است که در دست اقدام است قرار بود مرداد ماه امسال بتن ریزی شود که با مشورت های که داشتیم مقرر شد این عملیات یکی دو ماه به تعویق بیفتد و احتمالا عملات بتن ریزی اکتبر انجام شود با این حال کار عقب نیفتاده است و تنها اعلام بتن ریزی یکی دو ماه عقب افتاده است.

منبع: ایلنا

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۳۳۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

واکنش «رضا گلزار» به استقبال کم از کنسرتش در آمریکا/عکس

عکس| ویلای لاکچری بهاره رهنما و همسر جدیدش

پخش سرود ملی ایران در سایت رسمی فدراسیون فوتبال بحرین!

کلیدواژه: علی اکبرصالحی

خبر بعدی:

آمادگی ایران برای برداشتن گام چهارم | سفر روحانی به باکو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، سیدعباس موسوی پیش از ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به ورود فرستاده ویژه دولت چین به ایران در روز سه‌شنبه گفت: رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه برای شرکت در اجلاس غیرمتعهدها به جمهوری آذربایجان سفر می‌کنند. اجلاس وزیران روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و نشست سران روزهای جمعه و شنبه در باکو برگزار می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با ابزار امیدواری نسبت به پیوستن کشورهای دیگر به پویش صلح امید، درباره حمله به نفتکش ایرانی سابیتی گفت: ما فکر می‌کنیم این حمله پشتوانه دولتی دارد و گزارشی درباره آن به سازمان ملل ارائه داده‌ایم. موسوی همچنین درباره تهاجم ترکیه به شمال سوریه چنین اظهار نظر کرد: ضمن درک دغدغه ترکیه باید به حاکمیت ارضی سوریه احترام گذاشته شود و همه کشورهای منطقه باید آن را محترم بشمرند. نگرانی‌ها باید از طریق راهکارهای مسالمت‌آمیز پیگیری شود. ایران هم آمادگی خود را اعلام کرده تا دو کشور دیدگاه‌هایشان را به یکدیگر نزدیک کنند.

وی درباره آخرین تحولات مربوط به اجرای گام چهارم کاهش تعهدهای برجامی تصریح کرد: گام چهارم طراحی شده و برخی موارد که روز گذشته از سوی سازمان انرژی اتمی اعلام شد، شامل همین مسائل است. موارد دیگری هم هست که در مرحله تصمیم‌گیری است. امیدواریم کار به مرحله چهارم نکشد و شاهد قدم و تحول ویژه از سوی کشورهای باقیمانده در برجام باشیم. وگرنه ایران آماده برداشتن گام چهارم است.

موسوی درباره طرح مشترک فرانسه و ژاپن به ایران برای اجرای کامل برجام گفت: این همان طرح قبلی است که تاکنون بی‌نتیجه مانده است. ما جمع زدن ارقام را درک نمی‌کنیم. طرحی مشابه هم از سوی ژاپنی‌ها ارائه شده بود که می‌توانست کمک‌کننده باشد. رئیس مرکز دیپلماسی رسانه‌ای و عمومی وزارت امور خارجه درباره کشته‌شدن زائران اربعین به خاطر تیراندازی گفت: متاسفانه در ایام اربعین ۱۰۴ نفر جان خود را از دست دادند اما من گزارشی از جان باختن به خاطر تیراندازی ندیدم.

موسوی با واقع‌بینانه ندانستن اهداف کنفرانس امنیتی منامه درباره حضور هیات اسرائیلی در این کنفرانس گفت: بسیار جای تاسف دارد که کشور مدعی اسلامی و عربی بودن بعد از ۷۰ سال جنایت، حق‌کشی و کودک‌کشی در یک کشور اسلامی و عربی، دست به عادی‌سازی روابط با چنین رژیمی بزند. ما این اقدام را محکوم می‌کنیم و این حضور را ناخوشایند می‌دانیم. اهداف این کنفرانس غیرواقع‌بینانه است، چرا که با نفوذ نمی‌توانند مقابله کنند؛ نفوذ ایران تاریخی و معنوی است و با چنین کنفرانس‌ها و همکاری با رژیم‌های غاصب نمی‌توان با آن برخورد کرد.

وی درباره سخنان روزهای اخیر یکی از نمایندگان مجلس درباره روابط ایران و امارات گفت: من تحولات جدید در روابط ایران و امارات را تایید می‌کنم ولی ارقام گفته‌شده را تایید نمی‌کنم و خبر تازه هم ندارم. از هر اقدامی که به کاهش تنش و رسیدن به تفاهم میان کشورهای منطقه به ویژه امارات باشد استقبال می‌کنیم و امیدواریم دوستان ما در منطقه حاشیه خلیج فارس به این نکته برسند که اگر دنبال ثبات و آرامش هستند، دوستی بهتر از ایران پیدا نمی‌کنند.

