به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، در حال برنامه‌ریزی سفر هستید، اما یادتان می‌افتد گل‌های خانه را از قلم انداخته‌اید. معلوم است که نمی‌خواهم بگویم آن‌ها را با خودتان ببرید. پس باید فکری به حال‌شان کرد. اما چطور؟ اگر به اندازه کافی خوش‌شانس باشید یکی از اعضای خانواده‌تان می‌آید و این مسئوولیت را می‌پذیرد. او می‌تواند توصیه‌های شما را درباره مراقبت گل‌هایتان به کار بگیرد. اما اگر سفرتان بیش از دو هفته طول بکشد لازم است چند نکته را برای شاداب ماندن گیاهان به او یادآوری کنید.

این چند عامل مهم یادتان نرود

فصل سفر، آب و هوای شهر محل زندگی، آب و هوای خانه و نوع گل.
بستگی دارد سفرتان در چه فصلی باشد؟ گرم یا سرد.
محل زندگی‌تان چه آب و هوایی داشته باشد. قطعا نگهداری یک گل در جنوب کشور با غرب آن متفاوت است. حتی در شهر‌های غربی کشور هم دامنه آب و هوایی گسترده‌ای وجود دارد.
هوای خانه‌تان و جای گل‌هایتان چطور است؟ و این‌که گل آب دوست است یا به گرما و کم آبی مقاوم است؟ مثلا گیاهان گلدار نسبت به آن‌ها که فقط برگ دارند نیاز بیشتری به آبیاری دارند.
شما این تنظیمات را در حین برنامه‌ریزی سفر برای خودتان لحاظ کنید. اما به‌طور کلی در زمستان مناطق خنک و معتدل، همه گیاهان برای یک دوره هفت تا ده روزه می‌توانند سر حال بمانند به شرطی که قبل از سفر خوب آبیاری شده باشند و این زمان در تابستان به دو سه روز کاهش می‌یابد.

برنامه غذایی بنویسید
دیده‌اید بعضی مادر‌ها برنامه‌هایشان را می‌چسبانند روی یخچال تا بقیه افراد خانه از آن مطلع شوند؟ وقتی سفر می‌روید و خانه را به کسی می‌سپارید برای گل‌هایتان، حتما چنین کاری بکنید. با این کار فرد کمک کننده با جزئیات آبیاری (چه مقدار و چطور) و مراقبت گل‌ها آشنا می‌شود. نه آن‌قدر آبیاری می‌کند که گل‌ها خفه شوند و نه از تشنگی بمیرند. البته دیده شده بیشتر مورد اول اتفاق می‌افتد، چون در ذهن خیلی‌ها این‌طور جا افتاده که هر چه آبیاری بیشتر باشد به نفع زندگی گل است.

روش کار هم به این صورت است که روی کاغذ یادداشت‌های چسبی یک شماره بنویسید و روی هر گلدان بچسبانید. بعد در یادداشت‌هایتان طبق شماره متناسب با هر گل توصیه‌های مراقبتی مورد نیازش را بنویسید.

اگر در بهار و تابستان سفر می‌روید و به گیاهان‌تان کود می‌دهید قبل از سفر، به غذای گل‌ها برسید و در ایام سفر کود دهی را تعطیل کنید.

از فردی که قرار است در سفر پرستار گل‌هایتان باشد، بخواهید در ساعات خنک روز (صبح یا عصر) آن‌ها را آبیاری کند.

اگر گل‌هایتان توی حیاط یا روی تراس و بالکن هستند و به‌خاطر تعداد زیاد گلدان‌ها یا سنگین‌بودن‌شان یا عادت رشدی‌شان در فضای باز نمی‌خواهید جابه‌جایشان کنید، می‌توانید در ساعات آفتابگیر بودن آن مکان، با یک پارچه برایشان سایه‌بان درست کنید. از پرستار بخواهید او هم این کار را بکند؛ سایه‌اندازی و سایه‌برداری.

آبیاری خودکار
حالا برویم سراغ این قسمت که «اگر کسی را نداشتیم در سفر پرستار گل‌هایمان باشد چه؟»
آبیاری فتیله‌ای: یکی از گزینه‌های پیش رو، آبیاری فتیله‌ای یا پرکردن یک تشت یا سینی از آب و قرار‌دادن آن در جای سایه است.
برای این کار می‌توانید همه گل‌هایتان را یک جا جمع کنید.

