به گزارش ایلنا، غالباً مجازات‌ معمول برای مجرمان جواب نمی‌دهد و به متوقف کردن تخلف آن‌ها از قانون کمک نمی‌کند. در اینجا نقش برخی از قضات خلاق آغاز می‌شود که از قانون و انعطاف پذیری آن در اعمال مجازات‌های عجیب و غیرمعمول استفاده می‌کنند، نکته قابل توجه این که این مجازات‌ها غالباً موفق هستند.

در اینجا عجیب‌ترین مجازاتی که قاضیان برای متخلفین اعمال کرده اند، آورده شده است.

مجازات مأموران خطاکار پلیس

امنیّت و آرامش حاصل اعتماد به پلیس است، اما این موضوع دلیل نمی‌شود که پلیس‌ها در هر جایی از دنیا که باشند قانونی را که می‌کوشند اعمال کنند زیر پای بگذارند. در تایلند فرماندهان پلیس به فکر راه حلی برای متوقف کردن تخلفات احتمالی برخی عناصر پلیس افتادند و ایده عجیبی به فکرشان خطور کرد.

در سال ۲۰۰۷ میلادی، یک فرمانده پلیس در تایلند در مواجهه با رفتار‌های مخالف قانون برخی از نیروهایش، از مجازات عجیبی استفاده کرد، او به مأموران متخلف یک برچسب صورتی زد که روی آن تصویر «هلو کِیتی» شخصیت معروف ویژه کودکان نقش بسته بود، هرچند در ابتدای امر، این ایده با مخالفت‌هایی روبه رو شد، پس از چندی ایده‌ای هوشمندانه لقب گرفت و اهمال و تخلفات مأموران پلیس تایلند را تا حدّ زیادی کاهش داد.

سزای بدرفتاری با گربه‌ها

در یک ماجرای عجیب، «میشل مواری» از ایالت اوهایوی آمریکا، ۳۵۰ گربه را در یک جنگل رها کرد. خوشبختانه نگهبان یکی از پارک‌ها راهش به جنگل افتاده بود که گربه‌ها را پیدا کرد. او از قلاده‌های گربه‌ها متوجه شد که این موجودات دوست داشتنی صاحب دارند و برای نجات آن‌ها به سرعت از مسئولان زیربط تقاضای کمک کرد.

قلاده گربه ها، خانم مواری را لو دادند. در دادگاه، مواری باید بین دو حکم یکی را انتخاب می‌کرد: مجازات معمول و رفتن به زندان به مدت سه ماه و یا مجازات عجیب تر: دو هفته زندان، پانزده روز ماندن در خانه، کمک مالی به انجمن‌های حمایت از حیوانات، و نگهبانی از پارک، به علاوه گذراندن یک شب کامل (شب عید پاک) در جنگل، شبیه همان کاری که با گربه‌ها انجام داده بود، و تنها چیزی هم که اجازه داشت با خود ببرد، آب آشامیدنی و یک سیستم ارتباط ضروری بود. او حتی اجازه نداشت غذا، چراغ قوه و حتی وسیله سرگرمی با خود ببرد.

تابلوی شرم آور مجازات راننده عجول

رانندگان عجول که صبر ندارند، به طور گسترده‌ای در سراسر جهان منتشر شده اند. از جمله خانم «شینا هاردین» که در منطقه «کلیولند» در اوهایو آمریکا زندگی می‌کند. او ماشینش را پشت یک سرویس مدرسه‌ای که خیلی کند حرکت می‌کرد، می‌راند، سرویس مدرسه هر چند متر یکبار می‌ایستاد تا دانش آموزان سوار شوند. این امر باعث دیوانگی هاردین می‌شود و رفتار عصبی از او سر می‌زند و کم مانده بود یکی از بچه‌ها را زیر بگیرد. او برای عبور از سرویس مدرسه، ماشین را به سمت پیاده رو کج و از پیاده رو برای عبور استفاده می‌کند.