موسوی درباره گره خوردن اجرای طرح فرانسه و ژاپن به اجرای گام چهارم گفت: این دو مسئله به هم گره نخورده است. آنچه اجرای آن طرح‌ها را گره زده، به خواست این و آن یا اجازه گرفتن از برادر بزرگ‌تر است. در یک سال و نیم اخیر، تعهدات آنها را یادآوری کرده و به تعهدات خودمان هم پایبند بوده‌ایم. گفته‌ایم این روند قابل دوام نیست و باید بین حقوق و تکالیف توازن وجود داشته باشد که بعد از خروج آمریکا از برجام بر هم خورده است.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها اعلام یا وانمود کردند می‌توانند خروج آمریکا از برجام را جبران کنند و تعهدات ۱۱گانه دادند، خاطرنشان کرد: تا این لحظه این تلاش‌ها به نتیجه نرسیده است. ما فکر می‌کردیم اراده لازم را ندارند ولی می‌بینیم که توان لازم را هم برای اجرای تعهدات خود ندارند که برایشان خوب نیست اما امیدواریم در زمان باقیمانده به تعهدات برگردند وگرنه ایران گام‌های خود را طراحی کرده تا این توازن برقرار شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سخنان دکتر محمدجواد ظریف در جمع فعالان فضای مجازی ابراز داشت: صحبت‌ها شفاف و روشن بود. ایشان گفته است باراک اوباما تعهد کرده تحریم‌ها را بردارد که این کار هم شد. اگر هر حرف دیگری بیان شده صحبتی است که از زبان ایشان بیان نشده و درست نیست که یک مسئله نادرست را مطرح می‌کنیم. اینکه آقای ظریف گفته بوده آمریکا از برجام خارج نمی‌شود به خاطر اطمینان ایشان به حقوق بین‌الملل و تعهدات ایران بود.

وی درباره ادعاهای وزیر امور خارجه بحرین درباره انتقال تسلیحات به این کشور اظهار داشت: این افراد گاهی خوابشان نمی‌برد مگر اینکه هر چند وقت یکبار اتهام‌های اینچنینی مطرح نکنند. این اتهام‌ها بر اساس توهم است و مردود شمرده می‌شود.  ما خیر و صلاح کشورهای منطقه به ویژه بحرین را می‌خواهیم اگر آنها خواستار حسن همجواری باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره شرایط وخیم جسمی مسعود سلیمانی، دانشمند ایرانی بازداشت‌شده در آمریکا گفت: متاسفانه هیچ‌گونه دسترسی به ایشان نداریم. فقط می‌دانیم شرایط خوبی ندارند. پیام‌های زیادی به طرف آمریکایی دادیم که ایشان از حقوق اولیه برخوردار باشند و این تلاش‌ها از طریق مجاری مختلف در حال پیگیری است.

کد خبر 459716 برچسب‌ها وزارت امور خارجه

دیگر خبرها

 • جدیدترین تحرکات برجامی زیر ذره بین رسانه های داخلی
 • وزارت خارجه: ایران‌ برای برداشتن گام چهارم آماده است
 • ارائه لیستی برای مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا| بی‌اطلاعی از آزادی پول‌های بلوکه‌شده ایران توسط امارات| گزارش حمله به نفت‌کش ایرانی به شورای امنیت| ایران‌ آماده برداشتن گام چهارم است
 • موسوی: ایران آماده برداشتن گام چهارم است
 • گزارش حمله به نفتکش را به سازمان ملل دادیم/ ایران آماده برداشتن گام چهارم است
 • ظریف: اگر اروپا به تعهدات عمل نکند گام چهارم «کاهش تعهدات هسته‌ای» را برمی‌داریم
 • باید هرچه سریع‌تر گام چهارم برجام را برداریم/ اگر ما با قدرت جلو رویم دشمن عقب‌نشینی می‌کند
 • پیشنهاد سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس برای گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام
 • نقوی‌:گام چهارم کاهش تعهدات برجامی در دستور کار
 • نقوی‌حسینی: گام چهارم کاهش تعهدات برجامی در دستور کار است
 • اقدامات قابل انجام در «گام چهارم کاهش تعهدات برجام»
 • آماده باش سازمان انرژی اتمی برای گام چهارم
 • ایران در صنعت هسته‌ای شانه به شانه کشورهای ابر قدرت در حال رقابت است/ راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتور اراک در دو هفته آینده
 • روحانی، تبیین دستاوردهای دولت و رویکردهای منطقه‌ای
 • برپایی نمایشگاه دستاورد‌های صنعت هسته‌ای در کرمان
 • اقدامات قابل انجام در «گام چهارم کاهش تعهدات برجام» به روایت یک کارشناس هسته‌ای
 • نزدیک شدن به اتمام تعهدات برجامی ایران و عصبانیت دولت ترامپ| نگرانی آمریکا چیست؟
 • یک منبع آگاه: اروپا تا 15آبان به تعهداتش عمل نکند؛ گام چهارم را برمی‌داریم/ اجرای دور جدید کاهش تعهدات، بعد از بررسی و تصمیم‌گیری در شورای عالی امنیت/ پیشنهاد ۱۸.۴۲ میلیارد دلاری ژاپن و فرانسه به ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی
 • نزدیک شدن به اتمام تعهدات برجامی ایران و عصبانیت دولت ترامپ