با تکه‌های پارچه نوار‌های باریک و بلندی را به‌شکل فتیله برش دهید. تشت بزرگی را پر از آب کنید و بالاتر از سطح گلدان‌ها قرار دهید. یک سر فتیله‌ها را در تشت و سر دیگر را پای گلدان بگذارید. فتیله‌ها می‌توانند رشته‌های پنبه‌ای کناف هم باشند. فتیله‌ها مقدار کمی آب را به‌طور مداوم در اختیار گیاه قرار می‌دهند. گرچه ممکن است این مقدار نیاز واقعی گیاه را تأمین نکند، اما به اندازه‌ای است که سلامتی آن حفظ شــــود.

اگــــــر انتقال گل‌ها برایتان مشکل است باید روش فتیله‌ای را به‌صورت تکی در هر گلدان اجرا کنید. فتیله‌ها هر چه ضخیم‌تر و کوتاه‌تر باشند انتقال آب بهتر و بیشتر است.

آبیاری غرقابی: در یک تشت آب بریزید. بسته به اندازه ظرف یا گلدان‌ها چند عدد سنگریزه یا آجر را در کف تشت بگذارید. مقدار آب کمی بالاتر از سطح آجر یا به‌اندازه یک سوم تشت است. در این روش، آجر نقش فتیله را بازی می‌کند و هم این‌که مانع تماس مستقیم آب با ریشه می‌شود.

بعضی‌ها ممکن است در وان حمام یا سینک ظرفشویی این کار بکنند. دوستی می‌گفت من کمی آب در یک سینی می‌ریزم فقط یک‌حوله خیس در کف آن می‌اندازم و گلدان را روی حوله قرار می‌دهم. البته جای گلدان باید کاملا سایه باشد. جایی مثل حمام.

آبیاری کوزه‌ای یا قطره‌ای: یکی از روش‌های قدیمی آبیاری در مناطق کویری، آبیاری کوزه‌ای است. در این روش در پای درختان گودالی می‌کنند و کوزه را در آن چال می‌کنند، طوری که سر آن بیرون باشد. کوزه را پر از آب می‌کنند و کم کم آب از درون آن به خاک تراوش می‌کند و گیاه سیراب می‌شود. در باغچه‌ها اجرای چنین روشی امکان‌پذیر است، اما در داخل خانه شما می‌توانید این روش را با یک بطری پلاستیکی شبیه‌سازی کنید.

البته بطری را باید در سطح خاک گلدان بگذارید. چون پلاستیک خاصیت تراو‌ش ندارد و باید چند سوراخ کوچک روی آن ایجاد کنید. دقت کنید سوراخ‌ها بزرگ نباشند که آب بطری یکدفعه پای گلدان خالی شود. اندازه بطری را تعداد روز‌های سفر تعیین می‌کند. اسم این روش را می‌توان آبیاری قطره‌ای گذاشت.

نکته: دقت کنید اگر این روش را اجرا کردید قبلش حتما گلدان یا باغچه را سیراب کنید، چون اگر تشنه باشند تمام آب بطری را یکجا جذب می‌کنند.

مالچ پاشی: در کشاورزی یکی از راه‌های ذخیره آب استفاده از مالچ است. انواع مختلفی دارد. طبیعی و غیرطبیعی. مالچ طبیعی مثل کاه و کلش، خاک اره، برگ درختان و سایر بقایای گیاهی و مالچ غیرطبیعی مثل نایلون. شما هم در حین سفر می‌توانید از این روش کمک بگیرید. قبل از رفتن گل‌هایتان را سیراب کنید و یک نایلون بزرگ پای گلدان بیندازید. با این کار تبخیر آب به کمترین مقدار خودش می‌رسد و ذخیره رطوبتی گل حفظ می‌شود.

البته حواس‌تان باشد جای گل‌ها در این شرایط نباید خیلی گرم باشد، چون گرمای زیاد ایجاد شده به گل شوک می‌دهد و آن را خراب می‌کند. برای این که نایلون به کف خاک نچسبد، می‌توانید یکی دو تکه چوب را به صورت عصا و تکیه‌گاه زیر نایلون قرار دهید. به جای نایلون می‌توانید از مالچ‌های طبیعی که در بالا گفتم استفاده کنید که آسیب کمتری هم دارند، اما تبخیر در آن‌ها نسبت به نایلون بیشتر است.