طبیعتاً خانم هاردین دستگیر می‌شود. قاضی تصمیم می‌گیرد تا درس بزرگی به خانم عجول بدهد، به همین دلیل هاردین محکوم به گرفتن یک تابلو می‌شود که روی آن نوشته شده بود: فقط یک احمق، ماشینش را در پیاده رو می‌راند تا از سرویس مدرسه جلو بزند. خانم هاردین باید دو روز کامل با این تابلو در خیابان‌های کلیولند رفت و آمد می‌کرد، به علاوه پرداخت جریمه و تعلیق گواهینامه رانندگی او از دیگر مجازات برای رفتار زشت و عجولانه خانم هاردین بود.

ماجرای او به این نقطه ختم نشد، عکس‌هایی از او در حین اجرای حکم منتشر شد که به نظر عین خیالش نبود و داشت سیگار می‌کشید و با فضای مجازی سرگرم بود. به همین دلیل قاضی حکم دیگری صادر کرد، صبح روز بعد هاردین تابلو را در حالی که بالا گرفته بود، در خیابان با تمرکز زیادی در حال راه رفتن بود.

روز‌های تعطیل عید میلاد در زندان

پرونده خانم «بتینا یونگ»، زن آمریکایی از ایالت اوهایو در سال ۲۰۱۳ به جرم فروش کارت‌های شناسایی و گواهینامه رانندگی جعلی و جعل مدارک برای مهاجران غیرقانونی به قاضی «هولبروک» سپرده شد. قاضی برای مجازات خانم «یونگ» حکم خلاقانه‌ای صادر کرد و نام آن را «تعطیلات هولبروک» گذاشت، حکم او فقط یک زندان معمول نبود، بلکه خانم یونگ باید پنج عید میلاد در سال نو مسیحی را در زندان سپری می‌کرد، به عبارت دیگر، او طول این مدت، تحت مراقبت شدید و اقامت اجباری بود و با نزدیک شدن روز‌های جشن سال نو، یونگ به زندان انداخته و از جشن گرفتن و سپری کردن وقت در فضای عید محروم میشد، در بیرون از زندان هم اگر خطایی از او سر می‌زد پانزده سال حبس در انتظار او بود.

منبع: تابناکباتو

 

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نجفی متفاوت‌ترین قاتل! + جزییات

رویداد۲۴  در دیگر پرونده‌های قتل وقتی اولیای دم به قاتل رضایت می‌دهند و از قصاص می‌گذرند، تقریبا همه از این بخشش و گذشت به نیکی یاد می‌کنند و آن را کاری مثبت با اثراتی مفید برای جامعه می‌دانند؛ اما در پرونده قتل استاد به دست نجفی به نظر می‌رسد از این لحاظ نیز تفاوت‌هایی وجود دارد. همه انگار درباره بخشش و رضایتی که خانواده مقتول به قاتل دادند، نظر یکسانی ندارند. برخی آن را ناشی از ملاحظات سیاسی و حکومتی تحلیل کرده‌اند و برخی پای عواملی دیگر را به میان کشیده‌اند؛ اما هرچه هست حتی در این پرونده هم بخشش قاتل به دست خانواده مقتول، با توجه به دامنه شهرت بسیار زیاد قاتل و برد خبری فراوان ماجرا، اثرات و تبعاتی در جامعه خواهد گذاشت. در صفحه امروز گروه جامعه «شرق» به سراغ همین موضوع رفته‌ایم و از چند کارشناس و صاحب‌نظر که در این حوزه فعالیت و کار پژوهشی کرده‌اند، نظرشان را پرسیده‌ایم که چرا اثراث این بخشش در افکار عمومی متفاوت از دیگر پرونده‌های قتل مشابه بوده است و اینکه به نظرشان رضایت‌دادن به نجفی در نهایت چه اثری بر افکار عمومی خواهد گذاشت و مشخصا آیا ممکن است به ترویج فرهنگ بخشش در پرونده‌های قتل کمک کند؟ سعید مدنی پژوهشگر اجتماعی، عبدالصمد خرمشاهی وکیل و حسن تردست، قاضی بازنشسته، به این پرسش‌های «شرق» پاسخ داده‌اند.


سعید مدنی، پژوهشگر مسائل اجتماعی

واکنش‌ها به گذشت خانواده همسر سابق آقای دکتر نجفی از قصاص وی، بسیار متفاوت بوده است. در فضای مجازی صدای موافقان اعدام بالاتر بوده، اما در فضای حقیقی شواهدی دال بر نسبت موافقان و مخالفان وجود ندارد. اغلب نظرسنجی‌ها درباره اعدام در کشور‌های مختلف تأیید می‌کنند متأسفانه اکثریت یا جمعیت درخور توجهی با اعدام در پرونده‌های جنایت شنیع موافق‌اند، اما همواره این سؤال وجود دارد که آیا واقعا از دید اکثریت مردم، اجرای اعدام برای تحقق عدالت کافی است؟ حکم اعدام از دید برخی مصلحت است؛ زیرا چنانکه «هوسپرز» گفته، از برخی شر‌ها جلوگیری می‌کند. بااین‌حال آیا شر اعدام کمتر از خیر آن است؟

در ایران شواهد و قرائن نشان می‌دهد افکار عمومی اغلب متمایل به اجرای حکم اعدام لااقل در موارد خاص است. اغلب برگزاری حکم اعدام در میادین و به‌طور آشکار با استقبال همراه شده و جمعیت زیادی برای مشاهده مراسم جمع می‌شوند. بر اساس نظرسنجی انجام‌شده با عنوان «میزان آگاهی مردم از حقوق و تکالیف خود در جامعه و نگرش آن‌ها به حقوق بشر»، ۶۷ درصد مردم مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر را مناسب تشخیص داده‌اند (روزنامه اطلاعات، ۱۶/۷/۱۳۹۴).

در یکی از معدود تحقیقات میدانی درباره اعدام در ایران، در مجموع ۹. ۲۳ درصد دانشجویان و ۹. ۴۱ درصد استادان با لغو مجازات اعدام برای همه جرائم موافق‌اند و در مقابل ۶۷ درصد دانشجویان و ۵. ۴۶ درصد استادان مخالف لغو اعدام برای تمام جرائم بوده‌اند. در نظر استادان، مهم‌ترین جرمی که استحقاق حکم اعدام را دارد، قاچاقچیانی هستند که افراد را به‌منظور بهره‌کشی جنسی اغفال کرده و نوعا در کشور‌های دیگر آن‌ها را به فروش می‌رسانند (۴. ۶۷ درصد)، اما از نظر دانشجویان مهم‌ترین جرم، شرارت افراد شروری است که زنان و کودکان را ربوده و پس از تجاوز، آنان را به قتل می‌رسانند (۹. ۷۸ درصد). یافته‌های دیگر نشان می‌دهد پاسخ‌گویان بیشتر موافق اعدام، افرادی هستند که حقوق انسانی دیگران را تضییع کره‌اند و غالبا افراد ناآگاه و مظلوم را به ورطه هلاکت کشانده‌اند. در تمامی جرائم یادشده، نسبت استادان موافق اعدام کمتر از دانشجویان بود. یافته‌ها درباره ارتباط بین جنسیت و نگرش دانشجویان و استادان نشان داد درصد موافقان با اجرای حکم اعدام در میان دختران دانشجو بسیار بیشتر از پسران دانشجو بوده و این اختلاف از نظر آماری معنادار است.