چادر پلاستیکی: اگر سفرتان طول می‌کشد می‌توانید گل‌ها را آبیاری و در یک جای خنک و سایه جمع‌شان کنید و روی آن‌ها را نایلون بکشید. نایلون را از یک چیزی مثل چوب لباسی آویزان کنید تا بین نایلون و گل‌ها هوا جریان داشته باشد. روی نایلون هم چند سوراخ کوچک ایجاد کنید. در مناطق معتدل با این روش گل‌ها تا سه هفته به آبیاری نیاز ندارند.

گیاهان مقاوم به کم آبی بخرید: اگر خیلی اهل سفر هستید بهتر است گل‌هایی را در خانه نگهداری کنید که به کم‌آبی مقاوم‌ترند مثل کاکتوس‌ها. چون می‌توانند دو تا سه هفته تشنگی را هم تحمل کنند.

مراقبت زمستانی: نگرانی اصلی در زمستان آبیاری گل‌ها نیست. بلکه فراهم کردن دمای مناسب است. چون در مناطق سرد و معتدل گل‌ها اگر ده روز هم بدون آب بمانند آسیبی نمی‌بینند. پس باید مراقب تنظیم دمای خانه روی حداقل ۱۵ درجه سانتی‌گراد و جلوگیری از سرمازدگی‌شان بود. بهتر است آن‌ها را از کنار پنجره دور کرد تا سوز سرما اذیت‌شان نکند.

یک تجربه: شاید از من بپرسید خودت کدام روش را تجربه کرده‌ای؟ ما در یک شهر با آب و هوای معتدل زندگی می‌کنیم.

موقع سفر تابستانه روش سوم یا غرقابی را پیاده می‌کنیم. البته بدون حضور آجر و سنگریزه. این روش تا یک هفته کاملا پاسخگوی نیاز آبی گیاه است البته به شرطی که هوا در خانه جریان داشته باشد، خانه خیلی گرم نباشد و گل‌ها در سایه باشند. با این روش تاکنون هیچ آسیبی هم به ریشه‌های گل‌هایمان براثر آب‌ماندگی و پوسیدگی وارد نشده و همگی در سلامت کامل مانده‌اند.

منبع: جام جم

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خزان پایتخت در تابستان

مرداد رو به اتمام است و هنوز پاییز نرسیده درختان تهران گرفتار خزان زود هنگام  شده‌اند. سال‌هاست این موضوع در تهران رخ می دهد و درختان در تابستان دچار خزان می‌شوند. برخی کارشناسان معتقدند علت این امر افزایش ناگهانی دما و برخی هم آلودگی را علت زرد شدن زودهنگام درختان می‌دانند. 

به اعتقاد برخی کارشناسان، زرد شدن زودهنگام برگ درختان یک تغییر اقلیمی است و همچنین آلاینده‌های موجود در هوا از طریق برگ درخت جذب و فعالیت تنفسی گیاهان را مختل می‌کند. 

مرگ خاموش درختان تهران

برخی معتقدند که خزان زودرس درختان به نوعی مرگ خاموش درختان پایتخت است و از مسؤولان شهری می‌خواهند در این زمینه اقدامات جدی انجام دهند.

آیا خزان زودرس فاجعه زیست محیطی است

مطالعاتی در این باره صورت گرفته است اما نظرات متفاوت است، برخی زرد شدن زودهنگام برگ درختان را بیماری نمی‌دانند و برخی آن را یک فاجعه زیست محیطی عنوان می‌کنند.

محمد هادی حیدرزاده مشاور معاون خدمات شهری شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: معمولاً چند سالی است که در مرداد و شهریور به دلیل تغییرات اقلیمی برگ درختان زودتر زرد می‌شود.

خزان درختان پایتخت در پایان مرداد

مشاور معاون خدمات شهری شهرداری تهران با تأکید بر این موضوع که این مشکل بیماری درخت و گیاه نیست، گفت: در آخر مرداد  عموماً خزان داریم و نزدیک به 6 و 7 سال است که این امر رخ می‌دهد. البته گفته شده که در دوره‌های قبل هم این اتفاق افتاده است.

به گفته حیدرزاده، این اتفاق بیشتر در نقاطی رخ می‌دهد که تراکنش درختان پهن برگ بیشتر است.