گرچه طرفداری عمومی از مجازات اعدام بسیار بالاست، اما چنین نتیجه‌گیری‌ای گمراه‌کننده است. به عبارت دیگر، تنها نسبت کمی از موافقان اعدام معتقد به این مجازات در هر شرایطی هستند. تمایل اعمال مجازات اعدام برای قتل، با توجه به شدت جنایت تغییر می‌کند؛ برای مثال نگرش بسیار مثبتی برای اعدام افرادی که مرتکب قتل‌عام جمع یا گروهی شده‌اند، وجود دارد، اما نگرش ضعیف‌تری برای اعدام کسانی که درحین ارتکاب یک جرم دیگر دست به قتل زده‌اند وجود دارد. بی‌تردید این تمایل به اعدام در افکار عمومی، خانواده‌های داغدار را نیز برای اصرار بر اعدام ترغیب می‌کند. شاید وجود برخی ابهام‌های بسیار مهم در پرونده آقای نجفی، افکار عمومی را به اقناع در حمایت از گذشت خانواده مقتول یا مخالفت با آن مردد گذاشته است. برخی تصور می‌کنند دکتر نجفی به واسطه سابقه مسئولیت‌های مهم در نظام و دولت‌های گذشته، از رانت برخوردار شده و به شکل غیرمنصفانه‌ای از اعدام گریخته است. این گروه با یادآوری ماجرای قتل زنده‌یاد مرحوم رضاخانی به دست جلال‌الدین فارسی، گذشت خانواده مقتول را حاصل اعمال نفوذ لابی‌های قدرت می‌دانند. در مقابل گروهی نیز دکتر نجفی را قربانی توطئه برخی نهاد‌ها و لابی‌های قدرت می‌دانند و با شنیدن گذشت خانواده مقتول، از اینکه جانی به ناحق گرفته نشده است، احساس رضایت دارند. در هر‌کدام از دو سوی این منازعه که باشیم، باز‌هم باید از اینکه به هر دلیل یک مورد از ده‌ها حکم مرگ کاسته شده و به واسطه آن لحظه‌ای چرخه خشونت در جامعه ایران از حرکت ایستاده است، احساس رضایت کنیم؛ زیرا به قول آلبر کامو «اجازه دهید دست‌کم مجازات اعدام را نامی دهیم که حقیقت آن را به دست می‌دهد؛ زیرا هیچ شرافتی جز این نام نخواهد داشت، بگذارید آن را به آنچه ذاتا هست بشناسیم؛ انتقام».

حق اولیای دم

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل دادگستری

درست است که قصاص حق اولیای دم است و آن‌ها می‌توانند حق خود را اعمال کنند، اما معمولا زمانی که صحبت از بخشش و گذشت می‌شود، وجدان جمعی جامعه از آن خشنود می‌شود. ما در زمانه و جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مدارا بسیار کم شده و متأسفانه روحیه انتقام‌گیری، برخورد خشن و عدم گذشت در جامعه افزایش پیدا کرده است. سطح مدارا و تحمل مردم به لحاظ مشکلاتی که دارند، کاهش پیدا کرده است و با کوچک‌ترین بحثی درگیری‌های فیزیکی پیش می‌آید. درست است که روحیه جامعه خشن است، اما مردم بازهم از گذشت اولیای دم استقبال می‌کنند. در پرونده آقای نجفی نیز فکر نمی‌کنم رضایت‌نداشتن برخی از مردم به مفهوم این باشد که آن‌ها خواستار قصاص آقای نجفی باشند، بلکه رضایت‌نداشتن به این دلیل است که برخی از مردم فکر می‌کنند تفاوت امتیازاتی که فرد دارد که مهم‌ترین آن ممکن است دارایی و ثروت باشد، به نوعی باعث ایجاد تبعیض میان مردم می‌شود؛ یعنی بخشی از نارضایتی‌ها به دلیل نگرانی و ناراحتی از پاره‌ای تبعیض‌هاست. آن‌ها با خود می‌گویند چرا پرونده فردی که مرتکب قتل می‌شود، با استفاده از موقعیت و ثروت او به‌سرعت رسیدگی می‌شود و اولیای دم به‌راحتی از حق قصاص خود گذشت می‌کنند. این به دلیل آن نیست که مشتاق باشند آقای نجفی قصاص شود، بلکه نشان دهنده نارضایتی مردم از تبعیض میان اقشار مختلف است. آن‌ها فکر می‌کنند نگاه قانون با توجه به موقعیتشان نابرابر است. در فضای مجازی مطالب مختلفی دراین‌باره منتشر شد. افرادی نوشته بودند چرا برخی به دلیل اتهامات کوچک سال‌ها زندانی هستند، اما آقایی مرتکب قتل می‌شود و بعد از چند ماه بخشیده می‌شود؟ این بخش از جامعه تصور می‌کنند عدالت آن‌گونه که باید اجرا نشده است. درست است که پرونده آقای نجفی خارج از عرف معمول و در زمان کوتاهی رسیدگی شد، اما نهایتا این حق اولیای دم است که از حق خود گذشت کنند یا خیر. گذشت اولیای دم از قصاص چیز عجیبی نیست، کما اینکه باید این را هم در نظر داشت که جنبه عمومی جرم نیز در این پرونده هست و فقط با رضایت اولیای دم پرونده بسته نمی‌شود. اعلام گذشت معمولا بدون انتظار نیست با توجه به مشکلات فعلی که مردم ما دارند، من در کمتر پرونده‌ای دیده‌ام که گذشت از حق قصاص به رایگان صورت بگیرد و به‌نوعی گذشت از قصاص یک معامله است. اولیای دم فکر می‌کنند به‌جای اینکه این حق را اعمال کنند، در‌خواست دیه کنند تا با مبلغی که می‌گیرند، بخشی از مشکلاتشان را حل کنند. البته هستند خانواده‌هایی که در هیچ شرایطی حاضر به گذشت نمی‌شوند که معمولا حدود ۲۰، ۳۰ درصد پرونده‌ها را تشکیل می‌دهند. آن‌ها به دلیل ناراحتی‌ای که برایشان به وجود آمده، به‌هیچ‌عنوان حاضر نیستند از حق خود بگذرند و می‌خواهند مقابله‌به‌مثل کنند و حتی در قبال مبالغ سنگین هم رضایت نمی‌دهند، اما آمار‌ها نشان می‌دهد در حدود ۷۰ درصد پرونده‌ها اولیای دم در قبال مبلغی که گرهی از مشکلاتشان را باز کند، از حق قصاص گذشت می‌کنند.

در نقد بهره‌برداری سیاسی و حزبی از پرونده

حسن تردست، وکیل، قاضی بازنشسته

قتل‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند؛ قتل‌های سازماندهی شده و قتل‌های اتفاقی. در قتل‌های سازماندهی شده فرد برای کشتن مقتول از قبل برای آن برنامه‌ریزی می‌کند و قصد کشتن مقتول را دارد، اما در قتل‌های اتفاقی فرد تحت شرایط روحی و روانی خاص و ناتوانی در کنترل فشار عصبی و استرس مرتکب قتل می‌شود. در قتل‌های اتفاقی افکار عمومی کمتر تحت تأثیر قرار می‌گیرد؛ بنابراین وقتی متهمی که شخصیت ناهنجاری ندارد، در شرایط غیرعادی مرتکب قتل می‌شود و اولیای دم هم از قصاص گذشت می‌کنند، افکار از این امر خوشحال و از اولیای دم تقدیر می‌کنند و از آن‌ها به‌عنوان شخصیت‌های والایی یاد می‌کنند.

در پرونده آقای نجفی قتل عمد و اتفاقی بود، اما متأسفانه گروه‌های سیاسی می‌خواستند از آن بهره سیاسی، حزبی و گروهی ببرند. این پرونده از نظر افکار عمومی روال عادی یک قتل را سیر نکرد. رسانه‌های مختلف خواستند از آن بهره سیاسی ببرند؛ بنابراین شاید بخشی از افکار عمومی را فریب دادند. متأسفانه در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دیدم برخی این عمل بزرگوارانه اولیای دم را که باید مورد تشویق قرار می‌گرفت، تحقیر کردند. آن‌ها از اینکه نتوانستند با قصاص آقای نجفی بهره‌برداری سیاسی بیشتر داشته باشند، عصبانی بودند؛ بنابراین متأسفانه اقدام به تحقیر اولیای دم کردند. این در حالی است که در آیات قرآن از اولیای دم دعوت شده از حق قصاص خود گذشت کنند. در قتل‌های اتفاقی طبعا انگیزه جنایت فجیع نیست و معمولا در این پرونده‌ها قضات دادگاه‌ها تلاش می‌کنند طرفین را به مصالحه دعوت کنند. در پرونده آقای نجفی هم این اتفاق افتاده است و این فرهنگ برگرفته از آیات قرآن است.