برخی معتقدند که آبیاری درختان دچار مشکل است و همین امر باعث بروز تنش در درختان می‌شود و این خزان یک شبه رخ نمی‌دهد و در اوج گرمای مرداد برگ درختان زرد و با یک باد شهریور برگ‌ها از درخت جدا می‌شوند. 

رضا صدیقی کارشناس محیط زیست در این باره به خبرنگار فارس، گفت: اینکه درختان دچار خزان زودرس می‌شوند بیماری نیست، اگر آفت بود باید  به بقیه درختان هم منتقل می‌شد. 

وی به موضوع آبیاری درختان در تهران اشاره کرد و گفت: آبیاری ادامه‌دار است و کمبود آب و قطعی نداشته‌ایم به همین دلیل این امر باعث بروز تنش نشده است.

دفاع غریزی درخت در مقابل گرما

وی با تأکید بر این موضوع که اوج درجه حرارت را در مرداد  داریم، گفت: برای اینکه در سطوح برگ‌ها تبخیر و تعرق صورت گیرد و برای اینکه این تبخیر و تعرق به حداقل برسد سطح سبز برگ کاهش می‌یابد و این یک دفاع غریزی است که سطح تبخیر را کمتر می‌کند.

صدیقی ادامه داد: در مرداد که هوا گرم است این اتفاق می‌افتد و برگ درخت در شهریور جدا می‌شود و این امر یک شبه رخ نمی‌دهد و به مرور ایجاد می‌شود، در اواخر مرداد برگ‌ها زرد و ریزش آنها در شهریور نمود پیدا می‌کند.

زرد شدن زودهنگام برگ خواب زمستانی درختان نیست

این کارشناس محیط زیست با تأکید بر این موضوع که این امر خواب پاییزی درختان نیست، گفت: وقتی برگ درختان در شهریور می‌ریزد دوباره جوانه می‌زند و این نشان می‌دهد که این امر خواب زمستانی نیست.

بر اساس این گزارش، دلیل اصلی بروز خزان درختان استرس حرارتی است و افزایش ناگهانی دما باعث بروز شوک در درختان می‌شود و میزان دفع آب در برگ‌ها را تشدید و باعث ریزش برگ‌ها می‌شود.

باید تغییر در ساعات آبیاری رخ دهد

اگر در روزهای عادی درختان هر دو روز یکبار آبیاری می‌شوند باید در این شرایط هر سه روز یکبار آبیاری شوند و با کوتاه‌تر شدن فواصل آبیاری و همچنین آبیاری در ساعات خنک این امر کاهش می‌یابد.

علی‌محمد مختاری مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: وقتی درجه حرارت  هوا بالا می‌رود در درخت تنش ایجاد می‌شود و این بدان معنا نیست که درخت آب نخورده است و ضعیف است بلکه یک تنش گیاهی است.

وی با تأکید بر این موضوع که ما درختان را شب‌ها و در ساعات خنک آبیاری می‌کنیم، گفت: ممکن است در برخی نقاط خزان زودرس داشته باشیم و با خنک شدن هوا این مشکل برطرف می‌شود. 

مختاری به کاهش مدت زمان آبیاری در روزهای گرم اشاره کرد و گفت: به جای آبیاری سه بار در هفته، دو بار در هفته آبیاری می‌کنیم و از ساعت 6 بعدازظهر تا 8 صبح آبیاری انجام و بعد از اینکه هوا خنک‌تر می‌شود تا 10 صبح هم آبیاری ادامه دارد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران اضافه کرد: با وجود اینکه امسال درجه هوا در تیر و مرداد بالا بود اما نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری داشتیم.

با توجه به اینکه به یکباره در مرداد هوا گرم می‌شود و درختان هنوز به ثبات آبی نرسیده‌اند باعث بروز خزان در تابستان می‌شود، این خزان ماندنی نیست و مقطعی است و باید با  آبیاری مناسب جلوی این امر گرفته شود. 

اصغر عطایی مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: وقتی به یکباره هوا گرم می‌شود روی درختان تأثیر گذاشته و باعث ریزش می‌شود و پاییز زودرس در مرداد داریم. البته وقتی هوا خنک می‌شود مشکل برطرف می‌شود. 

وی با بیان اینکه گرما برگ درختان را می‌سوزاند گفت: وقتی که درجه هوا کاهش می‌یابد این مشکل برطرف می‌شود.

به گفته عطایی، به غیر از درختان سوزنی برگ تقریباً در هر گل و گیاهی به دلیل گرمای بیش از حد این امر رخ می‌دهد.

 مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران با بیان اینکه، باغ‌های محصور و باغ‌هایی که همیشه آب پای درخت است کمتر برایشان این امر رخ می‌دهد، گفت: اما در جاهایی که باز است برگ درختان بیشتر زرد می‌شود.

عطایی اضافه کرد: تقریباً 10 الی 15 روز که درجه حرارت بالای 42 درجه است برگ‌ها زرد و فرو می‌ریزند اما دوباره این برگ‌ها جوانه می‌زنند.

برخی از اعضای شورای شهر تهران معتقد هستند که ساخت و سازهای بی رویه باعث آسیب جدی به درختان شده و همچنین گودبرداری ها ریشه درختان را از بین برده است.

ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت:‌درختان نیز جزو شهروندان زنده تهرانی محسوب می‌شوند و برای مدیریت شهری ارزشمند هستند. 

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیم و آب و هوایی امسال در کشور قوی‌تر بوده است، گفت:‌ اختلاف درجه حرارت روزانه می‌تواند یکی از عوامل زرد شدن زودهنگام برگ درختان باشد. 

رئیس کمیته سلامت شورای شهر با تأکید بر اینکه امسال شاهد زرد شدن برگ درختان به مانند سالهای قبل نبوده‌ایم، گفت: در برخی نقاط برگ درختان زرد شده است، ولی خوب است رسانه‌ها به این موضوع حساسیت نشان می‌دهند. 

وی تأکید کرد: تلاش سازمان پارک‌ها بر این اساس است که درختان کمتر آسیب ببینند. 

خداکرمی با تأکید بر اینکه بسیاری از ساخت و سازها باعث آسیب به درختان شده‌اند گفت:‌ ریشه بسیاری از درختان دچار مشکل شده که معضلات آن در آینده دیده می‌شود و تأکید می‌کنم که زرد شدن برگ درختان چند عاملی است نه یک عاملی.

بر اساس این گزارش، چند سالی است که درختان تهران دچار خزان زود رس می شوند و مدیران شهری  در آب مورد استفاده برای آبیاری درختان از ترکیبات گیاهی ضد تنش استفاده شده است، افزود: در تانکرهای آبیاری نیز از ترکیبات ضد تنش استفاده شد تا درختان بتوانند تنش وارد شده در اثر گرما را تحمل کنند

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: دانستنی ها خواندنی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۴۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بزرگان و ضرورت مراقبت ویژه/ عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها
 • خزان پایتخت در تابستان/ چرا برگ درختان تهران زودتر از همیشه زرد شد؟
 • تیغ عدالت بر گلوی یقه سفیدها/مصلحت‌اندیش‌ترین عدالت‌خواه
 • بایوجمی؛ طرحی برای احیا با تردید دلواپسان!
 • بایوجمی؛ طرحی برای احیا، تردید دلواپسان!
 • فواید شگفت انگیز خیار برای سلامتی
 • نکاتی درباره روشن‌کردن آتش در طبیعت| طرق ایجاد آتش بدون کبریت
 • منوچهر هادی: ۹۰ درصد فوتبالیست‌ها قلیان می‌کشند
 • چگونه زمان خود را در تست ریدینگ آزمون تافل مدیریت کنید؟
 • نکاتی درباره ورزش زنان
 • مهم ترین نکاتی که در خرید کوله کوهنوردی باید بدانید
 • نکاتی در مورد قانون جدید استخراج رمزارزها
 • شما آزادگان، سرمایه ها وسند زنده ی این رشادتها ی رزمندگان دوران دفاع مقدس هستید
 • همایش ملی آبیاری در کرمان برگزار می شود
 • بهترین جای خانه برای نگهداری دارو کجاست؟
 • آقای ظریف منتظر چه هستید؟ ۱۱ ماه زندانی بودن در غربت کم نیست! +تصاویر
 • آبیاری قطره‌ای ۲۵ هکتار از فضای سبز دانشگاه حکیم سبزواری
 • حتی در بیابان هم می‌توان فضای سبز ایجاد کرد!
 • نکاتی درباره احکام شرعی و اعتقادی