آقای نجفی یک شخصیت کشوری بود؛ بنابراین بسیاری از شبکه‌های معاند و ضدانقلاب خواستند چهره نظام اسلامی را با این اتفاق تخریب کنند، اما تعجب من از رسانه‌های داخلی است که با برخور‌دهای اشتباه موجب تشویش اذهان عمومی شدند و آدرس‌های غلط می‌دادند. بخشی از جامعه ممکن است این‌طور تلقی کنند که به علت موقعیت سیاسی آقای نجفی و با امر حکومتی خانواده اولیای دم تحت فشار قرار گرفته‌اند و از حق قصاص خود گذشته اند، اما اصلا این‌طور نیست. در این ۴۰ سال جمهوری اسلامی صد‌ها هزار پرونده حتی قتل‌های فجیع وجود دارد که موجب سازش و مصالحه شده است. این از حقوق مسلم اولیای دم است که بخواهند با دریافت دیه یا کمتر و بیشتر از آن از حق قصاص خود بگذرند.   منبع: رکنا خبر های مرتبط

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

اظهارات تند صباغیان: درب مجلس را ببندید مردم بدانند مجلس ندارند/لاریجانی: رهبری اجازه دادند، ایراد نگیرید

کلیدواژه: جهان قانون مدرسه حمایت از حیوانات صبح روز بعد

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۷۸۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شورای امنیت ملی افغانستان: عاملین حمله تروریستی کابل مجازات خواهند شد
 • با دستگیری کارگران در روز جهانی کارگر می‌خواستند قدرت‌شان را نشان دهند/ کسی که طرفدار انقلاب است اما کشور را غارت می‌کند، بیشتر باید مجازات شود
 • جشنواره تقدیر از آرای قضایی مرتبط با نهادهای اصلاحی- ارفاقی پیشگیرانه برگزار می‌شود
 • این خانم آرزوی ۴۰۰ نفر را برآورده کرده است
 • پلیس فتا هشدار داد/ کاربران شرط بندی شناسایی و مجازات می‌شوند
 • واکنش جالب کلوپ به اشتباه عجیب آدریان
 • عجیب‌ترین حلزون دنیا+عکس
 • ۲ محکوم به قصاص زندان ارومیه از دار مجازات رهایی یافتند
 • هشدار پلیس فتا نسبت به قمارهای اینترنتی/ سایت‌های شرط بندی مسدود و کاربران مجازات می‌شوند
 • یک سال زندان برای زیباکلام
 • ضرورت اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر/مجازات ها باید بازدارنده باشد
 • نجفی؛ از قتل عجیب تا بخشش
 • حضور پلیس خانم در ایستگاه‌های مترو مورد جدیدی نیست
 • نجات جان دو قاتل کردستانی با حضور رئیس سازمان زندان‌ها
 • تصاویر جالب از بازدید سرزده رئیس قوه قضائیه از زندان سنندج
 • معرفی چند گزینه وزیر خانم برای آموزش و پرورش به رئیس جمهور
 • بازدید سرزده رئیس قوه قضاییه از زندان مرکزی سنندج/ حضور رئیسی در بند‌های مختلف
 • عامل حمله تروریستی نیوزیلند از داخل زندان «نفرت پراکنی» کرده است
 • ما معتقدیم وضعیت زندان باید بهتر از این باید باشد